Let vooral op adres. EERSTE BLAD .DAAS3 n de waarde ZATERDAG 12 OCTOBER 1929 ST ONZE Bruidsportretten S. VAN DER PLAAT MIMOSA-DROPPELS, TLet op het adres: DE SALAMANDER DOOR EENS ANDERS SCHULD. Grossier: Firma A. L. VERBRUGGE, Middelbarnis d; vlugge handel, terwijl toch de pr(jzen atiODnair bleven. Varkens met grooten aanvoer, tamelyken ndel en iets lagere prijzen. Afloopende arkt. Zouters met Hinken aanvoer, handel tame- 'k vlug. Hier werd 39 cent besteed. AMSTERDAM, 7 Oct. Ter veemarkt waren eden aangevoerd532 vette koeien, waarvan pryzeu waren: le kwal. 108-116 c., 2e Wal. 90 104 c., 3e kwal. 72-88 en min- ere soorten 60—70c.perkg. slachtgewicht; "0 melk- en kalfkoeien f300-375 per stuk; vette kalveren, 2e kw. 92—100 en 3e kwal. 5—90 c. per kg levend gewicht; 8Snuch- re balveren f 15 22, 50 schapen f36-42, lammeren f 26-32. 46 paarden f 100- 25, alles per stuk; 530 varkens, vleesch- arkens 90—110 kg.,100 101c.,zware var ens 79-99 c„ vette varkens 94 - 96 g. per g. slachtgewicht, Boter, kaas en eieren. APELDOORN, 7 October. Eieren. Aan voer .000 stuks. Prijzen van f 8,50 tot f 9,50, iddelmarkt f 9,10. Handel gewoon. OU DE WATER, 7 October. Kaas. Aanvoer partyen, tezamen 3600 stuks, wegende .000 kilo. Prijs le soort Gouda metrtjks- erk f54- 58, idem minder f51 —53; zonder tjksmerk f 48-52. Handel vlug. TIEL, 7 October. Boter f 2,50—2,60 per ilo. Eieren 8-9J c., henneneieren 5 c. per uk. Aanvoer 40.000 stuks. Granen enz., meel on oliën. ROTTERDAM, 7 Oct. Fflne zaden. (Boeren- oteering): blauw maanzaad f33- 35, karwij- ad f 35-37, voerltjnzaad f 20-24, blauw- loei en witbloei zaail(jnzaad f23-24, alles er 100 kilo. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 7 Oct. Heden waren de lijzen der aardappelen als volgtBrielsche igenheimers f 1,50 - f2 25, Zeeuwsche blau- e f 2,25-f 2,70, id. eigeDheimeis f 1,40— 1,70, id, bonte f 2,40-f2,80, blauwe eigen- eimers f 1,90. Westl schoolmeesters, zand c. per kg., poters 3-4 c. enblauwpit- rs 4-5 c. Met flinke aanvoer kalme vraag. Granen enz., Meel en Oliën. ROTTERDAM, 7 October. Binnenlandsche ranen en peulvruchten. Tarwe met tame- 'k aanbod lager verkocht f 1150 tot 12. aai daarboven betaald. Gerst. Chevalier prijshoudend verkocht 9.75-10.15. Haver f 8 50—9, Erwten. Kleine groene prijshoudend f 14 15.50. Schokkers naar kwaliteit van f 18-2( Bruine boonen prijshoudend f 18.50 xtra puike soms iets meer betaald. Ah. er 100 k.g. an de diensten, welke het bewijst. Neemt nu st- en Keelpijn-pastïMes voJgens en ze de prikkel van de hoest niet direct weg als volksartikel. Ze verschaffen U een heer benauwdheid. 100 PELLETJES in een doosje n wonder, dat de vraag enorm toeneemt. De dan ook direct begrepen. De doosjes, met de '3. M.B. achterop en het portret van Dr. J. B. rkrijgbaar bij Uw Drogist of Apotheker. Wan- ebben, schrijft even naar E. M. BRASKAMP, t, dat U franco een doosje in Uw bezit krijgt in het vervolg te bekomen zijn. 3—2 Prijs per kwartaal f I,— Losse nummers 0,07s ADVERTENTIËN van 16 regels - 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent- Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 11E JAARGANG. - N°. 96 Week-revue. ens v.*. IS' ag 0 vm.' eestd.) vm. 25vm.