ip§rw< Let vooral op dit adres. EERSTE BLAD MIMOSA-DROPPELS, ■•"Let op het adres: DE SALAMANDER tabletten n Influenza ude k ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1929 11E JAARGANG. - N°. 76 Week-revue. FEUILLETON. Tante Mietje Icteur van de Eierenmijn te Roermond, als etaris de Rijkspluimveeteeltconsulent te kbergen, Ir. J. Q. Tukker. Tien pioniers. e nieuwe vereeniging zal voorloopig hare kzaamheden beginnen met 10 deelnemers, •genomen wordt datalle kwaliteiten bij! in totaal 1200 millioen eieren worden eporteerd en de genoemde 10 pioniers •en daarvan 400 millioen stuks, d. w. z. een Ie van den Nederlandschen export, voor ne rekening. Met groote waardeering dient rorden vermeld, dat de coöperaties bij het stand komen van de controle de meest mo ke medewerking hebben verleend. Men hier weer hetzelfde verschijnsel, dat op te i ken viel bij de boter- en kaascontröle. De •te coöperaties op het gebied van den eier- fel hebben zich dadelijk aangesloten: de rmondsche eierveiling, de Venlosche eier- eniging, de Oostelijke Pluimvee Coöpera- en de Noord-Nederlandsche Coöperatie, machtige organisaties maken deel van •ieuwe vereeniging uit. En daarbij 6 van lelangrijkste particuliere handelaren, iten wij hopen dat op den ingeslagen weg worden voortgegaan en dat de controle den uitvoer verplicht zal worden gesteld, ster Kan heeft in zijn Landbouwuitvoer- 1929 tegen de exporteurs van boter, kaas acon gezegd„Gij zult goede waar uitvoe- en anders heelemaal niet," Moge dus in >elang van onzen reusachtigen uitvoer van n, dit product ingedeeld worden bij de :elen, waarop de" Landbouwuitvoerwet betrekking heeft en dat wel zoo spoedig lelijk. Hulp in nood. Vat kom je doen, man?" vroeg de dichter den helper van den deurwaarder, k kom U op de been helpen, meneer," zei I en hij begon alle stoelen de kamer uit te len voor de openbare verkooping. BREUKBANDEN I alle soorten met en zonderveer I GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen, Vrouwen ziekten, enz. SANTOLMIDIE f 2,25 per flacon. INJECTIE f 1,per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder volle garantie verkocht. Niet goed, geld terug. Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtpillen, een Gulden per flacon van 80 pillen. Men lette vooral op den- naam Sanapirin daar deze tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak en vervalsching. Prijs 40 en 75 cf. Proefbuisjes 25 ct. B? Apoth. ca Droflfcten. j prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 1—6 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen 11 per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Binnenland. Dat de diplomatieke herstelconferentie in Den Haag zal worden gehouden, heeft in de eerste plaats de hotelhouders in Den Haag en Scheveningen verblijd. Het bezoek van eenige honderden gedelegeerden, betalende uit de Staatsruif, pleegt heel wat dubbeltjes in de la te brengen. Behalve do verschillen de delegaties der deelnemende naties, komt eveneens een klein legertje buitenlandsche journalisten opdagen en ook deze ridders van het potlood brengen heel wat leven in de brouwerfl. Eenige Fransche en Belgische bladen zijn minder tevreden over Den Haag en de „Oeuvre" schreef zelfs, dat Den Haag niet alleen de duurste, maar ook de ongemak kelijkste stad is. Deze scherpe critiek zal wel voor een groot deel aan spijt over het niet inwilligen der Fransche wenschen, die liever in Zwitserland of Belgie hadden ge confereerd, moeten worden geweten en voor de rest aan volslagen onbekendheid met onze residentie. Hoe