EERSTE BLAD Sanguinose Predikbeurten. ZATERDAG 25 MEI 1929 een nieuw Woonhuis Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. De slachtoffers der Wraak. HEERENBMI Pluimveeteelt. DB WATERVOORZIENING. aterdag en in don loop van de volgen], k zal er te Sominelsdyk water woröe, I gevoerd vanuit Hellevoetsluis per wagot zal er ook een wagon voor MiddelLarnij gen arriveeren. ndag 19 Mei (Eerste Pinksterdag^ "EDEKLANDSCH HERVORMDE KERK. "elharnis, vm, leeskerk en 's av.ds. v. d.£ee melsdijk, vm. ds. Van Ameide en 's av.leest sland, vm. ds. Van der Wal en 's av. leeskert ingen, vm. en 'sav. dhr. Van Yperen. ssant, nm. ds. v. d. Zee uit den Bommel, lendam, vm. en 's av. dhr. Bouman. "ereede, 'sav. ds. Vlasblom uit Oude Tonge dorp, vm. leeskerk en nm. ds. Vlasblom. we Tonge, vm. leeskerk en nm. ds. PolhuijSi Tonge, vm. ds. Vlasblom en 's av. leeskerk, ensplaat, vm. leesk. en nm. ds. Van Ameide' straat, vm. en nm. dhr. Vetter. Bommel, vm. ds. Van der Zee en 's av. lees aan 't Haringvliet, vm. ds. Polhuijs v. leeskerk. GEREFORMEERDE KERK. elharnis, vm. en 's av. ds. Van Velzen. endam, vm. en 'sav. leeskerk. orp, vm. en nm. leeskerk. ensplaat, vm. en 'sav. ds. De Lange. Bommel, vm. en 's av. ds. Schaafsma. aan 't Haringvliet, vm. en 's av. ds. de Graaff GEREFORMEERDE GEMEENTEN, elharnis, vm. en 's av. leeskerk. sland, vm. en 's av. ds. de Biois. ingen, vm., nm. en 'sav. leeskerk. orp, vm. en nam. leeskerk. OUD-GEREFORMEERDE GEMEENTE, aan't Haringvliet, vm.,nm.en'sav. leeskerk ndag 20 Met (Tweede Pinksterdag), EDERLANDSCH HERVORMDE KERK. elharnis, geen dienst. elsdijk, vm. ds. Van Ameide, sland, 'sav. ds. v. d. Wal. ingen, vm. dhr. v. Yperen. sant, vm. dhr. Bouman. endam, 'sav. dhr. Bouman. ereede, geen dienst, orp, vm. leeskerk. we Tonge, geen dienst. Tonge, vm. ds Vlasblom, ensplaat, geen dienst, straat, vm. dhr. Vetter, ommel, vm. ds. Van der Wal uit Dirksland, 't Haringvliet, vm. ds. Polhuis. GEREFORMEERDE KERK. elharnis, vm. ds. Van Velzen. ndam. geen dieBst. orp, vm. leeskerk. ensplaat, vm. ds. De LaDge. Bommel, vm. ds. Schaafsma. aan 't Haringvliet, vm. ds. de Graaff. GEREFORMEERDE GEMEENTEN. Iharais, vra. leeskerk. land, vm. ds. leeskerk. ingen, vm. leeskerk* orp, vm. leeskerk. UD-GEREFORMEERDE GEMEENTE, aan 't Haringvliet, vm. leeskerk. Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIËN van 16 regels Elke regel meer Bij contract aanzienlijk korting* Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,-— per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent* Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 11E JAARGANG. - N°. 56 Klierziekte is een vorm van tuber culose. Verwaarloost deze kwaal dus niet. Bespoedigt hare genezing door een kuur met granuline. Leest de brochure van Dr. J. H. VAN GRAFHORST, arts, waarin deze spe cialist de gunstige resultaten mede deelt met dit middel verkregen bij de behandeling van tuberculose en klierziekte. Deze brochure met nut tige wenken en raadgevingen en talrijke verklaringen van dokters en genezen patiënten wordt U bij ont vangst van uw naam en adres gratis en franco toegezonden in gesl., on- bedr. enveldoorPharm. Ond. Dr. J. H. VAN GRAFHORST, Schevenin- gen, Alkmaarschestraat 93 k. 6—1 Te Koop of te Huur (sedert één jaar bewoond.) Te aanvaarden eerste helft Juni 1929. Adres: H. A. VAN DER MEER De Ruïjterstraat (Tuindorp) Middelharnis. Zenuwsterkend - Bloedwmend. Het is heusch niet noodig U langer moe en slap en lusteloos te gevoelen,de SANGUINOSE" helpt U hier volkomen van af. Probeer het eens en neem ge regeld 2 maal daags een eetlepel, en U zult verbaasd staan van het verrassend resultaat. SANGUINOSE kost per flesch f 2.