MEDISCHE RUBRIEK. Zenuwstillend Mijnhardt's Zenuwtabletten Pluimveeteelt. Voor huis en hof. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 10 JULI 1929. (Nadruk Verboden.) Vorig maal zeide ik reeds, dat 't gewicht van een kind den ouders vaak onnoodige zor gen geeft, vooral als 't onder de middelmaat valt. Slechts heel zelden zie ik een moeder zich angstig tot mij wenden, omdat haar kind te zwaar"is En als men nu mijn meening vraagt, zou ik juist een Ie groot gewicht een bezwaar vinden en dat wel om de volgende redenen. Een zwaar kind is meestal ook een dik kinddat beteekent dat 't onder de huid een abnormale vertlaag heeft; en ook de dieper gelegen organen: lon gen, hart en buikorganen zijn ingesloten en doorregen met vet, te" veel vet. Dit maakt, dat de longen zich niet zoo elastisch kunnen uit zetten en bij een geringe adembelemmering, als een bronchitis bijvoorbeeld, moet het dikke kind dan veel meer arbeid bij de ademhaling verrichten dan 't magere; 't wordt gauwer moe, de ademhaling wordt minder diep, slijm zet zich vast en een begin van longontsteking is gemaakt. Ook bij hard loopen is 't dikke kind gauwer benauwd, ook grauwer moe, 't zweet daarom sneller, wat een vermeerderde kans van kouvatten beteekent. Dat een dikker kind eerder „smet", d.w.z. sneller een vochtige huid roodheid heeft, daar waar de huid tegen elkaar schuift, (aan de liezen bijvoorbeeld), weet elke moeder; maar dit is niet zoo'n groot bezwaar als het vorige. Het is voor 't dikke kind een nadeel, dat de beentjes en vooral de voetjes niet berekend zijn op zoo'n hoog gewicht en daarom doorbuigen naar binnen (X) of naar buiten (O-beenen), terwijl de natuurlijke voet holte verdwijnt en platvoetjes ontstaan. Ook 't buikje wordt te zwaar en trekt de rug krom. U ziet dus, voor de fraaiheid behoeft U Uw kindje niet dik te laten worden. Daarentegen zien de ouders met mij, tot ons beider vreugde zoo dikwijls, dat hun zoo genaamde „magere" kinderen veel minder ver kouden zijn, dan de dikkers en wanneer ze 't worden, er veel gauwer af zijn. Dit alles zeg ik: in 't algemeen gesproken want, zooals ik in mijn vorig stukje zeide, er zijn van nature magére en cfikkere inenschen en beide kunnen volkomen gezond zijn. Op de neiging van kinderen tot magerheid of vet heid, mag men ook geen dwang uitoefenen, dat is een aangeboren eigenaardigheid van hun gestel. Maar wel wil ik U allen waarschuwen: prop een kind niet vol met pap en melk om 't maar dik te maken, want die gemaakte dik heid kan het kind slechts schaden. Ons doel bij het moeilijk onderdeel der kindervoeding is alleen: hoe maken we 't kind STERK en geven we 't weerstand en niet hoe maken we 't dik. „Hoe zwaar moet nu eigenlijk mijn kindje wezen, wil 't niet te dik en toch ook niet te mager zijn?" Ja mevrouw, daarvoor zou ik 't eerst moeten zien, maar toch eenige aanknoopingspunten kan ik daar wel voor geven. Tot volgend keer* dus. Dr. A. K. W. Arntzensus. bloemknoppen en tegen dien tijd hebben we dus weer meer water te geven en kunnen de planten geleidelijk wat warmer gezet worden. Nooit de planten, onverschillig welke soort, aan een plotselingen overgang van koel naar warm blootstellen. Men kan het bloeien ook tot Kerstmis ver vroegen. Om dit te bereiken wordt de groei tegen den nazomer getemperd en de plant tot begin November aan den drogen kant gehou den. Daarna plaatsen voor een venster in een matigd verwarmd vertrek. Ze bloeien dan tegen Kerstmis. Behoorlijk verzorgde Aronskelken groeien uit tot weelderige, bossige planten, die met hun smetteloos witte bloemen een fraai, im posant effect maken. Worden op den duur de planten te zwaar, dan worden ze na den voor- jaarsbloei eenvoudig gescheurd. Zoolang de planten in de kamer gekweekt worden, moetj scherp op bladluizen gelet worden. Geregeld de planten dus inspecteeren, de bladeren voorzichtig onder en boven af sponzen, of beter nog afspuiten, zulks met het oog op het knikken der bladstelen. Hoofdzaak