dan ook, Den Haag bereidt zich voor op de ontvangst der hon derden deelnemers, welke needs de volgende week hun besprekingen zullen aanvangen. Tante Post heeft reeds uitgebreide maatre gelen getroffen teneinde een snelle en vlotte berichtgeving naar alle oorden der wereld te verzekeren. Onder zeer groote belangstelling zijn te Meeden en Veendam de slachtoffers van de ontzettende explosie in de aardappelmeel fabriek van K. en J. Wilkens aan de Omme- landerwijk, waarbij in totaal 6 dooden en talrijke gewonden zjjn gevallen, ter aarde besteld. De plaatselijke autoriteiten woonden de aangrijpende plechtigheid bij en duizen den hebben een laatste eerbiedige hulde aan de op zoo noodlottige wijze omgekomen slachtoffers gebracht. Zooals bekend heeft zich inmiddels een comité gevormd dat gelden inzamelt, ten einde althans het materieels leed voor de nabestaanden, waar zulks noodig is, te ver zachten. Dit laatste brengt eveneens het droef ge. beuren in de West in herinnering, Volgens een onzer grootste dagbladen, zal de weduwe Faas, wier man als sergeant-majoor tijdens den beruchten overval is gevallen, niet meer aan pensioen ontvangen dan zegge en schrijf één gulden per dag. Tusschen het veld van eer en het veld der grauwe armoede ligt slechts één stap. De houding van vadertje Staat is soms onbegrijpelijk. Als het een beetje warm is, dan krijgen de ambtenaren op het departement van defensie vrijaf, het geen gezien de bezetting, heel wat meer kost dan één gulden per dag. Eenige zweet droppels dezer ambtenaren werden dus hoo- ger gewaardeerd dan het bloed der helaas weinige dapperen, die voor de eer van hun vlag vielen- Een dergelijke houding is niet alleen onbegrijpelijk, doch tevens diep be schamend. De Rotterdammers vallen van de eene narigheid in de andere. Nauwelijks is de brandstichter-maniak gearresteerd en heeft deze zijn lugubere daden bekend, of Rotter dam laboreert aan wat anders, in dit geval aan een nieuwe ziekte, een soort goedaardige pokken, alastrim genoemd. Deze geïmpor teerde nieuwigheid, waarschijnlijk door een schepeling overgebracht, heeft over het alge meen een onschuldig verloop en naar van medische zijde wordt verzekerd is er geen enkele reden voor ongerustheid, al acht men de mogelijkheid voor uitbreiding niet uit gesloten. De verkiezingen voor de Eerste Kamer is een der politieke gebeurtenissen, waarvoor de massa een belangstelling heeft van om en by het vriespunt. Dit feit is niet in staat den politieken dommel, waar we sinds Juli in verzeild zijn, te onderbreken. Verrassin gen waren bij voorbaat uitgesloten en ook hier waren het de A R. die het kind van de rekening werden en die een zetel aan de V.D. afstonden, zoodat de verhouding in de nieuwe Kamer 29 rechts en 21 links is ge worden. Welk ministerie straks over onze belan gen zal waken, is nog altijd ODbekend. Zou er nog een maandje bij moeten, alvorens deze vraag is opgelost. Buitenland. Nagenoeg gelijktijdig met het bericht dat de diplomatieke herstelconferentie te Den Haag zal worden gehouden, bracht Parijs de tijding dat Poincaré om gezondheids- ïedenen zijn ontslag had aangeboden en dat Briand was belast met de vorming van een nieuw ministerie, welke opdracht is uitge- loopen op de handhaving van het oude mini sterie, waarbij Poincaré door Briand wordt vervangen. De oplossing der regeeringscrisis is daar met een snelheid gegaan, waar we hier in Holland van kunnen watertanden. Raymond Poincaré moet een operatie on dergaan en volgens de doktoren zal er met zijn algeheel herstel zeker een 3 a 4 