Een Gescmenkenbgn Leest „Onze Eilanden" ROSSEM's ZEEP/ Voor huis en hof. Huiduitslag 1 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 25 MEI 1929. Velen voeren meelvoer met kuikengraan anderen brengen hun kuikens uitsluitend groot met meelvoedering. Verschillende fabrikanten hebben op dit gebied hunnen systemen door uitvoerige proeven uitgewerkt en het is dus het beste de aanwijzigingen der fabrikanten daaromtrent op te volgen. Met het oog op smetstofverspreiding is het weer aan te bevelen het graanvoer eveneens in bakjes toe te dienen en niet los op den grond te strooien zooals vaak geschiedt. Zoolang alles gezond is, gaat het natuurlijk best, maar zoodra er ziekte optreedt wordt het graanvoer op den grond leelijk besmet en wekt deze methode dus zeer schadelijk. Voor één ding moet ik waarschuwen en toch krijg ik daarvan dagelijks gevallen onder het oog. Dit is n.l. het volgende: Men voert een bepaald opfokvoer of volgt een bepaalde opfokmethode en krijgt nu opeens sterfte. Vooral de pullorumziekte doet soms zoo eigen aardig. Honderd tegen een denkt de eigenaar dat de fout aan het voer ligt. Snel besluit hij van voer of voedermethode te veranderen en dan begint de misère eerst recht. Door de verandering raken de kuikens heelemaal van streek, worden nog veel gevoeliger en een be smettelijke ziekte zal dus nog veel meer slachtoffers maken. Men kan er gerust van op aan, als men bij een der grootere bekende voederhandelaren opfokvoer koopt en hun methode volgt, dat men dan van dien kant geen gevaren loopt. Zulke voedermengsels zijn meestal jarenlang op eigen proefdieren gepro beerd. Een methode die ook veel opgang gemaakt heeft en ook zeer gunstig werkt is de droog- meel-karnemelk methode, waarbij men in voerbakjes het drooge meel voert en de kui kens overigens niets te drinken geeft als karnemelk. Naast vele voedende bestand- deelen bevat karnemelk melkzuur en dit is een der weinige stoffen, die den groei van allerlei bacteriën tegenhoudt en gelijktijdig gunstig werkt op de spijsvertering en naar in den laatsten tijd gebleken is, op de ontwikke ling van het jonge lichaam. Mijn bezwaar tegen de karnemelkmethode is dat zij alleen door nette menschen gebruikt kan worden en al vindt vrijwel iedereen van zichzelf dat hij zeer ordelijk en netjes is, als men in de praktijk in de kuikenopfokhuizen ziet, staat men vaak ver baasd. Als de karnemelk dan ook vuil wordt is zij veel meer schadelijk dan nuttig en men moet derhalve de drinkbakjes vaak reinigen. Dit brengt weer mee dat men vaak restjes karne melk moet weggooien en dit strijdt heel vaak met ons zuinigheidsprincipe. Ziedaar dus de moeilijkheid, we zijn te zuinig om min of meer vervuilde hoeveelheden karnemelk weg te gooien en daardoor doen we de kuikens soms schade. Nu is dit weer te ondervangen door karne melkpoeder te koopen eri dit karnemelkpoeder te mengen met het meelvoer. Men kan dan dus gewoon water te drinken geven, al of niet met een ontsmettingsmiddel vermengd en men brengt in het meelvoer de karnemelk. Er zijn ook wel andere poeders in den handel, poeder van ondermelk enz. en deze worden in het darmkanaal ook wel omgezet onder melk zuurvorming maar toch is bij eenige nauw keurige proeven in den laatsten tijd gebleken, dat deze methode niet zoo gunstig werkt als die met echt karnemelkpoeder. Mogelijk zit dit hiermede in verband, dat melkproducten de reactie in de maag sterk beinvloeden en bijv. het maagzuurgehalte bij voedering met zure karnemelk geheel anders is als bij voedering met minder zure melkproducten. Verder is het melkzuur in karnemelk heel sterk en belet dus bacteriegroei van andere bacillen, terwijl in den darm uit niet zure melkproducten geheel andere stoffen gevormd worden dan melk zuur alleen, die ook lang zoo gunstig niet werken. Natuurlijk doet de prijs er ook veel aan toe. Wie op de boerderij over versche karnemelk kan beschikken behoeft er niet zoo zuinig mee te zijn en kan zijn kuikens er zeer veel goed