bij het kweeken der Aronskelk is dus wel: Zorg voor een vetten, voedzamen grond (veengrond, broeiaarde plus zand), geef veel water en zet ze in de rustperiode niet te warm. Er wordt wel eens aangeraden steeds zooveel water te geven, dat de schotels onder de potten met water gevuld zijn. Ook dit heeft bezwaren en die dit wil ontgaan, kan beter een maal vaker gieten. Na het uitlekken wordt dan steeds het water uit de schotels weggegooid. en zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Adv.) De Kamertuin. Het behandelen der Aronskelk. De Aronskelk, op bloemententoonstellingen spreekt men van Calla's, is een geliefkoosde kamerplant die over de geheele wereld, ge vonden wordt. Het aantal soorten dezer tal rijke plantenfamilie gaat ver boven de 500. De meeste soorten worden in haar vaderland aangetroffen in moerassige streken en dit zegt ons reeds dat de Aronskelk niet tot de drogen, doch. tot de natten behoort. Een der meest bekende soorten is wel de Aronskelk Richardia African, afkomstig van Kaap de Goede Hoop, met haar langstelige, pijlvormige en glanzend groene bladeren, waartusschen zich de lange bloemstelen verheffen met de groote, witte peperhuisvormige bloemscheeden, waarbinnen de bekende gele kolf staat. De cultuur van de Aronskelk is niet moeilijk. De plant verlangt een voedzamen grond, veel water en kan heel slecht tegen een droge en stoffige kameratmospheer. Aronskelken ver langen frissche lucht, een niet te kleine pot en gedurende den zomer zijn ze zeer dankbaar voor een meerdere malen herhaalde gier- bemesting. Wenscht men de plant zelf geheel op te kweeken, dan koopt men de in den handel droge knollen, pot deze op in vetten grond en plaatst ze voor een zonnig venster in de kamer of in de serre. Vrij spoedig loopt de knol uit en tegen het voorjaar ontwikkelen zich dan de bloemstengels. Gedurende den zomer kan de plant naar buiten in den tuin of op het balcon. Ze ver langen alsdan een zonnige standplaats, veel water en zooals reeds eerder gezegd, eenige malen een gierbemesting. Gedurende den zomer ontwikkelen zich talrijke kweekknollen, waardoor de moederplant niet weinig wordt verzwakt. Een deel dezer kweekknollen wordt daarom verwijderd en kunnen desgewenscht worden benut voor het opkweeken van nieuwe planten. Tegen het najaar gaat de plant weer naar binnen. De rustperiode der Aronskelk begint in den herfst. Langzamerhand wordt dan het gieten verminderd en de plant overwintert in een koele doch vorstvrije kamer. In den regel wordt de Aronskelk te warm gehouden en dit gééft weer veel teleurstelling. Het gevolg hiervan is lange en zwakke bladstelen, die daardoor gemakkelijk omknikken, terwijl eveneens het bloeien danig verzwakt, soms zelfs geheel achterwege blijft. Het geheel droog laten staan in den winter waardoor de bladeren tot op den knol afsterven af te raden. Sterke planten ontwikkelen in Januari en Februari de eerste Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. B. J. G. te Hennepe, Diergaarde singel 96a Botterdam. Postzegel van lucent voor antwoord insluiten en Blad vermelden. OVER DUNSCHALIGE EIEREN EN DOODE KIPPEN AAN HET VERKEERDE ADRES. We zijn verleden week bij de oorzaken van slechte voeding blijven steken bij toestanden, waarbij de darmwand door ziekte niet het benoodigde voer kan opnemen. De ziekte kan ook door het voer zelf veroorzaakt worden. Zoo heeft men in Amerika opgemerkt dat bij voe dering van bepaalde diermeelsoorten verhoogd sterfte onder kuikens optrad, terwijl dit dier meel bij kippen niet schadelijk werkte. Het darmkanaal der kuikens scheen dus gevoelig te zijn voor bepaalde stoffen in het diermeel en thans wordt verzocht welke stoffen dat zijn. Darmstoornissen bij kuikens die op grond loopen waar kippen geloopen hebben komen vaak voor. De kippen kunnen namelijk aller lei schadelijke parasieten herbergen en deze worden dan voor de kuikens noodlottig. Zeer schadelijk werkt ook een te groote hoeveelheid kuikens in een