EERSTE BLAD ;ft U op als Abonné jachtpatronen ST00MBQ0TD1ENST ölMBODrYê flfANOL „Hotel-Restaurant SIMONS" verkoopingen. Dienstregeling ZATERDAG 14 September 1929 11e jaargang. - n°. 88 feuilleton. DOOR EENS ANDERS SCHULD. Zenuwstillend MIJNHARDT'S zenuwtabletten LOGEEREN BOERENVISCHMARKT12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voor U1 iterdzaad f 26 28, voerlijnzaad f 19 21 ilijnzaad blauw bloei f 21-22, dito wit f 21 22 alles per 100 k.g. innenlandsche granen. Taiwe ruim ter iager verkocht naar kwaliteit van 11.B0, zaai daarboven belaald. erst Chevalier f 9.50-10; Haver f8—9, rwten, kleine groene, prijshoudend ver- ht van f 14 15 50. •hokkers evenens prijshoudend verkocht f 16—18, uitgezochte partijen daarbo.ven .aki. uiue boonen daarvan waren enkele par is ter markt Alles per 100 k g. litenlandsche granen. (Bericht van de elaars Hagenbeek en van der Schalk), nming kalm. Pgge Western N. 2 disp. f 10.20, 75 K. Ba- Uanca disp. f 11, 77-78 K. Hongaarsche f 10.30, 73 K. Laplata disp. f 10.45. irst Amerik. No. 2 Canadeesche havens f 177, dito atlantisch dito f 174, dito haven aangekomen f 175, Canada No. 3 f 205, dito No. 4 disp. f 198, 60/1 K. u disp. f 186, 66 K. dito dito f 187, i Plata disp. f 190.- iven 53/54 k. Pomm/Heckl. stoomend n dito Sept.-afl f 8.55, Canad. feed disp. 38 pd. white clipped disp. f 9 20. .is per 2000 Kilos. La Plata disp. f197, aangekomen f 193-194, dito stoomend 195, Donau disp f 198, witte Zuid- No. 2 stoomeud f 205, gele Zuid Afr. disp. f 198, La Plata Cinquantine f 214. >ONDERDAG 12 September 1929 te 10 ■mertijd, op de HOFSTEDE aan den Kra- ^®ndijk onder de gemeente Den Bommel bliek te verkoopen7 paarden 22 stuks ornvee, kippen Ford-auto, fiets, land- .wwerktuigen engereedschappen jgroote •tij kant- en klaverhooi, tarwe- en erw- istrooe, bankschroef en hetgeen verder verkoope zal worden aangebodenten zoeke van Mej. de Wed. H.M. Nieuwen- jzen Koert. Notaris AKKERMAN. VRIJDAG 6 September 1929 bij Inzet het Café Peekstok; Op Vrijdag 13 Sep- iber 1929 bij afslag in het café Smits, iens des nam. 4.30 uur (z.t.) van het is met Tuin te Stad aan 't Haringvliet 1374 groot 2 aren 87 centiaren. Ten zoeke van Mej. A. Trommel Jd. al- Notaris VAN BUUREN. JE ADRES: C. DE MOOIJ, OUDDORP. MIDDELHARNIS-ROTTERDAM v.v. via VLAARD1NGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 15 Mei 1929 van Middelharais op Maandag en Dinsdag V. Middelbands 4.30 vm. A. Vlaard. 7.00 vm.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beb. Zon- en Feestd.) V.Middelbarnis 6.40 vm.A. Vlaard. 9.10vm. X. Rotterdam 10.00 vm. A. Brielle 10.25 vra§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag V.Rotterdam2.15nm. V.Vlaard.3.00mu. f A. Middelbands 5.30 om. Overige dagen (beb. Zon- ea Feestd.) V. Rotterdam 3.15 nm. Y.Vlaard. 4.00nm ft V. Brielle 2.25 nm.§ [1 A. Middelbands 6.30 In aansluiting op den trein van 7.21 vm en 7.12 of 7.40 vm. van Vlaardlngen. In aansluiting op den trein van 9.21 vm. en 9.42 vm. van Vlaardlngen. t In aansluiting op den trein van 2.40 nm. (14.40) en 2.51 (14.51) nm. te Vlaardlngen ft In aansluiting op den trein van (3.40) 15.40 nm. en3.51 (15.51) te Vlaardlngen. Te Vlaardlngen overstappen Op Zaterdag 1.25 n.m. Al* FeeBtdagen zijn te beschouwen Nieuwjaarsdag, 2e Paaschdag, Hemehaartadag 3» Pinksterdag «n de belde Kerstdagen. