Burgerlijke Stand Marktberichten. Land- en Tuinbouw. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1929. 3 ïorgde. Voor beiden was geneeskun- Ip noodig voor de opgeloopen verwon- WE TONGE. Postduiven-sport. De - Gevleugelde Bode" alhier, hield j.l. een wedvlucht van uit Lier ,923 K M.j. De prijzen werden behaald ;tl 1 N. v. d. Houten; 2, 7, Joh. m; 3, 5, 8, J Huijsen; 4, 9, 10,11 'man; 6, 12, J. Kamp. de algeloopen week zijn uit deze e verscheept; 5875 balen uien en n koepeen. >or het gemeentebestuur worden gedaan om te komen tot demping oring van de sloot loopende langs de le van den Molendijk molenaar L. Braber had het onge- rechterhand zoodanig te verwonden, feskundige hulp dringend noodzake heer A. 0. Breesnee, alhier, heeft gevraagd als Bestuurslid van de Nat. nderlinge afd. Goeree en Overflakkee, .an de beurt van aftreding is de heer Wit te Oude Tonge. den heer I. Mosselman is vergun- rleend tot verbouw tot autogarage Ring alhier. den nacht van Vrijdag op Zaterdag pij den heer L Both alhier, eenige door een hond om het leven ge- muziekvereeniging Apollo" alhier, rijdagavond onder leiding van den van Balen een concert gegeven in pktent aan den Kerkring, waarvoor belangstelling bestond. TONGE. De heer A. J. de Lignie, 1 alhier, had het ongeluk een stukje rijn oog te krijgen, met het gevolg, jsche hulp moest worden ingeroepen, gelegenheid van de verjaardag van Koningin werd Zaterdagavond door k- en zangvereeniging een concert vonden een heerenhorloge. Inlich- ^r Gemeente-secretarie. or de afd. der Ned. Vereening tot Jg van alcoholhoudende dranken is burgemeester het volgende adres Aan den Edelachtbaren Heer lemeester der gemeente Oude Tonge. net verschuldigden eerbied te ken- ergeteekende W. Verweij, secretaris Jude Tonge van de Ned. Vereeniging ffing van alcoholhoudende dranken, heeft vernomen, dat op Vrijdag s. in de cafe's muziek gegeven zal iltbans door de caféhouders daarvoor ng is of zal worden gevraagd, it tevens in de bedoeling der cafe- ligt verlenging van het sluitingsuur en ander het drankgebruik in ite zal bevorderen, t bovendien, gezien de voorvallen 'ag 31 Aug. j 1., een gevaar kan voor de algemeene orde. t waarom, adressant UEd. beleefd geen vergunning voor het geven iek in cafe's en geen verlenging iluitingsuur toe te staan. imens de vereeniging voornoemd (w.g.) W. Verweij, Secretaris. ENSPLAAT. Woensdagavond half in de Ned. Herv. Kerk godsdienst- worden gehouden door den beroepen Ds. I. Kievit uit Baarn. uitslag van den gehouden sehiet- door den Bijz. Vrijw. Landstorm >Igt: G. C. v. d. Berg 92 punten; rij 89 pnt.; J. J. van Ree 83 pnt.; tee 91 pnt.; P. Leljdens 79 pnt.; rtten 76 pnt.; J. W. Korteweg 76 ie Vos 73 pnt.; B. de Vos 73pnt,; rat 72 pnt. en H. van Rossum 72 mdagavond heeft de muziekver- „U.D.I." onder leiding van den heer een goedgeslaagd concert gegeven t aan de Voorstraat. Van de zijde jubliek werd groote belangstelling 'oor de Vaderlandsche liederen, olking. Ingekomen! Martijntjevan van Goedereede; Maria Kievit, van ige en Jacob Berger, van Heilo. :ken: Cornells van Oordt, naar Ber- !oom; Comelis van Putten, naar je; Klazina Jannetje Wessels,naar veen; Jacob Veerman,naarRotter- ';er Jacob Scheenloop en gezin, naar Gerrit Hendriks en gezin, naar DMMEL. De Regenmeter gaf over Augustus 1929 een neerslag van tegen 54.3 m.M. in Augustus 1928. uit deze gemeente zijn de vorige