fócantfè Leest „Onze Eilanden" laatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. VERKOOPINGEN. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 10 JULI 1929. 3 iestand wordt verkregen, nogelijkheid staat naar het oordeel van Lambooy vast. Hij wijst er op, dat in het industrieel bedrijf te Willemsoord rimum van 1125 man werkzaam was, indien noodig, op deze werf nagenoeg arbeiders te werk kunnen worden ge- 1927 op beide werven samen werk- ncentratie der bedrijven te Willems voorts het totaal der thans te Wil- te betalen algemeene kosten slechts e mate toenemen, ook ai gaat een deel lieden van de werf te Hellevoetsluis I te Willemsoord over, en ook al neemt te Willemsoord het onderhouds- en igswerk van Hellevoetsluis in zijn ge- terwijl de algemeene kosten te Hel- is geheel komen te vervallen. Het is 'deze reden, dat de minister van een latie der bedrijven een niet onbelang- 'uiniging verwacht. (Tel.) BROEDERMOORD. Iolphaartsdijk was oneenigheid ont- ischen twee zoons van L., 19 en 20 jaar ■erbatid met het feit, dat beiden naar le betrekking hadden gesolliciteerd, broers wachtte, staande achter een in ander op en schoot een revolver op ret schot trof den jongen in het hoofd vas onmiddellijk dood. De dader nam t en schoot onder weg op zich zelf, wondde zich niet ernstig. Hij werd iden en per auto naar het huis van te Middelburg overgebracht. IE BRAND TE 's-GRAVENDEEL. inde ons vannacht uit Dordrecht: ravendeel is even na twaalf uur brand :en. Op het oogenblik (om 1 uur) pastorie en drie woonhuizen in lichte (LHARNIS. Wij brengen in herinne- de arbeiders die in Middelharnis werken, hun rentekaarten en rente- noeten inleveren bij den Raad van Brieile vóór 15 Juli 1929. I-examen R, H. B. S. 5-j. cursus. ;d de heeren: en Broek, Melissant; C. le ComteSom- L. J. den Hollander, Middelharnis; te Oude Tonge; B. Vis te Dirks- de Voogd te Middelharnis en M. P. Vilde, Nieuwe Tonge. 1 Afgewezen. N. Vermaas alhier is geslaagd voor irs examen verpleegster in het Wil- iasthuis te Amsterdam, lerdag 11 Juli 's av. 7 uur hoopt voor Gemeente op te treden Ds. Barth dingen en Zondagmorgen zal in de rv. Kerk Doopsbediening plaats \angifte hiertoe Vrijdagavond 7.30 Kerkekamer. tduiven-Sport. De Postduiven-ver- „de Seinpost" zal op Zaterdag 13 nemen aan een wedvlucht vanuit (Frankrijk), afstand 846.092 K.M. Js 5.30 uur zullen de duiven gelost zaam. Van een zijner kippen raapte een ei dat de vorm had van een d en waarin bij opening bleek nog n ei aanwezig te zijn. ftiagavond a.s. zal Sempre Cresendo 7t geven in de tent Aanvang half dorpsgenoot P. J. Zaayerslaagde en te Rotterdam voor het examen jotariaat. Kon. besluit van 4 Juli isdeR.H. liddelharnis, met ingang van 1 Sep- enoemd tot leeraar B. H. Spjjker- is tijdelijk leeraar, en zijn wederom enoemd tot leerarae mej. D. P. A en tot leeraar dr J. A. A. Vrljdaghs' feiling voor Goeree Overllakkee te Middelharnis. ng van Vrijdag 5 Juli 1929. le s. 16,70 tot ƒ23, per 100 st. 2e s. 12,90 tot 23, p. 100 st. 3e s. ƒ10,— tot ƒ19,-p. lOOst. 4e s. 3,90 tot 12,90 per lOOst. lers ƒ10,— tot 12,—per lOOst. tot 1,60 p. 100 krop. tot 13,20 per 100 bos. 6,40 tot 7,40 per 100 bos. IJ 3.20 tot 5,20 per 100 bos. 17,40 tot 20,- per 100 k.g. n ƒ20,80 tot ƒ36,- per 100 k.g. 19,— tot 20,- per 100 k.g. 37,- tot ƒ52,- per 100 k.g. 11,— per 100 k g. 59,- per 100 kg. pn ƒ3,tot ƒ11,- per 100 K.G. en (nieuwe) ƒ4,— tot 5,20 per 16,70 tot 25,40 per 100 pond. 10,— tot j 18,- per 100 pond. 20,- tot 23,— per 100 pond. 0,88 per pond. 94 tot 0,97 per pond. BESSEN 25,- per 100 K.G. 1058 K.G. van Maandag 8 Juli 1929. I 22,70 tot 26,per 100 st. II 15,40 tot 20,- per 100 st. II 10,40 tot 13,70 per lOOst. [V 6,70 tot ƒ8,— per 100 st. lers 8,— tot 11,40 per 100 st. 11,— per 100 stuk. tot 1,40 per 100 krop. 