GLEYS Reis EERSTE BLAD ZATERDAG 13 JULI 1929 KAUWGOM »*-'< Verkooping t Huis met Erf en Schuur W eek-revue. Tante Mietje SlLjm-of HCinkhoesK Benauwdheid op da borst van Uw AV«er^ AbdLjsi roop. iet ernstig gewond aan een der handen, meldt nog uit Leiden: rechteroog van Kee is verwijderd worden. Bij Vliet heeft men operatief ingrijpen, doch hij zal beide oogen kun- houden. ONGELUK TE KANDERSTEG. derlandsche dame het slachtoffer. nsdag is te Kandersteg een zeer tra- ngeval geschied, waarvan een Neder- e dame het slachtoffer is geworden, ende advocaat en sportsman, mr. van der Feen is gisteren te Kandersteg n echtgenoote, mevr. Neiiy van der en zeer gemakkelijke bergtoer begon- arop het noodlot echter wilde, dat juist gstorting zou plaatsvinden, zoodat een "ote steen op het hoofd van mevrouw Feen neer kwam. Onze landgenoote erdoor onmiddellijk gedood. van der Feen is te Bern verascht. De 1 per vliegtuig naar Nederland ver orden. USACHTIGE BRAND BIJ SAN FRANCISCO. FRANCISCO, 3 Juli. in de aan de n San Francisco gelegen stad Mill- waar zich de buitenverblijven der en van San Francisco bevinden, is een geweldige brand uitgebroken, en avond had de brand zulk een om- ngenoinen, dat gevreesd werd, dat de stad in vlammen zou opgaan, ve de brandweer, namen ook soldaten ewoners aan de blussching deel. Een ersonen wordt nog vermist. Eerst des oen 75 huizen in de asch waren gelegd, den brand meester. EXICAANSCHE BANDIETEN NEERGESCHOTEN. CO, 3 Juli, Volgens een bericht aan elsior" uit Guadalajara hebben de stroepen een bende van 23 man aan- Deze bandieten waren te paard o in den staat Jalisco binnengereden en een der bewoners doodgeschoten nderen ernstig gewond. De geheele erd door de soldaten doodgeschoten ken zijn aan de telegraafpalen langs opgehangen. Prijs per kwartaal 1,— Losse nummers 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. J_JL\ er autobus of luxe-wagen, vervelend. De zenuwen oofd vermoeid. dat gespannen gevoel. Kauwgom. Uw dokter zal en kalmeerenden invloed t. Het brengt het geheele rfrischt lichaam en geest. WRIGLEY'S U goed. udt het gezond. Na den t de spijsvertering, het rwijdert eiken nasmaak ken of rooken. Gebruik S P.K. ook onder Uw van ld den Ring te Middelharnis root 1 are 72 centiaren; in twee per- ceelen en combinatie; Donderdag 4 Juli 1929, bij Inzet Donderdag 11 Juli 1929, bij Afslag kens des avonds 7 uur (zomer- |d) in het Hotel MEIJER te Mld- Jharnis. ITen verzoeke van den heer P. VER- LME Jz., aldaar. Notaris VAN BUUREN. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 11E JAARGANG. - N°. 70 Binnenland. De politieke beroering onder de massa is weer bedaard. Politieke tegenstanders hebben den strijdbijl weer begraven, de partijbladen be ginnen weer eenigermate genietbaar te worden en alleen onze politieke bolleboozen zetten den strijd binnenskamers nog voort, laten proef ballonnetjes langs het politieke zwerk drijven, de voorboden der jacht op het ministerie. Het is druk achter de politieke schermen, er heerscht groote activiteit, er wordt naarstig gewerkt om een ministerie in elkaar te tim meren. Als de heeren er wat al te lang over doen, dan is het misschien gewenscht een Por tugees als adviseur te nemen. Daar kunnen ze veel sneller een ministerie in elkaar zetten. Tusschen het drinken van twee glaasjes Douroport heb je daar een complete revolutie, geslaagd of niet, plus een geheel nieuw minis terie. Welk ministerie straks over onze belangen zal waken, als de parlementaire machine