OUWENHOEKJE EVENTJES DENKEN JEUGDHOEKJE ONZE ETLANDEN VAN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929. verzuchting„dat geldt allemaal en die ten minste eenig zog had. echter niets" er gedaan is wat ik hier op zS] er bleek geen mogelijkheid tot te zjjn, dan is natuurlijk de dwongen kunstvoeding voor tf waarbij 't hem te moede moe s een bekend kinderarts, „also utatie van een been moest aae >1 wat keeren mislukt echter omdat er fouten zijn gemaal gelen der borstvoeding ontwil fouten, begaan in de eerste 2-; e geboorte van het kind. ijls hoor ik het verhaal: „ws genoeg geprobeerd, wel drieol maar er kwam niets of nagenoeg hebben we een flescbje gegeven ij gretig en de borst gaf toen a naai niets meer", t, en dit is een t, nooit, welke bijvoeding ook ich geven; zoolang men nog iets kan en mag verwachten, flesch geen sprake zijn. De zuigel i.l. als ieder sterveling instinct, emakkelijksten weg, en daar een makkelijker zuigt dan een borst i overdaad is, vermoeit hij ziet rd aan de borst te trekken, maai t spoedig los, omdat de ervaring geleerd, dat er dan een nier, n.l. de flesch komt. 't Ge- de borst niet ontledigd wordt, een orgaan weinig gevraagd t het steeds minder, dus zal de iw niets meer geven, wat voor de iroef op de som is „dat er toet r in wasr acht aan de borst zuigen is de HlIJN H ARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten (Adv) ,jeden en regelmaat te houden in de maal- iijden. Wijs bovendien de kinderen zoo min mo- elijk op snoeperijen en zeg niet: „O wat jekker". Het is ze noodeloos kwellen. foorkomen is beter dan lijmen Lflmen? Wat? Gebroken aardewerk natuurlijk. Iedereen jezondigt zich wel eens aan breken, de een meer dan de ander. Maar om te voorkomen moet men ook de oorzaak weten van het ireken. Dat is nu wel erg moeilijk, want is het: „Ik hield 't zóó in mijn i»nd". Nu ja, goed, laat men het dan „zóó" in i hand gehouden hebben; maar dan heeft men toch geen acht geslagen op stooten, tard neerzetten, drukken of lets van dien ,ard. Hoe dan stooten en hard neerzetten !e voorkomen? Wel, in de eerste plaats door aan de keu kenkraan een stukje gummislang te bevesti- ;en. Alles wat men nu aan glazen, kopjes, annen e.d. afspoelt, wordt, indien het met ie kraan in aanraking komt en hoe licht ;ebeurt dit niet als men spatten wil voor. romen niet tegen het koper gestooten, loch tegen het soepele gummi. Een goed voorbehoedmiddel voor breken gang te ffi"ven?mMik zuigen door 't kind niet spoedig oeden, waardoor zqn honger waardoor zijn honger al gestild vorden en hij dus niet meer met de borst aanvalt; en bovendien les wat hij krijgt met een lepeltje en. Deze belangrijke maatregel ïeel wat slecht functioneerende a opleven, ja, door den lepel in de flesch in te voeren, heb ik en een reeds 8-6 weken niet meer orst weer zien leveren, voldoende kind zonder bijvoeding te voeden, ginne men echter niet reeds den n dag de honger van 't kind te .wikkeling komt vaak den 6den m dag eerst op gang, een uitge^ d komt verzadigd op de wereld der eenige schade zoo lang een en werken voor de kost, als hij dorst lijdt, wat door gekookt r suiker, met een lepeltje toege- t verholpen. .liereerste week hangt voor 't suc- borstvoeding alles af! Dn. A. K. W. Arntzenius raden badhanddoek of een molton onder- je op het aanrecht en een dito doekje >f kleedje, eenige malen dubbel gevouwen ip den bodem van het omwaschteiltje. zaamheid bjj kinderen. agzaamheid is een kenmerk van en. Dikwijls echter kan ziekte of s zwakte hiervan de oorzaak zijn mogelijk moeten de ouders dan at niets de aanleiding