Purol bij doorzitten en stukloopen der Huid. „Hotel-Restaurant SIMONS" oekjeJ LOGEEREN BOERENVISCHMARKT12, bij de Groote Kerk PIET SIMONS zorgt voor U! MEDISCHE RUBRIEK VROUWENHOEKJE 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929. eveneens op de begrooting te plaatsen. houden van de concerten op de kaai veel Blok meende dat men over deze kwestieverkeersbelemmering met zich brengt reeds in 1927 begonnen is. In 192S is er ernstige stagnatie in het havenverkeer ge weest en daarna is men wederom over deze kwestie begonnen, waarna eindelijk dit voor stel ter tafel wordt gebracht. Die staart van het besluit van den Raad van Middelharnis, n 1. dat het werk zal wor den uitgevoerd zoodra er ernstige stagnatie is, beschouw ik als niets anders dan het werk op de lange baan te schuiven. Gesteld dat er eens stagnatie is, dan moet weer uit gemaakt worden of die stagnatie wel ernstig is en wie de oorzaak daarvan is. De beslissing ligt dan bij de Gascommissie en daarin heeft Middelharnis de overhand, dus zal het werk wel nimmer in uitvoering komen. Spreker meende dat het beter was het werk direct maar uit te voeren. Dijkers zeide dat het voorstel ook hem niet bevredigtspreker meende hierin te zien dat dit het resultaat is van een strijd van enkele jaren en dat tenslotte het eind resultaat is een papieren rompslomp zonder eenige uitwerking. Thans moeten wij door werken. Ged. Staten hebben een beslissing genomen in onzen geest en die hebben wy dus bij het trachten om het werk volvoerd te krijgen achter ons. Voorzitter zeide dat indien de Raad niet een eensluidend besluit kan nemen, de zaak waarschijnlijk door Middelharnis voorge dragen zal worden aan de Kroon, waarmede zeker 3 maanden gemoeid zal zijn alvorens we een beslissing zullen krijgen. Dan is het jaar om. Bovendien kan dit jaar hst werk toch niet in uitvoering komen, aangezien we weer spoedig in de suikerbieten-campagne zitten. Wordt de begrooting der Gasfabriek niet goedgekeurd, dan kan ook volgens Ged. Staten de gemeente-begrooting niet goed gekeurd worden, alhoewel ik deze meening niet kan deelen, daar er geen enkel cijfer in de gemeente-begrooting voorkomt die ook in die van het gasbedrijf voorkomt. Thans staan de zaken zoo dat we niets meer kun nen betalen, zelfs de salarissen niet, zoolang de begrooting niet is goedgekeurd. Blok meende dat er thans g6en geschil meer is om aan de Kroon voor te dragen. Het besluit ligt er eenmaal dat op den post op de begrooting staat, doch het bijvullende besluit is niet in den haak. Spreker meende dat Middelharnis dit be sluit heeft genomen met de bedoeling de uitvoering nog wel enkele jaren op te schui ven en dat is tegen den geest van den Raad dezer gemeente.jLaten wij het besluit nemen dat het werk moet worden uitgevoerd, dan zal Middelharnis wel laten weten wat zij eigenlijk wil en misschien dat er dan een geschil komt om aan de Kroon voor te dragen. Voorzitter meende dat de uitvoering van het beoogde plan toch ook eigenlijk nog geen rationeele oplossing is voor die kwestie. Slis meende dat de stagnatie een ernstig iets is voor deze gemeente, het komt zelfs al voor dat h.h. kooplieden van landbouw producten de producten te Middelharnis willen laten laden om de stagnatie die hier in de haven kan voorkomen, te willen voor komen en zeker te zijn dat hun schepen tijdig aan de markten zjjn. Voorzitter meende dat de stagnatie ook wel eens te veel wordt overdreven van deze zjjde. Mijs meende dat de leden die meenden dat er thans nog niets is bereikt dan een pa pieren rompslomp, te ver hobben gesproken. Het orgineele geschil is toch eigenlijk op gelost, het standpunt dat Middelharnis in genomen heeft was eenmaal onjuist, en nu heeft de gascommissie te vermijden dat er stagnatie komt, of indien