—, 6 fl. 11—, 12 tl. f 21 Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Wacht l) voor namaak. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4. DEN HAA0._J Week-revue. Binnenland. Alle geklaag over het uitblijven van het zoo vurig verlangde zomerweer, is nu plot- jeling verstomd. De Pinksterdagen en vooral ijle tweede Pinksterdag hebben den zomer ingeluid en een blauw-heldere lueht heeft duizenden stedelingen naar buiten gelokt, terwijl een deel der plattelanders naar de bntvluchte steenklompen der stad trokken, Zeer ten voordeele der verschillende verkeers- niddelen, welke zeer goede zaken gemaakt hebben, evenals de buitenzaken en badplaat sen. Gezien de teleurstellende resultaten tot voor de Pinksteren zeer zeker geen over- Ibodige luxe. De spoorwegen hebben het op enkele trajecten zoo druk gehad, dat zelfs 2 en 3 voortreinen ingelegd moesten wor* den en ondanks dit, zoowel passagiers als materieel om het hardst werden geëxploiteerd. De abnormale drukte op de wegen, heeft helaas weer heel wat slachtoffers gemaakt. wachtpost 20a op de spoorlijn Bergen- op'Zoom-Vlissingen, op den onbewaakten overweg b(j Rilland Bath, is een Belgische auto door den sneltrein gegrepen, waarbfl de vier inzittenden, een Belgische familie uit Antwerpen bestaande uit man, vrouw en twee jeugdige kinderen, om het leven zijn gekomen. Behalve dit ongeluk hebben zich nog verschillende aanrijdingen, al of niet met doodeltjken afloop voorgedaan, terwijl even eens eenige jeugdige personen hun lust tot varen met hun leven hebben moeten boeten. Alle waarschuwingen ten spjjt, om toch vooral voorzichtig te zijn met het wegwer pen van brandende sigaretten en dergelijke, is. er te Lierop en Brabant, waarschijnlijk als gevolg van het niet opvolgen dezer waar schuwingen, een ernstige heidebrand ont staan, waarb(j een 600 H.A. bosch en heide zijn vernield. Heele boomstammen leeren het nooit en helaas worden er altijd nog menschen gevonden, die al te roekeloos om springen met ons reeds schaarsch bezit aan natuurschoon. De vliegtocht der drie Dornier-Walvlieg- booten naar Indië is wet met bijzonder veel pech verloopen. Eerst het ernstige ongeluk te Bagdad, waarbij een onzer kranige pi loten om het leven kwam en het toestel ernstig beschadigd en nu komt uit Indië bericht, dat de D. 23, als gevolg van een benzineontplofflng aan boord, totaal is uit- ind. De oorzaak dezer tweede ramp, waarbij een tweetal inlanders ernstige brand wonden opliepen, moet waarschijnlijk wor den geweten aan het gebruiken van onvol doende beschermde looplampen bij het bij vullen van benzine. Als gevolg van kort sluiting moeten de ontstane vonken de dam pen der benzine tot ontploffing hebben ge bracht, met het vermelde gevolg. Indien deze toedracht j uist is, uitvoerigere gegevens ontbreken nog, dan is deze onvoorzichtig heid wel een heel dure roekeloosheid. On- dertusschen wordt de lijst van ongelukken met militaire vliegtuigen van een schrik barende lengte. Ons anders zoo rustige vaderlandje, in het buitenland bekend als een rustig hardwer kende natie, om zijn kaas, groenten en niet het minst om de pofbroeken der Volendam- mers, dreigt zjjn reputatie van gemoedelijke rust te verliezen, Moordaanslagen voor een gebroken hart, voor eenige tientallen guldens z(jn ook hier helaas bekend. Ook aan stakingen hebben we zeker geen tekort. We noemen slechts de langdurige staking in de houtbedrjj ven te Zaandam, staking onder de landarbeiders in Oostelijk Groningen, onder de visschers te Scheve- ningen en de veenarbeiders te Valtermond. Bij de staking in de venen kwam direct het altijd begeleidende verschijnsel, het roode haantje, om 't hoekje kjjken. Bij een veen brand in Emmer-Compascum brak de brand maar liefst op vier