VERSLAGEN. LO BOERENVISCH 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1929. recht hebben, eens of tweemaal per week een paar individuen zonder vorm van proces levens lang te kunnen geven." Gezien het boven staande kon een dergelijke bevoegdheid wer kelijk gunstig werken, doch wegens het groot aantal candidaten zou een ruimer gebruik van deze bevoegdheid gewenscht zijn, ook buiten Amerika. Sinds de strijdbijl tegen de katholieken in Mexico begraven is, heeft er even een toestand van rust geheerscht. Aan dezen ongewonen toe stand voor Mexico is weer spoedig een einde gekomen. Er staan weer presidentiëele ver- kiezigen op komst en bij dergelijke gebeurte nissen plegen de Mexicanen elkander op echt Mexicaansche wijze van hun overtuiging te doen blijken. Zulke blijken worden niet ge geven in een oratorisch duel, doch per revolver, een afdoend argument, dat ieder Mexicaan even handig hanteert als wij een vulpenhouder. Een klein voorproefje van wat ons te wachten staat hebben de gemeenteraadsverkiezingen aangetoond, welke afgeloopen Zondag zijn ge houden. Bij deze feestelijke gebeurtenis schijnt het er warmpjes te zijn toegegaan, althans een 130 dooden en tientallen gewonden is het waar lijk schitterend resultaat. Prettig land, niet om er zelf te wonen, doch om er eenige erf ooms of tantes te hebben. De berichten die uit China komen, een land dat Mexico in onrust nog overtreft, zijn weer hopeloos. Behalve de altijd voortdurende her rie met Rusland, die nog altijd onopgelost is en die een ernstiger karakter dreigt aan te nemen, omdat Rusland voor de zooveelste maal weer eens heeft gedreigd met krachtiger maatregelen, in dit geval bezetting van den be streden spoorweg, indien China niet binnen drie weken zoetjes alle Russische eischen inwilligt, zijn eenige ontevreden generaals tegen Nan king in opstand gekomen, hetgeen te Kanton tot een paniek heeft geleid. De regeering heeft verklaard in staat te zijn deze opstandige be weging, welke gesteund heet te worden door Moskou, te onderdrukken. In ieder geval is het voor de regeering in Nanking een steun, dat zij over de noodige contanten beschikt, in tegenstelling met de opstandelingen, welke schraal bij kas heeten te zijn. Het valt op dat de Chineesche generaals steeds onrustig en vechtlustig worden, indien de zakken leegraken en dat de militaire succes sen niet op het slagveld worden uitgevochten, doch met idem zooveel millioen dollar, waar voor in China alles te koop is. VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente Ooltgensplaat op Woensdag 25 September des namid dags 3 uur. Voorzitter Burgemeester Donkersloot. Alle leden tegenwoordig. De VOORZITTER opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste ver gadering werden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukken: De goedkeuring van Ged. Staten over ge nomen raadsbesluiten. Een verzoek van de Esperanto-Propaganda- Commissie te Nijmegen om aan de gemeente lijke scholen een curcus esperanto in te voeren, Een dankbetuiging van het R. K. School bestuur, voor de toezegging van de centrale verwarming in de school. Een schrijven van Ged. Staten over het ver zekeren der aanwezige kasmiddelen van den Gemeenteontvanger tegen roof. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Nog was een verzoek ingekomen van Mej J. E. Jordaan om verhooging van haar salaris. B. en W. stelden voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, waartoe werd besloten. Procesverbaal van de kasopname bij den Gemeenteontvanger, waaruit blijt dat op 24 dezer in kas was overeenkomstig boeken en bescheiden een bedrag van 2721,59}. 