dit wel komt de oplossing heeft te zoeken in het maken der wisselplaats. Wanneer echter absoluut van geen stagnatie sprake is, ben ik er tegen om toch die wisselplaats te maken, dan is het toch geld weg smijten. Wel moet die post op de begrooting, zoolang het werk niet tot uitvoering is gekomen. Dijkers meende dat Sommelsdijk thans 5 jaar vooreen papieren kind heeft gevochten. Voorzitter zeide dat zaken practisch door het nemen van een ander besluit worden opgehouden, waardoor een massa ongenoegen zal worden op den hals gehaald. Le Comte meende het bedrag wel op de begrooting te willen plaatsen, onder voor waarde dat het werk dan in 1930 zal worden uitgevoerd. B. en W. namen daarna de aanvulling van le Comte over in hun voorstel dat ten slotte werd aangenomen met algemeene stemmen. Nog was ingekomen een verslag van het verdeelen van werk aan de werkeloozen. Dit zal ter visie worden gelegd. Van Sempre Cresendo was een verzoek ingekomen om een subsidie in den vorm van het gratis opslaan van een tent voor haar te houden concerten. Voorzitter meende dat een dergelijke ver- eeniging los moet worden gemaakt van de caféhouders die tot heden de tenten hebben opgeslagen. B. en W. stelden dan ook voor aan dit verzoek te voldoen. Dijkers zeide in principe tegen derge lijke Vereenigingen te zijn hoe sympathiek hem ook d9ze vereeniging is. M, I. z. moe ten echter de vermogende vrienden van Sempre dergelijke kosten maar dragen. Voorzitter zeide dat het eigenlijk een maatregel van, orde is te noemen daar het Le Comte zeide tegen de muziek te zyn, en zag in die vereeniging ook niet eenig belang voor de gemeente. Blok meende over dit punt maar geen principieel debat te moeten openen, doch het uitvoeren van de muziek dat toch wel onder de kunst gerekend mag worden is bovendien een nuttige ontspanning; en acht het dan ook absoluut geen bezwaar daarvoor een bedrag van misschien 6 a 8 gulden te voteoren. De herbergiers zoeken door het plaatsen van die tent voor hun café het finan- tieel voordeel, wat hun niet kwalijk is te nemen, doch even goed en beter zou het kunstlievend publiek genieten van een con cert op een andere plaats dan op de kaai Slis meende dat het er een wanordelijke boel was, de muziek kon je van het rumoer niet hooren. Het voorstel van B. en W. kwam daarna in stemming en werd verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Dijkers, Roetman, Le Comte, Van Zetten, Van den Doel en Slis 3. B. en W. boden aan het verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1928. Zal ter visie worden gelegd. 4. Aangeboden werd de gemeente-reke ning over het jaar 1928 met een ontvang vanJ 145.542,39 een uitgaaf van111.383,47 en sluit alzoo met een batig saldo van34.158,92 waarvan in 1929 reeds verbruikt zal worden tot heden 14260, De gemeente-begrooting dienst 1929 werd met enkele af- en overschrijvingen gewijzigd. 5. B. en W. stelden voor de Oost Kra- keelstraat, volgens de raming die 260, bedroeg te rioleereu. Alzoo werd besloten. 7. Daarna kwam in behandeling het ver zoek van het Bestuur der Lagere Landbouw school om 6 18 aandeelen renteloos af te staan voor de stichting van een nieuwe school met woning voor het Hoofd dier inrichting. B. en W. stelden voor 7 aandeelen te nemen a 1000,— geheel renteloos. Slis zeide B. en W. dankbaar te zijn dat ze met een dergelijk voorstel ter tafel komen. In Klaaswaal heeft de gemeente de school geheel cadeau aangeboden, wel een bewijs dat ook elders het groote nut dier instelling wordt erkend. Dijkers zeide ook zeer sympathiek te staan tegenover dat onderwijs, doch vroeg den voorzitter waarom eigenlijk geen gebruik gemaakt wordt van den grond die de ge meente daarvoor feitelijk gereserveerd heeft, en waaraan thans de gemeente een andere bestemming zal