plaatsen tegelijk uit, zoodat de oorzaak zich gemakkelijk laat raden, al liggen de daders officieel op het kerkhof, zooals de volksmond zegt. Buitenland. In dezen tijd van snelverkeer is er zoo ongeveer een wedstrijd ontstaan in het or- ganiseeren en ondernemen van groote af- standsvluchten. Al deze plannen gaan onder het aanlokkelijke motto: de afstanden ver kleinen en het nauwer aanhalen der vriend- schapsbanden, of wel het aanknoopen hiervan. Eerst was het een onschuldige en zeer aan trekkelijke sport, doch daarna heeft het zich ontwikkeld tot een soort beroep en de aan vankelijk heel bescheiden kleinhandel in vriendschapsbanden is zoetjes aan gegroeid tot een internationale groothandel in deze zeer nuttige artikelen. Het gaat met de lange afstandsvluchten al net als met de talrijke conferenties. De eene conferentie brengt de noodzakelijkheid van een nieuwe conferentie mee en de eene lange afstandsvlucht brengt eveneens de noodzakelijkheid van nieuwe vluchten mee. Welke natie die zich respec teert zou hierbij achter willen bljjven. Be kwame piloten bltjven hun leven wagen voor deze door de wet gesanctioneerde zelf moorden, ondanks het feit, dat de resultaten der laatste maanden geenzins aanmoedigen in deze richting. De eer is ook wat waard, al zou een nuchter mensch soms anders mogen denken. Ook de laatste mislukte tocht van den tocht der Zeppelin naar Amerika is op een geduchten tegenvaller uitgeloopen. De vorige tocht gaf reeds te denken en heeft destjjds aanleiding gegeven tot scherpe cri- tiek. Zooals de lezer zich nog wel zal her inneren, is toen een der stuurvlakken ernstig beschadigd op de heenreis naar Amerika. Volgens de verklaringen van niemand min der dan van dr. Eckener zelf, heeft deze eerste tocht aangetoond, dat voor tochten naar Amerika de luchtschepen veel grooter, de draagvlakken grooter en de motoren be langrijk sterker moesten zijn en in staat een veel grootere snelheid te geven. Duide lijker gezegd, de tegenwoordige Zeppelin was ongeschikt voor dergelijke tochten. Om echter de noodige contanten voor den bouw van nieuwe schepen' bijeen te krijgen, moet INGEZONDEN MEDEDEELING. FEUI LLETON. (UIT HET DUITSCH.) 19) „Mijn hemel, ben ik dan een boosaardigen laste raar, als ik het welzijn wil behartigen van een patient, die in edele zelfverloochening niet als klager optreedt en liever zijn leven opnieuw op bet spel zet?" „Daarbij verliest u uit het oog, dat dit leven mogelijk niet in gevaar kan gebracht worden door hem, tegen wien u het beschermen wilt. U hebt de gronden der verdenking veel te haastig mede gedeeld en daardoor den toestand van den ver dachte zeer verergerd. Ik troost mij met de stille hoop, dat Eduard von Rohi door zijn bijzondere eigenschappen in staat schijnt te zijn meester van zijn positie te blijven, voor zooverre hij werkelijk onschuldig is. Daar komt Rudenzi aan," voegde hij er snel bij, en wees naar den ingang. Willen wij tegen hem maar zwijgen?" Alvorens de dokter kon antwoorden, stond Ru denzi voor hem en zeide wel is waar zacht, doch °P een ontroerden toon: „Wie is het geweest, dokter, die mijn jongen vriend von Rohi verdacht heeft gemaakt?" Onbeschroomd staarde Boltmann den majoor aan. „Een oude, getrouwe dienaar van het huis Dornberg," antwoordde hij stellig. de groote reclametrom geroerd worden en het rjjke Amerika is een druk bereisd land voor reizigers in vriendschapsbanden. Voor een tweede tocht naar Amerika werd zooveel reclame gemaakt, dat alle vroegere critiek werd overstemd. De uitvoerige bijzonderheden dezer mislukte tocht zjjn voldoende bekend. Achtereenvolgens werden boven Spanje 4 motoren defect en slechts met de grootste moeite is men er in geslaagd op den aan