ROSSEM'* ZEEPAARD ISct „Hotel-Restaurant SIMONS" 1 LOGEEREN BOERENVISMARKT 12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voor U! BINNENLAND. 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 13 JULI 1929. INGEZONDEN MEDEDEELING LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. zou men de vraag willen stellen of het nog mogelijk is, dat het buitenland onderdeelen van betere kwaliteit kan vervaardigen, waar wij in ons land een radio-industrie hebben, die zeker aan de spits staat van die in de gansche wereld. De herinnering aan het feit, dat nog slechts korten tijd geleden geen radio-industrie van beteekenis in ons land bestond, doet ons opnieuw beseffen welk wonder is geschied in Eindhoven, waar op Amerikaansche wijze, als wij nimmer mogelijk hadden geacht in het Brabantsche land, een gansche fabrieksstad uit den grond is gestampt. Wij allen, en niet het minst de Staat zelf, mogen zeker in eere houden datgene, waarin een klein land groot kan zijn. INGEZONDEN STUKKEN Kopie wordt niet teruggezonden.) NIETS NIEUWS ONDER DE ZON. II. beke°ndde k3nonnen en het b"skruit waren Pophyrius beschrijft in het leven van Alexander, de bronzen kanonnen der Indiërs Dit wi S' beroemde Grieksche vuur' Dit was een mengsel van salpeter, zwavel en koolwaterstof. Dit buskruit wasbekend in Chaldea, Isan en Indië. n godsdienstige overleveringen van de en W|jzen ook op een zeer ®riize oudheid en wetenschap. n»1?rodotus en Jus'"iianus vertellen ons dat werden" h" d6 Ga'iièrS bij' DelPhie bedolven jectielen rege" Va" Steenen en Pro' *nkomhU,t' d3t VrijWe' met het onze Hypocrates was met den bloedsomloop met de menschkunde en de levensleer zeer goed bekend, zoodat we zien dat de geneeskunde ook toen reeds uitgeoefend werd. ^ukomt de vraaS> indien men een nieuwe ontdekking doet, zal men dan een ouden schrijver vinden, die daarover spreekt; dwz- is het mogelijk aan te toonen, dat zooiéts i'ii de oudheid reeds bekend was? 'knf°u op Democrites en zijn ontdekkingen kunnen wijzen, zooals de kunstmatige ver vaardiging van edelsteenen; verder op de kunst van de Egyptenaren om glas te smeden de kunst om mummies te bewaren; of het ver-' ven met niet verbleekende kleuren, door een stof, waarop verschillende soorten van vernis waren aangebracht, te drenken in een enkele oplossing, en dat er dan verschillende kleuren ontstonden, enz. enz. Hoe ze dat deden weten we met, maar dat ze het deden, daarvoor zijn bewijzen genoeg voorhanden. Het Chineesche groen kennen we allemaal. We weten, dat de- Chineezen er al duizenden jaren gebruik van maakten, maar het recept kennen we niet Ik wil nu nog met eens spreken van de Romein- sche bouwkunst, want dan komen we in een doolhof van wetenschappen, die toen bekend maar, waarvan we thans niets weten. We hebben de overblijfselen, maar hoe ze dat hebben gedaan is voor ons een raadsel. De heele wiskunde begrijpen we eicrenliik ook met. We hebben stellingen en eigenfchap- pen van de oude wetenschap overgeërfd en daar werken we mede, dus, met de vrucht'van de studie der ouden, maar begrijpen doen we lang niet alles. Waarom dit alles zoo weinig bekend is' Daar is moeielijk een antwoord op te geven en het zou ook te ver voeren, om hier eenigé vermoedelijke oorzaken daarvan aan te toonen. alt I? a 'S eL' e<1 dat is Senoeg- De wetenschap der ouden heeft ons vele bewijzen van haar bestaan achtergelaten. Oudtijds werden de kinderen gedurende de eerste levensjaren in het huisgezin opgevoed volgens de regels der calliepaedie (kunst om mooie kinderen te krijgen). Deze was geregeld volgens de godsdienstige gebruiken. Het onder wijs ontvingen zij op openbare inrichtingen gelet 00 °p de lichamell'J'ke ontwikkeling werd' Het hooger onderwijs werd in tempels ge geven en dit onderwijs werd kleine mysteriën genoemd. Zij die op de hoogte gekomen waren van de natuurlijke en menschelijke kundig heden