LEYS EERSTE BLAD enshist' op als Ahonné, jk- jIMBORN'S 'SfANOLj Ij-WATERVERf te! n boekhandel. f 1,- ZATERDAG 15 JUNI 1929 11E JAARGANG. - N°. 62 Armoe zoekt list. FEUILLETON. De slachtoffers der Wraak. H.H. LANDBOUWERS! Week-revwe. smaakt als room Ilagavondbals in de Kurzaal nsantes in den nieuw ingerich- 3 foyer. In de vrijgekomen i dan op den Zaterdag kunst- worden gegeven, o.m. door aseh-Hofstadtooneel en door stenaars als Clinge Doorenbos, te ook voor de liefhebbers van ordt gezorgd. Idagen staan op het program dagconcerten (meestal met so- indervoorstellingen op Woens- Iseizoen wordt dagelijks op de naar de Pier muziek gemaakt ;sche Harmoniekapel, terwijl Ramblers" voor uitstekende irgen op de afternoon-dancing Sfoyer. In het hoofdseizoen zal balmasqé en het groote carna- ;s hebben. s slechts een greep gedaan uit icheveningen voor ontspanning zal geven. Het is echter vol- loen blijken, dat onze nationale l alleen om het golven- en wol vooral ook om het vele dat n amusement biedt, een bezoek |ird is! mnt van optimisme. „Ze hebben je gisteren weer tegooid?" ,Ja, maar je had eens moeten m fijne kwaliteit appelen het V 1st - een gevoel van ■re eigenschappen die aantal vrouwen, die gebruiken om hun jtn werken lichaam en minder inspanning - Imaakt de vrouw ook tanden schoon houdt, adem en doet eiken na- n verdwijnen. Gebruik K. na eiken maaltijd. kUWGOM- HK' krijgbaar bij alle Boekhandelaren Prijs per kwartaal Losse nummers 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. II. Uitdrukkingen alsde Openbare School steunen en den vijand in de kaart spelen, getuigen van het geschaitliche in hun over leggingen, hoe zuiver materieel de sekta riërs zich op een veroveringstocht wanen van het zieleheil voor jeugd en volk ont breekt elk spoor. Dat velen hun handteekening terugtrok ken nh het voortooveren van liberale schrikbeelden, hoeft toch niet te verwonde ren. Men kan toch iemand niet bij voorbaat op een dwaling wijzen, als hij er nog geen bedreven heeft. En de glorieuze uitroep: „Wat ik geschreven heb, dat heb Ik ge schreven," zou met goed gevolg vervan gen kunnen worden door: „Ik heb in 't geheel niet geschrevendaarmee worden alle trucs der sektariërs, voor hun school- productie, verijdeld. Op het terrein van het onderwijs geldt het, evenals op alle levensterrein, (om de woorden van den scbr. weer te geven) dat wj de geesten moeten weten te beproeven, of zij uit God zijn. Wie dat geleerd heeft, die weet ook, dat het stich tingsplan van de Chr. U. L, O. een product is van sektarische praktijken, die gebroken hebben met alle moraal. Daarom moet de godsdienst, die Gods Woord ons predikt, de godsdienst onzer vaderen, beoefend worden in de kerk en in 't gezin, en niet ontheiligd worden door misbruik in politiek en schoolstichting, wijl de sekte-scholen de voorbereiding zijn voor de Sektarische politiek. Juist op de Openbare school is er gelijk stelling der jeugdbij de jeugd bestaat geen tegenstelling van christelijk en anti-christe lijk, nog afgezien van het feit, dat de sektescholen niet christelijk zijn en dat de Openbare school niet ant-christelijk is. De jeugd kent Goddank geen tegen stellingen op godsdienstig of politiek ge bied, zij mag dat ook niet, daarvoor is het de jeugd; zij heeft slechts oog en hart voor het gezonde spel, onschuldige blijmoedige dartelheid. De sektariërs echter willen met geweld een behoefte scheppen, waar geen behoefte is, zij willen ook een niet te overbruggen klove veroorzaken, waarvoor geen enkele aanleiding is, integendeel, de teweegge brachte verdeeldheid zal noodlottige ge volgen na zich slepen. Wie dat inziet, vooral in verband met den geweldigen geestelijken strijd onzer dagen, die beseft ook te meer, hoe grooten dank wij den Heere verschuldigd zijn voor de rijke gave, die hij ons in het Evangelie gegeven heeft. Dat gaat niet verdeelen en splitsen, maar dat beijvert zich om eensgezindheid en vrede te handhaven, opdat met Gods (UIT HET DUITSCH.) 