maan den gemoeid zijn. Dit is de directe oorzaak van z(jn plotseliDg ontslagaanvrage. Poin caré, in de diplomatiek doorkneed als weini gen, heeft veel, zeer veel voor zijn vaderland gedaan. Met taaie volharding heeft hij ge tracht zijn plannen uit te voeren en met zeer gemengde gevoelens zal hij waarschijn lijk nog menigmaal terugdenken aan zijn laatste daad, de ratificatie der schulden met Amerika, waarvan hij in zijn hart een over tuigd tegenstander was, doch dat hij niette min doordreef, wijl hij overtuigd was dat elke andere oplossing onmogelijk en niet in het belaDg van Frankrijk was. Met bekwamen spoed, de komende be sprekingen te Den Haag dwingen tot haast, heeft Briand zijn 2de ministerie gevormd, of juister gezegd overgenomen. De eerste verwachtingen dat het ministerie wat meer naar links georiënteerd zou worden, is niet in vervulling gegaan en de radicalen blijven buiten de regeering. De zaak Poincaré wordt dus op den ouden voet voortgezet door de firma Briand, doel en opzet der regeering blijven gelijk, de eenige verandering is een wijziging in de directie, althans voorloopig. Dit „voorloopig" mag hierbij vooral niet over 't hoofd gezien worden, want alle politieke fijnproevers zijn het er nu al lang over eens, dat het 2de kabinet Briand slechts een kort leven beschoren zal z(jn. Laat ik hier even opmerken, dat het reeds meer dan eens is voorgekomen, dat al deze politieke fijn proevers meer dan eens biyk hebben gegeven van een verkouden neus en dat deze ge leerde heeren er meer dan eens leelijk naast zijn geweest. In dit geval is Briand een zelfde meening toegedaan als deze helder zienden, want tegenover de journalisten noemde hy zyn kabinet een vacantiermini- sterie en de taak van dit kabinet is de ver tegenwoordiging van Frankryk op de komen de besprekingen in Den Haag. Terwille hier van is alle onderling gekrakeel voorloopig uitgesteld en hebben ook de radicalen, hoe wel niet genegen zitting in het ministerie te nemen, Briand steun toegezegd wat de buitenlandsche politiek betreft. Ondanks dit alles is de positie van Briand weinig aan lokkelijk en zal er heel wat van zijn bekende soepelheid gevergd worden, wil er in de Fransche of erger nog in de Europeesche porceleinkast geen scherven vallen. De be slissende ronde voor de liquidatie van den oorlog zal in Den Haag worden uitgebokst, voornameiyk achter en niet vóór de scher men. Dit verklaart ook waarom al die con ferenties zoo'n vervelenden indruk maken eu waarom de gedelegeerden soms de groot ste moeite hebben klaar wakker te blijven by een betoog, dat hun reeds lang bekend is. Geestige moppen zijn by herhaling ver velend en de dorre politiek is zulks nog veel meer. VRIJ BEWERKT NAAR EEN NOVELLE VAN J. O. L. MARUNIER. 9) Doch ook voor Martha was de oude tante meer dan een beschermster. Met eenvoudige woorden wist zij haar te troosten en trachtte haar met ge latenheid het lot te doen dragen dat de maat schappij der eerlooze vrouw oplegt. Zij wees haar op 't kind, dat al haar zorgen, al haar liefde eischte. Toen haar kleine voorspoedig opgroeide en zijn moeder voor de eerste maal met een lachend mondje en vroolijke oogen aanstaarde, gevoelde Martha zich gelukkig. Zoo verliepen vijf jaren, kalm en tevreden voor de bewoners van „Eigen Rust". Kees had zijn leed leeren verduren; de sombere gedachten die zijn levensgeluk benevelden, waren opgehelderd. Het was zijn lust en vreugde, met zijn fiks op- groeienden kleinzoon, die het sprekend evenbeeld zijner moeder was, te spelen en te ravotten. Het ging er gezellig en