der kleine mysteriën, kregen den naam van zoon der vrouw, Heros, of zoon des mans en sommigen kregen het recht om de genees^ bekleedden of achterlijke ambten te De groote mysteriën vulden dit onderwijs aan. De ingewijden van deze mysteriën kregen den titel van zoon der goden. In den tempel werd dus de wetenschap be- waard. Iedereen kon tot de studie der mysteriën worden toegelaten. Men verkwistte de mysteriën niet, omdat ze waarde hadden; en om de waarheid voor enke len te bewaren, schonk men haar niet weg. De mysteriën, d. i. de wetenschap, vindt men terug bi) den aanvang van elke groote beschaving. Bij de Egyptenaren klimmen ze op tot meer dan tienduizend jaren. Dit bewiist dus hoe foutief onze tijdrekening is Plato vertelt ons, dat hij bevrijzen gezien heeft van volledige beschaving in Egypte, die tienduizend jaren vóór Menes reeds bestond Herodotus zegt hetzelfde, maar hij voegt er aan toe, dat een eed hem gebiedt daarover te zwijgen. Diodorus beweert, dat volgens de Egypti sche priesters, er bewijzen zijn, dat Egypte achttienduizend jaren vóór Menes beschaafd was. Manethon, een Egyptische priester, geeft een nauwkeurige chronologie, die bij Menes begint en over zes duizend acht honderd drie en tachtig jaar loopt, en leert ons, dat er vóór dien vorst reeds een groote beschaving was. Al deze getuigen hebben voor een beklagens- waardigen geest van het sectarisme of obscliu- rantisme (domperstelsel) geen waarde, omdat die zich achter het masker der theologie ver bergt. Wat in de tempels werd geleerd, en welke deze mysteriën waren, zien we duidelijk uit de overblijfselen, uitgravingen en oude hand schriften. We moeten echter wel bedenken, dat de allegorische geschiedenis in een anderen geest geschreven is, dan de daarop volgende positie ve geschiedenis. De historie, bewaard in de heilige archieven, in het geheugen der men schen of in de tempels, of soms ook in poëtische stukken, wordt ons getoond van een zedelijk oogpunt, zonder zich te bemoeien met de indi viduen. Zij beschouwde allés, volken, rechten, secten, leerstelsels en kunsten als particuliere wezens, die zij door een of anderen geslachts naam aanduidde. De geschiedenis die wij kennen, volgt een andere methode; voor haar zijn het vooral de individuen waar het om gaat. Zij geeft nauw keurig data's, plaatsen en namen aan. De leerden van heden lachen om de allegorische methode der ouden; de ouden echter zouden om de moderne methode hebben gelachen. Hetgeen we zien, leert ons kennen wat we niet zien. Het zichtbare is de openbaring van het onzichtbare, en dit geldt voor alles wat wij in de natuur waarnemen. Het hoofdverschil tusschen de wetenschap der oude en de hedendaagsche geleerden is dit: De ouden gaven alleen acht op het zichtbare, om het onzichtbare te ontdekken; de heden daagsche geleerden houden zich alleen bezig met het verschijnsel, zonder rekening te hou den met de betrekking tot de metaphysica. De wetenschap der ouden is de wetenschap van het verborgene; de wetenschap van onzen tijd is de wetenschap van het zichtbare. De moderne wetenschap heeft lauweren verdiend op elk gebied; maar als in feilbare dochter der menschen heeft zij veel gezondigd en in vele gevallen moeten we bekennen, dat de ouden beter op de hoogte waren dan wij. Zij kan niet pralen door te zeggen, dit of dat was in de oudheid niet bekend, want we hebben in deze zéér beknopte beschrijving voldoende gezien, dat er niets nieuws onder de zon is. En wanneer in de natuur het eindige bestaat uit een oneindig getal oneindig kleine dingen, d.w.z.wanneer het oneindige doordringt tot in de voor ons waarneembare natuur, dan volgt daaruit, dat als men het eindige bestu- deeren wil, zonder met het oneindige rekening te houden, men dan op een dwaalspoor komt. In de oude geschiedenis zien we een ver standig ontwikkelde minderheid, die de ge heimen der wetenschap