I Plaatselijk Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN BINNENLAND VERKOOPINGEN. 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 26 JUNI 1929. MIDDELHARNIS. In de woning pi. gem B 177 doet zich by een kind een geval van Diptheritus voor. Tegen de veehouders de gebr. P. is proces-verbaal opgemaakt wegens het in dienst hebben van een minderjarigen koe' wachter. Postduiven-sport. Uitslag wedvlucht van Zondag 16 Juni vanuit Chateauroux (Pr., afstand ruim 579 K.H. Ie, 5e en lie pr. P. Radauer; 2e en 8e pr. S. Verhage; 8e, 7e, 10e en 12e pr. J. J Nipius; 4e pr. D. Kardux; 6e pr. A. Schuurman; 9e pr. P. V. van Heemst; I3e pr.J. Jordaan. Centrale Veiling voor Koeree Overilakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 21 Juni 1929, Bloemkool I 13,70 tot 26,- per lOOst. II 8,70 tot 18,70 per lOOst, III 7,70 tot 13,— per 100 st. IV 2,90 tot 8,20 per 100 st. Kipeieren 5,90 per 100 stuks. Bendeieren 5,20 per 100 stuks. Sla 0,20 tot ƒ2,— per 100 krop. Rabarber 8,20 tot 3,70 per 100 bos. Kroten 6,40 per 100 bos. Peen 9,70 tot 18,10 per 100 bos. Asperges 38,— per 100 bos. Peulen 41,40 tot 44,80 per 100 k.g. Eerstelingen 13,— per 100 k g. Aardbeien 27,40 tot 30,20 per 100 pond. Tomaten 9,— tot 13,— per 100 pond, Kaas 1,15 per stuk. Kaas (40 plus) 0,55 per pond. Boter 0,74 per pond. Veiling van Maandag 24 Juni 1929. Bloemkool le s. ƒ17,40tot ƒ21,40per lOOst. 2e s. 12,40 tot 18,— p. lOOst. 3e s. 7,40 tot 10,40 per 100 st. 4e s. 4,40 tot 8,20 per 100 st. Komkommers 16,— per 100 stuks. Sla f 0,40 tot 1,30 p. 100 krop. Peen 13,70 tot ƒ17,— per 100 bos. Kroten 7,20 per 100 bos. Postelein 27,— tot 28,— per 100 kg. Peulerwten 36,— tot 46,— per 100 k.g. Doperwten 31,— per 100 k.g. Tuinboonen ƒ6,— tot 8,40 per 100 k.g. Snljboonen 50,— per 100 k.g. Eerstelingen 9,50 per 100 k.g. Red Star 1,— per 100 k g. Aardbeien 18,— tot 26,20 per 100 pond. Tomaten 3,50 tot 10,- per 100 pond. S0MMELSD1JK. Bij haar werkzaamheden had de dochter van A. S. alhier het ongeluk zich zoodanig haar hand met een wascbplank te verwonden, dat geneeskundige hulp nood zakelijk bleek en de werkman J. B. had het ongeluk tijdens de werkzaamheden aan de Wilhelminabrug, een zijner vingers zoodanig te klemmen, dat hij zich onder geneeskun dige hulp moest stellen. Wegens de zwaardere vrachten, welke met auto's worden verreden, wordt de oude fairbank alhier vervangen door een weegbrug met een weegvermogen van 10 000 K.G. De levering daarvan is opgedragen aan den heer C. Vis Jz. alhier. HERRINGEN. Naar men verneemt zul len alhier pogingen worden aangewend om te komen tot oprichting van een vereeniging van steun b(j ziekenhuis verpleging. Wegens ziekte van den kantoorhouder wordt het hulppostkantooor waargenomen door den heer K. van den Houten te Goede reede. Naar wjj vernemen, hebben de Staat kundig Gereformeerden alhier in het kerk gebouw, waarover een proces aanbangig is, aan de straatzijde een gat gemaakt om er een deur in te plaatsen. Dit geschiedde zon der dat er, iDgevolge de bouwverordening, vergunning aan B. en W. was aangevraagd. Van het feit is proces-verbaal opgemaakt. De heer H. H de Waal te Werkendam was laagste inschrijver voor de levering van grint den weg Sas-Herkingen. Door het gemeentebestuur worden sollicitanten opgeroepen naar de betrekking van Onderwijzeres aan O.L. School alhier. As. Zaterdagavond half 8 uur zal er in de kerkekamer der Herv. Kerk gelegen heid zijn tot aangifte van den Heiligen doop. STELLENDAM. De vorige week zijn van hier 2000 H.L. aardappelen verzonden. Wegens vertrek is in de plaats van den heer J. van Dam tot voorzitter der visscherij vereeniging gekozen den heer B. v. d. Ree, tot secretaris den heer H. van Seters, inplaats van den heer M. Ketjzer, welke ontslag heeft genomen, den heer P. Kok tot penningmeester en de heeren Abr. Troost en P. v. Dam tot bestuursleden. De heer Keijzer