w'eer loopt, piept of knarst, altijd zullen er al of niet vermeende griven blijven bestaan en zachtjes kankeren doen we in Holland graag. Breng een Hollander in de politiek en hij moppert, maak hem soldaat en hij moppert den heelen dag. Heeft hij bij de Grenadiers en Jagers ge diend, ons keurkorps, de trots van ons leger en van de Haagsche Mina's, Jaantjes en meer van deze keukengedienstigen, dan maakt hij op dit gemopper natuurlijk een uitzondering. Het 100-jarig bestaan der Grenadiers en Ja gers, kon het anders, is feestelijk herdacht. De bijzonderheden van het roemrijk verleden, geven we royaal cadeau, vermelden alleen het kranige optreden in 1830 tegen de onte vreden Belgen. Nadien hebben de Grenadiers zich onderscheiden door een stramme dienst verrichting. Dat de fleurige uniformen zijn vervangen door het verschrikkelijkste grijs wat denkbaar is, zie, dat wordt door alle Haagsche dienstmeisjes nog altijd oprecht be treurd. Menige lezers zal als Grendadier en Jager de eerste lepelen der militaire wijsheid in Den Haag hebben geslikt, zal daar misschien hebben ervaren dat een korporaal kenbaar is aan een vervaarlijke gele streep, benevens een extra portie kaas 20 gr. of meer dezer heerlijk heden door ons kranig legerbestuur aan Jan Soldaat verstrekt. Indien de Grenediers en Jagers het 200-jarig herdenken vieren, dan hoop ik, dat geen nieuwe wapenfeiten te ver melden vallen, dat de taak een vreedzme zij en blijve, vreedzaam met een d en met Te Amsterdam heeft de officieele opening plaats gehad van het vijfde congres der Inter nationale Kamer van Koophandel, kortweg I.KKK., een internationale organistie, ten doel hebbende handel en industrie te *bevor- deren door opheffingen der talrijke belemme ringen, die een volkomen vreedzame ontplooi ing in den weg staan. De taak is dus omvang rijk, even omvangrijk als belangrijk. Bij de officieele opening waren Prins Hendrik, het corps diplomatique, het corps consulaire ver tegenwoordigers van provinciaal en gemeente- FEUILLETON. VRIJ BEWERKT NAAR EEN NOVELLE VAN J. O. L. MARUNIER. 3) „Wat mij dat aangaat?" hernam Kees, hem met een vlammend oog naderende, „wat mij dat aangaat? Mijnheer RolandIk kom van huis, waar mijn kind, mijn arm ongelukkig kind mij bekend heeft! Een uur geleden wist ik nog niets en dacht ik een brave, eerbare dochter te hebben. Maar ze is verleid, 't arm onschuldig kind; door allerlei schijnbeloften. Begrijpt u wat mij dat aan gaat?" riep Kees alengskens meer in woede ont stekende. Het angstzweet brak Louis uit. „Het zou beter zijn, dat je een anderen toon aansloeg en wat minder aanmatigend sprak," ant woordde hij, den armen Kees van 't hoofd tot de voeten opnemende. „Ik ontken niet dat ik eenige betrekking met je dochter heb gehad en 't was zelfs mijn plan haar eenigzins te ondersteunen. De manier waarop je die zaak behandelt, is echter de rechte weg niet om bijzonder op mijn hulp te rekenen. Doch komaan, om je te toonen dat ik van goeden wil ben, daar heb je voorloopig een bankje van zestig gulden, later spreken we elkaar nader." Ontsteld trad Kees een stap achteruit. „Geld! "riep hij woedend uit, terwijl zijn vuist lijk bestuur, alsmede de voornaamste kop stukken van handel, industrie, scheepvaart en financieele wereld aanwezig. Namens onze regeering heeft minister Beelaerts van Blok land de congressisten welkomen geheeten en zijn beste wenschen voor het welslagen uit gesproken. Ter hoogte van het badpaviljoen te Huis duinen is vliegtuig 547 