kan zijn aagzaamheid. Is het kindechtei dige reden onvriendelijk, onver- opvliegend en wraakzuchtig, dan drift direct krachtig worden be- ie ouders, zoo niet allen, zullen iellljk toestemmen en het kind vermanen om zijn onverdraag- .n toch... het er zelf inbrengen we ons even tot een voorbeeld, tje heeft zich bezeerd aan een n tafel en schreit, tafel", zegt moeder, „sla die on- tafel maar terug, hoor". Pietji moeder doet het ook nog een: zijn voldaan. Maar later, als broer- e of kameraadje hem een stroo-Buttige Wenken, m weg legt, is Pietje dadelijk ge- te slaan" en nog later zal dez« erde wraaklust zich in ernstiger jBYulde Komkommers. Gestoofde en gekookte komkommers be loeren niet tot onze dagelijksche groenten. - Toch vormt deze schotel een aangename ifwisseling, zoowel by de lunch als bij het middagmaal. Men schilt de komkommers dun en snijdt ir de punt af, waarna men ze in mootjes verdeelt. Met een lepel schept men hieruit voorzichtig het zaad, waarna de stukken in ruim kokend water met zout gaar gekookt worden (een kwartier). Men rekent ruim ons varkensgehakt per komkommer. Terwijl de komkommers koken, maakt men rot gehakt aan met in melk geweekt brood, zout en nootmuskaat en vormt er kléine langwerpige balletjes van, die men opeen zacht vuur in de koekepan gaar laat ./orden, doch niet bruin braden. Vervolgens .at men de stukken komkommers in een iraivast schoteltje overeind en steekt een oailetje gehakt in iedere moot. Men strooit or rat paneermeel over, wat bruin van jus on gesmolten boter, waarna men den schotel ineen niet te heeten sven zet om een mooi min korstje te krijgen. Gekookte komkommers overdwars in dunne gesneden verhoogen de smakelijkheid -3U een alajardinière opgemaakten vleesch- ichotelStukjes gekookte komkommers te- amen met licht gefruite gesnipperde uien ormen een overheerlijk vulsel voor gekookte omaten, wanneer men deze nu eens niet gehakt wil vullen. (ieuw Linoleum. Nieuw linoleum mag nimmer gelegd wor- wanneer het zeer koud is. Minstens 4 uur moet het in dit geval eerst in een erwarmde kamer staan, zoodat de warmte den rol kan dringen. Doet men dit niet, an zal het linoleum breken en afsplinteren. )e vloer moet goed geschrobt worden en, oor dat die door en door droog is, moet oen het linoleum voorzichtig uitrollen, nippen en op de verlangde plaatsen leggen. De lichte vochtigheid van den vloer zal geen kwaad aan doen. Integendeel zal linoleum er wat door gerekt worden. Na paar dagen kan het dan worden beves- zonder gevaar voor kreuken en rimpels, 'aar anders groote kans voor bestaat. moet. den kinderen geleerd wor Iers fouten te verdragen en ii dheid met elkander om te gaan sleven geeft ze hierin het besti Zjjn de kinderen dikwijls getuigen e vermaningen tot verdraagzaam g indruk op ze maken. Welk eei ildoende vrede kan er daarentegei in een gezin, waar vader en moe ks het voorbeeld geven tot eei erbiedigen en verdragen, de kinderen onderling twist ge- ierbij echter de oorzaak van hten op te sporen en den twist- •zoekster zijn of haar schuld ondet engen, opdat er geen wrok achter- verzoening tusschen de kinderer bü kinderen ,t is een van die eigenschappen 3en kunnen tot veel ellende et ite middel om de kinderen vat ,f te houden, is ze deugdelijk wasschen zoo veel mogelijk, dat de heften niet in het zeepwater komen, daar ze hier door verkleuren of loslaten of.wat het ergste is, gaan roesten by het aanhechtsel. NIEUWE OPGAVEN. VRAAGSTUK No. 1. Een rangschikkings-puzzle. Er wordt gevraagd om tien dubbeltjes of andere geldstukken zoodanig te rangschik ken, dat