'een 9,40 tot 12,10 per 100 bos. groten 7,70 per 100 bos. Ipinazie ƒ2,- tot ƒ3,- per 100 k.g. 'ostelein 9,20 tot 12,- per 100 k.g. 'eulen 20,- tot 30,— per 100 k.g. boppers 21,— tot f 23,20 per 100 k.g. Suijboonen 40,— tot 53,— per 100 k.g. [Aardappelen (nieuwe) 5,20 per 100 K.G. kruisbessen 13,— per 100 k.g. Aardbeien 19,40 tot 27,40 per 100 pond. Tomaten 6,50 t. 9,50 p. 100 p. Roode bessen 16,— tot 26,— p. 100 p. Druiven 0,83 per pond. Kaas 1,15 per stuk. Eieren ƒ6,- per 100 stuks. SPORTNIEUWS. Sport. Het was Flakkee ditmaal niet gelukt om voor Zondag j.l. een tegenstander te vinden. Daarom moeten wij zwijgen over de sport van 't bruine monster voort te jagen langs en over 't gras door 3 witte palen, die tezamen met een net het doel vormen. Desniettegenstaande hebben we toch nog wat te vermelden in de sportrubriek. Zaterdag middag j.l. had te Rotterdam de groote jaar lijksche zwemwedstrijd plaats in de Schie over den afstand van 3 K.M. Telken jare is dit een evenement in 't Rotterdamsche zwemleven, de beste zwemsters en zwemmers melden zich aan om den grooten zilveren wisselbeker voor één jaar te bemachtigen. Dit jaar bevond zich onder de haast 80 zwemsters en zwemmers die lustig hun baantje van 3 K. M. in de Schie trokken ook eenJFlakkeesch sportman, die den durf had zich te meten met de groote zwem mers van ons land. En hoewel het hem bekend was dat hij tegen de Olympische zwemmers als De Man en Korpershoek toch geen kans maakte is zijn resultaat toch wel vermeldens waard. De heer J. Boomsma van onze Flakkeesche Zwemclub was aanvankelijk slecht op dreef. De eerste vijf honderd meterwas hij in deachterste middelmoot doch toen hij aan 't zoete en koude water van de Schie gewend was geraakt, kreeg hij zijn slag te pakken, bij 't nemen van 't keerpunt op 1500 M. had hij zich al opgewerkt tot no II, 100 meter voor 't eindpunt lag hij no. 8. zette een eindspurt in waarin hij nog 2 tegenstanders voorbij spurtte en won met slechts 6 meter verschil op no. 5, (de heer van Senus), de bronzen medaille, beschikbaar gesteld voor den 6den aankomende der heeren. Tijd 1 uur 533/6 seconden. A.s. Zaterdag zullen niet alleen onze zwem mers naar Hellevoetsluis gaan, maar ook onze korfbalsters en korfballers gaan naar Voorne om zich daar te meten met de Voornsche sportmenschen. Om 1 uur vertrekken de sportmen per motorschip gezamenlijk van uit de Kaai naar Hellevoetsluis (en om half twee van het hoofd,) waar om halfdrie de zwemwedstrijden aan vangen. Deze laatste beloven zeer succesvol te zijn de deelname moet groot wezen en goede sport zal geboden worden. De liefhebbers die mee willen gaan kunnen voor 1,— heen en weer de tocht per motor schip meemaken. SOMMELSD1JK. De Heeren J. van Ant werpen en Abr. van Beek slaagden dezer dagen te Hellevoetsluis voor het onderwijzers-examen A.s. Zondag 14 Juli om 10 uur hoopt voor de Protestantenbond in de Harmonie op te treden Ds. Hoekstra uit Zierikzee. DIRKSLAND. De heer E. Bogerman slaagde dezer dagen voor het examen onderwijzer aan de Kweekschool te Hellevoetsluis. HERRINGEN. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de O. L. School alhier hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. A.s. Woensdagmorgen van 1012 uur zal de Rijksontvanger alhier zitting houden tot inning der belastingen. Wegens den minder goeden toestand waarin thans den Peuterdijk verkeert is door het gemeentebestuur overgegaan tot gedeel telijke vernieuwing der straat. De heer A. Dorst alhier slaagde voor de toelating tot de 4e klasse der landbouwschool te Sommelsdijk. A.s. Donderdagavond h"lf 7 uur zal de nieuw gebouwde Kerk der Geref. Gemeente alhier officieel in gebruik worden genomen. Deze plechtigheid zal geschieden onder lei ding van haar Consulent Ds. A. de Blois te Dirksland. Ook door verschillende dominee's zal het woord worden gevoerd. STELLENDAM. Degenen die in aanmerking wenschen te komen voor een kosteloos rijwiel- merk kunnen zich vervoegen bij den Gemeente veldwachter te Stellendam, alwaar formulieren ter invulling zijn te bekomen. De op Zaterdag j.l. gehouden verkooping van 8 zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk hebben opgebracht de som van 26, GOEDEREEDE. De vorige week hebben de garnalenvisschers van 80100 Kilo garnalen per week en per schuit gevangen. De ansjovischvangst beliep van 50125 kilo per dag. De zeevisscher A. Redert had het ongeluk op de visscherij zijn netten zoodanig te scheuren dat hij genoodzaakt was de visscherij te ver laten en een schade beliep van 200, P. Redert en J. 't Mannetje maakten even eens een schade van 100,ieder. 1 Juli was het 40 jaar geleden dat de Heer D. Breen tot boekhouder der Ned. Herv. Kerk is benoemd. De afgeloopen maand zijn hier ingekomen K. van Heest van Overschie. Vertrokken A. den Eerzamen en J. Tanis naar Rotterdam. K. v. Asperen naar Oude Tonge. M. Hoek naar Melissant. N. Krijger naar Dirksland. J. Orgers en gezin naar Oud Beijerland. C. Grin- wis en Echtgenoote naar Ouddorp. Vrijdagavond werd in 't Hotel de Gouden Leeuw bij inzet verkocht een woonhuis met schuurtje, erf en grond, staande aan den Nieuwendijk groot 317 R. V.M. gedeeltelijk dadelijk en gedeeltelijk 1 Dec. 1929 te aan vaarden ten verzoeke van Wouter Heerschap, en ingezet door G. van Oostenbrugge voor 740,—. OUDDORP. De afgeloopen week werden door de garnalenvisschers van 60 tot 80 K.G. per dag en per schuit gevangen. Zaterdagavond werd ten verzoeke van H. van Oostenbrugge te Rotterdam bij inzet verkocht een perceel bouwland groot 49 R. gelegen tusschen T. de Ronde en A. v. d. Heuvel ingezet door E. Tanis, bakker, alhier op 490,en dienzelfden tijd werd bij inzet en afslag in een zitting verkocht een perceel bouwland, gelegen aan de Pik de Poenweg, groot 87J Roeden, eigendom Mej. C. M. Pad mos werd afgemijnd door Joh. Hameeteman voor 90, NIEUWE TONGE. A.s. Donderdag 11 Juli des v.m. 912 uur, zal de Rijksontvanger alhier zitting houden tot inning der belas tingen. In de afgeloopen week zijn op de kade alhier 968 H.L. aardappelen aangevoerd, welke per scheepsgelegenheid zijn verzonden. In de maand Juni zijn uit deze gemeente vertrokken: C. P. Buijs naar Ooltgensplaat: G. de Geus naar Schiedam. Ingekomen: Jac. Nagtegaal van Rotterdam, M. Osseweijer vqn Oude-Tonge, B. Landheer van Rotterdam en W. Tijl en gezin van Middelharnis. OOLTGENSPLAAT. Het bouwen van een heerenhuis voor den heer Jac. van Oorschot te Achthuizen is voor het begrootingsbedrag opgedragen aan K. van Ree Jzn., metselwerk; F. Osseweijer, timmerwerk; N. Jacobs, smids- werk en P. van