mee doen, maar in de stad is het vaak niet gemak-' kelijk geregeld aan voldoende hoeveelheden versche karnemelk te komen. Bij eendenkuikens kan men de karnemelk methode in 't geheel niet toepassen, daar de eendjes voortdurend den kop in de melk steken en dan dus de oogen en neusgaten dicht zouden kleven. In elk geval zullen wij nu uit het voorgaande wel begrepen hebben dat we met de reinheid der voerbakjes ook niet voorzichtig genoeg kunnen zijn en dat we met deze kennis ge wapend maar eens in het kuikenhok moeten gaan kijken. Zien we daar dat de kuikentjes in den melkbak staan en het meel kunnen bevuilen met mest, dan weten we dat de zaak niet deugt en we veranderen moeten. Het is werkelijk aardig te zien wat men met zeer eenvoudige hulpmiddelen reusachtig veel ver beteren kan. Zoo kwam ik deze week op een bedrijf waar veel sterfte heerschte en waar drinkbakjes en voerbakjes op den grond ston den en reusachtig vervuild werden. De eige naar had n.l. zoo'n beetje op zijn manier een of ander advies van mij, dat hij wel eens ergens gelezen had, half opgevolgd. De bodem was namelijk met turfmolm bedekt en in het drink water was chinosol. Het was echter een vuile, zwarte boel in drinkbakjes en voerbakjes en op den grond naast de voerbakjes een grijze massa van uitgeworpen meel. Natuurlijk moest op staande voet alles op een flinke verhooging gezet worden en op gaas, zoodat de kuikens wel bij de bakjes konden doch het voer en water niet meer konden bevuilen. Een paar dagen later vertelde de eigenaar mij dat met het drinkwater niets geholpen had, want het zag nog even vies zwart als eerst. Ik moet zeggen dat ik eerst raar stond te kijken, totdat me te binnen schoot: ijzer in het water en chinosol geeft een zwarte kleur. Direct dus gevraagd naar het water, en jawel, dit was No. 43 Bussen met étagère 65 coupons Al draagt de hulsvrouw nog zooveel zorg voor haar keukengerei, het is toch dage- lijksch druk in gebruik en onderhevig aan breken en slijtage. De huisvrouw die Sunlight Zeep, Lux, Rinso en Vim gebruikt kan in het bezit komen van nieuw fraai keukengerei, zonder dat dit haar iets kost, alleen door het sparen der bons. No. 15 Droogrek 27 coupons bevindt zich thans op de verpakkingen van onze artikelen Sunlight Zeep, Lux, Vim en Rinso. Vraag nog heden Uwen winkelier om de geschenkenlijst 1929 die alle gewenschte inlichtingen geeft. Dit zijn de bons die geldig zijn voor al onze geschenken. 39 coupons No. 36 Boodsch.tasch 54 coupons z.g. nortonwater. Nu kan men honderd tegen een zeggen dat nortonwater in ons land altijd flink wat ijzer bevat en zoo was het ook hier. Ik liet wat helder slootwater scheppen, flink opkoken en dit in de drinkbakken doen en ziedaar dagen bleef het drinkwater nu zoo zuiver als glas, zag er frisch uit en de eigenaar had er nu zelf plezierin zoo mooi het er uitzag. Ijzerhoudend water herkent men hieraan, dat het bij het oppompen glashelder is en al heel gauw als het in een glas staat net is of er iets of wat melk in gemengd is, dus heel licht troebel wordt. Deze troebeling wordt steeds sterker en tenslotte vindt men onder op den bodem een bruin bezinksel en boven op vaak een vliesachtig laagje, terwijl het water zelf weer helder wordt. Deze veranderingen be rusten op inwerking van de zuurstof der lucht op de eerst oplosbare ijzerverbindingen die daardoor onoplosbaar worden en neerslaan. Ijzerhoudend water is vooral als er veel ijzer in zit zeer lastig, men kan er geen thee van zetten, de wasch wordt gekleurd, doch scha delijk is hei niet. Wil men echter zooals in mijn voorbeeld chinosol gebruiken, dan moet men of regenwater of slootwater nemen, of het water eenige dagen laten staan om het ijzer er uit te krijgen. Dr. te Hennepe. Het frisch houden van afgesneden bloemen. Behalve de gewone kamerplanten, worden ook afgesneden bloemen met graagte aan-j gewend om de kamers aantrekkelijk te maken. B(j afgesneden bloemen is het er om begonnen, de bloemen zoo lang mogeiyk frisch en