I OOMBOOTDIENST AANBESTEDEN: iir-IBOCITS IjANOL ZATERDAG 6 JULI 1929 Tante Mieffe KI oosterbalserri Ingezonden Stukken. Transpireerende Voeten Bfgerlijke Stand. - i dirksland. Gabriel Leonard, z. v. Gabriej rnaer en Agatha Jacoba van vd: Pieter Knöps, jm. 21 j. en ftvliet, j.d. 24 j.; Johannis do en Adriana Grootenboer, Trijntje Adriana Landheer, oud Inoote van Aren Vroegindeweij, :ellevoetsluis. Van 22-28 Juni. Teunia Kweekei 25jr, en Hen- ir Vaart 21 jr.; JanKosterSl j. Petronella van Gelderen 34 jr. brielle. 21-27 Juni. endrikus Herminus, z. v. A. in H. Quist. B. Zwart en L. v. d. Blom; ■mbregtse en W. v. d. Voorde. Levenloos geboren dochter van m J. Breukel. DELHARNIS-ROTTERDAM v.v. via VLAARDINGEN MIDDELHARNIS" lienstregelin^f vangende 15 Mei 1929 Van MMdelharnis Maandag en Dinsdag Idelbarnls 4.30 ra. A.Vlaard. 7.00 ra.» A. Rotterdam 8.00 ra. Ige dagen (beb. Zoo- en Feestd.) jdelbarnls 6.40 vm.A.Vlaard.9.10vm.** terdara 10.00 ra. A. Brleile 10.25 vm.§ van Rotterdam Maaaadag ©sa Dinsdag :erdam2.15nm. V. Vlaard.3.00niü. f A. Middelhamis 5.30 am. Ige dagen (beb. Zoa- en Feestd.) :erdam 3.15 nm. V.Ylaard. 4.00nm ft :11e 2.25 om.§ A. Middelharais 6.30 ïansluitlng op den trein van 7.21 vm 2 of 7.40 vm. van Vlaardlngen. ïansluitlng op den trein van 9.21 vm. 2 vm. van Vlaardlngen. ansluiting op den trein van 2.40 nm. i en 2.51 (14.51) nm. te Vlaardlngen aansluiting op den trein van (3.40) jim. en3.51 (15.51) te Vlaardlngen. laardingen overstappen. Zaterdag 1.25 n.m. Ub Feestdagen zlja te beschouwen: iaradag, 2e Paeachdsg, ffemetvaartadag Ptntciterdag ea de belde KeritdageQ. 'plaats Boompjes jenover Reederijstraat. dergeteekende zal namens K. Schoolbestuur te ACHTHUIZEN, aandag 15 Juli n.m. 4 uur in Café BUIJS aldaar, et bouwen van een chool van zes loka- en, met bijkomende verken. 2-1 iwijzing Maandag 8 Juli, —4 n.m. (z.t.). tek en teekening a 3, krijgen bij ondergeteekende, afgehaald, of na ontvangst ostwissel a 3,15. De Architect, A. JACOBS, Achthuizen. igbaar bij alle Boekhandelaren DORP STEMT e drie Reclatnedagen ij C. DE MOOIJ NSDAG, DONDERDAG en VRIJDAG int V voordeelig koopen MT EENS KIJKEN Prijs per kwartaal f 1, Losse nummers 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, ell^e regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. JAARGANG. - N°. 68 Week-revue. Binnenland. De Rotterdamsche Aero Club heeft op Waalhaven uitstekend geslaagde vliegfeesten georganiseerd en in dichte drommen zijn dui zenden naar het vliegveld getrokken, óm ge tuige te zijn van de kranige prestaties der aviateurs en aviatrices. Ook het zwakke ge slacht was waardig vertegenwoordigd. Een der Fransche aviatrices was genoodzaakt van deelneming af te zien. Ze was zoo onfortuin lijk onder Halfweg wegens benzinegebrek een noodlanding te maken in een uienveld en de eigenaar hiervan, na eerst vriendelijk te heb ben geholpen bij het aanvoeren van benzine, vroeg daarna maar eventjes 2000 schade vergoeding voor eenige beschadigde uien. A la een marktkoopman werd dit eindelijk 500, doch ook dit vond de Francaise veel te hoog en steeg plotseling op en verdween naar Schip hol. De vrijheid" duurde slechts kort, want weldra werd daar op het vliegtuigje beslag ge legd. Een nijdige Francaise is naar het zonnige Frankrijk vertrokken en zal daar weinig goeds verteilen over de zoo hoog geprezen Holland- sche gastvrijheid en de dure uien. Maar op Waalhaven was van deze narigheid niets te merken. Duizenden cn duizenden be zoekers zijn er geweest en deze overstelpende drukte is oorzaak geworden van een vrij ernstig