is gedurende 21 jaar secre taris der vereeniging geweest. GOEDEREEDE. De vorige week hebben de Garnalenvisschers van 90-100 K.G. Gar nalen per week en Schuit gevangen en de Ansjovischvangsten waren de afgeloopen week van 100 200 K.G. per Schuit. De werkman Jan Orgers is omdat hier te weinig werkzaamheden zijn met zijn ge zin vertrokken naar Oud-Beijerland omdat hij daar genoegzaam werk heeft. De Heeren Jan Tanis Gz. en Jan Tanis Kz. zijn' geslaagd voor 't Examen Eerste ■hulp bij ongelukken. As. Woensdag vertrokken van hier 25 personen naar Dirksland voor de aardbeien- pluk. OUDDORP. De heer M. H. v. d. Beke Callenfels, Advocaat en Procureur te Mid delburg, is benoemd tot voorzitter van het bestuur der Visscherij op de Zeeuwsche stroomen, waaronder de visscherij van Oud dorp ook geressorteerd is. In deze gemeente zijn tegen een twee tal personen proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding der arbeidswet, daar zij personen beneden den 14-jarigen leeftijd, arbeid hebben laten verrichten. A.s. Vrijdagmiddag 2.30 uur (N.T.)zal er Gemeenteraadsvergadering plaats hebben. NIEUWE TONGE. De Raad dezer gemeente is tegen Woensdag 26 Juni a.s. n.m. 2 uur in openbare zitting bijeengeroepen. In de afgeloopen week zijn uit deze gemeente 1200 H L. aardappelen en 60 balen koepeen per scheepsgelegenheid verzonden. Tegen den heer W. v. M. alhier, ia proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding yan art. 246 van het Wetboek van Strafrecht. (Schennis der Eerbaarheid). De Rekening van het Ponds van Sut- terland ligt as. Donderdag van 11J—12£ uur (zomertijd) voor een ieder ter Inzage in de Consitoriekamer der Ned. Herv. kerk alhier. Bjj de op Vrijdag 21 Julij.l. gehouden openbare verkooping van klavers te velde, werden prijzen besteed van 50-80 cent per Voornsche roede. Alhier worden reeds uien van den a s oogst gecontracteerd tegen 2,50 per H.L, OUDE TONGE. Woensdag 3 Juli a.s. be staat gelegenheid tot inr of herinenting voor hen die zich daartoe des n m. 4 uur ten huize van den Gem. geneesheer zullen aan melden. Dhr. C. J. de Looze had het ongeluk zoodanig zijn hand te verwonden, dat ge neeskundige behandeling noodzakelijk bleek en Dhr. A. Boogerman kreeg op liet werk aan den Heerendljk een kar tegen zijn rug, tengevolge waarvan hij zich onder genees kundige behandeling moest stellen. Voetbal. Zaterdagavond moest de match tusschen Xerxes en Zwaluwen van Middel- harnis wegens regenval worden gestaakt Zondagmiddag speelde Xerxes (gecomb tegen „De Jonge Spartaan" van Middelhar- nis. De thuisclub won met 3 1. OOLTGENSPLAAT. Dezer dagen slaagde onze vroegere dorpsgenoote Mej. J. M. P. Moelker te Rotterdam voor het diploma A Ziekenverpleegster. HELLE V OETSLUIS. Uitbreiding Vermaat's Autobedrijf. De naam Vermaat's Autobedrijf is op onze Eilanden, ja door het geheele land, een reeds welbekende naam en ook een vertrouwde naam. Reeds ruim 40 jaar geniet de naam Vermaat een goede reputatie. Eerst enkel boerderij en stalhouderij met verhuizingen met paarden tapissières. Daarna met het meer dere gebruik der auto's als vervoermiddel het in exploitatie nemen der autobusdienst Hellevoetsluis-Den Briel-Oostvoorne-Roc- kanje, een dienst die vooral Rockanje uit zijn isolement verlostte, het verhuren van luxe auto's en het verhuizen per autotapis- siëres, van Oost naar West, van Zuid naar Noord en ook naar het buitenland, alles steeds tot volle tevredenheid der cliënten 1 Mei 1926 werd dan ook naast de bestaande opstallen, een nieuwe garage gebouwd met reparatie-inrichting en toonzaal, welke laat ste noodig is, voor de in voorraad zijnde automobielen als Agent der „Citroën", der „Opel" en de Indian motorrijwielen enz. Thans wederom de bijbouwing van een zeer groote garage, wegens plaatsgebrek. Reeds eenige jaren maakt Vermaat's Autobedrijf reisjes met bijna de meeste scholen van het Eiland en steeds zoo, dat „eenmaal gepro beerd" hier met recht is „altijd gedaan" en tenslotte dit jaar kunnen wil' zeggen ook „Vermaat's Reisbureau", waarvoor speciaal is aangeschaft een Bernard Six luxe Touring Car, welke thans een 3-daagsche reis door België en de Ardennen maakt, meteen gezel schap van 24 personen van Voorns en Putten. