eest „Onze Eilanden" 1st vooral op i adres. EERSTE BLAD T ONZE Bruidsportretten zijn onovertrefbaar: fijne kleur i S. VAN DER PLAAT UDIE-WATERVERF Beste MIMOSA-DROPPELS, MT Let op het adres: DE SALAMANDER ZATERDAG September 1929 21 11e jaargang. - n°. 90 DOOR EENS ANDERS SCHULD. Vraagt ons ftkrteiitle-tariet mijn h ardt'S VttlLlNGSBUKICliT van Vrydag 13 September 192» CoÖp. Tuinbouw- on Veilingavereeniging ,,Oostvoorne". ijs 2.80 per 100 bos telein f 0,01 tot J 0,04 por kg. dbeien 0,69 per k.g. uwe druiven 0,34 tot. J 0,66 per k.g, iinen (bl6,- tot, 18,— per luUkg, iinen (w) 0,12 tot 0,19 per kg. toria ƒ11.- tot 38, - per IU) kg. neboers 8, - tot 18, p 100 kg. beien J 0,62 tot 0,92 j.ei k.g nen dubb stam ƒ4,- l. I2p look.g z d. ƒ6,- tot 13, - p 1U0 k g. stam ƒ7,- tot ƒ14,- per 100 kg stoksuiker J 14 tot 18 p. 100 k g. nen stamsnlj 8 tot. 14 per 100 k.g. perfect 10 tot J 20 per 10O k.g, stoksntf 12 t,ot 37 per 100 k.g. naten A J 5,20 tot 7,50 per 100 k.g. B 5,20 tot 6,20 per 100 k.g. C 5,40 tot 6,30 per 100 k.g. CC ƒ2,- tot 2,60 per 100 k g. bonken 2,60 tot ƒ3,70 p. 100 k.g. nen pronk 6,— p. 100 k.g. likommers (w.) ƒ1,20 tot 3,80 p. 100 k.g. urken 0,09 tot 0,72 per kistje. ƒ4,— tot ƒ8,— per 100 bos. ten ƒ1,— tot 3.60 per 100 bos. (roode) ƒ1,90 tot. 3,50 per 100 stuks, (savoye) ƒ2,— tot 6,50 p. 100 stuks, emkool I 7 tot 9 per 100 stuks emkool II 3,10 tot ƒ5,— per 100 stuks, igvie 1,80 tot 3.20 per 100 krop. 2.70 tot ƒ5,— per 100 k.g. .otten 0,11 per k.g. lperen 0,10 tot ƒ0,31 p. k.g, ilappelen 0,09 tot f 0,27 p k.g. kenappelen f 1,30 tot ƒ9,- p. 100 k.g. ikenperen f 2,10 tot 6,40 per 100 kg^ dseluerij 5,— per 100. lei y 2,30 per bos. oenen 0,04 tot 0,34 per stuk. eieren (netto) 6,40 tot 6,50 per 100 uks. anvoer 26.300 stubs. 3l 1+ en #0) keurige afwerking Aanbevelend, Hobbemastraat - Middelharnls 2e atelier van af het station lllllllllllllllllllUUIIIII llllllillllllllllll eiken boekhandel. BREUKBANDEN I allesoorten met en zonderveer i GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLMIDIE f2,25 per flacon. INJECTIE f 1,per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden ondet volle garantie verkocht. Niet goed, geld terug. Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtplllen, een Gulden per flacon van 80 pillen. Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,- 0,07= ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke vegel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Week-revue. De traditie getrouw overgoot een mild zonnetje de openingsplechtigheid der Staten- Generaal, welke door H. M. de Koningin op de gebruikelijke plechtige wijze is verricht. In de nabijheid van het Koninklijk Paleis, langs het ruime Voorhout en in de nabijheid stonden duizenden opgesteld, om getuige te zijn van deze schittering van goud en om de veelkleurige uniformen te bewonderen, want niet alleen voor de Hagenaars is zoo'n dag feestdag, doch honderden uit de provin cie gaan voor dezen dag speciaal naar den Haag en staan soms eenige uren te wachten, teneinde zich een gunstig plaatsje te ver overen. De uitgesproken troonrede, het werkpro gram van het Ministerie Ruys de Beeren- brouck, kan het best aangeduid worden als een „Elck wat wils". Beloften naar links en naar rechts en de eenigsten die het zonder beloften moeten stellen is deland- en tuin bouw, die het geheel en al zonder wissel op de toekomst doen moet en wier eenigste troost de uitgesproken