autobusongeluk. Een der groote bus sen der R.T.M. moest plotseling uitwijken voor een levensmoede fietsrijder en reed daar door op het publiek in. Resultaat een doode en twee ernstig gewonden. Ter eere van de lustrumfeesten der hooge- school te Groningen, hebben de molieboonen de blommetjes eens buiten gezet. Nou, uit ervaring weten we, dat dit de"Groningers heel best is toevertrouwd. De feestvreugde werd nog extra verhoogd door het bezoek der Koninklijke Familie aan de stad. De Noorde lingen hebben de reputatie wat stroef te zijn, doch dit is eigenlijk maar schijn. Er is een klein beetje meer moeite voor noodig het hart der Noordelingen te winnen, doch die er eenmaal bezit van heeft genomen, heeft dit voor zijn leven. Hoe verknocht de Groningers aan de Koninklijke familie zijn, hebben de spontane toejuichingen wel bewezen. Na het bezoek aan de stad is nog een tour door de provincie gemaakt. Als dit overzicht wordt neergekrabbeld, is de uitslag der verkiezingen nog niet bekend, is het nog een gesloten doos van Pandora, angstvallig haar geheimen bewarende. Doch voordat de zetter zijn plicht doet, zullen de resultaten wel reeds bekend zijn, zullen we weten wie over ons vaderlandje en onze be langen zullen waken. Ter vergelijking met de voorgaande verkiezing geven we hier nog de cijfers van 1925. in duizendtallen behaalden toen R.K. 883, S.D.A.P. 706, A.R. 377, Chr. Hist. 305, Vrijheidsbond 269, V. D. 187, Staatk. Geref. 62. Plattelanders 43, R. K. Volkspartij 36 en Herv. Geref. 30. Het aantal kiezers bedroeg in 1925 3.561.950 en nu 3. 828.503, alzoo een vermeerdering van ruim 266.000. Nu de kalksmeurderij, aftuigerij weer tot het verleden behoort, zien duizenden uit naar de naderende.vacantie en meer nog dan de politieke kopstukken uitzien naar stemmen winst, zien deze gelukkigen uit naar echt heusch zomerweer. Tot slot vermelden we nog even een paar fabrieksbrandjes te Leeuwarden en Wormer, waarbij een verffabriek en een oüefabriek een prooi der vlammen werden, althans gedeelte lijk. De Rotterdamsche brandstichter-maniak loopt nog altijd op vrije voeten, zet zijn luguber bedrijf lustig voort, alle ijverige na speuringen ten spijt. Buitenland. In de internationale politiek en een moder nen roman bestaat heel veel overeenstemming. Dit mag ongeloofwaardig klinken en toch is het zoo. Zoowel in de politiek als in een roman, vinden de hoofdpersonen elkaar na hals brekende toeren en als ze elkaar hebben... dan begint de ellende pas. In een proclamatie aan het Duitsche volk heeft Hindenburg, nauwelijks na de bereikte resultaten te Parijs, inleidende het laatste hoofdstuk van het oorlogsdrame, het vredes verdrag van Versailles, nog weer eens uit den politieleen moddersloot gehaald. Tien jaar ligt dit gedenkwaardige feit reeds weer achter ons en dat speciaal de Duitschers geen aan gename herinneringen bewaren is volkomen begrijpelijk, doch het is even begrijpelijk, dat ook de overwinnaars met zeer gemengde ge voelens dit tienjarig jubileum herdacht heb ben. Destijds waren de Duitschers gedwongen alles te onderteekenen wat hun werd voor gelegd. In deze proclamatie wordt dit nog eens even in herinnering gebracht, doch tevens zeer nadrukkelijk verklaard, dat het Duitsche volk daarmede nimmer te kennen heeft ge geven, dat het Duitsche volk den oorlog ver oorzaakt heeft. Waarom al deze pijnlijke herinneringen nog weer eens op te halen? Per slot van rekening is het van secundair belang wie als de hoofdschuldige wordt gedoodverfd. Als een bende kwajongens een aantal ruiten hebben vernield en er bestaat overeenstem ming hoe en wanneer de schade zal worden betaald (natuurlijk ook door wien) dan heeft het geen belang uit te zoeken, wie het eerst FEUILLETON. VRIJ BEWERKT NAAR EEN NOVELLE VAN J. O. L. MARUNIER. 