jolig toe op het ruime grasveld voor 't huis, of in den lommerrijken tuin daar achter; grootvader moest meestal voor zijn klein- zoon's vlugheid zwichten, wanneer zij eenigen tijd hadden gespeeld, en hij hijgende zich 't zweet van het gelaat wischte, als de kleine jongen nog van geen vermoeienis wist. Het waren dagen van ongestoord genot voor De atryd in de Britsche katoenindustrie, welke reeds eenige weken als een dreigend zwaard boven Engeland hing, is eindelijk openlijk uitgebroken. De onderhandelingen tusschen partyen zyn mislukt en ingaande Maandag is by alle aangesloten fabrieken, zijnde in totaal ongeveer 1800, de staking ingegaan. Op een honderdtal fabrieken, meest kleine en niet aangesloten, wordt op de oude voorwaarden gewerkt. Zooals bekend, ver langen de fabrikanten een loonsverlaging van 12£ hetgeen door de organisaties met groote meerderheid van stemmen is verworpen. Het ministerie van Arbeid van miss Bon- field, dat zich veel moeite heeft gegeven een stakiDg te voorkomen, heeft verklaard op het oogenblik in het ontstane conflict niet nuttig te kunnen ingrypen. De vooruitzichten zijn, hoewel niet hopeloos, ver van roos kleurig en de regeering heeft alle aanleiding het verloop hiervan met bezorgdheid te vol gen. Dit is een der eerste binnenlandsche wol ken aan den Labourhemel, waartegen zich nog meerder kleinere wolkjes beginnen af te teekenen, voorloopig nog van onschuldi- gen aard, doch die gemakkelijk een dreigend karakter kunnen aannemen, ondanks de tot heden betrachte voorzichtigheid. Ondertusschen streeft de regeering er met alle kracht naar om met Amerika tot over eenstemming te komen wat de beruchte vlootkwestie betreft. De eerste platonische verklaringen zijn nu door een welwillend gebaar gevolgd. In het Lagerhuis heeft Mac Donald een verklaring betreffende het vloot- program afgelegd en hierby aangekondigd, dat de regeering besloten heeft het werk aan twee reeds in aanbouw zijnde kruisers stop te zetten, en de contracten voor de bouw van een depöt-scbip eu twee duik- booten te annuleeren. De afbouw van andere reeds op stapel staande schepen zal in een langzamer tempo geschieden. Deze verklaring heeft in Amerika een gunstigen indruk gemaakt en Hoover heeft gelljktydig aangekondigd, dat de aanbouw van drie kruisers, waartoe reeds besloten, zal worden opgeschort. We gaan dus in de goede richting en naar verluidt hebben de hervatte besprekingen Mac Donald en gene raal Dawes, de Amerikaansche gezant te Londen, een zeer gunstig verloop gehad.Er wordt zelfs overwogen een vervroegde con ferentie over vlootbeperking nog dit jaar bijeen te roepen. Dit alles klinkt heel mooi en hoopvol, doch hierbij vergete men niet, dat alles zich nog maar in een voorbereidend stadium be vindt, dat er practisch nog niets anders is als een duidelyk gebaar van goeden wil en dat byvoorbeeld senator Borab allesbehalve overtuigd is van het welslagen dezer pogin gen, speciaal wat de overeenkomst met En geland betreft. En indien dit mislukt moet al het andere eveneens mislukken. Het conflict Rusland-China ontwikkelt zich langzaam in de goede richting. China zingt een heel toontje lager, al biyven de wederzijdsche strijdkrachten tegenover el kaar staan, gereed hun bloedigen plicht te vervullen. Veiligheidshalve is een neutrale zone ter breedte van 20 tot 30 K.M. inge steld, hetgeen de kans op militaire botsin gen aanmerkelijk verkleint. Volgens officieuss berichten zal Nanking het conflict aan den Volkenbond voorleggen, indien de Sovjet-regeering China's voorstel tot onderhandelingen