EERSTE BLAD andarts BUIJS EEN spreekuur. Verkooping ouw- en Hofland onderdag, 29 Aug. 1929, bij Inzet onderdag, 5 Sept. 1929, bij Afslag ONZE ruidsportretten jn onovertrefbaar: VAN DER PLAAT ifm ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1929 W. HEIMBURG. DOOR EENS ANDERS SCHELD. VERSLAGEN. door den heer J. Kardux C?n AARDEN, VEE, Landbouwgereed DAGEN 23 en 30 Augustus 1990 lagen 's namiddags 3 uur (z.t 1 t. ter hsrberge VAN DER WERp» afslag van 8.22 30 H.A. (l7 M., BOUW- EN WEILANDt« in Roxenisse en een SCHUUj) psant op den Achterweg, alles vu ten verzoeke van den heer J Notaris VAN DER SLUYS. Int [ISDAGEN 7 en 14 Augustus 1929 alf acht uur (z.t.) in Hotel Mejjei I afslag van 1 een huis met werk. (ingericht voor borstelfabriek) te arnis, aan de Nieuwstraat toebe. aan Jac. van Sliedregt Jr. Notaris VAN DER SLUYS. lERDAG, 29 Aug. 1929, bij Inzet en DERDAG, B Sept. 1929, bp Afslag des avonds 6 uur (zomertijd) in 'el Spee te Sommelsdljk. Van Hectaren Bouw en Hofland be- IGiOote eu Kleine Landbouwschuur melsdijk; in diverse perceelen en Itiën. Ten verzoeke van de Erven Heer Jan van Schouwen Czn te |idp. Notaris VAN BUUREN. Haar twee wenschen. |ls je twee wenschen mocht uit. at zou je dan wenschen?" ihartig): „Ik zou een man wen- ,t is er pas één." zou den anderen wensch bewaren ag hoe het afliep." De man van ervaring. man trad den juwelierswinkel overhandigde den juwelier een let stotterend verzoek, er een paar ■■e graveeren. vioeg de juwelier belangstellend, nri aan Clara", fluisterde de jonge Jd. ier keek van den ring naar den ■n en zei op vaderlijken toon: raad, mijnheer, en laat er alleen in graveeren!" houdt voortaan :s Maandagsmorgens VAN 10.4S.59 Hectaren évens Groote en Kleine .andbouwschuur te SOMMELSDIJK; iverse perceelenen combinatiën :ns des avonds 6 uur (zomer tijd) in het HOTEL SPEE te Sommelsdijk. ;n verzoeke van de Erven van Heer JAN VAN SCHOUWEN te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. fijne kleur eurige afwerking Aanbevelend, |bbemastraat - Middelharnis 2e atelier van- I üWMTCl af het station InfiHI ILEDTASTA ijgbaar bij alle Boekhandelaren Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIËN van 16 regels - 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 11per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt ieder en Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 11E JAARGANG. - N°. 80 W eek-revue. Binnenland. Als we de balans dezer week opmaken, dan ziet het er niet al te best uit. Eindelijk hebben we een ministerie en heeft de over dracht der departementen plaats gehad. In verband met de vastgeloopen besprekingen met België, is het van belang dat Jhr. Bee- laerts van Blokland ook in dit derde minis terie Ruys het departement van Buitenland- sche Zaken blijft houden. Berichten dat er reeds weer besprekingen met Belgié zijn aangeknoopt over deze netelige kwestie z(jn geheel ongegrond. De deur der onderhande lingen staat altijd nog op een heel klein kiertje, zoodat alle kansen nog niet beelemaal z(Jn afgesneden. Het teneinde loopende badseizoen heeft weer eenige slachtoffers geëischt en bjj zijn moedige pogingen de zee een der slachtoffers te ontrukken, is een Haagsche agent op tra gische wijze verdronken. Ten Zuiden van het zeebad Kijkduin, dus buiten de controle van dat zeebad, was een gehuwde dame uit Rot terdam te ver afgedreven en verkeerde in levensgevaar. De surveilleerende agent van politie, de 31-jarige K. Uittien begaf zich aan een reddingslijn, vastgehouden