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling iedere week een 3 of meerdaagsche reis te organiseeren, waarmede wij Vermaat's Auto bedrijf van harte succes toewenschen. VEILIN GNBERICHT van Vrijdag 21 Juni 1929. der Coöp.Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 0,60 tot 2,10 per 100 krop. Postelein 0,24 per k.g. Aardappelen f 10 tot f 20 per 100 K.G. Poters f 10 tot f 12 Aardbeien 0,52 tot 0,92 per k.g. Blauwe druiven 1,60 f 1,86 per k.g. Boonen groote 0,17 tot 0,22 per k.g. Boonen dubb. stam 0,84 tot ƒ0,91 per k.g. stamsnij 0,57 tot 0,64 per k g. stoksnlj 0,77 0,84 per k.g. Tomaten A 0,54 tot 0,58 per k.g. AA 0,50 per k.g. B 0,47 tot 0,51 per k.g. 0 0,54 tot 0,57 per k.g. CC 0,35 0,46 per k.g. Komkommers 15,— f 24 per 100 k.g. Peen ƒ6,— tot 19,— per 100 bos. Kroten f 5,10 per 100 bos, Bloemkool I 9,— tot 18,— per lOOst. Bloemkool II ƒ3,— tot 10,— per lOOst, Andijvie f 2,10 per 100 krop. Sjalotten ƒ4,20 8,— per 100 bos. Rhabarber 1,70 per 100 bos. Doperwten 0,27 tot 0,32 per k.g. Peulen 0,25 tot 0,37 per k.g. Witte Asperges 0,37 tot 0,49 per bos. Blauwe 0,17 tot 0,30 per bos. Kipeieren (netto) ƒ5,40 tot 6,50 lOOst, Aanvoer 40000 stuks, (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oerdeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet teruggezonden.) KIESPIJN. Deze week had ik kiespijn. Nu, dat is niet zoo heel erg. Maar toen zoo over mijn kiespijn zat na te denken, dacht ik opeens aan kiezen, 't Is waar ook, de verkiezing staat voor de deur. Men bemerkt er maar heel weinig van. Hier en daar ziet men een plakkaatje aange plakt of een naam met kalk ergens op een ouden tuinmuur gesmeerd, en dat is dan ook zoo tamelijk alles wat men waarneemt, 't Is verbazend stil, misschien wel de stilte voor den storm die straks zal losbreken. Hier en daar op markten en pleinen hoort men schotre stemmen weerklinken, van menschen, di het spreken maar heel weinig geoefend schij nen, en de regels van de welsprekendheid niet of slecht in toepassing weten te brengen. Hier op het Malieveld is het Zondags werkelijk interessant om er eens een kijkje te nemen. Hier staat een groepje van het Nederl. Leger des Heils, daar een groepje Christelijken, ginds weer staan de Heilsoldaten van het oude Leger des Heils, iets verder weer de R. K, Garde, op een anderen plaats staan de com munisten, weer iets verder de S. D. en daar tusschendoor nog verschillende groepjes van Evangelisten, Adventisten, Derbisten, Chr. Historischen enz. enz. allemaal met hun vlag in top en maken oorverdoovend muziek, 't Is werkelijk een boerenkermis. Een ieder tracht maar veel menschen om zich heen te krijgen en zijn waar aan den man te brengen. En als men dan zoo van groep tot groep wandelt, dan staat men verbaasd over den onzin die daar wordt uitgekraamd. Iedere partij wil de beste zijn, een ieder wil de waarheid verkonden. Heeft men hier eens hartelijk gelachen, dan gaat men weer eens gindsheen, om weer eens te kunnen iachen. Een theater kan niet mooier zijn. Een ieder zegt dat zijn waar, zijn over tuiging, zijn richting of godsdienst de ware is. Als men in den Haag is, en men wil Zondags eens genieten, dan zou ik een ieder raden, zoo tegen 3 uur eens naar het Malieveld te gaan. Daar hoort men muziek en zang, vrijheids liederen en zware boetpsalmen, godsdienstige en politieke reden alles door elkaar. Hier geldt het zieltjes kaperen, daar leden werven, daar spotten, ginds bidden, met één woord, men kan er naar hartelust genieten. Menschen van buiten kennen ons Haagje niet, en beweren dat