moeten geven. Voorzitter zeide dat het bestuur unaniem van oordeel was dat een dergelijke inrichting beter op haar plaats was, waar men thans het oog op gevestigd heeft. Mijs meende dat Dijkers dit het bestuur niet kwalijk mocht nemen, de raad heeft die mogelijkheid zelf in uitzicht gesteld, doch de grond bij den ronden boom aan den grooten verkeersweg wordt beter geacht, alhoewel de stichting waarschijnlijk beter af was geweest, wat betreft het flnantieele gedeelte met gratis grond dan met het ren teloos voorschot ad 7000, hoezeer dit ook op prijs zal worden gesteld. Daarna werd met algemeene stemmen besloten 7000,— te verstrekken. 8. Aan het verzoek van de Landarbeiders- vereeniging werd op haar verzoek een cre- diet verschaft van 20.500,— voor den aan koop van grond van den heer A. A. Mijs. 9. Met algemeene stemmen werd goed gekeurd het voorstel tot wijziging van de algemeene voorwaarden waarop los land in pacht zal worden uitgegeven aan de Land- arbeidersvereeniging. 10. B. en W. stelden voor een strookje grond te koopen van J. Slis in de Oost Krakeelstraat, waardoor de straat breeder wordt, a 5,— per M2. Le Comte vroeg of de gemeente daarbij wel eenig voordeel zal genieten. M. Joppe zeide dat het zeker wel noodig is wanneer Middelharnis het Zandpad nog eens gaat afgraven. Dijkers meende dat het strookje voor Slis meer waard is, gezien de fundeering die daar nog in den grond zit. Mijs meende dat hij nu niet direct de waarde wil bepalen van dat strookje grond, doch dat Slis toch dat strookje, dus ook op die bestaande fundeering niet meer mag herbouwen in verband met de rooilijn. Slis zeide er eerst niets van te willen hebben zeggen omdat de belanghebbende te verwant is, doch thans wil hij wel in het midden brengen dat die fundeering heel goed is en die ongeveer een waarde zal hebben van 80 volgens de vakkundigen. Kan de gemeente den bouw op een bestaande fun deering wel verbieden? Voorzitter: Dat zeer zeker. Mijs meende dat die fundeering, gezien er toch niet op gebouwd mag worden, geen waarde meer vertegenwoordigt. Slis zeide dat de gemeenteopzichter een vergoeding billijk achtte. Mijs meende dat men met het vergoedings systeem een precedent zou gaan scheppen en achtte het dan beter den grondprijs te verhoogen. Wanneer de gemeente dien grond koopt zal het entree tot de gemeente aan zienlijk vooruitgaan, 't Zou nog mooier wor den als die schuur er niet kwam en er een mooi complex huizen werd gebouwd, als die oude huisjes, die toch ook totaal op zijn, verdwenen waren. Slis: Die grond kan ook gekocht worden, en zeer zeker zou het entree aanzienlijk verbeteren, doch dan moet er spoed gemaakt worden, daar het hout voor de schuur reeds is gekocht. Echter kan die dan nog op een andere plaats gebouwd worden. Voorzitter vroeg of de heeren daar iets voor voelden. Spreker meende dat wanneer daar een steenen schuur verrees het aanzicht toch ook niet zoo onaardig is, en bovendien kunnen op den hoek, als die oude huizen weg zijn, toch nog mooie woningen komen. Mijs meende dat niemand met zijn achter uit bjj een mestvaalt zal willen zitten, neen dan is de kans voorloopig weer verkeken om de gemeente op dat punt te verfraaien. Nu hebben we een gelegenheid en misschien is er met den eigenaar te spreken. Van Zetten meende, dat indien Middelhar nis niet voort gaat met de afgraving, wij hier niet veel opschieten al koopen wij dien hoek grond. Mijs wilde toch dit punt alsnog in behan deling nemen. Voorzitter achtte het beter dit dan na de behandeling van de agenda te doen, daar die zaak beslist kort behandeld moet worden en de heer Mijs en spreker Woensdag op reis gaan. Besloten werd het strookje grond voor loopig te koopen a 10,— per M2. 