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. KLEEFPASTA Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,07s ADVERTENTIËN van 16 regels - 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels» elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Week-revae. Binnenland. Deze week heeft ingezet met een buiten gewoon ernstige ramp iu de haven van Rotterdam, waarbij in totaal een tiental dooden, benevens eenige min of meer zwaar gewonden vallen te betreuren. De Engelsche tankboot „Vimeira", metende ruim 5000 ton bruto, moest alvorens bij de Rotterdamsche Droogdok Mij. te dokken, ontgast worden. Juist toen het schip door sleepbooten ver haald zou worden, de bemanning van 35 man en een 40 werklieden der B.D.M. bevonden zich aan boord, zag men vlammen op het water rondom het schip, welke pijlsnel langs den scheepswand naar boven klommen en alles in een minimum van tijd in lichtelaaie zetten. Aan boord ontstond een paniek en ieder trachtte zoo snel mogelijk een veilig heenkomen te zoeken. De vrouw van den kapitein van het schip stortte zich boven van de brug af overboord en kwam op den rug van den machinist van eeu langszij varende sleepboot terecht, doch kwam er verder met een gebroken been af. Velen konden zich langs trossen nog in veiligheid brengen, doch verschillenden zijn in het schip verbrand, terwijl anderen zich in het water wierpen, waarbij enkelen in de diepte verdwenen. De blusschiug van den brand, waaraan door een tiental booten werd deelge nomen, was vrij spoedig verricht. De oorzaak dezer ernstige ramp moet waarschijnlijk geweten worden aan het in brand geraken van een, bij het z.g. over pompen van de tanks van de „Vimeira" overboord gespoeld mengsel van benzineen water. Dit mengsel heeft vlak in de nabij heid van het SGhip gedreven en is door het wegwerpen van gloeiende asch van boord van een voorbijvarend sleepbootje in brand geraakt. Onder de slachtoffers bevinden zich ook de eerste machinist en de eerStë stuur man der „Vimeira". De gevreesde gevallen van Alastrim, alias goedaardige pokken, blijft zich niet alleen te Rotterdam uitbreiden, doch het aantal plaatsen waar deze ziekte uitbreekt neemt steeds in aantal toe. Ook Amsterdam boekt het eerste geval. Meer en meer blijkt dat de eerste berichten wel wat al te optimis tisch zijn geweest, doch de overdreven praatjes die de ronde doen, zijn evenmin gewettigd. Een bericht dat er in Rotterdam eenige duizenden besmetten rondloopen, is geheel en al uit den duim gezogen. Bij de beoordeeling van den ernst der toestand mag vooral niet uit het oog verloren worden, dat het aantal sterfgevallen in Rotterdam, tot heden een tiental, nog geen twee per 100.000 bedraagt, al is dit op zichzelf reeds erg ge. noeg. Indien de ziekte evenwel niet spoedig door inenting of herinenting wordt gestuit, wordt verdere uitbreiding Amsterdam heeft den oorlog verklaard aan de bedelaars. De politie zal strenger optre den, de betrokkenen zullen via Maatschappe lijke Steun worden geholpen en om aan dit beschamende bedrijf der maatschappelijke W. HEIMBURG. VERTALING VAN HERMINE. (Geautoriseerde uitgave van.D. Bolle.) Verkrijgbaar bij alle Boekbandelaren 10) Ondanks het verbod van den dokter, kon ik de verzoeking niet weerstaan op dezen laatsten avond te negen uur ongeveer nog eens door den tuin te wandelen; in huis vond ik 't zoo benauwd. Mama was uit; een poosje geleden was zij met hoed en mantille binnengekomen en had van een bezoek bij freule Melitta van Tollen gesproken, die zij goedendag wilde