zij vijf rijen vormen, elk van vier geldstukjes, waarbij echter géén rijen mogen voorkomen, die uit meer dan vier geldstuk jes bestaan. De rijen mo'eten tenslotte (wat eigenlijk vanzelf sprekend is) rechtlijnig zijn. Daarenboven mogen de geldstukjes natuur lijk niet op elkaar liggen. VRAAGSTUK No. 2. Bijzonder getal. Er zijn veel eigenaardige getallen, niet waar? Doch het getal, dat wij bedoelen, is al een zeer bijzonder getal. Telt men nu bij dit getal negen op, dan zijn de beide cijfers onderling van plaats verwisseld. Welk getal bedoelen wij hiei OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons nummer van 27 Juli. De slimme kostschooljongens. Onderstaande figuren geven het plan der kostschool aan met de wijze, waarop de leerlingen zich telkens over de kamers moes ten verdeelen, om bij de vier bezoeken van den directeur steeds met niet meer dan 9 man in elke 3 kamers langs iedere zijde van het schoolgebouw te zijn. In figuur I is alles in orde, figuur II geeft de school na het vertrek van vier leerlingen, terwijl figuur III de situatie laat zien, nadat deze vier met evenveel kameraden zijn terug gekomen en ten slotte geeft figuur IV de verdeeling te zien, nadat er zich nog vier vrienden hebben bijgevoegd. Zooals men ziet, sproot de dwaling van den directeur daaruit voort, dat hp telkens tweemaal elke hoekkamer medetelde tegen slechts eens de middelste kamers. Naarmate de jongens talrijker waren dan gewoonlijk, hadden zij zich slechts in grooter aantal te vereenigen in de vier middelste vertrekken, wanneer zij daarentegen niet allen present waren, dan moesten zij zich hoofdzakelijk in de hoek-vertrekken opstellen, teneinde te bewerkstelligen, dat de directeur als altijd slechts negen leerlingen in elke drie kamers langs iedere zjjde van het vierkante gebouw telde. Figuur I Figuur II Figuur III Figuur IV 333 414 252 171 331 15 577 333 414 252 171 Uit de Grieksclte heldengeschiedenis. Het aantal appelen, dat Eros van den He- iikon had gehaald, bedroeg niet minder dan 3360. Om aan te toonen, dat dit alleen het juiste aantal is, geven w(j hieronder een proef op de som. Clio stal een vijfde, dus 3360:5 is 672 Euterpe stal een twaalfde, dus 3360 12 is 280 Thalia nam een achtste, dus, 33608 is 420 Melpomene raapte een twintigste op, dus 336020 is 168 j Terpischore ging er van door met een vierde, dus 3360 4 is 840 'Erato nam een zevende, dus 3360:7 is480 Polyhymnia bemachtigde nog 30 I Urania zelfs nog 120 Galliope eindigde er zich toe 300 Eros zelf behield nog maar 50 Tezamen geteld geeft dit in totaal appels, wat de juiste uitkomst is 3360 Koffiedik wordt gewoonlijk als niet meer ruikbaar weggegooid. Als men het echter eed droogt en er speldenkussens mee vult, al men nimmer roestige spelden en naalden Een aangesneden citroen kan men be- varen, door op den aangesneden kant wat out te strooien. Bloemvazen kan men schoonmaken met tusschen de ouders, dan zullei /arEQ water en krantensnippers. ludien U -zakdoeken strijkt als ze nog 'ochtig zijn, zullen ze mooier glanzen en fe zullen langer schoon blijven. Om linoleum te reinigen, zonder het al 6 veel te wrijven, is het raadzaam, het met verdunde melk af te nemen. .