door den echt genoot der dame, in zee en trachtte de dren kelinge te redden. Door een onverwachte golfslag ontschoot aan den heer de lijn en was Uittien aan zichzelf overgelaten. Toen na veel moeite zoowel de dame als de agent op het droge gebracht waren, bleek de agent reeds overleden. Verleden jaar heeft de thans overledene te Kijkduin met levensgevaar een v:ouw uit zee gered en heeft hij hiervoor uit handen van den hoofdcommissaris de medaille en het diploma voor menschlievend hulpbetoon ontvangen. Het destflds naar aanleiding van den aan slag op den politie-inspecteur Paul gestichte F. van 't Sant-fonds, welks doel het is, de weduwe van een politie-ambtenaar, die in of door zijn beroep op gewelddadige en der gelijke wijze het leven heeft verloren, zoo danig te steunen dat zij eventueel met haar gezin zonder zorg kan leven, zal voor het eerst ditmaal aan de achtergebleven weduwe steun verleenen. De l(jst van ernstige ongelukken is deze week angstwekkend lang. Behalve enkele fabrieksongevallen, waarbij met doodelijken afloop, kwamen door stoeien in een bootje onder Schiedam twee jonge mannen van 27 en 23 jaar te water en verdronken jammer lijk. Het rustige St Willebrord werd opge schrikt door een lugubere moordzaak, waarbij een 34-jarige gehuwde man als slachtoffer van het mes viel, terwijl Waddinxveen even eens in opschudding werd gebracht door een moordzaak. Hier was het slachtoffer een gunstig bekend staand persoon van 33 jaar, eveneens gehuwd. Op den terugweg naar huis en in het bijzijn van zijn zoontje werd het slachtoffer nagenoeg met een scheermes gekeeld. De dader, die aanvankelijk een cynische onverschilligheid aan den da; heeft een bekentenis afgelegd en logeert momenteel reeds op staatskosten te Rotter dam. Het heeft zwaar gestormd achter de scher men der Haagsche conferentie, zoo erg zelfs, dat het ergste gevreesd werd. Nauwelijks waren de heeren begonnen, was de conferen tie gesplitst in een financieele commissie met baron Houtart, den Belgischen minister van Financiën als voorzitter en een diplomatieke commissie met Henderson, Britsch minister van Buitenlandsche Zaken als voorzitter, of de poppen waren reeds aan het dansen, dreig de de heele politieke porceleinkast in scher ven te vallen. Er begon reeds een begrafenis- stemming te heerschen, een ietwat gedrukte stemming heerschte er reeds van begin af, of in de financieele commissie liep het spaak. In het dagelijksche leven houdt de vriend schap vaak op bij de dubbeltjes en in de diplomatiek gaat dit vaak ook zoo. De tegen stellingen zjju voldoende bekend en duszullen we niet in herhaling treden. DeEngelschen z(jn ontevreden en Snowden heeft dit duide lijk laten blijken, geruggesteund als hjj zich weet door de meerderheid van het Engelsche volk. Geprikkeld door het verzet om zelfs de Engelsche wenschen ook maar in bespreking te nemen, liet Snowden zijn Engelsch flegma geheel en al varen en schoot hij dermate tegen Chérgn, den Pranschen minister van financien uit zjjn slof, dat alle aanwezigen er beduusd van werden. Ohéron trachtte met een reeks van cijfers aan te toonen dat de Engelsche bezwaren ongegrond waren en eerder voor- dan nadee- lig voor Groot-Brittannië. Snowden bestreed dit, verklaarde zich met geen van Chérons explicaties accoord en verklaarde zich bereid alle red6neeringen van Chéron met cijfers gebaseerd, te weerleggen. Het is oDjuist, aldus Snowden, dat Engeland geen nadeel l(jdt bij de nieuwe regeling. Dat is grotesk (dwaas) en belachelijk. Ik