I WETENSWAARDIGHEDEN Een kijkje in het rijk der techniek. RIJMKRONIEK Plaatselijk Nieuws. 8 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1929. KUN WIJS WOORD VOOR lEDERhN DAG WOENSDAG. De ijdelheid vereischt een zekere bebou- wing en veel bemesting; de hoogmoed tiert welig in alle gronden; het is een rechtop gaande boom. DONDERDAG. Gy kunt wel zeggen, wat gy nooit gedaan hebt, maar niet wat gy nooit doen zult VRIJDAG. Hij, die altijd van oordeel is, dat hij niet naar waarde geschat wordt, loopt groot vaar, dat hij zich zeiven te hoog schat. ZATERDAG. Wie niet van het verleden leert, wordt daarvoor gestraft door de toekomst. ZONDAG. Weersta de beginselen van het kwaad, het is te laat geneesmiddelen aan te wen den, zoo het door lang uitstel in kracht is toegenomen. MAANDAG. Zult ge al de vrucht niet daad'lljk plukken, Strooi uit toch 't heilaanbrengend zaad, Terwy'l gij 't eindelijk welgelukken Aan hooger leiding overlaat. DINSDAG. Over tweeërlei zaken mag men nooit tob ben, niet over dingen, die men niet meer veranderen kan en ook niet over de dingen, die men nog veranderen kan. 2X2 5. Om te bewijzen dat den titel van dit stuk je waar is moeten we de wiskunde te hulp roepen Laten we met dat doel de volgen de som eens narekenen: 3 4 7 daarbij opgeteld: 4.3 4.4 5.7 4.3 4.4 5.7 is dus te samen: 5.3 5.4 5.7 4.3 4.4 4.7 overeenkomende met: 5(3 4 7) 4(3 4 7) wanneer we nu deze beide producten door denzelfden factor (3 4 7) deelen, dan verkrijgen we: 5=4 wat bewezen moest worden. Wie niet wiskundig onderlegd is, zal de, fout, die noodzakelijkheid in dit bewijs moet J schuilen, niet onmiddellijk kunnen aanwij zen. Een rekenfout is er uiet, maar toch is de laatste deeling foutief Er wordt name lijk gedeeld door (3 4 7), d.i. doorOen dat mag niet. Want de eigenschap: „wan neer gelijke getallen door gelijke deelers worden gedeeld, zijn de quotiënten gelijk", is niet van toepassing, als de deeler „NUL" is De Optische Telegraaf. De eerste optische telegraaflijn in Pruisen werd In 1832 tusschen Berlijn en Coblenz aangelegd. Er werden daarvoor toestellen gebezigd met telkens ieder 6 beweeglijke armen, die elk ook in zes verschillende stan den konden worden geplaatst. Het aantal van onderling verschillende figuren, die met behulp van dit feitelijk zeer eenvoudig toe stel konden worden gevormd was verras send groot, niet minder dan 40961 Bijdragen, niet grooter dan 48 en niet kleiner dan 36 regels, mogen voor deze rubriek worden ingezonden. Bij opname vergoeden wij voor actueele (niet plaatselijke) gedichten 2,50. (Nadruk verboden) (Ingezonden.) 'T BLOEDKORALEN SNOER. Jij draagt 'n snoer Van bloedkoralen, Dat langs jouw hals en schouders hangt, En jy weet zelf niet hoeveel malen Jouw hand die rooie kralen vangt. Soms wor' je bleek, Soms moet je blozen, Je lacht veel uit verlegenheid, 't Gebeurt ook vaak bij tusschenpoozen, Dat je op de bloedkoralen byt. In ied're kraal staat wat gebeten, Wat jalouzie, 'n tikje nyd, Wat liefde, die geen mensch mag weten, Wat stil verdriet, wat zaligheid. Het is maar goed Dat al die kralen Steeds zullen zwygen als het graf, Want anders hield jij je hand en tanden Wel zalig van die kralen af. POEZEL. De toegangswegen tot de brug over de Maas by Spykenisse. Het Tweede Kamerlid Braat heeft den minister van waterstaat de volgende vragen Is het den minister bekend, dat de toe gangswegen tot de brug over de Maas by Spykenisse welke door het rijk moeten onder houden worden reeds sedert eenige maanden in zeer slechten toestand verkeeren Is de minister bereid, mede