-nsen kan men reinigen in koud water, eet de moeder er op aandringen raarin men een weinig zoutzuur doet. h weer met elkander verzoenen schoonhouden. glimmende tafelmessen, daar is de nisvrouw recht trotseh op. Maar het geeft 106 dan ook werk!, denkt menigeen. Toch niet. Als we de messen maar ge- e8eld onderhouden, blijven ze in goede onditie. Een hoofdregel is: laat de messen '00 min mogelijk met water in aanraking mmeu, Als we dus gaan afwasschen vegen de messen stevig met papier af. moeten ze vlug in het zeepsop ge worden en meteen afgedroogd met drogen doek. Men zorge bij het een Verslag van de Vergadering van den Raad der Gemeente GOEDEREEDE, op Donderdag 15 Aug. des 's avonds 7 uur. Voorzitter burgemeester Charbon, afwezig zonder kennisgeving de Heer Heerschap. De Voorzitter opent de Vergadering waar na de notulen der laatste Vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Procesverbaal van de kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat op 25 Juli een bedrag in kas was van ƒ921,72 overeenkomstig boeken en bescheiden. De goedkeuring van Ged. Staten over het vastgesteld heffingspercentage voor de plaat selijke inkomsten-belasting. De goedkeuring op de verordening op het keuren van Waren. De goedkeuring over de wijziging in de gemeente-begrooting dienst '29. Een schrgven van Ged. Staten waarbjj werd medegedeeld dat over 1929 aan den keuringsdienst van Waren-district Dordrecht bijgedragen moet worden een bedrag van 190,48. Een schrijven van Mej. P. de Vos waarin zy mededeelt dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aan de O.L. School aanneemt. Idem van den heer Robier, als onder wijzer aan dezelfde school. Nog was ingekomen het verslag en de rekening van de „bouwvereen. Goederêède". Uit het verslag bleek reeds dat de finantieele uitkomst dit jaar niet bijzonder gunstig, t zien door de enorme hooge on der houdkosten dit jaar. De balans gaf een verlies aan van 1721, Echter heeft het onderhoud dit jaar vier maal zooveel bedragen als andere jaren en dit.kan nu natuurlijk weer bespaard worden in den loopenden dienst, zoodat de vereeniging er toch niet slecht voor staat. In het bestuur was geen verandering ge komen. De heeren Troost en Lokker worden uit- genoodigd door den Voorzitter deze rekening even in te zien Nadat dit door deze heeren was gebeurd adviseerden zg tot goedkeuring over te gaan, waartoe werd besloten. Van het Bestuur der Bijz. School was een schrijven ingekomen dat de verbouwing is aanbesteed en gegund is voor de som van 6711,26. Van de muziek-vereeniging „Apollo"was een verzoek ingekomen om subsidie tot een bedrag van 50, B. en W. stelden voor het gevraagde bedrag te geven. Den Eerzamen was hier tegen. Spreker zeide dat h(j vroeger van zijn snoepcenten een harmonica moest koopen, en nn moest de muziek-vereeniging zich zelf ook maar red den. Z.i.z. ging het niet aan om de gebeurde belastingcenten van tegenstanders te gaan gebruiken voor dit muziekgezelschap. Voorzitter zeide dat dit geen redeneering was, want dan zullen er zooveel dingen zijn in de gemeentehuishouding, waarvan tegen standers zijn; en zou dat dan allemaal maar gelaten moeten worden? Troost zeide dat een muziekgezelschap wel nuttig is, doch meende, dat het niet aanging om elk jaar aan te kloppen bij de gemeente, zij moeten zelf meer rond zien te komen. Wethouder Lodder zeide dat zij steeds bosten aan de instrumenten hebben en dat het aanschaffen in prijs van een harmonica met een muziekinstrument finantieel nog al iets uit elkaar loopt. Bovendien zijn het meest allen werkmenschen en die kunnen den aanschaf van nieuwe instrumenten zelf niet betalen. Den Eerzamen: Wat geeft dat? Lodder! De gemeente moet die vereeni ging steunen, de jongens blij ven er door van de straat en maken zich bovendien zeer verdienstelijk bij verschillende gelegenheden. Den Eerzamen meende dat het toch abso luut geen gemeentebelang was, en dat zij voor zich zelf moeten zorgen, en eerst