Ires. EERSTE BLAD 1 JS er Kruidenierszaak LS, ONZE Bruidsportretten S. VAN DER PLAAT nd ST00MB00TDIENST Dienstregeling GIMDOCH'S I'IANOl ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1929 DOOR EENS ANDERS SCHULD. -M naast een barometer geleend en dien op 'zijn 1 borst gelegd, en 't ding wees op „zeer droog''. I dus heb ik hem een glas bier gegeven en vanochtend is-t-ie weer naar zijn werk ge-l gaan." Zijn eerlijkheid. Als ge een portefeuille met duizend p0„ op straat vondt, zoudt ge die dan terug geven Als ik eerlijk wil zijn, néé! Het geluk. Mevrouw en de dienstbode „deden" samen het salon, waarbij mevrouw een kostbare vaas liet vallen, die echter niet brak. „Het geluk is voor de dommen",schertst( zjj in haar verlichting. „Nou mevrouw, daar hep u gelijk an",zei het dienstmeisje. „U ken d'r van op an, as ik 'm had laten vallen, was ie stuk gewees', Boven z'n theewater. Hjj had heel zwaar gedineerd en toen hij aan den arm van een vriend naar huis wag. gelde, meende zijn begeleider, dat het wel goed zou zj)n als hij eerst een poosje mei hem in een bioscoop ging zitten. Zoo gezegd zoo gedaan. Plotseling barstte de man, dit een melancholieken dronk over zich had, it snikken uit, niettegenstaande het nog wel een film van Charlie Chaplin was. „Wat heb je toch", fluisterde de vriend „Ach", snikte de ander, „ik ben stokdooi I geworden. Ik kan geen woord verstaan van I wat ze op het tooneel zeggen". lens u r. ergd itge heeft Of is de snel itelt. het ver- idin ffimen- n of b, 12 etle- AG. Wegens sterfgeval terl overname aangeboden een annex Melk- Boter- en Kaas, tevens een Brood, depót. Omzet ƒ600,— p.w Huur van het huis f 12,— p. w, Boeken ter inzage. Geen tusschen- personen. Br. lett. H. R. Boekhan del H. SWARTE, Zwart Janstr. 56 ROTTERDAM. IX n- icon. on. Joop rd I volle geld >M. ief. door een en. zijn onovertrefbaar: fijne kleur keurige afwerking Aanbevelend, Hobbemastraat - Middelharnis 2e atelier van af het station tiën nzet slag ■mer- van fEN MIDDELIiARNIS-RQTTERBAM v.v. via VLAARD1NGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 15 Mei 1929 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag V. Middelbands 4.30 vm. A. Vlaard. 7.00 vm.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beh. Zoo- ea Feestd.) V. Middelharnis 6.40 vm.A. Vlaard. 9.10vm. A. Rotterdam 10.00 vm. A. Brielle 10.25 vm§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag V.Rotterdam2.15 um. V. Vlaard.3.00mu. y A. Middelharnis 5.30 am. ©veJflge dagen (beh. Zoo- ea Feestd.) V. Rotterdam 3.15 om. V. Vlaard, 4.00 arn ft V. Brielle 2.25 am.§ A. Middelharnis 6 30 In aansluiting op den trein van 7.21 vm en 7.12 of 7.40 vm. van Vlaardingen. In aansluiting op den trein van 9.21 vni. en 9.42 vm. van Vlaardingen. t In aansluiting op den trein van 2.40nm. (14.40) en 2.51 (14.51) nm. te Vlaardingen ff In aansluiting op den trein van (3.40) 15.40 nm.en3.51 (15.51) te Vlaardingen. Te Vlaardingen overstappen. Op Zaterdag 1.25 n.m. Alt Feestdagen zijn te beschouwen: Nieowjaarctlag, 2e Paaecbdag, Hemelt aartadaf! Pfcfeaterdajf «tl de beid* fCerstdoeen Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. KLtmASM LAAT NIET LOS Verkrijgbaar bij alle Boekbandelareo Prijs per kwartaal Losse nummers f L- 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 11E JAARGANG. - N°. 