zeggen. Ik had haar een groet aan deze medegegeven en haar op het hart gedrukt, Dm toch vooral eens te vragen of 't wezenlijk waar Was, dat Adelbert Becker zooveel werk maakte van Lore van Tollen. Nu sloeg ik ook een dunnen doek om en sloop de trap af. In de gang was de lamp al opgestoken en de licht zat hier naast de keukenmeid boonen te snijden om in te maken. Met een vluchtig „Goeden avond," snelde ik haar voorbij en de deur uit. De klok van den Mariatoren buiten sloeg negen. Het toatte licht van de maan, dat slechts met moeite door de onweerswolken heendrong, scheen op het stille voorplein; de poort van den tuinmuur stond m open en in de tuinmanswoning brandde licht Een paar kleine kinderen hurkten nog in hun nacht wrakken een eind te maken, zal een beroep worden gedaan op de medewerking van het publiek. Indien deze actie alleen plaatselijk wordt aangepakt, dan zal er weinig verbe tering komen, hoogstens een verplaatsing der kwaal naar andere plaatsen. Het onderzoek in de zaak van den moord op mevrouw O. aan het Bezuidenhout, waar van als verdachte is gearresteerd een vroe gere stationschef der E. D. S. te Emmen, wordt met kracht voortgezet. Verdachte blijft ondanks de zich opstapelende bewijzen hard nekkig ontkennen. De toestand der gewon de huishoudster, welke eveneens met een scheermes is gewond, is nog altijd ernstig. Het slachtoffer, mevrouw Odem, die bekend stond dat zij meermalen anderen bereid willig steunde, is onder groote belangstel ling op de begraafplaats „Zorgvliet" te Am sterdam begraven. INGEZONDEN MEDEDEELING. smaakt als room Buitenland. Tot heden zyn de heeren het te Genève roerend eens en alle tot nu toe gehouden redevoeringen, en dat zjjn er niet weinig, ademen een geest van verzoening en van vrede. De aankondiging van Mac Donald dat de Engelsche regeering de bekende faculta tieve clausule van 't Permanente Hof van Internationale Justitie zal onderteekenen, welk bemoedigend voorbeeld door de Britsche Dominions zal worden gevolgd, heeft even eens meerder staten tot eenzelfde daad aan gezet. Al de aanwezige kopstukken hebben hun beste beentje voorgezet en wat de heeren te berde, of beter gezegd ter tafel brachten, klonk alles even hoopvol. Tusschen de drukke conferenties door, Mac Donald is intusschen weer in Londen en Briand heeft een uitstapje naar Parijs ge maakt, is meteen de eerste steenlegging van het nieuw te stichten Volkenbondspaleis verricht. Na heel wat geharrewar zal in het park Ariana, liggende ten Oosten van Genève, aan den weg naar Lyon en Lausanne, in een schitterende omgeving, het grootsche paleis verrijzen. Deze eerste steenlegging is een heel sobere vertooning geworden. Bloemenver siering, muziek, vlaggen, niets van dit alles. Er waren in haast wat tribunes in elkaar getimmerd en zelfs de afzetting der politie was geheel onvoldoende. Het resultaat hier van was dat het opdringende publiek een groot deel der uitgesproken gelegenheids- redevoeringen voor de genoodigden onver staanbaar was, geen groot verlies overigens. De noodige documenten, eenige rolletjes munten, eenige bedeesde tikjes met een zil veren hamertje en uit was de pret. Hiervoor hadden de genoodigden zich in een ongemak kelijk zittende gekleedejas geheschen en hun transpireerende hoofden gemarteld met een hoogen hoed. Gelukkig is niet de franje hoofd zaak, doch datgene wat onder deze franje japonnetjes op den drempel en riepen mij achterna: „Goedenavond, freule!" In den grooten, fraai aangelegden tuin haalde ik verruimd adem; van den vijver, die verderop het weiland begrensde, woeien mij vochtige, wel riekende geuren tegen. In het verschiet, achter liet dorp, weerlichtte 't onophoudelijk. Langzaam richtte ik mijn schreden naar den kant van het water. Hier stond een kleine mossen hut en hier wilde ik even gaan zitten en droomen. Nu ja, 't was een zomersche avond, zoo zacht, zoo kalm als in de sprookjes wordt beschreven, en ik was achttien jaar, en terugkecrendc gezondheid en jeugdige verwachtingen deden mijn hart sterker kloppen en vervulden 't met de hoop op iets won derbaars, iets verrukkelijks met het verlangen naar geluk. De schaduw van de boomen, waartusschen de kleine hut lag, was donker en dicht; des te lichter stak hierbij de zacht glinsterende watervlakte af, waarin zich nu en dan een bliksemstraal weer spiegelde. Bijna onhoorbaar was ik naderbij- gekomen, maar nu bleef ik plotseling staan Uit de mossen hut, waarnaast ik stond met plan om haar het volgend oogenbiik binnen te treden, drong de halfluide, nu o zoo tecdéfft stem van mijnheer Wolmeijer tot mij door: „O, wees toch niet zoo haastig! Blijf nog even! Ik zal je immers in ver scheidene weken niet mogen zien!" Ik had mij al half omgekeerd om heen te gaan, maar bleef toen als vastgeworteld staan; de kreet van ontzetting, die mij wilde ontsnappen, werd in een krampachtig snikken gesmoord. Mijne moeder mijne moeder had geantwoord! Ik weet nog elk dier woorden, die mij zoo ongelukkig hebben gemaakt als nooit iets vroeger uf later in mijn verborgen zit. Indien alle geuite plannen en goede voornemens worden uitgevoerd zooals aan de groene tafel uiteen gezet, dan hebben we nog heel veel goeds te verwachten. Nu allerwegen naarstig wordt gewerkt om toekomstige oorlogen via ontwapening en arbitrage onmogelijk te maken, heeft Briand, Prankrijk's minister-president, ook de eerste stap verricht om op economisch [gebied den vredesweg in te slaan. Sedert geruimen tijd is Briand voorstander van de vorming van een economisch Pan-Europa en op uitnoodi- ging van hem, heeft aan een lunch waaraan door de eerste gedelegeerden van 27 Euro- peesche staten werd deelgenomen, waaronder ook ons land, een bespreking over dit denk beeld plaats gehad, n.l. de vorming der eco nomische Vereenigde Staten van Europa. Reeds jaren lang maakt graaf Coudenhove- Capergi, de oprichter en leider der Pan-Euro- peesche Unie, er propaganda voor, zonder veel succes tot heden. Het initiatief Briand heeft dit denkbeeld binnen het gebied der practische politiek gebracht. Europa, gebukt gaande onder een geweldigen schuldenlast en dat jaarlijks honderden millioenen heeft op te brengen voor het schatrijke Amerika, ondervindt bovendien den nadeeligen invloed van een geweldige versnippering op het ge bied van landbouw en industrie, welke zich als gevolg van tientallen, hooge tariefmuren niet volledig kunnen ontwikkelen. De Pan- Europeesche gedachte beoogt dus voorname lijk de ombouwing van Europa naar het model van de Vereenigde Staten van Amerika. Natuurlijk levert dit complex van ingrijpende vraagstukken groote moeilijkheden op en slechts stap voor stap kan dit nog in nevelen gehulde doel worden benaderd. Voorloopig bestaat het eerste succes uit het verzoek der deelnemende staten aan Briand, een memo randum op te stellen en hierin zijn denk beelden nader uiteen te zetten, welke op dracht