van het vliegkamp Soesterberg, tijdelijk gedetacheerd te De Kooij, op een dienstvlucht in een vrille geraakt en in zee gestort. De inzittende, eerste-luitenant Brugma en sergeant Flick, verdwenen mee in de diepte. Bij de reddingspogingen werd alleen het lijk van sergeant Flick gevonden. De po gingen der marine om luitenant Brugma te vinden hebben tot heden nog geen resultaat opgeleverd. De lijst der ongelukken wordt bedenkelijk lang en steekt wel zeer ongunstig af bij de prestaties der K.L.M. Buitenland. Nog altijd staat het plan Young in het cen trum aller belangstelling en meer nog de aan gekondigde hierop volgende diplomatieke conferentie, bepaald op 6 Augustus, ja, daar wordt nog altijd over onderhandeld. De Engelschen hopen nog altijd op Londen, doch de Fransche regeering prefeert Lausanne of Luzern. De voor en tegenstanders van het plan Young blijven zich geducht roeren, waar bij de Duitsche tegenstanders eenerzijds blij ven beweren dat de opgelegde lasten veel te zwaar zijn en de Fransche tegenstanders ander zijds met klem betoogen, dat Frankrijk het kind van de rekening is en dat alles in de zak ken van Amerika verdwijnt. Zoo langzamer hand kennen we dat liedje nu wel van buiten. De leidende organisatie cfer Rijnlandsch-West- faalsche groot-industrie, de Vereeniging tot Bescherming der Gemeenschappelijke Econo mische Belangen in het Rijnland en West- falen, heeft haar afkeuring belichaamd in een motie, luidende: „Het plan Young vormt een politiek en geen economische oplossing van het vergoedingsvraagstuk. De verbonden kringen uit het Rijnlandsch-Westfaalsche bedrijfs leven wijzen daarom de verantwoordelijkheid voor de mogelijkheid van de vervulling van het plan van de hand." De heeren wasschen hun smettelooze hand jes in onschuld, zijn opeens wars van politiek, voornamelijk waarschijnlijk omdat zij de kosten voor een niet gering deel hebben te be talen. Zoo'n afkeer is begrijpelijk, vandaar ook hun critiek. Wat jammer dat deze verlichte kopstukken zich enkel 'maar blijven bepalen tot een afbrekende critiek en geen enkel bruik baarder oplossing aan de hand weten te doen. Critiek is zoo'n gemakkelijk hanteerbaar wapen. Iets afbreken is geen kunst en als de latere|omstandigheden, zij het soms door heel andere factoren deze afbrekers in 't geijkstellen, dan kunnen ze zich daar zoo lekker op beroe pen en paradeeren als de man met vooruit- zienden blik. We zullen de politieke arena waar Amerika, Engeland, Frankrijk en Duitschland als hoofd nummers fungeeren, verlaten en eens een uit stapje ondernemen naar de jonge republiek Tsjecho-Slowakye, dat voor eenige dagen heel Ieelijk deed tegen Hongarye. Het is niet de eerste maal dat er een geprikkelde stemming tusschen deze twee buurstaten de overhand krijgt. Nuchter bezien, betreffende het hier niet anders den futiliteiten, kleinigheden, die tot abnormale hoogte gretig worden opge blazen door heftige artikelen. Meerdere malen zijn er in Sjecho-Slowakije Duitschers en Hon garen gearresteerd onder beschuldiging van spionnage, zelfs indien de aanwijzingen uiter mate vaag waren. Nu zijn de rollen omgekeerd en heeft Hongarije een spoorwegambtenaar van een der grensstations gearresteerd, aange zien er overtuigende bewijzen zijn, dat deze ambtenaar, Pesja geheeten, zich aan spionnage ten nadeele van Hongarije had schuldig ge maakt. Als de toornaderen zwellen neemt het verstand af en Tsjecho-Slowakije was meer dan woest. We zullen ons niet in al de geuite beschuldigingen