hoop is, dat de on langs tot stand gekomen wettelijke maat regelen tot bevordering van onzen uitvoer heilzaam zullen werken. Dit is wel een heel zwak riempje onder de harten van vele boeren en tuinders, wier geldelijke uitkom sten niet in verhouding staan tot de talr^ke zorgen en moeiten. Doch alleen de toekomst zal hebben aan te toonen, in hoeverre de geuite critiek gerechtvaardigd was. Nu onze parlementaire machine weer draait, heeft Jhr. mr. D. J. de Geer, de Minister van Financien de staatsbegrooting 1930 in gediend, begeleid door de z g. milioenen- nota. Dit merkwaardige document doet een normaal duizelen vanwege de geweldige cijferreeksen en iemand lijdende aan slape loosheid, kunnen we als patent middel het lezen en herlezen van dit document aanbe velen. Men geniet dan ook steeds weer op nieuw van de voldoening, dat vadertje staat kans heeft gezien van 1925 tot 1929 het sommetje van 260 millioen guldens als batig saldo te halen. Dit heuglijke feit is voorde slachtoffers der belasting-citroen-pers toch altijd nog een troost. Des ondanks wenscht de regeering soberheid te betrachten, het geen voor Kamerleden met dure plannetjes in hun hoofd al vast een wenk is, deze plannetjes te laten waar ze zijn. Voor het Amsterdamsche Hof is onder zeer groote belangstelling de beruchte moord zaak Giessen-Nieuwkerk, waarvoor Klunder en Teunissen bijna vijf jaar in Leeuwarden hebben doorgebracht, in revisie behandeld. Wat er tijdens de behandeling van dit pro ces aan het licht is gekomen is in menig opzicht verbijsterend. Onmeedoogend heeft de president van het Amsterdamsche Hof de verschillende getuigen aan den tand ge voeld en zich niet van de sokken laten pra ten; door rechercheur de Jong, ridder van de droeve figuur in dit drama, stortte het FEUILLETON. De Centrale Proeftuin voor Goeree en Overllakkee te Middelharnis (Langeweg) is op eiken werkdag voor belangstel lenden GRATIS TOEGANKELIJK Desgewenscht geeft de tuinman alle inlichtingen, die mochten worden ver langd W. HEIMBURG. VERTALING VAN HERMINE. (Geautoriseerde uitgave van D. Bolle.) 12) ,,Waar zit ge, mijn gansje?" vroeg zij zacht, zonder zich om te keeren. „Waar is mama?" „Ze is naar huis gegaan." „Tante?" Nog altijd bleef zij met den rug naar mij toe 'taan. „Annelise, ge zult wel verstandig zijn, gij 'uit je moeder een stap, dien zij na rijp overleg loet en die haar allesbehalve gemakkelijk valt, liet nog moeilijker maken, niet waar?" j „Tante gij Gij ook?" „Ik zie in, dat zij van haar standpunt gelijk leeftgij kunt dit niet begrijpen, 't Valt zwaar, "«inder steun door het leven te gaan voor een '■ouw in omstandigheden als je moeder. Zij nu, 'oals ik zeg, Annelise, dat begrijpt gij zoo niet." Dit dit was dus den uitslag van het gesprek freule Degenfeld geheel op de hand van mama! 'lstond als verlamd. ..Hoe is 't, Annelise?" .Zij draaide zich eindelijk om, en nu zag ik dat kleine grijze oogen roode randen hadden. De kaartenhuis van beschuldiging ineen, zoodat reeds voor het requisitoir van den advocaat-generaal duideiyk werd, dat er vrij spraak van Klunder en Teunissen moest volgen. Het aangedane onrecht is gedeeltelijk her steld en voor zoover er materieel iets te vergoeden valt, geeft de wet daartoe gelegen heid. Of er tegen rechercheur de Jong nog een vervolging wegens meineed zal worden ingesteld, is tot heden nog onbekend. Het feit dat dit een punt van overweging kan uitmaken, is reeds meer dan erg, terwjjl