DIO EERSTE BLAD „Hotel-Restaurant SIMONS" VERKOOPINGEN. m [liet, lOIMBOBN'S flfANOL iek mn "DDIE-WATERVERF Beste! ZATERDAG 11 MEI 1929 11E JAARGANG. - N°. 53 Eindelijk in hun knollentuintje. FEUI LLETON. De slachtoffers der Wraak. Uit de periode dei LiijMeliiRe rechtspleging. Pluimveeteelt. Zemawstillend MIJNHARDT'S zenuwtabletten LOGEEREM BOERENVISCMftRKT12, bij de Qroote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voor U Igesprongen was, zou htj tegen de spoorbj terecht gekomen zijn en zeker het lev. by hebben gelaten. De toestand van gewonde is zeer ernstig. VEILINGSBEBICHT van Vrijdag 3 Hei 1929. Ider Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereenigj .Oostvoorne". Kropsla 1,10 tot 7,60 per 100 krop. Radijs 7,70 tot 8,60 per 100 bos. Prei 5,SO tot 8,30 per 100 bos. Spinazie 0,22 tot 0,28 per k.g. Aardappelen 2,50 tot 2,70 per 100 K, (Blauwe druiven 2,18 per k.g. Istoksnij 1,41 per k.g. ;Peen 24,— tot 32,— per 100 bos. witlof 0,14 tot 0,22 per k.g. Bloemkool I 24,— tot f 60,— per 100. Bloemkool II 7,tot ƒ23,- per 100i Rhabarber 0,07 tot 0,14 per bos. Witte Asperges 0,84 tot 1,09 per bos Blauwe 0,47 tot 0,82 per bos Kipeieren netto ƒ5,10 tot ƒ5,40 per lOOstuï Eendeieren netto 4,50 per 100 stuks Aanvoer 44 706 stuks. bp DINSDAG 7 MEI 1929, des avonds 7 ui in 't Hotel de „Harmonie" afslag, van e Huis en Erf aan de Van Aerssenstraati Sommelsdijk, thans bewoond door de heer Cornells Bu(js. Notaris VAN BUUREN, pp DONDERDAG 16 MEI 1929 Inzet in is Café Smits en op DONDERDAG 23 S|f 1929, Afslag in het Café Peekstok te Sta aan 't Haringvliet, beide dagen des na® 3 uur (zomertijd) van 2 Huizen met Erve aldaar. bp DONDERDAG 23 Mei 1929, des nam. 4 uu (zomertijd) van een Volledigen Inboedil Ten verzoeke van de Erven van Mej.Wt E. J. Knoop. Notaris VAN BUUREN. lei Irtijd) I. KlEEfT&STA LAAT NIET LOS 7 Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren i 1-sL Hlol-j Men lette vooral op den- naam Sanapirin daar deze tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak en Verva|sching. Prijs 40 en 75 ct. Proefb uis j e s 25 ct. Bif Apoth. en Drogtatca. eiken boekhandel. prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,075 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Trots mijn waarschuwingen en aandrin gen om toch vooral bij het kardinale punt zich te bepalen, inzake de sektarische schoolproductie te Middelharnis, n.l. de daarbij gebruikte sluwheid en bedrog van personen zonder weerga, hebben de heeren v. O. en Sch. zich laten verleiden een polemiek te openen over historische en politieke aangelegenheden. Dit is niet zeer diplomatiek van die heeren, want daarvan zijn ze immers niet op de hoogte. Laten menschen met zuivere rede en gezond verstand nu nooit pro- beeren te strijden tegen de dogmatiek der sektariërs, want dat loopt immer uit in het doode punt, waarbij tenslotte na een eindeloos gecirkel de uiteindelijke en af doende verdediging der sektariërs luidt: Zóó staat het in den bijbel, dus zóó is het. Héél handig natuurlijk, maar ieder moet dan maar onvoorwaardelijk genoegen nemen, met eiken uitleg, diendt vromen eraan wenschen te geven. Tenslotte moet men wel uit den afkeer, dien de sektariërs blijkbaar hebben tegen de zuivere rede en het gezond verstand distilleeren, dat zij het den Schepper zeer kwalijk nemen, dat Hij den mensch daar mee begiftigd heeft, en als protest nu tegen deze leelijke fout van den Almachtige, negeeren de sektariërs deze heerlijke gaven en bestemmen ze voor allerlei idioterie. Wil