Voor huis en hof. Landbouw. Plaatselijk Meuws. Burgerlijke Stand. 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 24 JULI 1929. EEN WIJS WOOK1) VOOR IEDKREN DAG. ZONDAG. Geen plaats in ons binnenste kan ledig blijven. De troon, die niet door een ent wordt bezet, wees er zeker van, een duivel zal dien innemen. MAANDAG. Op de jacht naar eer verliest menigeen zijn eigen eer. DINSDAG. Naar meer steeds blijft het menschdom jagen En troost zich zorgen en gezwoeg, In plaats van naar 't geluk te vragen Dat in dat woordje schuilt: Genoeg. WOENSDAG. Hoe lang gij leeft, hangt niet van u af, maar dat gij, zoolang gij leeft, zedelijk goed zijt, staat in uwe macht. DONDERDAG. Het doel van het leven is niet: gelukkig te zijn, maar er zooveel mogelijk naar te streven. VRIJDAG. Een rustig leven geniet hij, die de mén- schen verdraagt en ze missen kan. ZATERDAG. Wie niet kan vergeven Gaat eenzaam door het leven. Bijdragen, niet grooter dan 48 en niet kleiner dan 36 regels, mogen voor deze rubriek worden ingezonden. Bij opname vergoeden wij voor actueele (niet plaatselijke) gedichten 2,50, (Nadruk verboden) (Ingezonden.) DE ZUIGELING OP DE FIETS. Als ik, met m'n lieve Moesje Of m'n Paatje, uit moet gaan, Hobbel ik hun liefde-pandje In 'n mandje achteraan. In het stof of door de modder, In den regen, in de zon, Met m'n luiers op den bodem, In m'n snoeperige „pon", Hang ik achter op hun fietsen, Met twee riemen vast gesjord, Tot de melk in m'n maagje Door 't hossen boter wordt, „'tls gezond", zegt lieve Moesje, „Buitenlucht daar groeit ze van, En ze denkt: ik zal wel zorgen, Dat ik dok de straat op kan. 'b Moet me gruwelijk vervelen Achter op zoo'n vlugge fiets, Want van al wat er voorbij vliegt, Zie ik toch zoo goed als niets. Lieve Moesje wil natuurlek, Dat ik het heel prettig vind, Maar 'n Moesje denkt dat z' alles Beter weet dan 'n klein kind. Daarom stribbel ik niet tegen, Ik, haar klein, onschuldig schaap, En ik hang, maar heel verstandig, Stiebum achter haar in slaap. POEZEL. Zomer in den tuin. In een goed onderhouden tuin is voort durend vrijwel alles bezet of worden voor bereidingen getroffen voor een volgend ge was of reeds voor het volgend jaar. Dit laatste mag misschien wat overdreven klinken en toch is het zoo en is het evenmin overdreven. Werk en vooral kleine karweitjes zijn er altijd wel en juist deze kleine karweitjes, heel eenvoudig en logisch op zichzelf, worden 'het gemakkelijkst vergeten en over't hoofd gezien. En juist deze voor de handliggende kleinigheden dragen zooveel bij tot het wel slagen van het geheel. In den vruchtentuin beloven boomen en struiken een rijken oogst en hebben we maatregelen te nemen, opdat de beladen takken niet onder den last bezwijken. De natuur is hierbp een machtig bondgenoot, door de natuurlijke vruchtdunning. Met zeer gemengde gevoelens wordt soms naar de afgevallen en afgewaaide vruchten gezien, wordt het zelfs jammer gevonden, doch in de meeste gevallen is dit meer voor- dan nadeelig. Een geheel beladen boom is niet in staat alle vruchten tot een behoorlijke ontwikkeling te brengen en indien de natuur ons hierbij niet te hulp kwam, zou de quaD- titeit enorm worden, doch de qualiteit zou er geducht onder lijden. Bij groote boomen zijn we uitsluitend op de natuurlijke vrucht dunning aangewezen, doch bij de kleinere boompjes, leiboomen enz. kunnen we.de natuur hierbij helpen en zoo noodig ver beteren In de eerste plaats worden de mis