PÜEÖi Burgerlijke Stand. BINNENLAND Gemengd Mieuws. en. De muziekvereeniging „Apollo"ver- pe haar medewerking. De P.V. „De Gevleugelde Bode"alhier Zaterdag j 1. een wedvlucht van Lier (afstand 69.923 K.M. De uitslag was 1 d Houten, 2 J. Nooteboom. 3 J. Huiisen :i Kamp, 5 Th Melissant, De heer C. M. was aan het grasmaaien :am zulk een zwaai met de zeis, dat hij ■oor raakte en bloedend verwondde. Van onteigening ingevolge de Land- fjiderswet is aangewezen het perceel Hand van den heer A. C. RIJDE TONGE. Ter gelegenheid van zijn ^jarig ambtsjubileum werd deD Ed. Ach tb. burgemeester P. van Schouwen is door □uziekvereen. „Vooruit" een serenade ge- |bt. EN BOMMEL. Dezer dagen slaagde mej. .«as, alhier te Rotterdam voor het examen |ige handwerken. R1ELLE. Mej. A. A. Moerman slaagde week het examen Hoofdacte L.O. te lerdam. EKELINGEN. B. en W. hebben de ge nterekening 1928 ingediend; de gewone yangsten waren f 41,766,61'/a (waaron- I f 1166,62 gewetensgeld), de uitgaven iS,096,26, zoodat zij een batig slot aan- ;t van f 5670,35'/2- Op den kapitaaldienst d ontvangen f 16,765,26 en uitgegeven '.,395,26, alzoo een batig saldo van f370. e rekening van het Burgerlijk Armbe- Jir sluit met een batig slot van f 1968,72. ■e verordening op de heffing van school- is gewijzigd, door gezinsreductie op te Jien. tOCKANJE. Het echte zomerweer, dat wij ■van af 8 Juli reeds hebben deed en doet Ikanjes duinen en strand wemelen van fisten. Vooral 11. Zondag was 't enorm veel bezoek aan het strand en hadden Iconsumptietenten en 't altyd aanlokke- s Bygiea met z'n 20 ontkleedkamertjes z'n badkoetsjes 't bizonder druk, en kon- zij na al die ongunstige Zondagen na drukken, mooien 2en Pinkstermaandag (schade wat inhalen. Duinen en dorp raken j logies, weer vee) meer dan verleden lier, en nog altijd stroomt het aanvragen. Imoeten nog veel meer pension- en andere ógenheden komen; dus bouwen en nog Is bouwen I Vooral in Rotterdam en om rag wint de liefde voor Rockanjes strand Hduinen enorm veld. Voor de gasten van Maat. „Vredeheim" I het voorbereidend kinderkoor van Nieuw voets verdienstelijke vereeniging „Ont- nning na Arbeid" 1.1. Zaterdagavond een Itekend geslaagde uitvoering van zang voordracht. Ouder directie van den heer Vermaat van Zuidland zong het koor van kinderen zeer verdienstelijk een 10-tal d gekozen liederen, die flink applaus ver erven. En ook de voorstelling van de vier artewaalsche meisjes; de dandjjs; 't lof- op de lente, en „Moeders verjaardag" Ier leiding van |het Damesbestuur was |1 goed. Een 10-tal N. Helvoeters bracht kar de kinderen naar Rockanje en terug. Vas een vriendelijke avond voor Vrede- ■m. 10STV00RNE. In verband met het stijgen het bevolkingscijfer boven de 3000, waar- Ir de gemeente in een hoogere klasse wordt ilaatst van de regeling der jaarwedden van ■gemeesters, secretarissen en ontvangers, >ft de gemeenteraad het voorstel van Ged. iten tot verhooging der tractementen van poemde functionnarissen met resp. ƒ400, f00 en ƒ300 ingaande 1 Jan. j.l. metal- aeene stemmen aangenomen. iPIJKENISSE. De 15 jarige G. M. kwam het voetbalveld zoodanig in botsing met r 14 jarigen J. v. K. dat laatstgenoemde [am te vailen en zijn linkerarm brak. De gemeenterekening over den dienst E8 is door den gemeenteontvanger opge- liakt. Zij sluit met een batig saldo gewone mst ad. 33175.10$ en van denkapitaal- mst ad. 4864.89$. Dit mooie resultaat verkregen door de ontvangst van gewe- isgelden en de veel hoogere opbrengst van plaatselijke inkomstenbelasting, dan waar bij de begrooting was gerekend. Onze vroegere dorpsgenoot de heer K. Dijk. ambtenaar ter secretarie te Papent =cht heeft een benoeming als employé jtvangen bij de