KOSSEM'* ZEEPAARD ISct Huiduitslag BINNENLAND. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 25 MEI 1929. 3 ■ging van zout of houtskool of meet middeltjes, kan gerust achterwege r. Ondanks al deze voorzorgen is het ijk dat het succes maar matig is, o® nvoudige redenen, dat verschillende en minder geschikt zjjn voor bouquet, i spoedig het hoofdje laten hangen en ■lken. seringen, de populaire bloemheesteti memendheid en die zich ondanks alle, iltijd met eenige fraaie bloempluimen welke met graagte voor bouquetten 0 gebruikt, heeft men vooral op het rde te letten: den we zoo'n bloeiende seringentak af jcmerken we onder de bloemtrossen' s scheuten. Deze scheuten, welke hun doen boven de bloemtrossen uit te p, zijn de bloemtwijgen voor het vol- jaar. Om lang plezier te hebben van jesneden seringen, verwijderen we een lezer scheuten, om dat de bladeren daar- en massa water verdampen, terwjjl do er gestoord is, wat tot gevolg heeft oemen en scheuten anders heel spoedig •lken. }r Spanje en de wereldten. instelling te Barcelona. kan zeker niet zeggen, dat de Neder- ;he Reisvereeniging zich uitsluitend op i rde beproefde paden blijft bewegen, In, de actieve leiding dezer organisatie, relke een zoo gezonde sociale gedachte grondslag ligt, zint voortdurend op I fe banen, zoekt doelbewust nieuwe I Als zoodanig verdient groots be velling het nieuwe instituut van de |zen, waarvoor een deskundige com- 1 is ingesteld. Dat deze commissie, leiding van haar energieken voor- den heer R. van Waard te Rotter- dezen winter niet heeft stilgezeten, hen de ontworpen zeereizen, welke zjj errassing bracht. Zeereizen waarvan 1 de aandacht trekt die naar Spanje e wereldtentoonstelling te Barcelona, endaagsche kruistocht, welke op 22 Juli al aanvangen. .nje, dat tegenwoordig zoozeer in het slpunt van de belangstelling staat, thans een tijdperk van groote op- door. Er wordt overal krachtig ge- Nieuwe industrieën worden alom ge- £d. Spoor- en autowegen worden ver en aangelegd, grootste rijkdom des lands ligt in den ouw. Meer dan vijf millioen hectaren net graansoorten bebouwd. Minder be is, dat Spanje ook een zeer belangrijk >roduceerend land is. Een zeer belang- industrie op landbouwgebied is ook de rfabrikatie. Dfdvoortbrengselen zijn intusschen de n en het fruit, dat in overdadige hoe- iden en in weelderige kwaliteit in ge* ;ie wereld beroemd is. 26 millioen hecto- druivennat, het is een respectabel cijfer! millioen hectoliter olie worden, ieder opnieuw, uit Spaansche olijven ge- de veeteelt is van niet gering belang. z)jn nbg drie niet minder aanzienlijke en van welvaart: de mijnbouw, de ilindustrie en de visschery met wat rede samenhangt. Alleen in de textiel heid zijn 150.000 arbeiders werkzaam, men daarby nog de kurk-industrie visschersvloot, danjis het duidelijk, panje recht heeft, onder deEuropeesche n mee te tellen. schatten, die Spanje bezit aan natuur- n zijn van den meest uiteenloopenden de rijkdom aan kunst, aan bouw- n, aan historische plekken van den an rang, vaak nog vrijwel ongerept ezig, zijn schier onuitputtelijk.Genoemd n slechts worden: Granada, met zijn irtroffen Alhambra, zijn Sierra Nevada; met zjjn onvervalscht Spaansch zyn Alc&zar; San Sebastian, de we- eroemde badplaats; Cordova, met zijn (jke moskee; de streek van Valencia, raar onafzienbare sinaasappelgaarden o, één museum van onvervalschte t; Madrid, moderne stad, toch met een ch Spaansch wezen, met zijn prachtig gansch GaliciS, dat gerust met Zwit- ïd op één lfln kan worden gesteld. En zou een verzuim zijn, niet de vele sdralen te vermelden, die tot de schoon- ehooren wat in kerk-architectuur ter bestaat. is begrijpelijk, dat de Spaansche ering den wensch koestert, een demon- te geven van haar kunnen. Om de i aangroeiende belangstelling voor dezen Westhoek van ons werelddeel aan te eren, wordt op een grootsche, indruk- ende