vaarden terugtocht op het vliegveld te Cuers in Frankrijk veilig te landen. In Duitsch-1 land heeft dit resultaat groote teleurstelling gewekt. Dank zij de gevoerde reclame stond het bij iederen Duitschers vast, dat de over tocht een succes zou worden en dat dr. Eckener als een groot man van een nog grooter volk in Amerika zou worden ont vangen. Een deel der Duitsche bladen hebben voor den aanvang der tocht op Frankrijk gescholden, dat voor het overvliegen van Fransch grondgebied zekere voorwaarden waren gesteld en met een zuurzoet gezicht moeten dezelfde bladen nu erkennen, dat dank zij de hulp der Franschen, het trotsche luchtschip behouden is gebleven. De passa giers, aanvankelijk vast besloten de reis per luchtschip voort te zetten, hebben zich voor een deel de critiek over den eersten tocht herinnerd en zullen per mailstoomer naar Amerika gaan. Het merkwaardige feit dat alle motoren als gevolg van dezelfde oor zaken weigerden, is een technisch raadsel, dat tot heden nog niet is opgelost. De Duitsche technici puzzelen over het raadsel der defecte motoren der Zeppelin, de Engelsche politici doen dit over den uit slag der verkiezingen aan het eind dezer maand, terwijl de Belgen reeds de potlooden scherpen, om het resultaat der verkiezingen te noteeren. Den 26sten dezer zullen de eerste uitslagen der Belgische verkiezingen bekend worden en waar deze datum zoo angstvallig dichtbij is, heeft de spanning het hoogste punt bereikt. De oude Kamer, by Koninklijk besluit van 11 Mei ontbonden, bestond uit 187 leden, waarvan 78 R.K., 78 S.D.A P,, 23 liberalen, 6 fronters en 2 communisten. De tegenwoordige Belgische regeering, gevormd door R.K. en liberalen beschikt dus over een voldoende meerder heid, doch, of deze meerderheid zich zal weten te handhaven, wordt zeer verschil lend beoordeeld. In 1925 hebben de sociaal democraten een winst behaald van 10 zetels, terwijl de liberalen er een even groot aantal verloren. De ontevredenheid over de te lage tractementen zal aan de winst der sociaal democraten niet geheel vreemd zijn en nu wordt voorspeld, dat de ontevredenheid over het steeds duurder worden leven in België, opnieuw gunstig voor hen is. Afgezien hiervan zijn er nog eenige fac toren, die de volle aandacht verdienen. De communisten moeten in Brussel beduidend aan invloed hebben gewonnen, terwijl even eens de fronters, aanhang van Dr. Borms en Ward Hermans, de man der valsche docu menten, een gunstige wind hebben, ondanks de felle manier waarop ze worden bestreden. Op verschillende plaatsen hebben de fronters het kwaad te verantwoorden gehad en hebben meer dan de vuisten verkiezingsleuzen nog eens extra onderstreept. De liberalen hopen op winst, doch ondervinden nadeel van de splytzwam, die ook hier welig tiert, al zijn wjj ongeslagen kampioen op dit punt, een twijfelachtige eer overigens. Ingewikkeld zijn deze verkiezingsraadselen in niet geringe mate en daarom zullen we ons wijselijk van een voorspelling onthouden. Als de kok en dekeukenmeidkijven,komen de keukengeheimen aan het licht en komen er meestal minder smakelijke dingen voor den dag. Bij een heibeltje tusschen vroegere poli tieke geestverwanten gaat het vaak ook zoo. Een Dusseldorpsch redacteur en gemeente raadslid Oehel, die onlangs uit de commu nistische partij is getreden, heeft aan den rechter van instructie te Dusseldorp kennis gegeven, dat een communistisch redacteur Leuthner te Moskou, op order der commu nistische partij in Duitschland, is vermoord. Genoemde redacteur was in 1923 verbonden aan een partij-orgaan te Dusseldorp en werd volgens deze onthullingen telegrafisch naar Moskou ontboden, als lid der contröle-com- missie der Internationale. Vriendelijk