vormde vruchten verwijderd, terwijl ook de al te zware trossen onze hulp noodig hebben. De overblijvende vruchten worden er zooveel te mooier en grooter door, zoodat de totale opbrengst er geenszins onder behoeft te lijden. Pas verplante vruchtboompjes geven soms het eerste jaar vruchten, tot groote voldoe ning der eigenaars. Blijven de vruchten han gen, dan verandert de aanvaDkel(jke vol» doening in groote teleurstelling. Aan den kleinen omvang der vruchten, de bladvor ming en de lengte der scheuten is duidelijk waar te nemen dat zulke vruchten niet onder normale omstandigheden ontstaan zijn en dat de verdere ontwikkelin g van zulke vruch ten gaat ten koste van het boompje, dat zijn voedingsappen juist zoo noodig heeft voor een stevige en gezonde ontwikkeling. Ver wijder in zoo'n geval de vruchten en laat hoogstens een of twee vruchten hangen, teneinde te kunnen controleeren of de soort wel de gewenschte is. Pas, waar mogelijk de vruchtdunning toe, verwijder in de eerste plaats misvormde en aangestoken vruchten, steun de zwaar beladen takken en draag tevens zorg dat de vruchten zooveel mogelijk in het volle licht hangen. Opbinden der takken kan dit in hooge mate bevorderen. In den bessentuin zoeken we nu reeds de struiken uit, waarvan in den winter de stek ken gesneden zullen worden. De struiken die het best voldoen worden gemerkt, om daardoor te voorkomen dat straks de scheu ten gesneden worden van de minder pro ductieve struiken, want deze laatsten vormen de beste scheuten en zouden ons dus op een dwaalspoor kunnen brengen. Vooral bij de zwarte bessen is dit van belang. Langzamerhand hebben we ook aan de zaadwinning in de bloemen- en groenten- tuin te denken. Bij de bloemen nemen we alleen zaad van de mooiste exemplaren, voorzien deze van een duidelijk etiquet en bewaren het zaad goed droog op een luchtige en droge plaats. De zaadwinning in den groententuin gaat heel vaak nog erg primitief en wel als volgt: Er wordt eerst maar raak geplukt en op een zekeren dag komen we tot de ontdekking, dat er nog voor zaad gezorgd moet worden. Van het overschot wordt een plukje aan gewezen en als zoodanig benut Een duurdere methode om aan slecht zaad te komen bestaat er niet. Breek met deze dure en domme gewoonte en pas ook hier selectie toe. Merk de beste planten, bestem deze voor zaad winning, pluk de slechtste vruchten hiervan af voor direct geuruik en neem alleen de overblijvende voor zaad. De resultaten zijn schitterend, de moeiten gering, kosten nihil, voldoening groot. Een merkwaardig Kali-Proefveld. Het blijkt mij meer en meer, dat ofschoon in de kleibouwstreek van ons gewest al heel wat kali wordt gebruikt, er toch nog een aantal boeren en gardeniers z(jn, die de beteekenis van de kali voor onzen intensieven landbouw niet of niet voldoende inzien, zoo dat zij óf het gebruik van kali op kleigrond geheel achterwege laten, óf wel deze mest stof in te geringe hoeveelheid uitstrooien. Zoo is de aanvang van een artikel uit de Leeuwarder Courant en het slaat zoo geheel op onze toestanden dat wij het voor onze lezers nuttig achten bedoeld artikel hier weer te geven. De schrijver vervolgt dan: Een merkwaar dig voorbeeld van den nadeeligen invloed van het weglaten der kali op den stand van het aardappelgewas levert het proefveld van den heer S. Beimers te Hijum. Dit is aan gelegd op zwaren kleigrond en bevindt zich op eenigen afstand aan den oostkant van den weg Hijum - Hallum. Volgens