H. L. aardappelen vervoerd, ingang van 1 September 1929 is tot steller alhier benoemd J. Kwaker- Dordrecht. September 1929 des avonds half ;aat ten huize van dokter Katten- legenheid tot kostelooze vaccinatie. J. Donkerslaot Az. aihier is een toegekend voor de destijds ver- lp bij het ongeluk in de Blaak te IAN 'T HARINGVLIET. let huis orstraat, het laatst bewoond door ap, is bij verkoop ingezet door M. orugg? van Stellendam op 1630. L. v. Antwerpen werd dezer dagen een groote ooievaar, die op het dak ztjner woning was neergestreken, doodgeschoten. Toen een knecht van A. L. Soldaat met een wagen naar het land reed, wist hij op een oogenblik zijn paarden niet in be dwang te houden; deze keerden op het land om en renden den steilen zeedijk op. Geluk kig werden ze tot staan gebracht, v. d. V. kreeg geen letsel. Het ongeval liep af met veel materieels schade aan den wagen. NIEÜWENHOORN. Loop der bevolking gedurende de maanden Juli en Augustus 1929 in deze gemeente. Ingekomen! S J.Roskam vanOostvoorne, P. Briggeman van Brielle, T. M. Kuit van Arnhem, G. Boutkan van Hellevoetsluis, W. Taepken van Rotterdam, M. Lagendijk van Voorburg en A. van der Kreke van Ouddorp. Vertrokken: G. Roskam naar Nieuw-Hel voet, H. van Balen naar Oudenhoorn, L. Langendoen, W. A. van Lien, naar den Helder, E Boutkan naar Melissant, I. Moer man en gezin naar Hellevoetsluis, T. van der Meer en gezin naar Nieuw-Helvoet, V. van der Wagt en gezin naar Rockanje, W. M. Speelpenning naar Rotterdam en A. A. Blok naar N'ieuw-Helvoet. VEILINGSBERICHT van Vrijdag 30 Aug. 1929 der Coöp.Tuinbouw- en Veilingsvereeniging .Oostvoorne". Kropsla 1,90 tot 0,— per 100 krop. Postelein f 0,04 tot 0,06 per kg. Aardappelen 2,30 tot 0,— per 100 k.g Poters 1,30 tot ƒ0,- per 100 kg. Bessen (roode) 0,19 tot 0,45 per k.g. Blauwe druiven 0,44 tot 0,60 per k.g. Pruimen (bl4,50 tot ƒ8,— per 100 kg. Pruimen (w) 0,11 tot 0,18 per kg. Victoria 0,15 tot 0,38 per kg. Tonneboers ƒ9,— tot 11,— p. 100 kg. Krozen 3,20 tot ƒ6,— per 100 kg. Moerbeien 0,70 tot 1,16 per k.g. Boonen (groote) per 100 k.g. dubb. stam 2,50 t. 8,60 p. 100 k.g. zd. 3,201. 9,70p. 100kg. enkele st. 7 tot 14 p. 100 k.g, stoksuiker 10 tot 16 per 100 kg stamsnij 6 tot 11 per 100 k g. perfect 7 tot 16 per 100 k.g. stoksnij 7 tot 23 per 100 k.g. Tomaten A 2,10 tot 5,10 per 100 k.g. B 2,— tot 2,60 per 100 k.g. C 2,40 tot 4,30 per 100 k.g. CC 1,— tot per 100 k.g. bonken 1 tot 1,30 p. 100 k.g. Komkommers (w.) ƒ1,— tot 2,30 p. 100 k.g. Augurken 0,18 tot 0,74 per kistje. Peen ƒ5,— tot per 100 bos. Kroten ƒ2,— tot f 2,50 per 100 bos. Kool (roode) ƒ6,70 tot 9,30 per lOOstuk. Kool (savoye) ƒ4,— tot 5,70 p. lOOstuks. Bloemkool I 5 tot 10 per 100 stuk. Andijvie ƒ0,— tot 2,50 per 100 krop. Uien ƒ4,— tot 7,per 100 k.g. Tafelperen 0,09 tot 0,30 p. k.g. Tafelappelen 0,10 tot f 0,38 p Kg. Keukenappelen f 3,— tot 8 p. 100 Kg. Keukenperen f 3,50 tot ƒ8,— per 100 kg. Selderij 1,10 per 100 bos. Meloenen 0,07 tot f 0,35 per stuks. Kipeieren (netto) ƒ6.— tot ƒ6,30 p. 100 kg. Aanvoer 27.300 stuks. HERRINGEN. Geboren: Bastiaantje, d. v. Dingeman du Pree en Christina Erdina DoornheinPieter z. v. Abraham van der Veer en Antje de Gast. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Laurens, z. van Jacobus Over- beeke en Krljntje Huizer. Ondertrouwd: Albertus Comelis Middel koop, 44 j. en Neeltje Lodder, 28 j. Getrouwd: Abraham van der Welle, 28j. en Maria Willempje Duim, 24 j. Overleden: Dina Landheer, 77 j.; Jacob Troost, wednr. van Magdalena Paasse, 89j. HELLEVOETSLUIS, van 23—29 Aug. Geboren: Klazina, d. v. K. Smit en C. J. Vader. Dirk, z. van J. W. Nieuwenhuizen en C. Baars. Ondertrouwd; Abraham Manintveld, 23 j. en Prancina van Gijzen, 19 j. NIEÜWENHOORN. Juli—Augustus 1929. Geboren: Leendert, z. van G.Roos en H. Barends. Johannes, z. van J. J. Overbeeke en P. Vlielander. Grietje Neeltje, d. van M. van der Wagt en A. A. van der Meer. Maria Aaltje, d. van L. Looy en M. Baren- dregt. Dina Amerensie, d. van L. Hokke en A. L. Zoetemeljer. Gehuwd! V. Roelofs, weduwnaar van J. van der Meer en J. Hulstaert. J. Buur meester en A. A. Blok. Overleden: Maaike Bestebroer, 67 jaren, weduwe van J. van Rietschoten. BRIELLE, van 2329 Aug. Gehuwd: M. Vermeule en J. E van der Reiden. Geboren: Cornelia Helena, d. van W. A. Zwaan en J. A. H. Boodt. Overleden: Comelis Kwak, 6 weken. Roode Rozen. Het was op een avondpartij van baron Nispen tot Stampen, dat mevrouw Cecilia van Rombach, de jonge en bekoorlijke echt- genoote van den president, haar vroegeren aanbidder weer ontmoette. Ze zat een weinig van de danspaartjes verwijderd, toen ze door een welluidende stem werd opgeschrikt. Dat noem ik geluk hebben, mevrouw. Ze keek op, alle kleur week uit haar ge laat en van schrik liet ze haar waaier vallen. Ridderlijk boog hij zich en bood haar den waaier weer aan. Nog altijd bleef ze zwijgen. Zpn bewonde rende blik gleed over haar prachtvolle ver schijning en bleef rusten op enkele witte rozen die zij op haar boezem droeg. Ik hoop, mevrouw, dat heden na zoo langen tijd, de witte rozen niet opnieuw on geluk moeten beduiden en ik ditmaal óók gaan moet? O, neen, zeker niet, stamelt zij haastig, onderwijl zich oprichtende. De hitte is hier ondragelijk, laat ons naar buiten gaan. Hebt u mjjn man reeds ontmoet? Hij zit boven te whisten en had geen trek in dansen. Mevrouw van Rombach trad met haar ge leider den tuin in. Zoo, zegt ze, vertel me nu eens hoe het u al die jaren is gegaan. Maar ze hoort niet wat hij zegt! ze wan delt als in een droom. Slechts één ding staat haar helder voor den geest, de dag, waarop zij den man verloor, die nu nevens haar voortschrijdt. Zij beminde hem met geheel haar hart, doch haar koketterie werd haar destijds noodlottig. Toen hij haar voor eenige jaren om haar hand vroeg, stond zij onder den invloed eener dolle overmoedige bui. Zij vroeg bedenktijd tot het Casino-bal der volgende week. En met een schalkschen lach voegde zij er bij! De roode rozen die ik dragen zal, beteekenen een Ja, de witte een NeenZij had het zich zoo kostelijk voorge steld, uit de verschrikte trekken van zijn ge laat, het hernieuwde bewijs zijner liefde te lezen, doch zij had niets anders opgemerkt dan een bleek mannengelaat, welks oogen zoekend ronddwaalden, één oogenblik op de witte rozen bleven rusten, en daarop ver dwenen. Sinds dat fatale oogenblik had zij hem niet meer gezien. Hij was op reis ge gaan en zij, tot in 't diepst van haar ziel getroffen door deze onverwachte wending, leefde verder in een toestand van sombere onderwerping en onmachtig berouw over haar in puin gestort luchtkasteel. Uit de vloed der genoegens wilde zij vergetelheid drinken en 't was ook in een soort van roes, dat zij den president haar hand schonk. Alleen de herinnering liet zich niet