kleine ruimte. Kuikens moeten veel ruimte hebben om flink uit te kunnen groeien. Zelfs onoordeelkundige voeding van de foktoomen kan al de oorzaak zijn van zwakke kuikens die later weer tot zwakke kippen uitgroeien. We zien dus hieruit al wel dat we bij dun- schalige eieren niet maar zoo ineens kunnen zergen dat dit aan het voer ligt. maar dat de eigenlijke oorzaken veel verder kunnen liggen en wel bij de ouders der kippen die de minder waardige eieren leggen. In den laatsten tijd bestaat nog al veel de neiging om kippen tot hoogen leg te prik kelen door veel eiwit in het ochtendvoer. Ik ben daar uit' gezondheidsreden altijd bang voor. Behalve dat ziekte zooals jicht, dun- schalige eieren enz. er door in de hand ge werkt worden, wordt ook het lichaam der kip pen door de overmaat van eitwit afbraak producten onnoodig belast en min of meer vergiftigd, zoodat eiwitovervoedering behalve dat het vreeselijk duur ook nog tot een over- gevoeligen kippenstapel leidt. Tenslotte is er een zeer eigenaardige ziekte in sommige streken van ons land en andere landen, waarbij de kippen zich blijkbaar be smetten door het eten van libellen. Deze ziekte is door Dr. van Heelsbergen in ons land aangetoond en uitvoerig beschreven. Ik zelf heb haar nog nooit aangetroffen maar in Duitschland komt ze ook voor. Door de be smetting dringen bepaalde soorten wormen in den eileider en veroorzaken daar eileider ontsteking. Het gevolg daarvan is weer dun- schalige eieren. Dunschalige eieren kan dus als het bij enkele kippen voorkomt op ziekten wijzen en als het bij meerdere kippen heerscht op algemeene zwakte of foutieve voeding. Als het zich als een min of meer duidelijke afwijking over een geheel land gaat voordoen zooals sommigen in .Engeland beweren, dan wordt het ernstiger en moet men de zaak grondig ondeooeken. Een belangrijk punt bij dunschalige eieren is ook nog het volgende. Het kuiken vormt zijn beenderenstelsel in het ei voor een deel uit kalkzouten die het tijdens het broeden aan de schaal onttrekt. Heeft dus de schaal te weinig kalk dan heeft het kuiken een zwakker been- derstelsel en zal neiging vertoonen tot het krijgen van de zoo sterk afgekeurde kromme borstbeenderen. Verder droogt een dunschalig ei sneller uit, de luchtkamer wordt dus te groot en het kuiken te klein. De kwestie der dunschalige eieren is er dus niet een van eierhandelaren alleen maar een van pluimveehouders en fokkers in de eerste plaats. Onze fokkers kunnen niet voorzichtig genoeg zijn bij het letten op de schalen der eieren en we hebben nu gezien hoe schijnbaar onbeteekende verschijnselen op zeer ernstige fouten kunnen wijzen. Van ernstige fouten gesproken: ik heb tot mijn spijt de laatste weken weer verschillende lezers moeten teleurstellen door hun eigen schuld. Ik heb namelijk aan mijn huis gestuurd gekregen verschillende kippen of kuikens en doorgaans op dagen dat ik op reis ben. Het gevolg is dat zulke dieren natuurlijk in ont binding overgaan en niet onderzocht worden. Ik heb reeds meerdere malen duidelijk ge waarschuwd dat gestorven dieren niet naar mijn huis gestuurd moeten worden doch naar de Rijksseruminrichting. Ook moet mijn naam niet op het adres vermeld worden. Rijks seruminrichting te Rotterdam is voldoende, zonder eenige bijvoeging van naam. Verleden week was ik eenige dagen in Engeland en met zoo'n reis zijn altijd eenige dagen gemoeid. Bij terugkomst vond ik een doos doode en reeds rottende kuikens met bijgaande brief: „Gaarne had ik zoo spoedig mogelijk antwoord. Tot dusverre ging het best met het opfokken mijner kuikens, geen steilte ongeveer, doch van dit laatste broedsel van 300 zijn mij er in twee dagen 60 gestorven en er gaan nog meer. De ontlasting is dun en bloederig en ze schijn- nen een soort kramp te hebben. Het vorig jaar was het ook zoo. Ik voeren heb een kachelkunstinoeder van 500. Wat zou de oorzaak zijn, te warm in het hok of iets anders. Ik meen hierover wel eens iets van U gelezen te