wijze de aandacht van de gansche getrokken. Te Barcelona, de hard ende, rtlke, moderne, weelderige stad, n tentoonstelling georganiseerd, waar e toonen wil, wat het aan kunst, aan eten van z(jn bodem en van z(jn ny ver- aan wetenschap en techniek bieden De tentoonstelling is gebouwd op den juich, den heuvel vanwaar men een terend uitzicht heeft op de Middelland- Zee, de stad, het schoone berg-amphi- ;er op den achtergrond en de schilder- ge dorpen aan de kust. tentoonstelling is in drie hoofdafdee- gesplitst: een gewijd aan de industrie, tan de kunst in Spanje en een aan de Nederlandsche Reisvereenigiog biedt lit jaar een ongekende en schitterende enheid om Spanje te bezoeken en te kennen. Wie zal er willen thuis- m? INGEZONDEN MEDEDEELING LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. Bond van Veehandelaren. Jaarlijkseke vergadering. De Zuid-Hollandsche Bond van veehande laren heeft Woensdag onder voorzitterschap van den heer M. de Haas alhier, in de socie- trit van de Rotterdamsche Diergaarde zijn jaoiiijksche vergadering gehouden. Opening. De voorzitter herinnert in zijn openings woord aan het overlijden van twee trouwe leden, den heer Philip Pool en P. Hoogland, wier nagedachtenis by allen in dankbare herinnering zal biyven. Onder algemeene instemming stelt bij voor, een telegram voor spoedig herstel te zenden aan het bestuurs lid den heer Hendrik Drievoet, die een ern stige val van zijn rywiel heeft gedaan, maar gelukkig vooruitgaande is, en een telegram van gelukwensch te richten tot den heer J. Boere, die niet aanwezig is omdat hij zyn 4-Ó-jai'ige echtvereeniging viert. Hjj geeft verder uitiDg aan zyn vreugde, dat sedert de vorige vergadering zyn bouds- zorgen veel verminderd zynde reorganisatie van den Nederlandschen bond is tot ieders tevredenheid tot stand gekomen. Gaarne brengt hU lof en dank aan allen, die hun medewerking hebben verleend. Het bestuur van den Z.-H. bond heeft in het afgeloopen jaar veel werk gehad. Spr. brengt z(jn besten dank aan zjjn mede bestuursleden, in het bijzonder aan den vice- voorzitter, den heer M. den Hollander, en den secretaris, den heer H. I. Sterner en voorts aan de leden, de donateurs en dona trices. Den secretaris van den Ned. Bond, den heer Sutherland, dankt hy voor de tegen over den Z.-H. bond betoonde toewyding. In hot byzonder heet hy welkom den heer Voorspuy, den geridderden eere-voorzitter h(j herinnert aan den 13den Februari, het feest van den heer Voorspuy, en hy spreekt den wensch uit, dat deze nog jarenlang in gezondheid zyn onderscheiding zal mogen dragen. Hy opent hierna deze 13de vergadering van den Z.-H. bond. Hierna werd het Jaarverslag over 1928 uitgebracht. Ingekomen stukken. By de ingekomen stukken zet de voorzitter uiteen, dat hy van de directie der R. T. M. een verlaging van vrachten voor het vervoer van vee verkregen heeft, met handhaving van de 10 pet. reductie. H(j dankt hiervoor 4e directie en verzoekt allen, zooveel mogeiyk met de R.T.M. te vervoeren. De heer Meeberg wyst in dit verband op het bezwaar van de kosten van het vervoer naar de boot. De voorzitter is van meening, dat de kooplieden het standpunt moeten innemen, dat de boer veel goedkooper voor dit vervoer kan zorgen dan de kooper. De heer Levie zegt, dat er dikwyis moei lijkheden zyn met betrekking tot de abonne menten. Waarom moet men, vraagt hij, aan het einde van het jaar een gespecifieerde opgave van hun vervoer doen. De voorzitter merkt op, dat de korting slechts loopt over een deel van het vervoer, zoodat de maatschappy daaruit niet kan af- INGEZONDEN MEDEDEELING. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang net noodlg is. leiden of iemand in aanmerking komt voor een vry abonnement voor zichzelf. De 10 pet. reductie houdt den bond niet af van pogingen tot verkryging van verbeteringen. Wellicht zal het gewenscht zyn, een commissie te benoemen tot bestudeering van de vraag, of een andere regeling aangaande de abon nementen mogelijk is. De heer Levie bepleit nog de wenschelljk- heid, dat het bestuur zal pogen, de vracht- verhoogiDg des middags ongedaan te maken. De voorzitter wijst hiertegenover op de klachten, indertijd geuit over het te laat aankomen van trams. De verhooging is be doeld, om dit te voorkomen. Spr. verzoekt de heeren Speelpenning, Heermans en Levie, over dit punt met de directie te gaan spreken. Voorts is van B. en W. van Rotterdam een brief ingekomen, houdende mededeeling, dat getracht zal wordeD, de onder de bestaan de omstandigheden mogeiyke verbeteringen aan de veemarkt aan te brengen. Dan werd de Rekening 1928 en Begroo ting 1929 vastgesteld. Bestuur. De aftredende bestuursleden, de heeren M. den Hollander, E. Terlouw en Lb. Mole naar worden bij acclamatie herbenoemd. Marktcommissies. De heer Sleeuwenhoek zegt, dat de markt- commissie te Gouda veel werk heeft gehad. Hjj acht het jammer, dat de markt te Gouda, een der grootste varkensmarkten, by veel veehandelaren niet bekend schijnt. De markt is zoodanig gegroeid, dat zy te klein geworden was. De gemeente heeft er toen tien hokken bijgebouwd. Verzocht is haar, een aangren zend terrein te koopen tot uitbreiding van de markt. Het gemeentebestuur werkt daar thans aan. Een sta in den weg is de kazerne. Gouda zal haar nu terug krijgen en spr. hoopt, dat er een beurs in zal komen; de sergeants woning zal afgebroken worden ten bate van de markt. In 1922 werden aangevoerd 73,675 dierenin 1928 was dit aantal 129.829. Gouda kan een goede fokveemarkt worden. De vee tentoonstelling aldaar slaagt elk jaar prach tig; daar zyn goede pryzen te maken. Het gemeentebestuur van Gouda is op dit gebied zeer wel willendzonder ad vies van de markt- commissie mag er niets aan de markt ver anderd worden. De heer van Dyk brengt alsnog hulde aan den voorzitter voor diens belanglooze belang- looze bemoeiingen en aan de R.T.M. voor baar houdiDg in een bepaald geval. De voorzitter dankt den heer Sleeuwen hoek. Hy wekt allen op, de markt te Gouda te steunen. De heer de Bruyn verzoekt de markt- commissie te Gouda twee ingangen te ver krijgen, een voor rundvee en een voor varkens. De heer Sleeuwenhoek antwoordt, dat de beide ingangen er al zyn. De heer J. van der Stoel brengt verslag uit voor de marktcommissie te Leiden. Hy zegt, dat klachten thans niet in overweging genomen worden, omdat besloten is tot ver plaatsing van de markt, waarbij een geheel nieuwe toestand geschapen zal worden met een haven en een lyn naar de spoorwegen. De voorzitter dankt den heer van der Stoel. Hy hoopt, dat de nieuwe markt te Leiden binnen niet al te langen tyd tot stand zal komen. De heer de Korver zegt omtrent de markt commissie te Gorinchem, dat veel daarom trent nog niet in kannen en kruiken is. Wat in het belang der markt gedaan kan worden, geschiedt. De voorzitter dankt den heer M. den Hol lander voor hetgeen deze als voorzitter van de marktcommissie te Rotterdam heeft ge daan. Bede Trompetter. De voorzitter van den Ned. bond, de heer A. Trompetter, spreekt over: Onze export in gevaar. Hy splitst zijn onderwerp in twee gedeel ten, waarin dit gevaar bestaat, en: hoe het is af te wenden. Het eerste is gemakkeiyk te verklaren, maar hij vreest, dat hy aange zien van het tweeee zyn krachten te kort schieten. Vrjjdag heeft hy gesproken met vier leden van den Frieschen bond, die hem meedeelden dat er oppositie was op de markt te Leeuwarden. Het voor het buitenland bestemde vee moet op de boerdery gekocht worden en daarna dooreen certificaat gedekt worden. Men had geweigerd, het vee uit de Btallen der veehandelaren door een certificaat te dekken. In den Haag deelde men mede, zich met den inspecteur in Friesland in verbinding te zullen stellen Het Friesche bestuur wilde dezelfde