82 Weelt-revue. Binnenland. Vacantietijd beteekent voor de inbrekers hoogseizoen en in de algeloopen week heb ben de lang en kromvingers groote activi teit aan den dag gelegd. De Haagsche politie is er deze week in geslaagd de daders van een heele serie inbraken te arresteeren en tot bekentenis te brengen. De jeugdige boef jes, het zijn broekies van 16 en 18 jaar ver klaarden bij hun inbraken vrijwel alles tot buit en een dezer veelbelovende heertjes had het zoo druk met zijn zaakjes, dat hij alles per auto afwikkelde. Voorloopig wordt het toeren op de beenenwagen en op zeer be perkte ruimte. De Arnhemsche politie is minder gelukkig dan de Haagsche. Arnhem, de stad beroemd of berucht als de stad der logées, geniet de speciale belangstelling van een dievenbende. In één nacht hadden er zelfs zes inbraken plaats en aangewakkerd door het succes, treden de heeren steeds brutaler op, tot groote ongerustheid der bewoners. Dezer dagen ontdekte een vrouw in de Klaren- beekstraat in den nacht een inbreker, waarop ze subiet de heele buurt bij elkaar gilde, waarop de inbreker haastig verdween. De ontboden politie surveilleerde eenige uren vruchteloos, totdat de agenten een gedaante ontdekten, welke groote haast scheen te heb ben. Deze werd aangehouden en ondervraagd, waarbij bleek dat men aan het verkeerde adres was, want de aangehoudene was een zorgzame huisvader op weg naar.... de verloskundige. De alastrimgevallen te Rotterdam breiden zich nog steeds uit, hoewel deze ziekte een goedaardig verloop blijft houden. Ook in andere plaatsen hebben zicb gevallen voor gedaan. Van medische zijde wordt met kracht op inenting aangedrongen, teneinde verdere uitbreiding te voorkomen. Vooral te Rotter dam wordt deze raad goed opgevolgd en laten zich dagelijks ongeveer 14000 personen inenten of herinenten. Den derden Maandag in Augustus wordt in Amsterdam Hartjesdag gevierd en wordt er kwistig met vuurwerk en dergelijke om gesprongen. In de Kinkerbuurt is het ditmaal weer eens ouderwetsch toegegaan en had de politie een zware taak. Er waren uitge breide maatregelen getroffen en menige harde klap werd er uitgedeeld, wat de lief hebberij voor een relletje wel deed bekoelen, doch wat niet verhinderde, dat de agenten met steenen en bloempotten werden beko geld. De Amsterdamsche brandweer is er betrekkelijk gunstig afgekomen en behoefde slechts enkele keeren voor straatbrandjes uit te rukken en voor het opruimen van brand baar materiaal. heid van Amsterdam, waar een rentrein en een kolentrein met elkaar in botsing kwamen, doordat een machinist door een onveilig signaal is gereden. Gelukkig bleef ook hier alles tot materieele schade beperkt. Buitenland. Het gaat met de Haagsche conferentie als redeljjkerwljs kon worden verwacht, met ups en downs, waarbij meer downs dan ups, althans tot heden. De uitvoerige bijzonder heden van al dit gekibbel, want dit duurt nog altijd voort, zullen we den lezer bespa ren. We hebben al een heele serie politieke donderbuien gehad en zelfs deed eenmaal het gerucht de ronde, dat Snowden zfjn kof fers reeds had gepakt. Snowden blijft hard nekkig op zijn stuk staan en verlangt een 3 millioen pond sterling meer en Frankrijk, Italië, Japan en Belgie hebben alle gaatjes en hoekjes van het plan nog eens doorge snuffeld, teneinde deze 3 millioen bijeen te goochelen. Het is dus een jacht naar 3 mil lioen pond geworden en als echte Zondags jagers zal de buit uit eigen zak moeten komen. Het is een zoeken naar een zoete, lieve Gerritje, voor welke rol Snowden zeer beslist heeft bedankt. De experts cijferen en cijferen, maken on- dertusschen een stevige telfout, doch deze hindernis is reeds weer overwonnen. De on derhandelingen over de ontruiming worden door dezen strijd om een paar millioen danig vertraagd