men nog volkomener bewijs voor de geesteskrankheid der sektarische dwe pers? Hun principiëele standpunt is dus: Wég met de rede en het gezond verstand en léve de openbaring, 't Ligt ook vol komen in hun lijn; in Godsnaam het volkje niet wakker maken, laat hun geest slapen,denzoeten slaap des rechtvaardigen. Is het wonder, dat Marx sprak van opium en Jezus van adderengebroedsel, als hij zijn afschuw wilde te kennen geven tegen over de vrome Farizeeërs? Zou nu, na dit ontwijfelbaar bewijs van geestesverwarring, niet één geest ontwaken in het sekte-kamp, eritoch ein delijk eens inzien, dat een dergelijk ontaard fanatisme Gode niet welgevallig kan zijn." Denk toch eens èan, het te durven besteken om de zuivere rede en het gezond ver stand te negeeren, te miskennen in de Alwijze Volkomenheid Zijner Schepping. Wat deden wij toch goed er herhaal delijk in „Onze Eilanden" op te wijzen vanuit neutraal principe, dat Godsdienst en politiek onvereenigbaar zijn. 't Zijn de meest tegenstrijdige begrippen. Godsdienst is heilig, individueel. Politiek is een universeele mesthoop. Men ziet, ofschoon de heeren v. O. en Sch. de Sektariërs in hun knollentuintje brachten, waar ze zich eens heerlijk kon den verkneuteren in hun vroom dogmatiek gewurm, dat wij ons standpunt tegen hl hun intriges met zuivere rede kunnen ver dedigen, maar intusschen niet uit het oog verliezen het kardinale punt, waarom deze polemiek begonnen is: „Hoe kan men op Chrlstelijkengrond slag verdedigen het sluw bedrog bij de pogingen tot stichting eener Christel. U.L.O. School." Om de gevaarlijke plaatsen te vermijden, beroept het sekte-blaadje zich op de zwijg zaamheid van een grooten zwijger, doch opent, als bevestiging dezer zwijgzaam heid, eenige kolommen met dogmatiek gebazel. Maar, waar het wèl over zwijgt, dat is over het genoemde kardinale punt. A. P. (UIT HET DU1TSCH.) 16) ,,Is u een andere meening toegedaan, mijnheer von Rohl?" vroeg de boekhouder verbaasd. „Stil, stil! O, waaromHij zweeg, richtte zijn blik naar het venster en wees vervolgens op eenige glasscherven, welke daaronder lagen. „Denkt u dat de oude man onverhoeds over vallen is?" vroeg de boekhouder ernstig, terwijl zijn oogen op de geopende geldkisten rustten. Hij merkte niets verdachts op. Vier kleine zakken met de bekende opschriften, stonden gereed. Oogenschijnlijk was Rohrburg met het geld tellen gereed geweest, toen het ongeluk plaats greep. Verder kon de geoefende blik van den boekhouder niets ontdekken. Eenige minuten later dacht hij er echter anders over. Het gedrag van Eduard kon vreemd genoemd worden. Hij beschouwde het venster, raapte de scherven bijeen, nam eens klaps een stoel, kom daarop ten einde bij het hooge venster te klimmen, wrong zich eensklaps naar buiten en verdween voor de blikken der bedienden, die zijn bewegingen met de grootste belangstelling volgden. Eenige minuten later was hij weer bij hen, bleeker dan te voren en aan een koortsachtige opwinding ten prooi. Hij boog zich over het lijk, als wilde hij de wonde zoeken waaraan INGEZONDEN MEDEDEELING. smaakt a/s room van en Blad Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnds Br. B. J. G. te Hennepe,_ singel 96a Rotterdam. 