verborgen houdt; de moderne wetenschap ontleedt de getuigenissen van onze zintuigen. Zij wil alles onderzoeken en weten, maar nog nooit heeft een waar neming een vraagstuk opgelost. Op godsdienstig gebied zien we precies het zelfde. Men ziet godsdienststichters komen en gaan en godsdiensten elkaar verdringen. Oude godsdiensten zien we weer voor den dag komen, oude leerstellingen komen weer op het tapijt. De scheppingsgeschiedenis zooals wij die in den Bijbel hebben, bestond reeds duizenden jaren daarvoor. De geboorte van Christus is ook niets nieuws, want ook de Egyptenaren kennen Osiris als uit een maagd geboren, zonder den wil des mans. Alles komt, misschien iets ge wijzigd, maar toch in denzelfden vorm weer terug. Ook op maatschappelijk gebied zien we dat. Koningen kwamen en gingen; republieken ver rezen en verdwenen, dictators stonden op en verdwenen, 't Socialisme en het communisme kwam en verdween. Op een tijdperk van bloei en hooge bescha ving, volgde groot verval op elk gebied. Oorlogen ontbrandden gevolgd door lang- durigen vrede. Generaties kwamen en gingen. Alles wat we nu zien en beleven, is niets anders, dan een herhaling van hetgeen dui zenden jaren reeds was. Alles komt weer terug, misschien onder een anderen vorm of naam, misschien beter of slechter,"maar bestaan heeft alles reeds in een of anderen vorm. En of wij nu het toppunt van beschaving of ontwikke ling hebben bereikt, kunnen wij moeilijk ver gelijken met die duizenden, neen, millioenen jaren die achter ons liggen, in ieder geval toonen ons de overblijfselen van alles, dat de menschen van vóór duizenden jaren, zeker net zoo beschaafd en ontwikkeld waren als wij. Ook zeeën, landen en prachtige steden ont stonden en verdwenen, om elders weer te voor schijn te komen. Dus, we kunnen gerust zeg gen: Er is niets nieuws onder de zon. 's-Gravenhage. Dr. v. o. OUDE WAARHEDEN. Wanneer het den boer goed gaat, is de ge- heele maatschappij welvarend. Dat zegt men gewoonlijk, doch gaat ook nu nog deze aloude wijsheid onder alle omstandigheden op? Vroe ger, ongetwijfeld. Alles was toen zooveel een voudiger, speciaal in weinig geïndustrialiseerde landen. Amerika vormde er het goede voor beeld van. De jonge opkomende nijverheid kon onmogelijk tot bloei komen, als er in de landbouwdistricten geen welvaart heerschte. Op het oogenblik doet juist Amerika zien, dat de toestanden veranderd zijn. De land bouw leidt er sinds jaren al geen rooskleurig bestaan meer, terwijl tegelijkertijd de industrie er op het toppunt van haar glorie staat. Daar uit moge nu in de eerste plaats blijken, dat de industrie veel minder dan vroeger afhanke lijk is geworden van de vraag naar industrieele producten uit de landbouwdistricten, terwijl van den anderen kant valt op te merken dat de dalende tarweprijzen veeleer de tendenz hebben om de vraag naar industrieele pro ducten bij andere bevolkingsgroepen, met name de arbeiders, te vergrooten. Immers, wat men op de noodzakelijke levensbehoeften eenerzijds bespaart, kan ter andere zijde aan industrieele artikelen worden uitgegeven. In dit licht beschouwd lijkt de actie van de Duitsche groot-agrariërs, der grootgrondbezit ters, eenigszins vreemd. Deze groep ijvert, van haar standpunt verklaarbaar, voor hooge tarweprijzen, hetgeen men o.a. hoopt te be reiken door instelling van een hoog invoer recht op Canadeesche, Amerikaansche en Ar- gentijnsche tarwe. De groot-grondbezitters hebben slechts be lang bij hooge pachten, en deze kunnen alleen hoog zijn, als de graanprijzen hoog oploopen. In het geheele land heeft echter niemand anders voordeel van hooge tarweprijzen. Dat is op grond van het voorgaande zonder meer duidelijk. De industrie toch heeft er geen be lang bij, dat de arbeiders een grooter deel van hun loon zien versmelten als gevolg van de hooge tarweprijzen, terwijl de kleine boer er evenmin bij gebaat is. Het