rechten hebben als de landbouwer. Het gebeurde teekent den toe stand. De door de regeering genomen maatregelen verhindert den export op de markten. Hei is niet gemakkeiyk in deze een weg aan te wijzen. Den veehandel komt de export toe. De corporators slaan munt uit den toe stand. De veehandelaren hebben den weg gebaand: de heer Voorspuy was een der pio niers. Het standpunt van den inspecteur iD Friesland laat zien, welken kant men uit wil. Den veehandel wil men in deze ter zjjde stellen. De regeering wil den uitvoer bevorderen. Toegegeven moet worden, drt het buitenland den export bemoeilykt. De tijd is aangebroken, dat het hoofdbe stuur deze zaak ouder de oogen moet zien. Spr. meende een oplossing gevonden te heb ben: een organisatie in het Noorden schynt het daarmee niet eens te zyn. In krachtige aaneensluiting van de belang hebbende groepen moet men pal staan in den strijd, die te wachten staat. Het bekende woord i Eendracht maakt macht, zal hier het gewenschte succes moeten brengen. De voorzitter dankt den heer Trompetter. Hy twyfelt er niet aan, dat alle besturen en leden een actie zullen steunen om den export in handen te houden. De heer de Korver deelt mede, dat de Ver- eeniging van exporteurs van fokvee hem als secretaris heeft opgedragen eeD brief te rich ten tot het hoofdbestuur, met verzoek ge meenschappelijk de belangen te behartigen. Hy hoopt, dat de te voeren actie succes zal hebben. De voorzitter dankt den heer De Korver en verzekert hem, dat de gezochte toenade ring gaarne aanvaard zal worden. Vergadering Ned. bond. Tot afgevaardigde naar de jaarlijksche ver gadering van den Ned. bond, wordt benoemd de heer M. den Hollander. Behandeld worden hierna voorstellen voor die vergadering. Het bestuur zal het hoofd bestuur verzoeken, een krachtige actie te voeren tot afschaffing van den vleeschaccjjns en het gebruik van versch vleesch voor ryks- instellingen. Voorts dat getracht zal worden, de BelgiSGhe quarantaine met 4 dagen verkort te krijgen. Voor het algemeen bestuur worden can- didaat gesteld de heeren M. de Haas en M den Hollander. De heer Levie vraagt, of het niet gewenscht is, de kwestie der fondsen op de veemark ten ter sprake te brengen, Er moet z.i. in deze verband gezocht worden door de vee handelaren met de landbouworganisaties. Door het bestaande geschil ziet hy het ver zekeringswezen in deze in gevaar. Hy acht het noodig, dat de Ned. bond een gezonde oplossing verkrygt. De voorzitter zegt, dat de heer de Kroes in de vergadering na de pauze deze zaak zal bespreken. Te kwart voor twee wordt gepauzeerd Nadat de vergadering heropend is, blykt dat in de plaats van den heer A. Stolk,die als bestuurslid bedankt heeft, gekozen is de heer C. Alkemade alhier. De voorzitter heet welkom de heeren dr. Vink, inspecteur van den veeartseny kundigen dienst; Hofstede voorzitter, Baggerman,be stuurslid van de grossiersvereeniging, en Kuiper, redacteur van De Vee- en Vleescb- handel. Rede de Haas. De voorzitter spreekt over: De veehandel en de veehandelaar van voorheen enthans. Hij wflst erop, dat de veehandelaar vroe ger op een geheel andere leest geschoeid was. Jaren geleden was deze handel feiteiyk een ruilhandel en er waren z.g. kooplieden, die den boer opgingen met goederen, welke zij ruilden tegen andere koopwaren, waarby dikwyis vee inbegrepen was. Later zyn er in verschillende jaargetyden kermissen en jaarmarkten ontstaan, waar de veehouders hun vee te koop kwamen aanbieden, welk vee meestal al verkocht was moet draven. Getracht zal worden, aan de geuite bezwaren tegemoet te komen. De agenda vermeldt verder: bespreking benaderd vee. Het benaderen van het vee is voor den veehandelaar een groot gevaar, aldus de voorzitter, vooral als het mond en klauwzeer in hevige mate heerscht. Wy zouden gaarne zien, dat er meer gedaan werd om te bereiken dat benaderd vee Diet