„Hotel-Restaurant SIMONS" 3n- EVEN! EVENTJES DENKEN Landbouw. Vertraagde wegenverbetering. LOGEEREN BOERENVISCHHIARKT12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voor U! JEUGDHOEKJE ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1929. thans uit betontegels worden gemaakt, oorzitter zeide dat door den raad de vorige adering is beschikbaar gesteld een bedrag 45000,-De totaalkosten worden thans amd op 44100,70. rans vraagt het schoolbestuur nog gelden hikbaar te stellen voor den aanleg van rale verwarmiDg. Dit zal nog een bedrag ieren van 2500,- boven de reeds be- kbaar gestelde 45000, iertoe werd met algemeens stemmen be-| og werd besloten tot wijziging van de ructie van den Gemeente-ontvanger, ssloten werd tot het maken van een muur den Slikdjjk nabij de woniDg van de 1 Van Rossum, waardoor een wissel- t's zal ontstaan en tevens den oprit naar Slikdyk vanaf dien Achterweg aldaar fcreedt zal kunnen worden. begrooting dienst '29 werd met enkeU In overschrijvingen gewijzigd, laarna werden de rekeningen vastgesteld de gemeente, de bewaarschool en van Ialgemeen armbestuur. De commissie van irzoek had geen aanmerkingen, betreffende rekeningen sloten met een Ig saldo van resp. 9744,50$, J 18,29 en P°,30i- u kt lid der Commissie van Toezicht op het werd benoemd de heer J. A. van ïwenhuyzen J.Az. in de vacature W. Kor- eg. oorzitter zeide dat van Mastrigt nog een ,oek was ingekomen om verhooging van jaarwedde als machinist van de motor- idspuit. oorzitter stelde voor dit eerst naar B. en te renvooieeren ter onderzoek, rinkman vroeg by het beproeven der hdspuit voortaan het terrein af te zetten het publiek zeer hinderlijk en verniel-# ïtig' zich heeft laten aanzien btf de laatste! ■oeving. oorzitter zeide dit te zullen overwegen, orsman vroeg hoe het liep met de aan- ,ing van de onderwijzeres in de Lang- at. Voorzitter zeide dat hierover nog beslissing is genomen door den betrok- minister. lermaas vroeg of de onderberm van den in de Langstraat geen verbetering kan jrgaan. oorzitter zeide dat dit een zeer lastig is, zooals allen wel weten doch nog- ,1a zal trachten hierin verbetering te ren. aarna werd de vergadering gesloten. Vergadering van den Raad der Ge- meente Stad aan 't Haringvliet op Don derdag 1 Augustus 1929 des v.m. 10 i uur. lanwezig allen. voorzitter opent de vergadering met led en zegt vervolgens: Vat wij voor eenige weken geleden ge- lsd hebben is thans werkelijkheid gewor- Wethouder Koppenaal is niet meer. Hij jegaan den weg van alle vleesch. De ver laten van wethouder Koppenaal behoef loch niet op te sommen. Je 104 jaar dat Koppenaal Wethouder is Lest, zullen bij ons steeds in dankbare nnering blijven. Koppenaal is de rust )gaan, de rust die weggelegd is voor het van God. lat ons aller heengaan naar de eeuwige jesten moge zfjn als het ztjne is mijn échte wensch. (oelating lid H. Trommel. Ie geloofsbrief van het benoemde lid Immel wordt onderzocht door de Heeren en Arensman en op voorstel van de missie van onderzoek tot toelating b8- ierna wordt dhr. Trommel, binnengeleid e gevraagd of htf bereid is de bij de vereischte eeden af te leggen waarop hem bevestigend wordt geantwoord, (adat de eeden "door hem zijn afgelegd |dt hij door den voorzitter gefeliciteerd zijn benoeming. De heer Trommel dankt voorzitter voor zijn felicitatie. notulen der vorige vergadering wor- gelezen en onveranderd goedgekeurd, ïgekomen stukken: en bedrij f80verzicht van de gasfabriek st Flakkee" over de maanden Jan.