te deelen, waarom dit onderhoud zoo slecht geschiedt, wat de redenen zjjn van dit laten vervallen en of wij een beteren onderhoudstijd tege moet gaan. De bezoeker van de Philips' Fabrieken te Eindhoven, wordt er steeds weer opnieuw door getroffen, dat bij de fabricage der gloei en radiolampen tal van ingewikkelde bewer kingen door machines worden verricht. Dit zijn dan ook inderdaad zeer vernuftig gecon strueerde machines, waarvan men, hun werk gadeslaande, byna gelooven zou, dat ze met alleen „handelen", doch ook „denken Daar zijn de hamermachines voor het wou- raam, het materiaal waarvan de gioeidraad is vervaardigd, de trekmachines voor de gla zen buisjes, staafjes en stengels van het binnenwerk der lamp, de sovteermaehmes, de ballonblaasmachines, die voor het aan brengen van de steunhaakjes en hetopwik- kelen van den draad, voor het insmelten van het binnenwerk, voor het luchtledig pompen en voor het vullen der lampen met een bijzonder gas en tenslotte die voor het aan brengen van de huls. Al deze machines wor den hier geconstrueerd en in de eigen ma chinefabriek vervaardigd, hetgeen tal van voordeelen oplevert: de practische ervaringen, in het bedrijf opgedaan, verbeteringen wor den aangebracht, terwijl van nieuwe uit vindingen onmiddellijk profijt getrokken kan worden. En wanneer reparaties noodigzljn, is de machinefabriek, die over alle technische hulpmiddelen beschikt, in staat deze op de snelste wijze uit te voeren. De Philips' Machinefabriek is in den loop der iaren mede uitgegroeid tot een der groot ste en best geoutilleerde van het geheele land. Bedroeg een jaar geleden de oppervlakte 5000 M2thans is deze reeds 15000 M Ook in deze cijfers vindt men natuurlijk een weerspiegeling van den geweldigen groei van het Phiiipsbedryf. In de machinefabriek zelf zyn thans c.a. 1000 arbeiders en ambtenaren werkzaam, terwyi nog een zeshonderd menschen direct of indirect aan de machinefabriek zijn ver bonden, n.l. het personeel der teekenkamers en de bankwerkers en andere vaklieden, die arbeideD in de kleinere werkplaatsen, welke toegevoegd zya aan de fabricage-afdeelingen der gloeilampeD-, radiolampen-, glas-, appa raten-, bakelietfabrieken, enz. Een wandeling door de uitgestrekte ruim- ten der machinefabriek is bij uitstek belang wekkend. Men loopt door hooge zalen, waar door groote ramen het daglicht overvloedig binnenvalt. En in die zalen zien we reeksen moderne machines, van velerlei soort, vorm en grootte; stuk voor stuk worden deze machines electrisch aangedreven, waarblJ voor een goede beveiliging is zorg gedragen. Menschen en machines werken hier samen om weer nieuwe machines voort te brengen. We nemen een kijkje in de gieterij, waar groene vlammen slaan uit de deksels der smeltkroezen, waarin koper gesmolten wordt in de smederij, waar een reusachtige hamer, onder oorverdoovend geraas gloeiend ijzer bewerkt, waar geweldige knipscharen dikke ijzeren platen knippen, als waren ze van papier en ponsmachines, in een oogwenk, heele hoeken er uit te nemen. In de autogene lasscberij straalt het felle licht der spattende vonkenfonteinen, waartegen de oogen der arbeiders door donkere brillen worden be schermd. Na in het voorbijgaan nog even deüttery te hebben bezichtigd, die de zorg heeft voor de water-, stoom-, gas- en lucht- (druk en vacuum) leidingen in de fabriek, komen we in de grofbankwerkerij met de machines voor het walsen en het electrisch punt- lasschen. We zien dan een kranig werkstuk van de koperslagery in de edelgasfabriek, waar zware bundels koperen pUpen, die