hebben, maar ik kan het niet vinden. Het lijkt wel bloeddiarrhe en is zeker zeer besmet telijk. Morgen komen er weer kuikens, deze moeten zeker niet in hetzelfde hok. U zult me zeer verplichten met spoedig antwoord. P.S. De kuikens zijn 8 dagen oud, laten de vleugels hangen, vallen om en zijn dood." Jammer van den eigenaar is deze heele zaak misgeloopen. Waarschijnlijk betreft het hier coccidiosis en waren de kuikens naar de Seruminrichting gezonden, dan had hij direct antwoord gekregen. Nu komt natuurlijk het antwoord te laat. Een andere kip die ik bij thuiskomst vond was al bijna een week in de doos. Hij kwam uit Terschuur en de eigenaar krijgt dus ook veel te laat bericht. Een derde exemplaar uit Axel luidde kort en bondig: „Opmerking aangaande loopende kippen." Drie a vier weken loopende, haast geen voer opnemende, mankeerende aan de pooten, kreupel bevindende, op de kam kleur geel vuil, daarna ineenzakkende, blijvende zitten en langzaam den dood stervende. Hierbij de kip die aan bovengenoemde beschrijving is bevonden." Ik vermoed aan de beschrijving te oordeelen dat het tuberculose geweest is, die thans in de zomermaanden geheel tegen verwachting van velen, nog al voorkomt,Daarbij treedt als typisch verschijnsel meestal kreupelheid op, die eenige weken duurt, waarbij de kammen bleek geel worden en waarbij de kippen daarna langzaam sterven. Laten we dus afspreken dat men mij be slist geen gestorven dieren aan huis stuurt, daar komt als regel niets van terecht. Dr. te Hennepe. WETENSWAARDIGHEDEN. PRACTISCH ALLERLEI. (Nadruk Verboden). De Tuin in juli. De maand waarin de tuin op zijn mooist wordt is aangebroken. Eiken dag komen er nu knoppen uit, iedere dag brengt nieuwe ver rassingen en groote verwachtingen. De rozen ontluiken, gras-anjers gaan hun zoeten geur verspreiden, het kleurenfeest wordt schitte rend ingezet. Mooi is het blad van boomen en heesters, het gras heeft nog niets van zijn frischheid ingeboet en tegen die stevig-groene kleur komen de bloemen in tal van tinten het meest tot hun recht. Hebt U wel eens opgemerkt, dat krachtige, gezonde menschen met een opgewekt humeur het meest van sprekende kleuren houden? Ongetwijfeld kunnen zij dan ook in dezen tijd van het'jaar genieten van wat de tuin hun biedt. De pioenroos, fel van kleur, de fiere, blauwe lupinen en tal van andere vaste plan ten zijn een weelde voor het oog. Door hun volle kleuren beheerschen zij hun omgeving, het gras lijkt groener, de tuin warmer en rijker. Vooral in dorpstuintjes mist men zelden de pioenen, waar zij soms wonderlijk rijk bloeien. In stadstuintjes schijnen zij minder te floreeren, tenminste wij hoorden 'daar nog al eens klachten over. Men vergeet echter vaak, dat de pioenroos heel wat voedsel noodig heeft, om zulke groote bloemen voort te brengen en dat de bodemgesteldheid van veel stadstuintjes dikwijls heel wat te wenschen overlaat. Voorts begaat men nog al eens de fout hen op veel te droge plaatsen te zetten. Wanneer pioenen in hun groei zijn, verlangen zij een vochtigen bodem, anders is het hun niet mogelijk zich forsch te ontwikkelen. Heeft men gedeelten in den tuin, waar de grond van zichzelf vochtig is, dan is daar de geschiktste plaats om pioenen te planten. Een vochtige, goed bemeste grond is voor een rijken bloei beslist een vereischte. Heeft de pioenroos U in eenig opzicht te leurgesteld, onderzoek dan eens of de grond wel voedzaam genoeg en niet te droog was. Er zijn voorbeelden te over om te bewijzen, dat zij in een goeden grond ook goede resu- taten geven. Wat leeken al zoo tegen honden-ziekte doen. Maar al te vaak wordt er beweerd, dat als jonge honden loopende oogen krijgen, dit komt door het voeren van te veel melk. Wees toch voorzichtig! Het is immers bijna altijd de ge vreesde honden-ziekte, waarmee men te doen heeft. En zelfs als men zoo ver is, dat men begrijpt, dat er achter die propjes etter in het oog nog meer schuilt dan het gebruik van te veel melk, dan