7£ cent voor antwoord i, vermelden. Wat te doen tegen de Kuikensterfte. In m(jn vorig artikel gaf ik al een raad die men direct op kon volgen en waardoor men veel besmetting kon voorkomen van de kuikens onderling. Ik wil daar nog even op doorgaan omdat we aan onmiddellijke hulp op het oogenblik meer hebben dan aan een verklaring der ziekte, die later wel kan volgen. Ik neem dus nu aan dat g(j ééndags- kuikens gekocht hebt en dat daar eenige besmette kuikens onder zitten. Als ze er niet onder zitten is dat des te beter, want de maatregelen die ik nu ga beschrijven helpen ook tegen andere ziekten. Om te beginnen dan Zorg dat uw kunst moeder kant en klaar is voor de kuikens komen. Dat lijkt, weer zoo'n erg nuchtere opmerking en toch... op zijn tijd zondigen we allemaal en zeil had ik verleden week haast ook nog een reuzenstrop daardoor. Ik heb een groot kuikenopfokhuis met centrale verwarming voor een duizendtal kuikens, maar in verband met een nieuwe proef die ik U straks ga uitleggen, had ik in een der afdeelingen een der kunstmoeders van ver leden jaar noodig een z g. blauwbrander voor 500 kuikens. Het ding heeft me nooit erg aangestaan om verschillende redenen, maar het werd nu nog eens extra nagekeken, gesteld, enz. enz. Alles was klaar voor de kuikens, maar jaweltoen het reservoir gevuld werd met petroleum, bleek het lek te z(ju. Gevolg: de kunstmoeder kon niet branden, reparatie kostte minstens een halve dag en als ik nu niet een centrale gehad had, de oude man gestorven was. Toen hij het lijk omdraaide, rolde een klein voorwerp over den grond. De boekhouder nam het op het was een kleine kogel. Eduard greep hem haastig uit 's mans handen. „Geef hier," sprak hij opgewon den, „dat ding zal Rohrburg in den zak gehad hebben. Hij verborg den kogel en legde het lijk nu zacht op den grond neer. Tot verwondering der bedienden keerde zijn kalmte terug. Hij beval dat de gereedgemaakte geiden onmiddellijk uitbetaald zouden worden, dat men menschen zou halen om het lijk naar het huis van Rohrburg te brengen, en dat de boek houder zoolang met hem in het gewelf moest blijven, totdat de orde weer eenigermate hersteld zou zijn. De jongere bediende zond hij met orders uit en hij zelf maakte zich met den boekhouder gereed de kisten te sluiten. „Een onderzoek in te stellen is de taak van Arnold," zeide hij kortaf, toen de boekhouder hem aanried het geld en de banknoten te tellen. „Wij zullen het gewelf in elkanders bijzijn sluiten. Het is ons niet mogelijk het weer te openen, daar wij in het geheim niet zijn ingewijd. De sleutel geven wij beiden aan mijn moeder, anders kunnen wij niets doen." Met zichtbaren tegenzin keurde de boekhouder deze maatregelen goed. De beslissende toon waarop Eduard sprak, liet ook slechts een toestemming verwachten. Wat men overeengekomen was, had terstond plaats. Onder de roerende jammerklach ten der in zijn huis vereenigde arbeiders, kwam het lijk aldaar aan, het gewelf werd van bloed gereinigd, het verbrijzelde venster voorzag men van ijzeren staven, men sloot de deur en bracht het beschot langzaam in beweging, waarna het hadden de diertjes onder de koude kunst- moeder gemoeten en zouden er vele aan long ontsteking gesneuveld zjjn. Nu gingen ze direct in een der afdeelingen van de centrale, dik in de turfmolm en zaten prachtig, maar met mijn proef was het mis en daar was het voor mij om te doen geweest. Er zijn nog meer stroppen denkbaar met kunstmoeders. Het is mij ook al gebeurd dat bQ een petroleumpitbrander ik op het laatste moment merkte dat de katoenpit op was en dat ik in allerijl een nieuw moest gaan halen die nergens goed pasklaar was te krijgen. Vandaag wilde ik een nieuwe anthraciet- kachel-kunstmoeder probeeren, maar j awel de capsule die de luchtstroom reguleeren moet was stuk, was leeggeloopen en werkte niet