is echter een klein kuustje om het, met eenige handigheid, zoo voor te stellen, alsof het een landsbelang ware, dat de graanprijzen in Duitschland niet te veel dalen. Bovendien wordt nog een ander ijzer in het vuur gehou den, n.l. dat van het onderhandelingstarief. Duitschland redeneert men, betrekt voor meer dan 1 milliard mark graan en veevoeder uit het buitenland. Zit daarin niet een wapen om het buitenland te dwingen zijn douane-rechten voor Duitsche exportartikelen te verlagen? Is het geen schande, dat een land als Canada b.v., dat zooveel aan Duitschland levert, tegelijker tijd den Duitschen export naar Canada be lemmert? Verhoog dus zoo betoogt men de rechten op Canadeesche tarwe, dan zal Canada vanzelf toeschietelijker worden. Gelijk bekend noemt men een dergelijke tariefopslag, of liever een dergelijk verhoogd tarief, een onderhandelings- of vechttarief. In dat vecht- tarief schuilt echter het groote gevaar! Het spreekt n.l. tot het groote publiek, omdat er oppervlakkig gezien iets billijks in zit. Maar de eigenlijke bedoeling van degenen, die deze politiek verkondigen, is dikwijls een geheel andere dan de instelling van een tijdelijk hoog tarief ter verkrijging van concessies van het buitenland. De Duitsche groot-agrariërs b.v. willen wel degelijk een blijvend hoog invoer recht op Canadeesche tarwe! En zoo is het overal, waar het pleit gevoerd wordt voor onderhandelings- of vechttarieven. In naam verdedigt men hét algemeen belang, in werkelijkheid het eigenbelang van een be paalde groep. Vooralsnog doet Nederland ge lukkig niet mee aan het vechttariefstelsel, waarvan een onzer beste kenners der Neder- landsche handelsverdragpolitiek, Dr. Neder- bragt, onlangs nog verklaarde, dat het „wel een heel wonderlijk systeem is, waarvan alle betrokken partijen het slachtoffer zijn". Lieve Nichtjes en Neefjes. Zooals jullie zien is er thans ook een apart „Hoekje" voor jullie gekomen, waarin ik van alles en nog wat zal behandelen, zooals leuke raadsels, spelletjes, kunstjes, huisvlijt voor de jongens en handwerkjes voor de meisjes. Als jullie ijverig en trouw de raadesls op lossen en door het zenden van briefjes aan: Tante Fredy, „Ons Kinderhoekje", bureau van dit blad, blijkt geeft van belangstelling, dan zal ik er misschien al heel gauw toe over gaan, ook eens wedstrijden te gaan houden met mooie prijzen. leder van jullie kan echter nu al reeds een begin maken met het verdienen van een prijs. Elk kind kan mij namelijk geregeld raadsels toezenden, maar liefst die je zelf bedacht hebt. Je moet echter netjes en zooveel mogelijk zonder fouten schrijven. Ik zal dan beoordeelen of ze geschikt zijn en zoodra er nu van het zelfde kind in totaal 25 raadsels zijn geplaatst (je naam of schuilnaam vermeld ik er bij), krijgt dat nichtje of neefje een mooi boek. Jullie moet er echter goed aan denken, op je enveloppen steeds duidelijk mijn adres te schrijven, zooals dat hierboven staat, en je briefjes te onderteekenen met je voornaam, achternaam, schuilnaam en leeftijd. En nu maar allen flink aan den slag. Veel succes en plezier toegewenscht door jullie TANTE FREDY. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. INLEIDING. Onder bovenstaanden titel hebben wij het genoegen een nieuwe rubriek te openen, die naar wij vertrouwen wel in den smaak onzer lezeressen en lezers zal vallen. Daad werkelijk getoonde belangstelling van deze zijde in den vorm van inzendingen in den geest der behandelde stof zal ons daarom zeer aangenaam zijn en ons in staat stellen de rubriek werkelijk te doen „leven". Van haar kant is de redactie ook steeds gaarne bereid tot het geheel gratis en belange loos verstrekken van alle gewenschte inlich tingen over de in deze rubriek behandelde onderwerpen of wat daarmede in verband staat, mits postzegel voor antwoord wordt bij gevoegd. Allé brieven s.v.p. te adresseeren aan de