begint de kwakzalverij. Vooreerst kunnen ze het zich al niet voor stellen, dat het diertje de zieket heeft. Ze hebben immers altijd een stuk zwavel in het drinkwater gehad! Dat helpt echter net zoo veel als een stuk leer. En nu worden direct in plaats van zwavel een stuk of wat roestige spijkers in het water gedaan. Verder wordt ook buskruit (om den hond zoo een paar lepeltjes in te geven) o zoo mooi gevonden. Ja, er zijn er zelfs, die er toe kunnen komen de arme diertjes een hoeveelheid slaolie in te geven, gemengd met fijn geklopt glas of eierschaal Hoe is het toch mogelijk! Is het wonder, dat er op zóó'n manier zeer vee! jonge honden sneuvelen? Laat toch direct deskundige hulp komen. Het is al vaak moeilijk genoeg voor den dierenarts, als de ziekte een paar dagen heeft bestaan, ze nog te achterhalen. Wil men iets hebben om de hondenziekte te voorkomen, begin dan uw hond van jongs af aan met overleg te voeden. Tracht zijn lichaam sterk te maken. Een groot weerstands vermogen is het beste voorbehoedmiddel. Bij een weloverwogen voeding kunnen levertraan en beendermeel goede diensten bewijzen. Denk er aan, dat beendermeel zeer zwaar te verteren is, geef daarom niet meer dan één theelepeltje tegelijk en d'n nog wel dóór het eten. Ongedierte bij Katten. Het komt zelfs bij goed onderhouden, zinde lijke katten voor, dat zij ongedierte hebben. Vooral wanneer zij zich in den paartijd met soortgenooten van minder allooi hebben af gegeven kan dit nogal eens het geval zijn. Men kan dit ongedierte gemakkelijk verdrijven door de kat flink in te smeren met een borstel, waarop eenige druppels terpentijn-olie. De onaangename geur, die de terpentijnolie af geeft, doet de minder gewenschte gasten aldra besluiten hun fortuin elders te gaan zoeken. VOOR TWEE WERVEN GEEN WERK. 's GRAVENHAGE, 6 Juli. Op de schrifte lijke vraag van het Tweede-Kamerlid Hiem- stra of het juist is, dat tijdens of na de be sprekingen met de directeuren van de Rijks werven en den directeur van scheepsbouw door deze directeuren een schriftelijk rapport aan den minister uitgebracht, waaruit zou moe ten blijken, dat de werf te Hellevoetsluis we rendabel is te maken, heeft minister Lam- booy thans bevestigend geantwoord. Tevens heeft de minister een uittreksel uit dit verslag aan de Tweede Kamer overgelegd. Aan de be schouwingen daarin vervat voegt hij de vol gende opmerkingen toe: Op 15 Maart j.l. hield de minister een bijeen komst, waarbij onder meer tegenwoordig wa ren de directeuren van de werven te Willems oord en te Hellevoetsluis en de directeur van scheepsbouw. Bij de bespreking kwam ter sprake het doen verrichten van meer werk voor het loods wezen door de werf te Hellevoetsluis, terwijl als tweede middel om Hellevoetsluis meer rendabel te maken, door den directeu» der Rijkswerven werd aanbevolen, meer werk door genoemde werf te doen verrichten ten behoeve van organen van het leger. Aangezien met dit laatste werk niet meer is gemoeid dan circa, 10.000 per jaar, bleek dit laatste middel geheel ondeugdelijk. Er bleef alzoo alleen over meer werk voor het loodswe zen, meer in het bijzonder wat betreft het 6de district. Belangrijk is de conclusie der directeuren, dat naar hun meening het werk voor het loods wezen zoodanig kan worden opgevoerd, dat per jaar op de werf te Hellevoetsluis daaraan een bedrag van rond 123.000,verloond zou kunnen worden en aldus Hellevoetsluis vol doende van werk zou kunnen worden voorzien. Evenwel blijkt uit de verslagen betreffende de Rijkswerven over 1925, 1926 en 1927, dat gemiddeld in die jaren aan werk voor loods wezen door de werf te Hellevoetsluis werd verloond 110.000,zoodat de vermeerde ring, die de directeuren mogelijk achten, neer komt op een loonbedrag van rond f 13.000 per jaar. Wanneer men nagaat, dat in die jaren op de werf te Hellevoetsluis ten behoeve van het in dustrieel bedrijf niet inbegrepen de oorlogs- werkplaatsen werd verloond gemiddeld 312.000 per jaar, dan is