11. B. en W. stelden voor op het verzoek van den heer Van Nimwegen, kweekeling met acte aan de O. L. school, om verhooging van zijn salaris, afwijzend te beschikken. Zij zijn weliswaar niet voor dat systeem, doch de adressant heeft er de benoeming op aangenomen, en achten het nu niet ge- wonscht van dat besluit af te wijken. Joppe meende, dat er toch een vacature komt en dan kan hij misschien in aanmer king komen voor een vaste aanstelling. Voorzitter zeide dat dan de voorkeur ge geven zou worden aan een onderwijzeres, omdat er thans maar een onderwijzeres is met handwerken. Blok meende dat het onprettig is met dezelfde capaciteiten als de collega's, dat iemand dan met zooveel minder belooning naar huis wordt gestuurd. Hij heeft zijn volledige opleiding genoten en dient dan toch ook volledig betaald te worden. Hij stelde dan ook voor het salaris te bepalen op ƒ1000,— Dijkers zeide dat dit zou komen te staan op 2000, daar ook de Bijz. school recht heeft op die uitkeering, ook al heeft ze geen kweekeling aangesteld. Blok meende, dat de manier waarop Dij kers die zaak naar voren brengt niet in den haak is. Het loopt hier alleen over, is het werk betaald dat gepresteerd wordt naar den maatstaf van alle collega's. Joppe stelde voor 200,- verhooging te geven, hetgeen daarna met algemeene stem men werd besloten. B. en W. stelden voor het vischrecht in .de haven te gunnen aan den eenigen in schrijver van Assen voor ƒ5,— per jaar Hiertoe werd besloten. 13. Van de leeningen 1908 en 1920 wer den uitgeloot de nummers 1, 2, 10 en 18. Van de laatste drie leeningaandeelen. 14. B. en W. stelden voor den heer Hoek wederom aan te stellen als havenopzichter tijdens de bietencampagne. Alzoo werd be sloten. 15. Benoeming regent Burgerlijk Armbe stuur. B. en W. hadden op de aanbeveling ge plaatst de heeren H. van Es en W. Mijs. Blok vroeg hoe B. en W. aan die aan beveling waren gekomen. Voorzitter zeide, dat bij B. en W. een aan beveling van de regenten was ingekomen. Blok vroeg waar het recht vandaan komt om hen, de arbeiderspartij, altijd te negeeren bij dergelijke functies. Nergens hebben wij, die toch ook een groote categorie van in woners vertegenwoordigen, eenige medezeg genschap, wat toch niet strookt met een algemeene vertegenwoordiging. Daarna werd benoemd de heer W. Mijs. In de commissie tot het nazien van de gemeenterekening over 1928, de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, alsmede die van het Weeshuis en de Gasfabriek werden benoemd de heeren van Zetten, van der Veer en Dijkers. Rondvraag. De heer Mijs kwam nog nader terug op de bespreking die heeft plaats gehad over den eventueelen aankoop van den grond aan de Oost-Krakeelstraat. Voorziter zegt daarover in gesloten zitting eerst te zullen onderhandelen, dan kan het besluit misschien nog in dezelfde zitting worden genomen, omdat wij morgen beiden op reis gaan. Daar verder niemand meer het woord ver langde, ging de vergadering in geheime zitting over. Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente OUDDORP op 14 Angustns 1929, nam. 2 uur. Voorzitter: Burgemeester Gobius du Sart. Tegenwoordig alle leden. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een commissie tot na zien der gemeenterekening over 1928. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering voorleest, die onveran derd worden goedgekeurd. Aangeboden werd de rekening der gemeen te over 1928 met een batig saldo van f 13240,6S De Voorzitter stelt voor de heeren T Tanis, W. Mastenbroek en C. Breen te verzoeken genoemde rekeningen te willen nazien. De heeren nemen deze benoeming aan. Daarna werd aangeboden de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over 1930, in ontvang en uitgaaf met f 1516,34. Ingekomen een schrijven van K. M.Pad mos aan den raad met verzoek om hulp in haar nood. Zonder