Philipsfabrieken te Eind en. 10ZENBURG. Een 13-jarig meisje, dat ir bij familie gelogeerd was, had Maan- „middag hetjjongel uk, al spelende zoodanig struikelen over de rails van de lorrie in n tuin van den heerP V., dat zij een been ak. Na verbonden te zijn door den ont- den geneesheer is zij naar haar ouders te n Haag vervoerd. Op de eierenveiling waren aangevoerd 641 stuks. Prijs per 100 stuks 6.22— 1,25. Door Ged. Staten dezer provincie is edgekeurd het raadsbesluit, waarbij werd ngenomen het voorstel van B. en W., tot t aangaan van een kasgeldleening groot 6000,— b(j de Nutspaarbank te Maassluis. VEILINGSBEBICHT van Vrijdag 22 Juli 1929. Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorno". 'opsla 2 50 per 100 krop. istelein 0,05 tot 0,26 per k.g. ardappeien f 2,10 tot f 6,40 per 100 k.g. iters f 1,50 tot f 4,30 per 100 k.g. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 24 JULI 1929. Aardbeien 0,46 tot 0,92 per k.g. frambozen 0,48 tot 0,96 per k.g. Bessen (roode) 0.17 tot 0,39 per k.g. (witte) 0,25 per k.g. Bessen (zwarte) ƒ0,19 tot 28,— per kg. Kruisbessen (rijp) 0,14 tot 0,29 per kg. Boonen groote ƒ4,- per 100 k.g. Roonen dubb. stam ƒ0,17 tot ƒ0,22 per k.g. zd. ƒ0,20 tot ƒ0,22 p. kg stamsnlj 0,11 tot 0,21 per k g. stoksnij 0,16 - 0,34 per k.g. Tomaten A 0,12 tot 0,16 per k.g. AA 0,12 per k.g B 0,08 tot 0,12 per k.g. C 0,10 tot 0,15 per k.g. CC 0,04 0,09 per k.g bonken 0,05 tot 0,08 Komkommers (w.) ƒ6,10,- p. 100 k.g. Augurken 0,75 tot 0,78 per kistje. Kroten f 3,20 tot f -per 100 bos, Bloemkool I ƒ4,— tot f 8,— per lOOst. Rhabarber 2 40 p. 100 bos. Doperwten 0,07 tot 0,09 per k g. Beulen 0,04 tot -,— per k.g. MIDDELHARNIS. Vrijdag 19 Juli maak ten de kindeven van de hoogste klassen der Openbare Meisjes- en Jongensschool een reisje naar Den Haag en Scheveningen. Het mooie, zonnige weer bracht er al vroeg de stemming in. Onder vroolijk gezang trokken de kinderen (ongeveer 160) 's morgens half zeven naar de tram. Door Rotterdam werd geloopea tot station D.P. Daar was gezorgd voor een paar extra rijtuigen, en ongeveer 11 uur was men in Den Haag. Buiten het station stonden 4 bussen van de H. T. M. gereed, om de kinderen een rondrit te doen maken in Den Haag. Langs de belangrijkste punten werd gereden. Vervolgens over de Oude Sche- veningsche weg, door de Scheven -boscbjes, langs waterpartijen, enz. Eindelijk arriveerde men op den Boulevard, waar ongeveer ter hoogte van het Oranje-hotel werd stilgehou den. Vandaar naar het strand; om in een der tenten (de Sierkan) den inwendigen mensch te versterken. Toen pootje-baden en ezeltje- rijden. De jeugd genoot met volle teugen. Het duurt altijd te kort. Maar de tijd gaat onver biddelijk door en men moest opmavcheeren. De boulevard werd opgewandeld. Bij de pier stond de bekende kindervriend D. Slis. Hij had voor de kinderen den toegang tot de wandelpier betaald en voor elk kind een ansicht van Scheveningen. Daar het meer dan tijd was om lijn 11 te balen, kon men van zijn vriendelijk aanbod, om de pier te bezoeken, tot grooten spijt van geleiders en kinderen, geen gebruik maken. Men moest, wilde men Flakkee bereiken, onherroepelijk verder. Om ongeveer 3.20 uur vertrok men uit Scheveningen en bereikte op tijd den trein van 4 uur te Rotterdam. Na eerst in het Beursstation te Rotterdam eens flink te heb ben gedronken, wandelde de reusachtige stoet naar de Rosestraat-, waar de kinderen op limonade getrakteerd werden. In de tram wat koek en chocolade, op de boot weer limonade. De jeugd scheen onver moeid. Op het Haringvliet werd dapper ge zongen. Voor de passagiers een vroolijk gezicht, die blijde, onbezorgde jeugd, dat helder, vroolijk gezang op het water. Bij aankomst