Redactie „Onze Eilanden", bureau van dit blad. Vragenbus. Vragen dienen, vergezeld van een postzegel voor antwoord, schriftelijk aan den desbetref- fenden medewerker te worden gezonden. De beantwoording geschiedt per brief, daar ons uit den aard der zaak voor publicatie de ruimte ontbreekt. Lezers van ons blad hebben recht op koste- looze inlichtingen, die betrekking hebben op: Land- en Tuinbouw of Pluimveeteelt bij: G. J. Lieshout, Dir. Rijks-Landbouwschool, Montfoort. Bouwkunde (bestekken, berekeningen, tee- keningen enz.) bij: Jan Bos, Architect, Acacia- straat 6, Den Haag. Ingenieurs-wetenschappen bij: fr. W. Vrij- landt, Corn, de Wittstraat 15, Dordrecht. Electrotechn. en Radio bij: Techn. Afdeeling Radio, Philips' Fabrieken, Eindhoven. Beurs- en Bankierszaken bij: M. de Jong Zn., Anna Paulownastraat No. 59, Den Haag. Tel. 16177. Telegr.-adres: Senior. Algemeene Zaken, alsmede Sport en Spel, bij: De Redactie van dit blad. Tooneel, Regie enz. bij: Henri 'tSas, per adres Redactie van dit blad. Huishoudkunde, Handwerken enz. bij: Mevr. Fredy van DamSamuels, Deylerweg No. 3, Wassenaar. Belastingzaken, Rechtszaken, Assurantiën, Foto-techniek, Philatelie en Vreemde Talen zijn nog in bewerking. Vragen, niet in verband staande met een der bovengenoemde onderwerpen, te richten aan de redactie van dit blad, waarna daarop, voor zoover het binnen ons vermogen ligt, geantwoord zal worden. Het bovenstaande zal het ieder duidelijk doen zijn, dat deze vragenbus uitsluitend op de practische zijde van het leven gebaseerd is en vertrouwen wij dan ook onzen abonné's hiermede een genoegen te doen. Aangezien de oprichting van deze afdeeling met groote offers onzerzijds gepaard is gegaan en binnenkort nog aanzienlijk uitgebreid zal worden, zal het ons een voldoening zijn te ervaren, dat de vragenbus werkelijk aan een bestaande be hoefte beantwoordt. op dat oogenblik in de stuurkast; hij zag, dat een paar jongens tegen de verschansing werden gesmakt, en is daarop uit de stuurhut gekro pen, om hulp te bieden, doch sloeg daarbij overboord. De stuurman L. Smith, wonende te Vlaardingen, Nipius, jongste, wonende te Vlaardingen, en R. Stam, reepschieter, wo nende te Rotterdam, raakten tusschen tonnen en breels en werden min of meer gekwetst. De monteur Van Beek wierp den schipper nog een reddingsboei toe, zette den motor aan en was binnen het kwartier bij den schipper, doch deze had geen kracht meer om den boei of een breel te grijpen, en verdween in de diepte. Een honderd breel, enkele tonnen en wat haring gingen overboord. De krebben werden stuk geslagen, en de seinbakken zwaar be schadigd. De mannen zijn zeer terneergeslagen, en de stuurman heeft verklaard, nietmeer naar zee te willen gaan. Schipper Bot was drie weken geleden voor de tweede maal gehuwd; hij had vijf kinderen. GROOTE PAKHUIS BRAND TE GRONINGEN. De schade bedraagt eenige tonnen. Woensdagochtend halfvier hebben twee sur- veilleerende agenten van politie brand ont dekt in het vier verdiepingen hooge dubbele pakhuis Oosterhaven en Eems, aan de Ooster haven alhier, vroeger toebehoorende aan de firma Schilthuis, thans in eigendom van het veem- en factorsbedrijf, directeur de heer E. M. Wiersema. De brand, die reeds eenige uren eerder in het pakhuis moet zijn ontstaan, sloeg plotseling met zulk een felheid naar buiten, dat blusschen onmogelijk was. Het pakhuis werd geheel verwoest. Het was gevuld met soja-boonen. De gebouwen waren op beurs- polis verzekerd. De schade bedraagt eenige tonnen. Nader meldt men ons omtrent dezen brand: Het pakhuis de Oosterhaven is geheel, en de Eems is gedeeltelijk uitgebrand. Het vuur is echter ook overgeslagen naar het aangren zende pakhuis Alpha, dat eveneens geheel uit gebrand is. Twee arbeiders waren vannacht 3 uur bezig met het drogen van soja-boonen op de eest, toen zij beneden waren, hoorden zij eensklaps een