is aanvaard. Men hoede zich evenwel in dezen voor overdreven verwachtingen. Voor alles is noo- dig een groote dosis geduld en alvorens de eerste tastbare resultaten zich doen gevoelen, zullen de tegenwoordige schoonheidskonin ginnen reeds lang oude besjes zijn, verlost van alle hongerkuren der slanke lijE. Binnen een jaar hoopt de heer Briand de wereld met zijn uitgewerkte plannen geluk kig te maken, verschillende kopstukken als StresemaDn en meerderen hebben hun in stemming hiermede betuigd en de Engelsche minister van koophandel, Graham, heeft direct getracht er munt uit te slaan. In z$n rede voor de Volkenbondsvergadering stelde hjj voor een „tarief-vacantie" van tenminste twee jaar in te voeren, in welken tijd geen invoerrechten ergens boven het bestaande peil verhoogd zou worden. Een volgende stap zou dan moeten zijn de bijeenroeping van regeeringsvertegenwoordigers en des kundigen, om te onderzoeken hoe de be staande tarieven verlaagd kunnen worden. De heeren praten nog druk over al deze en zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Adv.) leven; want zij verwoestten het vertrouwen, de liefde, de vereering van het kind voor de moeder in één enkel oogenbiik, zooals een ruwe hamerslag het beeld van een God vernielen kan. „Ja, nu in verscheidene weken niet, maar ik kom immers terug en dan hoorde ik mijne moeder zeggen. „En dan?" vroeg hij op gesmoorden toon. „Dan houd ik mijn woord en word je vrouw." „Helena!" hoorde ik hem opgewonden uit roepen, „Helena!" Ik snelde nu echter het groote grasveld over en toen ik een heel eind weg was, knielde ik aan den voet van een groote linde neer, sloeg mijn arom om den ouden stam, drukte het hoofd tegen de schors en trilde krampachtig van top tot teen. „O, papa, papa!" Verder kon ik niets zeggen, maar werk tuiglijk herhaalde ik dit onophoudelijk. „Was ik maar mét u gestorven! Was ik maar bij u! O, papa, papa!" Eindelijk stond ik op, nog juist bij tijds om mij te verbergen, daar ze mij nu voorbijkwamen op den kiezelweg, die slanke, vorstelijke gestalte en daar naast die nare, ordinaire man, die waarlijk den arm om haar heen durfde slaan! En toen bleven zij staan en plukte hij een witte roos, die zelfs in de duisternis schitterde, en gaf haar die met een vleiend gezegde, dat mij het bloed naar de wangen dreef en ze nam die, mijne moeder nam die! Ze wierp hem die niet in het aangezicht, ze wei gerde die niet, ze dacht niet aan den man, dien ze eens had toebehoord, ze dacht niet aan haar kind! „O, papa, papa!" Met een vastberadenheid, die mijn zwakke krachten bijna te boven ging, volgde ik hen. Bij het tuinhek scheidden zijhij keerde op zijn schre. economische maatregelen en waar zoowel Briand als Streseman beiden landen verte genwoordigen waar men met graagte het protectie-paardje de sporen geeft, zal het voorloopig nog wel bij praten blijven. In dit opzicht doen de heeren denken aan doktoren in witte jas, gereed een patiënt aan het mes te onderwerpen, doch die onderling zoo lang over de toe te passen methode overleggen, dat de patiënt inmiddels naar betere gewes ten is vertrokken. In economisch opzicht is Europa reeds al lang een volslagen chaos, waaruit tientallen ernstige conflicten zijn geboren. Ook buiten China worden millioenen Chineezen gevonden en Europa heeft de twijfelachtige eer, dat er daar alleen eenige honderden millioenen wonen. Op meerdere plaatsen in het buitenland hebben zich ernstige