in laatste instantie bij de gemeente dienen te komen. Wethouder zeide dat zy aan de laatste instantie toe waren. Den Eerzamen zeide dat ze 8 a 9 maan den per jaar er het werk voor laten loopen 's avonds en dat is verkeerd. Zoo ook met die concoursen en uitvoeringen, 'tzijn alle maal uitspattingen, die niet bij die muziek behooren. De muziek moet kunst blijven en geen middel om uitspattingen te gaan maken. Ik bemin de kunst. Ook acht ik het niet goed als er een jaardag is in onze vorste lijke familie van het oude Oranjegeslacht, die op Vrijdag valt, dat er dan eerst des Zaterdags een concert plaats heeft, dat moet op deuzelfden dag geschieden. Ook hoor ik dan geen vaderlandsche liederen, zooals liet Wilhelmus en Wien Neerlandsch bloed enz. die liederen zou ik op die dagen wenschen, die het bloed van mij nog eens sneller door de aderen doen vloeien. D. Lodder zeide zich niet te kunnen voor stellen waarom den Eerzamen op het voor- el van B. en W. tegen is. Den Eerzamen: Ik begrijp waarom jullie er voor zijn. Voorzitter meende dat dit muziekgezel schap ongetwijfeld steun verdient. Daarna werd het voorstel van B. en W in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van den Eerzamen. Van de Opperbrandmeester was een schrij ven ingekomen, waarin werd medegedeeld dat de brandbluschmiddelen toch eigenlijk niet aanpasten aan den tegenwoordigen tijd. De kwaliteit en kwantiteit van de brand bluschmiddelen lieten thans wel iets te wenschen over, daarover adviseeren de brand, meester over te gaan tot den aankoop van een motorbrandspuit. Het brandweerkorps achtte het toch ook bovendien niet gewenscht om met een motorspuit afhankelijk te zijn, van Ouddorp, waar eveneens gelijktijdig een brand uitgebroken kan zijn dan hebben wij geen assistentie. Voorzitter zeide dat B. en W. deze kwestie al reeds eerder hebben bekeken, dat ook Ged. Staten reeds eerder met voorstellen dien aangaande zijn geweest en stellen daarom nu voor tot den aankoop van een nieuwe motorspuit B. en W. vroegen machtiging stappen te doen daartoe. Ook de finantiën laten thans een dergelijke uitgave toe. Troost zeide dat hij er hard voor was als het vlot betaald kon worden. Voorzitter zeide dat er een goed batig slot is aan de rekening en dat er nog wel wat gewetensgeld binnen zal komen. Tot op heden hebben wjj ontvangen 7100,— ruim. Troost: dan is mijn droom nog niet zoover mis geweest, ik droomde van nacht dat deze gemeente reeds 20 000,— ontvangen had. Voorzitter: Boven het ontvangen bedrag komt nog wel meer, dus U kan best nog niet zoo ver mis zijn. C. J. Lodder zeide dat het praatje al druk liep dat al een spuit gekocht was. Hoe kan dat nu, want thans hoor ik hier toch het eerst over den aankoop. Troost zeide dat men zich van praatjes niets moet aantrekken, maar wat kost ons dat zaakje. Voorzitter zeide dat een le klas spuit ongeveer 3500, zal kosten. Een autospuit achtten B. en W. overbodig voor deze ge meente. Troost drong aan de spuit zoo voordeelig mogelijk te koopen. C. J. Lodder: En uitkijken hoor,ik waar schuw je. Voorzitter beloofde de zaak zoo goed moge lijk af te wikkelen. Daarna werd vastgesteld de gemeente rekening dienst 1928 welke sluit in gewonen dienst met een batig saldo van 8145,80J en in kapitaaldienst met een voordeelig slot van 138,85. De commissie van onderzoek adviseert tot goedkeuring over te gaan waartoe werd besloten. B. en W. stelden voor over te gaan tot den aankoop van een flinke brandkast; en vroegen machtiging voor een crediet tot 1000,—. C. J. Lodder: Maar we moeten nu niet meer gaan opmaken dan