meer. Honderd tegen een dat de meésten dat pas merken als de kachel brandt en dan is het natuurlijk te laat. Een keertje kou gevat en onze kuikens sterven by bosjes. Wat gy dus ook hebt, centrale verwarming, kachel, petroleum of electrische kunstmoe der, probeer het door en door voor gy de kuikens krijgt. Zie zoo, dus nu weten we dat onze kunst moeder in orde is. Zorg dat de temperatuur ongeveer een hand breed boven den grond ongeveer 90* F. is en houdt dit de eerste week zoo. De volgende week mag de tem peratuur dalen tot 80 k 70* P. Dat hangt veel van het weer af. Zorg ook dat de kuikens den eersten dag absoluut in het duister zitten. Dat heeft het groote voordeel dat ze zich dan rustig houden en niet gaan pikken aan elkaar of op den grond. Met dit pikken kunnen ze allerlei smetstof naar binnen krijgen. Breng op den grond of alleen turfmolm of turfmolm met een derde deel zand aan en vernieuw dit strooisel iederen dag. Voer de kuikens de eerste 48 uur na de geboorte niet. Velen denken de diertjes die overal gretig aan pikken goed te doen met ze te voeren, doch dit is absoluut verkeerd. Het kuikentje heeft uit het ei een groot stuk dooier mee gekregen by z(jn geboorte en deze dooier- massa ligt in de buikholte tusschen de ingewanden. Z(j drukt zelfs de ingewanden op zU en eveneens het hart, de longen, de maag enz. Pas als diedooierrestnaeenpaar dagen opgeteerd is, komt er ruimte voor voedsel in de ingewanden en dan pas moet men de diertjes voorzichtig gaan voereD. Kleine beetjes te geljjk en ongeveer zes maal per dag. Wat het voeren betreft moet men de aan wijzingen van den fabrikant nauwkeurig volgen, dat is verreweg het beste. Nu kom ik terug op de proeven die ik dit jaar ga nemen. Als gij kuikentjes hebt en ge hebt op den bodem een voerbakje staan en drinkbak, let dan eens op hoeveel voer of water de diertjes verknoeien, door het uit de bakken te werpen op hit strooisel. Zeker, gij zult opmerken dat ze het daar ook wel gaan oppikken en dus het ver knoeien zoo erg niet is, maar dat is nu en zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Adv.) toerolde en zoo vast in den grond schoof, dat een ingewijde slechts een naad kon ontdekken. Zoodra alles geëindigd was, keerde Eduard naar zijn moeder terug, die hem huilende ontving. „Het ongeluk heeft hier zijn intrek genomen, sedert mijn goede Dornberg gestorven is," klaagde zij. „Wat zal er nu gebeuren, Eduard? Je zult toch niet vertrekken en mij hier hulpeloos achter laten?" „Neen, mama," ik blijf hier, ofschoon ik haast bezwijk onder den iast mijner wederwaardigheden ik blijf tot Rohrburg begraven is en Arnold in staat is, zonder nadeel voor zijn gezondheid, mijn verslag aante hooren. Ik geloof in zijn geest te handelen, door over alles het zwijgen te bewaren; wil hij later als wreker optreden, dan zal ik hem met raad en daad ter zijde staan. Naar mijn inzien moest hij het gerecht er in betrekken." „Mijn God, denk je danvroeg zij angstig. „Zeg mij dan toch wat je denkt." „Mama, vraag er niet naar. U weet dat mijn gevoelens nooit veel beteekend hebben." IX. Terwijl Eduard, geschokt door de vreeselijke, snel opeenvolgende gebeurtenissen, zich ter ruste wilde begeven, stonden buiten in den gang twee mannen die het gebeurde beter dan iemand anders meenden te kunnen beoordeelen. Zooals wij verhaald hebben was het waarlijk niet toevallig dat de boekhouder juist den gang betrad, toen de koetsier Martin de keuken verliet, waar hij zich, ondanks zijn schrik over Rohrburg's dood, geducht had tegoed