te Middelharnis stond, als altijd, Sempre Crescendo gereed, om de kin deren onder de vroolijkste tonen naar het schoolplein te voeren. Honderden en hon derden menschen waren naar 't station ge stroomd of stonden langs de strateD, toen de stoet voorbij kwam. Op het plein werden kinderen en bege leiders ontvangen door Burgemeester Den Hollander, den voorzitter der schoolcom missie, den heer Slis, en het raadslid Van der Meide. Nadat nog een paar muzieknummers ten beste waren gegeven, werd de stoet ont bonden, en trokken de kinderen vermoeid en voldaan huiswaarts. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: Daniël Cornelis Dolk j.m 37 jaar, en Leuntje Polder j.d. 30 jaar. BRIELLE, van 12-18 Juli. OndertrouwdC. Moerman en J. Langerak. Gehuwj; (j, j, p. Bontje en J. E. Dors man. Overleden L. E. van 't Hof, 73 j. wed. v. J. G. van Trompen. bond van muziek- en zanggezel schappen op goeree en over- flakkee. (Opgericht 13 Maart 1927). In 't belang van een beter begrip van het doel en het streven van den Bond van Muziek- en Zanggezelschappen op Goeree en Over- flakkee geven wij een uitvoeriger verslag van de officiëele opening, 0p het Gemeentehuis te Dirksland, van het 3e Bondsconcours op 17 Juli j.l. voor de plaatsing waarvan wij U geachte redactie, bij voorbaat dankzeggen. De Heer Rooij, waarn. Eere-voorzitter sprak ongeveer als volgt: M.H. Tengevolge van de afwezigheid van den Eere-Voorzitter, Burgemeester Visscher, in diens plaats de honneurs waarnemende, is het mij een aangename taak U allen hartelijk welkom te heeten en er mijn voldoening over uit te spreken, dat Gij in zoo grooten getale hebt gevolg gegeven aan den oproep om tegen woordig te zijn bij de officieele opening van het derde Bondsconcours voor Fanfarecorpsen, fames- en mannen- en gemengde Koren. Daaruit blijkt zonneklaar, dat het streven van het Bondsbestuur Uwe sympathie heeft, welke dat Bestuur dan ook te volle verdient. De vraag of dit laatste algemeen wordt onder schreven, durf ik niet met ja te beantwoorden. Gelukkig is, wat Dirksland aangaat, geble ken, dat „het onbekend maakt onbemind" hier van voor een groot deel de oorzaak is. Toen n.l. bekend was, dat voor 1929 deze gemeente was aangewezen, rees dadelijk twijfel of Dirksland zich voor een dergelijken wed strijd zou leenen. Dit moge voor velen Uwer eenigszins vreemd klinken, maar wie op de hoogte is met de toestanden op dit Eiland, kan weten, dat, wat in de eene gemeente zonder bezwaar wordt toegelaten, in een andere gemeente ongaarne wordt gezien. En als dan in zoo'n gemeente toch het Con cours wordt gehouden, is het te begrijpen, dat er heel wat stuurmanskunst noodig is geweest, niet alleen om de voorgenomen plannen te ver wezenlijken, doch bovenal om zoover te ko men, dat op dit oogenblik kan worden ver klaard, dat de ideeën omtrent het doel en streven van het Bondsbestuur en inzonder heid van het Muziekgezelschap te dezer plaatse, in groote mate ten gunste van beide zijn gewijzigd en dat daarvan metterdaad liet bewijs is geleverd. Na deze toelichting kunt Gij zelf het ant woord geven op de vraag, wat de reden is, dat Gij op het concoursterrein de traditioneele publieke vermakelijkheden niet zult aantreffen Laat mij er dadelijk iets aan toevoegen en ik meen te mogen aannemen, dat ik daarbij aan mijne zijde heb allen, die muziek en zang, als hier gegeven zullen worden, als kunst beschou wen en een concours als een centrum van kunst. N.l. dit: dat op een plaats, waar men moet komen om in hoogeren zin te genieten, geen publieke vermakelijkheden noodig zouden moeten zijn om de belangstelling van het pu bliek te trekken. Misschien, dat de tijd nog eens komt, dat de Muze een zoodanige