en de Du-itschers beginnen zoo langzamerhand ongeduldig te worden. Mili taire deskundigen zijn in Den Haag gearri veerd, teneinde hun deskundig licht over de ontruiming te laten schijnen. Erg helder is dit deskundig licht niet, want volgens de sobere berichten hierover verspreid, eischt de ontruiming nog meer maanden, dan des tijds de bezettingdagen heeft gekost. De militaire logica is in dezen moeilijk te be grijpen, zoo niet geheel onbegrijpbaar. Terwijl de experts cijferen, confereeren de diplomaten af en toe eens, wisselen de heeren geheimzinnige nota's en maken voor ont spanning eens een uitstapje in de buurt. De Fransche pers is woedend op Snowden en zelfs de officieuse Temps spreekt van de on beschaamdheid van Snowden. De vriendschap tusschen Frankrijk en Engeland is momen teel wel erg ver te zoeken en de weder- zijdsche aanvallen in de pers zijn niet bevor derlijk voor een beter begrijpen en waar- deeren. Dat de conferentie op de Engelsche eischen zou stranden, lijkt uitermate twijfelachtig, in ieder geval niet alleen om de kwestie van deze 3 millioen pond. Dat zou een al te groote dwaasheid zfln. Een minder aangename rol in Den Haag spelen de afgevaardigden der kleine staten. Deze worden overal buiten gelaten en passa gieren maar zoo'n beetje voor spek enboo- nen mee en hun kansen om ook nog een kluifje te bedingen, is nihil Ze mogen blij zijn als de groote broers hen laten houden wat hun eenmaal is toegedacht. Wij hebben nu in korten tijd twee spoor wegongelukjes gehad en wel de vorige week te Utrecht als gevolg van het te vroeg over halen van wissel, waardoor de laatste rijtui gen van een binnenkomenden trein een stuk perron vernietigden en nu weer in de nabij FEUILLETON. W HEIMBURG. VERTALING VAN HERMINE. (Geautoriseerde uitgave van D. Bo te.) te Schattendorffin Burgeüland, waarbij twee socialisten zijn gedood, werden vrijgespro ken, heeft de binnenlandsche rust aan een dun draadje gehangen. Herhaaldelijk is het tusschen de roode Schutzbund en de fascis tisch getinte Heimwehren tot botsingen ge komen. Zoowel de Schutzbund als de Heim wehren beschikken over wapens, niet alleen revolvers, doch eveneens over geweren en zelfs mitrailleurs. Als de Schutzbund en de Heimwehren elkaar weer eens in de haren vliegen en dat gebeurt om de haverklap, trachten de communisten in troebel water te visschen, door de arbeiders op te zetten tot algemeene staking en tot omverwerping der regeering. Thans is het te Lorenzen in Noordelijk Stiermarken weer eens tot ernstige schiet partijen gekomen. De socialisten hielden een bijeenkomst en werden door deHeimwekr- mannen onder vuur genomen, welke al te warme attentie dapper werd beantwoord. Van beide zijden schijnt een machinege weer gebruikt te zijn en slechts met de grootste moeite werd door gendarmen de orde hersteld. Resultaat dezer vechtpartijen en gros, twee dooden en meer dan honderd gewonden, waarvan dertig ernstig. Ook in Tirol hebben betoogingen plaats gehad en trok Dr. Steidle, de leider der Heimwehre duchtig van leer tegen de socia listen en tegen den kanselier. Tevens kon digde hij aan, dat op 29 September de Heim wehren op vier punten rond Weenen zullen betoogen en na afloop naar Weenen zullen marcheeren. Dit laatste zal wel bij een dreigement blyven, omdat de regeering de uitvoering hiervan wel zal beletten. Dat zou anders een moordpartij in 't groot worden. De toe stand is uitermate gespannen in Oostenrijk en indien de regeering niet krachtig in grijpt, ziet het er hier weinig hoopvol uit, Êen demonstratieverbod