-Febr. vinst bedraagt J 173,45; een verslag van kzaamheden van den keuringsdienst van en te Dordrecht over het 2e kwartaal een mededeeling dat aan den Burge- s'ter van 2 tot 23 Sept. verlof is verleend buiten zijn gemeente op te houden, ke stukken voor kennisgeving worden genomen. efdoofBuïgèmeester en Wethouders smaakte suppletoir kohier v*n belasting wordt vastgesteld tot. een totaal ragheearD v/» vindt het billijk, dat >pr nersonen in de hondenbelasting [den aangeslagen die in de 2e helft van Aar een hond bezitten, ook personen in de 2e helft hun honden met meer itten, voor deze helft worden vrijgesteld, [e heer v. Sprang wijst op het standpunt de Raad altijd heeft ingenomen wat reft, het vrijstellen van hondenbelasting [lat de verordening dit ook met toelaat, nqtructie Gemeente Ontvangei. [aar aanleiding van een missieve van over de instructie van den ge hnteontvanger wordt besloten deze te ,igen als in voornoemd schrijven ïsaan- emeenterekening dienst 1928. p commissie belast met het onderzoek gemeenterekening dienst 1928 deelt bij hde van den heer L. Braber Bzn. mede lat zij de rekening met bijlagen hebben en in orde bevonden en stellen Eitsdien voor deze onveranderd voorloopig at te stellen als volgti Gewone dienst .[vangsten ƒ54672,77 Uitgaven 60893,83$ jtig s'oti f 3778,93$, kapitaaldienst ont- ten 5736,40$, uitgaven 5120,98, itig slot 615,42$. rDienovereenkomstig wordt besloten, ont- en W. zich van medestemmen |vW dit besluit. j De heer v. Sprang wenscht naar aanleiding je rekening Burgemeester en Wethou- jers onder de aandacht te brengen dat het lem onbillijk voorkomt dat by het gebruik haken door het Gemeentebestuur van een Lo, dit altijd by eenzelfden autoverhuurder jescbiedt en bet schoeisel van den veld- rachterbij dezelfden schoenmaker wordt ge- jpareerd, wyi toch meer personen hiervoor n aanmerking komen. Bovendien acht by iet onnoodig dat de beerput by den dokter [oor rekening van de gemeente wordt schoon jemaakt. De andere leden stemmen hiermede i, De voorzitter zal met deze opmerkingen tekening houden. De beer Berk vraagt hoeveel over 1928 ian bet Armbestuur is uitgekeerd. De voor- jitter deelt mede van 900. De heer Berk vraagt hoe het komt dat die joo weinig bedraagt. De voorzitter deelt mede dat niet meer loodig was omdat geen meerdere aanvragen im ondersteuning zyn binnengekomen. De voorzitter dankt de Commissie voor jnderzoek en rapport. Benoeming Wethouder. In de vacature van Wethouders ontstaan loor het overiyden van den heer Koppenaal, rordt benoemd de heer C. Arensman met 4 stemmen. De heer van Paasse verkreeg 2 stemmen en de heer Berk 1 stem. Op de vraag van den voorzitter of de heer .rensman de benoeming aanneemt wordt Bevestigend geantwoord onder dank aan de feden voor het in hem gestelde vertrouwen. De voorzitter feliciteert den heer Arens- uan met deze benoeming en hoopt op een irettige samenwerking. Benoeming Ambtenaar v. d. B. Stand. Tot Ambtenaar van den B. Stand wegens overlijden van den heer Koppenaal wordt be noemd de heer J. v. d. BoogertNo. 1 der aan beveling. Mede stond op de aanbeveling L. Braber J Lzn. NIEUWE OPGATEN. VRAAGSTUK NO. 1. De drie koekjes. Deze puzzle kan ook als een goocheltoer worden voorgedragen. Drie koekjes worden nameiyk op tafel gelegd en elk met een ge leenden hoed bedekt. Vervolgens laat men zien, dat men niets in de hand heeft en noo- digt men de toeschouwers uit om zich te komen overtuigen, dat de drie koekjes wer kelijk onder de drie hoeden liggen. Dan begint men een goochelaars-praatje. (neemt de hoeden één voor één op, mede- deelende, dat die koekjes toch feitelijk te lekker zijn om daar te laten liggen en men ze dus maar moet opeten, wat dan ook werkeiyk gedaan wordt en men dus de koek jes in den mond steekt. Nu plaatst men de hoeden weer heel zorgvuldig op tafel in dezelfde positie als toen de koekjes er nog onder lagen en noo- digt thans ieder uit om weer te komen zien dat ze er heusch niet meer zyn, Vervolgens belooft men diezelfde drie I boekjes te brengen onder welken der drie hoeden de toeschouwers daarvoor aanwijzen, en is de keuze gedaan, dan doet men dit onmiddeliyk. Ra, ra, hoe moet men dal doen? VRAAGSTUK No. 2. Een verschiiif.probleem. Men teekent op een stuk papier een recht hoekige