25) „Ik moet den sleutel hebben, mevrouw!" sprak de rechter na haar weigering. De aangesprokene aarzelde en zag haar zoon aan. Eduard kwam eenige schreden nader. Vrien delijk en bezadigd, doch eenigszins koel in toon en gebaren, zette hij uiteen dat zijn moeder een groote verantwoordelijkheid op zich nam door den sleutel slechts een minuut uit haar handen te geven en wijl Ijet ten eenenmale volkomen nutte loos was drong hij er op aan, dat de rechter ge noegen nam met het nauwkeurig verslag der beide bedienden, welke gelijktijdig met hem de plaats betreden hadden, waar Rohrburg vermoord werd „Indien U de bewering, dat de sleutel u tot niet dienen kan in twijfel trekt, dan kunt u na uw aankomst in de stad, den eigenaar dezer fabriek, Arnold Dornberg, ten huize van den medieinaal- raad Medinger ondervragen," voegde hij er be- lee d bij. Mevrouw Dornberg maakte een gebaar van vreugde en verrassing. „Bij Medinger? Waarom heb je me dat niet eerder gezegd?" „Om redenen, mama!" antwoordde hij lakoniek. Hij staarde den rechter onbevreesd aan. Deze maakte een kleine buiging en ging. hulp het nageslacht trouw en zuiver het pand mocht bewaren, dat het is toebe- trouwd. Zoolang wij dan ook in het begenadigde bezit mogen blijven van de zuivere rede en het gezond verstand, zullen wij dat Evangelie eerbiedigen, dat wet blootstaat aan de pogingen van allerlei sekten om het te mishandelen, doch dat rotsvast en fier zijn onaantastbaarheid zal handhaven voor de ware belijders, welke de schijn vroomheid der Farizeërs verafschuwen. Men zal nu wel inzien, dat het Open baar Onderwijs glansrijk den toets met het sektarische kan doorstaan en het is wel overbodig om nog eens uiteen te zetten, welke houding aangenomen dient te wor den door allen, die op grond van het Evangelie, eensgezindheid en ,vrede en alzoo ook de Openbare School wenschen te handhaven. Hoewel geen volkomen getrouwe copie van het epistel in het orgaan der Hervor ming en der Reformatie, kan men toch opmerken, dat het geheel, door de aan gebrachte rektificaties, er niet op achter uit is gegaan. 'k Hoop nu maar, dat er niet nog meer sekte-bladen ten tooneele verschijnen, want dan zou ik het zonder de hulp van een tweeden film-operateur niet meer afkunnen In elk geval houd ik me aanbevolen, als er hier of daar stiekum wat opduikt in een of ander sekte-orgaan. De bezorger kan eventueel aanspraak maken op eenige keurig verzorgde nummers van „Onze Eilanden". A. P. De rang is slechts de ijkersmaat, De Mensch het goud, dat telt. INGEZONDEN MEDEDEELINO. BEZOEKT U volgende week de Goesche Landbouwfeesten? Voor Uw LUNCH en DINER is „de Prins van Oranje" in die dagen Uw aangewezen adres. Van ouds bekende prima keuken en consumptie. Uitnemende gelegenheid om U na afloop van boot- of treinreis te verfrisschen. Lunch vanaf f 1,50. Diner f 2, Gezelschappen, welke gezamenlijk wenschen te lunchen of te dineeren, gelieven van te voren even te berichten. Beleefd aanbevelend, C. BREEH. GOES, Teleloon 235. Binnenland, Deze week zette zeer verrassend in met de onaangename tijding, dat een bende van naar schatting ongeveer 500 Venezolaansche rebellen, onder leiding van Urbina, een leider van eenige honderden bandieten die zich als generaal presenteert, een aanval op Willems- stad de hoofdstad van Curasao had onder nomen, daarbij de politiewacht overrompel de, waarbij zelfs twee dooden vielen, het munitiemagazijn der kazerne plunderde en Even daarna liet hij weten, dat