het, volgens den minister, duidelijk, dat dit meerder bedrag van 13.000 per jaar geen gewicht in de schaal legt en dat niet juist kan zijn de meening van den directeur der Rijkswerven, dat Hellevoetsluis voldoende vatrwerk voor marine en loodswezen zou kunnen worden voorzien, wanneer van de directeuren van het loodswezen meer medewer king werd ondervonden. Op grond van deze cijfers en mede gelet op hetgeen reeds over de werf te Hellevoetsluis is gepubliceerd, is de minister van oordeel, dat de hooger genoemde directeuren er niet in zijn ge slaagd aannemelijk te maken, dat de werf te Hellevoetsluis door toevoer van werk voor marine en loodswezen behoorlijk rendabel is te maken. Het gaat er in het bijzonder om of bij be houd van twee werven even economisch ge werkt kan worden, als bij concentratie van het gezamenlijke bedrijf der beide werven op één werf, n.l. die te Willemsoord Het spreekt toch vanzelf, dat bij deze laatste oplossing, indien zij mogelijk is, een veel gun- sitger toestand wordt verkregen. Deze mogelijkheid staat naar het oordeel van minister Lambooy vast. Hij wijst er op, dat in 1919 in het industrieel bedrijf te Willemsoord een maximum van 1125 man werkzaam was, zoodat, indien noodig, op deze werf nagenoeg evenveel arbeiders te werk kunnen worden ge steld als in 1927 op beide werven samen werk ten. Bij concentratie der bedrijven te Willems oord zal voorts het totaal der thans te Wil lemsoord te betalen algemeene kosten slechts in geringe mate toenemen, ook al gaat een deel der werklieden van de werf te Hellevoetsluis naar die te Willemsoord over, en ook al neemt de werf te Willemsoord het onderhouds- en herstellingswerk van Hellevoetsluis in zijn ge heel over, terwijl de algemeene kosten te Hel levoetsluis geheel komen te vervallen. Het is ook om deze reden, dat de minister van een concentratie der bedrijven een niet onbelang rijke bezuiniging verwacht. (Tel.) BROEDERMOORD. Te Wolphaartsdijk was oneenigheid ont staan tusschen twee zoons van L.19 en 20 jaar oud in verband met het feit, dat beiden naar een zelfde betrekking hadden gesolliciteerd. Een der broers wachtte, staande achter een boom, den ander op en schoot een revolver op hem af; het schot trof den jongen in het hoofd en deze was onmiddellijk dood. De dader nam de vlucht en schoot onder weg op zich zelf, doch verwondde zich niet ernstig. Hij werd aangehouden en per auto naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. ERNSTIGE BRAND TE 'S-GRAVENDEEL. Men seinde ons vannacht uit Dordrecht: Te's-Gravendeel is even na twaalf uur brand uitgebroken. Op het oogenblik (om 1 uur) staan de pastorie en drie woonhuizen in lichte laaie. MIDDELHARNIS. Wij brengen in herinne ring, dat de arbeiders die in Middelharnis wonen en werken, hun rentekaarten en rente boekjes moeten inleveren bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 15 Juli 1929. Eind-examen R. H. B. S. 5-j. cursus. Geslaagd de heeren: J. van den Broek, MelissantC. Ie Cointe Som- melsdijk; L. J. den Hollander, Middelharnis; J. Parree te Oude Tonge; B. Vis te Dirks- land; H. de Voogd te Middelharnis en M. P. W. de Wilde, Nieuwe Tonge. I Afgewezen. Mej. N. Vermaas alhier is geslaagd voor het 3e jaars examen verpleegster in het Wil- helmina Gasthuis te Amsterdam. Donderdag 11 Juli 's av. 7 uur hoopt voor de Geref. Gemeente op te treden Ds. Barth uit Vlaardingen en Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk Doopsbediening plaats hebben. Aangifte hiertoe Vrijdagavond 7.30 uur in de Kerkekamer. Postduiven-Sport. De Postduiven-ver- eeniging „de Seinpost" zal op Zaterdag 13 Juli deelnemen aan een wedvlucht vanuit Bordeaux (Frankrijk), afstand 846.092 K.M. 