rampen afgespeeld. In Duitschland hebben hevige onweders groote schade aangericht, in Italië zijn bij een ont ploffing in een kruitfabriek talrijke arbeiders gedood en gewond, een instorting in een fabriek van pyame's in Napels, heeft even eens verschillende slachtoffers geëischt, ter wijl verschillende buitenlandsche schepen tengevolge van hevige stormen den tol dei- zee hebben betaald. De ernstigste ramp is wel geweest het vergaan van de veerboot „Kuri" in het Finsche merengebied ten Zuiden van Tammersfors, waarbij niet min der dan 157 personen zijn verdronken. De talrijke slachtoffers zjjn meest schoolkinde ren en kleine boeren uit den omtrek. Het vergane scheepje dat bruto slechts 137 ton groot was werd buiten de haven door zware stortzeeën overvallen, waardoor het in een minimum van tijd in de diepte verdween, het grootste gedeelte der passagiers, welke zich benedendeks bevonden, in de diepte meesleurend. Hevige slagregens en een typhoon hebben in Japan groote schade aangericht en volgens de telegrammen uit Tokio, moeten aldaar nagegenoeg een 3000 woningen zijn over stroomd. Telefoondiensten en veerdiensten zijn gedeeltelijk gestremd. De Russisch-Chineesche moordpartij wordt nog altijd op den ouden voet voortgezet, terwijl volgens de steeds meer verwarde berichten, de onderhandelingen nog steeds gaande gehouden worden. De Russen hebben op verschillende punten aanvallen gedaan, daarbij gebruik makende der moderne oor logsmiddelen. Aan beide zijden moeten zware verliezen geleden zijn. Een laconiek bericht meldt evenwel dat deze botsingen, waarbij honderden dooden zijn gevallen, niettemin als gewone incidenten worden beschouwd. We leven injeen zonderlingen tijd tegenwoor dig. De Berlijnsche politie is nog altijd zoekend naar de daders der inmiddels berucht ge worden bomaanslagen. Een zeker Jozef Heth, die zich vrijwillig had aangemeld en ver klaarde den bomaanslag op het gebouw van den Rijksdag te hebben bedreven, bleek bij onderzoek toch niet de ware Jozef te zijn, doch is voorloopig vastgehouden, aangezien hij voor andere delicten nog een rekening met de justitie te vereffenen had. Tot over maat van ramp is nu dezer dagen gebleken J den terug en sloeg een ander pad in, mama ging het huis binnen. Vlak achter haar trad ik in de kamer. „Zijt gij nog op?" vroeg zij, in de duisternis op mij toekomende. „Gaat ge nog niet slapen, lieve?" En zij stak de hand uit om mij over de wang te streelcn. Maar toen toen was ik mijzelve niet meer meester en duwde die hand driftig weg. „Blijf van mij af!" riep ik. „Raak mij niet aan!" Eén oogenbiik hoorde ik niets dan het hijgen van mijn eigen borst. „Annelise?" vroeg zij zacht en verschrikt. „Laat mij weggaan, ik wil hier niet bij u blijven!" En met een heftig gebaar ontrukte ik haar de witte roos, die zij in de hand hield, wierp deze driftig op den grond en vertrapte haar met de voeten. „O!" zeide zij zacht, alsof haar plotseling een licht opging, en wendde zich schielijk om. Bij de deur bleef zij staan, maar zeide geen woord, alsof haar tong was verlamd van schaamte voor haar kind. Daarop werd de deur geopend en weer ge sloten en was ik alleen. Ik viel op de vensterbank neer en sloeg beide handen aan het hoofd en kwam tot geen ander besluit dan dat ik geene moeder meer had. Ik 'wilde weg, zij had mij niet meer noodig, zij had nu een aanstaande, zeker eerstdaags een man, een rijken man; ik kon mijn weg wel alleen door