honderdvyftig atmosfeeren druk moeten doorstaan, gereed liggen voor een nieuw toestel voor het pro- duceeren en behandelen van vloeibare lucht. Na dezen kleinen omweg gaat de tocht door de machinefabriek verder naar de fraiserij, waar op tientallen van fraisbanken schroefdraden, gleuven en veelsoortige groe ven in het harde staal worden aangebracht. Met bewondering bekijken we de banken, waaraan gecombineerd, van drie kanten tege lijk kan worden gefraisd, de meerspillige boormachines, de gecombineerde boor- en tap-machines, en de z.g. copieerbanken. In de draaierij treffen we aan de mstrument- makersbanken, de rêvolverbanken, waarop zes verschillende bewerkingen kunnen wor den verricht, door in een cylinder, te ver gelijken met de kamer van een revolver, zes diverse werktuigen te plaatsen. We leeren het onderscheid tusschen half-automatische machines en volautomaten, welke laatste zonder „toezicht" en als het ware „ze fstan- dig" werken en we zien telkens de oliefon- teinen, die oliestortbaden op het werkstuk spuiten. Dan volgen de schavery, met de sleeschaafbanken en draaiende carousselban- ken; de slijperij met deslljpbanken, waarop het werkstuk op een magnetisch voetstuk onwrikbaar wordt vastgehouden; even nog een blik geworpen in de kamer waar dej meetinstrumenten o.a. voor het meten van gaten en van assen gecontroleerd wordem hetgeen geschiedt met Johanssen-meetblok- jes tot op een duizendste deel van een mil limeter nauwkeurig. Daarna komen we terecht in wat we bij eersten blik wanen de werkplaats te zijn van Vulcanus, den God van het Vuur en de Me talen doch tot onze geruststelling vernemen we dat dit de harder!) is, waar de verschil lende metalen tot op den vereischten graad worden verhard, welke hardheid met een spe ciaal meetinstrument kan worden opgeno men. Het verhitten geschiedt in gas-of elec- trische ovens, het afkoelen door dompeling in een water- of oliebad Er staat een reser voir dat 2200 Liter raapolie bevat en even flitst ons de gedachte door het hoofd, hoeveel oliebollen hiermede wel zouden kunnen wor den gebakken. Na dit „tusschenspel" komen we in de bankwerkery, waar de onderdeelen tot z.g. groepsplannen worden gemonteerd; deze laat ste zjjn bepaalde, bij elkaar behoorende on derdeelen eener machine. In de montageruimte worden die groeps plannen dan tot machines samengesteld. Dit is de „kraamkamer" der machines, waar men ze langzaam ziet geboren worden. In de beproevingsruimte worden tenslotte de vervaardigde machines beproefd en even tueel gewijzigd. Merken we nog even op, dat er een „parte reparatiewet kplaats is en men op de norraali- satie-afdeelicg al de genormaliseerde onder deelen der hier vervaardigde machines vinden Opzettelijk hebben we een afdeeling nog niet genoemd, de afdeeling „Gereedschap- makerü", omdat deze als het ware een kleine machinefabriek op zich zeifis; verschillende machines, die we reeds hebben „ontmoet vinden we hier terug. i Hier worden onder meer gemaakt boor- en fraismallen, matrijzen voor bakeliet en stempels voor ponsmachines. De boor- en fraismallen zyn hulpgereedschappen, die het mogelijk maken vele duizenden onderdeelen zeer nauwkeurig te boren of te fraizen. De stempels dienen tot het stampen van metalen onderdeelen. In de bakelietmatryzen worden - in de bakelietfabrieken - de honderdduizenden bakelietonderdeelen voor de verschillende radioapparaten geperst, b.v. de voorplaten der luidsprekers. Men zal be grijpen, dat het vervaardigen van deze hulp gereedschappen voor de fabricage een uiterst fiin en precies werk