mocht negeeren. In dit heele geval zit een tikje bittere ironie voor Rusland. Het is de Sovjet-regeering geweest welke in China een krachtige actie heeft gevoerd om al de concessies der buiten landers op te zeggen en nu die ondankbare Chineezen deze theorie tegenover de Russen het eerst toepassen, gromt de Russische beer vervaarlijk. Die een kuil graaft voor eeu ander, valt er zelf wel eens in. Karei en van stille rust voor de overige huis- genooten. Zoo de toestand van mevrouw Roland slechts eenige hoop op herstel had gegeven, of als zij iets omtrent het lot van Louis had vernomen, dan ware die rust voor tante Mietje volkomener geweest; elke week ging zij trouw haar schoon zuster bezoeken, doch keerde telkens met de tijding terug, dat er geen verandering in de toestand dei- rampzalige vrouw was te bespeuren. Doch zelden blijft de blauwe hemel lang on bewolkt, of onheilspellende donkere nevels doen die effen iichtmassa verdwijnen. Zoo ook te „Eigen Rust". Tante Mietje had, na die ernstige ziekte, haar vorige krachten niet teruggekregen. Martha's on vermoeide zorgen waren inderdaad van weldadigen invloed op de oude vrouw geweest, doch de goede tante begon langzamerhand te voelen, dat zij haar geringe krachten verloor en van 't leven afscheid zou nemen. Het was wederom op Vrijdag; de herfstzon brak door de bewolkte lucht en scheen In 't vertrek der oude, die zich, met behulp van Martha, in een gemakkelijken stoel had neergezet. Er lag een zonderlinge uitdrukking op 't gelaat der bleeke vrouw. In haar stoel gedoken, bleef ze eenige oogenblikken met gevouwen handen in de lucht staren. Eindelijk uit haar gepeins ontwa kende, zeide zij: „Kijk eens, Martha, ik geloof dat Karei op 't grasperk hier onder dit raam speelt, laat hem eens bij mij komen en zijn grootvader meebrengen." Een paar minuten later trad Karei aan de hand van zijn grootvader, door Martha gevolgd, binnen. „Kom eens hier, Karei, bij tante," zcide zij tot den blonden krullebol. Toen de jongen aan haar Tot besluit een markant staaltje van modern bijgeloof. In Monte Carlo, berucht of beroemd om het Casino, waar in luttele seconden heele fortuinen worden vergokt en per hooge uitzondering ook wel eens worden gewonnen, dreef een zekere Hubert een han deltje in prentbriefkaarten en andere snuis terijen. De zaakjes van Hubert floreerden uitstekend, want de gokkers en goksters doen voor het grootste deel eerst eenige in- koopen bij Hubert, alvorens hun geluk aan de speeltafel te beproeven of op te offeren Alvorens het winkeltje van Hubert te ver laten, aaiden ze eerst over Hubert zyn bochel, want volgens het moderne bygeloof zou zulks geluk brengen by het spel. Nu is Hubert gestorven en zijn erfgenamen wrijven vergenoegd de handen, omdat Hu- bert een waar suikeroom blijkt te zijn. De gokkers zijn wreed teleurgesteld, want bij den dood van Hubert is gebleken, dat deze gelukaanbrengeade bochel slechts een kunst product was van papier maché, op het bloote lyf vastgesjord. Zou het mede aan het be drog van Hubert liggen, dat er te MoDte Carlo zoovelen zijn uitgekleed en dat zich aan de takken der in de nabijheid van het Casino staande boomen zich zoovelen heb ben verhangen? schoot stond en haar vriendelijk in 't gelaat zag want Karei was dól op zijn tante omvatte de oude vrouw met beide handen 't blonde kopje. Lang en feeder zag ze het kind aan, als wilde ze in de trekken van zijn wezen een herinnering ver levendigen. Toen drukte ze een kus op 't blanke voorhoofd van den kleine, terwijl groote tranen haar over de wangen