aantrekkelijk te houden, zelfs in dien een eigen bloementuintje ruimschoots in staat is voldoende bouquetten te leveren. Talrflke middeltjes worden er vaak aan de hand gedaan om dit doel te bereiken, eenvoudige middeltjes, heel gemakkelijk toe te passen, doch wier eenige deugd feiteltjk bestaat uit eenvoudigheid. Ben groot deel dezer middeltjes hebben geen of nagenoeg geen effekt, tot groote teleurstelling der huismoeders, die aan de bereidwillig ver strekte middeltjes van een of andere buur vrouw of vriendin door niets gemotiveerde hooge verwachtingen hebben vastgeknoopt. In hoofdzaak bepalen zich deze middeltjes tot den vriendel(jken raad wat zout of houts kool of meer dezer stoffen in het water te doen. Met vry'wel hetzelfde recht zou men een hoofdpjjnpoeder kunnen innemen als middel tegen een hinderlijke likdoorn. In beide gevallen zal het weinig of niet helpen. Het lang frisch houden der afgesneden bloemen is werkelijk niet zoo erg geleerd, doch zoo eenvoudig als het door bovenge noemde middeltjes wordt voorgesteld, is het toch niet. Eenig verstand van bloemen, over leg en ervaring z(jn hierbij zeer gewenscht. Om te beginnen snijde men de bloemen in jongen toestand en niet als ze reeds geruimen tijd in bloei staan, zoodat ze vol gens de natuurlijke wetten spoedig uitge bloeid z(jn. Verschillende bloemen kan men reeds als knoppen snijden, terwijl men met andere dient te wachten tot ze half geopend zijn. Vaste rozeknoppen komen bijvoorbeeld in het water niet tot ontwikkeling, terwyi papavers juist als knoppen worden afgesne den, wil men er lang plezier van hebben. Het uitbloeien der knoppen wordt bevor derd door warm water, warme droge lucht en natuurlijk eveneens door het later afsnij den. Om de bloemen zoo lang mogelijk frisch te houden snijden we 's morgens of 's avonds, dus op een tijd dat de temperatuur zoo laag mogelijk is. Na het afsnijden plaatst men de bloemen dadelijk inwater dat reeds eeni- gen tyd aan de buitenlucht is blootgesteld, zoodat het op temperatuur is gebracht. Gedurende den nacht worden ze in een grootere vaas of iets dergelijks gezet en wel zoo diep mogeiyb, doch altijd zoo, dat de bloemen er boven blijven. Het geheel wordt met een papier afgedekt, waardoor de bloemen niet met de droge lucht in aanraking komen. Hoe frisscher en koeler plaats gedurende den nacht hoe beter. Een kelder of kast leent zich hiervoor uitstekend. Bijvoeging van zout of houtskool of meet dezer middeltjes, kan gerust achterwege blijven. Ondanks al deze voorzorgen is hei mogelijk dat het succes maar matig is, om de eenvoudige redenen, dat verschillende bloemen minder geschikt zijn voor bouquet ten en spoedig het hoofdje laten hangen ei verwelken. BK seringen, de populaire bloemheesten bij uitnemendheid en die zich ondanks alls toch altijd met eenige fraaie bloempluimet sieren, welke met graagte voor bouquettei worden gebruikt, heeft men vooral op hel volgende te letten: Snijden we zoo'n bloeiende seringentak al, dan bemerken we onder de bloemtrossen eenige scheuten. Deze scheuten, welke hui best doen boven de bloemtrossen uit tt komen, zijn de bloemtw(jgen voor het vol gende jaar. Om lang plezier te hebben vat de afgesneden seringen, verwijderen we eet deel dezer scheuten, omdat de bladeren daar van een massa water verdampen, terwijl de aanvoer gestoord is, wat tot gevolg heeft dat bloemen en scheuten anders heel spoedig verwelken. INGEZONI Naar Spanje en de wereldten. toonstelling te Barcelona. Men kan zeker niet zeggen, dat de Neder- landsche Reisvereeniging zich uitsluitend op de oude beproefde paden bl{jft bewegen, O neen, de actieve leiding dezer organisatie, aan welke een zoo gezonde sociale gedachte ten grondslag ligt, zint voortdurend op nieuwe banen, zoekt doelbewust nieuwe wegen. Als zoodanig verdient groote be langstelling het nieuwe instituut van de zeereizen, waarvoor een deskundige com missie is ingesteld. Dat deze commissie, onder leiding van haar energieken voor zitter, den