geweldige ontploffing op de derde ver dieping. Het electrisch licht ging plotseling uit, en toen zagen zij, dat de bovenverdieping in volle vlam stond. Bij dezen brand zijn 6 of 7 graanfirma's be trokken, welke haar goederen in de Ooster haven. Eems en Alpha hadden opgeslagen. Alles is echter verzekerd. SCHIPPER OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. De motorlogger Marie VI. 49, toebehoorénd aan de reederij G. v. d. Burg te Vlaardingen, bevond zich Zaterdagmorgen 59 gr. 30 min. N.B. en O gr. 50 min. O.L. De vleet was juist gehaald met eeri vangst van 5 kantjes haring, toen een grondzee het schip opnam en alles door elkaar slingerde. De schipper A. Bot stond EEN BENDE VAN BOEFJES. In het Noordelijke stadsdeel van Rotterdam is een heel complot ontdekt van diefjes van 10 tot 13 jaar. Enkele dagen geleden ontdekte een bewoon ster van het Noordelijk stadsgedeelte te Rot terdam, dat haar 10-jarig zoontje een doosje isolatieband verstopt had op den zolder. Het zoontje zei, het te hebben gekregen van een 11 Jarig kameraadje. De moeder, die dacht, dat de jongens niet eerlijk aan het doosje waren gekomen, waarschuwde de politie, die een onderzoek instelde, waarbij men al spoedig tot de ontdekking kwam, dat er in dat stads gedeelte een heel complot van jongens van tien tot dertien jaar bestond, welke jongens her haaldelijk kleine diefstallen plegen en het ge- stolene onder elkaar verkwanselen. In den Zwaanhals ligt een pakhuis van den koopman M. uit 's-Gravenhage, die in dat pak huis een groote partij artikelen van allerlei aard heeft opgeslagen. De jongens hadden het vooral op dit pakhuis voorzien. Geregeld wisten zij ongemerkt het pakhuis binnen te komen, waarna zij er van alles stalen. Zoo zijn er een schrijfmachine, rollen closetpapier, pakken schuurpapier, stapels vetvrij papier, zakken, mappen, rollen isolatieband e.d. ge stolen. Er werd in deze artikelen druk handel gedreven en de prijzen waren afhankelijk van de grootte van den gestolen voorraad. Toen de politie het bestaan van het complot ontdekte stond de koers van schuurlinnen op 10 knikkers per vel, rolletjes garen werden voor een cent per stuk verkocht en isolatieband werd ver handeld voor acht zuurballen de rol. Reeds is een zeer groot aantal jongens ge hoord, maar het is nog niet mogelijk gebleken, achter de geheele waarheid te komen, doordat de jongens hardnekkig elkaar blijven beschul digen en steeds weer nieuwe daders aanwijzen, welke op hun beurt weer andere namen noemen Het onderzoek wordt voortgezet. VLIEGTUIG IN ZEE GEVALLEN. Twee dooien Dinsdagmiddag om vier uur is het vlieg tuig 547 van het vliegkamp Soesterberg, tijdelijk gedetacheerd op het vliegkamp De Kooy, op een dienstvlucht in een vrille ge raakt en ter hoogte van het badpaviljoen te Huisduinen in zee gestort. Het vliegtuig met als inzittenden eerste-luitenant vlieger D. Brugsma, bestuurder, en sergeant vlieger A. Flik, beiden uit Soesterberg, verdween geheel onder water. De te hulp gesnelde marine- en andere vaar tuigen slaagden er in, sergeant Flik te vinden. Hij werd aan boord van Hr. Ms. Gruno ge bracht, waar de dood tengevolge van een schedelbreuk werd geconstateerd. Van marine- .zijde werden krachtige pogingen voortgezet óm luitenant Brugma te vinden. Beide vliegers waren militair gebreveteerd en sedert eenige jaren bij den vliegdienst. Luitenant Brugma was 30 jaar oud, gehuwd en vader van een kind. Sergeant Flik, die 20 jaar was, was verloofd. EEN FANTAST „Ik ben de brandstichter." Maar het is zeer waarschijnlijk niet waar. Dinsdagmiddag hebben eenige ambtenaren in het stadhuis alhier een onbekenden man op gemerkt, die zich op vrij verdachte wijze op hield in een van de voor de wethouders be stemde vertrekken, zonder dat de betrokken wethouder aanwezig was. Zij waarschuwden den portier, die zich naar de bewuste kamér begaf. Inmiddels was de