het hier zoo stijf is. Ze moeten Zondags maar eens daarheen gaan, dan zullen ze wat zien en hooren en tevens genieten. Het vermakelijkste is wel, die verschillende debatten die worden gevoerd. Daar wordt het Leger des Heils aangevallen, ginds staat een expriester met de roomsche Garde te redetwisten, hier zijn de communisten, ginds de S. D. in debat, en 't mooiste van alles is, dat ze elkaar nooit in de haren vliegen of handgemeen worden. Op aangegeven tijd worden de vlaggen neerge haald en eenige minuten later is het Malieveld weer leeg en leder gaat wel voldaan met zijn oogst naar huis. Ze hebben nu de waarheid eens verkondigt, nu hebben ze 't maar eens goed gezegd, daar kan die of die partij haar maal mee doen. Wat op het Malieveld gebeurt, geschiedt in de wereld in 't groot. Al die gods diensten, ai die partijen 't is ten slotte een jammerlijke warboel. Wie het handigste is en wie de meeste aanghangers kan krijgen is de baas, en daar is dan ook de waarheid te vin den. Omdat nu mijn kiespijn bleef aanhouden, besloot ik naar een specialist te gaan, en zonder het zelf te willen geraakte ik tusschen een groepje nieuwsgierigen die om een auto stonden geschaard en naar een spreker luis terden. Hè, dacht ik, misschien is dat wel een kwakzalver, die een middeltje heeft voor mijn kiespijn. Kwakzalvers hebben soms toch wel eens probate middeltjes. En werkelijk! ik hoorde hem luid schreeuwen: Kiezen. Hé, dacht ik, daar moet ik bij zijn. Ik lijd aan hevige kiespijn. Ik opende al mijn ooren, om dezen wonderdokter goed te kunnen verstaan. Alles kon ik echter niet hooren, omdat mijn linker oorklep te vast gesloten was. Enkele woorden ving ik toch op. „Indien wij de steenkolenmijnen beheerschten, indien wij baas waren over de koninkl. petroleum Mij. dan zou er geen werkloosheid meer zijn." Hè, dacht ik, hoe zou dat wel mogelijk zijn! Werkloozen zijn er altijd geweest, d.w.z. beroepswerkloozen, en als er maar plaats is voor één man, hoe zouden er dan twee men schen op één stoel kunnen zitten? Op elkaar soms? De zwakke zou toch voor den sterken moeten plaats maken, en de zwaarlijvige met zijn gewicht van 200 en meer pind, zou toch den zwakken met zijn gewicht van 120 of minder eenvoudig dooddrukken. Werkeloos heid is toch maar een periodiek verschijnsel, 't Is waar, er loopen veel menschen zonder werk, maar geen arbeiders, wel intellectu- eelen. Waarom niet liever de vrouwen en meisjes uit de fabrieken en van de kantoren verwijderd, dan vonden duizenden mannen en jonge menschen een bestaan. De Konkl. Petroleum Mij. verschaft aan meer dan 200.000 menschen een goed bestaan, en als men nu dat getal eens ging verdubbelen, dan was het ge volg, minder loon of duurdere productie. Een en ander zou toch bijdragen om den levens standaard te verhoogen. Ook zouden we over productie krijgen, zoodat alles in tanks zou moeten worden opgeslagen, en het gevolg daarvan was dan weer, verminderde verkoops prijs, lagere loonen en... inkrimping van de werkzaamheden, dus, werkloosheid. De opge stapelde voorraden hadden dan veel geld aan arbeidsloonen gekóst, zoodat alles met groote verliezen moest worden omgezet, en het ge volg daarvan was weer, dat de sociaal demo cratische Petroleum Mij. op de flesch zou gaan. Werk hebben en werk maken is geen kunst, maar werk houden, daar komt het op aan. Voor den werkman, voor den ambtenaar en voor het algemeen belang is het beter en veiliger, de Petroleum slechts naar behoefte uit den grond te halen. In de aarde wordt zij 't goed koopst en veilig bewaard. Indien nu de prijzen stijgen, komt dit ten goede aan het algemeen dalen de prijzen, dan bestaat er geen of ten minste weing gevaar om het werk in te krim pen. Met de steenkolenmijnen zou het precies zoo gaan, misschien nog erger. Verder zouden er veel meer ongelukken gebeuren dan thans het geval is, omdat er dan te veel ongeschoolde