wil overigens wel verklaren, dat ik ouder zulke omstandigheden niet van plan ben op een beslissing over de drie eischen, die ik aan de commissie heb voorgelegd, nog veel langer te wachten. Het is thans tijd om spijkers met koppen te slaan. Ik ben hier niet gekomen, om de rest van mtjn dagen in Den Haag door te brengen. Ik wil weer naar mijn land terug. Ik ben even verlangend als welk lid der commissie ook, om tot overeenstemming te geraken, die voor beide partijen bevredigend zal zijn en ik hoop, dat deze netelige kwestie op duurzame basis zal worden opgelost. Doch er kan geen oplossing komen, tenzij zij ge baseerd is op rechtvaardigheid. Snowden kraakte nog meerder harde noten en sprak met een heftigheid en met een uitdagendheid en scherpte, dat de tolken het verstandig vonden de scherpste kantjes wat te verzachten. Groote consternatie in alle kringen, vooral om deze scherpe woorden en niet het minst om het minst om het feit, dat heel de Engelsche pers zich achter Snowden plaatste. Mac Donald zond er nog een tele gram achter aan en dekte hierin volkomen de houding van den Britschen minister van financiën, die op zoo felle wijze hier den knuppel in het ho n'erhok gooide. In koorts achtige ha;st werden de koppen bij elkaar gestoken, werd er geconfereerd en bedisseld en werd gelukkig een uitweg gevonden. De FEUILLETON. VERTALING VAN HERMINE. Geautoriseerde uitgave van D. Bolle.) 2) .lk zie mijne moeder, zooals zij daar zat, nog zoo duidelijk voor mij. Zij was bleeker dan gewoonlijk en ik vreesde dat zij zich in deze donkere najaars dagen meer dan anders in herinneringen aan papa verdiepte. Des te meer verbaasde 't mij, toen zij op eens zeide: „Wij zullen naar een andere woning moeten omzien, Annelise." Deze woorden troffen mij als een donderslag. Zoover mijn geheugen reikte, woonden wij hier. Eerst, toen papa dit kwartier huurde, behoorde oude gebouw, dat veel op een kasteel geleek, aan den baron van Serrenburg. Deze was een griend van mijn onvergetelijken, altijd opgeruim- jhm vader geweest, en toen hij zijn bezitting een "alf jaar voor papa's dood moest verkoopen en zij aan den „meestbiedende", het lid van den ge- ro^nteraad Wolmeijer werd toegewezen, had deze net huurcontract van mijne ouders op verlangen y,an den verkooper overgenomen en verlengd °t dusver had ik nooit gedacht, dat hierin ver andering kon komen. »Wonen wij te duur, mama?" vroeg ik bedroefd. ten juiste kennis van den geldelijken toestand strijd is afgezoend, niet letterlijk natuurlek en het vastgeloopen karretje hobbelt weer verder. Dank zij deze vastberaden houding der Engelschen, de Fransche pers begon reeds geducht op Snowden af te geven, schijnt Briand na overleg met Parijs, tot concessies bereid, natuurlijk binnen het kader van het plan Young. Bijzonderheden over den aard dezer concessies ontbreken nog, doen voor- loopig ook weinig ter zake, want de heeren zullen elkaar nog wel eens stevig aan den tand voelen. De eendracht onder de vroegere geallieerden is ver te zoeken en er zal nog heel wat te bedisselen vallen, voor alles ge regeld is. De Duitschers treden bij dit onder ling gekrakeel zeer bescheiden op. Zij weten dat ze geplukt zullen worden, hebben hierin bewilligd en concentreeren hun krachten op een spoedige ontruiming. Yan Engelsche zijde kunnen ze hierbij alle steun verwachten. De Engelsche troepen zullen, onafhankelijk van de te bereiken resultaten in Den Haag, het Rijnland ontruimen voor het einde van dit jaar en ondanks alle verzet, zullen