uitwisschen, bleef. En thans? Hij, die zij als een geliefde doode betreurde, voor wien zij jaren van haar leven zou hebben opgeofferd, om hem, zij weet niet wat te zeggen, hij is haar door een toeval teruggeschonken. Zijn woorden dringen vaag tot haar door. Zijn stem klinkt gedempt, maar wedijvert in gloed met den adem van den zomernacht. Zij voelt het, hij kent haar geheim en zal het niet eerbiedigen. Wat hebben de jaren hem veranderd. Hij is niet meer de teergevoelige aanbidder, die eens haar meisjesdroomen vervulde met ide alen, doch de vermetele, door vrouwen ver wende, zegebewuste man, wiens hartstoch telijk gefluisterde woorden haar het onstui mige bloed nog sneller door de aderen zwee- pen. Zij wil zich verzetten tegen zjjn woorden, om het volgende oogenblik die woorden te drinken als een vurigen, bedwelmenden wijn. Zij naderden weer de balzaal en ontwaren op de onderste treden van het bordes, de pre sident, uitkijkende naar zijn gade. Cecilia, fluistert hij ademloos, over drie dagen geeft de generaal een feest, beslis, de roode rozen voor mijde witte tegen mij - wil je. Zij knikt snel en onmerkbaar, over haar lippen komt geen geluid. De president staat thans voor hen. Prachtvolle avond, snerpt zijn schrille, vervelende, onverschillige stem, veroorloof mtj, dat ik mij bij de wandeling aansluit. Mevrouw van Rombach is drie dagen later druk bezig met haar toilet voor het bal bij den generaal, bijgestaan door haar kamenier. Op een tafeltje staat een mandje roode rozen. Haar trekken hebben een onrustige uitdruk king; haar hart klopt koortsachtig;zij heeft de roode rozen gekozen. In den spiegel kijken de, valt haar op dat de oogen der kamenier sterk rood gekleurd zijn, alsof z(j geweend had. Scheelt er wat aan, vraagt ze goedig. Ik zou mevrouw iets willen verzoeken. Spreek I Kan ik morgen voor eenige dagen verlof krijgen Zeker, waarom niet. Doch waarom dat plotselinge verzoek? Ik hoorde vandaag, dat mijn man ziek is; ik wil naar hem toegaan, hij heeft op passing noodig. Je man? herneemt Cecilia verwondert. En door zijn woesten levenswandel ben je van hem gescheiden. Dat is ook zoo, mevrouw. Zoolang hij gezond was en verdienen kon, had ik niet noodig naar hem te vragen. Maar nu, nu het hem slecht gaat en hij zoo ellendig daar ligt Cecilia heeft zich omgewend en ziet haar kamenier recht in 't gelaat. En dat is je ernst? Wil je terug naar je man, die je zoo heett mishandeld? Ja, mevrouw Maar je kunt hem toch onmogelijk goed gezind zijnl Je huwelijk bleef kinderloos,je hebt geen gemeenschap met hem. Wat drijft je naar hem toe? Medelijden alleen is het niet. De kamenier zwijgt een oogenblik, daarop zegt ze rustig! - Ik heb geen bijzondere reden, ik voel slechts, dat ik gaan moet, dat het mijn plicht is. Zwijgend werkt de kamenier voort, alleen het tikken der pendule wordt gehoord. Wij zend op de roode rozen, vraagt ze: Moeten al die bloemen gebruikt worden? Natuurlijk, antwoordt Cecilia met ver? moeide stem, neem ze allemaal. De talrijke gasten in de villa der generaal zijn reeds aangekomen, en met hen ook hij, wiens denken thans weer geheel op het bloemen orakel is gerichtde rooden vóór hem, de 'witten tégen hem. Hij is overtuigd ditmaal in rood te zullen zegepralen. Wat draalt zij zoo lang. Zij moest reeds hier zijn 1 Ha, eindelijk ginds, treed de president met haar de zaal in, en roode rozen tot den zoom van haar