we hebben. Niemand had op het voorstel van B.enW. iets tegen en werden B. en W. alzoo daar toe gemachtigd. Van het bestuur van de lagere Landbouw school te Sommelsdijk, was een verzoek in gekomen om een renteloos aandeel te nemen ad 1000,voor de stichting van een nieu we school. B. en W. meenden dat deze zaak flink gesteund moet worden en stelden voor op dit verzoek in te gaan. Lokker zeide dat hij zich niet direct met het voorstel van B. en W. kon vereenigen, omdat er hier slechts één leerling is voor die inrichting. Voorzitter verdedigde de stichting van een eigen gebouw en deze nuttige instelling. Troost zeide er niet veel voor te gevoelen, wel zou hij zich kunnen vereenigen met een subsidie zooals Ouddorp en Stad, die resp. 50,— en ƒ25,— per jaar zullen geven. Hier vandaan zullen ook wel niet meer leerlingen komen. Hier is geen bloeiend landbouw- dr(jf, om veel leerlingen te krijgen voor die school. Voorzitter meende dat men niet klein moet zijn in de beschouwingen, 't is toch onge twijfeld een algemeen belang dat er gediend wordt en is een subsidie van 45, waar het toch per slot maar op aan komt nu zoo onoverkomelijk. Troost zeide dat Middelharnis destijds zeide met de waterleiding, je kan hoesten, wij doen daar niet aan mee; nu laten zij dit dan daar nu zelf eens opknappen. Voorzitter meende dat dat toch geen zake lijke redeneering was. D. Lodder zeide dat de school beter gebaat is met een renteloos aandeel dan met een subsidie. Bovendien als we nu een subsidie geven kunnen wij die blijven geven en geven we een renteloos aandeel dan loten wij mis schien wel met een paar jaar uit en zijn we er af. De landbouw is toch het hoofdinkomen van onze gemeente en onze tegenwoordige teelten zijn heel anders dan vroegeren; die dienen wel degelijk geleerd te worden. Men kan tegenwoordig niet meer blijven boeren zooals onzo voorvaderen deden, dat is niet meer rendabel; weshalve moet men grondig onderlegd worden om de landbouw bloeiend te maken en te houden. Elk kind kan deze school, wat betreft de kosten, bezoeken. Het voorstel van B. en W. werd daarna in stemming gebracht en stemden tegen de heeren Troost, Den Eerzamen en Lokker. De stemming staakte dus. Een volgende vergadering zal deze zaak opnieuw worden behandeld, omdat de vergadering niet vol tallig was. Lokker had een vraag over het beter af zetten van opengebroken terreinen, daar dit den laatsten keer circa drie ongelukken heeft veroorzaakt. Voorzitter zeide toe te zorgen dat zulks niet voorkomt. Hij zelf wist daarvan destijds niets af. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. EEN MILLIOEN FORDS IN VIJF MAAN DEN EN 20 DAGEN. Productic-record te Detroit. ROTTERDAM, 15 Aug. Naar de directie der Ford Motor Co. ons mededeelt heeft de fabriek te Detroit een nieuw productierecord gevestigd. Daar is Woensdag, 24 Juli, de A-motor No. 2.000.000 van de bank gekomen en geplaatst in een cabriolet. De motor No. 1 van motor A werd gemonteerd op 20 Oct. 1927 motor No. 1.000.000 op 4 Febr.1929. Men heeft daarop het tweede millioen vervaardigd in 5 maanden en 20 dagen. Het oude model T vormt daarmee vergeleken een groot contrast. De eersto motor model T. werd gemonteerd 1 Oct. 1908. Het duurde tot Dec. 1915 voor het eerste millioen was bereikt en 14 Juni 1917 leverde men motor T. No. 2.000.000 af. Van de Vlieliors. Men schrijft van Vlieland Eenige robbenjagers uit de Cocksdorp, die met hun sloep op de Vliehors lagen, hebben dezer dagen bij het lossen van het anker diep uit het zand een zeer groot stuk gewei, vermoedelijk van een eland of