eigen schuld is ze broode loos geworden, ze weet geen uitweg en zal spoedig ook dakloos zjjn. Burgemeester stelt voor genoemd stuk voor kennisgeving aan te nemen, 't Is geen gemeentebelang. Da heer T. Tanis zou er veel van kunnen zeggen, maar zal haar liever maar sparen. De voorzitter bespreekt eenige noodzake- kelijke inkoopen, waaronder een nieuwe schrijfmachine. De oude heeft 15 jaren dienst gedaan en is versleten. De nieuwe moet f 336,50 kosten. Besloten werd deze aan te schaffen. Een schrijven van ouders van schoolgaande kinderen met verzoek hun kinderen eiken dag naar school te laten halen en's avonds weer thuis te laten brengen, daar ze meer dan 4 K.M. van school verwijderd wonen. Burgemeesters en Wethouders zijn van oordeel dat de ouders zelve een deel der kosten zullen moeten betalen. Dertien ouders zouden dan tezamen 11,25 per week moe ten betalen, en dan zou de gemeente de rest bijdragen, ongeveer 450 gld. per jaar. Na een conferentie van de ouders met Z. E. A. verklaarden de eersten slechts bereid te zijn J van genoemd bedrag te kunnen betalen en in hooger beroep te zullen gaan. Het raadslid C. Breen meende, dat de raad in zulke gevallen verplicht is, het volle be drag te betalen en ook het raadslid J. West hoeve was die meening toe gedaan. De voorzitter was van oordeel, dat de ouders zedelijk verplicht waren, om mee te helpen betalen, en het aan klompen en schoe nen zouden uitsparen. Rondvraag. Eenigen tijd geleden is door den raad het besluit genomen, mede te helpen om het zoogenaamde Jonkersteepad voor het publiek te sluiten. Een der raadsleden noemde het geen kerkpad, maar een herbergpad, omdat het toegang gaf tot een herbergje in den Oostdijk, en omdat het in het naburige boschje des Zondagsmiddags een ware jam boel was. Nu is van uit den Oostdijk en ook van Ouddorp opnieuw een request rondgegaan om het pad te heropenen en op den legger te brengen. Naar Den Haag geroepen om het request toe te lichten vond de Burgemeester tot zijn groote verwondering, dat 6 raadsleden van de elf, het request hadden onderteekend. Hij vond het zoo vreemd, dat raadsleden, die eerst meegeholpen hadden om het pad te sluiten, nu hun handteekening wilden plaat sen onder een verzoek, dat juist het tegen deel bedoelde. Vroeger was het pad woeste grond en nergens dienstig voornu is de grond omgezet, de klei is boven gebracht en het slechte zand bedolven, zoodat het verschil groot is. Een paar raadsleden verklaarden, wel een beetje onbedacht hun naam onder het request geplaatst te hebben. Hierna sluiting. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen, DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. te ROTTERDAM. Geneeskundig Vóór-Onderzoek. De geneeskundige kan gevaar bij de ge boorte voorkomen, mits hij vooraf de om standigheden kent. Daarom moet de jonge vrouw zich zoo vroeg mogelijk tot haar dokter wenden. Het beste is, dat het meisje, dat wil gaan trouwen, zich vóór haar huwelijk tot den dokter wendt, vooral wanneer zij als kind rachitis Engelsche ziekte) heeft gehad. Electrisch Speelgoed. Laat kinderen geen electrisch speelgoed, dat op de lichtleiding wordt aangesloten door middel van een voorschakelweerstand in den vorm van een lamp, maar schaf daar voor een kleinen, deugdelijken, transformator aan, waardoor de spanning op het speelgoed niet hooger kan worden dan twintig volt. Over de gezondheid onzer kinderen. Baby-Verzorging. Menige moedor zal m(jn lofrede op de borstvoeding mistroostig terzijde gelegd heb ben met de verzuchting: „dat geldt allem^ voor diegenen die ten minste eenig zog ha] den, ik had echter niets". Ja, wanneer gedaan is wat ik hier op noemen en er bleek geen mogelijkheid w zogvorming te z(jn, dan is natuurlijk medicus gedwongen kunstvoeding voor| schrijven, (waarby 't hem te moede mo, zijn, volgens een bekend kinderarts, „als hij een amputatie van een been moest raden"). Heel wat keeren mislukt echter' borstvoeding, omdat er fouten zijn gemaa; tegen de regelen der borstvoeding ontwil keling; dus fouten, begaan in de eerste weken na de geboorte van het kind. Zoo dikwijls hoor ik het verhaal: „v| hebben lang genoeg geprobeerd, wel drie< vier dagen, maar er kwam niets of nagenoe! niets.