Dongen, schilderwerk. Archi tect H. C. de Ruiter. Bij den Ontvanger der directe belastingen zijn wegens achterstallige belastingen en ge- wetensgelden ontvangen 1500,900, en 900, Het schoolfeest (Oranjefeest) met de kinderen van de Openbare School is door de oudercommissie vastgesteld op Donderdag 1 Augustus a.s. De vorige week werden van hier ver scheept 186642 K.G. aardappelen, tegen een zeer lagen prijs. Maandag 15 Juli zal worden aanbesteed de verbetering van den Provincialen weg MiddelharnisOoltgensplaat. De landbouwer L. is veroordeeld tot het betalen eener geldboete van 25,wegens het doen verrichten van arbeid door een leer plichtig kind. Tegen een 6-tal personen is door den rijks veldwachter proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden per rijwiel zonder belastingplaatje. De gemeen terekeningover 1928,zooals; die ter voorloopige goedkeuring aan den ge- j meenteraad is aangeboden, sluit voor den gewonen dienst in ontvangsten met 149.119,41 en in uitgaven met 140,663.85^ alzoo met een goed slot van 8 446,55J En voor den kapitaaldienst sluit deze rekening met een goed slot van f 1.297,95 en de ex ploitatierekening van de gemeentelijke be- waarschoal over 1928 sluit met 2 865,49 aan ontvangsten, en 2847.20 aan uitgaven, alzoo met een goed slot van 18 19. Bevolking. Ingekomen:P.Mastenbroek van Stad aan 't Haringvliet; J. Kooiker van Steenwijkerwold en Aleida 't Jong van Me lissant. VertrokkenKlaasje Breeman naar Heinen- oord; J. T. Hobbel naar Stolwijk;H.Noor- dijk naar Hellevoetsluis en Anth. Huijer naar Maassluis. BRIELLE. Aan de Rijks Kweekschool te Hellevoetsluis slaagde dezer dagen de heer Jb. Betist voor het onderwijzers-examen. OUDENHOORN. Zondagavond omstreeks negen uur brak brand uit in de schuur van den landbouwer De Snayer, alhier. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en weldra stond de schuur in lichte laaie, die dan ook met een grooten voorraad daarin aanwezige land bouwwerktuigen, wagens gereedschappen, enz. een prooi der vlammen werd. Dank zij het krachtig optreden van de brandweer kon het woonhuis behouden worden. Schuur en land bouwwerktuigen waren verzekerd. De bewo ners waren tijdens den brand afwezig. Tegelijk met dezen brak ook bij den land bouwer K. Noordermeer brand uit. Hier kon het vuur evenwel spoedig worden gebluscht. VEILINGSBERICHT van Vrijdag 5 Juli 1929. der Coöp.Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 0,60 tot 1,60 per 100 krop. Postelein 0,12 0,15 per k.g. Spinazie 0,10 per k.g. Aardappelen f 3,10 tot f 9,40 per 100 K.G. Poters f 2,50 tot f 5,20 Aardbeien 0,40 tot 0,85 per k.g. Bessen (roode) 1,49 per k.g. Kruisbessen (onr.) 14,— p. 100 k.g. Blauwe Druiven 1,14 per. k.g. Boonen groote 0,06 tot 0,09 per k.g. Boonen dubb. stam 0,60 tot ƒ0,71 per k.g. stamsnij 0,39 tot 0,45 per k g. stoksnij 0,57 - 0,63 per k.g. Tomaten A 0,42 tot 0,46 per k.g. AA 0,38 per k.g. B 0,35 tot 0,87 per k.g. C 0,42 tot 0,46 per k.g. CC 0,32 0,34 per k.g. Komkommers (w.) ƒ12,14,- p. 100 k.g. Peen ƒ3,— tot 9,60 per 100 bos. Kroten f 2,50 tot f 7,30 per 100 bos, Bloemkool I 12,— tot f 20,— per lOOst. Bloemkool II ƒ3,— tot 13,— per lOOst. Sjalotten 2,70 7,60 per 100 bos. Rhabarber 2,70 tot J 4,10 p. 100 bos. Doperwten 0,17 tot 0,20 per k.g. Peulen 0,25 tot 0,37 per k.g. Kipeieren (netto) ƒ6,— per 100 stuks. Aanvoer 35800 eieren. SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Mattheus Groenendijk en Bastiana Blok, beiden alhier; Gerrit Hendrik Beijer Henrion Verpoorten 22 j. te Nieuw- Helvoet en Aartje Jacoba van der Gijze 22 j., alhier. Gehuwd: Johan Christiaan Osseweijer, 26j. te Oude Tonge en Albertine Constance Chris tine Worrell 28 j. alhier. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Angenietje, d. v. Leendert Raap én Catharina Maliepaard; Gerrit, z. v. Michiel van Binsbergen en Cornelia Geertje de Vos; Pieternelia Maria Elizabeth, d. v. Cornelis Franciacu» Schwiebbe en Anna Katharina Boefc>; Hubertu„, z.v. Johannis de Waal en Cornelia Moerenhout; Jacomina, d.v. Petrus Cornelis de Boet en Johanna Moerenhout. HELLEVOETSLUIS. Geboren: Neeltje Jacoba, d. van L. van Gelder en J. van der Sluijs. Jeannette Geer- truida d. van J. van Dijk en C. J. Oudenaarde. HEKELINGEN. Geboren: Dirk, z. van C. van Leen en M. C. Dirksen. Arie, z. van C. van der Stelt en van L. van der Hoek. Getrouwd; B. Koesveld en L. E. van 't Hof. J. J. Buizer en F. M. van der Stelt, OOST-VOORNE. Geboren: Zoetje, d. van K. Poldervaart en G. Oosterman. Jan, z. van W. Langendoen en A. van Pelt. Johan Frederik z. en Margaretha Wilhelmina d. v. C. Hotke en C. Beijderwellen. Adriana Jannetje d. v. A. Herweijer en P. Noordermeer. Getrouwd: J. C. van Toledo en L. Lan gendoen. A. Rehorst en E. van Marion. A. Roskam en W. C. Heijndijk. H. van den Berg en A. van der Blom. K. van Balen en S. J. Roskam. J. K. Heindijk en J. van Citteren. Overleden: Elsje van der Hoek, 67 j. wed. van J. van Marion. VIERPOLDERS. Geboren: Herman Jacob, z. v. N. Hokke en P. Bourtkan. Jannetje Wilhelmina Jaco- mijntje, d. v. J. de Snaijer en A. J. Langen doen. Willem, z. v. W. D. van Geest en van C. A. Sonneveld. INGEZONDEN MEDEDEELING. Doorzitten bij Wielrijder!, Stukloopen van Huid en Voeten, en Verbranden der Huid door de zon, verzacht men dadelijk en geneest men spoedig, door onmiddellijk te behandelen met „Christelijk" onderwijst Wij lezen in het algemeen Weekblad voor Christendom en Cultuur: „Er loopt een verhaal, dat in een christelijk rekenboekje voor de lagere school de volgende som voorkomt A. is zooveel jaar ouder dan zijn zoon; na hoeveel jaar, zoo de Heere wil en zij leven, zal de vader tweemaal zoo oud zijn als zijn zoon? In de onderstreepte woorden schuil dan natuurlijk het „christe lijke" van deze rekensom. De uitgever Bredée te Rotterdam gaf on langs een bijbelsch kwartetspel uit voor kin deren. Het bestaat uit 30 groepen van 4 bij belteksten, welke bij paren van vier op een zelfde bijbelsch onderwerp betrekking hebben Men stelle zich voor, dat dit speldoorkinderen wordt gespeeld, waarbij dus de een aan den ander vraagt: geef mij.... en dan volgt de bijbeltekst Zouden er werkelijk christenou ders zijn, die toelaten, dat in hun huiskring de Bijbel op deze wijze wordt misbruikt? De bedoeling zal wel goed zijn, maardat moet toch niet I TELEFOONZEDEN IN JAPAN. Handel in „Geluksnummers". Wanneer een abonné zich in Japan een telefoon-aansluiting laat inrichten, waarvoor hij 12 yen (pi.m. 14) moet betalen, dan wordt hem op den dag der inbezitneming het eerst volgende vrije aansluitingsnummer mede gedeeld. Wanneer het nummer den abonné om één of andere reden niet aangenaam is, heeft hij de mogelijkheid zich door tusschenpersonen, een soort van ambtelijk toegelaten makelaars, een nummer van zijn keuze te doen geven. De makelaars zijn in het bezit van een ver zameling van voorraadnummers en maken uit hun koop een zaakje, dat men gewoon is ge worden als rechtmatig en geregeld te beschou wen. Natuurlijk worden zulke nummers, die bijgeloovige menschen voor „geluksnummers" houden, bijzonder duur verkocht. De priizen stijgen van 1500 tot 7000 yen naar gelang van het gekozen nummer. 