plaats in het leven van het publiek inneemt, dat bij wedstrijden als deze, naast muziek en zang, niets anders geduld wordt en dat er geen publieke vermakelijk heden noodig zijn om een kloppende Rekening te verkrijgen. Wellicht, dat het voorbeeld van Dirksland elders navolging zal kunnen vinden. Thans terugkomende tot het begin, mag ik niet nalaten een bijzonder welkomswoord te richten tot Heeren Juryleden, wien dank ge zegd wordt voor hunne tegenwoordigheid, voor de moeite die zij zich hebben getroost om naar dit afgelegen Eiland te komen en voor de beschikbaarstelling van hunnen kostbaren tijd. Van zelf denken wij weer aan de hooge kunst die zij dienen, doch ook aan klacht, die ik wei eens heb vernomen, dat Deze niet wordt ge waardeerd en gesteund. In dat opzicht is er naar ik meen wel iets op de Debetzijde van de Staatsbemoeiingen te schrijven en dan doet het ons goed, dat wij mogen constateeren, dat er ook wel eens wat naar de Creditzijde kan worden overgeboekt. Toen wij dezer dagen lazen, dat een onzer Juryleden, de Heer Diamant, tot Ridder in de orde van Oranje Nassau was benoemd, hebben wij dat als een zoodanigen Creditpost be schouwd en ik neem van deze gelegenheid ge bruik om den Heer Diamant uit naam van alle aanwezigen met deze Koninklijke onder scheiding van harte geluk te wenschen, met de hoop, dat hij dit teeken nog vele jaren met eere mag dragen. En moge de Jury de beste indrukken van dit concours en van Dirksland medenemen. Verder worden welkom geheeten met name: Het Bondsbestuur, Heeren Directeuren en Voor zitters der deelnemende gezelschappen. Het is voor U allen een drukke tijd geweest. Het Bondswoord voor in het programma te vinden, ademt een zoo frisschen en aangena- men geest, dat wij er ons niet aan zullen wagen om daar iets aan toe te voegen, over tuigd als wij zijn, dat wij dat woord slechts zouden kunnen verzwakken. Lezing daarvan wordt U ten zeerste aan bevolen. Het is onze wensch, dat Gij steeds met ge noegen op dezen dag moogt terugzien en dat al Uwe moeite en toewijding, die Gij geheel of zoo goed als geheel belangeloos en uit liefde voor de goede zaak besteedt, op de juiste waarde wordt geschat. Naast woorden van welkom ook woorden van dank. Aan het Eerecomite. Door Uwe toetreding hebt Gij een onmisbaren steun aan het wel' slagen van het Concours gegeven en men kan U beschouwen als een cirkel, die in het begin om het Bondsbestuur en het Uitvoerend Comité is getrokken, waarbijnnen deze rustig konden voortwerken, overtuigd van het wel slagen. Aan het uitvoerend comité. Dit zal zelf het beste weten hoeveel werk het heeft gehad om alles te regelen en goed te laten loopen. Laat het U een voldoening zijn van deze plaats te vernemen, dat wij allen overtuigd zijn, dat het werk in geen betere handen ge legd had kunnen worden en dat wij, in het bij zónder Uwen ijverigen Voorzitter, dank ver schuldigd zijn, voor hetgeen Gij hebt gedaan en nog zult doen. Ami het Eerelid, dat zijn terrein voor het concours ter beschikking heeft gesteld. Aan het Gemeentebestuur voor zijne mede werking. Verder aan allen, die op welke wijze ook tot het welslagen van het concours hebben mede gewerkt, waaronder zij, die hunnen auto's ter beschikking stelden. Dan zij in het bijzonder gedacht aan de eere- leden, die het initiatief hebben genomen om dezen dag met een vuurwerk te besluiten, iets dat niet op den weg van het Bondsbestuur lag of daarop gelegd kón worden. Wij zeggen niet te veel, dat de drijfveer is geweest, dat Dirks land een zoo goed mogelijken indruk zou geven naar buiten. Ik behoef eigenlijk niet te zeggen, dat zij en allen die hen finantieel hebben gesteund, onzen hartelijken dank verdienen. Dat