en met onderscheiding ontvangen door z(jn geestver wanten, werd hij na eenige dagen door gewa pende soldaten afgehaald om naar een verga dering te worden gebracht, alwaar hjj zou spreken, naar het slachtoffer werd verzekerd. Den anderen dag werd hij gevonden met zware schotwonden overdekt. Het spreken op de vergadering was slechts een voorwendsel, want bedoelde vergadering was niet uitge schreven. Ochel heeft verklaard, dat hij deze onthullingen met bewijzen kan staven. Wel een beetje erg hardhandige broederliefde in den heilstaat, indien deze beschuldigingen juist zijn. e Volgens de voorgaande berichten uit Spanje men meer dan eens den indruk, dat Primo de Riviera op het punt stond vrijwillig of niet vrjjwiiiig heen te gaan. Dit onvrij willig zou dan geschieden, indien hij niet de noodige haast betrachtte bij het heengaan. Ondertusschen deelt hij in Spanje nog altijd lustig de lakens uit en het verzet schijnt geheel te zijn gebroken, niet door middel der lakens, doch door meer krachtiger middelen. Het heet nu dat htj vaster in het zadel zit dan ooit en dat er van aftreden en verande ring der dictatuur geen sprake is. Hij wordt zelfs zoodanig geprezen in verschillende be richten, dat Primo al heel aardig op een Mussolini in zakformaat gaat gelpen. Mussolini, die de politieke rijkunst uitste kend verstaat, die alle hindernissen met het grootste gemak neemt, die maar eventjes zeven departementen beheert, wat een bespa ring aan pensioenen is dit, werkt rusteloos voort zich uitbundig te laten toejuichen en zijn Italianen op te fokken voor overwinnaars. Critiek wordt op beleid niet geduld en als zooals voor eenige dagen de H. Stoel een aan duidelijkheid niets te wenschen overlatend protest laat hooren, dan is de door Musso lini zoo hoog geprezen faccistische pers wel zoo vriendelijk, hierover wijselijk te zwijgen. Mogelijk werd ze daarom indertijd zoo hoog geprezen. Vlak voor en na de Pinskterdagen kwamen nog eenige zeer onaangename verrassingen. De berichten uit den Balkan en met name uit Joegoe-Slavië waren niet bijster gunstig. Eerst kwam het bericht dat de Kroatische ministers hun ontslag hadden aangevraagd en daarop kwam de tijding, dat de leider der Jfaplaa/s vangewone /abaJzf (Adv. Kroaten, Pribitsjewitsje, bij een bezoek aan zijn zieke vrouw te Belgrado, is gearresteerd en naar Broesj in Midden-Servië is overge bracht. Een en ander wijst er voldoende op, dat het daar uiterlijk kalm mag zijn, doch dat inwendig de spanning min of meer ge vaarlijk wordt. In China wordt weer braaf geknokt, ge roofd en gestolen en de toestand in momen teel aanmerkelijk verslechterd. Die talrpe roofgeneraals hebben of een taai leven, of ze blijven naar Europeesch voorbeeld ver van de vuurlinie. Eigenlijk wel wat jammer voor het arme China, dat eerder gebaat zou zijn bij een grondige opruiming dezer herrie schoppers. Vanuit Irak komen berichten binnen over zeer ernstige overstroomingen, waarbij dui zenden menschen verdronken heeten te zijn, als gevolg van overstroomingen aan Eufraat en Tigris. Volgens vliegerberichten is het overstroomde gebied oen groote zee gelijk. Tot overmaat van ramp wordt nog voor verdere uitbreiding gevreesd. „En ik zeg u, dat het volslagen dwaasheid is. Het is een raadselachtige gebeurtenis, welke echter zal opgehelderd worden. Misschien kan Eduard zelf het beste licht er over verspreiden. Nu vraag ik u dokter, als u mi] in zulke omstandigheden zaagt, zoudt gij mij dan schuldig oordeelen?" De officier vestigde een doordringenden blik op Boltmann en toen deze een minuut met het ant woord aarzelde, voorkwam hij hem en zeide: „Laat het daarbij, ik weet wat u van gronden en mogelijk heden wilt aanhalen en geef u