is, want hun graad van nauwkeurigheid bepaalt dien van de verschil lende onderdeelen en deze is beslissend voor de kwaliteit der producten. Met gerechtvaardigden trots toont de at- deelingschef ons een drietal meuws,t®Z™t" sersche boormachines, waarmede afstanden van gaten verkregen kunnen worden tot op een bonderste en een tweehonderste milli meter nauwkeurig. De geheele weg van teekemng, van luw materiaal, tot „afgewerkt prod,net kan p deze afdeeling worden gevolgd. Het gemak- keliikst geschiedt dit iD de controleruimte, waar de teekeningen, de mappen met op drachten binnen komen, het ruw materiaal en het gereedschap worden uitgereikt en het werkstuk, telkens na iedere bewerking opnieuw, en tenslotte dus kant en klaar, wordt gecontróleel'd. Ook bij de andere af- deelingen treft men een dergelpke contrOle- IUlwJ8 hebben thans onzen rondgang door de machinefabriek vry wel voltooid, doch ons resten nog eenige afdeelingen, die hiermede in het nauwste contact staan i In de eerste plaats het groote, modern ingerichte laboratorium voor de materiaal- keuring, waar alle materialen en metalen gekeurd worden op hun mechanische en metalografiscbe eigenschappen, alvorens zij in bewerking worden gegeven. Voorts de experimenteerruimte, waar nieuwe constructies haar eersten vorm krijgen, worden beproefd en zoo noodig ver beterd. Hier zyn de meest bekwame vakar beiders te werk gesteld en de experimenteer. ruimte zou men de hoogescbool der machine fabriek kunnen noemen. Verder zyn er de teekenkamers, waar deze nieuwe goedge keurde constructies op teekemng worden vastgelegd, waar aan vele tientallen teeken borden van elk te fabriceeren machine- onderdeeltje een aparte teelkemng wordt gemaakt en voorts de lichtdrukafdeeling. In de machinefabriek komen de teekenin gen het eerst op het calculatie-bureau, waar- wordt nagegaan, wat voor materiaal er noodig is, welke bewerkingen er uitgevoerd moeten worden, hoeveel uren er aan gewerkt moeten worden, enz. Het levertijdbureau bepaalt den levertud van het werk, wat er voorgaat enz. en houdt tevens nauwkeurig aanteekemng waar het werkstuk zich bevindt, zoodat dit elk oogen- blik kan worden nagegaan. We vernemen nog, dat er voor de bekwame en (jverige vaklieden een prachtige gelegen heid is om vooruit te komen, daar in de leidende functies zoowel in de machinefa briek, als bij de verschillende fabricage-af deelingen by voorkeur menschen uit het eigen bedrijf worden aangesteld, die uiter aard met den gang van zaken volkomen vertrouwd zijn. Voorts wordt aan de leerlin genopleiding de grootst mogelijke zorg be steed Wij verlaten dan de fabriek met als eind indruk: een voortreffelijk geleid en inge richt bedrijf, waar men zeer bekwame vak lieden, de modernste machines en de beste gereedschappen aantreft. Doch wy stellen niet alleen belang in de fabriek en het werken der arbeiders binnen haar muren, doch ook in hun leven daar buiten. Natuurlijk werken ook de arbeiders dei- machinefabriek onder precies dezelfde guns tige omstandigheden als het overige Philips- personeel. In geval van ziekte genieten zoo wel de arbeiders als hun gezinnen gratis geneeskundige behandeling. De Polikliniek der Philips Fabrieken, een groot gebouw van drie verdiepingen, is uitgerust met de nieuw ste hulpmiddelen op medisch gebied. De ziekenkas, waarvan het bestuur voor het grootste gedeelte gekozen wordt uit en door de arbeiders zelf, zorgt voor de uit- keering van ziekengeld. Ten behoeve van invalide arbeiders, om ouden van dagen een onbezorgden levens avond te verzekeren en