ook de Franschen in dezen wel tot concessies ge dwongen worden. Dat de heeren elkaar af en toe eens ongezouten de waarheid zeggen, is heusch niet zoo kwaad. Dat kan niet anders dan zuiverend werken. Onderwijl al deze gewichtige diplomaten in Den Haag confereeren, onderling wat ruzie maken om zich daarna weer te ver zoenen om hetzelfde spelletje nog eens te herhalen en terwijl honderden journalisten gretig luisteren naar nietszeggende pers conferenties en naar alle oorden der wereld telegrafisch rondseinen als Snowden weer eens vriendelijk gelachen heeft, hebben er in Berlijn en andere groote Duitsche centra's plechtige herdenkingen plaats gehad van het 10-jarig bestaan van de grondwet van Wei- mar. Dat president Hindenburg te Berlijn deze plechtigheid door zijn aanwezigheid verhoogde was iedere Duitsch-nationaal een doorn ir. 't oog. De bladen van Hugenberg geven er slechts korte berichten over en schatten het aantal deelnemers dezer her denkingsfeesten op slechts 25 van hetgeen de republikeinsche bladen opgeven. De geslaagde terugtocht van de Graf Zep pelin in recordtijd heeft ieder Duitscher, republikein of niet met trots vervuld. Als dit overzicht ter perse gaat beeft het lucht schip zeer waarschijnlijk zijn tocht om de wereld reeds aanvaard en is het reeds op weg naar Tokio, waar uitgebreide maat regelen voor de landing zijn getroffen. Hoog dravende artikelen zijn en worden er aan deze wereldreis gewijd en inderdaad hebben de Duitschers ook op dit gebied heel wat gepresteerd. Het is alleen maar jammer dat de financieele resultaten van al deze tochten niet meevallen. Ondanks het feit dat de deelnemers voor de wereldreis per persooD het peulschilletje van 9000 dollars betalen, worden de kosten maar voor ruim de helft gedekt. Waar die arme Michel, die volgens de klaagliederen toch zoo gesjochten is, al die duizenden dollars toch wel van daan haalt is oogenschijnlyk een raadsel en in ieder geval in tegenspraak met de bekende klaagzangen. In enkele seconden een goedkoopere we reldvlucht makende, noteeren we in Japan een hittegolf, in Venezuela de achtste revo- mijner moeder had ik niet; alleen wist ik dat wij zeer arm waren. JaDat wil zeggen wij wonen eigenlijk be spottelijk goedkoop, Annelise. Oom Serrenburg heeft papa indertijd maar een zeer kleine huur ge vraagd. Maar toch wij hebben die groote kamers immers niet noodig? We zouden ook verscheidene meubels kunnen missen, en bovendien „Maar hoe komen wij er toe, van mijnheer Wol- mijer een geschenk in den vorm van zulk een geringen huurprijs aan te nemen?" viel ik in, on aangenaam getroffen door de gedachte, dat wij de volle waarde niet voor onze woning zouden betalen. „Zegt gij de huur dan tegen Januari op, maina?" Zij knikte toestemmend. „Dan wonen wij hier juist vijftien jaar. Gij waart net twee jaar gewor den, toen papa als districtskommandant hier werd overgeplaatst." „Ja, ik ben al vreeselijk oud, mama," zeide ik, een poging doende om te schertsen. En toen drukte ik het voorhoofd tegen de ruiten, zoodat die bleeke vrouw daar ginds 't niet zag, hoe de gedachte mij trof van die mij zoo dierbare kamers en gangen te moeten scheiden, waarin ik het beste en schoonste van mijn jong leven bezeten en verloren had, de liefde van een vader, die mij vergoodde en wien ik een even afgodische wederliefde toedroeg, die mij steeds als het ideaal van een man voor den geest heeft gestaan en nóg staat zoo ridderlijk, zoo rechtschapen, zoo waardig en zoo tevreden met een eenvoudig, om niet