§ ag mu. eestd.) mber m ff Is 6.30 ruarl nm. f .21vm 21 vm. (14.40) dingen 115.40 in gen utidag an. es it. zijn onovertrefbaar: fijne kleur keurige afwerking Aanbevelend, Hobbemastraat - Middelharnis 2e atelier van- af het station Binnenland. Het tienjarig bestaan onzer K.L.M. is dezer dagen met blijdschap en voldoening her dacht. Van alle kanten is de directie met dit heugelijke feit gecomplimenteerd en in het gebouw „Odeou" aan de Heerengracht te Amsterdam, waar dit feit op bescheiden schaal is herdacht, w(jl de K.L.M. nog maar een jonge onderneming is, heeft de heer Plesman, de kranige directeur een overzicht gegeven der achterliggende jaren, alsmede een en ander verteld over zijn planDen. Behalve uitleggingen van verbinden in eigen land naar Zuid en Noord, verwacht de heer Plesman, dat over eenige jaren reeds een wekelijksche dienst tusschen het moeder land en de koloniën kan worden onderhou den en dat zelfs misschien twee maal per week een verbinding mogelijk wordt. Ook voor het vervoer van passagiers zullen zoo spoedig mogelijk maatregelen worden ge troffen. Het eerste postvliegtuig naar Indië is reeds weer op de terugreis en voert reeds een passagier mee. De tijd gaat snel, vliegen gaat zoo mogelijk nog sneller. Volgens den heer Plesman wordt het mogelijk in 75 uur van Amsterdam even naar Batavia over te wippen en zoo nemen we eerdaags een week- retour even naar Indië. Dat kan ons moderne week-end worden. De aangekondigde tocht der Zeppelin, boven ons land, welke deze week.op Don derdag was bepaald, is in verband met de 'ater plaats hebbende vlucht boven Silezië uitgesteld tot Zaterdag. Als het weer dus -niet als spelbreker gaat optreden zal half Nederland Zaterdag uitzien naar de Graf «leppelin. De K.L.M. biedt aan een beperkt antal liefhebbers gelegenheid het moderne jchtmonster per vliegtuig van nabjj te be wonderen. Nu wordt zoo'n vliegtocht nog als iets bijzonders aangemerkt, doch de steeds ver der schrijdende techniek zal dit alles binnen zeer korten tijd als iets heel gewoons maken. De geneeskundige dienst te Rotterdam werkt op echt Amerikaansche manier om de heerschende Alastrim te bestrijden. Be halve in een groot aantal gebouwen, staan in alle stadsdeelen auto's gestationeerd, waar gelegenheid wordt gegeven tot inenting en herinenting, waarvan duizenden gebruik maken. Het totaal aantal gevallen van Alastrim te Rotterdam bedraagt momenteel even boven de 300, terwijl het sterftecijfer betrekkelijk gunstig blijft. De Amsterdamsche advocaat die onlangs met een kleine twee ton spoorloos verdween en die nadien over dit uitstapje achter een getralied venster zit na te denken, heeft een Haagsch navolger gevonden. Daar is even eens een advocaat op de vlucht geslagen, omdat dezen als gevolgd van gepleegde ver duisteringen de lucht te benauwd werd. Zoo langzamerhand raken we aan zulke geval letjes gewend. Omtrent de bekende moordzaak te Rot BREUKBANDEN I alle soorten met en zonderveer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLMIDIE f2,25 per flacon. INJECTIE f 1,— per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder volle garantie verkocht. Niet goed, geld terug. Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtpillen, een Gulden per flacon van 80 pillen. FEUILLETON. W. HEIMBURG. VERTALING VAN HERMINE. Geautoriseerde uitgave van D. Bolle.) 