het nog veel erger is, dat hoogere chefs van dezen man van het gescharrel met geheime rapporten hebben geweten, hebben goedge keurd en dus mede verantwoordelijk zijn voor deze misselijke vertooning, waardoor het vertrouwen van duizenden een ernstigen schok heeft ondergaan. Dat de advocaat-generaal in zijn requisi toir opmerkt, dat hij in een loopbaan van bijna 25 jaar bij het O.M. nog nooit iets der gelijks heeft meegemaakt, zegt voldoende. Wij leven snel en vergeten misschien nog sneller, doch hoe eerder we deze zaak ver geten, des te beter. Een dikke laag zander over. Buitenland. De Geneefsche politieke mallemolen draait lustig door op de tonen van vredemuziek, die meer in mineur dan forto klinken en de verschillende commissies, waarover we voorloopig zullen zwijgen, wijl de heeren het nog niet verder hebben kunnen brengen dan elkaar bekogelen met uiteenloopende standpunten, zijn haar arbeid begonnen. Het Pan-Europeesche idee, het plan eener verre toekomst, was de afgeloopen week het mikpunt van allerlei critiek en de aange voerde bezwaren zfin zoo groot en talrijk, dat de uitvoerbaarheid practisch onuitvoer baar schijnt. Als een tusschenmaatregel is van verschillende kanten de vorming van verschillende groepen van staten aanbevolen, om deze groepen dan weer als het ware in federatief verband te verbinden. De belang rijkere evenwel dan al deze vogels in de lucht, zijn de pogingen van Engeland en Amerika, om voor het bescheiden en hoop gevende vredesduifje een veilige kooi te vinden. Sinds ruim drie maanden zgn de onder handelingen tusschen Washington en Lon den gaande en optimistische en pessimisti sche berichten hebben elkaar afgewisseld. Begonnen in de Schotsche hooglanden met een beprekiog Mac Donald-Dawes, Ameri- kaansche gezant te Londen, bij welke ge legenheid de heeren niet alleen de vredes- sigaar hebben gerookt, doch na afloop ge- zamelijk een denneboompje gingen planten, zijn we nu eindelijk aangeland tot enkele officieele verklaringen over de tot heden gunstig staande bereikte resultaten. Het eenige geschilpunt tusschen Amerika en Engeland gaat over drie kruisers van 10.000 ton bewapend met 8 inch kanonnen, van welke onschuldige dingetjes Amerika er niet minder dan 2L verlangt, terwijl John Buil dit wenscht te bepalen op 18. Volgens de voorstellen zal Engeland aan kruisers 339.000 ton krijgen, bestaande uit 15 kruisers van 10.000 ton en 35 kruisers van 6500 ton. Dat zijn altijd nog respectabele cijfers, temeer waar het slechts één catego rie van schepen betreft. De Amerikanen verlangen 21 kruisers van 10.000 ton en 15 van 7000 ton, in totaal dus een 36 stuks. De overige categorieën van schepen big ven buiten beschouwing, aangezien hieromtrent de overeenkomst van 1921 geldt. Wat de kwestie der duikbooten betreft, verwacht de Britsche regeering dat de Vereenigde Staten bereid zullen zijn, elke poging tot afschaffing van dit wapen te ondersteunen. De Fransche, Italiaansche en Japansche regeeringen zgn omtrent de bereikte resul taten ingelicht en met de Fransche en Ita liaansche regeering wordt hiermede reeds van gedachten gewisseld. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om in December te Londen bgeen te komen, welke plaats de Franschen liever niet wenschen en een plaats in Zwitserland prefereeren, doch op zijn vroegst zal dit Januari worden. Ook met het oog op de feestdagen was de maand December als maand van onderhandeling ongeschikt. Men vreest bovendien overhaas ting en wenscht ruimschoots tijd te hebben door onderlinge voorbesprekingen de zaak zooveel mogelijk voor te bereiden. Er staat hier te veel op het spel, dan dat het risico eener mislukking mag worden aanvaard. Dat zou de meest funeste gevolgen kunnen hebben en het Pan-Europa zou waarschijn lijk veranderen in Europa in de pan. De komende maanden zal er daarom heel wat te bedisselen vallen, want dat Frankrijk, Italië en Japan als zoete broertjes overal „ja en amen" zullen zeggen, is uitgesloten. Ieder zal beginnen met behoorlijk over te vragen wat het als uiterste minimum aan gewettigde moordwapens noodig acht en Japan bijvoorbeeld zal zich heftig verzetten tegen afschaffing der duikbooten. Op dit punt zal er zeker van afschaffing niets komen. Het is het wapen van staten met beperkte beurs, welke zich voor eenige tien tallen millioenen, dat noemen we tegen woordig een peulschilletje, een geducht af- weerwapen kunnen scheppen, terwijl de kruisers per stuk de slordige duit van om en bij de 70 a 80 millioen kosten, zoodat een vlootje van een 20 stuks voor arme of kleine staten eenvoudig onbetaalbaar wordt. Mac Donald zal zich 28 dezer op de Beren- garia inschepen en zich naar Amerika be geven, teneinde door onderhandelingen ook de laatste verschillen te overbruggen. Deze laatste verschillen wegen natuurlijk niet gering, anders zou de Britsche premier wel rustig in Engeland blijven. Gedurende zijn verblijf in Washington zal Mac Donald een groot deel van zijn tijd als gast van presi dent Hoover op het Witte Huis doorbren gen en bij zijn aankomst te New-York, zal de secretaris van Staat, Stimson aldaar ter begroeting aanwezig zijn. In ieder geval wacht den Britschen premier een zeer har telijke ontvangst en zijn er extra verrassin gen aangekondigd, indien de te houden be sprekingen een gunstig verloop hebben. En freule, die strenge, altijd zoo bedaarde vrouw had geschreid! „Je moeder," ging zij voort, „wil de verloving zoo schielijk mogelijk publiek laten worden. Zij zal 't met mijnheer'Wolmeijer overleggen, en daar ze onderwijl niet wel in huis van haar aanstaanden man kan wonen, tot aan haar huwelijk bij mij haar intrek nemen. Gij gij ook natuurlijk als ge niet liever een reisje zoudt willen doen. Ik ik heb familie ta> Hamburg, die je graag te logeeren willen hebben tot tot na het huwelijk. Ingeval gij „Als 't u belieft ja. Ik zal die vreemde men- schen heel dankbaar zijn." „En dan keert ge natuurlijk naar het huis van je ouders terug." „Ik zal nooit meer ouders hebben, tante; alleen maar een moeder. Ik had een vader, gij hebt dien gekend en zult begrijpen, dat hij door zóó'n man nooit vervangen kan worden, gesteld al dat een ander ooit die plaats zou kunnen innemen. En ik zal ook niet naar het huis van mijn moeder terug gaan, maar op mijn eigen gelegenheid door de wereld trachten te komen." „Ja, dat alles zal zich wel vinden, Annelise," antwoordde zij, maar haar stem klonk lang zoo helder niet als anders. „Voorloopig gaat gij dus naar Hamburg? Zooals de zaken staan, doe ik maar geen moeite om je hier te houden, daar 't voor je moeder niet aangenaam zou zijn je knorrig gezicht altijd voor oogen te hebben. Maar nu moet ge haar volgen; ge hebt beiden je koffers te pakken en het een en ander te beredderen; maar hier kwam zij vlak vóór mij staan „maar ik zou je in bedenking willen geven, dat gij je moeder wat verschoonend moet