figuur, bestaande uit zeven geiyke vakjes, elk van 2 cM. in het vierkant. In de drie rechtsche vakjes plaatst men drie halve centen, in de drie linksche vakjes drie dubbeltjes, terwyi het middenvak open blyft Men moet de geldstukjes van plaats doen verwisselen, zoodat de drie halve centen links en de drie dubbeltjes rechts komeD te staan. Op de volgende wjjze moet dit geschieden: Elk geldstukje kan telkens maar één vakje verschoven worden. Als het geldstukje van een open vak gescheiden is door één enkel geldstukje, mag dit er over heen springen naar dit open vakje. De geldstukjes mogen slechts vóóruit ge schoven worden, d.w.z., de dubbeltjes naar rechts en de halve centen naar links. Heeft men dus een zet gedaan, dan mag men niet meer terugschuiven of terugspringen. Wat kan thans gedaan worden om voederschanrste op de veehouders- bedrijven te voorkomen! Elke veehouder kent de (actoren, die van invloed zyn op de geldelijke resultaten van zijn bedrijf; waarvan een deel een gunetigen invloed uitoefent en een andere groep de goede bedrUfsuitkomsten in gevaar brengt. Onder deze laatste zyn te rekenen een lage melkprijs, veeziekten en niet te ver geten, voederschaarste, die zoowel een ge volg kan zyn van een te grooten veestapel als van een onvoldoenden grasgroei. Door den ongewoon strengen winter, ge volgd door een betrekkelijk droog voorjaar en voorzomer, bleef de grasgroei steeds be neden het middelmatige; eerst laat kon het vee in de weide, waar op vele plaatsen de grasgroei onvoldoende bleef en veleperceelen, die aanvankelijk voor hooiland waren be stemd, nog voorgeweid moesten worden. Door den, als gevolg hiervan, laten en min der goeden hooioogst, worden hooi-schaarste en abnormaal hooge hooipryzen in den ko menden winter gevreesd. Ook in het overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 22 Juli, dat onder medewerking der RUkslandbouw-consulenten is samengesteld, naar gegevens verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw, wordt melding gemaakt van den slechten stand van het grasland. ,Van het gras", aldus het verslag, „is tot nu toe weinig terecht gekomen: de flink met stikstof bemeste perceelen met goeden bodemtoestand onderscheiden zich in gun- 3tigen zin". Men geve zich van dit feit tydig goed rekenschap en late niet na alle middelen aan te wendeD, waardoor nog in ijen loop van dit seizoen overvloedig gras tot hooi of tot kuilvoeder kan worden verwerkt. Uit den aard der zaak is dit alleen mogeiyk indien een of meer perceelen grasland tijdeiyk niet voor beweiding gebruikt behoeven te wor den. De vraag die de landbouwer dus op te lossen heeft is: „Op welke wijze kan een deel van het grasland vrij-gemaakt worden, opdat men een extra snede hooi of gras kan winnen". De middelen hiervoor zyn; le. Het doelmatig beweiden. 2e. Een extra zomerbemesting met stik stof. 3e. Een combinatie van 1 en 2. Door toepassing van het eerste middel be reikt men dat het beschikbare gras op de beste wyze benut wordt; dat van het gras zoo weinig mogeiyfc verloren gaat of min derwaardig wordt en dat het weiland inder daad geheel wordt beweid. Door te groote perceelen in twee of drie stukken te ver- deelen krijgt men de beweiding beter in de hand, veel vee wordt op een kleiner per ceel gehouden, geiykmatiger worden de per ceelen afgegraasd en minder plekken zullen overblijven waar het gras gelegenheid heeft door te schieten en z g. bossen oud gras te vormen. Deze z.g. geilplekken worden door het vee miDder graag afgeweid en zyn voor de beweiding goeddeels ongeschikt. Door verkleining der perceelen ia het dus in het algemeen mogelijk meer vee op kleiner op pervlakte te houden en een perceel tydelijk van de beweiding uit te schakelen en voor winning van gras of hooi te bestemmen. Bossenvorming is ook by de beste wijze van beweiding niet te voorkomen; veelal wordt aanbevolen de bossen direct na