heer R. van Waard te Rotter dam, dezen winter niet heeft stilgezeten, bewijzen de ontworpen zeereizen, welke z(j als verrassing bracht. Zeereizen waarvan vooral de aandacht trekt die naar Spanje en de wereldtentoonstelling te Barcelona, een tiendaagsche kruistocht, welke op 22 Juli i a.s. zal aanvangen. Spanje, dat tegenwoordig zoozeer in het middelpunt van de belangstelling staat, maakt thans een tijdperk van groote op leving door. Er wordt overal krachtig ge werkt. Nieuwe industrieën worden alom ge vestigd. Spoor- en autowegen worden ver beterd en aangelegd. De grootste rijkdom des lands ligt in des landbouw. Meer dan vijf millioen hectaren z(jn met graansoorten bebouwd. Minder be kend is, dat Spanje ook een zeer belangrijk rljst-produceerend land is. Een zeer belang- rijke industrie op landbouwgebied is ook de suikerfabrikatie. Hoofdvoortbrengselen zijn intusschen de wijnen en het fruit, dat in overdadige hoe veelheden en in weelderige kwaliteit in ge' heel de wereld beroemd is. 26 millioen hecto liter druivennat, het is een respectabel cijfer! En 3 millioen hectoliter olie worden, ieder jaar opnieuw, uit Spaansche olijven ge perst. Ook de veeteelt is van niet gering belang, En er zijn nbg drie niet minder aanzienlijke bronnen van welvaart: de mijnbouw, de textielindustrie en de visscher(j met wat daarmede samenhangt. Alleen in de textiel nijverheid zjjn 160.000 arbeiders werkzaam. Voegt men daarby nog de kurk-industrie en de visschersvloot, dangis het duideiyk, dat Spanje recht heeft, onder de Europeesche landen mee te tellen. De schatten, die Spanje bezit aan natuur schoon zyn van den meest uiteenloopendeu aard; de rijkdom aan kunst, aan bouw werken, aan historische plekken van den eersten rang, vaak nog vrywel ongerept aanwezig, zy n schier onuitputteiy k. Genoemd mogen slechts worden: Granada, met zyn onovertroffen Alhambra, zyn Sierra Nevada; Sevilla, met zyn onvervalscht Spaanech leven, zyn AlcAzar; San Sebastian, de we reldberoemde badplaats; Cordova, met zyn heeriyke moskee; de streek van Valencia, met haar onafzienbare sinaasappelgaarden Toledo, één museum van onvervalschte pracht; Madrid, moderne stad, toch met een typisch Spaansch wezen, met zijn prachtig Prado; gansch GaliciS, dat gerust met Zwit serland op één lijn kan worden gesteld. En het zou een verzuim zyn, niet de vele kathedralen te vermelden, die tot de schoon ste behooren wat in kerk-architectuur ter wereld bestaat. Het is begrypeiyk, dat de Spaansche Regeering den wensch koestert, een demon stratie te geven van haar kunnen. Om de steeds aangroeiende belangstelling voor dezen Zuid-Westhoek van ons werelddeel aan te wakkeren, wordt op een grootsche, indruk wekkende wijze de aandacht van de gansche wereld getrokken. Te Barcelona, de hard werkende, ryke, moderne, weelderige stad, is een tentoonstelling georganiseerd, waar Spanje toonen wil, wat het aan kunst, aan producten van zyn bodem en van zyn nijver heid, aan wetenschap en techniek bieden kan. De tentoonstelling is gebouwd op den Montjuich, den heuvel vanwaar men een schitterend uitzicht heeft op de Middelland- sche Zee, de stad, het schoone berg-amphi- theater op den achtergrond en de schilder achtige dorpen aan de kust. De tentoonstelling is in drie hoofdafdee- lingen gesplitst: een gewyd aan de industrie, een aan de kunst in Spanje en een aan de sport. De Nederlandsche Reisvereeniging biedt ons dit jaar een ongekende en schitterende gelegenheid om Spanje te bezoeken en te leeren kennen. Wie zal er willen thuis- biyven? Bond van Veehandelaren. jaarlijksche vergadering. De Zuid-Hollandsche Bond van veehande laren heeft Woensdag onder voorzitterschap van den heer M. de Haas alhier, in de socië teit van de Rotterdamsche Diergaarde zyn jaariyksche vergadering gehouden. Opening. De voorzitter herinnert in zyn openings woord aan het overlijden van twee trouwe leden, den heer Philip Pool en P. Hoogland, wier nagedachtenis by allen in dankbare herinnering zal