verklaring van den proefnemer was op dit stuk land nog nooit kali gebruikt. Het proefveld bestaat uit drie perceelen, die alle krachtig bemest zijn met superfos faat en zwavelzure-ammoniak. Het middelste perceel heeft geen kali ontvangen, het wes telijk perceel is bemest met patent-kali naar 1200 K G. per H.A. en het oostelijk perceel met patent-kali naar 600 K.G. Verbouwd wordt op dit proefveld een nieuwe aardappel- varieteit, die door den proefnemer zelf is aangekweekt en waaraan hjj den naam van Mato heeft gegeven. Op 29 Juni heb ik in gezelschap van de heeren Muntinga uit Zwolle en Stienstra uit Leeuwarden een bezoek aan dit proefveld gebracht. Bij de eerste beschouwing stonden wij eigenlijk paf van de sterke werking die de kali hier had vertoond. Op het perceel zonder kali hadden de aardappels, zooals bij kaligebrek geregeld het geval is een donker der kleur. De planten waren veel zwakker ontwikkelt en men kon nog gemakkelijk door de rijen heenzien. Behalve door de veel krachtiger ontwikkeling der aardappelen die met 1200 K.G. waren bemest, onderscheidde dit perceel zich ook daardoor, dat de grond reeds geheel bezet was. Van het perceel met 600 K G. patentkali kan hetzelfde worden gezegd, met dit verschil, dat de ontwikkeling minder krachtig" en de bezetting minder dicht was. Onze verbazing over de zeer sterke wer king der kali was zóó groot, dat al beel spoedig na de beschouwing de vraag over onze lippen kwam: „Wat is hier gebeurd?" Zooals te verwachten was, kon de proefnemer daarop geen ander antwoord geven, dan dat de meststoffen waren uitgestrooid volgens de gegeven voorschriften Hij kon gelukkig ook nog wat meer doen, namelijk \pns ver wijzen naar het overige gedeelte van het perceel aardappels Vlak naast het proefveld stond een akker Munetersche en daarnaast een aantal akkers Wetten. Ook deze aardap pels hadden geen kali in de bemesting ge kregen en de achterlijke stand daarvaD k wam geheel overeen met dien van het proefveld perceel zonder kali. Ik maak van het waargenomene op dit proefveld opzettelijk melding, omdat ik het geschikt acht om ieder, die nog niet vol doende overtuigd is van de noodzakelijkheid eener flinke kalibemesting bij de aardappel teelt, ook op kleigrond, van de dwalingen zijns weegs te bekeeren. Dit proefveld bezien en de kali noodzakelijk achten, beteekent in mijn oog hetzelfde. Het is gelegen in de z g. „zwarte wouden." Men lijdt eerst de reed op naar de boerderij van den heer A. Kooi onder Hallum en volge dan over eenigen afstand de modderreed naar het oosten. Het proefveld ligt vlak aan den zuidkant van die reed. Voor hen, die dit proefveld willen bezoeken en belang stellen in de nieuwe variëteit, waarmee het is bepoot, laat ik daarover nog enkele opmerkingen volgen. Zij is volgens mededeelingen van den heer Beimers ge kweekt uit Roodspruitje als moeder en Bor- gers als vader. Het loof heeft eenige overeen komst met dat van de Wet en ook de knol- vorm lijkt daarop nogal, in het bijzonder wat betreft de diepe oogen. Bij de voorbereidende besprekingen van het proefveld bracht de heer Bijmers deze nieuwe variëteit ter sprake. Door toezending van een paar maaltjes kreeg ik gelegenheid deze aardappels te beproeven. De smaak was goed, de kleur flink geel als van de Wetten, terwijl ze wat minder stevig waren. Bij de beoordeeling van een nieuwe variëteit is altijd de noodige voorzichtigheid geraden. Daarom zal ik er niet meer van zeggen, dan dat