te zeggen hoogst zuinig bestaan. Hij had niet zoo zuinig behoeven te zijn, als niet die arme papal de broeder van mijne moeder hem een zwaren, geducht zwaren last op lutiepoging dezer week die mislukt, in Slo wakije een mislukte communistische putsch, toenemende onrust en voorspellingen van een revolutie in Roemenië. In Noord-Ame- rika een aardbeving met gelukkig alleen maar wat materieele schade, berichten uit Engeland over een gunstigere wending in het bekende katoenconflict, dank zij het in grijpen van Mac Donald en vernemen we dat de Russische beer weer meer verstoord is op die langzame Chineezen, welke het als nog maar vertikken naar de Russische ptjpen te dansen, zulks tot groote woede van Moskou. Het schatrijke Amerika, waar ieder kran tenjongen ongeveer millionair schijnt te worden, of dit altijd op een eerlijke manier geschied zullen we onbesproken laten, ont haalt ons altijd op bijzondere berichten. Zoo komt uit Chicago, het paradijs der misda digers, het bericht, dat de hoofdcommissaris zoo'n voorstander van de slanke lijn is, dat ieder agent, zwaarder dan 80 K.G. per week minstens 2 pond in gewicht moet afvallen, op gevaar anders ontslagen te worden. Of deze maatregel is genomen om beter tegen de misdadigers te kunnen optreden, dan wel om nog sneller te kunnen verdwijnen indien deze heeren hun lusten botvieren, vermeldt het bericht helaas niet. President Hoover wil met alle geweld een einde maken aan de samenwerking tusschen dranksmokkelaars en de ambte naren, die zich voor eenige duizende dollars laten omkoopen. Hoe enkele ambtenaren over dezen smokkelhandel denken, bewijst een advertentie in den stadrechter van Thornton ie Texas. Hij kondigde aan: „Aan allen die het aangaat! Mijn groot vader dronk met voorliefde schnaps, terwijl hij dapper tegen Engeland streed. Ook mijn grootvader versmaadde den alcohol niet in den oorlog tegen Mexico en mijn vader wist een druppeltje eveneens te waardeeren. Mij zelf heeft een whisky-soda reeds over menig moeilijk oogenblik heengeholpen, dienten gevolge zal ik ook in de toekomst onver vaard verder drinken. Maar één ding moet ik jullie zeggen: de stad is officieel droogl Bedenkt dat en kruist mijn weg niet, wan neer gij alcohol uitademt. "Want hoewel gij allen mijn vrienden zljt, ben ik van ambts wege uw rechter en ik zal mijn wetteffiken plicht, hoe zwaar het mij ook mag vallen, voortaan nauwgezet vervullen. Booze tongen beweren dat ieder natte en dat is verreweg de meerderheid, met koffieboonen in den zak zal loopen, omdat deze bijzonder geschikt zijn om een dranklucht spoedig te laten verdwijnen." Tot slot nog een staaltje van bureaucra tische onzin uit Polen. Eenige soldaten plus een sergeant waren uit en dronken zich een roes. De sergeant zakte in een bar ineen en maakte aanstalten ter plaatse zijn roes uit te slapen, hetgeen niet de instemming van den waard en overige gasten kon wegdragen. Dus verscheen de politie welke evenwel niet kon ingrijpen, aangezien de borst der stom dronken sergeant was versierd met ce hoog ste Poolsche ridderorde, door Pilsoedski alleen voor zeer gewichtige verdiensten verleend en aan welke orde buitengewone volmachten en eerebetuigingen zijn verbonden. Na overleg met den militairen commandant verscheen een officier met 3 man benevens vier tam boers. De officier bracht het voorgeschreven saluut aan den dronkenlap, het vaandel daal de en twee soldaten ontnamen den sergeant de ridderorde. Daarna kon hjj worden opge bracht naar de kazerne, waar hem den vol genden morgen onder dezelfde eerebetuigin gen, na overieg met Pilsoedski, de ridderorde werd teruggeven. Voor eenige maanden schold Pilsoedski eens zjjn parlement uit voor zwij nen Verslag yan de vergadering yan den Raad der gemeente Sommelsdyk, op Dinsdag 13 Augustus 1929, des namiddags 3 uur. Voorzitter Burgemeester Den Hollander. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatst gehouden vergadering werden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken: Een schreven van de gemeente Middel harnis inzake de gemeenschappelijke regeling voor de vergoeding van het U. L. Onderwas. De goedkeuring van Ged. Staten overge nomen raadsbesluiten. Een schrijven van Ged. Staten over de maximum snelheid in de buurtschap Kra lingen. Ged. Staten achten, gezien het advies van een der Ir. der Provincie, de invoering van een beperking van het verkeer niet noodzakelijk en zelfs af te keuren, gezien de breedte die de weg daar zal krijgen. De heer Van den Doel, die hierop destijds heeft aangedrongen, achtte, gezien het advies, ook deze kwestie niet meer urgent. Een schrijven van Ged. Staten waarbij werd medegedeeld, dat de goedkeuring dei- verordening regelende de rooilijnen, was verdaagd. Van ditzelfde College was nog een schrij ven ingekomen met enkele bemerkingen over de gemeente-begrooting dienst 1929. Ook enkele aanmerkingen over de ge meente-rekening 1927. Proces-verbaal van de kasopname bij den Gemeente-ontvanger, waaruit bleek dat op 26 Juni in kas was een bedrag van ƒ1012,84, overeenkomstig boeken en bescheiden. De rekening der Gezondheids-commissie, welke sluit met een batig saldo van 108,26. De begrooting der Gezondheids-commissie, welke in ontvang en uitgaaf sluit met een bedrag van 1461,51. Aangeboden werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1928, alsmede de begrooting over 1930. Van Middelharnis was een schrijven in gekomen, inhoudende de mededeeling, dat door dien Raad op de begrooting d6r Gas fabriek was geplaatst in uitgaaf en ontvang een bedrag van f 5000, voor een wissel plaats in de haven van Sommelsdijk, achter de Gasfabriek, en dat dit werk zal worden uitgevoerd, zoodra er van ernstige belem mering sprake is. In verband met dit schrijven was van de Gascommissie een verzoek ingekomen om eenzelfde besluit te nemen zooals te Middel harnis is geschied. Tevens werd daarin nog medegedeeld, dat volgens het rapport van het Accountantskantoor Kreukniet, de winst over 1928 der Gasfabriek bedraagt ƒ10374,—. B. en W. stelden voor de post van ƒ5000,— de schouders had gelegd, dien mijn vader uit liefde tot zijn vrouw zonder morren droeg; integen deel! Op die voor onbemiddelde menschen zoo zorgelijke dagen, die jaarlijks viermaal terug- keeren, bij het eind van het kwartaal, als hij rekende en wederom rekende en soms slechts een klein sommetje na afrek van alle noodzakelijk te betalen posten overhield, was hij beminnelijker en opgeruimder dan ooit en behandelde zijn ter neergedrukte jonge vrouw met de teederste op merkzaamheid. „Helena," zeide hij dikwijls tot haar, „als gij een beetje tevredener waart, zou ik met niemand willen ruilen. En ik vraag je, wat ontbreekt ons eigenlijk? Mij, voor mijn persoon niets niets ter wereld!" „Buiten het noodzakelijkste alles," antwoord de zij. „Wel, Leg mij dat eens uit." „Een rijpaard, bijvoorbeeld!" Hij lachte. „Ik kan immers niet rijden met die rheumatiek in mijn arm!" „En een badreis voor die rheumatiek!" „Loop heen dat's het vervelendst plezier op de