teneinde weduwen en weezen te steunen, is een pensioenfonds gesticht, waarbij driekwart van de premies voor rekenening der onderneming komt. Wie tusschentijds den dienst der vennoot schap verlaat, ontvangt de door hem ge storte premies terug en al naar den duur van het dienstverband een gedeelte der premies, door de onderneming geslort. Op het gebied der woningbouw is en wordt door de vennootschap zeer veel gedaan Duizendtallen gerieflijke arbeiderswoningen met tuin zijn en worden door Philips ge bouwd in een gezonde omgeving: de naam „Philipsdorp" geniet in dit opzicht een we reld-vermaardheid. Voor de kinderen zijn scholen gesticht. Voor de nietleerplichtigen, jongens en meisjes én ouderen, is een groote 4-verdiepingenhooge bedrijfssehool verrezen, waar het technisch en kantooronderwtjs is geconcentreerd Verder is er de huishoud school, waar meisjes, die in de fabriek wer ken, het huishouden kunnen leeren, waar toe ze thuis vaak onvoldoende gelegenheid hebben. Aan de ontspanning der arbeiders na hun dagtaak wordt de volle aandacht besteed Naast de Philips' Schoolvereeniging is er de Philips'Sportvereeniging, waar verschillende takkeu van sport en athletiek worden be oefend. Het Philips de Jonghwandelpark geeft gelegenheid zich te verpoozen te mid den van het prachtige Brabantsche natuur schoon, terwijl een ontspanningsfoods is gesticht om het personeel uitstapjes te laten maken. De Philips' Harmonie geeft geregeld concerten, welke op hoog peil staan en zeer gewaardeerd worden. Voorts is een monumentaal Ontspannings gebouw gesticht, dat overdag in verschillende eetzalen aan 1200 personen gelegenheid tot schaften biedt; de tooneelzaal kan 850 toe schouwers bevattenverder zijn er een biblio theek, leeszalen, gymnastiek-, schaak-, dam-, en biljartzalen, benevens twee groote zalen voor vereenigingen. Vergeten we ook niet even melding te maken van de voortreffelijk geoutilleerde cabine voor geluidsversterking en lichtprojectie. De onderneming huldigt bij het treffen harer sociale voorzieningen niet het systeem dat dit ten koste van het peil der ioonen moet geschieden. Integendeel! Het peil der ioonen steekt uit boven dat van andere on dernemingen hier te lande en kan mede door de z.g. bij-voorwaarden, als toeslag voor over uren, vacantie-regeling enz. den toets der critiek glansrijk doorstaan. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de vennootschap ook op sociaal gebied haar taak vervult op een wijze, welke eerbied afdwingt. Zij stelt zich op het standpunt, dat wat ten bate van de arbeiders gedaan wordt, tenslotte het bedrijf weer ten goede komt en omge keerd. Haar ideaal is: in een gezonde onder neming gezond en gelukkig personeel 1 MIDDELHARNIS. Onze vroegere dorps genoot P. Hoogstraten, oud-leerling der Ambachtsschool alhier, slaagde voor het meesters-diploma in het smeden voor de Vereeniging ter Veredeling van het Ambacht. De heer D. den Braber is gekozen tot ouderling in de Ned. Herv. kerk alhier. Op het Zangconcours, Zaterdag 14 dezer te Nieuw-Helvoet gehouden, behaalde de „Volkszang" in de Superieur-afd. den 2den pr. met 260 punten en „Zanglust" in deleafd. den 3den prijs met 221 punten, Donderdag 19 September des avonds 7 uur hoopt voor de Geref. gemeente aan de Christiaan de Vrieslaan op te treden ds. A, de Blois uit Dirksland. Zondag 22 dezer zal in de Ned. Herv. kerk de bediening van den Doop plaats heb ben. Aangifte hiertoe Vrijdagavond 7.30 uur in de Kerkekamer. De heeren L. Gouswaart en H. Haagens zy'n met algemeene stemmen herkozen tot bestuurslid van de Voetbalvereen. „M.S V.V.