geplaatst wordt in stallen waar gebruiks- en fokvee staat, of dat het b.v. naar 's Her togenbosch wordt vervoerd. De minister van financisn wil, dat het benaderde vee zooveel mogeiyk opbrengt en stoort zich in deze niet aan den veeartsenykundigen dienst-Spr. meent, dat juist een abattoir een haard van besmetting kan zyn. De regeering zelf zal zich in de eerste piaats tot bestryding van het mond- en klauwzeer offers moeten ge troosten, en benaderd vee niet van het abat toir moeten laten gaan om het elders te verkoopen. Besloten wordt, dit punt te zetten op de agenda der vergadering van den Ned. Bond te Utrecht. De voorzitter zet voorts het belang der veehandelaren uiteen by afschaffing van den vleeschaccyns. en by het gebruik van versch vleesch voor ryksinstellingen. De heer Hofstede, voorzitter van den gros- siersbond, dankt den voorzitter, dat de beide laatste punten hier ter sprake zyn gebracht. Besloten wordt, dat de bond voor de af schaffing van den accyns en het bedoelde gebruik actie zal voeren. Volgt nog de uitloting van rentelooze aandeelen en de uitbetaling van reductie- gelden van het vervoer per boot of tram. Na de rondvraag wordt de vergadering gesloten. aan kooplieden die het op die jaarmarkten ook weer verkochten. Dat was, toen er veel minder vee gehouden en gefokt werd dan thans, en toen de veehouders hun vee alleen op een zekeren tyd van het jaar kochten en verkochten. Toen lieten de veehouders hun vee haast allen ook maar op een zekeren tyd van het jaar kalveren, zoodat men alleen in het voorjaar versche melkkoeien had. Doch hoe meer onze veestapel zich uitbreidde, hoe meer behoefte er kwam aan koop en ver koop van vee, en zoodoende zyn er week markten ontstaan. In de laatste 40 jaar zijn niet alleen de veemarkten maar ook de veehandelaren zeer veel veranderd. Veertig jaar geleden zag men den veehandelaar nog als een byzonder mensch, dikwyis ruw in zyn optreden en anders gekleed dan een gewoon burger. Dit alles is zeer ten goede veranderd. Wat den handel betreft, de veehandelaar genoot 40 jaar geleden minder vertrouwen dan beden. De beschaving is doorgedrongen. Kooper en verkooper en ook de veehande laren stonden veelal vijandig tegenover el kaar; het financieele vertrouwen was lang niet zoo groot als thans De veehandelaren konden toen ook lang niet zoo gemakkeiyk geld verkrygen voor hun zaken. In dit alles is groote verbetering gekomen. Spr. wijst ook op het vervoer. De veehan delaar is een groote schrede vooruitgegaan, maar hij moet Ihierby in het oog houdeD, dat hy ten allen tijde zyn arbeid op den voorgrond moet stellen in de periode, waarin by hard kan werkendat hy zich door tegen slag niet moet laten ontmoedigen, maar als de stoere, reéele veehandelaar naar geluk en voorspoed moet streven. Voorts zet spr. nog eens de noodzakeiyk- heid uiteen, dat alle veehandelaren lid zyn van den bond (en het orgaan lezen), opdat de veehandel kome tot zyn vroegeren bloei en een leger van vredelievende handelaren zal vormen, wie geen aanval, zelfs niet van een coöperatie, deren kan. De heer Sleeuwenhoek dankt den voorzitter voor diens mooie rede. Verdere punten. By de bespreking van de vaste stand plaatsen en de veemarkt-belangen, verzoekt de heer Oskam het bestuur, te willen be vorderen, dat de markt alhier in Maarteen uur vroeger geopend wordt. De heer Levie vraagt, of het niet mogeiyk is, de vaste standplaatsen kosteloos te ver krijgen. De heer Ph. van Dijk wijst op den last, welke het vee dat aangevoerd wordt, ver oorzaakt voor den verkoop op bepaalde plaatsen. De heer Molenaar vraagt, of men aan den kant van den Boezemsingel vee mag laten monsteren als het verkocht kan worden. Voorts ergert het hem, dat de veehandelaren door de bereden politie op de markt hier als zigeuners behandeld worden. Nog enkele klachten worden geuifen vra gen gesteld. De vergadering blijkt algemeen van oor deel, dat de veemarkt in Maart te 7 uur zou moeten beginnen. De marktcommissie zal dit trachten te bereiken. Uit de om standigheden is de betaling van de vaste staanplaatsen voortgevloeid; aangestuurd wordt op de verkryging van een nieuwe markt. De heer de Haas beaamt eenige klach ten en erkent, dat de politie de orde moet handhaven, maar niette paard over de markt INGEZONDEN MEDEDEELING. Uitgaven. Onkosten vergaderingen, reis kosten e. d Incassokosten en zegels Onderhoud schoolgebouw Schooltuin Salaris Secr.