behandelen. Er zijn toe standen in het leven, Annelise, waarin men van Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten (Adv). op het Witte Huis au op het zomerverblijf van Mac Donald aan de rivier de Rapidan, in den staat Virginia, zullen Hoover en Mac Donald volop gelegenheid hebben tot rustige onderhandelingen. Volgens een bericht biedt de omgeving van het genoemde zomerver blijf prachtige gelegenheid om te visschen, doch we vermoeden dat het meer om poli tieke palingen te doen zal zijn, dan om speelsche florellen of dartele, gulzige baarsjes. De Duitsche justitie heeft eindelijk succes gehad en de voornaamste schuldigen der bomaanslagen zitten veilig achter dikke deuren geborgen. Volgens een offflcieele ver. klaring der Pruisische districtsrechtbank is gebleken, dat de verschillende bomaanslagen, waarvan de meesten thans zijn opgehelderd, hun oorsprong vinden in een gemeenschap pelijke. politieke, rechtsradicale beweging. Het middelpunt dezer beweging bevindt zich te Berlijn. Ruim 20 vooraanstaande persoon lijkheden der Landvolkbeweging zijn zoo ernstig onder verdenking, dat tegen hen een bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd. Andere tijden, andere zeden. Vroeger ken den we uitsluitend nihilistische bommen werpers, die het op de dragers of op de steunpilaren van het keizerlijk gemunt had den en heden ten dagen kent Duitschland nationaal anarchisten, die met dergelijke geweldmiddelen het huidige gezag trachten te ondermijnen. Dat de Duitsche rechtsradi- calen tot zulke middelen hun toevlucht nemen, dat per slot van rekening moeilijk anders als een wanhoopspolitiek kan worden betiteld, bewijst dat de Duitsche republiek steviger is geweest dan deze rechtsradicalen wel willen erkennen. De Duitsche regeering, welke zich tot voor kort heel bereidwillig op de meest hatelijke wijze liet bestrijden, wenscht aan deze al te groote lankmoedigheid een einde temaken. Volgens de inmiddels ontworpen richtsnoe ren zullen in den vervolge van offflcieele bekendmakingen uitgesloten zjjn die bladen, die de grondwet of grondwettelijke inrich tingen pogen verachtelijk te maken of die de grondwettige regeering, haar overheid en ambtsdaden met de bedoeling van onder mijning van den r.epublikeinschen staatsvorm volgens vast plan met onzakelijke middelen en vooral met tegen de waarheid strijdende middelen bestrijden. Dit is een strenge maat regel, doch het werd al te dwaas, dat bladen, welke ingevolge der offflcieele publicaties belangrijke sommen van de regeering trok ken, zich toch niet ontzagen de regeering op buiten alle perken gaande wijze aan te vallen. In een programrede voor de groote ver gadering van de fascistische organisatie heeft Mussolini weer eens de loftrompet gestoken over het fascistische stelsel en de dictatuur. De duce gaf in zijn rede een overzicht van de bereikte resultaten en kondigde eenige wijzigingen van het kabinet aan, ten doel hebbende de regeering nog eens sterker fas cistisch tintje te geven. Uitvoerig besprak hij de plannen tot bodemverbetering, waar voor alleen 2300 millioen lire is uitgetrok ken, welke plannen, aldus Mussolini, een monument tot eeuwigdurenden roem van het fascisme zijn. De onderhanden werken, drooglegging, bouw van stuwdammen, be- droefheid en hartzeer zou willen schreien en toch den mond tot een glimlach moet plooien, waarin men voor geen geld van de wereld aan de menschen, zelfs niet aan onze naaste en beste