arbeiders werk zouden verrichten, wat ze niet kennen. De meeste ongelukken in de mijnen en in de fabrieken zijn het gevolg van onbe kendheid met het werk. Onze werklieden zijn beste werkers, stoere werkers zelfs, maar in fabrieken, in de mijnen enz. moeten ze nog heel veel leeren. Zij hebben wel een taai uit houdingsvermogen, met hun collega's in het buitenland kunnen ze toch nog niet worden gelijk gesteld. Onze industrie en onze mijnen zijn pas in ontwikkeling, en zonder de hulp'van geschoolde buitenlandsche werkkrachten zou het met deze takken van nijverheid niet zoo bijster mooi gesteld zijn. Ook op technisch gebied zijn we, niettegenstaande onze Delftsche Hoogeschool, in de praktijk nog ver ten achter. De meeste leiders van onze industrie, van de meeste groote werken en ondernemingen, zijn toch buitenlanders, 't Is treurig, maar waar. En dat komt niet, omdat het buitenland wordt voortgetrokken, maar laten we eerlijk zijn, we zijn nog niet rijp daarvoor. Onze grond- en landarbeiders, allemaal beste, vlijtige man nen, maar in 't Noorden van Frankrijk, in 't Noorden en in 't Oosten van Duitschland en ook elders, zou er voor hen nog veel te leeren zijn, vooral wat betreft gereedschappen en het gemakkelijk werken zonder zich te overspan nen, meestal het gevolg van onze, in vele ge vallen, onpraktische gereedschappen, zooals schoppen, kruiwagens, harken enz. enz. Op elk gebied zijn we vooruit gegaaan, ook wat de zindelijkheid van den werkman betreft, maar we zijn er nog niet. Vroeger wiesch men zich ééns in de week en verwisselde men de werk- kleeren zoo nu en dan eens, als ze al te vet en vuil werden. Dat is nu, dank zij den invloed van de invasie der vreemdelingen gedurende den oorlog veel verbeterd. Om nu op de vrouwen en meisjes terug te komen,1 het is heelemaal niet noodig om de ze te ontslaan. Er moest een wet worden gemaakt, dat het zwakke geslacht, dat het werk van de mannen overneemt, net zooveel moest ver dienen dan de mannen. Dan hadden de vrou wen bereikt waarnaar zij streven n.l. gelijk stelling met de mannen. We zouden dan ook eens zien, hoe gauw de vrouwen en meisjes uit de fabrieken en van de kantoren waren ver- wijders en al dat werk door mannen zou worden verricht. O! Hoor ik reeds van alle kanten opwerpen, wat zou ik dan met qiijn dochters beginnen? Ze moeten toch iets leeren, om later hun brood te kunnen verdienen. Zeer juist; maar, wat hebben de ouders dan vroeger met hun dochters gedaan? U laat nu je doch ters leeren en studeeren en offert daarvoor alles op, misschien met de berekening om er later nog een steun aan te hebben. Uwe doch ter heeft gestudeerd en een posite weten te veroveren maar op een goeden dag heeft Amor haar hart getroffen en zij gaat trouwen. Ook goed, dat is 's menschen ideaal, maar was het noodig, dat zij daarvoor een kweekschool, een H. B. S. of iets dergelijks heeft doorloopen? Al uw offers en al uwe ver wachtingen zijn weg. Zij gaat den natuurlijken weg van alle vleesch en treed welgemoed in 't huwelijksbootje. Ze kent van alles, alleen 't huishouden niet, en door haar kennis, heeft zij menig jongeling maatschappelijk schip breuk doen lijden, door baantjes, voor hem bestemd, voor zijn neus weg te nemen en zoo doende de werkloosheid in de hand te werken. De jongeling, eens man geworden, is geroepen vrouw en kind te onderhouden, en deze moge lijkheid wordt hem, met wien hij gedurende heel zijn leven wil samenleven, onmogelijk gemaakt. Een meisje behoort met alles goed onderlegd te zijn, maar haar ideaal en toekomst is en blijft het huwelijk. Zelden zal een vrouw een positie van blijvenden aard kunnen in nemen. Wat heeft een meisje aan al die weten schap, als ze toch trouwt? Ja, er zijn wel vrouwen, die in 't huwelijk nog een of ander beroep uitoefenen bijv. de verloskunde, maar daardoor schaadt zij geen mannen. Geen man is op zoo'n baantje verkikkerd. Deze