kleed. Zijn pols klopt heftig hij heeft geluk. Dadelijk treedt hij op haar toe. - Cecilia, fluistert hij, hoe mag ik je danken. Z(j zwijgt. Hij ziet haar scherp aan. Haar trekken zijn koud en trotsch. - Och, zegt ze, dit rood moest heden mijn kleur meer doen uitkomen, anders had ik een andere kleur gekozen. Hij staat als door den bliksem getroffen. - Een andere kleur En - mag ik vragen welke Hij spreekt als in een droom. Deze hier. Zij neemt uit haar gordel iets, dat daar verborgen was, en reikt het hem, terwijl een wilde hartklopping haar bijna den adem beneemt. Een bittere glimlach speelt om haar lippen. Zij ziet hem vast aan en zegt: Ik geloof dat mijn man me mist, wees zoo goed en breng mij tot hem. Hij gehoorzaamt werktuigelijk. Voor den president buigt hij diep voor zijn dame en treedt langzaam terug. Zijn vingers ontspan nen zich en datgene wat hij sinds twee minu ten krampachtig heeft vastgehouden, ont glipt hem. Zijn voet treedt er op en en vernietigt het. Het was een witte roos. Jeugdbescherming. In het Zeitsehrift für Missionskunde lezen we dat in de Japansche volksvertegenwoor diging een wet is ingediend, waardoor de verkoop van alcoholhoudende dranken aan alle jonge menschen beneden de 25 jaar wordt verboden. Bij de beraadslagingen voerde een afge vaardigde, als een argument tegen de wet aan, dat door de verhooging van den leef tijdsgrens van 21 tot 25 jaar het totale al cohol verbruik aanmerkelijk zou verminderen en daardoor de staatsinkomsten uit de alco holbelasting zeer veel zouden terugloopen. Deze inkomsten uit de alcoholbelasting be dragen nu tegen de 300 millioen gulden. Daarop verklaarde de minister van finan ciën, Mitsuchi, dat de regeering er geen be lang bij had, de staatsinkomsten daardoor te verhoogen dat de jeugd door den alcohol ziek gemaakt wordt. De jeugd te bewaren voor het alcoholgevaar was belangrijker dan de alcoholbelasting. Het wetsvoorstel werd aan een commissie voor advies in handen gesteld. „Armeria" In Oolaarsduin, dicht bjj de zee, Vindt men een kweekerjj, Van „kennis en van kunst" de vrucht Die ligt zoo mooi er bij. Met ieder jaar verrijst daar meer - Uit eens het barre zand Een lief plantsoen van jong geboomtl, En bloemenallerhand. Bij al wat steeds het oog daar boeit Van boomen, heesters, kruid... Lokt nu vooral een rozenpracht Er tot bewond'ren uit. Een rozenrijkdom groeide er op Uit de' eens zoo schralen grond, In groote vakken... hier en daar... Met hagen er in 'trond. waarin vooral ook de standing der vereeniging voortdurend verhooging onderging. In het getal ligt voor een belangrijk deel de kracht, en waarin het reiswezen nog zoo vele misstanden bestaan, verdient het toe juiching, dat een neutrale organisatie als de N.R V., welke zich in de eerste plaats richt op de vervulling van de vele wenschen op reisgebied, steeds meer medezeggenschap in het toerisme verkrijgt. Uiteraard legt deze expansie, naar alle zijden, een groote verant woordelijkheid op haar bestuurderen. Even als vorige jaren werd ook dit jaar een alge meene vereenigingsreis georganiseerd, de z.n. „Generale"; zij ging ditmaal naar deRivièra, en is voor haar 1000 deelnemers een sprook- jestocht geworden. Een „Generale"is tevens een propagandatocht, waarbij de N.R.V. heeft te toonen wat zij op organisatorisch gebied vermag. Het is dus begrijpelijk, dat voor deze, uit technisch oogpunt zeer moeilijke reis, het