|Toen hebben we eenflescbjegegeve" dat dronk hij gretig en de borst gaf toen s gauw heelemaal niets meer". Men moet, en dit is een algemeen maakte fout, nooit, welke bijvoeding ook met een flesch geven; zoolang men nog iet van de borst kan en mag verwachten, ma] er van een flesch geen sprake zpn. De zuige ling kiest n.l. als ieder sterveling instinctl matig den gemakkelljksten weg, en daar eet! (I/IIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten (Adv). ooeden en regelmaat te houden in de maal- ïil'den. Wijs bovendien de kinderen zoo min mo- -elijk op snoeperijen en zeg niet: „O wat lekker". Het is ze noodeloos kwellen, oorkoinen is beter dan lijmen Lijmen? Wat? Gebroken aardewerk natuurlijk. Iedereen bezondigt zich wel eens aan breken, de een ieer dan de ander. Maar om te voorkomen ioet men ook de oorzaak weten van het ueken. Dat is nu wel erg moeilijk, want is het: „Ik hield 't zóó in mijn land". Nu ia, goed, laat men het dan „zóó" in speen ^eeds^rwTeT^eTzuigrian^en borst^6 ÏZ' waarin geen overdaad is, vermoeit hij zie] en toch geen acht geslagen op stooten, ard neerzetten, drukken of iets van dien ard. Hoe dan stooten en hard neerzetten voorkomen? Wel, in de eerste plaats door aan de keu dat de borst niet ontledigd wordtÉenkraiïn ^en stukje gummislang te bevesti- su Aues wat men nu aan glazen, kopjes, annen e.d. afspoelt, wordt, indien het met Se kraan in aanraking komt en hoe licht ebeurt dit niet als men spatten wil voor komen niet tegen het koper gestooten, och tegen het soepele gummi. Een goed voorbehoedmiddel voor breken _loor hard neerzetten, is het leggen van een drkmchtigTS badhanddoek of een molton onder- iets by te voeden, waardoor zijn honger a -kleedje op het aanrecht en een dito doekje gestild is, waardoor zijn honger al gestili j0^ eemge ™a'en zou zjjn geworden en hij dus niet meer mei1,|0P den bodem van bet omwaschteilt]e. honger op de borst aanvalt; en bovendien gevulde Komkommers, door hem alles wat hij krijgt met een lepeltje ij gedoofde en gekookte komkommers be- bij te voeden. Deze belangrijke maatregel! (j,ooren njet tot onze dagelijksche groenten. niet met hard aan de borst te trekken, maa: laat de borst spoedig los, omdat de ervarioj hem heeft geleerd, dat er dan een gemak-! keiijker manier, n.l. de flesch komt. 't Ge-a volg is, en wanneer een orgaan weinig gevraag! wordt, geeft het steeds minder, dus zal da borst al gauw niets meer geven, wat voor dé^ moeder de proef op de som is „dat er tod al niets meer in was". t Met kracht aan de borst zuigen is dl beste prikkel voor de borst om op gang ti komen en op gang te bljjven; men bereik'! heeft mij heel wat slecht functioneerendel borsten zien opleven, ja, door den lepel in; plaats van de flesch in te voeren, heb ik tallooze malen een reeds 3-6 weken niet meer gebruikte borst weer zien leveren, voldoende] om later 't kind zonder bpvoedingte voeden, Vooral beginne men echter niet reeds Toch vormt deze schotel een aangename afwisseling, zoowel b(j de lunch als bij het ïiddagmaal. Men schilt de komkommers dun en snijdt de punt af, waarna men ze in mootjes verdeelt. Met een lepel schept men hieruit „Fa* e r. ecmerniet,fe1e?sae°'il voorzichtig het zaad, waarna de stukken in 3den of 4den dag de honger van t kind tejXnim irnVonU wni.pr met znut uaar erekookt stillen. De