6 6 Nummer 8 geldt als het beste geluksnummer, ben ander gelukbrengend nummer is 357 Andere nummers gelden voor ongelukbrengend' een der ergste is 42; het beteekent voor velé Japanners dood. Ook 49 is een zeer boos num mer. Overigens is het gebruikelijk, deze laatste nummers aan de politieposten te geven Wie een Japansche telefooncentrale wil be zichtigen mag eerst in de zaal komen, nadat hij overschoenen, meestal gummischoenen over zijn gewone schoenen heeft aangetrokken' Vroeger moesten de bezoekers hun schoenen uittrekken; sedert echter de Japanners ont wend zijn aan de vroeger gebruikelijke san dalen en daarvoor de rijgschoenen genomen hebben, was dat te lastig geworden. DR. ECKENER'S PETEKIND. BERLIJN. Over de jongste poging van het luchtschip „Graf Zeppelin" om naar de Vereemgde Staten te vliegen, wordt nog een aardige bijzonderheid bekend. Tijdens den tocht verkeerde in het Zwitser- sche plaatsje Rottenburg bij Chur een vrouw ,ve™4chting. In den nacht van 23 op 24 Mei, toen het luchtschip op zijn terug weg naar Duitschland was, passeerde het ook Rottenburg, waarbij de vrouw van het ronken der motoren zoodanig schrok, dat zij eenige werd" Vr°eger' dan zij' verwachtte, moeder Aan Dr. Eckener werd gevraagd, of hij peet wilde zijn, waarin deze toestemde. Het kindie is heden te Friedrichshafen gedoopt en heeft als voornaam Simon, Zeppelin gekregen. RAPPORT VAN BYRD OVER ZIJN POOLONDERZOEKINGEN. 20.000 vierkante mijl onbekend land ontdekt NEW-YORK. In het rapport van commandant Byrd over zijn Zuidpool-expedi- on iwf, g,ezegd; dau van ziJ'n vliegtuig uit 20.000 vierk, mijl onbekend land ontdekt heeft Het rapport handelt verder voornamelijk over de ontdekking en topografische studies van de Rockefellerbergen. Door het intreden van den Poolnacht was Burd gedwongen al zijn onder zoekingen stop te zetten. EEN NOODZAKELIJKE HERIJIENING. Sit Herbert Samuel, een der bekende voor mannen in den Engelschen verkiezingsstriid sprak eenigen tijd geleden voor de microfoon een politieke rede uit. Zooals zulks wel bi iedereen het geval zal zijn, was ook Sir Samue' Herbert vol bewondering voor de schoone uit vinding, welke het mogelijk maakt om tot zoo vele onzichtbare toehoorders alom in den lande en daarbuiten het woord te richten Toch vroeg de spreker zich af, of het voor dé poli tici, die thans per radio hun politieke redevoe ringen uitspreken, niet nog van véél meer belang zou zijn, indien zij door een vernuftig toestel konden opvangen de stemmingen en gedachten, welke bij de kiezers leven. Bii ge breke van een dergelijke uitvinding, welke het laatste mogelijk zou maken, noemde Sir Herbert Samuel dan al hetgeen, waarnaar volgens zijn meening de waarachtige ver langens van een overgroot deel van het Engelsche volk terecht uitgaan. Maar wij willen komen tot ons eigen vader land. Nu ook hier te lande de politieke par tijen elkander voor de microfoon verdringen en bevechten willen wij de vraag stellen of onze Nederlandsche politici geen uitvinding sTeneHm WClke 'len in staat ka" stellen om te luisteren naar al hetgeen door ons eigen kiezersvolk wordt gedacht en uit gesproken. Het stellen van deze vraag geeft al dadelijk aan, dat zoo'n uitvinding voor tal