puikje van het leiderscorps was gemobili seerd, want alleen leiders, die in de practjjk hun sporen hebben verdiend, kunnen uitvoe ring geven aan den tevoren beraamden tech- nischen opzet van de centrale voorbereiding. Van de honderden reizen, die in hetreis- seizoen worden uitgeschreven, moet wel eens dit kan nu eenmaal niet anders een enkele minder goed slagen. Als zoodanig staat thans met een heel zwarte kool aan- geteekend de zeereis naar Barcelona. Onge twijfeld zullen de verantwoordelijkheden hier scherp dienen te worden vastgesteldhet kan slechts in het belang der N.R.V. zelve z(jn om deze ernstige mislukking voor het forum te brengen en zoo openlijk mogelijk af te doen. En waar - verrukt het oog ook staart. Schouwt 't een verscheidenheid Van grootte, vorm en teedre kleur, Zoo vol aantrekk'lijkheid De reinste geuren waaien er Op 't welkom zuchtje aan Van ieder zwellend koeltje, Dat er mocht zweven gaan. Die hiervan nog genieten wil En zooveel meer daarbij Bezoeke nu „Armeria" De jonge kweekerij. Rockanje L. Goudswaard. De Nederlandsche Rels- vereeniging S0.000 leden. Wij leven in een tijd van reclame: zonder reclame geen bekendheid, dus geen bestaan en zeker geen uitbreiding. Maar op eiken regel zijn uitzonderingen, en als uitzondering geldt hier de Ned. Reisvereeniging, die zonder in den eigenlijken zin des woords reclame te voeren, zich op bijkans Amerikaansche wijze weet te ontwikkelen. En ook van die uitbreiding zelve wordt weinig ophef ge maakt; alsof het vanzelf sprak luidde de mededeeling, dat het aantal leden de 80.000 had overschreden. Dit beteekent dat in dezen zomer een nieuwe 10.000 Nederlanders zijn doordrongen van de beteekenis en roeping der N.R.V. en van de voordeelen dezer toeris tische coöperatie willen proflteeren. Onafge broken is de stijgende lijn voortgegaan sedert de vereeniging het drie jaar geleden heeft aangedurfd, haar twintigjarig bestaan op zoo luisterrijke wijze op den Zwitserschen Rigi te herdenken; op dat oogenblik schijnt voor haar een nieuw tijdperk te zijn begonnen Vee en Paarden. ROTTERDAM, 2 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd528 vette runderen, 199 vette kalveren, 729 schapen of lammeren, 740 varkens. Prijzen per j Kg.koeien 31 k 36 c., 46 a 49 c., 52£ a 55 c.; ossen 42 c. 46 h 48 c., 50 a 54 c.; kalveren 55 a 60 c., 67J k 70 c., n\ a 82J c schapen 30 37J c.; lammeren f 22-26 p. stuk;varkens42Ï k 43| k 44J c. De aanvoer van koeien en ossen was be hoorlijk. De handel was lui duur en de prij zen waren als vorige week. Een prima beest ging nog tot 2J cent boven noteering. Stieren waren totaal niet aangevoerd. Vette kalveren met redelijken aanvoer, de handel was gelijk aan dien van vorige week en dezelfde prijzen werden ook nu weer bedongen. Een prima kalf ging nog van 2^ tot 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren met flinken aan voer, handel gewoon en ook hier bleven de prijzen stationnair. De aanvoer van varkens was redelijk met flauwen handel en lagere prijzen. Zouters met matigen aanvoer, slappen handel en aanmerkelijk lagere prijzen. Hier werd 41 cent besteed. AMSTERDAM, 2 Sept. Ter veemarkt waren •ngevoerd: 523 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 110-118ct,2e kwal. 94 108 ct., 3e kwal. 70—90 ct., alles per k.g. slacht gewicht; 70 melk- en kalf- koeien f 275 tot f 375, vette kalveren le kwal. 90 100 ct., 2e kwal. 