1) „Hoor eens, mijn lieve mevrouw, om reeds aan het huwelijk van haar zoon te denken, terwijl ze nog in den rouw over haar man is, vind ik niet heel teergevoelig; ik verzeker u dat de heele stad er schande over spreekt!" ,,'t Is waar, men had dat huwelijk kunnen uit stellen, doch mevrouw Roland kon wel eens andere redenen gehad hebben om op spoedige voltrekking aan te dringen," hernam de aangesproken dame, terwijl zij bedenkelijk 't hoofd schudde en me vrouw Roland's aanvallende partij een overwin- nenden blik toewierp. „Zóó, dat wist ik niet," hernam de beenige juffer verrast, „en is 'teen geheim, of mogen de oude vrienden 'took weten?" „Wel zeker, maar doe me een plezier en vertel het niet verder, hoor! Ik heb van zeer goede zijde vernomen, dat de oude heer Roland volstrekt niet zoo veel heeft nagelaten als men wel verwacht had, en dat mevrouw en haar zoon moeilijk op zulk een voet zou kunnen voortleven, wanneer zij die zonderlinge tante Mietje niet hadden en Louis Roland geen rijk meisje trouwde. En daarom zou het mij niet verwonderen dat mevrouw Roland dit huwelijk wat verhaast, begrijp je." fist te zijn. De jeugd bestaat er voor, om zoo noodig de Rijksweer aan te vullen. Iedere Rijksweersoldaat moest een groep van op geleide jeugd aanvoeren. AI hebben wij ook geen wapenen, als het ernst wordt sta.an ze rijkelijk ter beschikking." H Het is maar gelukkig dat niemand deze oude generaals nog voor ernstig neemt. In korten tijd hebben al deze oude vuurvreters zich zoodanig dom en bekrompen aangesteld, dat iedereen overtuigd is van hun volkomen gespeendheid van verstand. Al dit onzinnig gescheld heeft te Parijs een pijnlijken indruk gemaakt en is slechts koren op den molen van hen, die tegen een vervroegde ontruiming van het Rijnland zijn. Deze zoogenaamde Duitsche vaderlanders bewijzen hun Heimat dus een zeer slechten dienst. Gelukkig komen er ook andere klanken uit Duitschland. Dr. Schacht, de president van de Rijksbank, heeft te München een rede gehouden over de afgeloopen onderhandelingen te Parijs en heeft bij deze gelegenheid op onbarmhartige wijze met zijn tegenstanders afgerekend. In deze rede heeft Dr. Schacht er met na druk op gewezen, dat alleen een politiek van verzoening Duitschland het mogelijk kan maken, zich geheel op te heffen uit den nood- lottigen toestand, waarin het tengevolge van den verloren oorlog is geraakt. Wat de poli tieke ratificatie van het Young-plan betreft, merkte Dr. Schacht op: „Ik hoop dat er geen parlementaire meerderheid in Duitschland te vinden zal zijn, indien niet de onmiddelijke onvoorwaardelijke ontruiming van het Rijn land en een bevredigende oplossing van de Saarkwestie ons de volle souvereiniteit over het Duitsche gebied teruggeven. Over dit cardinale punt zal deze maand waarschijnlijk te Londen worden geconfe reerd en daarbij staan de Duitsche kansen lang niet slecht "en zal Duitschland op de ge deeltelijke medewerking van Washington en Londen kunnen rekenen. geringe percentage van nagenoeg een 30 Dat Rusland dergelijke voorwaarden accep teert geeft reeds heel wat te denken. De Engelsche regeering overweegt een gron dige reorganisatie der mijnindustrie, zal een onderzoek instellen naar de ijzer-, staal- en katoeninsdutrie en kondigt eveneens een wets ontwerp aan tot het aanvullen en bestendigen van de huidige fabriekswetgeving