18) „En dat was nog niet eens het ergste!" ging zij voort. „Verbeeld je, Annelise, eens op een morgen lag het Kreitsblad evenals altijd op de ontbijttafel in den molen en Johanna had de handen gevouwen en zat daarop te staren, even wit ais het papier vóór haar. En toen zij zich niet verroerde en mij zelfs geen antwoord gaf, keek ik over haar schou der heen, maar dacht ook van schrik in den grond te verzinken, toen ik daar las: „Aanhouding ver zocht van den onderwijzer Nordman, verdacht van het zijn minderjarigen zoon door diens moeder nagelaten vermogen verduisterd te hebben. Eerst onlangs uit de gevangenis te M. ontslagen. Verder zijn signalement en dan een aansporing om de politie te helpen hem in handen te krijgen OchuAnneliseke De voet van de oude vrouw hield op het treeplankje van het spinnewiel stil en zij sloeg de knokkelige handen voor het gelaat, alsof zij zich schaamde. Zij liet de handen zinken en spon voort. „God zal de waarheid aan het licht brengen," mompelde zij. „Maar gelooft gij 't dan nicht?" „Ik?" Zij liet een schellen lach hooren. „Zou ik terdam, waar een zeeman zijn vroegere ver loofde met een dolk doorboorde en daarna zelfmoord pleegde, vernemen we, dat de dader reeds voor eenige jaren een poging tot zelfmoord heeft begaan, omdat hetzelfde meisje de relatie wenschte te verbreken. Buitenland. Het stoffelijk overschot van een der groot ste figuren van het hedendaagsche politieke schouwtooneel, Dr. Gustav Stresemann, den Duitschen Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, is onder ontzaglijke belangstelling te Berlijn begraven. Dit plotseling verscheiden is voor het Duitsche volk inzonderheid een buitengewoon zwaar verlies, doch ook ver buiten de Duitsche grenzen wordt dit heen gaan als een groote leegte gevoeld. Opge groeid in een kleinburgerlijke omgeving, was Stresemann als jongen zeer bedeesd en toen bij het gymnasium verliet voegde de direc teur dezer inrichting hem toeAan uw bedeesdheid zult ge ten gronde gaan Strese mann. Wel nimmer zal een paedagoog zich zoo hebben vergist, als by deze voorspelling. Door noesten vlijt en helder inzicht was Stresemann eerst in het zakelijke bedrijfs leven en later in de politieke arena een figuur van den eersten rang. Op 30-jarigen leeftijd kwam hij in de politiek, aanvankelijk als overtuigd monarchist. Sinds 1923 was h(j belast met de leiding van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, tevens leider der Duit sche Volkspartij en in de afgesloten zes jaren heeft Stresemann ontzaglijk veel voor z(jn vaderland weten te bereiken. Het Duitsche volk, lamgeslagen en vernietigd door een verloren oorlog, met als gevolg inflatie, mili taire bezetting, ernstige binnenlandsche be roeringen, heeft onder zijn-bekwame leiding het verloren vertrouwen herwonnen en dat Duitschland zoo snel weer een eervolle positie iDneemt in de rij der volkeren, dankt het niet in de eerste plaats aan de verzoenings politiek van Stresemann. Hij was een ge boren bemiddelaar, zoowel naar binnen als naar buiten. Wie den vrede wil, moet vertrouwen weten te wekken en tusschen Stresemann en Briand bestond niet alleen een volkomen begr(jpen, doch ook een volkomen vertrou wen. Vanaf zjjn optreden als leider der Duit sche buitenlandsche politiek, heeft Strese mann gestreefd om de vrijheid van het be zette gebied te verwerven. Dit hoofddoel heeft hij ten volle bereikt, al heeft hij het wegtrekken der laatste troepen dan ook niet mogen beleven. De eenigen die het heengaan van Strese mann misschien niet betreuren, of juister gezegd, die het zeker niet betreuren, zijn Hugenberg en aanhangers. In de internatio nale pers wordt het algemeen als een zeer groot verlies aangemerkt, doch wordt tevens verwacht, dat de door Stresemann stevig steeds Wybert-tablelten meenemen, zoo gauw hebt U kou gevat, laslig zijn de gevolgen. (Adv.) 