direct toe, dat u solieder bent dan ik. Onze denkbeelden geven ons een lichtzinnig voorkomen, zoowel in woorden als in daden, maar wre kan ons op onteerende, veel minder op een misdadige handeling wijzen? Wat u aangericht hebt, dokter, moet u verantwoorden. Schladen ontmoette mij en deelde mij alles mede. Ik sta voor Eduard von Rohi in!" Hij groette op militaire wijze en vertrok zonder een glas wijn gedronken te hfcbben. „Een kwaad teeken voor u," mompelde de Assessor, die eveneens opstond. „U zult .denken, dat de aanklager geschuwd wordt, zelfs dan wan neer hij de waarheid spreekt. Had het alleen maar aan mij verteld. Gerechtsraad Schladen komt dit toeval zeer te stade, hij ziet zich daardoor van een man bevrijd, die hem bij het dingen naar de hand van Felicia von Passau in den weg stond!" „Zou hij dit wel ernstig gemeend hebben?" vroeg de dokter ongeloovig. „Bepaald! Morgen zal hij alle zeilen bijzetten om het ter kennis van Felicia te brengen, waardoor hij haar hart voor altijd afkeerig van von Rohi Vragendeze rubriek betreffendekunnen door onze abonné"s worden gezonden aan Br. B. J. G. te Hennepe, Diergaarde- singel 96a Rotterdam. Postzegel van l\cent voor antwoord insluiten en Blad vermelden. Maatregelen bij Kuikensterfte. Voedermethode. We hebben vorige maal het drinkwater be sproken en we moeten wel begrijpen dat deze drinkwatervoorziening niet alleen geldt voor de pullorumziekte der kuikens maar voor elke pluimveeziekte. Wat voor de drinkwaterbakjes geldt, geldt ook voor de voerbakjes. Hier hebben we het in zekeren zin echter gemakkelijker, omdat deze niet zoo gemakkelijk besmet worden van binnen. De besmetting verspreidt zich in het voer niet zoo gemakkelijk als door het vloei bare drinkwater. Als men de kuikens maar belet dat ze in het voer loopen of dit niet met mest bevuilen, dan schiet men al een heel eind op. Toch zijn ook weer vele kuikenvoerbakjes niet praktisch ingericht. Velen zijn vlak van boven, desnoods met een schuifbaar deksel met gaten. Vaak ziet men echter daarop de kuikens gaan zitten of ze kruipen zelfs in de gaten en kun nen er dan niet meer uitkomen. Dan is vaak een groot bezwaar dat de bakjes te klein zijn voor het aantal kuikens. De diertjes gaan dringen, verdringen elkaar en de zwakkere krijgen geen kans voldoende eten te krijgen. Het voeder wordt vaak toegediend als droog meelvoer, soms ook wel aangemaakt. Beide methodes hebben hun voor en nadeelen, en het hangt ook al veel af van de tijd die men aan de kuikens kan besteden. Droog meelvoer eischt veel minder tijd en geeft minder aan leiding tot knoeien dan nat aangemaakt meel voer. te verbreken. Het viel echter niet in zijn voordeel uit, want zij reikte onmiddellijk haar hand aan den ouden von Passau en richtte daardoor een scheidspaal tusschen zich, den majoor en Schladen. Nu is de dame voor beide heeren te oud. Misschien gelukt het hem door zijn knoeierijen, in de ziel van Felicia wederliefde op te wekken. Ik zou mij er over verheugen, indien de een of andere ont- knooping van den moord deze plannen verijdelde." „Met zulke bedoelingen heb ik weinig op," ant woordde Boltmann verstrooid, „en het zou mij tamelijk onverschillig zijn, indien hij schipbreuk leed. Veel gewichtiger schijnt mij de vraag van het al of niet schuldig zijn toe, welke op von Roh'ls toekomst een grooten invloed zal uitoefenen. Ik moet bekennen dat de woorden van Rudenzi grooten Indruk bij mij hebben gemaakt. Ik zou mij wel bij de commissie, welke door Scbladen's bemiddeling waarschijnlijk morgen naar Ammer- bach zal vertrekken, willen aansluiten en in stilte onderzoeken in hoeverre de wonden overeenko men." „Dat idee is nog zoo kwaad niet, dokter," merkte de Assessor