2. Van den Heer P. Verkerk was een ver- ■zoek ingekomen om hem tegen 1 Januari e.k, eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de O.L. School. B. en W. stelden voor het gevraagde ont- lag op de meeste eervolle wijze te verleenen, teer dan 41 jaren lang, heeft de Heer Verkerk feijn beste krachten aan het onderwijs in deze 'gemeente gegeven en wij mogen hem daar voor dankbaar zijn. Dat hij nog lang van zijn welverdiende rust moge genieten. Het ont- ;lag werd met algemeene stemmen verleend, VERMAAS vroeg of het niet beter zou zijn ïu een onderwijzeres te benomen. VOORZITTER zeide daarover dan eerst net den inspecteur te zullen spreken. 3. Op verzoek van Ged. Staten werd een 'erordening vastgesteld omtrent de verple- ing in het Gem. Ziekenhuis. Uit het voorstel an B. en W. bleek dat er 3,per dag be- aald moet worden. VOORZITTER deelde mede dat B. en W. iet in de verordening hebben opgenomen door •ie dat betaald moet worden, dat kan altijd iter worden uitgemaakt. HOBBEL vroeg als er een epidemische ziek- uitbreekt, worden dan de patiënten in luarantaine gesteld in het Ziekenhuisje en ie betaalt er dan. VOORZITTER zeide dat daarover nog wel ms gesproken kan worden. Er moet echter 3or eiken verpleegdag 3,betaald worden. Dan deed de Voorzitter een belangrijke ededeeling die, naar hij zeide hij haast ver ten zou. Vanmohgen was er een schrijven gekomen van den rentmeester van den Am- chtsheer van St. Adolfsland, waarin wordt n-V. DE LEVER'fj ZEEP 1*1 A AT 5 Ctl AP PIJ VLAARDIPGEfl gevraagd of het gemeentehuis te koop is. De Ambachtsheer zou zich voorstellen dit dan geheel in zijn oude stijl te restaureeren en voor het publiek ter bezichtiging open te stellen, waarna de gemeente dan een geheel nieuw en naar de eischen des tijds ingericht gemeente huis zou kunnen bouwen. VOORZITTER zeide dat door hem al reeds stappen zijn gedaan bij Monumentenzorg om met de subsidie van Rijk en Provincie het gemeentehuis in zijn oude toestand gerestau reerd te krijgen. Dat loopt echter niet zoo hard van stapel, en zouden wij nu hierin daarvan een verwezelijkingzien? B. en W. stelden voor op dit schrijven in te gaan en te zien een compromis te verkrijgen. B. en W. vroegen machtiging daarop thans verder in te gaan, hetgeen werd verleend. Wanneer we een nieuw gemeentehuis krijgen kan men daarop niets tegen hebben. De Ambachtsheer schijnt veel met de gemeente op te hebben, wanneer wij zien dat de Ned. Herv. Kerk een Centrale Verwarming zal krijgen en de Ger. Kerk ook reeds een belang rijke gift, groot ƒ500,heeft gekregen. 4. Instructie Weger aan de fairbank 1. B. en W. stelden voor dat de weger een half uur voor tot een half uur na zonsopgang zich in of bij de fairbank zich moet ophouden. VAN GURP meende dat dit zeker een uur moet zijn, het gebeurd dat er 's morgens soms 60 65 wagens op den molendijk staan te Wa^AMnNnnc1miA A6.6" toes'ancl-van hun deel niet los laten en daarom achten - a EUWAAL meende met den Zonsop- b. en W. het raadzaam dit legaat af te wijzen, komst of ondergang geen tijd te bepalen, doch waartoe werd besloten. gewoonweg uren te noemen. VOORZITTER zeide dan te mogen op nemen in de instructie van b.v. v.m. 5 tot nam. 6 uur. Alzoo werd besloten. 