von Rohl thuis moest blijven, daar hij het noodig oordeelde hem na de lijkschouwing te ondervragen. Bij dit verzoek begon Eduard luid te lachen. Ik geloof bijna, dat men mij als moordenaar wil gaan beschouwen, mama." Mevrouw Dornberg verbleekte en staarde hem getroffen aan. Toen zij Eduard zwijgend aanzag, sprak deze niet zonder bitterheid: „Denkt u reeds ook zoo ongunstig over mij, mama?" „Het zou mijn dood zijn, indien het vermoeden op ie rustte!" sprak zij fluisterend. „Wees gerust! Ik houd de draden van dit treur spel in mijn hand, maar moedertje, als ik hande lend optreed, verdwijnt een verhouding die ons heilig geworden is. Zeg dit niemand, zoolang ik niet met Arnold gesproken heb." Het gesprek werd door de komst van eenige ter begrafenis genoodigden onderbroken en kon later ook niet meer voortgezet worden. De zaak ont wikkelde zich snel. Alvorens men de klokken begon te luiden, werd Eduard volgens den vorm verzocht in het kantoor voor den rechter te verschijnen. Hij ging onmid dellijk, hoewel hij zich voorgenomen had den ouden Rohrburg de laatste eer te bewijzen. Binnentredende deelde hij zulks den rechter mede, werd er echter zeer koel op gewezen dat het nu de tijd niet was zulke formaliteiten te vervullen, daar er gewichtiger zaken te behandelen waren. .,.Ook goed!" spotte Eduard. „Als ik door geweld mijn plichten niet kan vervullen, zal mijn hart zich wel weten te troosten." „U behoeft slechts te antwoorden, mijnheer von Rohl," hernam de rechter, die dank zij influiste met den buit, benevens den gouverneur, den militaire commandant en 15 soldaten per daartoe geprest Amerikaansch schip even verrassend snel verdween, als hg gekomen was. De gevangenen zfln spoedig weer los gelaten en veilig en wel teruggekeerd. Dit korte bericht heeft heel wat conster- natie gebracht. Onze geheele militaire be scherming aldaar bestaat uit ongeveer 120 man militaire politie en deze zwakke be zetting is niet in staat gebleken de veilig heid en rust in deze gevaarlijke omgeving te waarborgen. Twee onzer oorlogsbodems zijn reeds onderweg voor versterking en om een herhaling van dit pijnlijke voorval te voorkomen. Gesneuveld b(j den overval zjjn de sergeant-majoor Vaas, de brigadier Van Zuilen, terwijl sergeant Marcussen zwaar gewond werd en naderhand' gestorven is. Deze droeve en onverkwikkelijke geschie denis is uitermate pijnlijk en zeker niet bevorderlijk voor onze reputatie. Verhaal op de bandieten bestaat niet en ook de Ve nezolaansche regeering kan hiervoor niet verantwoordelijk worden gesteld. Het doei der rebellen was het bemachtigen van wa pens, welke de heeren in hun verzet tegen de Venezolaansche regeering noodig hebben. Dit oogmerk is volkomen bereikt en van de gestolen wapens is reeds stevig gebruik ge maakt, door een aanval te ondernemen op het garnizoen Coro, dat den aanval der re bellen evenwel afsloeg, meerdere rebellen sneuvelden. De heer Coiijn heeft naar aanleiding van dezen overval reeds een drietal vragen tot den minister van Koloniën gericht, waarin op heldering en meerdere gegevens wordt ge vraagd, alsmede welke maatregelen de re geering denkt te treffen, om ons meer der gelijke blamages te besparen. Voor eenige maanden heeft heel Neder land het gedenkwaardige feit herdacht dat Koningin Emma vijftig jaar geleden in ons land is gekomen. De hoofdstad heeft toen aan de herdenking niet meegedaan en be raamde plannen voor een afzonderlijk hul debetoon. Op grootsche wijze heeft de hoofd stad 'deze plannen uitgevoerd en aan onze zoo sympathieke Koningin Moeder een har- teltjke ontvangst en huldiging bereid. De belangstelling voor het proces Lieber- mann, het tweede drama van deVeendam- mer is niet groot meer. Bij het begin was de