zij, als ze zich verder goed houdt, mis schien de Wet zal kunnen vervangen Dit zou in zooverre van belang kunnen zijn, als deze variëteit bij sommige aardappeleters nogal geliefd is, terwijl zij door vatbaarheid voor wratziekte misschien mettertijd buiten de teelt zal vallen. O, 'pari doorgelooper» plevier-», smetten, door l Schrijnen x/cxo d-S Kuid worden cUn.delu}K^ s/er. aacLt G.r\ genezen door AKk.er'4 Klooaterbalsern. „Ceen goud zoogoed. (Adv. in Blokschrift) MIDDELHARNIS. Vrijdagavond kwam aan den Langeweg de heer B. met zijn motor fiets in aanrijding met den fietsrijder V., doordat V. even voor het passeeren de weg overstak. Beiden werden van de fiets geslin gerd en bekwamen aan hun rijwiel schade. V. was er het erget aan toe, doordat hij een ernstige hoofdwond opliep, terwijl dhr. B. minder ernstige kwetsuren bekwam. Genees kundige hulp was noodzakelijk. Postduiven-sport. Uitslag wedvlucht vanuit Bordeaux (Frankrijk) afstand846 K.M. LoslatiDg 13 Juli v.m. 5.50 uur. Aankomst eerste duif 14 Juli v.m. 10.43uur,laatste 18 Juli n.m. 4.35 uur. Ie, 3e en 4e pr., F. Radauer; 2e pr.. St. Loolj5e, 6e en 7e pr. J. J Nipius. Vrijdagavond hoopt voor de Geref. Gem. op te treden ds. Fraanje uit Barneveld. Nadat de Donkere weg door een der eige naars van de aldaar gelegen boomgaarden eenige maanden aan twee zijden afgesloten is geweest, is j.l. week de prikkeldraadver sperring weggenomen en is genoemde weg weder voor het verkeer opengesteld. Vrijdag zijn alhier aan de kaai aan gevoerd en verscheept naar Rotterdam 400 kisten Eigenheimer-aardappelen door dhr. Joh. Koert. Aan de Kweekschool voor Onderwijzers te Hellevoeteluis zijn o.m. bevorderd van de le naar de 2e klasse mej M. C. Vermaas en van de 2e naar de 3e klasse dhr. J. L. de Baan. Centrale Veiling voor Goeree Overllakkce te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 19 Juli 1929. Bloemkool ƒ3,70 tot 10,— per lOOst. Komkommers 7,— tot ƒ10, per lOOst. Perziken ƒ4,10 tot ƒ9,— per 100 stuks. Rabarber 3,70 per 100 bos. Kroten ƒ4,— tot 6,70 per 100 bos. Peen 1,80 tot 2,50 per 100 bos. Andijvie 0,40 tot 0,80 per 100 krop. Postelein 0,40 tot 2,— per 100 k.g. Peulen 0,50 tot 18, - per 100 k.g. Doppers ƒ3,- tot f 10,- per 100 k.g. Snijboonen 25,— tot 30,— per 100 k.g. Dubb. princessen ƒ25,10 tot 28 per 100 k.g. Wagenaars 20,- tot 26,per 100 k.g. Tuinboonen 2,— tot 7,— per 100 k.g. Kruisbessen 13,- tot 23,— per 100 k.g. Zwarte bessen 25,— per 100 k.g. Frambozen 18,— tot 24,90 p 100 p. Roode bessen 8,10 tot 18,p. 100 p. Aardbeien 20,10 tot 25,— per 100 pond. Druiven 0,48 tot 0,55 per pond. Boter 1,02 per pond. Tomaten 7,50 per 100 pond. Tomaten A 9,- per 100 pond. Tomaten C 8,10 per 100 pond. Aanvoer 3100 pond tomaten. Zwarte bessen 18,50 per 100 k.g. Aanvoer 1200 k.g. zwarte bessen. Aardappelveiling te Oude Tonge. Eigenheimers ƒ3,— tot 3,80 per 100 k.g. (blauwe) 2,70 per 100 k.g. Poters (landgew.) 0,50 tot ƒ0,70p. 100 k.g. Aanvoer 30T000 k.g. Veiling van Maandag 22 Juli 1929. Bloemkool I 13,— tot 18,per lOOst. II 10,60 tot 11,- per 100 st. III 1,80 tot 7,70 per 100 st. Komkommers ƒ6,— tot 13,—per 100 st. Perziken 3,90 tot 10,20 per 100 stuks. Sla 0,70 per 100 krop. Andijvie f2,— tot 2,40 per 100 krop. Peen 10,10 per 100 bos. Kroten 5,70 per 100 bos. Zilveruien 13,— per 100 bos. Postelein 8,40 per 100 k.g. Doperwten 6,50 tot 10,- per 100 k.g. Peulen 20,- per 100 k.g. Snijboonen 18,— tot 40,- per 100 k.g. Dubb. Princ. 