onbekende, die zich ontdekt zag, op de vlucht geslagen. Buiten gekomen, sprong hij in een juist aankomenden leegen auto, in de hoop, dat deze auto door zou rijden. Het was evenwel de auto van den burgemeester, welke wagen juist bij het stad huis moest zijn en dus voor den ingang in de zijpoort stopte. De vluchteling stapte uit en liep de binnenplaats op, waar een inmiddels gewaarschuwde agent hem arresteerde. De man is in het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg voorloopig opgesloten. Hij ver telde in de wethouderskamer een actentasch te hebben willen stelen. Later zei hij, dat hij de man was, die den laatsten tijd in de binnenstad vele brandjes heeft gesticht. Hij is daarop ge confronteerd met enkele getuigen, die hem in het geheel niet hebben herkend. AI spoedig bleek, dat men hier met een zonderling had te doen, die grif elk misdrijf zou bekennen, wat men hem maar ten laste zou willen leggen. Hoewel het onderzoek nog wordt voortgezet, gelooft de politie niet met dezen man den brandstichter in handen te hebben. De aange houdene zou gisteravond waarschijnlijk weer op vrije voeten worden gesteld. De centrale ,[[herche zet het onderzoek naar den werkelij- 1:11 brandstichter met kracht voort. OUDE MUNTEN. Te Midwiodle (Oldambt) zijn Dinsdag bij liet graven op het terrein van den onlangs afgebranden korenmolen van den heer J. H. Beeuwen vijftien zilveren munten (grootte van een rijksdaalder) gevonden, die dateeren uit de jaren 16001700 en die afbeeldingen van Spaansche wapenen vertoonen. Op het terrein, waar de munten zijn opgedolven, moet volgens overleveringen een sarrieshut (kom- miezenpost) zijn geweest. MEISJE OVERREDEN DOOR EEN AUTOBUS. Doodelijk ongeval te Rotterdam. ROTTERDAM, 10 Juli. Hedenmiddag te ongeveer één uur is het twaalfjarig meisje R., wonende in de Jouberstraat, dat in de Roze- straat op een sleeperswagen wilde springen, gevallen en door een autobus overreden. Het meisje bekwam een schedelbreuk en was ter stond dood. ARBEIDER DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN. Doodelijk ongeval te Sittard. S1TTARD, 10 Juli. Hedenmiddag is op de steenfabriek „Plintos" te Geleen de 23-jarige ongehuwde H. Lange, wonende te Geleen, door een drijfriem van een machine gegrepen en verpletterd. De jongeman was sinds Maandag j.l. op de fabriek werkzaam. Na het gebeurde werd het bedrijf onmiddellijk stopgezet. loopen en geen leden is er ook heden brand or dat er niet gero een algemeen mag rooken e gehouden. Zulk kan dan ook het komt, ontstaan, burgemeester een ernstig ond gel dat I De MEDI hei FELLE BRAND TE 's-GRAVENDEEL. Vier woningen in asch gelegd. 's-GRAVENDEEL, 9 Juli. In den afge- loopen nacht heeft alhier een hevige brand ge woed. Vier woningen, bewoond door A. Ree dijk, A. de Geus, A. de Heer en C. de Geus. benevens een tweetal flinke schuren zijn tot den grond toe afgebrand. De totale schade be draagt 50.000, De wethouder G. Visser deelde mede, dat de brand is aangekomen gisteravond kwart voor twaalf in een pas gebouwde schuur van de gebroeders A. en L. Reedijk. De schuur was nog niet geheel afgebouwd; de deur moest nog aangebracht worden. Er was slechts een klein gedeelte vlas opgeslagen in de schuur. Politie en burgers ontdekten den brand en maakten alarm; dadelijk werd de brandweerschei geluid. De brandweer te 's-Gravendeel is uitstekend ge- outileerd. Nog pas heeft men een kleine motor spuit aangeschaft, die juist vier weken geleden is aangekomen. Ook heeft men een alarm systeem, dat vooral hedennacht uitstekend heeft gewerkt. Bij de acht leden van de brand weer is een schel in huis aangebracht, die van het gemeentehuis uit gealarmeerd kan worden. Zoo was nu vijf minuten nadat het alarm was gegeven, de nieuwe motorspuit, onder leiding van den opperbrandmeester B. van Ieperen reeds ter plaatse. De brandmeester was nog in nachtgewaad en vele spuitgasten