week nog zag ik een jongmensch, in de kracht van zijn leven, de huisbel poetsen, terwijl vele fabrieks- en kantoormeisjes, heel netjes opgedirkt voorbij fietsten. In Rusland hebben de socialen alles zelf in handen, 't Is een modelstaat geworden van ellende en werkloosheid. In Oostenrijk waren in het begin van de Republiek de S. D. onder bevel van Renner aan het roer. Vele fabrie ken en bedrijven stonden onder hun beheer, 't Ging prachtig mooi De werkloosheid nam met den dag toe, de nood steeg hooger en hooger, en die zoo door en door sociale inrich tingen en instellingen bloeiden zoodanig, dat de leiders er met het geld vandoor en de bedrijven op de flesch gingen, en de werkman was weer, zooals altijd, de dupe van dat experiment. Wordt vervolgd. 's-Gr. Dr. v. O. twee perceelen en combinatie; tea zoeke van den heer P. Verolme Jz, daar. Notaris VAN BUUREs Op WOENSDAG 3 Juli 1929, 10 uur(0 te Ooltgensplaat in hotel Moelker, blieke verkooping van het GRASGEij van den Weipolder, zooals van ouds, Notaris AKKERMAJ Op VRIJDAG 28 Juni des avonds (z. t.) in het hotel Spee te Sommelsè van Roode met Lucerne klavers ia Oudeland en Westplaatgors ten verzo van Mejuffr. Wed Corn. Paasse aldaar Lt. van der Meide Janszoon te Middelt nis. Notaris VAN BUUREti toe dat Zaterdag te Hekelingen werd gear tocht begon resteerd zekere P. A. T., zoon van den kau-De snelheid toorhouder ter plaatse. B(j zijn aanhouding; auto links u Op DONDERDAG 4 Juli 1929, b(i Inzet, op DONDERDAG II Juli 1929, bij Afslag SPEURZIN VAN EEN I'OLITIEHOM Hoe een inbreker op de Veluwe werd gevonden. RIJSSEN, 22 Juni. In verband met dezer dagen gepubliceerde jacht op brekers in de bosschen van Putten op Veluwe, kunnen wij nog mededeelen, de politiehond van den rijksveldwachter, uit Rjjssen, Zondagavond laat, ter plaat met zijn eigenaar spoedig het spoor van der inbrekers had gevonden. Niet lang duurde het toen, of de ho sloeg aan vlak by den gezochte, die ziek het bosch onder bladeren had verstopt. Vóór de inbreker de vlucht kon ne» werd .hij door het schrandere dier en daan door zijn meester gegrepen, zoodat by gelegenheid kreeg, zijn geladen revolver zijn achtervolgers af te vuren. Spoedig daarop was de man in verzeker bewaring gesteld. VECHTENDE FAMILIES TE ROERMOkl Belde partijen lieten zich niet onbetuigd, ROERMOND, 22 Juni. Gisteravond oi( stond op de Kruisheerenstraat alhier ernstige vechtpartij tusschen een twee! families, welke sedert geruimen tijd ml elkaar in onmin leefden. Het echtpaar gewapend met schop en mes ging zeker! N. die zich in de nabyheid van hun woDii had gewaagd, te lijf. Deze laatste kre' spoedig hulp van eenige familieleden. Beii partyen lieten zich niet onbetuigd, waarl' vooral vrouw G. op den voorgrond trad.' kreeg een ernstige steekwond in den ri en moest naar het ziekenhuis worden ovt! gebracht. De politie, die aan de vechtparï een einde maakte, arresteerde als vermoed! lijken dader den 22-jarigen S. S. TERUGGEDEINSD VOOR DEN GROOTH STAP. Mislukte Huwelijksvoltrekking te Nijmegen. NIJMEGEN, 21 Juni. Er zou gistermor| gen een huwelijksvoltrekking plaats vindi op het stadhuis te Nymegen. In auto's arri veerden bruid en bruidegom, mitsgadersd gebruikelyke famillieleden. Eensgezind wen het bordes betreden en dra sloten zich aebte het bruidspaar de deuren der zaal, waar d plechtige gebeurtenis zou plaats hebben Echter bleek bij het vervullen der verschil lende formaliteiten, dal de bruidegom belangrijk schriftuur miste, zonder hetwell het huwelijk geen doorgang kon vinden Doch geen nood, de jongeling in kwestie die in Lobith het levenslicht zag, zou op het postkantoor gaan kijken of het be treffende stuk wellicht daar reeds gearriveerd was. En met rasse schreden verwijderde t( zich om zich van deze taak te kwyten. In de trouwzaal kortte zich het wachtende ge zeischap den tijd met luchtige, schertsend; )i! Daar