en de uit voering van de verplichtingen in 1919 te Washington aangegaan. Ter bestrijding der werkeloosheid worden aangekondigd verbete ring der transportmiddelen, hulp aan kleine industrieën, verbetering van den landbouw, aanmoediging der visscherij, faciliteiten voor het aan de markt brengen" der producten en bevordering der landverhuizing naar over- zeesche landen. Een deel der weduwen en weezenpensioenen zal worden herzien, er zal een commissie worden ingesteld voor onder zoek naar den handel in alcohol en verdooven- de middelen en eveneens zal er een commissie in het leven worden geroepen, die haar licht zal laten schijnen over de opgedane ervaringen met de laatste verkiezingen, opdat de wet op de parlementaire verkiezingen daarmede in overeenstemming kan worden gebracht. Dit Fj-jo io rug en lendeoen? ölyf daar toePt met rv»ee looper-». KjooötenL botsen-, zal LIW pLjr-» or»f-oidcAellLj*^tot' bedaren br-en0<so, LI anel bebaacj., iLjKe verl?<rbHr>0/ K^tirrttre en r-uiöt bezorgen. „C.een c^ouici zoo qocd (Adv. in Blokschrift) verzekerd zijn en daaruit de Fransche aflos singen kunnen worden betaald. Terecht vreest Frankrijk, dat over een tiental jaren Duitsch land nogmaals een gunstige wijziging van het Young-plan zal weten door te drijven en dit verklaart de huivering zich te verbinden tot een overeenkomst, loopende over een tijdperk van nagenoeg 60 jaar. Na de weigering zal er evenwel weinig anders op zitten dan te rati- ficeeren, hoe bitter deze pil ook is. Een oor logskater laat zich met een flesch zure haring alleen niet verdrijven. De Belgen genieten nogmaals van een spionnagezaak. Ditmaal gaat het niet tegen de stijve Hollandsehe kaaskoppen, doch be treffen de gewichtige documenten door een luitenant naar Duitschland verkocht. Van de origineel documenten werden afschriften ge maakt en verzonden. De luitenant is reeds veilig opgeborgen en er zijn uitgebreide huis zoekingen verricht. Waarschijnlijk staat de officieele doofpot reeds lang op een kier. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Nu we toch in Londen zijn aangeland, laagte punt is een metworstje in de richting allereerst eenige bijzonderheden over de En- der liberalen. Happen is nog taboe, alleen oo gelsche troonrede, waarmede het nieuwe par- knipoogen. Voorloopig is er werk genoeg aan gegooid heeft. Hoogstens ontstaat er nieuw! lenient is geopend en dat, wijl de koning nogden winkel. gekrakeel, nieuwe wrijving. Laat zulke oude niet geheel hersteld is, door den Lord-kanse- j koeien gerust rusten. Deze proclamatie was lier in het Hoogerhuis is voorgelezen. Deze j Meer nog dan naar deze Engelsche troon- betrekkelijk onschuldig, doch hetgeen door troonrede, de politieke geloofsbelijdenis vanrede werd de belangstelling der Franschen in oude vechtjassen over dit zelfde onderwerp is' Labour, kondigt een reeks van diverse maat-' beslag genomen door de weigering van Ameri- gezegd en 'geschreven, maakt de zaak veel regelen en commissies aan, doch maakt over! ka. uitstel te verieenen van de schuld van 400 erger. Duitsch-nationalen en communisten het geheel genomen een zeer tamme indruk, j inillioen dollar, vervallende 1 Augustus. Deze grepen deze gelegenheid zeer dankbaar aan Waar de volstrekte meerderheid ontbreektschuld is een gewone handelsschuld ontstaan hun overkropt gemoed te luchten. Bij de was trouwens ook moeilijk anders te ver-door het overnemen van Frankrijk der Ameri- Duitsch-nationalen fungeeren wat oude gene- wachten. Na de onderhandelingen te Parijs, j kaansche legervoorraden. Buitendien had raals of