waren op bloote voeten. Onmiddellijk werden de slangen uitgerold en reeds twee minuten nadat de spuit ter plaatse was, had men water. Inmiddels was het vuur in hevigheid toegenomen en over geslagen naar de voor de schuur gelegen wo ning van den heer Reedijk, alsmede naar de woning van zijn buurman, den heer De Geus en naar de schuur van De Geus. Deze laatste, panden hebben rieten daken, waarin het vuur, dat bovendien werd aangewakkerd door den krachtigen wind, gretig voedsel vond, zoodat men voor een ware vuurzee kwam te staan. Het eerste werk der brandweerlieden was om de acht kinderen van De Geus uit de brandende huizen te halen. Juffr. Geus was zoo overstuur, dat zij een der kinderen, dat zij reeds in de armen droeg, van schrik weer in de bedstee liet vallen, doch dank zij de hulp van de wak kere burgers zijn al de bewoners in veiligheid gebracht. Zeven slangen uitgelegd. Er werden niet minder dan zeven slangen uitgerold om het vuur te bestrijden, doch de felle wind wakkerde de vlammen nog steeds aan. De vonken van de rieten daken sloegen over het vijf meter breede erf naar de aangren zende woning van den heer C. de Geus en wel dra was ook deze een prooi der vlammen. Daar door werd de arbeiderswoning van den heer A. d. Heer, ook aangetast, zoodat men nu stond voor een vuurzee, die zich uitstrekte over vier schuren en vier woningen. Het vee kon men nog tijdig in veiligheid brengen. Het merk waardige bij dezen brand is, dat geen enkel dier in de vlammen om het leven kwam. Toen het duidelijk was dat de vier panden met de schuren geheel verloren zouden gaan, werd alle aandacht geconcentreerd op de groote woning van A. de Geus Jzn. Met alle macht werden de stralen op dit pand gericht en dank zij het voortdurend nathouden wist men verder uitbreiding van het vuur te voorkomen. Te twee uur in den nacht was de brand zoo goed als uitgewoed, maar toch heeft men nog den geheelen nacht water moeten geven om te voor komen, dat de smeulende massa's weer opnieuw zouden oplaaien. °e pastorie die achter de kerk ligt en grenst aan de schuur, waar de brand ontstaan is, is gespaard gebleven. In het aan de overzijde van het water gelegen Wieldrecht leek het alsof ue Pastorie een prooi der vlammen werd, van daar dat eerst een onjuist bericht over een brand in de pastorie verspreid is. Alle personen zijn verzekerd, behalve de arbeider A. de Heer. Hij was zich pas te gravendeel komen vestigen en kon geen ver ziering afsluiten, omdat hij een huis bewoonde met een rieten dak. Na zes uur is er in de schuur, waar de brand bmstaan is, niet De angst heid der kinder doch wordt vergroot doord geregeld, mee leerd. Och, wat spanning gebr Zondag voor '1 die week veelj vorige week, gewichtsstilst; Dikwijls ra weegschaal n koopen,even; wijs bij den in elk geval mogelijk en ergernis. Natuurlijk de weging vast voor de toestand, ja, de hand de uitgang te k licht het andi dat hun kinc bezwaar is weegtoestel cijfers; en rri eerstgeborene waarbij een gj gewichtsdalir Om U nu e normaal kinc ik als beste van 5 maandj als bij de gel zijn eerste h geboortegew natuurlijk kz best een po| wiskunde). Hiermede beteekenis vi in de, overig] levensjaar" bij de geboo dus nooit spf den moet 6 volgens voo met een geb met 5 maan weegt, een een kind va 8 K.G wegen. Gel geboorte m maar mindq weten. Volgend ook van or Ons Maandag van Zonde aardappele Dinsdag macaronipr Woensda pelen; hanf Donderde Vrijdag: maizena m Zaterdag appelen; v Zondag: tomatensoi appelen; f Benoodi ui, 1 eetle lepels boti kaat en zonder ko: Bereidit op met re het kookt water op. dan fijn gehakte boter, de kaat. Zet tot(het g aan beid; en besme laag van Bak sp| de pan, Als het e: voedsel v ontstaan is, niet meer gewerkt. Om tien uur had een zoon van Reedijk alles nog goed in ge- Als ms harde ei zuiver g; het instr

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2