5. Legaat wijlen Mej. Diena Landheer. VOORZITTER deed mededeeling, dat een legaat was ingekomen groot 500,onder de voorwaarde dat de gemeente daarvoor haar graf moet onderhouden. VOORZITTER zeide over het onderhoud nader gecorrespondeerd te hebben met den betrokken notaris, die het testament heeft ge maakt, en dat daaronder ook de reparatie valt. Dat kan voor de rente van dat bedrag niet geschieden. De raad ging even in gesloten zitting over om deze kwestie nader te bespreken. Na heropening zeide de Voorzitter dat B. en W. voorstellen niet aan den uitersten wil van de erflater te kunnen voldoen, aangezien daardoor een last voor de gemeente geschapen zou worden, inplaats van een voordeel. DE VOS zeide niet te kunnen gelooven dat de erflaatster met dit legaat bedoeld heeft de gemeente een last op te leggen. VOORZITTER zeide nog getracht te hebben van de familie een bedrag er bij te krijgen om, zoo doende toch aan den uitersten wil der erf- laaster te kunnen voldoen. Deze wilden echter 6. Opruiming keuken van Vinke en v. d. Tol op den Slikdijk. VOORZ1TER zeide dat beide belangheb benden willen medewerken om de straat daar aanmerkelijk ten gerieve van het verkeer te verbeteren, zij wenschen geen betaling van den grond doch alleen herstel van de schade aan de huizen te maken. De kosten echter vielen mij niet mee doch desondanks durven B. en W. toch voor te stellen die verbetering te doen. De kosten zijn geraamd op 1800,Dit be drag zal gedekt moeten door een leening die het Burgerlijk Armbestuur wil geven 4 5%. VAN NIEUWAAL zeide dat het weliswaar een flinke uitgaaf is, doch des ondanks moeten wij het toch doen, en bewoners dankbaar zijn dat zij zoo willen medewerken. Komen er met den tijd andere eigenaren, dan krijgen wij mis schien nimmer meer kans. VAN ES was dit met van Nieuwaal eens. DORSMAN zeide dat de waarde van de grond op hoogstens 800,geschat kan wor den dat de verbetering er 1800,zal kosten en voelde er daarom niets voor de woningen van Vinke en van den Tol op kosten van de gemeente, die toch al zoo arm is nog op te knappen. Spreker meende dat indien zij ƒ800,- samen krijgen, zij daarvan hun panden maar moeten herstellen. VAN NIEUWAAL meende dat Dorsman geen blaam moet gaan werpen op de eigenaars dier panden. Niet zij zijn bij ons gekomen, doch de gemeente is met het voorstel naar hun toe gegaan. Die menschen treffen dus geen blaam dat zij zich willen verrijken met geld van de gemeente. VOORZITTER meende dat de eigenaren zeer coulant zijn en het verkeer eischt eenmaal dat die hoeken gaan verdwijnen, dan maken wij van den Slikdijk een mooi geheel. DORSMAN zeide dat van Rossum destijds wel 25 c.M. breedte bij zijn pand heeft ge kregen van de gemeente, en nu zouden wij een strookje duur gaan koopen daar kan hij niet aan meewerken. Destijds is daarover ook al genoeg gesproken. VOORZITTER zeide dat daarover in de Raad niets is gesproken, de notulen kunnen dat bewijzen en het gaat niet aan om hier met kaaipraatjes aan te komen. Je moet met be wijzen komen. WALINO zeide dat Van Rossum wel 25 c.M. heeft gehad, doch aan het andere eind dit weer heeft gegeven dus het een ruil is ge weest, ten genoege van de gemeente. DORSMAN, zeide dat zij destijds die grond niet hebben willen afstaan toen het nog nieuw was, nu is het versleten en nu wille zij de ge meente hun woning laten opknappen. VOORZITTER zeide dat die menschen zeer zeker vooruit gaan, doch het algemeen belang eischt dat, en dan hebben wij die menschen tegemoet te komen, zooals zij dat ons doen. De voorstellen