80 90 ct., 3e kwal. 70—80 ct. per k g. levend gewicht; 71 nuchteren kalveren 12-19, 90 schapen 6—41, beide per stuk; Holl. le kwal. 109 110 ct., dito 2e kwal. 108 tot 109 ct, per k.g. slacht gewicht; 560 varkensoverz., vette varkens f 105—107, 32 paarden f 100- 200 per stuk. ROTTERDAM, 2 Sept. Buitenlandsche granen. (Bericht van de makelaars Hagen beek Van der Schalk.) Roggei Western No. 3 disp. f 10,50, 73 Laplatz disp. f 10,50, 77/8 kg. Hongaar- sche f 10 30. Gerst! Amerik. No. 2 disp. f 170, idem van Canada disp. f 172, idem stoomend f171, Canada No. 3 disp. f 202, Canada no. 4 disp. f 195, 66 kg. Laplatz aangekomen f 191, 66 kg. Donau stoomend f 190, 60/1 kg. Donau stoomend f 182, 59/60 Tunis/Alg. Mur aangekomen 174. Haver: 57/8 te Pomm/Meckl. disp. f9 20, 53/4 kg. idem Sept./Dec. afl, f 9, 38 kg. white dipped disp. f 9.20, Canada feed no. 1 disp. f 9.60,46/7 kg. Laplatz stoomend f 8.70. Mais p. 2000 kg.: Amer. Mixed disp. f215, Laplatz disp. f 897-200, idem aangekomen f 195-198, idem stoomend f 198—200, gele ronde Z-Afr. no. 6 stoomend f198, Laplatz Cinquantine disp. f 215, witte platz Z.-Afr, no. 2 stoomend f 202. Donau/Galfox stoo. mend f 198. Huiden, Leer, Wol, Diversen. ROTTERDAM, 2 September, Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters.) Aanvoer: 5000 kg Onze uitvoer van eieren naar Groot- Britannië ernstig in gevaar. De vraag naar Britsche eieren enorm toegenomen door het verplichte stem pelen van buitenlandsche eieren bij in voer. De vraag naar Nederlandsche eieren zeer verminderd. De Deensche eieren beter gesorteerd op grootte. Geen versche Nederlandsche eieren, tekorten aan ge wicht en bedrog met de sorteering. Drastisch ingrijpen noodzakelijk, of de Britsche markt gaat voor ons verloren. Het verplicht stellen van het stempelen van buitenlandsche eieren b(j invoer in Groot- Britannié heeft, naar de Nederlandsche rijks- landbouwconsulent te Londen schrift, als het ware een revolutie in den eierhandel teweeggebracht. De vraag naar Britsche eieren is enorm toegenomen, terwijl de af zet van eieren van andere herkomst er zeer door is benadeeld. Uit de prijsnoteering in The Grocer blijkt, dat de prijzen van Engel- sche en Noordrlersche eieren in verhouding meer zijn gestegen dan die van eieren uit vreemde Janden. De vraag naar Nederland sche eieren is zeer verminderd en de slappe markt houdt de prijzen laag. De groote dis tributie-firma's welke over een groot aantal winkels in Londen beschikken, vragen in de eerste plaats naar Deensche eieren, omdat die zoo uitstekend op grootte zijn gesor teerd. Als men de kwaliteit van de Nederlandsche eieren in Londen nauwkeurig nagaat, dan is het aantal absoluut versche partijen opvallend klein. De meeste partijen blijken geen of wei nig versche eieren te bevatten. Door de slappe markt blijven de eieren thans wel eens langer in de magazijnen der groothandelaren staan dan gewenscht is, waardoor de kwaliteit, wel ke al te wenschen liet, nog meer terugloopt. Bij een door den consulent ingesteld onder? zoek bleek duidelijk, dat het ophouden van eieren ook door onze pluimveehouders ge schiedt. Hem werden eieren getoond waarvan absoluut vaststond, dat zij direct van de markt naai Londen waren verscheeptdeze partij be? vatte meer oude dan versche eieren. Behalve dat er ongetwijfeld veel speculatie met eieren bij ons te lande plaats heeft,laat de sorteering op