- Flakkee". Kinderzang. Met September zyn de repetities van de beide kinderkoren weer begonnen. W(j be velen den ouders aan, deze nuttige instelling te steunen. Degenen die wenschen, dat hun kinderen lid worden, maken wy er op attent, dat zy zich kunnen aanmelden, Dinsdag avond voor kinderen van 10—12 jaar, en Donderdagavond voor de ouderen, telkens half zeven, in de bewaarschool te Middel- harnis. SPORTNIEUWS. Voetbal. Flakkee I heeft haar eerste uit wedstrijd omgezet in een klinkende over winning. Geheel volgens onze verwachting heeft ze Noorderkwartier revanche gegeven op de 3 1 nederlaag van vóór 'n paar jaar en Noorderkwartier ongetroost achtergelaten met 'n 4 0 nederlaag. De Wilde, Hartens- veld, Korteweg en Nipius waren de goal- getters. De laatste maakte er nog 2 meer, die echter geannuleerd werden. Enfin 't is toch welletjes. A.s. Zondag volgens mededeeling zouden we Erasmus hier on Wangen. Het tweede heeft beter gedaan dan we verwachtten. Met half time stond het nog 0-0 tegen de Blue-Band-Boys (Van den Berg II). Toen maakt V. D. B. er 0-1 van. Kaptetjn scoorde tegen 1 -1. Tot nu toe had de keeper van de gasten een voortreffeiyken indruk gemaakt en jammer was het voor hen dat hij 'n ver schot liet bonkelen en met effect in 't doel gaan. De laatste seconde in den wedstrijd maakt Kaptey'n zijn derde goal als hij den bal langs den uitgevallen keeper - die aanvankelijk het schot van Sluij goed keerde - langs hem heenjaagt. Zeer te betreuren was de botsing tusschen Groenendijk, die uitstekend spil speelde met 'n Rotterdammer, waarbij de eerste zijn neus zoo ernstig blesseerde dat direct, genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De Rotterdammer had een gat in zijn hoofd. De wedstrijd werd onder zeer vriendschap pelijke verhoudingen gespeeld. Centrale Veiling voor Goeree Overliakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 13 September 1929. Bloemkool ƒ0,60 tot ƒ20,— per 100 stuks. Roode kool 6,50 tot 12,— per 100 stuks. Savoye kool 9,60 tot ƒ16,- p. lOOstuks. Komkommers 4,— tot 6,- per 100 st Perziken l,7u tot 7,40 per 100 stuks. Meloenen ƒ12,- tot 27,- per lOOstuks. Pompoenen 18,- tot 38,— per 100 stuks. Andy vie 1,60 tot ƒ3,20 per 100 krop. Kroten 2,60 tot 2,70 per 100 bos. Postelein ƒ2,tot ƒ3,— per 100 k.g. Dubbele princessen 6,60 tot 11,90100 k.g. Enkele princessen ƒ10,10 tot 16,— Stamsnyb. 4,50 tot 8,50 per 100 k.g. Stoksnijb. 6,60 tot 17,- per 100 k.g. Augurken 14,- per 100 k.g. Claps Favorite 12,40 tot ƒ17,- per 100 k.g. Beurè Merode f 2,80 tot 7, p. 100 k.g. Diamantperen 7,40 per 100 k.g. Beurè Hardi 15,— per 100 k.g. Jutten 2,tot 7,10 per 100 k.g. Peer van Assen 4,60 tot 4,70 p. 100 k.g. Williams Duches 4,80 per 100 k.g. Souvenir de Congres 4,60 per 100 k.g. Vijgeperen 6,50 per 100 k.g. Conseiler de La Cour 10,— per 100 k.g. Keswickappels 4,10 per 100 k.g. Transparant de Cronsel 5,per 100 k.g. Goudreinetten 7,80 per 100 k.g. Zoete appelen 6,50 tot 9,50 p. 100 k.g. Kandyzoete appelen 7,20 per 100 k.g. Ponsperen 4,50 per 100 k.g. Pruimen 7,50 tot ƒ14,— per 100 pond. Tomaten 3,— per 100 pond. Druiven 0,29 per pond. Kaas (volvet) 0,50 per pond. Veiling van Maandag 16 September 1929. Bloemkool 0,80 tot 13,per 100 st. Roode kool 7,40 tot 11,— per lOOstuks. Savoye kool 10,— tot ƒ14,20 per 100 st. Komkommers 6,30 per 100 stuks. Andijvie 1,60 tot ƒ4,— per 100 krop. Kroten 3,10 tot 3,40 per 100 pond. Rhabarber 1,70 per 100 bos. Postelein 1,70 tot ƒ3,— per 100 k.g. Dubb. princessen ƒ9,— tot 13,80 p. 100 k.g. Enkele princ. 