rinkelde de telefoon: de bruigom deelde mede dat het stuk op het postkan toor niet aanwezig w_as, doch dat hij ziet ijlings in een auto naar Lobith spoedde om het daar, in de plaats zijner geboorte meester te worden. Deze tyding drukte de stemming van de wachtenden in de trouwzaal eenigs- zins ietwat nerveus werd het bruidje. De auto's, die voor het stadhuis stonden wachten, moesten op een later tijdstip w voorkomen, wanneer het huweiyk voltrokken zou zijn. En in de trouwzaal wachtte men lijdzaam. Edoch, hoe trouweloos bleek de bruigom, of mogelijk ook, hoezeer deinsde hij terug voor den stap, die hem voor zyn geheele verdere leven gekluisterd houden zou. Wapt het duurde niet lang of de wach tenden in de trouwzaal werden opgeschrikt door de mare, dat de bruidegom, in stede van zich naar Lobith te reppen, gansch op zijn gemak in één van die kleine, rustieke cafétjes aan de Grootestraat, zich te goed deed aan den eenen borrel na den anderen en niet van plan was zich aan het huwelijk te onderwerpen, een besluit, waarvan h(j ook door een zuster van de bruid, die ijlings van het stadhuis werd uitgezonden, niet af te brengen was. Dies keerde het gezelschap noodgedwongen onverrichterzake huiswaarts thans te voet. De auto's die op het vastgestelde tijdstip ten stadhuize voorreden, keerden ledig terug. EEN AANGETEEKEND STUK GESTOLEN i Nederlandsch Fabrikaat! OUD-BEIJERLAND, 24 Juni. - In de maand Mei werden van een postzending voor telkens des avonds 7 uur (zomertijd) in Hekelingen twee aangeteekende stukken, het Hotel Meijer te Middelharnis, van het waarvan een met een inhoud ter waarde van Huis met Erf en Schuur aan den Ring te 4000,- vermist. Een onderzoek, ingesteld Middelharnis groot 1 are 62 centiarenin door de politie te Hellevoetsluls, leidde er werd hij in het bezit gevonden van een vrij groot bedrag aan Nederlandsch bankpapier, dat naar hp voorgaf toebehoorde aan de kas van den Plattelandersbond, waarvan ver dachte secretaris-penningmeester is. Heden is T. overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. De aangehoudene komt als no. 3 voor óp de ïyst-Braat. Volgens den heer Braat, is T.eenigen tyd geleden naar Antwerpen geweest om bij een drukker aldaar verkiezingsmateriaal te be stellen. Het is Diet onwaarschijnlijk, zoo vond de heer Braat, dat het bedrag, dat op hem bevonden werd, den inhoud van de bondskas uitmaakt. Over de vraag of het de bedoeling van T. is geweest dit geld ten eigen bate aan te wenden, wilde de heer Braat zich niet uitlaten. De politie staat bij haar onderzoek niet voor een gemakkaijlke taak. Hetismoeilyk uit te maken of T. de geheele bondskas bij zich had. Zijn boekhouding is namelijk ge bleken niet minder dan enn jaar achter te zijn. (TeU ZIJN VROUW ERNSTIG VERWOND. Bloedig familiedrama te Beverwijk. BEVERWIJK, 24 Juni. - Hedenmorgen heeft zich alhier een bloedig drama afge speeld. Zekere P. G. B., wonende te Haarlem, heeft zijn vrouw, die zich drie weken ge leden te Beverwijk vestigde, met een z.g, schoenmakersmes zeer ernstige verwondin gen toegebracht en daarna de hand aan zich zelf geslagen. Beiden werden in hoogst be- denkelpken toestand naar het R.K. Zieken huis overgebracht. Omtrent de motieven van deze misdaad vernemen wp het volgendeDe vrouw van B. was met drie van haar kinderen naar Beverwijk getrokken en woonde daar in de Jan vermeyenstraat 20 samen met een vroe- geren kostganger. Hedenmorgen was B. uit Haarlem overgekomen ten einde over deze ongewenschte verstandhouding met zpn vrouw te spreken. Beiden kregen twist, welke zoo hoog liep, dat de vrouw, volgens een latere verklaring van B., een schoenmakers mes nam en hem daarmee in den hals stak De vrouw wierp daarop het mes weg en holde de trap af, nagezet door B., die waar schijnlijk in blinde woede op zijn vrouw heeft losgestoken. De vrouw, die door veel ernstige steken getroffen was, stak