12,- tot 21,40 p. 100 k.g. Wagenaars ƒ8,— tot ƒ9,- p. 100 kg. Tuinboonen 6,40 per 100 k.g. Stamsnljboonen 14,— per 100 k.g. Blauwputten 4,80 tot 6,40 per 100 k.g. Kruisbessen ƒ19,— per 100 k.g. Witte bessen 9,50 tot 10,— p. 100 pond. Roode bessen 6,50 tot ƒ15,-p. 100 pond. Framboos ƒ20,10 tot ƒ23,— per 100 pond. Tomaten 4,50 tot 7,50 per 100 k g. Aardbeien ƒ20,80 tot 20,90 per 100 pond. Druiven 0,56 per pond. Kaas (volvet) 0,48 tot 0,50 per pond. SDMMELSDIJK. Tot. President van den Raad van Justitie te Medan is benoemd onze vroegere dorpsgenoot de heer Mr. C. J. de Gast. De leerling der Ambachtschool P. V. v. H. alhier had het ongeluk zijn voet zoodanig te verstuiken dat geneeskundige hulp noodig bleek. DIRKSLAND. Abusivelijk stond in het vorige nummer vermeld dat tegen mej v. Z.—v. P. proces-verbaal was opgemaakt wegens beleedigiDg van mej. G. V: Dat was juist andersom. Niet tegen de eerste maar tegen mej. G. V. is proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging van mej. v. Z.-v. P. Het is voor de kiDder. u der Openb School weer een dag geweest die diep in hun ge heugen zal blijven n.l. het schoolreisje naar Scheveningen. 106 kinderen stapt, n 'srnor- gens vroeg in de tram naar Rotterdam waar prachtige ruime autobussen klaar stonden Het instappen liep vlug vau stapel en voort giug het naar Scheveningen Onderweg werd evenwel te Delft gestopt en de Nieuwe Kerk bezichtigd met het mooie praalgraf van Willem I In de Haag kregen de kinderen gelegenheid om het Koninklijk paleis te bezichtigen. Twee kleine jongens waren zoo opgetogen over de gladde vloer in de balzaal dat de een tegen de andere zeide: „Zeg jol wat zou je hier fijn kunnen voetballen." Het panorama Mesdag werd hierna bezichtigd en toen ze aankwa men in de Lunchroom „de Landbouw" op Scheveningen werd eerst eens flink gegeten. Hierna op het strand gespeeld, ezeltje ge reden en in zee gebaad, waarna het tijd werd weer naar huis terug te keeren. In Dirksland stond „Amicitia" weer klaar om de kleuters naar de school te begeleiden. Op het plein werd nog eens flink gedanst waarna de ouders hun van geluk stralende spruiten in ontvangst nameD. Ook deze reis kon gedaan worden door de vrijgevigheid van de ingezetenen, die altijd toonen een warm hart te hebben voor de kinderen, maar een woord van dank aan den heer Touw met zijn staf voor hun goede zorg en keurig reisplan waardoor alles op rolletjes liep is zeker op zijn plaats. MELISSANT. Onze vroegere dorpsgenoot L. van der Wal slaagde dezer dagen te 's-Gravenhage voor het examen Notariaat 2e deel. De Heer J. L. Struik slaagde vorige week te Rotterdam voor het examen Hoofd- acte. HERRINGEN. De rekening dezer ge meente, dienst 1928, bedraagt in ontvangsten 30834,16 en in uitgaven 18236,71, slui tende atzoo met een batig saldo van 12597,91. A.s. Woensdagavond hoopt in de kerk der Ger. Gemeente alhier voor te gaan Ds. Fraanje te Barneveld. STELLENDAM. Ouders die hun kinderen wenschen te laten doopen in de Ned. Herv. Kerk, kunnen daar a.s. Zaterdagavond van 7-8 uur (O.T.) aangifte van doen in de consistoriekamer. A.s. Donderdagmiddag 3 uur (zomer tijd) zal er gemeenteraadsvergadering gehou den worden. GOEDEREEDE. Maandagmiddag reed de 18-jarige P. Menheer met haast over een smal plankje dat over de sloot naar de tuin ligt, met dat gevolg, dat hjj zoodanig met zijn hoofd tegen de kant terecht kwam, dat h(j een zware hersenschudding opliep en eenige uren later nog niet bijgekomen