zogontwikkeling komt vaak den 6den tot den 8sten dag eerst op gang, een uitge-ü dragen kind komt verzadigd op de wereldB en zal zonder eenige schade zoo lang een beetje moeten werken voor de kost, als hij maar geen dorst lijdt, wat door gekookt wasschen zoo veel niet in het zeepwat door verkleuren of ergste is, gaan roes ruim kokend water met zout gaar gekookt worden (een kwartier). Men rekent ruim een ons varkensgehakt per komkommer, 'erwijl de komkommers koken, maakt men et gehakt aan met in melk geweekt brood, eper, zout en nootmuskaat en vormt er „.leine langwerpige balletjes van, die men - op een zacht vuur in de koekepan gaar laat water zonder suiker, met een lepeltje toege- wor(jen (j0ch niet bruin braden. Vervolgens wordt verholpen. W men de stukken komkommers in een NIEUWE VRAAGl Een rangschikking^ Er wordt gevraag andere geldstukken ken, dat zij vijf rtje geldstukjes, waarbij voorkomen, die uit jes bestaan. De rijei eigenlijk vanzelf spr Daarenboven mogen lijk niet op elkaar 1 VRAAGS Bijzonder getal. Er zijn veel eige waar? Doch het get al een zeer bij zonde dit getal negen op, onderling van plaats Welk getal bedoe OPLOSSINGE1 uit ons numi De slimme kostscho Onderstaande figi kostschool aan me leerlingen zich telke ten verdeelen, om den directeur steed man in elke 3 kam het schoolgebouw t- In figuur I is alls de school na het vei terwijl figuur III de deze vier met evenve gekomen en ten sl verdeeling te zien, vrienden hebben bij Zooals men ziet, den directeur daarui tweemaal elke hoek slechts eens de midi de jongens talrijker hadden zij zich slee vereenigen in de vi wanneer zij daarent waren, dan moests in de hoek-vertrekk bewerkstelligen, da slechts negen leerli langs iedere zijde telde. diend, wordt verholpen. Van die allereerste week hangt voor 'tsuc-1 ces van de borstvoeding alles afl Da. A. K. W. Aentzenius. Onverdraagzaamheid bij kinderen. Onverdraagzaamheid is een kenmerk van vele kinderen. Dikwijls echter kan ziekte of lichamelijke zwakte hiervan de oorzaak zijn en zoo veel mogelijk moeten de ouders dan trachten, dat niets de aanleiding kan zijn tot onverdraagzaamheid. Is het kind echter zonder geldige reden onvriendelijk, onver draagzaam, opvliegend en wraakzuchtig, dan moet deze drift direct krachtig worden be streden. Vele ouders, zoo niet allen, zullen dit onmiddellijk toestemmen en het kind straffen of vermanen om zijn onverdraag zaamheid en toch... het er zelf inbrengen. Bepalen we ons even tot een voorbeeld:,' Kleine Pietje heeft zich bezeerd aan een stoel of een tafel en schreit. „Stoute tafel", zegt moeder, „sla die on deugende tafel maar terug, hoor". Pietje! doet het en moeder doet het ook nog eens en beiden zijn voldaan. Maar later, als broer tje of zusje of kameraadje hem een stroo-; breed in den weg legt, is Pietje dadelijk ge reed er „op te slaan" en nog later zal deze aangewakkerde wraaklust zich in ernstiger daden uiten. Al vroeg moet. den kinderen geleerd wor-i den elkanders fouten te verdragen en in" vredelievendheid met elkander om te gaan, Het gezinsleven geeft ze hierin het beste voorbeeld. Z(jn de kinderen dikwijls getuigen van twist tusschen de ouders, dan zullen de schoonste vermaningen tot verdraagzaam heid weinig indruk op ze maken. Welk een rust en weldoende vrede kan er daarentegei heerschen in een gezin, waar vader en moe der dagelijks het voorbeeld geven tot een elkander eerbiedigen en verdragen. Hebben de kinderen onderling twist ge had, dan moet de moeder er op aandringen, dat zfj zich weer met elkander verzoenen. Ze moet hierbij echter de oorzaak van den twist trachten op te sporen en den twist zoeker of -zoekster zijn of haar schuld onder het oog brengen, opdat er geen wrok achter blijft en de verzoening tusschen de kinderen