lagere militaire goden als feestrede- de komende conferentie over de ontruimingi Frankrijk in en na den oorlog nog belangrijke van het Rijnland, alsmede de besprekingen' naars en wat deze oude snorrebaarden er klakkeloos uitflappen is bij uitstek geschikt de verhoudingen te vertroebelen. Een klein staaltje van wat een der gematigste sabel sleepers ten beste gaf. „Wij mogen den geest niet laten opkomen die zich internationaal voelt. Er bestaat geen grooter zonde tegen het vaderland dan paci- en andere transpireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet,- Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 cent en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) Zoo stonden de twee vriendinnen in een mode magazijn op de groote markt van X. druk te babbelen. Eenige jonge dames, die aan de andere zijde der toonbank inkoopen deden, schenen het ook over dit onderwerp te hebben. „'tls een verschrikkelijke nuf, die Hermina Lande, en nu zij geëngageerd is, schijnt ze bijna ongenaakbaar," zei een jonge dame op eenigszins spijtigen toon. „En toch schijnt ze niet bijzonder veeleischend te wezen, want die Louis Roland moet niet veel bijzonders zijn geweest, en ik geloof dat menigo fatsoenlijk meisje hem geweigerd had," ging een magere blondine met een scherp stemmetje voort. Aan de overzijde van het modemagazijn zaten eenige heeren in gemakkelijke rieten stoelen voor hun sociëteit. „Wat een gelukkige drommel is die Louis Roland toch," sprak een jong officier tot zijn buurman, een advokaat zonder praktijk, „een lief meisje, een groot fortuin en een deftige familie: dat alles wordt nu zijn deel." „Ja, ja, maar Louis moet zelf toch ook zeer rijk zijn. Ga eens na, wat een kapitaal is er toch noodig, om op een voet te leven, zooals Louis met zijn moeder; een der grootste heerenhuizen op de Ko ningsgracht, auto, buiten, bedienden, dat alles kost toch ontzaggelijk veel geld." „Maar kerel was die weduwe Roland geen partij voor jou, hè?" zei een dikke rentenier, die naast den jeugdigen advokaat zat, tot zijn mageren buurman, een krassen vijftiger, wiens geheeie voor komen den militair in burger verried. „Voor mij, neen man; mevrouw Roland is veel te ijdel en wereldsgezind. Ik zou moeten beginnen met mijn kalm leven op te offeren en weer als over bewapeningsbeperking met den gezant der Vereenigde Staten te" hebben genoemd, volgt de verklaring over het aanvaarden dei- facultatieve clausule inzake oplossing inter nationale geschillen door arbitrage. Over het hervatten der betrekkingen met Rusland, wordt opgemerkt dat de regeering bezig is de voorwaarden te onderzoeken, welke aan Moskou voor het hervatten der diploma tieke betrekkingen zullen worden gesteld. Voorzichtigheid is hier geboden, want op dit terrein liggen eenige gevaarlijke voetangels en klemmen. Dat Rusland eventueel groote credieten zal krijgen is uitgesloten. Het risico is te groot. Momenteel verieenen particuliere banken eenig crediet aan Rusland tegen het een saletjonker naar de oogen mijner echtgenoote zien en daar ben ik te oud voor," zei de majoor, terwijl hij een krachtige trek aan zijn sigaar deed en den rook lnet een bedenkelijk gezicht wegblies. Op deze wijze was de geheeie wereld te X. met het nieuws van Louis en Hermine Lande vervuld, orii, na verloop eener week, dit onderwerp wispel turig te laten glippen en gretig naar een ander te grijpen, dat met denzelfden hartstocht ontleed en met dezelfde afgunst besproken zou worden. Doch, wat deze kletswereld er ook over kakelde, mevrouw Roland, de moeder van Louis was