14,— tot p. 100 k.g. Stamsnljboonen 4,40 tot 8,50 p. 100 k.g. Stoksnyboonen ƒ4,60 tot 21,— per 100 k.g. Augurken ƒ0,— tot ƒ20,— per 100 k.g. Claps Favorite 19, - tot 19,40 per 100 k.g. William Duches ƒ8,- tot 9,50 per 100 k g. Beurè Merode 4, tot 5,40 p. 100 k.g. Jutten 9,50 tot 14,— per 100 k.g. Bergamotten 6,80 per 100 k.g. Conseiler de la Cour 12,— per 100 k.g. Peer van Assen 6,40 per 100 k g. Kandijzoete appels 7,50 per 100 k.g. Prince Albert 10,— tot 13,- per 100 k.g. Keswick appels 4,— tot 4,80p. lOOk.g. Perziken 5,60 tot 8,— per 100 stuks. Meloenen ƒ10,— tot 30,— per 100 stuks. Pruimen 3,60 tot 16,— per 100 pond. Tomaten 4,30 per 100 pond. Druiven 20,— tot 30,— per 100 pond. Kaas (volvet) 0,47 tot 0,48 per pond. SOMMELSDIJK. A ,s. Zondag 22 Sept. hoopt voor de Vrijz. Herv. 's morgens 10 uur op te treden ds. Sillinger Molenaar van Warmen- huizen, in de zaal van dhr. Verhey aan den Langeweg. Tot benoeming van een onderwyzeres aan de O. L. School alhier is op de voordracht geplaatst! No 1. M. P. Joppe; No. 2. J. H. Hartens- veld en No. 3. A. M. Joppe. Wegens het rijden over den Westdyk na 6 uur 's avonds is tegen een inwoner dezer gemeente proces-verbaal opgemaakt. HKRKINGEN. De heer C. P. van Eek had het ongeluk met een hooivork in zyn voet te steken. Geneeskundige hulp wasuoodzakelyk. STELLENDAM. A.s. Zaterdagmorgen 10 ,iir (zomertyd) zal er gelegenheid open- ssteld worden ten gemeentehuize voor de ;jstelooze inenting en herinenting. Maandagavond half tien werd de ge- Leente opgeschrikt door het luiden van de brandklok. Even buiten de gemeente laaiden Ije vlammen hoog het donkere luchtruim in; [echter kwam men al vlug tot de ontdekking ijat bij de hofstede van Joh. Koese een hoop erwtenmok aan het branden was. Het lokte een massa volk op de been en donderden fietsers waren spoedig ter plaatse, maar konden weer even spoedig huiswaarts keeren De brandweer behoefde dus geen dienst te verrichten en elk kon zich weer ter ruste begeven. Zaterdagavond 9 uur vertrok het zee- bootje Limbargia weer naar Engeland met een lading aardappelen, uien, druiven en tomaten. Uit 't Westland waren twee schepen hierheen gekomen om over te laden, vracht auto's reden drukop met gewassen, hetwelk een heele drukte teweegbracht. Wegens defect aan den stoomketel wordt de stoomreddingsboot President van Heel, gestationneerd te Hoek van Holland, voorloopig buiten dienst gesteld. De motor- reddingsboot Koningin Wilhelmina te Stel lendam wordt in den Hoek gestationneerd. De zeilreddingsboot Emilie Robin wordt van daar naar hier gedirigeerd. GOEDEREEDK. De garualenvisschers heb ben de afgeloopen week 80 kilo garnalen per dag en schuit gevangen. Da zeevisschers hadden ook een matig weekgeld. Het 3-jarig zoontje van L. Klein had met spelen het ongeluk te vallen en zich zoo aan zijn aangezicht te verwonden dat geneeskundige hulp noodig was. Zaterdagavond zijn door Dr. Zubli 37 personen ingeënt. OUDDORP. A.s. Zaterdagavond bestaat gelegenheid ten huize van den geneesheer van 6—8 uur (n.t.) tot kostelooze inenting en herinenting. Tevens is voor een ieder de gelegenheid opengesteld om gerevaccineerd te worden. De garnalen visschers hebben de afge loopen week van 40—60 kilo garnalen per week en schuit gevangen. Uitslag van de verhuring van 2 per- ceelen bouwland van de diakonie der Ned. Herv. Kerk. Hoogste inschryvers waren: 1. KI. Grinwis 161,10 per gemet. 