belangstelling enorm, doch reeds naeenige zittingen toont alleen de balie nog belang stelling. Van de gedagvaarde getuigen man- keeren mr. van Gigh en mr. Schürmann, beiden wegens gezondheidsredenen. Waarom deze getuigen niet gehoord werden is ons niet duidelijk. Uit het feit dat ze gedag vaard zijn, volgt logisch dat de rechtbank het noodig oordeelde ook deze getuigen te hooren. Bijzonderheden over de zittingen zullen we den lezer besparen. Het verboor van den verdachte heeft tot heden geen nieuw licht op dit weerzinwekkende drama gewor pen, het is slechts een herhaling van wat reeds lang bekend is. Indië is een warm land en btj een tropische hitte treden af en toe verschijnselen van tropenkolder op. Het verschijnsel is meer ergerlijk dan gevaarlijk. Een der ringen van Schladen reeds een vooroordeel tegen het karakter van Eduard koesterde. „U staat voor den rechter, die bevoegd is uw handelwijze na te vorschen." „ik zal elke vraag naar waarheid graag beant woorden, mijnheer de rechter," sprak Eduard, doch den toon waarop hij sprak, was niet in staat het gevatte wantrouwen te doen verminderen. Het verhoor begon met de gebruikelijke vragen. Nadat Eduard op dezelfde wijze zijn bijzondere omstandigheden had toegelicht, vroeg de rechter, terwijl hij eensklaps opsprong: „U verliet de stad aanstonds na het hooren van het bericht, dat uw stiefbroeder Arnold Dornberg door een gelukkige operatie een kogel uit een wond gesneden was wilt u mij de redenen van dit plotseling vertrek verklaren?" „Wel zeker! Het was er mij om te doen spoediger in Ammerbach te zijn dan het gerucht zijner ge nezing." „Waarom?" „Geheel en al om mijn broeder." „Mag ik om nadere inlichtingen betreffende de oorzaak verzoeken?" ,0, ja! Zijn welzijn hing er van af." Dit klinkt zeer onwaarschijnlijk, te meer waar u ten opzichte van den toestand van uw broer een groote koelbloedigheid aan den dag hebt gelegd. Met alle kenteekenen van ontsteltenis ver liet u een gezelschap, niet om naar uw broeder te vliegen, die geen twee honderd schreden van u verwijderd was, maar om naar zijn geboorte plaats te reizen." Eduard luisterde met aandacht. Het liefst had hij zijn verwondering in sarcastische woorden lucht gegeven. „Het doet mij leed, de onverschilligheid, hiervan is het volgende: De raad van Mr. Cor nelia vaardigde een verordening uit op het maken van reclame in de gemeente. Zon der een belangrijke wijziging kon de re geering dit ingrijpende besluit niet goed keuren. In de verordening staat: „treedt in werking een maand na afkondiging. De re geering heeft dit gewijzigd in: „treedt in werking met ingang van den 30sten dag na dien harer afkondiging" en met de in grijpende wtjziging is de veiligheid van In dië gered. Gelukkig maar, na de teleurstel ling van Curasao. Of er ook een studiereis voor deze wijziging is gedaan, is ons onbe kend. Buitenland. Het is druk in de verschillende buiten- landsche politieke keukens geweest ondanks de hittegolf in Spanje, waar de heeren diplo maten op uitnoodiging van Primo de Ricera de 55ste zitting van den Volkenbondsraad verslaan transpireerende, etende en drinkende en last not least, pratende. Doch eerst een blik in de Engelsche keuken. De leden van het nieuwe Engelsche kabinet hebben uit handen van den nog altijd zieken koning de ofdcieele ambtszegels ontvangen en de leiding der regeering aanvaard. In korten tijd zat het ministerie Mac Donald in elkaar. Tot groote teleurstelling der liberalen is de bekende advocaat Jowitt, die door de liberale partij in het district Preston is ver kozen, naar het labourkamp overgeloopen en heeft deze zitting genomen in het ministerie Mac Donald. De Daily News laakt het gemak, waarmede Jowitt zijn politieke ziel