het kaalweiden af te maaien, veel beter ïykt het ous echter de bossen met de zeis enkele dagen voor het vee de weide verlaat, af te maaien; schijnt de zon op het afgemaaide gras, zoo wordt alles vaak geheel door het vee opgegeten, waardoor ook het gras van de bossen tot zijn recht komt en de afge maaide plekken spoedig aan den groei kun nen gaan. Ook een extra somerbemesting met stikstof wordt vaak aangeraden, waardoor de gras groei vaak bijzonder sterk wordt aangezet en men met veel minder land kan toekomen dat men dan een perceel van de beweiding kan uitschakelen is duidelijk. In het afge- loopen jaar waren de ervaringen met onge veer 50 K.G. zuivere stikstof per H.A., ge geven in een of meer keeren direct na het afweiden of hooien, zeer gunstig;opvallend was hierby dat ook bij oogenschynlijk weinig gras, het melkvee een goede melkproductie behield. Op veehoudersbedrijven waar be- trekkeiyk weinig, doch groote kampen aan getroffen worden, komt de stikstofbemes ting in den zomer niet geheel tot zyn recht daar het soms niet mogelijk is een gehee' perceel voor hooi- of graswinning te bestem men, doch wel bijv. een kleiner perceel in dien dit aanwezig geweest zou zijn. De beste oplossing geeft daarom een com binatie van 1 en 2 waarbij een doelmatige beweiding gepaard gaat met een extra zomer bemesting; de betrekkelijk kleine perceelen worden dan in korten tijd geheel kaalge- weid, direct na het kaalweiden wordt eenige malen een stikstofbemesting gegeven, zoodat na ongeveer drie k vier weken het inmid dels snel gegroeide, nieuwe, jonge gras weer voor hernieuwde beweiding geschikt is. Bovengenoemde 50 Kg. zuivere stikstofzou men kunnen geven, bij voorkeur in de goed- koopere vormen, dus als ongeveer 110 K.g. Ureum DASP, 250 Kg. Kalkammonsalpeter, 250 Kg. Zwavelzuren Ammoniak of200 Kg. Leunasal peter. Op tal van- bedrijven is het op deze wyze mogeiyk het vee op kleiner oppervlakte te houden en het overblijvende deel door een krachtiger bemesting, te dwingen in 4 a 5 weken een flinke snede gras op te leveren, die uitstekend geschikt is om tot hooi be reid te worden of om bij ongunstige weers gesteldheid te worden ingekuild. De hooge voederprljzen in den komenden winter mogen dus wel gevreesd worden, doch behoeven nog niet noodzakelykerwys te worden betaald; ieder die tydig z(1n maat regelen neemt, kan erger voorkomen. De eerste gunstige ervaringen met een goede beweiding en een zomerbemesting met stik stofmest zyn reeds voor langen tyd opge daan, het komt er slechts op aan van deze ervaringen profy t te trekken en de vereischte maatregelen op de juiste wyze en op groote schaal toe te passen; het resultaat zal niet op zich laten wachten en met méér voeder gaat men den winter tegemoet. (Waar hierboven geschreven werd over een extra stikstofbemesting in den zomer, spreekt het wel van zelf, dat hier tijdig voldoende fosforzuur en kali gegeven moet zyn. Waar dit niet het geval is, doet men beter de zomerbemesting te vervangen door ongeveer 300 Kg. Nitrophoska de volledige meststof, waarmede ook de helpers der stikstof, het fosforzuur en kali, geiyktydig gegeven wor den, waardoor de uitwerking der in Nitro phoska gegeven stikstof verzekerd is.) DE AARDAPPELZIEKTE. De Plantenziektenkundige Dienst zendt het volgende bericht: Doordat in de weersomstandigheden na de uitzending van het vorige bericht over de aardappelziekte een wijziging was opgetre den, waardoor deze voor de ontwikkeling dezer ziekte weer minder gunstig waren ge worden, heeft de ziekte zich nog slechts zeer weinig uitgebreid. Op verschillende plaatsen is zy echter aanwezig en nu de weersomstandigheden zoo zyn geworden, dat de ontwikkeling der ziekte voortgang kan hebben, wordt hierop wederom de aandacht der aardappeltelers gevestigd. Aanbevolen wordt de velden die nog niet met Bourgondische of Bordeauxsche pap be spoten zyn, thans te