2. T. Grinwis 126,— per gemet. Voor den landbouwcursus zyn 18 deel. nemers aangegeven. NIEUWE TONGE. Postduiven-sport. De P.V. „De Gevleugelde Bode" alhier hield Zaterdag j.l. een wedvlucht van uit Mons (afst. 140,946 K.M.).. De prijzen weiden be haald als volgt: 1 J. Kamp; 2,7 T. Holleman 3, 8 J. Huy'ser; 4, 6 J, Noteboom; 5 Gebr. Melissant. Voetbal. N.T V. V. I alhier speelde een wedstrijd tegen N. H. S. van Dirksland. De uitslag was 6-0 in het voordeel van N.H.S. van Dirksland. De heer J. c. Nieuwenhuizen alhier heeft zijn benoeming tot bestuurslid van de Nat. Boerenonderlinge, afdeeling Goeree en Flakkee niet aangenomen. In de afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd en per scheepsgelegen heid verzonden 1078 balen uien, 960 balen peen en 390 H.L. aardappelen. DUDE TONGE. Zondagmorgen moest H de Boet Az. plotseling voor een biinden- darmoperatie worden vervoerd naar het St. Franyiscus-Gasthuis te Rotterdam. Voetbal. Zondag j.l. speelde „Veteranen" van hier tegen Achthuizen. Laatstgenoemden wonnen -met 2 1. Te Middelharnis speel den „Xerxes" tegen M S.V. V. gelijk spel, 2—2. OOLTUENSPLAAT. Het Diaconie-Armbe stuur heeft bij inschrijving naar de bene-j ficie verhuurd 2.26 50 H.A. bouwland, ge in den polder „Het Oudeiand", voor den tyd van 10 jaar, a 55,- per halve Hectare, aan de Gebr. Kagcheland.zyndede hoogste inschryvers, voor 2300,-. De landbouwer L. A Neels kwam her- haaideiyk tot de ontdekking dat een onge- wenscht bezoeker peren uitzijn tuin gebaald had. De politiemannen Jordaan en Van der VJiet kregen hier kennis van en stelden zich verdekt op. Het mocht hen gelukken de 17-jarige W. d. V. op heeterdaad te be trappen. Proces-verbaal werd opgemaakt wegens strooperij van fruit. Donderdag had de eerste steenlegging plaats aan de nieuwe R. K. School te Acht huizen. Pastoor Warnink heeft daarbij een rede gehouden. De ryksontvanger zal voor het ont- vangen der belastingen in deze gemeente zitting houden ten gemeentehuize Woensdag ka., van des voormiddags 10 tot des na middags 1 uur. Bij de vernieuwing van de beschoeiing >an de kade, het werk was bijna gereed, weft een belangrijke inzakking plaats gehad, "en moet nu weer opnieuw beginnen. Het bestuur van de vereeniging Volks- atderwys heeft besloten gedurende den aan maanden winter wederom boeken aan het Publiek ter lezing uit te reiken. Als boek eneerder heeft zich weer beschikbaar ge- '1 de heer P. Verkerk. De uitslag van de verkeerstelling aan uen provincialen Langen weg van 12 Sep- uoiber was als volgt: Veerwagens l.Vracht- S.6n®.3?' Luxe aut0's 42, Vrachtauto's 42, 13, Rywielen 592, Handwa- as 1, Pa 734 stuks - Ds. beroep n] bedankt. DEN B uit deze en 1000 - WoJ SchaafsmJ zyn 25-jai - De j zoodanig bekneld, werden, worden i ERl De hee: den Haar ting Haai zijn mot! geraakte, berijder d opgenome het Binne Op den de heer I ling op d een motoj bus gebo ter rijdt. Met er het zieke hij later 1 ERN rooseI omstreek: weg ondi ongeval g' personena tractor nfl Roosenda; mende, r passeeren De aut het persb een boom werden al De pol nomen. I vier gewc Meisje i DELFZ Delfzyi beurd. TH een twee baan stol door de f .i eenige m tot stilst, ongelukki; was ver i naar het! bracht. Twee m Zondagl tien wanr, ie Breda meisjes a twee autS stuurd dol overredenl gewond I was spoe de 21-jar ty'dens bf het ande: in het Igi toestand en de wij tast men Zondag auto, bestj gersbrug, weg overg. weg afgen aan het reserve-ss in Den H jager zijn vatie opgi vernield. Machinj ROTTE den keer tein en I droeven i aan de H den eerstf laatste ru spel werd groot blo gedragen, hadden o van de Sc een rouw> enkele hy werd er r Vervolg bloemstuk

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2