aan labour beeft verkwanseld en ook andere liberale bla den kunnen het moeilijk verkroppen. Op aller lei manieren wordt getracht het slikken van dit bittere pilletje wat te vergulden, doch erg geslaagd zijn al deze pogingen niet. Het doet denken aan het lachen van een boer met kies pijn. Mac Donald zal niet als in zijn eerste binet tevens als minister van buitenlandsche zaken optreden, doch zich uitsluitend tot het premierschap bepalen. Henderson, een intiem vriend van Mac Donald zal het ministerie van buitenlandsche zaken leiden. Het geheele mi nisterie. waarbtj miss Bonfleld als eerste vrouwelijke minister, bestaat met uitzon dering van Jowitt, uit de gematigde kopstuk ken van labour, en heeft over het algemeen een gunstig onthaal gevonden in de pers. De Times vindt het gevormde ministerie het beste, dat voor een nieuw labourregime, dat gezien de uitslagen der verkiezingen gema tigd moet zijn, had kunnen worden gekozen. Mac Donald vertrouwt er blijkbaar geheel op dat de liberalen, ondanks Goncessies zijner zijds, zijn kabinet zuilen steunen. In hoeverre deze optimistische verwachtingen zijn gewet tigd, zal de toekomst ons moeten onthullen en hangt natuurlijk ook geheel af van de in te dienen voorstellen der regeering. Wat de nieuwe premier tot heden heeft aangekondigd, kan aller symphatbie weg dragen en ondanks de tot heden gevolgde tactiek van liberalen - op de volle medewer king en steun der liberalen rekenen. In een rede voor de radio kondigde Mac Donald o.a. aam Wg zullen geen tijd verliezen om de ons opgelegde taak onder het oog te zien; wij moeten werken voor den vrede in de industrie en de vrede naar buiten. Aan het slot van zijn rede sprak hij, dat hoewel Herderson het ministerie van buitenlandsche zaken zal lei den, met het oog op het overweldigende welke ik in mijn gedrag getoond heb, niet anders te kunnen verklaren, dan mijn woorden van zoo even te herhalen: het weizijn van mijn bropr hing er van af dat ik zoo spoedig mogelijk hier aan kwam." „Deze verklaring heeft een opheldering noodig," sprak de rechter wrevelig. „Arnold alleen kan u de oorzaak aantoonen. Hij heeft het in zijn macht alles op te helderen; mij past dit in geen geval." „U schijnt tijd te willen winnen door u op zijn getuigenis te beroepen Hij is gelukkig zoo ver hersteld, dat hij de reis zonder gevaar kan onder nemen." ,Dat verheugt mij," antwoordde Eduard op recht. „Na uw aankomst bent u onverwijld naar het kantoor gegaan en hebt allerlei vreemde vragen tot den ouden Rohrburg gericht. Wilt u mij zeggen met welk doel u geinformeerd hebt, of het niet mogelijk was langs een anderen weg in het gewelf te komen, dan door de kleine deur in den muur?" „Gedurende de geheele reis heeft deze vraag mij bezig gehouden, derhalve stelde ik haar on middellijk aan mijn ouden vriend Rohrburg," ant woordde Eduard. „Ik herhaal mijn vraag: met welk doel?" „Om het nauwkeurig te weten als men'er mij naar vragen mocht." „Wie zou u daar naar gevraagd hebben?" „Mijn broeder Arnold." „U komt weer op hem terug 1" riep de rechter uit. „Zeer natuurlijk. Hij is iteer en gebieder. Eik besluit hangt slechts van zijn wil af. Ik zou mijn bevoegdheid te buiten gaan, wanneer ik zelf iets INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. belang van het ontwapeningsvraagstuk en de noodzakelijkheid van vriendschappelijke be sprekingen eener overeenkomst tusscben de Yereenigde Staten, de andere mogendheden en Engeland, ook tijdens de eerstvolgende zitting der Volkenbondsvergadering te Genéve aldaar een bezoek zal brengen. Behalve een bezoek aan Genéve, komt op bet aangekondigde plannenlljstje van Mac Donald ook een bezoek aan "Washington voor, om te trachten door persoonlijke besprekin