-Penningm. Saldo Totaal 74,56 20,661 195,54 44,50 60,- 1266,66 1651,911 Overgelegd in de Algemeene Vergadering, gehouden te Sommelsdyk, den 22 Mei 1929. Daarna werd besloten tot den bouw van een nieuwe school met een woning voor het hoofd dier inrichting. De rondvraag bracht niet veel nieuws, waarna de vergadering werd gesloten. Landbouwonderwijs. De vereeniging tot bevordering van het Landbouwoaderwys. hield Woensdag 22 Mei haar algemeene vergadering in hotel Spee te Sommelsdyk. De voorzitter P. van Schouwen, opende de vergadering, waarna Keyzer de notulen der laatste vergadering voorlas, Eenige in gekomen stukken werden gelezen en behan deld. De heêren A. A. Mys en P. van Schouwen werden met groote meerderheid herkozen tot bestuurslid. Daarna werd de rekening over 1928 vast gesteld, alsmede de contributie voor 1929. De secretaris bracht daarna het volgende verslag uiti Het jaar, dat wy met 31 December 1928 afsloten, heeft zich gekenmerkt door rus- tigen voortgang. Wel biy ven er nog enkele wenschen onvervuld, doch over het algemeen mogen wy tevreden zyn over den gang van zaken. In het bestuur kwam geen verandering. De Raad van Toezicht verloor door zyn ver trek naar Noordwyk, in den heer C. de Graaf een bekwaam lid, wien wy hier gaarne dank betuigen voor wat hy voor de vereeniging heeft gedaan; in zijn plaats werd benoemd de heer J. Buth G.Jz. te Dirksland. Het heengaan van Dr. K. H. M. van der Zande, als Inspecteur van het Landbouw onderwijs, roept bij ons herinneringen terug van erkenteiykheid. Wy brengen hem op deze plaats, voor alles wat hy deed voor onze vereeniging en voor onze school, daarvoor harteiyk dank. Wij hopen met zyn opvolger, Mr. J. J. Wintermans, op dezelfde vriend- schappeiyke en vertrouwelyke wijze temo gen samenwerken. Wy wenschen Dr. van der Zande nog vele jaren een welverdiende rust. Het aantal leden breidde zich gestadig uit en klom van 195 tot 215; donateurs ver meerderden van 16 op 86. Het aantal leer lingen klom tot 47, over drie klassen ver deeld. Voor het eerste leerjaar schreven wy er 17 in. Bedroevend is, dat nog 4 gemeente besturen afzijdig bleven om onze school- vereeniging te steunen, waaronder de hoofd plaats van ons eiland met de 2 naast-groote, Ooltgensplaat en Ouddorp alsmede Den Bom mel. Ook nog enkele polderbesturen bleven in gebreke ons financieel te steunen. Wij vertrouwen dat zy' dit jaar de dwaling huns wegs zullen inzien. Het Hoofd der school blLjkt voor zyn taak ten volle berekend en vervult zijn verant- woordeiyke taak tot tevredenheid van het Bestuur. Hy slaagde dit jaar voor de acte Pluimveeteelt, zoodat hy thans in het bezit is van de acten Land- en Tuinbouw en Pluim veeteelt. Over den yver en 't gedrag der leerlingen mogen wij tevreden zyn. Van den heer B. den Baars te Dirksland ontvingen wy voor de verzameling een Kat uil; van den heer A. J. G. van Rossum te Ooltgensplaat een Zwaan, welke met veel dank door het Bestuur zyn aanvaard. Gaarne houdt het zich aanbevolen voor dergelyke geschenken, waarmede het onderwys gebaat en de lokalen aan gezelligheid zullen winnen. Het ligt in de bedoeling van het Bestuur by den volgenden cursus ook Tuinbouwonder- wys te geven. Rekening over 1928. Ontvangsten. Goed slot over 1927 308,93$ 36 donateurs247,60 216 leden330,50 Schoolgeld690,60 Onvoorziene ontvangsten 12,— Gekweekte