alleen is geheel onvoldoende, ook de algeheele ontwapening der partijen moet plaats hebben en verdere wapensmokkelarij, welke tot heden onge hinderd plaats heeft, moet worden onder drukt. Dit eigenhandig soldaatje spelen is veel te gevaarlyk en kan de fataalste gevol gen hebben. Terwijl in Den Haag verder gesjacherd wordt over oorlogsliquidatie, gaat het erin Oostenrijk steeds meer naar uitzien, of men zich daar prepareert voor een stevigen bur geroorlog. Reeds vanaf 1927, toen eenige fascisten in verband met bloedige botsingen Volgens een bericht uit Boekarest is het fort Domgoski, hetwelk ongeveer zes K.M. van Boekarest is gelegen, in de lucht ge vlogen. In dit fort was een zeer groote hoe» veelheid afgekeurd artillerie-munitie opge slagen, dat onbruikbaar moest worden ge maakt. Een 25 soldaten benevens eenige arbeiders waren hiermede belast en vorm den de bezetting van het fort. Met een ge weldige slag vloog het fort in de lucht, on der de bevolking een paniek veroorzakende. Na de ontploffing was het geheele fort een vlammenzee, welke zeer moeilijk viel te blusschen, aangezien voor nieuwe ex plosies werd gevreesd. Zeer waarschijnlijk is de heele bezetting bij deze ramp om het leven gekomen. De Fransche communisten beleven een weinig prettigen tyd, in verband met de debacle der Banque Ouvrièr Paysanne, kort weg aangeduid als B.O.P. Dit communistische bankje, eerst be scheiden begonnen als een heeft zich geleidelijk uitgebreid en in to taal hadden geestverwanten een kleine dertig millioen francs aan deze instelling toevertrouwd. Volgens de balansen mar cheerde dit zaakje uitstekend en werd er een flinke winst behaald. Aan dezen schoo- nen droom is een wreed einde gekomen. De justitie zag zich genoodzaakt op ern stig vermoeden van fraude in te grijpen en wat toen aan het licht i3 gekomen is ver van opwekkend. Volgens een uitgebracht rapport bedraagt het tekort maar eventjes ongeveer 25 millioen en hebben de bedro gen spaarders, allen geestverwanten geen schijn van kans ook maar een centime van hun duiten terug te zien. Het is wel heel hard om door je vrienden zoo te worden geplukt. De toestand in het Oosten is nog heel weinig veranderd. De Russen en Chineezen onderhandelen nog altijd, wat de heeren evenwel niet belet, elkaar gelijktijdig eens op militaire wijze af te ranselen. Russische troepen hebben een aanval op de Chineezen ondernomen en hierbij schijnen een paar hon derd dooden te zijn gevallen. De Chineezen zenden versterkingen naar de bedreigde grens streken, teneinde voor een herhaling hiervan te waken. Zulke kleinigheden worden daar als grensincidenten beschouwd, hetgeen op den keper beschouwd, maar gelukkig is ook. Of de Chineesche draak nu wat vlugger op de Russische horlepyp zal reageeren, nu een militair accompagnement de Russische wen- schen onderstreept, mag worden betwyfeld. De burgemeesters in Duitschland worden niet benoemd door een staatshoofd of de regeering, doch door de burgery gekozen. Bij deze verkiezingen schijnt het soms wel een weinig zonderling toe te gaan. Zoo moet onlangs in een stadje in Brandenburg de bevolking de candidaten voor het baantje van burgemeester hebben uitgenoodigd voor een rede in 't openbaar. De candidaat die het meeste succes had, werd verkozen. In de Palts doet men het veel practischer. Daar heeft de burgerij van enkele plaatsen besloten, dat alleen die candidaten voor het ambt van burgemeester in aanmerking ko men, welke kunnen aantoonen in staat te zijn jaarlijks 500 Mark in de gemeentekas te storten. Nog een stapje verder