verdiepen. Het spoorweg verkeer werd gestremd, met erger dingen werd bedektelijk gedreigd, doch zooals het meer gaat met keffertjes, het liep met een sisser af. Zelfs een nieuw incidentje, de arrestatie van twee Hongaarsche grasmaaiers in Tjecho- Slowakije, niettegenstaande ze voorzien waren van een geldig paspoort, is kalm opgenomen. Het is evenwel typeerend voor de verhoudin gen aldaar, dat zulke kleinigheden zoo'n gevaarlijken toestand kunnen scheppen. Voor deze met een sisser afloopende botsing met Hongarije, genoot Tsjecho-Slowakije van een politiek schandaaltje. Een afgevaardigde der Slowakische Volkspartij schijnt een wat extra levenslustig heertje, die een groot deel van zijn tijd in inrichtingen sleet, waar de tijd zoo snel gaat, dat de laatste verbindingen gemist en telegrammen over belangrijke conferenties verzonden moeten worden. Deswege is deze slippertjesjager uit de partij gezet en of het nu uit woede hierover is, dan wel als gevolg eener ontvangen bedsermoen, deze ex-af- gevaardigde dreigt met publicatie van andere afgevaardigden, die zich eveneens aan wijntje en trijntje te buiten zijn gegaan. Booze tongen beweren nu dat heel wat politieke kemp haantjes het hart reeds in de schoenen zit en dat ze met vreéze naar de aangekondigde ont hullingen uitzien. Geen wonder dat de stem ming geprikkeld en gevaarlijk kon worden. Hoe dichter we bij den Balkan komen, zoo veel te gevaarlijker en beroerder wordt het. De Balkan, vergaarbak van twistappels, war winkel van dooreengesmeten rassen en be langen, is het China van Europa, waar tot overmaat van ramp ook nog de belangen van eenige groote mogendheden met elkaar in botsingj komen. Doorloopend hebben er hier incidenten plaats, gaan de geweertjes merk waardig vlug en gemakkelijk af. De steeds meer gespannen verhouding als gevolg der Bulgaar- sche-Joegoslavische grensincidenten, hebben tot Britsch-Fransche stappen te Sofia en Bel grado geleid. Er werd wat te veel stoom ge maakt en deze keffertjes hadden een terecht wijzing der groote doggen noodig. Nog een ver rassing van den Balkan was het bericht, dat de regeering Maniu in Roemenie met succes een samenzweering van militaire kringen onscha delijk heeft gemaakt. Verschillende hoogge plaatste militairen zijn gearresteerd, hoewel een officieele regeeringsverklaring het doet voorkomen, of het heele geval weinig te be- beteekenen heeft. Waarom aanvankelijk dan zoo'n strenge censuur werd ingesteld is niet duidelijk. In ieder geval is de instelling eener militaire dictatuur volkomen mislukt. De liberale partij beweert met deze mislukte plan nen niets te maken te hebben. Dat van deze zich onwillekeurig balde. „Geld!mijnheer Ro land! Heeft mijn dochterzichdan voor geld verkocht?" En met dreigende gebaren naderde Kees den jongen Roland. Louis stond doodsbleek met het bankpapier in de hand. Nog behield hij zijn tegenwoordigheid van geest en wilde een krachtige poging aanwenden om den tuinman door forsche taal ontzag in te boezemen en te beheerschen. „Geld geven! Zou je met geld de geschandvlekte eer mijner dochter willen betalen! De eer van mijn kind; alles wat we bezitten. Schaam je! Maar ik zal 't bekend maken, ik zal naar uw bruid gaan ik zal het de heele wereld vertellenhoe je mijn arm kind ongelukkig hebt gemaakt!" Louis was nu radeloos. In een oogenblik overzag hij zijn hachelijken toestand en de eventueele ge volgen. Zijn geheele toekomst was vernield, 't aan staande huwelijk, waaraan zijn geluk en dat zijner