was. De afgeloopen week hebben de garnalen- visschers van 7080 k.g. garnalen per dag en schuit gevangeD. OUDDORP. A.s. Woensdagavond hoopt in de Ned. Herv. Kerk op te treden den beroepen predikant Ds. de Nie van Zetten en a.s. Donderdagavond hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden Ds. Fraanje van Bar neveld. Het 10-jarig dochtertje van Marus Witte had door spelen het ongeluk te vallen en een been te breken en ia naar het Zieken huis te Rotterdam vervoerd. De vorige week hebben de garnalen- visschers van 60 - 70 k.g.garnalen per week en schuit gevangen. In de weervisscherij. werden 6 zalmen gevangen. NIEUWE TONGE. Zaterdagavond speelde de Voetbalvereeniging N. T. V. V. I alhier een vr!endschappel(jken wedstrijd tegen Xer xes I van Oude Tonge en eindigde met een overwinning van 5-2 voor onze plaatsge- nooten. De muziekvereeniging Apollo" ver leende haar medewerking. De P.V. „De Gevleugelde Bode"alhier hield Zaterdag j 1. een wedvlucht van Lier uit (afstand 69.923 K.M. De uitslag was 1 M. v. d. Houten, 2 J. Nooteboom. 3 J. HujjseD, 4 J. Kamp, 5 Th. Melissant, De heer C. M. was aan het grasmaaien en nam zulk een zwaai met de 2eis, dat hij ziin oor raakte en bloedend verwondde. Van onteigening ingevolge de Land- arbeiderswet is aangewezen het perceel bouwland van den heer A. C. Breesnee alhier. OUOE TONGE. Ter gelegenheid van zijn 12J-jarig ambtsjubileum werd den Ed. Achtb. Heer burgemeester P. van Schouwen is dooi de muziekvereen. „Vooruit" een serenade ge bracht. DEN BOMMEL. Dezer dagen slaagde mej. A. Ras, alhier te Rotterdam voor het examen nuttige handwerken. BRIELLE. Mej. A. A. Moerman slaagde deze week het examen Hoofdaete L.O. te Rotterdam. HEKELINGEN. B. en W. hebben de ge meenterekening 1928 ingediend; de gewone ontvangsten waren f 41,766,61*/» (waaron der f 1166,62 gewetensgeld), de uitgaven f 36,096,26, zoodat zij een batig slot aan wijst van f 5670,35*/2. Op den kapitaaldienst werd ontvangen f 16,765.26 en uitgegeven f 13,395,26, alzoo een batig saldo van f 370. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur sluit met een batig slot van f 1968,72. De verordening op de heffing van school geld is gewijzigd, door gezinsreductie op te nemen. ROCKANJE. Het echte zomerweer, dat wij nu van af 8 Juli reeds hebben deed en doet Rockanjes duinen en strand wemelen van toeristeD. Vooral 11. Zondag was 't enorm zooveel bezoek aan het strand en hadden de consumptietenten en 't altijd aanlokke lijke Hygiëa met z'n 20 ontkleedkamertjes en z'n badkoetsjes 't bizonder druk, en kon den zij na al die ongunstige Zondagen na den drukken, mooien 2en Pinkstermaandag de schade wat inhalen. Duinen en dorp raken vol logies, weer veel meer dan verleden zomer, en nog altijd stroomt het aanvragen. Er moeten nog veel meer pension- en andere gelegenheden komen; dus bouwen en nog eens bouwen I Vooral in Rotterdam en om geving wint de liefde voor Rockanjes strand en duinen enorm veld. Voor de gasten van Maat. „Vredeheim" gaf het voorbereidend kinderkoor van Nieuw Helvoets verdienstelijke vereeniging „Ont spanning na Arbeid" 1.1. Zaterdagavond een uitstekend geslaagde uitvoering van zang en voordracht. Onder directie van den heer Ph. Vermaat van Zuidland zong het koor van 80 kinderen zeer verdienstelijk een 10-tal goed gekozen liederen, die flink applaus ver wierven. En ook de voorstelling van de vier Zwartewaalsche meisjes; de dandjjs; 't lof lied op de lente, en „Moeders verjaardag" onder leiding van |het Damesbestuur was heel goed. Een 10-tal N. Helvoeters bracht per kar de kinderen naar Rockanje eD terug. 