van U Dorsman waren nimmer zoo in het belang van de gemeente, doch wel in het belang van Dorsman zelf, dat weet ook iedereen. VAN GURP vroeg nog of die grond eigen dom van die menschen was. VOORZITTER antwoordde bevestigend. Daarop kwam het voorstel in stemming en werd aangenomen met 1 stem tegen, die van Dorsman. DORSMAN: Er is toch nog beroep open tegen dit besluit? VOORZITTER:Ja zeker zooveel ge wilt. 7. Onbewoonbaar verklaring van woningen Van de Gezondheidscommissie, zetelende te Middelharnis was een schrijven ingekomen, waarin werd geadviseerd de woningen in de Nieuwstraat gemerkt No. 451453 onbe woonbaar te verklaren, daar deze niet aan de te stellen eischen meer voldoen en ook voor herstel niet meer in aanmerking kunnen komen, B. en W. zijn van hetzelfde oordeel en stellen daarom voor het advies der gezondheidscom missie te volgen. VOORZITTER zeide dat dan de woningen binnen 6 maanden moeten worden ontruimd. M. Vermaat heeft zoodoende een ander resul taat bereikt dan door hem wel gewenscht zal zijn. Hij heeft m.i.z. een geheel verkeerde raads man gehad, en sommige menschen schrijven maar direct luk raak als iets niet naar hun zin gaat. Ziehier weer een resultaat. Het zal den heer Vermaat niet gemakkelijk vallen een andere woning te vinden. (Dorsman kleurde tot aan zijn nek). 8. Belegging waarborgsommen. B. en W. stelden voor de waarborgsommen van de R. K. School en die van gemeente- woningen te beleggen. Daartoe is gecorrespon- deert met de Bank van Ned. Gemeenten die konden dat geld wel plaatsen voor 4 B. en W. achten dat percentage wel wat weinig en stellen daarom voor een belegging te zoeken in waardepapieren ad. 5 die nog ad. 100 te koop zijn. Alzoo werd besloten. 9. Bouw van een woning op het speel terrein van de Bijz. School. B. en W. meenden tegen dit verzoek geen bezwaar te hebben. Er blijft nog voldoende ruimte over, nog meer dan het terrein der O. L. School. Ook dit verzoek werd ingewilligd. 10. Daarna werd de gemeentebegrooting dienst '29 met enkele af en overschrijvingen gewijzigd. 11. Door de ziekte van den veldwachter kon het Supp. Kohier der Hondenbelasting niet worden vastgesteld. 12. De begrooting van het Algemeen Arm bestuur werd goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van 11.506,31. Die van de bewaarschool met 3065,26}. Dan komt in behandeling de Gemeente begrooting voor het dienstjaar 1930. Tot het houden van algemeene beschouwin gen wordt ditmaal geen gelegenheid gegeven. In verband met een wensch van Ged. Staten wordt het salaris van den Ambtenaar ter Secretarie, den heer C. Doorduijn, gebracht op 1000,per jaar. De heer WALING vraagt nog of Ged. Staten weet, dat deze ambtenaar eenige uren beschik baar moet zijn als gemeente-ontvanger, waar op de voorzitter bevestigend antwoordt. De VOORZITTER zegt, dat de in de raad zaal staande kachel versleten is. Spreker wil een gaskachel plaatsen, opdat de bode zoo weinig mogelijk werkzaamheden in de raad zaal heeft te verrichten. De jaarlijksche gratificatie van den volon tair ter secretarie, den heer P. Bom, wordt verhoogd tot 1000,na een warme aanbe veling van den voorzitter, die er op wijst, dat het werk ter secretarie sterk vermeerdert. Ook de heer Brinkman verdedigt het door den heer Bom ingediend verzoek en wil hem ambtenaar maken. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. daar ernstige bezwaren tegen hebben. Spreker wil in gesloten zitting mededeelingen doen, waar om B. en W. bezwaar hebben tegen de benoe ming van een nieuwen ambtenaar. Bij den post 500,voor verbetering van de veldwachterswoning zegt de Voorzitter, dat de heer Jordaan, telkens met klachten komt, dat de woning niet aan de eischen voldoet. Met 350,is men klaar. Het gewone onderhoud kost 150,—. Spreker deelt verder mede, dat de veldwachter graag een andere woning wil betrekken, doch de Voorzitter eischt, dat hij in de gemeentewoning blijft wonen. De heer DE VOS acht de verbeteringen onnoodig, nu wij toch voor het verkoopen van het gemeentehuis staan en vraagt stemming over het voorstel, dat met de stemmen van de heeren De Vos en Dorsman tegen wordt aan genomen. Het salaris van den heer C. van Maastricht, machinist motorbrandspuit, wordt van 40,— gebracht op 75,— voor elk overuur word hem 40 cent betaald. Verder wordt besloten in het brandspuit huis een gaskachel en een lamp te plaatsen. De heer VERMAAS vraagt of er nog geen Rijksveldwachter wordt aangesteld. In Acht huizen is geen politie te zien, ook niet wanneer dat zeer noodig is. Er is toezicht noodig. Spreker vertelt staaltjes, die verbazing|wekken. De VOORZITTER wijst op het gevaar van het aanstellen van een gemeenteveldwachter te Achthuizen. De Rijksveldwachter te Zuid zijde zal dan verdwijnen, wat niet wensche- lijk is. De heer VERMAAS noodigt de raadsleden uit een Zondagavond bij hem te komen door brengen, dan kan men eens zien hoeveel over tredingen er plaats hebben. De heer VAN GURPEr is maar één middel, de Zondagssluiting. De heer VERMAAS: Daar gaat het nu met over. De VOORZITTER zal eens naar Achthui zen komen en zoo noodig niet aarzelen voor te stellen een politieman aan te stellen, doch de heeren hebben dan de consequenties te aan vaarden. De Rijksveldwachter te Zuidzijde gaat dan volgens de Districts-Commandant weg. De heer BRINKMAN vindt het ook een rommel in Achthuizen. De heer DORSMAN klaagt over een janboel bij de Ned. Herv. Kerk tijdens de godsdienst oefeningen. Een veldwachter is daar nooit te zien of veel te laat, b.v. tegen half acht. De VOORZITTER neemt daar goede nota van. De heeren VAN GURP en HOBBEL vragen doelmatiger bestrijding van de gladheid des winters. In de afgeloopen winter liet dit veel te wenschen over. De VOORZITTER zegt verbetering toe en de betreffende post later bij af- en overschrij ving te verhoogen. Bij den post bestrijding der besmettelijke ziekten, vraagt de heer HOBBEL of er reke ning gehouden is met de heerschende Alastrim. De VOORZITTER antwoordt, dat er voor 1930 nog niets gedaan kan worden. De koste- looze inenting is 4 maal per jaar verplicht. Verdere maatregelen zal de Voorzitter bespre ken met den plaatselijken geneesheer. De heer VAN GURP dringt er op aan om de werkzaamheden aan straten en pleinen in de maanden Mei en Juni te doen geschieden, dan is er weinig verkeer. De VOORZITTER zegt zulks toe. De heer VERMAAS bepleit een ophaal dienst voor afval en vuil te Achthuizen en Langstraat. Als men ziet hoe allerlei vuil in slooten geworpen wordt, dan vraagt men zich af of dit voor dezen tijd niet anders kan. De VOORZITTER wil het vuil doen op halen met een auto van hier. Spreker meent echter, dat het niet veel helpen zal. De ophaaldienst in de kom der gemeente is zeer goed georganiseerd, doch niet tegenstaande dat treft men in de Spui en op andere plaatsen veel ongerechtigheden aan, die men niet aan den karreman wil geven. Besloten wordt tot het opnieuw bestraten van den Molendijk Pieter