oprecht is. Snoeplust by kinderen. Snoeplust is een van die eigenschappen, welke leiden kunnen tot veel ellende en kwaad. Het beste middel om de kinderen van snoepen af te houden, is ze deugdelijk te Figuur I 3 3 3 3 3 3 3 3 Figuur II 4 1 4 1 1 4 14 Uit de Grieksciie Het aantal appele likon had gehaald, 3360. Om aan te to juiste aantal is, proef op de som. Clio stal een vijfde. Euterpe stal een twa Thalia nam een acl Urania zelfs nog Galliope eindigde e Eros zelf behield n Tezamen geteld appels, wat de juisl Verslag van Raad der Ge op Donderda 7 uur. vuurvast schoteltje overeind en steekt een balletje gehakt in iedere moot. Men strooit er wat paneermeel over, wat bruin van jus en gesmolten boter, waarna men den schotel in een niet te heeten even zet om een mooi bruin korstje te krijgen. Gekookte komkommers overdwars in dunne plakjes gesneden verhoogen de smakelijkheid an een a la jardinière opgemaakten vleesch- ichotel. Stukjes gekookte komkommers te amen met licht gefruite gesnipperde uien vormen een overheerlijk vulsel voor gekookte Melpomene raapte tomaten, wanneer men deze nu eens niet flus 336020 is inet gehakt wil vullen. jTerpischore ging er Nieuw Linoleum. vl'erde. dus 3360 Nieuw linoleum mag nimmer gelegd wor-poWhvmnia^emac den wanneer het -zeer koud is. Minstens „"li,?™?,1® 24 uur moet het in dit geval eerst in een verwarmde kamer staan, zoodat de warmte in den rol kan dringen. Doet men dit niet, dan zal het linoleum breken en afsplinteren. De vloer moet goed geschrobt worden en, voor dat die door en door droog is, moet men het linoleum voorzichtig uitrollen, knippen en op de verlangde plaatsen leggen. De lichte vochtigheid van den vloer zal er (geen kwaad aan doen. Integendeel zal het linoleum er wat door gerekt worden. Na een paar dagen kan het dan worden beves tigd, zonder gevaar voor kreuken en rimpels, iwaar anders groote kans voor bestaat. Nuttige Wenken. Koffiedik wordt gewoonlijk als niet meer bruikbaar weggegooid Als men het echter goed droogt en er speldenkussens mee vult, zal men nimmer roestige spelden en naalden hebben. Een aangesneden citroen kan men be waren, door op den aangesneden kant wat zout te strooien. Bloemvazen kan men schoonmaken met Warm water en krantensnippers. Indien U zakdoeken strijkt als ze nog vochtig zijn, zullen ze mooier glanzen en ze zullen langer schoon blyven. Om linoleum te reinigen, zonder het al- te veel te wrijven, is het raadzaam, het soms met verdunde melk af te nemen. Sponsen kan men reinigen m koud water, waarin meu een weinig zoutzuur doet. Messen schoonhouden. Mooie glimmende tafelmessen, daar is de huisvrouw recht trotseh op. Maar het geeft tne dan ook werk!, denkt menigeen. Toch niet. Als we de messen maar ge regeld onderhouden, blijven ze in goede ®en h°°fdreSel *s: laat de mes3en min mogelijk met water ln aanraking zoo V j-uuu «1 «vui IU uouiiuniuö somen. Als we dus gaan af wasschen vegen we eerst de messen stevig met papier af. Daarna moeten ze vlug in het zeepsop ge- wasschen worden en meteen afgedroogd met een goeden drogen doek. Men zorge bij het Voorzitter burger zonder kennisgevin De Voorzitter opi na de notulen der la; voorgelezen en onv Ingekomen stukk Procesverbaal va gemeente-ontvange 25 Juli een bedrag overeenkomstig bof De goedkeuring vastgesteld heffings selijke inkomsten-l De goedkeuring keuren van Waren De goedkeuring gemeente-begrootin Een schrijven werd medegedeeld keuringsdienst van bijgedragen moet 190,48. Een schrijven va zy mededeelt dat onderwijzeres aan Idem van den wy'zer aan dezelfde Nog was ingeko rekening van de Uit het verslag blei uitkomst dit jaar zien door de enorm dit jaar. De balans 1721, Echter jaar vier maal zoo- jaren en dit.kannu

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2