't gelooven? Zou Nordman zijn kind zoo'n arm zalige vijftienhonderd gulden ontstolen hebben? Geen vader is 't ooit zoo zwaar gevallen zich van zijn kind te scheiden als hem, dat weet ik. Stellig zou hij den jongen hebben meegenomen, als hij zelf maar een plek op de wijde wereld had gehad, waar hij het hoofd kon neerleggen. Maar er bestaat geen gerechtigheid meer hier beneden, er is geen heilige God meer in den hemel, ais hij dit niet aan den dag brengt, en dat zal hij doen, dat weet ik ik weet meer dan menigeen denkt." „En Robert?" Dus brak ik de lange pauze af, die op de laatste woorden was gevolgd. „Robert?" Zij zag onthutst op, alsof ze zich even moest bedenken. „Dien namen de Wolttieijers fot zich, al hadden ze toen nauwelijks zelf genoeg te eten, ja, ja!" En ze perste de lippen opeen, als om deze te beletten zich iets meer te lateivontvallen. „Tante Johanna had zeker medelijden met haar neefje," zeide ik. „Dat wel! Maar zij durfde haar man toch niet verzoeken het kind bij hen aan huis te nemen. Toen ging hijzelf nog laat op den avond in wind en regen daarheen en bracht den jongen mee en gaf hem kleeren en eten en stuurde hem naar school. Maar De ingevallen mond plooide zich tot een schamperen lach. „Maar Wat wildet ge zeggen, nicht?" „Ja, dat zijn raadsels van het menschelijk hart. De jonge kon maar niet van hem gaan houden, God weet, waarom niet!" Nu, dat kan ik best begrijpen, dacht ik, terwijl mijne oogen naar het portretje aan den muur af dwaalden, dat ik in de schemering evenwel niet meer kon onderscheiden. „En hoe ging 't toen verder, nicht?" gegrondveste politiek door zijn eventueele opvolgers zal worden voortgezet. Een andere weg is trouwens onmogelijk, zou met wis kundige zekerheid naar een volslagen chaos voeren. Omtrent de opvolging is nog niets naders bekend, al worden reeds verschillende namen als zoodanig gedoodverfd. Opgewekter klanken worden vanuit Ame rika geseind, waar Mae Donald, vergezeld van zjjn dochter en zijn secretaresse, op de meest hartelijke wijze is ontvangen. Bij aan komst te New-York moest de Britsehe pre mier eerst het eereburgerschap der stad accepteeren, doch deze plechtigheid duurde slechts kort, want met bekwameii spoed werd doorgereisd naar Washington, als gast van president Hoover. Van hieruit zijn de beide staatslieden vertrokken naar de bergen aangeboden. In principe is geen der uitge- noodigde Staten ongenegen aan de vredespijp te lurken, doch over de samenstelling van het vulsel, de qualiteit der melange, daar over is wèl verschil. Het heet dat reeds een Japansch marine-officier van Washington onderweg is, met Japansche voorstellen nopens de te Londen te houden besprekin gen, natuurlijk met de noodige wijzigingen. Er zal hier en daar gepeuterd worden in de aangeboden vredespijp, de vulling zal te zwaar of te licht worden bevonden en in ieder geval zullen de Japanners en Italianen er op staan dat er een serie duikbootjes bij gesleept wordt. Mac Donald zet zijn verdere besprekingen met Hoover voort, heeft inmiddels in buiten gewone zitting van het Huis van Afgevaar digden een vriendelijke en sympathieke rede gehouden, waarin hij nogmaals het doel der Slym- of HCinkhoesh Benauwdheid, op de bonst %/em kleine behandelt gy bet