de wereld vinden. Ik voelde mij op dat oogenbiik als met reuzenkrachten ge wapend. Maar niet daar blijven, niet mede moeten bijwonen, hoe het dierbaarst op aarde, waartegen ik als een heiligenbeeld had opgezien, van haar verheven standpunt afdaalde. Als ik maar had kunnen schreien! Doch ik kon niet! Mijn hoofd, mijn altijd nog zoo zwak hoofd Goede God, help mij, dat ik niet krankzinnig wordt! INGEZONDEN MEDEDEELING. dat er bij verschillende mflnen belangrijke hoeveelheden gevaarlijke ontplofbare mid delen zijn gestolen, zonder dat tot heden kan worden nagegaan, waar dit gevaarlijke goedje wel is gebleven. De liefhebberij voor bommen en aanslagen neemt anders bedenkelijke aimetingen aan. Toen de Poolsche minister van Handel per auto van de opening van de Lemberger Messe terugkeerde door de Fontitowskistraat, explodeerde in handen van een Oekrainsch scholier, nauwelijks droog achter de ooren, een pakket met onplofbare stoffen. Eenige uren daarna werd een bom geworpen onder een geopend venster van het directiegebouw van de Lemberger Messe. Hierdoor werden groote verwoestingen aangericht en een hoofd-caissière zwaar, en drie beambten licht gewond. Naar de daders, welke in het donker gemakkelijk konden ontkomen, wordt vruch= teloos gezocht. De Litausche dictator, Woldemaras, die met strenge hand in Litauen de lakens uit deelt en die daarbij altijd nog tijd en ge legenheid vindt om tegen Polen te ageeren, is aan een aanslag ontkomen, doordat de daders, die waarschijnlijk het plan hadden den D-trein, waarin hij van Genève zoute- rugkeeren in de lucht te laten vliegen, van te voren werden gearresteerd. Verdachten zijn Pletsjkaitis met vijf aanhangers, de meest gevreesde tegenstanders van Wolde maras. De arrestatie is dus voor dezen be paald een fortuintje. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. (Adv.) Zakendoen. „Vader, waarom zei je tegen dien mijns heer, dat wij geen druppel benzine in huis hadden?" „Zie je, jongen," zei de oude boer," als ik dat gezegd had, had ik voor een gulden benzine kunnen verkoopen. Nu heb ik voor twaalf gulden zijn auto met het paard naai de stad getrokken". Uren lang bleef ik zitten, totdat het schijnsel van een licht mij in de oogen viel. „Kunt gij den weg niet naar mij vinden, Ane- lise?" vroeg mama. Ik verroerde mij niet. „Gij zult je weer ziek maken," hernam zij, de lamp op tafel zettende. „Annelise, beloof mij, nu daarover niet te denken en te tobben; als wij van cle reis terug zijn, .zullen wij alles bespreken niet als moeder en kind, maar als twee vrien dinnen. Kom, wees niet knorrig, laat mij nog van deze enkele dagen genieten, terwijl ik nog vrij ben!" Zij bracht dit laatste op gesmoorden toon en met moeite uit. „O, ik wil niet, dat gij dat doet, ik wil niet op reis ik ik zal aan oom Herbert schrijven hij moet hier komen hij moet Met een schrillen lach viel zij mij in de rede. „Oom Herbert!" „Hij heeft u toch broederlijk behandeld, hij stuurt u immers dikwijls geld, zooals ge zelve zegt!" „Oom Herbert? Ja o ja, zeker!" „O, ik wilde, dat ik dood was! Was ik maar bij mijn besten papa!" Haar fijn besneden, ovaal gelaat betrok pijnlijk, maar zij zweeg en hield de oogen strak op den grond geslagen. „Gij moogt 't niet doen!" riep ik opspringend. „Ge kunt 't niet doen, ge kunt papa niet willen vergeten, zijn nagedachtenis geen schande aan doen door met dien dien (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1