en de baan tjes worden bij opbod verkocht. Het bekende conflict in de Britsche katoen industrie en waarbij een half millioen arbei ders was betrokken, is voorloopig opgelost. Beide partijen hebben zich bereid verklaard door arbitrage het geschil op te lossen en de uitspraak van den benoemden arbiter te aan vaarden. Sinds geruimen tijd bleven de verdere be richten over toenadering tusschen Amerika en Engeland wat de vlootonderhandelingen be treffen, achterwege. Wel deed een gerucht over een mislukking de ronde, doch dit blijkt gelukkig gefantaseerd. Dezer dagen is uit Amerika een belangrijke officieels mededee- ling te Londen ontvangen, dat streng geheim wordt gehouden, doch waarvan bekend is, dat het een uitstekende indruk in Londen heeft gemaakt. We gaan langzaam, doch we gaan. INGEZONDEN MEDEDEELING. 4) Met dit besluit zochten wij onze slaapkamer op. 's Nachts gebeurde 't verscheidene malen, dat mama mij vroeg of ik schreide en dat ik haar geen antwoord gaf en mijn snikken in mijn hoofd kussen trachtte te smoren. En even dikwijls hoorde ik mama onder de dekens zuchten. Den volgenden morgen werd de brief opgesteld en onze werkvrouw voor de zuinigheid hielden wij geen dienstmeisje bracht deze naar beneden aan zijn adres. En 's namiddags, terwijl ik conversatieles bij een oude, tanige Frangaise had, die door een toe vallige omstandigheid te Westenberg te land was gekomen en haar schoone moedertaal inderdaad voortreffelijk sprak, begaf mama zich op weg om met hare moederlijke vriendin, een oude freule Degenberg, onze verhuizing eens rijpelijk te bespreken. Freule Adele Degenberg was het middelpunt van onzen kleinen kring, die zich zeer afgezonderd hield. Alleen adel, en dit wel arme en zéér arme adel werd daarin toegelaten; een paar gepension- neerde officieren, waaronder de majoor van Tollen die toen zoo onverwachts op den trouwdag van zijne dochter, die mooie Lore, stierf; dep post directeur van Blessow, een gewezen kapitein een lankonker van Burwitz, die zijn landgoed had moeten verkoopen en nu agent van een Verzeke ringsmaatschappij tegen Hagelschade was en een adellijken predikant, die vroeger officier bij de Huzaren was geweest. De eenige burgerlijke ele menten, die in dien kring werden gedudld, waren de overige drie dominéés te Westenberg en de geneesheer, die de eer had ons aller lijfarts te zijn, en een enkele maal ook mijnheer Wolmeijer, dat's te zeggen, eerst nadat hij weduwnaar was geworden Dit waren de uitgelezenen van Westenberg, en men moest zeggen dat ze als klitten aan elkander hingen. Zij kwamen gezellig bijeen, zij hielpen elkander zooveel mogelijk, en als er eens een botsing plaats had, dan noblesse oblige! werd het geval in alle stilte vereffend en bijgelegd, zoodat 't de babbelaarsters uit den „tweeden" kring slechts zelden ter ooren kwam. Freule Degenberg vormde, zooals gezegd is, het middelpunt van den „eersten." Zij was ver maagschapt met eenige der voornaamste adellijke geslachten uit den omtrek en had den naam van er warmpjes in te zitten. Zij leefde althans van hare renten en bezat een klein huis te Westen berg, met de meubels van hare ouders gestoffeerd. Zij teerde op de luisterrijke herinneringen uit hare jeugd, toen zij als ministersdochter de feesten aan het hertogelijk hof had bijgewoond. De oude dame was een onfeilbare beoordeelaarster in alle kwesties van eer en goede manieren, spraakzaam jegens ondergeschikten, trotsch tegen den „tweeden" kring, en altijd bereid om vrienden met haar raad te dienen, de vertrouwde van jonge en oude BOND