beet r-r»e.b AkKeris Abdijsiroop. (Adv. in Blokschrift) van Virginia, naar het vischkamp van Hoover en om dit rustige plekje, nu nog extra rustig omdat tientallen bajonetten alle toegangs wegen naar het kamp streng bewaakten, is de Amerikaansch-Engelsche vredespijp ge rookt. Gevischt hebben de heeren ook, niet met een hengeltje op een onnoozel baarsje, doch met politieke voelhorens op groote politieke snoeken. Het gevolg van kampge noegens in Virginia is geweest, dat er zoo danige vorderingen zjjn gemaakt, dat inmid dels reeds de uitnoodigingen voor de te houden vlootconferenties te Londen in 't laatst van Januari 1980, zijn verzonden. In deze uitnoodiging wordt verklaard: a. De besprekingen Mac Donald Hoover zijn het resultaat geweest van het verdrag van Kellogg. Dit is dan ook als punt van uitgang beschouwd. b. Ten aanzien van alle schepen is het beginsel van pariteit aanvaard. Deze pariteit moet bereikt worden op 31 December 1936. De pariteit heeft van Engelschen kant be trekking op alle Britsehe strijdkrachten, dus ook die van de Dominion. c. Ook de kwestie van de sterkte der slag schepen is besproken en het wordt wensche- lijk geacht om het programma voor de ver vanging van slagschepen, geregeld bij de conventie van Washington van 192*2 te her zien en zoo mogelijk tot een vermindering te komen. d. Daar zoowel de Ver. Staten als Engeland van meening zijn, dat het wenschelyk is, de duikbooten geheel af te schaffen, is deze kwestie bij de gehouden besprekingen nau welijks aangeroerd. Zij zien echter in, dat hierover geen regeling kan worden getroffen dan in overeenstemming met de andere zee mogendheden. Dit is momenteel het vulsel van de wereld vredespijp, die door Amerika en Engeland aan Frankrijk. Italiö en aan Japan wordt „Hoe zou 't gaan? De jongen was en bleef schuw, wantrouwend en stijfkoppig. En toen probeerde Wolmeijer 't niet strengheid, met slaag en honger lijden, en eindelijk, terwijl wij al hier te Westen berg woonden, dreigde hij, hem van het gym nasium af te nemen en bij een schoenmaker in de leer te doen. Maar 't hielp niets. Ja, dat waren akelige tijden, Annelise!" „Was hij lui op school?" „Hij, lui? Hij was de eerste van zijn klasse!" antwoordde nicht Hemel verontwaardigd. „En waarom dan dat alles?" „Dat zijn raadsels, zeg ik je immers. Hoe grooter Robert werd, hoe minder hij om zijn oom scheen te geven;, nauwelijks lichtte hij zijn pet voor hem op, als hij hem op straat tegenkwam. Eiken middag vielen er woorden over het schrale middageten. Wolmeijer schold en de jongen had een manier om de mondhoeken samen te trekken, die meer zeiden dan woorden. En dan barstte het onweer los. Wij, vrouwen, zaten te beven, maar durfden geen woord in het midden brengen. Johanna deed in het begin nog haar best daartoe, maar liet 't spoe dig na. De jongen kwam zelfs bij mij en zeide: „Tante, doe mij het plezier en zwijg ik weet, dat gij 't goed meent, maar ge zoudt 't nog erger maken; hoe meer ge mij voorspreekt, des te meer moet ik verduren." „Och, Robert, Robert, ge zoudt toch wel dankbaarder kunnen zijn!" had zij hem toen snikkend voorgehouden. Maar die on deugende jongen antwoordde, dat hij geen reden had om dankbaar te zijn en op veel meer recht kon laten gelden dan op hetgeen hij hier ontving. En toen had Johanna hem zitten aankijken, alsof hij haar verteld had, dat den volgenden dag op dat zelfde uur de hemel zou invallen, of