bespuiten, en dit eenige malen, al naar de vatbaarheid van de soort te herhalen, daar de ervaring heeft geleerd dat voor een voldoende bestryding der aard appelziekte in de knollen herhaalde bespui ting, soms tot laat in het seizoen noodig is. Aardappel veldendie reeds een of tweemaal bespoten zyn, kunnen thans voor de tweede of derde maal bespoten worden. Daar het seizoen al vry ver gevorderd is. zullen geen berichten over het bespuiten van het aardappelgewas ter bestryding van de aardappelziekte door den Plantenziekten- kundigen Dienst meer gepubliceerd worden Aangenomen kan worden, dat de praktyk voor dit jaar voldoende is voorgelicht. de groote hoeveelheden gras, die na stikstof bemesting verkregen worden, is het dikwyis heel goed mogeiyk enkele perceelen weiland in den voorzomer voor hooiwinning te ge-j bruiken, welke zonder een bemesting met stikstof zeker voor beweiding gebruikt zou- den moeten worden. Ook in den door de Directie van den Landbouw op 14 Juni gepubliceerden stand der landbouwgewassen, wordt medegedeeld dat er een groot verschil bestaat ten gunste van het grasland dat doelmatig met gier of kunstmest bemest is, tegenover land dat onbemest gebleven is of slechts stalmest heeft ontvangen. Bemesting van grasland in den zomer. De ervaring heeft geleerd, dat de natuur- iyke grasgroei op hooi- en weiland in den zomer sterk afneemt, dat op een overvloed van gras in het voorjaar dikwyis voedsel gebrek volgt in de latere, daarop volgende maanden. Door in het voorjaar een deel van het i weiland vroeg te maaien en wel zoodanig dat de verschillende perceelen achtereen volgens voor beweiding vrijkomen, kan men eenigszins dit verschil in de beschikbare hoe veelheid voedsel verminderen. Meer echter door het hooi» of weiland gedurende den ge- heelen zomer telkens weer met stikstof te bemesten, zoodat het gras steeds weer tot nieuwen groei wordt aangezet. Die herhaalde bemesting met stikstof moet in den vorm van een gomakkelijk opneembare kunstmest stof gegeven worden. En dan denken wij in de eerste plaats aan zwavelzuren ammo niak, kalkammonsalpeter, Leunasalpeter eD Ureum. Deze meststoffen kunnen een vlug gen nagroei op hooi- en weiland geven. Ze bevorderen den groei der beste grassen, onderdrukken daardoor onkruiden en min derwaardige grassen. De stikstofmeststoffen zetten het gras op hooi- en weiland tot een sterkere wortel- vorming aan, bevorderen een dichte zode en beschutten daardoor den grond tegen uit droging. Ze verdrijven harde grassen, gras sen die weinig opleveren en onkruiden en verbeterd daardoor de grassen. By tydig ge bruik krijgt men hier een eiwitrijk voeder, dat minder ruwvezel bevat. De hoeveelheden welke men te geven heeft zyn de volgende. Op weiland in den loop van den zomer 200 a 250 K.G. zwavel zuren ammoniak of kalkammonsalpeter of evenveel stikstof in een der andere stikstof meststoffen steeds direct na het afweiden. Op hooiland na de eerste snede ongeveer twee derde van bovengenoemde hoeveelheid, in één gift direct na het inhalen of na het op ruiters zotten van het hooi. Hierdoor kan do naweide vlugger en langer door het vee gebruikt worden. Voor het winnen van een snede gras. Wanneer men in den zomer of herfst nog een snede gras wil winnen: 300 h 400 K G. zwavelzuren ammoniak of kalk ammonsalpeter of evenveel stikstof in een der andere stikstofmeststoffen, direct nadat het perceel vrygekomen is. De uitgaven voor stikstofmeststoffen ko men in het weidebedryf buitengewoon snel terug, daar reeds ongeveer een maand na de beweiding de hooge en gelijkmatiger op brengsten aan gras, van de beste kwaliteit, door het vee in grootere hoeveelheid melk worden omgezet; het geld, dat voor de mest stoffen is uitgegeven, komt daarom snel en rentegevend terug. Het kaalgeweide gras land groeit na een bemesting met boven genoemde stiketofmeststoffen spoedig weer aan, zoodat men