moeder verbonden was, rijkdom, aanzien, genegen heid: alles voor altijd vervlogen! Was er dan geen middel om dien woedenden man tot bedaren te brengen, opdat de huisgenooten ten minste die luid gesproken woorden niet ver namen. „Wees in 's hemelsnaam bedaard, laat eens hoo- ren, wat eisch je dan van mij?" vroeg Louis hem gejaagd en bevend. „Wat ik wil?" hernam Kees vastberaden, „ik wil dat je de eer mijner dochter herstelt door haar te trouwen. Ik verg niet dat u zich verder om haar bekommert, ik smeek om geen ondersteuning, maar ik wil dat haar kind den naam zijns vaders zal dragen, mijnheer!" „Maar kerel, denk jewierp hem Louis tegen, buiten zichzelf over dien niet verwachten zijde de regeering Maniu krachtig wordt ge dwarsboomd is voldoende bekend, zoodat het geenszins mogelijk is, dat de liberalen in dezen lang niet zoo onschuldig zijn als ze beweren. Stof voor politieke kissebisserij is er in over vloed, veel te veel. Tusschen Joegoslavië en Italië, waartusschen een vriendschap heerscht van kat en hond, hebben het ook weer eens met elkaar te kwaad. Voor eenige dagen zijn er in Dalmatie eenige postduiven gevangen, voor zien van ringen van den Italiaanschen infor matie-dienst. Nadien liep er in de haven Racisti een Italiaansch zeilschip binnen en toen duikboot L 12 heeft de H 47 geramd, waar door deze in de diepte verdween. Van de 24 opvarenden zijn slechts 2 gered en de admira liteit vreest dat er geenerlei hoop op redding der overige 22 meer bestaat. BOUW VAN RADIO ZEND1NSTALLATIES. Naar men zich zal herinneren, werden in de Tweede Kamer kort voor haar uiteengaan vragen gericht tot den Minister van Water staat inzake den bouw van radiozendinstalla- ties. In het overzicht van de werkzaamheden van den P. T. T.-dienst in het eerste kwartaal INGEZONDEN MEDEDEELING. kleine behandelt gy het heet met (Adv. in Blokschrift) eisch. „Ik denk, mijnheer," viel Kees hem in de rede, terwijl zijn lichaam van woede beefde, „ik denk dat de eer van een arm man gelijk staat met die van een rijke. Doch ik ga op staanden voet naar uw bruid, en. „Een oogenblik, wacht even, geef mij een paar dagen tijd om over die zaak na te denken, je begrijpt dat het onmogelijk is om zoo plotseling met juffrouw Lande af te breken „Ja! bedrieger!" riep Kees bulderend uit, „ik begrijp het. U zoekt tijd te winnen om inmiddels juffrouw Lande te trouwen en mijn kind aan haar schande over te laten. Maar ik zal het op straat rondschreeuwen dat u mijn kind ongelukkig heb gemaakt." Dreigende en schreeuwende had Kees zich naar de deur begeven, doch in zijn woede niet bemerkt dat hij een andere deur dan de binnengetredene opende. Toen Louis dit bemerkte, vertoonde zich op zijn gelaat een zonderlinge uitdrukking; 'twas alsof hij een duivelachtige ingeving had. Nog stond de timmerman met een dreigend gebaar aan de deur, toen Louis met één sprong bij hem was, en, Kees, met een onverwachten duw door den geopenden ingang dringende, uitriep: „ga, ga, vertel het ieder een!" Men hoorde een oorverdoovend geraas als van een rollenden donderslag, die door een bitter ge kreun gevolgd werd. Kees was van den steilen trap naar beneden gestort en lag badende in zijn bloed. Doodsbleek liet Louis zich op een stoel vallen, doch spoedig herstelde hij zich, er speelde een on beschrijfelijke trek van tevredenheid op zijn gelaat. de douane-beambten dit schip onderzochten, werd eveneens een mand postduiven met de zelfde merken ontdekt. Het schip vluchtte de haven uit, werd