iets van dien gehouden besprekingen heeft uiteengezet. Aan het eind dezer levendig toegejuichte rede herdacht hij tevens den overleden Duitschen staatsman Stresemann, den stil len, sterken, heldhaftigen strijder voor de zaak van den vrede, die, in binnen- en bui tenland door vijanden omgeven, fair heeft gestreden voor Duitschland en de algemeene ontwapening. In het bekende schandaal Gebroeders Sklarek, waardoor de stad Berlijn voor mil- lioenen is benadeeld, is het onderzoek nog in vollen gang. Het aantal beschuidigde per sonen neemt nog voortdurend toe en zoo moet er een lijst ontdekt zijn van verschil lende personen, welke als belooning voor plichtverzaking een goedkoop costuum heb ben ontvangen tegen den civielen prijs van 60 mark, terwijl de waarde minstens 400 mark bedroeg. De ontbrekende 340 mark werd dan door Gebr. Sklarek betaald. Kleine politieke goden schijnen hierbij betrokken, die a raison van een broek en jas hun poli tieke overtuiging hebben verkwamseld. Ook in Duitschland wordt de moderne politiek, het behalen van materieele voordeelen via de politieke ladder beoefend. Te Parijs heeft zich een ernstig incident voorgedaan in de sovjet-Ambassade. De eerste gezantschapsraad, Bessendofski, die na een heftige woordenwisseling met den gezonden vertrouwensman van de Gepeoe te Moskou, in het gebouw onder bewaking was gesteld, wist te ontvluchten en riep de hulp der politie in voor de bevrijding van zijn vrouw en kind. Waar Bessedofski op dat moment by af wezigheid van den gezant bevoegd was op heffing van het exterritorialiteitsprivilege te vragen, werd hem deze hulpverleenden aard. Maar ze liad 't aan haar man niet durven oververtellen, om hem niet meer in het harnas te jagen, en „Waren de Wolmeijers in dien tijd alweer in beter doen?" viel ik hier in. „O, lieve deugd, het geld stroomde dadelijk na dat bankroet in hoopen toe!" riep de nicht, terwijl ze haar rad liet stilstaan. „Van toen af ging alles even voorspoedig hij had iemand gevonden, die hem hielp, een mijnheer van Brankwitz. Maar deze is nu al lang dood; die op de bruiloft is ge weest, was zijn zoon, weet ge. De vader heeft den molen indertijd bij gedwongen verkoop gekocht en Wolmeijer daar als opzichter aangesteld en 't duurde geen twee jaar, of de molen behoorde hem weer toe. Ja waar 't geld is, daar wil 't geld wezen, Annelise en hij is daar schatrijk geworden er lag bijna een a^lige zegen op alles wat hij deed ja, akelig, zeg ik nog eens." Zij zweeg en bracht werktuiglijk haar raadje weer aan den gang. „Ja, ja!" herhaalde zij nog eens. „En Robert?" „Weg" was 't antwootd, „weg"! Ik weet niet meer wat er was voorgevallen vraag 't mij maar niet!" En toen ik haar nu zwijgend aanzag, mompelde jzij, alsof ze bij zichzelve sprak; „Hij kwam niet zooals anders in de keuken om zijn ontbijt te halen. Ik wachtte en wachtte en eindelijk ben ik naar zijn vlieringkamertje gegaan maar dit was leeg en zijn zondagsche pak hing niet meer aan den kapstok en zijn weinigje linnengoed lag niet meer in de latafel. Buiten dansten de sneeuw vlokken in de grauwe ochtendschemering; 's was December en, o, zoo koud twee dagen vóór kerstmisl Mijn oude armen waren als verlamd. Dat w /AN HEF FAi3&!KA/ITj Wj waar teder merk 0 }j i/oor wyht. |j Hek toppunt- van voJmaking jj is daarmee dus bereikt. Toch host die wondere BAfi'TABBH. s/echte lo cf is cis. per pah logeert Bessedofski momenteel met