de straat over en zakte in een portaaltje aan den over kant ineen, waar zij door toesnellende buren hevig bloedend werd aangetroffen. Inmiddels hadden voorbygangers zich naar het boven huis begeven en vouden daar B., die zichzelf van het leven had pogen te berooven door zich in den hals te steken, badend in zijn bloed. IJlings werd geneeskundige hulp in geroepen. De beide slachtoffers werden in levensgevaarlijken toestand naar het zieken huis overgebracht. De politie heeft den man een verhoor kunnen afnemen. Hij verklaarde daarbij, dat zyn vrouw het eerst gestoken had. De bloedige misdaad verwekte in deze 1 volkrijke buurt een geweldige opschudding. Nader wordt gemeld dat de vrouw van B., die door haar man met een schoenma kersmes ernstig werd verwond, aan de be komen verwondingen is overleden. MELKWAGEN VERSPLINTERD DOOR AUTO. DELFT, 24 Juni. In den afgeloopen nacht heeft op den Rotterdamschenweg alhier ter hoogte van het huis van den slager Romeyn, een auto-ongeluk plaats gehad. De 21-jarige H. E. R., uit Den Haag, is met een door hem bestuurde personen-auto opgereden tegen een in de dezelfde richting rijdende melkwagen, waarop de landbouwer H. v. d. Beukei, diens 17-jarige zoon en diens 60-jarige knecht v. d. Berg waren gezeten. De melkwagen werd to taal versplinterd, terwijl de beide inzittenden tegen den grond werden geworpen. Van d. Berg kreeg een zware hoofdwonde, terwijl hij over inwendige pijnen klaagde. De heer H. v. d. Beukei liep een diepe wonde op en kneusde zijn linker been. Op het moment van de aan rijding kwam uit de richting Den Haag een vrachtauto, die eveneens door de personen auto werd gegrepen en omkantelde. In de vrachtauto was een collectie schilderijen ge borgen, welke waarschijnlijk ook wel zal be schadigd zijn. De chauffeur van den vracht auto kwam er met enkele schrammen af. De gewonden zijn door de politie naar het gast huis vervoerd en ter verpleging opgenomen. Het paard dat voor den melkwagen liep, werd met een gebroken poot in een sloot ge vonden. In een onderhoud, dat onze correspondent te Rotterdam met den hoofdcommissaris van politie te Delft, den heer v. d. Zee, had, ver klaarde deze, dat in de vrachtauto voor een waarde van 100.000,aan sclvlderijen aan wezig was. Deze werden van Den Haag naar Eindhoven vervoerd, waar zij geëxposeerd zouden worden. Hedenmiddag zou de opening van de tentoonstelling plaats hebben. EEN DOODE EN DRIE GEWONDEN. AMSTERDAM, 24 Juni. Gisteravond om streeks kwart over negen heeft een ongeval van ernstigen aard plaats gehad op den Slo- terstraatweg en wel op het onbebouwde ge deelte tusschen Sloten en de kade. Op dat oogenblik reed daar een huurwagen, waarin zich vier personen bevonden. Eenigen hunner verkeerden in vroolijken toestand, daar eenige café's bezocht waren. Het schijnt, dat het vier tal des middags den wagen gehuurd had in de Agatha Dekenstraat; er werd naar Schiphol gereden en hier werd geruimen tijd verbleven. Op den sloterstraatweg tijdens den terug volgens ging tejfen eenige het midden staan. De cl elkaar terwi was. De lievige den hun fa chauffeur k' dat binnen G. Kok, wal aard, dat ha POLITIEA Bij het verv VOORST een manne nigengesticS weggeloope Brummeu. den man auto. Te V de hulp de gezien de Brammen danig, dat de ongelul boeien wa voerd. INGE Vi V J t| M ZE behc Bui' ZES fc Aan stru genèJ toerist, il in de afg verscheic top dooi waren z zij van helling i door een rots bo\ Zij kond men, do men wa 36 uur hacheiij of drink moesten [de stru was ge seerde i toesnell Gedure ders ze zoo uit zich in In mi gidsen len en wandel in, de den m en bra- ultgepi naar h 11 DO CLE chutisl van 5 lederei 30 c.ldg kenba: DRIE CIN vliegt aan b De in Al Voor Vei Oellal dag j had, zekerB bedrr geno.' ER Zo; moniSj voor; ten Door plots ter v I werd mon; I perst liepé I been ondi

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2