wereld! Rivierbaden zijn ook goed. En als ge niets beters weet „Je wijnkelder, je bibliotheek," viel zij bedroefd in. „Hoeveel jaar is 't geleden, dat ge eens een nieuw boek hebt kunnen koopen, en volle flesschen al evenmin „Het bier is hier zoo uitstekend, dat ik den wijn best kan missen, en de boeken geef ik terug als ik ze uit heb. Men kan ze gemakkelijk leenen.' „Gij hieldt altijd zooveel van gezelligen omgang,' ging zij voort. „Mijnheer Wolmeijer, lid van den stedelijken raad, heeft mij eergisteren immers nog te dineeren verzocht!" antwoordde hij, een glimlach onder drukkend. „Noemt ge dat gezelligen omgang?" vroeg zij, terwijl ze het mooie hoofd in den nek wierp. „Ge verstaat toch wel gekheid, Helena? De enkele menschen, die wij gaarne bij ons zien, komen ook op een broodje en een kop thee bij ons. Ik ik ben nooit een gastronoom geweest, of mist gij soms de vastenavondsfeesten te Keulen?" „Ik? O neen, neen!" „Nu, Helena, dan zijn wij het gelukkigste paar! van de wereld als gij wilt en je tranen droogt en lacht. Of zijn wc dat niet? Houden wij niet dolveel van elkander? En hebben wij niet hier maakte hij een grappig gebaar naar den kant, waar ik stond „hebben wij niet een redelijk lief kind? 't Is waar, ze kon een beetje zoeter, een beetje mooier zijn, maar hm!" En als ik dan juichend naar hem toevloog en hij mij in zijn armen nam en kuste, fluisterde hij: „Ga naar je moeder en geef haar een kus, anders wordt zij jaloersch. En kom straks in den tuin, dan zullen we krijgertje spelen." En ja, wij speelden daar beneden samen als twee wilde jongens. Van mijn vader leerde ik klauteren en roeien en turnen en allerhande domme streken, zooals hij lachend zeide. Van hem leerde ik ook gaarne en blijmoedig de armen bijstaan, want geen behoeftige, die hem aansprak, ging met leege handen heen. Hij haalde even schie lijk zijn portemonnaie voor den dag, wanneer hij wezenlijke armoe aantrof, als hij welgemoed en zonder aarzelen zijn klein vermogen ten offer had gebracht om oom Herbert, den eenigen broeder van mijne moeder, in de gelegenheid te stellen om zijn studies voort te zetten. Juist toen deze namelijk zijn doctoraal examen zou doen, stierf de oude generaal van Plattenhausen, maja's vader, en daar deze niets dan zijn pensioen had bezeten, zou oom Herbert's loopbaan gesloten zijn geweest, als zijn zwager niet had aangeboden hem de noodige middelen verder daartoe te ver strekken. Of het verlies van zijn klein vermogen mijn vader enstig griefde, hebben wij nooit vernomen; hij praatte daaover niet. „Helena," placht hij te zeggen, als hij het bespottelijk kleine overblijfsel van zijn maandelijksch tractement, waarover een gymnasiast zich zou geschaamd hebben, wanneer 't hem als zakgeld was toegelegd, opstak: „Helena, als men altijd maar een kwartje overhoudt, kan zelfs een prins niets meer verlangen." „Ik hoop, vrouwtje, dat ge zijt uitgekomen?" vroeg hij menigmaal schetsend. „Of hebt ge soms wat van den oppasser geleend?" 't Viel hem niet moeilijk zich in arm-zijn te schikken. Eerst toen mijnheer Wolmeijer het „slot" zóó heette namelijk het groote, ouderwetsche ge bouw met den dikken toren kocht, begon hij zich hier minder welbehaaglijk te voelen. „Dat had Serrenburg mij niet moeten aandoen" zeide hij, toen de nieuwe eigenaar hem schriftelijk dien koop mededeelde. „Maar, 't is waar, Lena, het water kwam hem aan de lippen, den armen vent! O, dat geld, dat akelige geld!" (Wordt vervolgd.)

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1