vrouw en kind in een hotel. Volgens zjjn eigen verklaring beschouwt hij zich verder als anti-communist. Verder hebben de Franschen eenige dagen zalig gegriezeld over den tragischen dood van Clément Passal, alias markies de Cham- paubert. De zoogenaamde markies was een berucht zwendelaar, had vele jaren op staats kosten gelogeerd en was van plan over zijn duistere avonturen een boek tepubliceeren. Deswege had hij reclame noodig, liefst heel veel en dat nog wel zonder kosten. Een dame gaat in zoo'n geval een opzienbarend echtscheidingsproces aan, of verliest een kostbaar collier. Passal verhuisde naar een gehuurde villa van eenlvroegeren vriend, liet zich door dezen in een groote kist begraven en stuurde voor deze lugubere vertooning sensationeele brieven aan zijn moeder, zijn vriendin, verschillende bladen, waarin hij mededeelde, dat hij als slachtoffer van een geheim genootschap, op een aangegeven plek levend was begraven. Z(jn vriend had een pijp aangebracht, waardoor hjj in leven hoopte te blLjven. Een pak chodolade moest den eersten honger stillen. Aanvankelijk ging alles uitstekend, er stonden in alle Fransche bladen uitvoerige artikelen, zijn helper sprak na de begrafenis met hem, doch toen hij na eenige uren weer op - de plek kwam, hoorde hij niets meer. Passal was in de uit geademde koolzuur gestikt, de wereld mist een sesantie-boekje en de vriend van Passal is gearresteerd en heeft een volledige ber kentenis afgelegd. Tot besluit nog even naar Afganistan.De gevechten aldaar hebben [de laatste dagen een onverwachte wending genomen. Het schijnt dat Habib Oellah leelijk in de knel komt en dat Kaboel reeds volkomen is in gesloten. De aanhangers van Aman Oellah, die momenteel zijn dagen in Italië sljjt, staan er dus gunstig voor en de ex-waterdrager loopt'gevaar zijn oud baantje te hervatte», indien hij ten minste de kans krijgt z(jn huis tijdig te bergen. jaar heb ik geen kerstbrood kunnen bakken voor wien zou ik 't doen, dacht ik. Voor mij is 't na dien tijd nooit kerstmis meer geweest!" „Nicht," zeide ik, mijn stoel wat dichter bij haar schuivende, „nicht, heeft hij u nooit eens ge schreven?" Zij schrikte op, de peinzende 'uitdrukking ver dween uit hare oogen en ze zag mij weer even koel cn kalm aan als altijd. „Geschreven? Wie? Robert? Neen, waarom zou hij schrijven? En nu is 't laat geworden, en ga ik eens zien of de meiden de deuren en luiken wel gesloten hebben. Goeden- nacht, f.euic Annelise!" Zij schudde de vlaspluizen van haar boezelaar en nam het spinnewiel mede. De deur viel achter haar dicht en ik bleef alleen achter met mijn gedachten over Robert Nordman, dien mijne fantasie tot den held van een geheclen roman maakte. 't Was alsof nicht Hemel na dien avond geheel uitgepraat was. In den eerstvolgenden tijd zaten wij stil naast elkaar en de wind die rondom het oude gebouw loeide, was het eenige wat wij te hooren kregen. De kennissen lieten mij langzamerhand aan mijn lot over. 't Was ook een ondankbaar werk zich over mij te bekommeren, en bovendien gebeurde er iets, waardoor de algemeene belangstelling zich niet meer uitsluitend met mij bezighield. Lore van Tollen had zich met Adelbert Becker verloofd, van wien men eigenlijk niets anders wist dan dat hij veel geld bezat en met ongeloofelijke brutali teit onzen „eersten kring" was binnengedrongen. (Wordt vervolgd).

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1