door een motorboot achter haald en de bemanning gearresteerd en ter beschikking van het staatsgerechthof te Bel grado gesteld. Voor Mussolini een reeden om dreigend de wenkbrouwen te fronsen, hetgeen we uit dien hoek wel meer gewend zijn. Niette min wordt de toestand daar ietwat onbehaag lijk, daar al deze kleine voorvalletjes, nietig op zichzelf, kunnen werken als de beruchte druppel in den overloopenden emmer. We schreven in ons vorig overzicht, dat de Engelsche troonrede een zeer tamme indruk maakt. De tot heden geuite critiek bevestigt dit volkomen. Een groot deel der aangekon digde maatregelen zal op de volle medewerking van conservatieven en liberalen kunnen reke nen, al wil dit nog lang niet zeggen dat de op positie alles als koek en ei zal slikken. De lin kervleugel van Labour is meer ontevreden dan conservatieve^ en liberalen, heeft van deze ontevredenheid reeds laten blijken, doch ge lijktijdig met het indienen van een verlang lijstje verklaard, voorloopig een afwachtende houding aan te nemen. Ook in de politiek ont breken de dreinende groote kinderen niet. Zulks zijn alleen zoet te houden met beloften op een politieke rammelaar. Met dit nuttige instrument zijn wonderen te bereiken, want het leent zich zoo braaf voor wat reclamegerinkel. Ver uitgaande boven al dit politieke gedoe, gaat de belangstelling der Engelschen uit naar den nog altijd niet volledig herstelden koning. Na de bijwoning van een dankdienst, zou de koning naar Sandrichem vertrekken, doch op last van Lord Dawson, de lijfarts, is het vertrek eenige dagen uitgesteld, De toestand is geenszins verontrustend, doch voorzichtigheid blijft geboden, teneinde een volledig herstel te bevorderen. Bij oefeningen van duikbooten nabij St. Davindsgead, de uiterste westpunt van Wales, heeft zich een ernstige ramp afgespeeld. De Kees zou hem niet meer verraden't had een menschenleven gekostmaar 'tzou geheim blijven. Zijn toekomst, zijn geluk was gered. De gevolgen zijner misdaad verontrusten hem niet; er was immers niemand bij de woordenwisseling tegenwoordig geweest en was zijn tante niet een paar jaar geleden 't zelfde ongeluk wedervaren? Kees had zich eenvoudig in de deur vergist en was op die wijze van den steilen trap gevallen. Met de armen over elkander geslagen, zat hij peinzende in zijn stoel gedoken. Hij hoorde niets van 't rumoer en gejammer der dienstboden, die beneden aan den trap zijn slachtoffer vonden. Hij had niet eens gehoord dat de deur zijner kamer geopend werd. „Neefhoorde hij plotseling, alsof hem een stem uit het graf toeriep; en vreeselijk ontsteld opziende, zag hij tante Mietje met het strenge, onbewegelijke gelaat voor zich staan. „Neef," herhaalde ze, hier is geld om naar Amerika te gaan," dit zeggende teide zij een aan zienlijke som bankbiljetten op de tafel. „Is 't niet genoeg?" herhaalde ze, toen Louis haar wezenloos bleef aanstaren. „Mijn hemel, waaromwaartoe zou dat die nen?" mompelde hij rillende. „Waartoe?" herhaalde ze verachtelijk, „om naar Amerika te gaan, waarom?omdat je een moordenaar bent. Verlaat dit huis, ontvlucht dit land, je bent de eerste die den naam Roland onteert." Zij sprak met klem, met onverklaarbare be daardheid, doch in die kalmte lag zulk een diep- verheelde smart en tevens zulk een vaste over tuiging van 't misdrijf, dat het geen oogenblik bij hem opkwam zich te verdedigen. Werktuigelijk van 1929 wordt thans het volgende daarom trent medegedeeld: „Met betrekking tot den bouw van radio- zendinstallaties