gewicht bijna alles te wenschen. Slechts bij weinige door den consulent gecon troleerde partijen was het gewicht in orde. Meestal wegen Nederlandsche eieren, die 16 lbs. per 120 stuks (6,05 kg. per 100 stuksj moe ten wegen, 15| lbs (5,34 kg. per 100) en min der. Bij vele zendingen was het gewicht niet te controleeren omdat er niets gegarandeerd wordt, bij weer andere was in het geheel niet gesorteerd of was de partij een mengsel van twee of drie grootten, waardoorcontröle even zeer onmogelijk wordt. Voorts werden kisten aangetroffen met het opschrift „All brown Dutch eggs"; de eieren van de bovenste laag waren prachtig bruin en goed van grootte, die dieper lagen waren echter kleiner en licht bruin tot bijna wit van kleur. Vooral in een overgangsperiode als de eierhandel in Engeland thans doormaakt, waarbij het voor de importeerende landen een kwestie is van erop of eronder, acht de consulent het van buitengewoon belang dat er op onze eieren niet veel aan te merken is. Er gaan. in Engeland bij de groothande laren stemmen op en zij vinden weer klank in ons land - om voor het Neder landsche ei reclame te gaan maken. De consulent is echter door zijn onderzoek zonder eenig voorbehoud tot de conclusie moeten komen, dat het Nederlandsche ei niet reclamewaardig is. De toestand van de Engelsche markt is voor ons ei hoogst critiek. De zekerheid, dat slechts bij hooge uit zondering oude of slecht gesorteerde eieren de Engelsche markt bereiken, kan Neder land alleen verkrijgen door een algemeene contröle in te voeren, zoodat geen onge controleerde eieren meer mogen worden uitgevoerd. Men zal echter niet kunnen volstaan met contröle bij de handelareD, veilingen en verzend-vereenigingen alleen; ook de producenten moeten zich onder con tröle stellen. Drastisch ingrijpen is thans noodzakelijk. Als de Nederlandsche belang hebbenden niet de handen ineenslaan en afdoende maatregelen nemen, gaat, naar de meening van den consulent, de Britsche markt, d. i. een kwart van ons afzetgebied, weldra voor Nederland verloren. ROTTERDAM, 2 Sept. Weekbericht van binnenl. granen en peulvruchten. Tarwe met ruim aanbod lager verkocht van f 11-11.90. Gerst Chevalier vrijwel onveranderd f 9 50 -10. Haver veel lager verkocht van f 8 25 9, Erwten kleine groene met ruim aanbod lager verkocht f 14J-15 50. Schokkers ook ruim ter markt en mede lager verkocht f 16—18. Begin markt enkele uitgezochte partijen daarboven betaald. Alles per 100 k g. Groenten, Fruit en Aardappelen, ROTTERDAM, 2 Sept. Brielsche eigenhei mers 34 ct. Zeeuwsche blauwe 45 ct, dito eigenheimers 2|3 ct. dito bonte 4J—5£ ct. bl. eigenheimers 2i3 ct. westl. schoolm. zand 45 ct. poters westl. 3—4 westl. eer stelingen 45, bl. pitters 56 ct, alles per kg. Met flinke aanvoer, kalme vraag. Buiten. Een kleine jongen ging van Amsterdam uit naar buiten en bezocht een boerderij. Daar kreeg hij een groot glas melk. „Wel jongen, vind je het niet lekker?" vroeg zijn mama. „O, heerlijk ma, ik wou wel, dat onze melkboer ook een koe had. Een Koopman in den dop. „Mijnheer" vroeg de straatjongen, ver trouwelijk een stompje sigaret vooruitste kend, „hebt U een vlammetje voor me?" „Nee, antwoordde de heer, ik heb geen lucifers." „Koopt u dan een doosje," hernam de jongen, een kistje vol van achter zijn rug te voorschijn halend. De heer kocht een doosje.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3