over gelukkig met deze verbintenis. Inderdaad was haai man, kort voor zijn dood, ten gevolge eener mis lukte speculatie, verplicht geweest zijn zaken aan kant te doen, wilde hij op den ouden roem van het vermaarde handelshuis geen schaduw werpen. Ofschoon de oude Roland nu op eervolle wijze den handel verliet en bijna niemand de ware oor zaak vermoedde, had zijn fortuin echter een zeer gevoelig verlies geleden en bleef er na zijn dood slechts juist genoeg voor zijn vrouw en zoon over om deftig, maar eenvoudig te kunnen leven. Voor weinig menschen ware deze toekomst zoo verschrikkelijk geweest als voor mevrouw Roland, de vrouw van de uitgaande wereld, wier leven een aaneenschakeling van feesten, bezoeken en toilet maken was; de .vrouw, die nauwelijks tijd had om den roman van de mode te lezen, laat staan zich om eenige huishoudelijke zaak betreffende keuken of kelder te bekreunen. Derhalve had zij 't denkbeeld van een rijk hu welijk voor haar zoon terstond aangegrepen, en met echt vrouwelijken tact naar een goede partij rond gezien, totdat haar zoon Louis, de rijzige, bevallige cavalier, de vlugste danser uit de stad, schulden aan Amerika te voldoen, welke ge deeltelijk zijn kwijtgescholden en voor de rest zijn geregeld in de overeenkomst Mellon- Bérenger." Hiermede was. Frankrijk niet te vreden en tot heden is steeds traificatie dezer overeenkomst uitgebleven, al werden dan ook geregeld de vastgestelde aflossingen betaald. Op aandrang der Kamer heeft Poincaré uitstel der 1 Augustus vervallende 400 millioen dollar gevraagd (deze vallen dus geheel buiten de overeenkomst Mellon-Bérenger) en het resul taat was een beleefd doch niet minder besliste weigering. Eerst de oude schulden ratificeeren en dan wil Amerika uitstel verieenen. Frank rijk is bereid de schulden aan Amerika te be talen en deze schulden te ratificeeren, mits het de zekerheid heeft, dat de Duitsche betalingen de stoutste paardrijder uit den omtrek, de inne mendste prater der goede kringen. Maar op zekeren morgen met de bekentenis verraste, dat hij Her mine Lande ten huwelijk gevraagd en haar hand verkregen had. „Geen keus ware mij welkomer geweest, Louis," zeide zij, hem de hand drukkende; „Hermine is een bevallig, fijn beschaafd en rijk meisje en de familie Lande is een echt patricische familie. Denk er evenwel om, dat vóór je dit groote nieuws aan anderen vertelt, dat je eerst tante Mietje er mede in kennis stelt. Zoo eenvoudig en teruggetrokken zij ook schijnen moge, weet je niet hoe fijngevoelig zij voor dergelijke miskenning is." „Maar moeder, tante Mietje zal zich evenmin om mijn engagement als om een nieuwe opera bekreunen: tante Mietje hoorde in een museum van zeldzaamheden of op 't veld als vogelver schrikker thuis!" had Louis minachtend, spottend zijn moeder in de rede gevallen. „Onverstandige jongen!" schudde ze berispend 't hoofd, en daarop haar stem een zachter toon gevend spfak ze: „begrijp je dan niet dat het je eigen belang is, om tante Mietje in niets voorbij te gaan en haar in alles te kennenten minste den schijn daarvan aan te nemen. Ofschoon zij zich altijd op den achtergrond plaatst, is evenwel heerschzucht een harer karaktertrekken. Geef haar daarin toe, want waarlijk, 't mag ons niet onver schillig zijn of zij ons genegen blijft of niet. Ik heb je immers al reeds meermalen gezegd dat tante Mietje, volgens je vaders berekening, een zeer groot vermogen bezit, waarvan jij de vermoede lijke erfgenaam wordt, zoo je het slechts verstandig en met doorzicht aanlegt. Geef haar eigenzinnige nukken toe, spot