door het Staatsbedrijf zelf bestaat in verschillende kringen nog steeds misverstand. Afgescheiden van de vraag welke, ook uit een oogpunt van bedrijfszeker heid, de meest wenschelijke methode is, bouw door de Overheid of door den particulier een vraag waaromtrent de Minister bij de beant woording van de vragen van den Heer Korten- horst o.a. heeft gezegd, dat de regeering den dienst van het Staatsbedrijf der P. T. T. vol doende geoutilleerd acht om den bouw van aan de hoogste eischen voldoende zendinstal- laties zelfstandig en in bekwamen tijd te kun nen uitvoeren verkeert men geheel ten onrechte in de meening, dat de Rijksdienst in dezen de buitenlandsche industrie en met name Telefunken zou bevoordeelen. Niets is echter minder waar en het dient hierom nogmaals duidelijk te worden gezegd, dat het Staats bedrijf der P. T. T. bij den bouw van zijn zen ders een zeer ruim gebruik maakt van de Nederlandsche Industrie en alleen die onder deden uit het buitenland betrekt, welke hier te lande niet of in niet zoo goede kwaliteit worden vervaardigd. Ter verdere geruststelling op dit punt kan nog worden medegedeeld, dat in de laatste 10 jaren slechts 2 complete zendinstallaties bij Telefunken zijn besteld en wel in de jaren 19181921, toen er hier te lande nog geen industrie op dit gebied bestond. In 1927 is voorts aan de Duitsche firma Lorenz de leve» ring opgedragen van een lange golf telegraaf- zender voor het Europeesch verkeer. Ook ten tijde van de onderhandelingen over de leve ring van dezen zender in 1926 was men op het gebied van zenderbouw in Nederland nog bij het buitenland ten achter, hetgeen den door slag gaf bij de opdracht aan Lorenz. Overigens zijn, in tegenstelling met hetgeen herhaaldelijk wordt beweerd, geen bestel lingen op dit gebied in het buitenland gedaan." Ongetwijfeld munt deze verklaring uit door haar duidelijkheid en ondubbelzinnigheid, al stond hij op, nam de bankbiljetten en greep zijn hoed. Zij opende hem de deur der kamer. Doodsbleek liep hij den trap af, begaf zich door den gang naar de buitendeur, altijd door Mietje gevolgd. Zij opende zelf de deur en sloot die achter hem. Zij hadden beiden geen woord gesproken. Louis verwijderde zich snel. In zijn verbeelding zag hij overal politiebeambten, die hem opspoor den, de vreeselijke ellende, want hij was een moordenaar en men wist dit. III. Nadat tante Mietje's beschermeling haar op stelligen toon verzekerd had, dat het hem onmoge lijk was haar de oorzaak mee te deelen, die een geheim onderhoud met Louis noodzakelijk maakte, was haar nieuwsgierigheid bovenmate geprikkeld. Toen Kees zich derhalve naar de kamer van Louis begaf, besloot ze van een middel gebruik te maken, dat de nieuwsgierige nooit versmaad heeft, wan neer er geen middel overblijft. Zij had zich langs een anderen weg naar den geheimen trap begeven, die voor Kees zoo noodlottig was geworden en, met 't oor tegen de kamerdeur geleund, zou haar geen woord ontsnappen van hetgeen daar binnen gesproken werd. Die trap was geheel in onbruik. Zelfs, na het ongeluk dat haar zuster eenige jaren geleden op die steile treden getroffen had, was men onmiddel lijk voornemens geweest, dien geheel weg te breken. Doch alleen op Louis' verzoek was die gespaard gebleven, wijl ze hem in de gelegehneid stelde om, zonder door de huisgenooten te worden opgemerkt, door een achterdeur het huis te verlaten of binnen te komen. Wordt vervolgd. I

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1