vrienden, mag verraden, wat ons hart doet ineenkrimpen van pijn Zwijg dus, Annelise, bijt de tanden op elkaar en glimlach, als zij je gelukwenschen met Je stiefvader glimlach ter wille van je moeder, hoe hard 't je ook valt!" Zij had mij naar zich toegetrokken en liefkoosde mij; maar nu gaf ze mij een tikje op de wang, knikte en hoestte, alsof ze iets bitters had inge slikt, en zeide, weer in haar ouden, goedaardig barschen toon vervallende: „Zóó erg is 't eigenlijk toch ook niet, dom gansje! De Engelsche prin sessen zijn ook we! beneden haar stand getrouwd en toch dezelfde gebleven die ze waren; houd je dus maar goed, Annelise, alles zal zich wel schikken. „Denkt ge, dat ik ongelukkig ben omdat hij Wolmeijer heet?" vroeg ik, de schouders ophalend, „dat kan mij het minst schelen. Neen, al heette hij evenals gij, al kon hij ook de grafelijke kroon met negen punten op zijn naamkaartje laten drukken zooals gij, dan zou hij mij evenzeer tegen staan als nu met zijn burgerlijken naam. Maar. wees niet bang, tante, ik zal 't mama niet lastig maken, ik zal de tanden op elkaar bijten. Goeden dag! Wel bedankt!" Ik ging heen en al een paar uur later had ik ingezien, dat ik mijne moeder niet mocht verlaten. Reeds toen ik op het voorplein kwam, merkte ik aan de buitengewone drukte, dat mama verlof had gegeven om de verloving publiek te maken, vloeiïngswerken, enz. hebben het aantal wer- keloozen van bijna 500,000 tot 200.000 teruggebracht. Volgens opgave van Mussolini in deze rede bedroeg de sterkte der fascistische party ruim 1 millioen mannen,bijna 100.000 vrou wen, 85.000 jongens, 560.000 jonge meisjes en verder ongeveer nog een kleine 100.000 leden bestaande uit studenten en professoren. Heel aardige cijfers, die evenwel duidelijk demonstreeren hoe betrekkelijk zwak tegen over een bevolking van 50 millioen ongeveer. Aan het slot van zyn rede betoogde Mus solini, dat overal verhoogde belangstelling voor de fascistische revolutie merkbaar is geworden, omdat door deze revolutie een politiek sociaal stelsel is verwezenlijkt, dat volkomen beantwoordt aan de moderne be hoeften en noodgedwongen ook in andere landen zal moeten worden toegepast. Hier liever niet, zouden we zoo zeggen. INGEZONDEN MEDEDEELING. smaakt als room Yerslag van de vergadering van den Raad der Gemeente Sominelsdgk op Dinsdag 17 September des namiddags half vier uur. Voorzitter: Burgemeester den Hollander. Afwezig de heeren Van der Veer en Bom. De voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste ver gadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Een schrijven van het raadslid Van der Veer waarin hij zijn ontslag vraagt als lid van den Baad omdat hij ook bedankt heeft voor het lidmaatschap van de S. D. A. P. Een schrijven van Ged. Staten over het eventueel verstrekken van een concessie voor het inleggen van een autobusdienst Ouddorp-Middelharnis visa versa. B. en W. Stellen voor aan heeren Ged. Staten te doen berichten dat het wel ge- wenscht is die aanvrage in te willigen. Al- zoo werd besloten. Een verzoek was nog ingekomen van de Gezondheidscommissie te Middelharnis om meer inentingen te houden in verband met de heerschende alastrim. Voorzitter zeide dat aan dit verzoek zal worden voldaan. Echter vragen B.en W. een crediet voor eventueelen bouw van een barak ingeval zich ook hier gevallen gaan voor doen van de epidemische ziekte. Joppe vroeg of er met Middelharnis in deze niet samen te