het vee vaak kan omweiden en steeds jong, eiwitrijk gras beschikbaar is. Om van dit waardevoller groenvoer, en daarmee van de stikstofbemesting het meeste te kunnen proflteeren, moet men het jonge, voedselryke gras eerst door de meestgevende melkkoeien laten beweiden, om na eenige dagen de minder gevende melkkoeien te laten volgen. Droogstaande koeien en jong vee, en zoonoodig de veulens en paarden weiden dan de rest van het nog aanwezige gras af. Bijzondere beteekenis heeft een stikstof- bemesting, volgens de bovenaangegeven sterkte, voor die landbouwers, die een ge brek aan hooi voor den winter hebbendoor Het valt niet te ontkennen, dat een ver- geiyking van de Nederlandsche wegen met die in de ons omringende landen in ons na deel uitvalt. Wy moeten ons behelpen met dikwyis eeuwenoude primitieve wegen, die absoluut niet berekend zyn op het moderne snelverkeer. En toch staan wy, nu ook het platteland steeds meer gebruik gaat maken van automobielen, voor allerlei doeleinden, in ons land nog slechts aan het begin van wat wy op verkeersgebied in de toekomst mogen verwachten. Wegenverbetering is zeker niet onze sterkst sprekende eigenschap; wy zyn er in ons land toe overgegaan noode en slechts ge dwongen door de omstandigheden. Maar er is in ieder geval een begin gemaakt; eenige voorname verbindingswegen, waar het een catastrofe dreigde te worden, zyn thans onder handen genomen. Ziet men echter, in welk tempo deze wegenverbetering wordt uitgevoerd, dan ryst er twyfel of wel reke ning wordt gehouden met de ongekende mogelykheden welke de ontwikkeling van het verkeer biedt. Als voorbeeld willen wy noemen denzoo beruchten weg van Den Haag naar Rotter dam. Met groote belangstelling wordt ge volgd de aanleg van de groote verkeersader, welke ten Oosten van Delft naar Rotterdam zal gaan. Het verdient toejuiching, dat in het belang van het verkeer, en vooral van handel en industrie de verbinding met Rot terdam op zoo radicale wyze is ter hand genomen. Men zal echter met verbazing ver nemen, dat omtrent het tijdstip, waarop met de verbetering der verbinding, ter plaatse, waar thans de Hoornbrug ligt, zal worden aangevangen, nog niets bekend is. Toch zal ook dit onderdeel der verbetering van de verbinding naar het Zuiden zoo spoedig mogeiyk met kracht ter hand moeten worden genomen. De thans bestaande Hoornbrug by Rijswyk is niet alleen te smal, maar moet bovendien door de lage ligging een groot deel van den dag ter wille van de drukke scheepvaart geopend zyn. In een zoo jdrukken verkeersweg is een dergeiyk verouderd brugtype geheel misplaatst. Er worden thans volkomen terecht schat ten besteed om een weg tot stand te brengen, welke het zoo sterk toenemende verkeer op bevredigende wijze kan verwerken. Indien een zoo zwakke plaats in deze verbinding, als de huidige Hoornbrug ongetwyfeld is, nog jaren behouden zou worden, wellicht omdat men het er niet over eens is wie de kosten zal dragen, zou de waarde van de geheele verbinding voor een groot deel te niet gedaan worden. Dat er een nieuwe brug moet komen, staat vast, maar de totstand koming moet gelyktydig geschieden met die van de geheele verbinding. Uitstel beteekent het derven van een groot deel van het nut, dat de nieuwe kostbare verkeersweg zal afwerpen. Maar ook wat de wegenverbetering in het algemeen betreft, dient de vraag gesteld te worden of het niet mogeiyk geacht moet worden, dat, wanneer met de verbetering van een bestaanden weg is aangevangen, deze geschiedt in een sneller tempo dan thans, nl. door met twee ploegen te doen arbeiden. Vooral in den zomer zou dit zonder onoverkomelyke moeilykheden kunnen ge schieden. De verbetering van betrekkeiyk kleine weggedeelten neemt maanden in be slag; gedurende al dien tyd is de toestand voor het verkeer uiterst bezwaarlijk. In dit verband dient ook gewezen te worden op den langen duur van asfalteeringswerken