de exploitant van de ververschingstent in Uwe gunst wordt aanbevolen, behoef ik U ook eigenlijk niet te zeggen. Nu moet ik eindigen, want de gezelschappen beneden in slagorde geschaard, ongeduldig om met den edelen en vreedzamen strijd een aan vang te kunnen maken, mogen wij niet langer laten wachten. Het zij mij echter vergund nog even een beroep te doen op Uw aller medewerking opdat dit Concours evenals elders het geval zoo rustig en waardig mogelijk verloope en ten slotte verzoek ik U met mij een dronk te wijden aan iiet welslagen van het derde Bondsconcours. Daarna nam de Heer Bergman, voorzitter van den Bond, het woord en sprak ongeveer ais voigt: Geachte aanwezigen, in 't bijzonder Jury en de Heer Rooij. Allereerst wend ik mij tot U Mijnheer Rooij. Mijnheer Rooij, U sprak woor den naar mijn hart; uit uw rede blijkt, dat U begrijpt het doel van den Bond op Goeree en Overflakkee. De mooie taak van 't Bondsbe stuur is niet alleen het bevorderen van het muziekleven hier, maar er iigt een diepere kern in. Deze kern is de band, dien wij langzamer hand zich zien vormen tusschen de plaatsen op Flzkkee. Vroeger bestond er haat en nijd tus schen de dorpen onderling, en alles is nog niet gezuiverd, doch nu zien wij, en ons streven is in die richting, dat in de drie jaren dat de Bond bestaat deze kloven kleiner zijn gewor den, dat er een goede sfeer ontstaat, een sfeer, zooals wij die op de laatste algem. vergadering van 6 Juli hebben aangevoeld. Innerlijk blij zijn wij, te mogen constateeren, dat wij mede helpen aan de verbroedering der plaatsen onderling. Wij mogen ops achten als een schakel in de keten, die de gemeenten op Goeree en Overflakkee langzamerhand hechter zal binden en de kleine veeten doen vervagen. En nu tot U, geachte Jury, Mr. Flipse, voor de eerste maal zien wij U hier in ons midden, Uw naam in de muziekwereld van Rotter dam garandeert ons een uitstekende beoor deeling, en ik hoop dat U hier aangenaam zult werken. Mijnheer van Herwaarden, U is de taak van Secretaris opgedragen, en wij ver wachten van U, dat U zich in bijzondere mate zult kwijten van deze moeilijke taak. Dit critisch verslag, door U uitgebracht, zal ge drukt worden, en moet dienen als leidraad voor de aangesloten vereenigingen. En ten slotte rust op U, Mijnheer Diamant, als voor zitter van de Jury de taak, te begrijpen, dat het woord „Groot Nat. Concours", U wel be kend, nog niet voldoende voor dit concours wordt beaclit. Ik wenschte een absoluut strenge beoordeeling, waarin niet de prijzen de beoordeeling zijn, maar de op- en aanmerkin gen het voornaamste. Wij moeten voor alles de zuiverste beoefening der muziek begrijpen, alles geven, 't financieele komt hier pas in de laatste plaats. Mijne Heeren, ik hoop, dat wij aangeneem zullen samenwerken en verklaar hiermede het 3de Bondsconcours voor geopend. Tenslotte antwoordde de Heer Bernard Diamant ongeveer als volgt: ik heet de directeuren der aangesloten ver eenigingen welkome, Ik herinner mij reeds vorige jaren ook in de jury zitting gehad te jhebben, en heb toen reeds geconstateerd, dat hier serieus wordt gearbeid. En zeer terecht. De invloed die uit kan gaan van muziek is iets buitengewoons. Wie dien invloed niet kent, komt iets tekort in zijn leven. Wie het mooie in de muziek leert hooren en waardeeren heeft iets voor het geheele leven. Steeds moet het doel en streven naar dit hooge ideaal gericht zijn. ik wensch U, vereenigingen, veel succes en hoop dat de op- en aanmerkingen U ertoe zullen bijdragen U op het goede pad te leiden. Verder dank ik den Heer Rooij voor zijn gelukwensch met mijn benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. En tenslotte kan ik wel