VAN BEDRIJFSAUTOHOUDERS IN NEDERLAND. In de Algemeene vergadering van den Bond van Bedrüfsautohouders werd onderstaande motie aangenomen: Gezien het groote oponthoud dat Handel, Industrie, Land- en Tuinbouw by het gebruik van hun auto's bij de veren ondervinden; gezien de belastingen, welke door bedrijfs autohouders reeds worden betaald, waaronder een speciale belasting voor het gebruik der wegen overwegende, dat de veergelden een extra onbillijken last leggen op hen, die door toe vallige omstandigheden van veren gebruik moeten maken; overwegende, dat veren over onze groote rivieren bovendien in tal van gevallen een onzeker element brengen in de bedrijfs zekerheid der betrokken autobedrijven, o.a. door uren wachten op sleepen len geheele of gedeeltelyke staking der veerdiensten door vorst, hoog water, storm, enz. spreken als hun meening uit le. dat in de wegen van het Rqkswegenplan geen veren, doch slechts vrye bruggen mogen voorkomen en dat daartoe ook een brug te Deventer behoort; 2e. dat voorts in de wegen der provinciale wegenplans bet tot stand komen van vrije bruggen met kracht dient te worden bevorderd dat mede uit een nationaal oogpunt daarbij o.a. is te denken aan Boxmeer, omdat de bewoners van de landstreek beoosten de Maas thans, door het ont breken van vrije, vlugge verbindingen met het overige deel van Nederland, gedwongen zijn zich op het aangren zende deel van Duitschland te oriën- teeren Be. dat overigens de overtocht over de nog aanwezige veren in de wegen van de wegenplans van Rijk en provinciën vrij behoort te zijn, de veerbooten ook des nachts regelmatig behooren te v^ren en dat het Rijk met zijn veren in déze het voorbeeld dient te geven; 4e. dat overigens het maken van winsten op veren door publiekrechterlijke licha men bq de wet verboden dient te wor den en dat ter contróle afzonderiyke exploitatie^ rekeningen jaarlijks dienen te worden ingezonden aan provincie en Ryk; 5e. dat de bruggen-bouw met den grootsten spoed dient te geschieden. Verzoekt het bestuur alle maatregelen te willen nemen, die tot verwezeniyking van dit doel bevordeiyk kunnen zyn. vrouwen in liefdesgeschiedenissen en huwelijks zaken. Niet afkeerig van een grap met haars ge lijken, voornamelijk niet onder het whisten, was zij kruidje-roer-mij-niet gevoelig bij het minste vergrijp, dat deze of gene harer jonge bekenden tegen de etiquette maakte. Bovendien kon zij als een levend adels-lexion gelden, als een wande lende kroniek van alle merkwaardige familiege schiedenissen. Als oude kennis van mama's ouders, ging zij zeer familiaar met deze om en noemde mij altijd, „het gansje." Met mij hield zij de herinnering van mijn vader als het type van een echt edelman hoog in eere en daarom droeg ik haar liefde en eerbied toe. Maar mijne moeder was haar troetel kind, haar hartelap. „Je moeder is voornaam tot in haar vinger toppen," zeide zij eens tot mij. „Ongelukkig lijkt ge niet veel op haar, Annelise! Zaagt ge ooit zoo'n edel profiel, zoo'n aristocratische hand? En dan haar gang die bedaardheid in al hare bewegingen die kalmte in haar spreken! Dat is haar aangebo ren, dat zit haar in het bloed, mijn gansje! Zij zou een uitstekende hofdame zijn geweest. En hoe goed kleedt haar alles! Als ik niet wist, dat zij 't zuinig moest overleggen, zou ik haard voor een millionaire aanzien. Je moeder is altijd comme il faut zéér comme il faut, Annelise." Nu was mama naar haar toe. Zij bleef erg lang uit. De Frangaise was al lang vertrokken en ik .stond als op heete kolen, want vooreerst had de nicht