van onze politici geen weelde zou zijn zelfs m,'n/r-id M--,°dig is' ?.aaruit zou hun zeer duidelijk blijken, dat bij het kiezerskorps een groote onverschilligheid en lusteloosheid heerscht ten opzichte van het Staatsbestuur en de regeerende lichamen. En wanneer het lands belang hun waarlijk ter harte gaat, moeten zij beseffen, dat zij alles in het werk moeten stel en om die onverschilligheid te keeren, daar zii een kanker voor ons staatkundig leven is en in haar gevolgen even funest als het commu- nisme. u Voor die onverschilligheid zijn natuurlijk verschillende oorzaken te noemen, waarbij met uit het oog mag worden verloren dat, zoo als in alles ook hier veel misverstand en over drijving een rol spelen. Maar de hoofdoorzaak moet 0.1. worden gezocht bij die Kamerleden welke geen juiste opvatting hebben van hun moeilijke doch schoone taakdie meer dan eens bij de behandeling van belangrijke wetsont werpen, waarbij hun tegenwoordigheid ver- eischt is, afwezig zijn, en die enkel voor het bemachtigen van een goede plaats op de lijst al hun kracht en werkzaamheid ten toon sprei den. Waarbij meermalen kundiger personen op zijde en naar achteren worden gedrongen De eenvoudige kiezer, die dergelijke praktijken terecht veroordeelt, voelt zich vooral bij het tegenwoordige ingewikkelde en gebrekkige kiesstelsel daartegenover machteloos,en begaat dan gemakkelijk de fout te generaliseeren en te meenen, dat geen enkel Kamerlid en geen enkele politieke groep meer deugt. Het is evenwel onze rotsvaste overtuiging dat vele uitwassen, welke thans in het poli tieke leven voorkomen, kunnen worden uit- Cnt dafeen Rondere en betere politieke toestand kan worden verkregen, in dien tot stand kwam een beter kiesstelsel waarbij den kiezer meerdere vrijheid en in vloed wordt gegeven om van zijn voorkeur voor ?cP.aa'rï persoon te doen blijken, en waarbii hersteld wordt de band tusschen de kiezers en hun afgevaardigde, welke vroeger bestond en bij het huidige kiesstelsel vrijwel geheel is losgelaten. Bij vele kiezers zou dan het be wustzijn terugkeeren, dat in werkeiijken en figuurlijken zin zij mede een slem hebben in het kapittel, en hun onverschilligheid zou allengs wijken voor belangstelling. Dit zou wij stipten het reeds aan voor ons staat kundig leven een grooten zegen zijn. Immers, zij, die door den loop der dingen onverschillig zijn geworden, laten in hun moedeloosheid de zaken maar vlotten en drijven, en geven zoo doende vrij spel aan die elementen, welke onze staatsinrichting zouden ondermijnen. Verbetering van de Kieswet is dan ook een der eerste dingen, welke de nieuwe Kamer tot stand zal moeten brengen. GETUIGE, OOK NA ZIJN DOOD. John Gough, de man die als door een wonder zelf gered werd uit de machtige slavernij van den bedwelmenden drank, en die daarna voor vele duizenden in Engeland en Amerika tot een tijdelijken en eeuwigen zegen is geweest door zijn machtig getuigenis, verzocht dat een maal op.zijn grafsteen de volgende woorden zouden worden gebeiteld als een roepstem van uit zijn graf tot eiken voorbijganger: „Ik kan dit groote land niets beters toe- wenschen dan dat er een hemelhooge1 scheids muur geplaatst moge worden tusschen de on besmette lippen der jeugd en den bedwelmen den beker; dat allerwege mannen en vrouwen sterke en vastberaden handen mogen opheffen, tegen al wat het lichaam kan onteeren, den geest bezoedelen, of het hart verharden tegen God en zijn Woord!" Aan zijn verzoek