'tWas een vriendelijke avond voor Vrede heim. OOSTVOORNE. In verband met het stijgen van het bevolkingscijfer boven de 3000, waar door de gemeente in een hoogere klasse wordt geplaatst van de regeling der jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers, heeft de gemeenteraad het voorstel van Ged. Staten tot verhooging der tractementen van genoemde functionnarissen met resp. ƒ400, 300 en 300 ingaande 1 Jan. j.l. met al gemeens stemmen aangenomen. SPIJKENISSE. De 16 jarige G.M.kwam op het voetbalveld zoodanig in botsiDgmet den 14 jarigen J. v. K. dat laatstgenoemde kwam te vallen en zijn linkerarm brak. De gemeenterekening over den dienst 1928 is door den gemeenteontvanger opge maakt. Zij sluit met een batig saldo gewone dienst ad. 33175.10J en van den kapitaal- dienst ad. 4864.89$. Dit mooie resultaat is verkregen door de ontvangst van gewe- tensgelden en de veel hoogere opbrengst van de piaatseiyke inkomstenbelasting, dan waar op by de begrooting was gerekend. Onze vroegere dorpsgenoot de heerK. v. Dijk. ambtenaar ter secretarie te Papen» drecht heeft een benoeming als employé ontvangen bij de Philipsfabrieken te Eind hoven. ROZENBURG. Een 13-jarig meisje, dat hier bij familie gelogeerd was, had Maan dagmiddag hetjjongeluk, al spelende zoodanig te struikelen over de rails van de lorrie in den tuin van den heer P V-, dat zij een been brak. Na verbonden te z(jn door den ont boden geneesheer is z(| naar haar ouders te Den Haag vervoerd. Op de eierenveiling waren aangevoerd 10641 stuks. Prijs per 100 stuks 6.22- 6,25. Door Ged. Staten dezer provincie is goedgekeurd het raadsbesluit, waarbij werd aangenomen het voorstel van B. en W., tot het aangaan van een kasgeldleening groot ƒ6000,— b(j de Nutspaarbank te Maassluis. VEILINGSBKRICHT yan Vrijdag 22 Juli 1929. der Coöp.Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 2 50 per 100 krop. Postelein 0,05 tot 0,26 per k.g. Aardappelen f 2,10 tot f 5,40 per 100 k.g. Poters f 1,50 tot f 4,30 per 100 k.g. Aardbeien 0,46 tot 0,92 per k.g. Frambozen 0,48 tot 0,96 per k.g. Bossen (roode) 0.17 tot 0,39 per k.g. (witte) f 0,25 per k.g. Res'sen (zwarte) ƒ0,19 tot 28,- per kg. Kruisbessen (rijp) 0,14 tot 0,29 per kg. Boonen groote ƒ4,- per 100 k-g- Roonen dubb. stam ƒ0,17 tot ƒ0,22 per k.g. z d. ƒ0,20 tot 0,22 p. k g. stamantj 0,11 tot 021 Per k 8- stoksnü 0,16 0,34 per k.g. Tomaten A 0,12 tot 0,16 per k.g. AA 0,12 per k.g. B 0,08 tot 0,12 per k.g. C 0,10 tot f 0,15 per k.g. CC 0,04 0,09 per k.g bonken 0,05 tot 0,08. Komkommers (w.) ƒ6,10,-p. 190 k-8- Augurken ƒ0,75 tot ƒ0,78 per kistje. Kroten f 3,20 tot/' per 100 bos Bloemkool I ƒ4,- tot 8,- per lOOst. Rbabarber 2,40 p. 100 bos. Doperwten 0,07 tot 0,09 per k g. Peulen ƒ0,04 tot -,— per k.g. MIDDELHARNIS. Vrijdag 19 Juli maak- ten d© kinderen van de hoogste klassen der Openbare Meisjes- en Jongensschool een reisje naar Den Haag en Scheveningen. Het mooie, zonnige weer bracht er al vroeg de stemming in. Onder vroolijk gezang trokken de kinderen (ongeveer 160) 's morgens half zeven naar de tram. Door Rotterdam werd geioopen tot station D.P. Daar was gezorgd voor een paar extra rijtuigen, en ongeveer 11 uur was men in Den Haag. Buiten het station stonden 4 bussen van de H. T. M. gereed, om de kinderen een rondrit te doen maken in Den Haag. Langs