gen met Hoover, waaraan tevens dan zal deel nemen de president van Canada, een oplossing te vinden wat de ontwapening ter zee betreft. Officieele stappen zijn in deze richting nog niet genomen, doch verwacht mag worden dat dit bezoek in't laatst van den zomer of in het begin van den herfst zal plaats hebben. Nu de admiraals geen enkel resultaat als steeds meer verwijdering hebben weten te bereiken, zullen de staatslieden hun uiterste krachten op dit moeilijke en glibberige ter rein beproeven en laten we hopen met succes. Een nauwere samenwerkingtusschen de twee groote Angel-saksische volken is voor heel de wereld en Europa inzonderheid, van het grootste belang. Dat labour genegen was de betrekkingen met Rusland te hervatten, was reeds voor de verkiezingen bekend. Henderson heeft dien aangaande verklaard! Afkeer vandenregee- ringsvorm, die in Rusland bestaat, mag geenszins van invloed zijn op ons verlangen om .de meest vriendschappelijke en nuttige betrekkingen aan te knoopen. Dat Moskou dergelijke klanken met graagte verneemt, is begrijpelijk, Moskou heeft een verbazenden koophonger, kan dus heel wat orders plaatsen btj een kwijnende Engelsche industrie, doch helaas wordt de koophonger door een chronischen geldhonger nog overtroffen. Vriendschappelijke en nuttige betrekkingen en gelijktijdig de dubbeltjes verliezen houden moeilijk stand. De troonrede zal de wereld over al deze punten nog nader en uitvoeriger moeten inlichten. Dat de heeren het te Madrid tamelijk warmpjes hebben, hebben we boven reeds opgemerkt. Mogelijk is die Spaansche hitte golf ook debet aan de loome stemming die er te Madrid heerscht. De hoofdschotel in dit lustelooze politieke tournooi is het rap port van drieën over de minderheden. Voor al Canada en Duitschiand hebben ernstige grieven tegen de conclusies van dit rapport, dat vrijwel geen verandering of verbetering brengt. Volgens dit rapport kunnen de min derheden bij eventueels klachten, en die zijn er in overvloed, via de eigen regeering, deze bij den Volkenbond indienen. In de praktijk komt er dus van behandeling dezer klachten niets terecht. Het is een bij den duivel te biecht gaaD, want welke regeering zal de klachten welke het eigen beleid betreffen, te Geneve aanhangig maken? De oppositie heeft de instelling eener vaste commissie bevelen of hem in zijn plannen vooruitloopen zou. Ik weiger verder elke uitlegging, welke over mijn handelwijze eenig licht zou kunnen verspreiden. Nooit zou ik mij willen hooren verwijten, dat door mijn aanmatigingen, zelfs wanneer ik daartoe het recht meende te hebben, iets tegen den wil mijns broeders gebeurd was!" En u beweert dat uw snelle reis, dat uw vreem de vragen, dat uw geheele doen en laten slechts betrekking op vragen gehad hebben, die alleen uw broeder kan beantwoorden." ,Ja, dat beweer ik!" „Dat u den rotsmuur onderzocht dat u van een venster in het bovenste gedeelte van de rots gesproken dat u onverwachts gezegd hebt: waarachtig het gaat en geen mensch dacht het." Van verbazing sloeg Eduard de handen ineen de rechter vervolgde: „Eindelijk, dat u het geweest bent, die het openstaan der lambriseering bemerkt hebt dat alles moet in verband staan met iets, dat van uw broeder afhangt?" „Ja, en nogmaals ja!" schreeuwde Eduard toor nig. „Ik herhaal u dat ik eike verklaring daarover weiger, totdat Arnold mij toestaat u volgens mijn beste bedoelingen te antwoorden!" „Weet u wel, mijnheer von Rohl, dat u mij door uw hardnekkigheid tot strenge maatregelen zult noodzaken." „Om u dit recht te geven, zou er een verdenking op mij moeten rusten." „En zoo eens uw gedrag u reeds nu zeer ver dacht gemaakt had?" Wordt vervolgd.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1