rente62,48 Totaal 1651,91 J TIENDUIZEND GULDEN ZOEK. Verduistering! Uit Tietjerk (Friesl.) wordt aan het Leeuw. Nieuwsbl. gemeld: Een duistere zaak houdt in ons dorp de gemoederen bezig. Er gaan verhalen, dat er in de kas der kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk een aanzieniyk tekort is. De adminis trateur, R. V., weet van dit hiaat geen ver klaring te geven. De heer Kramer, accoun tant te Leeuwarden, stelt een nauwlettend onderzoek in. Eenige weken geleden werd het tekort by toeval ontdekt. De heer V., die reeds 12 jaar de functie van administrateur bekleedt, heeft de gel den der kerk onder zyn berusting. Hy ont vangt de huurpenningen van de pachters van de bezittingen der kerk. Voor het be. waren daarvan heeft hy een brandkast in zyn woning. Hij voert het beheer over de inkomsten en de uitgaven. De bescheiden daarvan, rekeningen, kwitanties, enz., wor den in een cahier geboekt. De eigeniyke boekhouding wordt door den heer Dykstra, hoofd der bijzondere school alhier, gevoerd. De contröle bestaat hierin, dat eenmaal per jaar de cyfers van den heer Dykstra wor den vergeleken met die van den heer V., aan de hand van de kwitanties en andere bewysstukken. Gedurende al de twaalf jaren dat de ad ministrateur deze betrekking waarneemt, is de kas echter geen enkele maal geverifieerd. De met de contröle belaste kerkvoogden en notabelen hebben zich wel overtuigd, dat de boeken met elkaar klopten, doch zy hebben nagelaten, zich ervan op de hoogte te stel len, of ook werkeiyk de aangegeven saldi in kas waren. Van wanneer het tekort da teert is zeer waarschyniyk dan ook niet meer na te gaan. Vermoedeiyk loopt het over verscheidene jaren. Ongeveer een maand geleden kwam by V. iemand, die geld moest hebben uit de der kerkvoogdy. V. had het geld niet, naar hy zeide. De man moest maar wach ten tot na 12 Mei, als de huurpenningen weer binnenkwamen. Nu werden evenwel gedurende zekeren termyn de boeken in de kerk voor een ieder ter inzage gelegd. De rekening wees ook dit maal een belangryk saldo aan. Dit kwam den persoon die om geld had gevraagd, doch tot bescheid had gekregen, dat er geen geld was, ook onder oogen. Hy begreep onmid dellijk, dat er iets niet in den haak moest zyn; er was een groot overschot, en toch kon een betrekkeiyk klein bedrag niet be taald worden. De notabelen werden gewaarschuwd; een onderzoek bracht aan het licht, dat de brand kast geheel ledig was. Op 1 Januari moest de brandkast volgens de boeken oDgeveer 14,000 bevatten. Nagegaan is, wat sedert dien nog is uitgegeven. Dit afgetrokken, moest in ieder geval nog een bedrag aan wezig zyn van j 10.694. V. werd ondervraagd, maar verklaarde, niet te weten, waar het geld gebleven is. Op advies van den burgemeester den heer Steenhuisen, is men den accountant gaan raadplegen. Deze zal zoo spoedig mogeiyk rapport uitbrengen. Men staat in deze zaak voor vele raadsels. R. V. is een kleine veehouder. Hy is een algemeen geacht man die een werkzaam leven achter den rug heeft en zeer eenvou dig leeft. Menschen, die hem goed kennen, achten het buitengesloten, dat hy fraude zou hebben gepleegd. Veel eerder is men geneigd om aan slordigheid en ODbunde te denken. V. genoot van de kerkvoogden en notabelen het volle vertrouwen. Een valsche prins van Bonrbon. Dinsdag heeft zich in het Groote Badhotel te Katwyk aan Zee een man voor logies aangemeld, die opgaf, de prins van Bourbon te zyn en beweerde verwant te wezen aan het koninkiyk huis. Hy wou een bezoek brengen aan Prinses Juliana. De politie en recherche te Katwyk stelden eenoDderzoek in, waaruit bleek, dat hst een zekere J J S. uit Waalwyk (Noord-Brabant) was, een onder- wyzer, die vroeger verbonden is geweest aan de Astra Romana in Roemenië. Hy ïydt aan hoogmoedwaanzin en is op transport naar Waalwyk gesteld,

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3