niet met haar zonderlinge manier NIETS NIEUWS ONDER DE ZON. Tegenwoordig verwart men wel eens de We tenschap met de Wetenschappen. Het verschil nu tusschen deze twee dingen is, dat de weten schap onveranderlijk is, en de wetenschappen voortdurend veranderen. We zien vaak, dat een of ander in de natuurkunde wetenschap pelijk was vastgelegd, en later toch onwaar of onjuist scheen te zijn. Dit is een gevolg van gebrekkige of onjuiste waarnemingen. Tót het domein der wetenschappen behoort alles, wat wij kunnen waarnemen; de hedendaagsche wetenschap handelt meer over bijzondere on derwerpen en de vorderingen op dat gebied gemaakt, tevens over een vooruitgang in de wetenschap zelf. Dit is echter niet juist, wan neer men alles met elkaar in betrekking wil brengen en zoo de wetenschap tot één geheel wil maken, en zoodoende de uitdrukking der eeuwige waarheid laat zien. Het denkbeeld van een zulke samenstelling of samenvoeging van zulke groote wetenschap pen, schijnt eerst in de verste toekomst mo gelijk, daarom wenschèn wij nu reeds een begin daarvan te zien. Misschien noemt men mij vermetel als ik zeg, dat deze vereeniging bestaan heeft, en dat hare wetten op de moderne ontdekkingen kan worden toegepast, en ook, dat de Egypte- naren, de tijdgenooten van Mozes en Orpheus er volkomen op de hoogte van waren. In de oudheid was de wetenschap wel ter dege bekend en dat dit waar is, zal ik trachten aan te toonen. Misschien zal men vragen: Welke sporen van wetenschappelijke ontwik keling zijn er in de oudheid aan te toonen? Welke ontdekkingen zijn er toen gedaan? Hoe leerde men toen de ontzaglijke synthese? Nu, het antwoord hierop is niet zoo erg moei el ijk. De overblijfselen van oude monu menten, de symbolen, de hieroglypben, de zeden en de gebruiken bij godsdienstige plech tigheden enz. zijn hulpmiddelen om ons onder zoek te vergemakkelijken, waarbij de oude handschriften ons ter zijde staan. Sommige handschriften zijn niet te ontcijferen zonder sleutel, maar dezen sleutel wil men ook niet altijd zoeken. De oudheid van al die hand schriften wil men ook niet altijd erkennen. Men of ouderwetsche kleedij en toon haar vooral eerbied en ontzag. Je zult in de wereld nog zoo dikwijls wat oprechtheid moeten opofferen, en vriendschap of achting huichelen, om op een andere wijze tot je doel te komen." „Welnu, ma, ik zal uw raad volgen en tante Mietje onmiddellijk deelgenoot maken van het groote nieuws," was het antwoord. Hij had zich bij dien raad zijner moeder wellicht herinnerd, dat een kleine onoprechtheid of huiche larij hem tegenover tante Mietje weinig moeite kostte; want wanneer hem op nieüwSjaarsdag en zijn verjaardag, de eenige dagen waarop tante Mietje zich in den. prachtigen salon zijner moeder vertoonde, het welkome tiengulaenstukje uit haar magere, knokkerige vingers in zijn kinder hand werd gestopt, had hij zijn tante immers steeds zoo lief en innemend toegelonkt en ,haar beenige wangen zoo hartelijk gekust! Begreep hij dus als kind zijn eigenbelang reeds zoo goed, zou hij dan als volwassen man nog minder schranderheid toonen Wie echter tante Mietje, door een bijzonder toe val, eens gezien of ontmoet had, kon gemakkelijk begrijpen, dat men weinig eerbied toonde voor een wezen dat zoo teruggetrokken en menschen- schuw scheen te leven; en dat derhalve Louis, de onnavolgbare dandy, de gezochte saletjonker het een overwinning op zichzelf kon noemen, wanneer hij haar met fijne oplettendheid en schijnbare sympathie behandelde. Wordt vervolgd.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1