rendier, op gehaald. Het is naar het Zoölogisch Station in Den Helder gezonden. Te zelfder plaatse, waar een schelpenzuiger den bodem had losgewoeld, hebben dezelfde jagers vele afgeslepen baksteenen en frag menten van muurtegels uit de 17de eeuw gevonden. Daar ter plaatse ongeveer, heeft lang geleden het weggespoelde dorp West- Vlieland, een dorp van walvischvaarders, gestaan. Wat moeder zei. Vader (streng) i „En luister nu eens, Marie. Je moet dien jongeman niet zoo aanmoedi gen om 's avonds laat te blijven. Het is on^ gepast. Wat zegt moeder er wel van?" .Mariet „Ze zegt, dat de mannen nog altyd niets veranderd zijn, Pal" OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIG HOEKJE. Voor grooteren. 1. Eigen haard is goud waard. 2. Harderwijk (hard, wijk, kerk, kar her der) 3. Om hun gezicht. Voor kleineren. 1. Men moet wachten tot de vogel uit zichzelf is weggevlogen. 2. XI 11 90 NIEUWE RAADSELS. Voor grooteren. 1. Drie lettergrepen vormen saam Van dagelijksche spijs den naam. De eerste twee zgn schier altijd Als laagje er over uitgespreid. Met 't laatst dekt menigeen heel graag 't Geheel als spijs voor zijne maag. Raad deze grap En neem een hap. (Van Jantje.) 2. Niet rond en niet vierkant. Ik besta uit twee lettergrepen. De eerste een enkele klinker, de tweede is een niet heldere kleur. Ik heb den vorm van een ei. Wat is mijn naam? (Van Viooltje.) 3. Neem een „el", Ook een „kan". Dan een „aar", Schud door elkaar, Dan nog een „d", Welk woord maakt gij hiermee? Voor kleineren. 1. Kunt ge jmeer dan 25 woorden maken uit „Amsterdam?" (Van Padvinder.) 2. Verborgen jongensnamen. Janna was een vlijtig meisje. In den tuin stond peterselie. De hen klokt. Die man wil Lemmen bezichtigen. (Van Pieter.) 3. Ik ben een „stad" van 10 letters. 1, 2, 3, 4, 5 is een voertuig. 8, 2, 10, 3 is een huis. 6, 7 is niet uit. 5, 9, 4, 10, is niet neen. (Van EUy.) JANTJES WERKGELD. Jantje was een flinke jongen, i Maar voor school toch nog te klein. Dus kon Jan, dat vond h(j heerlijk, Aldoor nog bij moeder zijn. Moeder vond het ook gezellig, En als zy heel druk soms was, Dan kon Jan zoo handig helpen, Dat kwam moeder goed te pas. Kopjes wasschen met een kwastje Deed ons Jantje wondergraag. Houtjes voor fornuis en kachel Haalde hij ook alle daag. Eens wat uit de keuken halen, Deed hij dikwijls en heel vlug, En als hij een boodschap doen mocht, Was hij in een wipje terug. Als hij dan heel goed zijn best deed, Kreeg de kleine, vlugge vent Van zijn moeder tot belooning Vaak een mooie, nieuwe cent. Al die zelf verdiende centen Spaarde onze kleine man Samen in een heel mooi busje, Daar stond op „Werkgeld voor Jan". Eens dacht hij 'k moet toch eens Hoeveel ik nu heb gespaard, Want ik hoorde vader zeggen, Dat moe Zondag al verjaart. 's Zaterdags ging Zus met Jantje Stil mee naar den tuinman toe, En daar kocht hij uit zijn busje Toen een mooie bloem voor moe. Die stond 's morgens voor 't venster, Toen men aan 't ontbijt zou gaan, En toen moe de kamer inkwam, Zag ze daar den bloempot staan. „Kijk toch eens wat mooi, die bloem daar" Zei moe, ,'k wed dat 'k raden kan, Van wien ik die heb gekregen: Die is van mijn kleinen man". Dat zag moe aan Jantje's oogen, Waar 'n sterretje in stond, En ons Jantje sprong van vreugde Lachende de kamer rond. Jantje had nu eiken morgen Nog een aardig werkje meer, Om de bloemen te verzorgen Hielp hij moeder eiken keer. Want moe kreeg nog veel meerbloemen, Dan die van haar kleinen man, Maar de mooiste van die allen Vond moe toch de bloem van Jan.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3