is natuurlijk voldaan. En deze kloeke strijder voor een nuchteren samen leving blijft getuigen ook nog na zijn dood. WEER EEN OCEAANVLUCHT. Roy Williams en Yancey, die tegelijk met Assolan en Lefevre zouden zijn vertrokken, maar wier toestel toen te Old Orchard over den kop is geslagen, zijn in hun nieuwe vlieg tuig Pathfinder uit dezelfde plaats naar Rome vertrokken. Het eerste bericht kwam van een Engelsch schip, dat hen ongeveer 175 mijl uit de kust had zien voorbijvliegen. ONTZETTENDE FAMILIE-TRAGEDIE. Markiezin schiet haar twee kinderen neer. ROME, 5 Juli. Volgens een bericht van de „Piccolo" te Lovorno is op het landgoed van de familie van graaf Malaspina bij Li- vorno een ontzettende tragendie gebeurd. De markiezin Strozzi, die met den graaf Mala spina gehuwd is, heeft haar twee kinderen met een revolver doodgeschoten en. daarna zelfmoord gepleegd. Men neemt aan, dat de markiezin in een vlaag van verstandsverbijs tering heeft gehandeld. (N.T.A.) HOLLANDSCH ARTISTETJE TE PARIJS OPGELICHT. Een jeugdige Iandgenoote, mej. Eva Muller, naar het heet musichall-artiste, is volgens de Fransche bladen slachtoffer geworden van een oplichterstruc, haar bij haar eerste bezoek aan Parijs gespeeld. Het 26-jarige meisje, dat nie mand te Parijs kende, werd aan het station tot haar verrassing opgewacht door een mede- artist, zekeren Berthelet, met wien zij vorig jaar te Luik op een tournée kennis had ge maakt. Weldra was de kennis hernieuwd en Berthelet bood de jeugdige collega aan, haar Parijs te laten zien. Mej. Muller nam haar intrek in een klein hotel in het centrum der stad. Alvorens haar aan de deur te verlaten, vroeg de jongeman het meisje, of zij wel Fransch geld had: zoo niet, dan zou hij wel even voor haar gaan wisselen. Het meisje gaf hem in goed vertrouwen 2500 gulden mee, maar met de ruim 25.000 francs, die Berthelet daarvoor moest ontvangen, is hij sindsdien nog niet weergekeerd. Mej. Muller heeft onmiddellijk klachte gedaan bij de politie, die thans een onderzoek instelt, maar den op lichter nog niet heeft gevonden. Een toilet-geheimpje. Wie veel in de buitenlucht vertoeft, zon, wind, regen en hagel moet trotseeren en toch prija stelt op een goed verzorgde huid, moet eens een toilet-watertje gebruiken, bestaande uit één eetlepel honing op zes eetlepels melk. Of wie inplaats van water crème prefereert, drie eetlepels melk op één eetlepel honing. Het toilet-middeltje wordt op de volgende wijze bereid: Vul een pannetje met kokend water en laat dat er eenige oogenblikken in staan. Is het pannetje of potje door en door heet geworden, giet dan het water weg en doe de honing in het pannetje, dat door zijn warmte den inhoud smelten doet. Voeg dan heel langzaam onder goed roeren de melk bij tot alles goed is opgelost. Op DONDERDAG 11 Juli 1929, bij Afslag avonds 7 uur (zomertijd) in het Hotel Meijer te Middelharnis, van het Huis met Erf en Schuur aan den Ring te Middelhar nis groot 1 are 62 centiarenin twee per- ceelen en combinatie; ten verzoeke van den heer P. Verolme Jz., aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG 10 Juli 1929, des nam. 8 uur (n.t.) te Nieuwe Tonge aan het tram station Op DONDERDAG 11 Juli 1929, des nam. 8 uur (n.t.) te Melissant aan het tramstation. VAN TIMMERHOUT. Deurwaarder GROENENDIJK. uiiiiiiiiiiiiiiiimiauimiiniiuuiiiiiiiiiiiiniiiiiuiniuiiiiiiinuiiiiiiiuiniuuiiiiiiiniiiiiiiiiuiini

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3