biggelden. Verwonderd zag het kleine kereltje op. „Tante, waarom huilt u, dat is niet zoet," zei hij naif en greep haar hand en overlaadde die met kussen. ,Ga nu weer spelen, jongen," zei tante Mietje, op aangedanen toon, en minder vroolijk dan ge woonlijk verliet de knaap het vertrek. Kees bleef alleen met de oude vrouw. „En wij moeten ook scheiden, oude vriend. Je ziet het," sprak ze met een vaste stem, „het zal spoedig gedaan zijn." De oude timmerman keek stil voor zich heen hij trapte met zijn linkervoet voortdurend op den grond en keek nu eens naar het plafond, dan weer naar 't tapijt, doch 't belette niet dat tante Mietje zijn tranen zag vloeien. Vergeefs deed hij een krachtige poging zijn aandoening meester te blij ven- Hij behoefde zich die tranen niet te schamen, 't waren tolken van zijn dankbaar hart. Zij had hem getroost en bemoedigd toen de wanhoop zich bijna van hem meester maakte; zij had hem altijd bijgestaan, liern waar mogelijk oprecht gesteund en bovendien zijn toekomst verzekerd. Dus voelde oude Kees wat hij in zijn meesteres ging verliezen „Ik heb lang genoeg geleefd," ging zij voort, „ween dus niet om mij. Luister naar 't geen ik je nog wilde vragen. Zes jaar lang heb ik gehoopt en gewacht dat hij terug zou keeren je weet van Dr. A. K. VV. Arntzenlns. Over de gezondheid onzer kinderen. Over de opvoeding sprekende, kan ik u geen voorschrift geven, dat voor alle kinderen geschikt is. Nog sterker dan by volwasssenen is er by kinderen groot verschil in gestel en worden daarom sommige voedingen by 't eene kind uitstekend, by 't andere echter in 't geheel niet verdragen. Er is echter één voeding, die voor elk kind ongetwyfeld de allerbeste is, en dat is, in 't eerste levensjaar, de moedermelk. Dit wis ten uit ervaring al eeuwen geleden de men- schen, die kinderen zagen opgroeien. Echter kan men de laatste jaren beter zeggen waar om die voeding de eenige goede is. Men weet nu namelyk, dat 't eiwit der moedermelk zooveel lichter verteerbaar is, dan dat van welke diersoort ook, omdat dat eiwit 't zelfde is, als dat, waaruit 't geheele kinderlichaam is opgebouwd. De njelk wordt, gelijk bekend is, uit 't bloed der moeder afgescheiden en 't kind is uit datzelfde bloed gevoed en samengesteld, er komt dus niets vreemds in bet lichaam. Wanneer wq zien, wat voor verandering er gebeurt in de maag met koe melk en welke verandering moedermelk ondergaat, dan zien wy bovendien hoeveel fijner 't stremsel by moedermelk is, dus hoe gemakkelijker 't door de verterings-sappen wordt opgelost. Bovendien zijn er in 't moederiyk bloed, dus ook in de moedermelk, reeds stoffen voorhanden, die maken, dat't lichaam weer stand kan bieden. Dit komt, omdat de moe der, die ziekten vroeg of laat meer of minder heeft gehad, waardoor alweer stoffen voor goed in 't bloed blijven bestaan, die toen gevormd werden. Al deze stoffen maken 't borstkind ook minder gevoelig voor allerlei ziekten, wat de dagelijksche ervaring ons dan ook leert. In de melk zyn alle voedingsstoffen voor handen, die 't jonge wezen noodig heeft: eiwit, vet, suiker, water en zout. De onder zoekingen van het zog van verschillende dieren hebben geleerd, dat hoe harder het dier groeit, hoe meer eiwit, zout en vet er in is en hoe minder suiker. De mensch groeit vergeleken bij verschillende dieren, 't lang zaamst; een kalf groeit 3 x zoo hard als een kindje, een geit, een schaap, een hond, een kat, en een konyn nog veel harder. 