de belangrijkste punten werd gereden. Vervolgens over de OudeSche- veningsche weg, door de Scheven -boschjes, langs waterpartijen, enz. Eindelijk arriveerde men op den Boulevard, waar ongeveer ter hoogte van het Oraoje-hoto) werd stilgehou den. Vandaar naar het strand) om in een der tenten (de Sierkan) den inweudigen mensch te versterken. Toen pootje-baden en ezeltje rijden. De jeugd genoot met volle teugen. Het duurt altijd te kort. Maar de tijd gaat onver biddelijk door en men moest opmarcheeren. De boulevard werd opgewandeld. Bij de pier stond de bekende kindervriend D. Slis. Hij had voor de kinderen den toegang tot de wandelpier betaald en voor elk kind een ansicht van Scheveningen. Daar het meer dan tijd was om lijn 11 te halen, kon men van zijn vriendelijk aanbod, om de pier te bezoeken, tot grooten spijt van geleiders en kinderen, geen gebruik maken. Men moest, wilde men Flakkee bereiken, onherroepelijk verder. Om ongeveer 3.20 uur vertrok men uit Scheveningen en bereikte op tijd den trein van 4 uur te Rotterdam. Na eerst in het Beursstation te Rotterdam eens flink te heb ben gedronken, wandelde de reusachtige stoet naar de Rosestraat, waar de kinderen op limonade getrakteerd werden. In de tram wat koek en chocolade, op de boot weer limonade. De jeugd scheen onver moeid. Op het Haringvliet werd dapper ge zongen. Voor de passagiers een vroolijk gezicht, die blijde, onbezorgde jeugd, dat helder, vroolijk gezang op het water. Bij aankomst te Middelharnis stond, als altijd, Sempre Crescendo gereed, om de kin deren onder de vrooltjkste tonen naar het schoolplein te voeren. Honderden en hon derden menschen waren naar 't station ge stroomd of stonden langs de straten, toen de stoet voorbij kwam. Op het plein werden kinderen en bege leiders ontvangen door Burgemeester Den Hollander, den voorzitter der schoolcom missie, den heer Slis, en het raadslid Van der Meide. Nadat nog een paar muzieknummers ten beste waren gegeven, werd de stoet ont bonden, en trokken de kinderen vermoeid en voldaan huiswaarts. van welt D schrfi ken, van T gen: I of stril e| vrej de watl worl oriel NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: Daniël Comelis Dolk j.m jaar, en Leuntje Polder j.d. 30 jaar. BRIELLE, van 12-18 Juli. Ondertrouwd: C. Moerman en J. Langerak. Gehuwd: g. j. H Bontje en J. E. Dors man. Overledeni l. E. van 't Hof, 73 j. wed. v. J. G. van Trompen. bond van muziek- en zanggezel schappen op goeree en over flakkee. (Opgericht 13 Maart 1927). In 't belang van een beter begrip van hel doel en het streven van den Bond van Muziek- en Zanggezelschappen op Goeree en Over- flakkee geven wij eer, uitvoeriger verslag var de officiëele opening, op het Gemeentehuis tc Dirksland, van het 3e Bondsconcours op l' Juli j.l. voor de plaatsing waarvan wij I geachte redactie, bij voorbaat dankzeggen. De Heer Rooij, waarn. Eere-voorzitter sprat, ongeveer als volgt: M.H. Tengevolge van de afwezigheid vaij den Eere-Voorzitter, Burgemeester Visschen in diens plaats de honneurs waarnemende, ijj het mij een aangename taak U allen hartelijl welkom te heeten en er mijn voldoening ovel uit te spreken, dat Gij in zoo grooten getall hebt gevolg gegeven aan den oproep om tegeil woordig te zijn bij de officieele opening van hel .derde Bondsconcours voor Fanfarecorpseil Dames- en mannen- en gemengde Koren. Daaruit blijkt zonneklaar, dat het strevc

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2