in de groote steden. Ongeloofiyk langen tyd zyn de te asfalteeren wegen voor het verkeer afgeslotentoch eindigt de dagtaak reeds te half vier, als de zon nog hoog aan den hemel staat. Welke nadeelen kunnen er aan het werken van twee ploegen verbonden zyn, welke opwegen tegen de nadeelen, die het zeer drukke verkeer van het langzame tempo van arbeiden ondervindt? Te Beriyn b.v. wordt by asfalteeringswerken zelfs dag en nacht, in drie ploegen, gearbeid. Het is inder daad van groot belang, dat de verbetering van die wegen, welke voor het verkeer, dus voor handel en industrie vooral, van de grootste beteekenis zyn, door middel van een tweeploegemstelsel in een sneller tempo geschiedt. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. Hij kende 'm. A.: „Wat denk je dat ik gisteren ver diend heb?" B.: „Nog niet de helft 1" OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIG HOEKJE. Voor grooteren. 1. Kameel (kam meel). 2. Baard, haard, paard. 3. Adelaar (Ede, Meeuw, taart, kan). Voor kleineren. 1. Breda. 2. Arbeid Adelt. NIEUWE RAADSELS. Voor grooteren. 1. Hoe kan dit: 6 plus 5 is 56? (Van Viooltje.) 2. Wie kan dit lezen: Ge dan ezak enne men ge enke er. (Van Elsje.) Met K een lichaamsdeel, Met P een scherp voorwerp, Met V. aan een visch. Met T. een metaal. Wat is dit allemaal? (Van Winnetou.) Voor kleineren. 1. Verborgen diernamen: afhalen aan het Bureau van dit blad. Ze heeft daarbij alleen maar even haar eigen naam en schuilnaam op te geven. Harteiyk gefeliciteerd Viooltje. Ik hoop, dat 'tboek naar je zin mag zyn. TANTE FREDY. DE „EERSTE" BEZIT MOED. Niemand heeft zoo'n mantel aan, Ik wil er niet naar school mee gaan" Bromde Jet. Moe zei bedaard: „Nu, die is dan juist wat waard. Ieder zal zoo'n mantel koopen, Maar jy' hebt er 'teerst mee geloopen". „Niemand gaat met Keesje om, HU is bang en hij is dom". Meende Piet. „Dat past juist goed", Zei z'n vader, „jy hebt moed, Vroeger was je ook bang en klein, jy moet 't eerst zyn vriendje zyn". „Niemand geeft dat kind een zoen, Waarom moet ik het dan doen?" Pruilde Mientje, en moeder zei: „Liefde maakt jouw hartje blij, Doortje is eenzaam en heeft pijn, Wil mijn kind niet de eerste zyn?" A. steek die losgeraakte gesp in je zak. B. Deze wol, Freddy, is beter dan de andere. C. Moeder schuurt de pan, terwijl Anna de vaat wascht. D. Deze eiken zijn al eeuwen oud. (Van Padvinder.) 2. Twee windstreken, een goed lief plaatsje en wat nog beter is dan goed, vor men samen een spreekwoord. Welk? (Van Zwemvogel.) 3. Ik ben een Geldersch dorp van negen letters. In 1, 2, 3 kan men koken. 7, 8, 9 is een boom. 2, 6, 5, 4 staan des zomers op het koren land. (Van Gerry.) ONZE BOEKENPRIJS. Ons trouw raadsel-inzendstertje „Viooltje" is er in geslaagd in totaal 25 van haar raad seltjes zóó netjes in te zenden en daarenbo ven de meeste daarvan zelf te bedenken, dat ik ze alle heb kunnen plaatsen. Volgens de wedstryd-bepalingen heeft ze dus nu een mooi boek gewonnen en kan zy dit komen „Niemand maakt die nare som, 'k Ben toch anders niet zoo dom, Maar hier is geen vinden aan, 'k Laat het werk eenvoudig staan". Vader hoorde het en zei: „Hein, Eén moet toch de eerste zyn". „Niemand durft dien weg te gaan, 'k Heb er laatst een hond zien staan Haast zoo groot wel als een kalf" Klaagde Jan en huilde half. „Vent, 'kga mee", riep vader biy, „Maar... jy loopt hem't eerst voorby". Heeft hem die hond soms opgegeten, 'k Verzeker je, dan zou ik 't weten, En maakte Hein die som niet af? Ja hoor, en de rest ging óp een draf. Gaf Mien aan Doortje nog een zoen? Of zij. En ze wil 't nog wel zesmaal doen. Piet hielp dom Keesje als een vriend En nu heeft Keesje 'n prijs verdiend. En Jetje's mantel? Kijk eens aan, Dien vonden ze allen keurig staan. Wees „vry en blij" bij al wat moet, Wacht nooit tot óók een ander 'tdoet.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3