't Is begrypelijk dat die melk dan ook alleen goed is voor het jong van het dier zelf en evenmin als een kalf van menschelijk zog goed zou gedyen, kan een kind alle stoffen vinden in koemelk. Door de melk te verdunnen en met suiker te vermengen, tracht men de hoeveelheid eiwit en suiker op die van menschelijk zog te doen gelyken; dit is ook wel mogelijk, het blijft echter zwaarder verteerbaar eiwit en bevat niet de ziekte-kiem-werende stoffen. Over de andere voordeelen der borstvoeding een volgend maal. wien ik bedoel doch hij is niet gekomen. Ik kan niet langer op hem wachten, doch wanneer hij komt, ontvang hem dan, terwille van mij, met Christelijke liefde.ik zal. Haar stem werd onduidelijk. Met een sprekenden blik zag zij Kees aan. „Ik begrijp u," zei hij, diep geroerd 't hoofd schuddende, „ik zal op hem wachten zoolang ik leef, en na mij weer een ander, totdat hij eindelijk komt. Tante knikte. Zij had nog zoo veel willen zeggen, doch met de grootste inspanning was 't haar niet meer mogelijk. Nauwelijks kon zij nog even de hand oplichten om naar het oude kabinet te wijzen toen zij dit gedaan had, zakte haar hoofd op de borst.een diepe zucht ontglipte haar en in de doodstille kamer hoorde men niets anders dan 't heftig gesnik van den ouden man, die bij den leuningstoel naast zijn doode meesteres geknield lag. De avondzon werd reeds door de schaduwen beschermster. Zachtjes werd de kamerdeur ge opend, een bevallig kinderhoofdje tuurde door de opening en, zijn handen met bloemen gevuld, trad de kleine Karei binnen. „Hier zijn bloemen, tante," zei de kleine jongen, zijn heelen schat op de kniecn der overledene leg gende. Doch toen zijn tante daar onbeweeglijk en zonderling bleef zitten, zag hij verbaasd op en ontrukte door zijn angstig vragen Kees en Martha aan hun sombere afgetrokkenheid. Toen de eerste treurige dagen verloopen waren en tante Mietje op 't piekje rustte dat zij zich had uitverkoren, verwittigde de notaris, die met de bereddering der zaken belast was, den ouden Kees en zijn dochter, dat zij, behalve een belangrijk Verloofd, Zij: „Mijn schat..." Hij: „Mijn engel..." Haar vader: (boven aan den trap) „Mijn gasrekening. kapitaal tot levensonderhoud, ook bij tante's laat- sten wil, eigenaren van het buitentje geworden waren, terwijl Karei bovendien een afzonderlijk legaat was toebedeeld. Jaren verliepen er en de haren van den oude man waren grijs geworden, zijn rug eiken dag meer gebogen, terwijl Karei van kind bijna een rijzig jonge man geworden was, die na landbouwkundige studie, „Eigen Rust" in een welvarende boerderij herschapen had. VII. Aan de haven der stad was het even druk en woelig als altijd; groote mailstoomers lagen kam op den stillen waterspiegel, als getemde leeuwen in een diergaarde; Janmaat was druk aan het lossen en de douane aan de kade kwamen handen en tijd te kort voor het in- en uitklaren der goe deren. De handelaren en handelsbedienden met notitieboekjes in de hand liepen in hun bedrijvig heid eikander haast omver, terwijl vrachtauto's en sleeperswagens de verwarring zoo mogelijk nog verergerden. Op de kabbelende rivier, die door de zon als met flonkerende sterren bezaaid scheen, wemelde het van zeilschepen, roeibootjes, sleep- booten en andere vaartuigen. Ginds zag men een dampende stoomboot snel door het water schuiven en met een sierlijke wending koers naar het haven hoofd zetten. Het was de „Halifax", die uit Noord-Aintqfka kwam. Aan den wal ontbrak het niet aan nieuws gierigen, belangstellenden die vrienden verwach ten, leegloopers die hun tijd zoek maakten, enz. Wordt vervolgd.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1