blyven. Onder algemeens instemming stelt bij voor, een telegram voor spoedig herstel te zenden aan het bestuurs lid den heer Hendrik Drievoet, die een ern stige val van zyn ry wiel heeft gedaan, maar gelukkig vooruitgaande is, en een telegram van gelukwensch te richten tot den heer J. Boere, die niet aanwezig is omdat hy zyn 40-jarige echtvereeniging viert. Hy geeft verder uiting aan zyn vreugde, dat sedert de vorige vergadering zyn bonds- zorgen veel verminderd zijnde reorganisatie van den Nederlandschen bond is tot ieders tevredenheid tot stand gekomen. Gaarne brengt hy lof en dank aan allen, die hun medewerking hebben verleend. Het bestuur van den Z.-H. bond heeft in het afgeloopen jaar veel werk gehad. Spr. brengt zijn besten dank aan zijn mede bestuursleden, in het bijzonder aan den vice- voorzitter, den heer M. den Hollander, en den secretaris, den heer H. I. Sterner en voorts aan de leden, de donateurs en dona trices. Den secretaris van den Ned. Bond, den heer Sutherland, dankt hy voor de tegen over den Z.-H. bond betoonde toewyding. In het byzonder heet hy welkom den heer Voorspuy, den geridderden eere-voorzitter; hy herinnert aan den 13den Februari, het feest van den heer Voorspuy, enhy spreekt den wensch uit, dat deze nog jarenlang in gezondheid zyn onderscheiding zal mogen dragen. Hy opent hierna deze 13de vergadering van den Z.-H. bond. Hierna werd het Jaarverslag over 1928 uitgebracht. Ingekomen stukken. By de ingekomen stukken zet de voorzitter uiteen, dat hy van de directie der R. T. M een verlaging van vrachten voor het vervoer van vee verkregen heeft, met handhaving van de 10 pet. reduGtie. Hy dankt hiervoor de directie en verzoekt allen, zooveel mogelij k met de R. T. M. te vervoeren De heer Meeberg wyst in dit verband op het bezwaar van de kosten van het vervoer naar de boot. De voorzitter is van meening, dat de kooplieden het standpunt moeten innemen, dat de boer veel goedkooper voor dit vervoer kan zorgen dan de kooper. De heer Levie zegt, dat er dikwijls moei lijkheden zy'n met betrekking tot de abonne menten. Waarom moet men, vraagt hij, aan het einde van het jaar een gespecifieerde opgave van hun vervoer doen. De voorzitter merkt op, dat de korting slechts loopt over een deel van het vervoer, zoodat de maatschappij daaruit niet kan af- INGEZONDEN MEDEDEELING. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodlg is. leiden of iemand in aanmerking komt voor een vry abonnement voor zichzelf. De 10 pet. reductie houdt den bond niet af van pogingen tot verkryging van verbeteringen. Wellicht zal het gewenscht zyn, een commissie te benoemen tot bestudeering van de vraag, of een andere regeling aangaande de abon nementen mogeiyk is. De heer Levie bepleit nog de wenscheiyk- heid, dat het bestuur zal pogen, de vracht- verhooging des middags ongedaan te maken. De voorzitter wijst hiertegenover op de klachten, indertyd geuit over het te laat aankomen van trams. De verhooging is be doeld, om dit te voorkomen. Spr. verzoekt de heeren Speelpenning, Meermans en Levie, over dit punt met de directie te gaan spreken. Voorts is van B. en W. van Rotterdam een brief ingekomen, houdende mededeeling, dat getracht zal worden, de onder de bestaan de omstandigheden mogeiyke verbeteringen aan de veemarkt aan te brengen. Dan werd de Rekening 1928 en Begroo ting 1929 vastgesteld. Bestuur. De aftredende bestuursleden, de heeren M. den Hollander, E. Terlouw en Lb. Mole naar worden by acclamatie herbenoemd. Marktcommissies. De heer Sleeuwenhoek zegt, dat de markt- commissie te Gouda veel werk heeft gehad. Hy acht het jammer, dat de markt te Gouda, een der grootste varkensmarkten, by veel veehandelaren niet bekend schynt. De markt is zoodanig gegroeid, dat zy te klein geworden Was. De gemeente heeft er toen tien hokken bygebouwd. Verzocht is haar, een aangren zend terrein te koopen tot uitbreiding van de markt. Het gemeentebestuur werkt daar

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2