naar haar gevraagd en ten tweede was de brievenbesteller bij ons geweest met een brief met vijf groote lakken, dien hij aan niemand dan aan mama zelve mocht afgeven Zóó iets merk waardigs was sedert papa's dood nog niet voorge komen. Ik kon 't eindelijk niet meer uithouden, haalde hoed en manteltje en zocht mama bij de freule op. De oude dienstmeid opende de deur en fluisterde mij toe het zachte spreken behoorde bij de freule tot de eischen van den goeden toon; alleen zijzelve mocht hierop een uitzondering maken en zij had een stem als een wachtmeester en maakte hiervan een ruim gebruik dat mevrouw van Sternfeld nog binnen was en dat ik maar in de tuinzaal moest wachten, terwijl zij mij ging aan dienen. Weldra stond ik dan ook voor den spiegel in de koele kamer, die slechts door de vurigste ver beeldingskracht een zaal kon genoemd worden, en bekeek mijzelve in een spiegel, waarin men zich zoo van het hoofd tot de voeten kon zien, hadden wij bij ons aan huis niet. De freule had gelijk! Zoo mooi als mama was ik niet o, lieve hemel, op verre na niet! In plaats van het dikke, zijachtige, kastanjebruine haar, dat mama's fijn besneden, ovaalrond gelaat omlijstte, had ik kleine, donkere krulletjes; mijn teint was min of meer geel, mijn aangezicht rond. Donkere, rechte wenkbrauwen overschaduwden een paar oogen, die wat al te wijd openstonden zooals de freule zeide; ze waren bijna even groot als die van mama. Een veel te kleine neus en redelijk goede tanden completeerden mijn gelaat, en daarbij was ik zoo mager als een jonge kat en bijzonder klein voor mijn jaren, terwijl mama een Junogestalte had. Met een schouderophalen keerde ik mij om en stapte op een zijdeur toe, die half achter een gor dijn van gebloemd katoen was verborgen. Hier hoorde ik op eens de stem van de freulle. „En dus, Helenalief, als ik het kwartier voor tweehonderd gulden kan krijgen, zal ik die zaak maar in orde maken." „Ik zou u zeer dankbaar zijn, freule." ,,'t Is gek, Helena, dat 't weer niets geeft met die plaatsing in het sticht voor Annelise. Er zijn tegenwoordig toch zóóveel arme, adellijke meisjes; de markt is daarvan overvoerd! Nu, Lena, geef den moed maar niet op, alles loopt altijd beter af dan men denkt, het een of ander zal zich wel opdoen en van honger behoeft niemand tegen woordig te sterven. Als de nood aan den man komt, zullen we wel een goed huis vinden, waar een gou vernante fatsoenlijk behandeld wordt; misschien doet zich ook een goede partij voor haar op. Houd alleen maar een oogeje op haar, zoodat ze niet zoo'n dwazen streek doet als die Lore van Tollen, die zich door dien Becker, dien akeligen man, heeft laten bepraten! Ik zal dien ouden Tollen eens geducht onder handen nemen," liet zij er deftig op volgen. „Ge weet wel, Lena, trotsch ben ik niet, en als het meisje eens dokter Schönberg neemt in 's hemels naam, als ze dan toch trou wen wil! Maar dien dien „Annelise is nog maar een kind, freule!" viel mijne moeder de opgewonden spreekster in de rede, „en ze moet nog leeren, nog véél leeren, om eens op haar eigen beenen te kunnen staan! Arm jong ding!" besloot zij met een zucht. „Lena, daar komt ge weer op het bekende punt de oude geschiedenis van je zelfbeschuldiging, dat je broer je nader aan het hart heeft gelegen dan je eigen kind! Laat dat toch en begin nu niet weer te huilen; van dat sommetje had zij toch niet kunnen bestaan. Je heele leven hebt ge daar mee verbitterd en je man bovendien. Zet dat toch uit je ziel't is verkeerd." (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1