's Morgens 5.30 uur zullen de duiven gelost worden. Zeldzaam. Van een zijner kippen raapte de heer H. een ei dat de vorm had van een sinaasappel en waarin bij opening bleek nog een gewoon ei aanwezig te zijn. Vrijdagavond a.s. zal Sempre Cresendo een concert geven in de tent Aanvang half acht. Onze dorpsgenoot P. J. Zaayer slaagde dezer dagen te Rotterdam voor het examen deel notariaat. Bij Kon. besluit van 4 Juli isdeR.H. B. S. te Middelharnis, met ingang van 1 Sep tember, benoemd tot leeraar B. H. Spijker boer, thans tijdelijk leeraar, en zijn wederom tijdelijk benoemd tot leerarae mej. D. P. A Hentschel en tot leeraar dr J. A. A. Vrijdagbs' Centrale Veiling voor doeree Overllakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 5 Juli 1929. Bloemkool le s. ƒ16,70 tot 23,— per lOOst. 2e s. 12,90 tot ƒ23,—p. lOOst. 3e s. ƒ10,— tot 19,— p. lOOst. 4e s. 3,90 tot 12,90 per lOOst. Komkommers ƒ10,- tot ƒ12,—per lOOst. Sla f 0,50 tot 1,60 p. 100 krop. Peen 10,— tot 13,20 per 100 bos. Kroten 6,40 tot 7,40 per 100 bos. Rabarber 3.20 tot 5,20 per 100 bos. Postelein ƒ17,40 tot 20,- per 100 k.g. Peulerwten 20,80 tot 36,— per 100 k.g. Doperwten 19, - tot 20, - per 100 k.g. Sntjboonen 37,— tot ƒ52,— per 100 k.g. Spinazie ƒ11,- per 100 kg. Wagenaars 59,- per 100 kg. Kruisbessen 3,tot 11,— per 100 K.G. Aardappelen (nieuwe) ƒ4,- tot 5,20 per 100 K G. Aardbeien 16,70 tot 25,40 per 100 pond. Tomaten 10,— tot j 18,- per 100 pond. Kersen 20,— tot 23,— per 100 pond. Druiven 0,88 per pond. Boter 0,94 tot 0,97 per pond. ZWARTE BESSEN 25,- per 100 K.G. Aanvoer 1058 K.G. Veiling van Maandag 8 Juli 1929. Bloemkool I 22,70 tot 26,per 100 st. - II 15.40 tot 20,- per 100 st. III 10,40 tot 13,70 per 100 st. IV ƒ6,70 tot ƒ8,- per 100 st. Komkommers ƒ8,— tot 11,40 per 100 st. Perziken ƒ11,- per 100 stuk. Sla 1,10 tot 1,40 per 100 krop. peen 9,40 tot 12,10 per 100 bos. Croten 7,70 per 100 bos. Spinazie ƒ2,— tot ƒ3,— per 100 k.g. Postelein 9,20 tot 12,- per 100 k.g. peulen 20,- tot 30,- per 100 k.g. i Doppers 21,tot f 23,20 per 100 k.g. Snijboonen 40,— tot 53,— per 100 k.g. Aardappelen (nieuwe) 5,20 per 100 KG. Kruisbessen 13,- per 100 k.g. Aardbeien 19,40 tot 27,40 per 100 pond. Tomaten 6,50 t. 9,50 p. 100 p. Roode bessen 16,— tot 26,— p. 100 p. Druiven 0,83 per pond. Kaas 1,15 Per stuk. Eieren 6,- per 100 stuks. SPORTNIEUWS. Sport. Het was Flakkee ditmaal niet gelukt om voor Zondag j.l. een tegenstander te vinden Daarom moeten wij zwijgen over de sport van 't bruine monster voort te j agen langs en over 't gras door 3 witte palen, die tezamen met een net het doel vormen. Desniettegenstaande hebben we toch nog wat te vermelden in de sportrubriek. Zaterdag middag j.l. had te Rotterdam de groote jaar- liiksche zwemwedstrijd plaats in de Schie over den afstand van 3 K.M. Telken jare is dit een evenement in 't Rotterdamsche zwemleven, de beste zwemsters en zwemmers melden zich aan om den grooten zilveren wisselbeker voor een jaar te bemachtigen. Dit jaar bevond zich onder de haast 80 zwemsters en zwemmers die lustig hun baantje van 3 K. M. in de Schie trokken ook een[Flakkeesch sportman, die den durf had zich te meten met de groote zwem mers van ons land. En hoewel het hem bekend was dat hij tegen de Olympische zwemmers als De Man en Korpershoek toch geen kans maakte is zijn resultaat toch wel vermeldens waard. De heer J Boomsma van onze Flakkeesclie Zwemclub was aanvankelijk slecht op dreef. De eerste vijf honderd meter was hij i n de achterste middelmoot doch toen hij aan 't zoete en koude water van de Schie gewend was geraakt, kreeg hij zijn slag te pakken, bij 't nemen van 't keerpunt op 1500 M. had hij zich al opgewerkt tot no 11, 100 meter voor 't eindpunt lag hij no. 8. zette een eindspurt in waarin hij nog 2 tegenstanders voorbij spurtte en won met slechts 6 meter verschil op no. 5, (de heer van Senus), de bronzen medaille, beschikbaar gesteld voor den Oden aankomende der heeren. Tijd 1 uur 533/5 seconden. A s Zaterdag zullen niet alleen onze zwem mers naar Hellevoetsluis gaan, maar ook onze korfbalsters en korfballers gaan naar Voorne om zich daar te meten met de Voornsche sportmenschen. Om 1 uur vertrekken de sportmen per motorschip gezamenlijk van uit de Kaai naar