Biggestraat, Kui perslop en Weespad. De VOORZITTER zal met een groot plan tot verbetering van de Voorstraat komen, dat niet door de gewone middelen, doch door een leening zal worden gedekt. Mogelijk komt dan ook de Wilhelminastraat aan de beurt. De Voorzitter heeft echter geen haast, want vol gend jaar wordt met de waterleiding be gonnen. Besloten wordt de kamer van de woning van het schoolhoofd te Langstraat van een nieuw plafond te voorzien. Daarna wordt met algemeene stemmen be sloten de begroo'ting vast te stellen in ont vangsten en uitgaven op 151.188,75} ge wonen dienst en in ontvangsten 6800,en uitgaven 5800,met een batig saldo van 1000,kapitaaldienst. Na onderzoek van de geloofsbrieven wordt als raadslid toegelaten de heer W. van Kem pen D.W.zn. De VOORZITTER zegt, dat het hem ver heugt dat de heer De Vos, wiens raadslidmaat schap eindigt, in deze vergadering tegenwoor dig is geweest. Spreker dankt hem voor het gepresteerde en de hartelijke samenwerking. De VOORZITTER wenscht hem het beste. De heer DE VOS dankte voor de hartelijke woorden. Daarna sluiting. W. examen bij ai Twee scholen i eigenaardig ve, leeraren geregel bijbelsche en c literatuur-exan aan de openba daarvan met minder dan nil ceerden zij, met vaardigheid, vt volk werd mij ti Wie niet „chri buiten de geril cultuur en bijtr lijk" is, is met trouwd, dat hij te voorschijn bi volk spreekt a- andere christelijk van het christe niet van zelf s Een omgevinij ook wanneer elk religieus ele ontbreekt, trek Maar een omge' doelingen het en even van zei de axioma's de denkt, al even f De schr. zeg wat gul is met 1 school christeliS dend als onmc „christelijke" s zijn eischen wat den meest omvrj telijk" wil zijn, en kerk,tot nad haar zelve. Ho beteekenis zijn kerk de hoogst; en het gebrul is een kwes' DOE ZVhj UW VOOK p PIET SIM „CHRISTELIJK" ONDERWIJS. Neutraal en bijzonder onderwijs. In „Volksontwikkeling" schrijft prof. dr. G. v. d." Leeuw onder den titel „Een leeken- beschouwing over het karakter van het neu traal en het bijzonder, en wel Christelijk, on derwijs: „Het is gemakkelijk een school christelijk te noemen, het is ontzettend moeilijk haar christe lijk te maken. De titel stelt eischen, waaraan geen school krachtens statuut en beginsel verklaring beantwoorden kan; hij vooronder stelt een levenssfeer, die geen bijbelonderricht, gebed of welke andere gewoonte ook, op zich zelf kunnen waarborgen. Eenige jaren geleden woonde ik het eind- MEDIS Wenken voor In het zieker voor behoorlijk Het bod var plaatst worden, niet dadelijk t zich eerst door Een hoog aar jaloezie is het doch bjj gebrel opgeschoven ofj derste helft me sluiten. Een schoteltl de lucht op af olie in heet wa keld doet denzd Donkere klee tingsstoffen op niet in ziekenv Voor iedere(n| kende medicijn, in een gedeelte de geluiden van doordringen. De slaap van Slapen is voo: beerlek als voef het kind, dan gezegd, dat aa^ Slechts dan haa ten uit den sl gunstigste voor Ten eerste kindje ligt, goi etensgeuren, w BD kleine behr altijd te vermijt worden te ang| houden. Dan moet hej eens goed z(jn paar uren aan steld. Het verdil bet kind een ds Is dit bezwaar! worden met ee kussentje. Pract de zoogenaamde en gemakkelijk het andere, of schaduwrijk ple kunnen worden. In den slaap c de heeft hetkindi te. In het koude lijk een warm te leggen. Is he vertrek te slapj strenge kou in Een koude, frisse gedekt bedje, zij

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2