werken valt. Voorzitter zeide dat er wel barakken dis ponibel zijn, doch zullen niet te voren ver krijgbaar zijn, daar er natuurlijk wel eens veel aanvragen kunnen komen en alleen die gemeenten voorzien worden waar de ziekte zich reeds laat gelden. Dijkers zeide er wel voor te zijn het ge vraagde crediet te verleenen, doch mogelijk is er in het begin-stadium iets te doen met dubbele lighallen. dat de huisgenooten met de belangrijke gebeurtenis in kennis waren gesteld, en ook, dat mijnheer Wolmeijer plan scheen te hebben de verloving op de chiqueste en mijne arme moeder zeker minst welgevallige wijs te vieren: niet met gedrukte kennisgevingen, maar met algemeene uitnoodi- gingen en groote feestelijkheden! De voordeur stond wijd open en de tuinman haastte zich juist, naar binnen te gaan met een arm groene twijgen; in de gang vlogen de meiden heen en weder als zwaluwen vóór het uitbarsten van een onweer, de eene met flesschenmand en groote n sleutelring naar den kelder, de andere met porseleinen schalen en borden, die zij uit een kast te voorschijn haalde. De koetsier kwam de deur van de eetkamer uit en ik hoorde, hoe de heer des huizes hem nog nariep: „Om acht uur, Frederik, een heel eenvoudig broodje en zorg goed voor alles!" Frederik knikte het meisje met eenschalksch glimlachje toe en ging heen. Dit was weer net iets van mijnheer Wolmeijer, onbeschaamd als hij was! dacht ik verontwaar digd. Alle menschen bij zich te verzoeken en hen dan met het groote nieuws van zijn engagement te verrassen! De nicht kwam mij op de trap tegen met tafellakens en servetten. Voor de eerste maal zag ik haar anders altijd strak en onbeweeglijk gelaat veranderd; 't trilde van groote, met moeite bedwongen ontroering. Toen zij mij in het oog kreeg, werd zij plotseling vuurrood. „Annelise!" murmelde zij. Wij zagen elkander zwijgend aan en begrepen elkaar. „Wie had dat gedacht?" zeide zij zacht, mij schielijk voorbijstappende, daar de gebiedende stem van mijn toekomstigen stiefvader door het huis weerglamde: „Den Sekt met het andere merk! Den echten. Denkt ge, dat ik mij vandaag met dien Duitschen champagne wil laten geluk wenschen?" Het beknorde meisje snelde naar den kelder terug en ik ging naar boven. Hier stond ik eerst een geruime poos in de voorkamer, niet wetende hoe ik mij tegenover mama zou gedragen. Eindelijk besloot ik, mij te houden alsof er niets was voor gevallen. Met opzet begaf ik mij eerst naar de slaapkamer, om mijn doek af te doen en mijn haar wat in orde te brengen, voornamelijk echter om onze ontmoeting zoolang mogelijk uit te stellen. Hier lag mama op haar bed, de handen tegen de slapen gedrukt, met witte lippen en ingezonken oogen. „Mama! Och, mama!" riep ik en het volgend oogenblik lag ik naast haar op de knieën, drukte mijn aangezicht tegen het hare en begon opnieuw te snikken. Nu hief zij langzaam de hand op en streelde mijn natte wangen. „Mijn kind! Mijn eenig geluk!" „O, mama, mama, wat hebt gij gedaan!" riep ik. „Wij waren zoo gelukkig samen." Zij maakte een afwerend handgebaar. „Haal mijn droppe en dan Annelise, als hij komt, van morgen kan ik hem niet afwachten Ik mijn hoofd van avond, dan zullen we stipt op onzen tijd beneden zijn, niet waar, Annelise?" Op dit oogenblik werd er aan de deur van het salon getikt. Zij wenkte ongeduldig, dat ik daar heen moest gaan, en ik ging dus om hém te ont vangen. (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1