Hellevoetsluis (en om half twee van het hoofd,) waar om halfdrie de zwemwedstrijden aan vangen. Deze laatste beloven zeer succesvol te zijn de deelname moet groot wezen en goede sport zal geboden worden. De liefhebbers die mee willen gaan kunnen voor 1,— heen en weer de tocht per motor schip meemaken. SOMMELSD1JK. De Heeren J. van Ant werpen en Abr. van Beek slaagden dezer dagen te Hellevoetsluis voor het onderwijzers-examen A.s. Zondag 14 Juli om 10 uur hoopt voor de Protestantenbond in de Harmonie op te treden Ds. Hoekstra uit Zierikzee. DIRKSLAND. De heer E. Bogerman slaagde dezer dagen voor het examen onderwijzer aan de Kweekschool te Hellevoetsluis. HERKINGEN. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de O. L. School alhier hebben zich 4 sollicitanten aangemeld. A.s. Woensdagmorgen van 10—12 uur zal de Rijksontvanger alhier zitting houden tot inning der belastingen. Wegens den minder goeden toestand waarin thans den Peuterdijk verkeert is door het gemeentebestuur overgegaan tot gedeel telijke vernieuwing der straat. De heer A. Dorst alhier slaagde voor de toelating tot de 4e klasse der landbouwschool te Sommelsdijk. A.s. Donderdagavond h"lf 7 uur zal de nieuw gebouwde Kerk der Geref. Gemeente alhier officieel in gebruik worden genomen. Deze plechtigheid zal geschieden onder lei ding van haar Consulent Ds. A. de Blois te Dirksland. Ook door verschillende dominee's zal het woord worden gevoerd. STELLENDAM. Degenen die in aanmerking wenschen te komen voor een kosteloos rijwiel- merk kunnen zich vervoegen bij den Gemeente veldwachter te Stellendam, alwaar formulieren ter invulling zijn te bekomen. De op Zaterdag j.l. gehouden verkooping van 8 zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk hebben opgebracht de som van 26, GOEDEREEDE. De vorige week hebben de garnalenvisschers van 80100 Kilo garnalen per week en per schuit gevangen. De ansjovischvangst beliep van 50125 kilo per dag. De zeevisscher A. Redert had het ongeluk op de visscherij zijn netten zoodanig te scheuren dat hij genoodzaakt was de visscherij te ver laten en een schade beliep van 200, P. Redert en J. 't Mannetje maakten even eens een schade van j 100,ieder. 1 Juli was het 40 jaar geleden dat de Heer D. Breen tot boekhouder der Ned. Herv. Kerk is benoemd. De afgeloopen maand zijn hier ingekomen K. van Heest van Overschie. Vertrokken A. den Eerzamen en J. Tanis naar Rotterdam. K. v. Asperen naar Oude Tonge. M. Hoek naar Melissant Orgers en gezi wis en Echtge Vrijdaga- Leeuw bij inz schuurtje, erf Nieuwendijk dadelijk en ge vaarden ten v en ingezet do 740,— OUDDORP. door de garnal per dag en per Zaterdag H. van Ooste verkocht een gelegen tussc Heuvel ingeze op 490,ei en afslag in e bouwland, gel groot 87£ Roe' mos werd afg voor 90, NIEUWE T des v.m. 9 alhier zitting tingen. In de af alhier 968 H.L per scheepsgel In de m~ vertrokken: G.de Geus na Ingekomen: M. Osseweijer van Rotferd Middelharnis. OOLTGENS heerenhuis vo Achthuizen opgedragen a F. Osseweijer, werk en P. v tect H. C. de Bij den zijn wegens a wetensgelden en 900, Het sc kinderen van oudercommiss 1 Augustus a De vori scheept 1866 zeer lagen pr Maanda de verbeter! Middelharnis De land betalen eener het doen verr plichtig kind. Tegen ee veldwachter p liet rijden pe_ De gem die ter voorl meenteraad den gewone ƒ149.119,41 alzoo met ee voor den ka met een goe ploitatiereke~ waarschoal o ontvangsten, alzoo met ee Bevolki van Stad aa" Steenw(jker lissant. Vertrokken oord; J. T. djjk naar He Maassluis. BRIELLE. Hellevoetslui Jb. Betist vo OUDENHO negen uur br landbouwer met groote s stond de sch een grooten bouwwerktui een prooi d~ krachtig opt woonhuis be' bouwwerktui tiers waren ti Tegelijk m bouwer K. F het vuur ev" va der Coöp.T Kropsla 0 Postelein Spinazie Aardappelen Poters f 2,5( Aardbeien Bessen (rooc Kruisbessen Blauwe Drui Boonen groo Boonen dubl stam stoks Tomaten A Ai Bc

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2