zeggen, dat ik de opmerkingen van den Heer Bergman heel goed in het oor geknoopt heb. (Applaus). Namens het Bestuur, G. Bergman, Voorzitter. J. Hekman, Secretaris. dienstbode levend verbrand. HAARLEM, 22 Juli. Een zware brand, waarbij helaas een menschenleven te betreuren valt, heeft gisteravond tegen twaalf uur onder Hoofddorp aan den landelijken Vijfhuizerweg hoek IJweg gewoed. Hedenmorgen gingen in de heele buurt uog allerlei geruchten over het verschrikkelijke ge beuren en deden tal van verhalen de ronde. Vooral liet heldhaftig optreden van den vader werd besproken, die zelf ernstig gewond, er met levensgevaar in geslaagd was zijn kinde ren in veiligheid te brengen. Te midden van de landelijke omgeving staan aan den Vijfhui zerweg de verkoolde resten van de verbrande boerderij, waarin het gezin van den heer S. V. bestaande uit man, vrouw, zeven kinderen en de dienstbode G. ie G. woonden. De inspecteur van politie, de heer jelsma, was zoo welwillend om ons de toedracht van het gebeurde te verhalen. Het gezin V. had zich gisteravond elf uur ter ruste begeven. Beneden sliepen het echtpaar en drie kinderen; boven nog vier kinderen en in een afzonderlijke kamer de dienstbode. Te ongeveer halftwaalf hoorde de vrouw een zwaren slag. Zij dacht, dat het onweer was en wilde weer gaan slapen; doch een tweede slag volgde. Nu ging zij opzitten en keek om zich heen. Tot haar ontsteltenis zag zij vuur door de reten van de plankenafscheiding tusschen het woonhuis en de schuur. Zij wekte haar man, die onmiddellijk opstond. Hij nam poolshoogte en zag dat het er ernstig uitzag. Om hem heen stond vrijwel alles in lichtelaaie en hij begreep, dat het geheele ge zin in levensgevaar verkeerde. Gelukkig ver loor hij zijn tegenwoordigheid van geest niet. Dwars door de om zich heen grijpende vlam men, trok hij zijn vrouw en drie kinderen naar buiten. Daarna dacht hij aan hen, die op den zolder sliepen en wilde, om dezen te redden, de trap oploopen. Maar de vlammen waren hier reeds meester van het terrein. De trap was door het vuur afgesloten. Dan maar buiten om. Vlug plaatste V. een ladder tegen een nog niet aan getasten muur en bereikte zoo een der ramen. Hij sloeg de ruiten in, doch verwondde zich hierbij ernstig aan zijn hand. De polsslagader was geraakt en slechts hevig bloedend kon hij zijn reddingspogingen voortzetten. Eerst kroop hij door de ruit en riep de dienstbode. Toen ging hij naar de kamer waar zijn kinderen waren. Deze lagen huilend wegens het vreemd geweld in bed. De vader pakte ze op en wilde door het raam terug. Ongelukkig had de vuur zee deze eerst zoo veilig gebleven plaats ook al bereikt, zoodat de terugtocht werd afgesne den. Het scheen bijna zeker, dat V. met zijn kinderen hier den dood zouden vinden. Reeds stonden zijn kleeren in brand, toen hij zijn wanhoop op een idee kwam. in den zoldervloer bevond zich n.l. een luik, dat uitkwam in de zoldering van de slaapkamer. Het werd nooit meer gebruikt en dankte zijn ontstaan aan de oude inrichting der boerderijen in deze streek. Met alle macht begon V. aan dit luik te rukken en werkelijk gelukte het hem, het te openen. Hierdoor liet hij zijn kinderen zakken, terwijl zijn vrouw deze opving. Toen sprong hij zelf zwaar gewond en ernstig brandend naar be neden, nog juist bij tijds om zich van een wissen dood te redden. Eindelijk stond dan het geheele gezin veilig op straat. Dit meende men althans, doch plot seling klonk een nieuw onheilspellend geroep: waar is de dienstbode gebleven. Nergens was zij te zien en het vreeselijk vermoeden rees dat zij zich niet had kunnen redden. Overal werd gezocht, doch tevergeefs. Een vage hoop was er nog, dat zij uit angst ver weg was