op. „Ga met mij mee ik zal u aan den betrokken rechter voorstellen en trachten te verkrijgen, dat u zonder moeilijkheden kunt deelnemen aan de te Amtnerbach te ver richten werkzaamheden. We zullen het bijzondere belang, dat u in de zaak stelt, slechts vluchtig aanduiden, neem echter de kogel mee en gedraag u zonder vooroordeel en voorzichtig." „Bekommer u daar niet om, ik ben door het ernstige en flinke gedrag van den majoor tot na- plichten dit voorschrijven; ik zal de wonden van den vermoorde goed opnemen en de menschen welke tot hem in betrekking gestaan hebben, be- studeeren." „Ik ben benieuwd naar de resultaten dezer studiën. Laat ons gaan!" Beiden verlieten de zaal om met het door Bolt mann gemaakte plan een aanvang te maken. Zonder een overdreven denkbeeld van zijn kunde te hebben, was deze jonge geneesheer van de onfeilbaarheid zijns oordeels zoozeer overtuigd, dat hij zich reeds inbeeldde uit Eduard's voor komen, uit zijn onverwacht e kennismaking met hem, een bevestiging zijner verdenking of een opheffing van alle vermoedens te kunnen uitspre ken. Hij beschouwde het als een zedelijke plicht om den dader op te sporen en daardoor'het leven van zijn patient, tegen een tweeden aanval te beveiligen. Wat hiervan ook de gevolgen mochten zijn, zijn geweten was hiertegen als het ware ver steend. denkt te maken. Ettelijke jaren geleden moet hijdenken gebracht en beschouw de zaak nu uit een iets dergelijks'beproefd hebben om de betrekking ander oogpunt. Mijn eigen eer vordert dat ik mijn van mevrouw von Passau met den majoor Rudenzi navorschingen verder uitstrek, dan ambtelijke XI. Felicia von Passau had. tot op dit oogenblik nog geen woord hooren reppen van al deze ge beurtenissen. Haar deelneming in het lot van den vreemden droefgeestigen man, welke haar buur man geworden was, was in de laatste dagen ver meerderd; de meening, dat hij door ziekte ver hinderd werd zijn gewone dagelijksche wandelingen te maken, won meer en meer veld en vervulde haar onschuldig hart met een gevoel dat veei te teeder was, om alleen voor medelijden door te gaan, De voorboden der liefde gelijken op de knoppen der boomen; evenals deze, groeien ze nauwelijks merkbaar, zij ontwikkelen inwendig haar kracht en ontsluiten zich voor het licht, wanneer het juiste tijdstip is aangebroken. Zij behoorde niet tot die licht ontvankelijke vrouwe lijke wezens, welke het voorwerp harer genegen heid hartstochtelijk beminnen, die met smartelijke verlangens te kampen hebben en door overdreven teederheid bereid zijn alle perken te buiten te gaan. Haar opvoeding had haar middelen aan de hand gedaan om alle buitensporige gevoelens te matigen, alvorens zij tot een ernstigen, inwendigen strijd aanleiding konden geven. Haar gemoed mocht daardoor aan opgeruimdheid en bekoorlijkheid verloren hebben, maar vernietigd waren deze schoone eigenschappen niet. Haar geest drong de opwellingen van haar hart terug, doch verstikte ze niet. Wij weten reeds dat Felicia zich graag in haar kamertje terugtrok. Op zekeren dag zat zij voor het geopende venster in den zonneschijn, toen mevrouw von Passau zóó onverwacht en zóó driftig binnentrad, dat Felicia angstig haar hand op het hart hield en in staande houding haar stiefmoeder aanzag. Zij was zeer bieek geworden. Dit ontging de binnentredende niet en gaf haar aanleiding tot de vraag: „Weet je het al, Felicia?" De aangesprokene schudde ontkennend het hoofd. „Maar waarom verbleek je dan zoo? Mijn be richt is anders wel in staat om je te doen ver- bleeken. Ik was er zelf eerst geheel door overstuur." „Wat is er dan gebeurd, mama?" vroeg ze op het ergste voorbereid. Wordt vervolgd.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1