gevlucht, doch hedenmorgen vond de politie haar ver minkte lijk in haar bed, onder de verkoolde resten van de dekens. Uit vrees schijnt zij in bed gesprongen te zijn, om zoo aan het vuur te ontkomen. zware brand te nieuw-lekkerland Vijf huizen door het vuur vernield. Te Nieuw-Lekkerland heeft Zondagmorgen een hevige brand gewoed, waardoor twee groo te hofsteden en twee arbeiderswoningen geheel, en een groote hofstede gedeeltelijk, vernield werden. Omstreeks 10 uur begon de brand in de boerderij van de gebroeders Voorsluys, die in korten tijd in lichte laaie stond. Het woonhuis van J. Boele, dat aan den eenen kant, en de hofstede van B. de Lange, welke aan den anderen kant stond, brandden ook tot den grond toe af. Vervolgens sloeg het vuur over naar het woonhuis van W. Verwaal. Ook dit werd een prooi der vlammen. Het vuur tastte daarna de kapitale hofstede van A. G. Darn- steegt aan, doch deze kon men gedeeltelijk behouden. De gemeentebrandspuit, benevens drie motorbrandspuiten, n.l. die van Streef kerk, Groot-Ammers en Lekkerkérk, waren spoedig op de piaats des onheils, doch konden tegen de geweldige vuurzee niet veel uitrichten. Omstreeks twee uur 's middags was men den brand meester. De schade is zeer groot. Bij een paar eigenaars is letterlijk alles verbrand. Het hooi was juist deze wee'k binnengehaald. De bewoners waren verzekerd, doch niet hoog. De oorzaak van den brand is onbekend. tien geboden bij warm weer. Hoe ons te wapenen tegen de hitte. Hoe kunnen wij ons tegen de felle warmte wapenen, ziedaar een vraag, die misschien even vele malen gesteld wordt als zij onbe antwoord blijft. Wij vonden evenwel Dr. Brenkman, waar nemend directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen Dienst te Amsterdam bereid tot het geven van een aantal nuttige wenken, die wij gaarne hieronder laten volgen. 1. Blijft matig in alles, ook in het eten. 2. Drinkt niet te veel water en vooral niet te veel bier. 3. Zwemmen aan te bevelen, althans voor gezonde menschen. 4. Gaat niet „zonnebaden", vooral niet als men juist uit het water komt. 5. Houdt overdag de ramen aan de zonzijde dicht, 's Avonds en 's nachts de ramen Door Zon Verbrande Huid, Doorzitten bij Wielrijden en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met Dooien 30-60 en 90 ct. Tube 8 Bij Apoth. en Drogisi (Adv.) Door den bliksem getroffen. Een doode en een verlamde. Op het tentoonstellingsterrein te Vaals is Zondagmiddag een bureaulist door den blik sem getroffen en gedood en een persoon ver lamd. Tijdens een kort doch hevig onweer werd i 73-jarige landbouwer Bergerink onder Driene (O.) Zondagmiddag door den bliksem getroffen en gedood. Noodweer. Boven Zuid-Limburg. Een hevig onweder heeft Zondagavond over Zuid-Limburg gewoed. De bliksem sloeg op verschillende plaatsen in. In de omstreken van Heerlen veroorzaakte de regen over stroomingen. Vele varkens en kippen kwamen om. In het gebouw van de tentoonstelling te Vaals stond het water 15 cM. hoog. De brand, weer droeg de bezoekers (sters) naar buiten open. 6. Kleedt u zoo dun mogelijk. Het mannelijk geslacht spiegele zich aan de dames. 7. Slaapt met niet te veel dek. 8. Bakert vooral zuigelingen niet te veel in. Kleedt ze heel luchtigjes, maar past op voor tocht. 9. Loopt niet zonder hoofddeksel in de zon. 10. Leeft zoo rustig mogelijk. minderjarig meisje geschaakt? 's-GRAVENHAGE, 18 Juli. Heden is ter beschikking van den officier van justitie ge steld en in het Huis van Bewaring opgesloten, zekere S., die Zondag j.l. op verzoek der Haagsche politie te Amsterdam werd gearres teerd wegens schaking van de 20-jarige mej. T. G. Beide jongelui werden naar hier overge bracht en tijdelijk in arrest gesteld. Wegens den ernst van het misdrijf, waarop een maxi mum straf van vier jaar staat, is S. thans naar het Huis van Bewaring overgebracht. Gezonken. Zondagmiddag ia, ter reede van Oslo een stoomsloep vau Hr. Ma. Heemakerck door een ferryboot aangevaren en gezonken. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De sloep zou Maandag gelicht worden. De warmste dag van het jaar. Volgens de ochtendbladen was het Zaterdag in Hongarije de warmste dag van het jaar. In de Donau zijn niet minder dan 15 menschen bjj het zwemmen verdronken. Hevige onweders in het Zuiden en Oosten. Zuid- en Oost-Engeland zijn Zondag door hevige onweders bezocht, die meerendeels door slagregens gevolgd werden en door Reuter als „tropisch" worden gekenschetst. Er heerschten dan ook, voordat het onweer losbarstte, hier en daar temperaturen van 90* F. in de schaduw. Te Londen werd een jonge man van 22 jaar door den bliksem ge dood en moesten tal van menschen, die door den bliksem getroffen waren, wegens brand wonden in de ziekenhuizen verbonden wor den. Voor het overige richtte de bliksem geen schade aan, doch de wegen hebben veel van den stortvloed, die daarna uit den hemel kwam, te lijden gehad. In West-Londen hagelde het een kwartier lang. Onder de veleD, die voor de warmte verkoeling ge zocht hadden op de rivier, brak een ware paniek uit. Velen zochten beschutting onder hoornen en struiken aan den oever tot ook daar hun booten vol begonnen te loopen en zij naar andere-schuilplaatsen moesten uit zien In den omtrek van Londen stonden honderden auto's, die niet verder konden doordat de wegen zoo diep onder water stonden. In sommige plaatsen is dan ook in 40 minuten tyds 3$ c.M. regen gevallen, wat op zichzelf in dezen drogeD tyd eer een voor- dan een nadeel is. Ook op sommige spoorwegen was het verkeer een tijdje ge stremd Het onweer bracht ook een aardige verkoeliDg teweeg, die op sommige plaat» sen wel 20" bedroeg. Aan de kust droeg het onweer meer het karakter van een windhoos, met een soort vloedgolf gepaard, die van Yarmouth tot Worthing werd waargenomen en een paniek veroorzaakte onder de duizenden vacantie- gangers Op sommige plaatsen was het alsof er uit zee een 10 M. hooge muur van water op kwam zetten. Te Folkestone werd een jongen, die op de rotsen zat te visschen, door de vloedgolf in zee gesleurd. Hij is verdronken. Te Shoreham wordeD tweejon» gens vermist, die zich met een boot in zee bevonden. Uit andere plaatsen komen be richten van menschen, die nog juist bjjtjjds vaD verdrinking gered konden worden. 500 SCHAPEN VERBRAND. Zondagmiddag heeft bet in Voor-Pomme- ren hevig geonweerd. Vooral op het eiland Riigen is het noodweer geweest. Op het riddergoed Unrow te Samtens ia de bliksem in een schapenstal geslagen. De vlammen sloegen op een schuur over en zetten ook dit gebouw in braDd. Beide gebouwen zjjn geheel vernieid. In den stal bevonden zich 500 schapen, die voor het onweer binnen- gedreven waren. Alle scbapeD ztjnomgeko- nren. Eén derde van den hooioogst is even eens vernield, alsmede een aantal machines. HEFTIG ONWEER BOVEN HET RIJNLAND. Zondag in den namiddag woedde boven het Rijnland een heftig onweer. De brand» weer te Keulen werd 21 maal gealarmeerd, voor het grootste deel om beschadigde daken te herstellen om gevaar voor instorting te voorkomen. Te Dueren vfflen hagelkorrels van bijzondere grootte. Vele ruiten werden door de hagelsteenen vernield. Het onweer werd gevolad door een hevigen stortregen, die het karakter van een wolkbreuk kreeg en 20 minuten aanhield. Op den Aggerdam te Duisburg werd een 26-jarige man door den bliksem gedood en een klein kind ge wond.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3