gedaan. Beide mannen schenen het volkomen eens te juiat het grootste gevaar I Ala er n.l. een kuikentje ziek ia en het loopt met zijn be smette teenen in dat voer op den grond of het steekt zijn besmette snaveltje in het drinkwaterbakje, dan is het voer of drink water direct besmet en verspreidt de ziekte zich zeer snel. We moeten dns beletten dat de kuikentjes het besmette voer op den grond oppikken of in nat, met drinkwater bemorst strooisel pikken. Op welke manier kunnen we dat doen? Denk nu even terug aan den raad dien ik U vorige week gaf. Het voer bakje en drinkbakje op een steunseltjevan gaas in een bakje met turfstrooisel of cre- oline bijv. 10 c.M. boven den vloer. De kui kentjes moeten dan op die verhooging gaan staan om te eten of te drinken. Wat zij verknoeien valt er naast, door het gaas heen naar beneden en is dan onbereikbaar. Ze kunnen dan geen besmet voer naar binnen krijgen. Ziedaar een eenvoudig, goedkoop middel om heel veel besmetting tegen te gaan. Toch zfjn we er hiermede nog niet heele- maal en heeft men in Amerika thans uit gevonden om het den kuikens heelemaal onmogelijk te maken zich met voer, water of strooisel te besmetten, door n.l. de kui kens niet meer op den grond van het hok in strooisel te laten loopen, maar een hand breed boven den grond op vloertjes van gaas. Deze methode klinkt zoo vreemd, dat toen ik haar verleden jaar voor het eerstin Ame- rikaansche bladen las, ik erg ongeloovig keek en m(jn schouders optrok. Sedert echter is deze gaas-vloer-methode ineens in duizenden fokkerijen met succes toegepast en blijkt ze schitterend te werken. Ik zal haar dus de volgende keer wat nauwkeuriger beschrijven. Omdat echter op het oogenblik als het ware overal waar kuikens zijn de brand der ziekte kan uitslaan, herhaal ik nog eens uitdruk kelijk mfln raadgevingen, die toch heusch heel eenvoudig en goedkoop zijn: Zorg dat de kunstmoeder in orde is; Houdt de kuikens de eerste twee dagen warm en in het donker; Voer de kuikens de eerste paar dagen niet; Zet voer en drinkbakje ongeveer 10 c M, hoog boven den grond op een rooster van fijn musschengaas. Over drinkwater-ontsmetting, gaasvloer tjes enz. een volgende keer. Nog een verzoek. Doode dieren alleen naar de Rjjksseruminrichting en niet naar mijn adres. Verder duidelijk naam en adres ver melden, ook bij de vragen aan mijn adres. Laat ik even verklappen dat ik dageljjk» tegenwoordig misschien een dertigtal kui- 1NGEZONDEN MEDEDEELING. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. zijn, de minste twijfel werd door Martin niet ge opperd, toen de andere beteekenisvol zeide: „dat er lieden waren, die van den dood van den ouden heer voordeel konden trekken." „Hij gaat nu niet op reis," hernam Martin. „Hij is slim!" „Wij zijn er Goddank ook nog, Martin," fluister de de boekhouder. „Als Arnold maar hier was, dan zou de zaak spoedig opgehelderd zijn. Mijnheer von Rohl wilde geen onderzoek instellen." „Wat wil je daarmede zeggen?" „In eenige dagen kan men veel in veiligheid brengen. Je had eens moeten zien hoe vlug hij het venster uitklom." Martin zette groote oogen op en spitste de ooren, terwijl de boekhouder vervolgde: „De maat is vol. Als hij er ditmaal weer zoo afkomt, dan bestaat er geen veiligheid meer op de wereld. En ook nu zal hij zijn maatregelen wel goed getroffen hebben." De koetsier maakte een afkeurend, verachtend gebaar en keek den boekhouder verwachtend aan. Deze vervolgde: Vooreerst heb ik hem aan het verstand gebracht, dat elke handteekening niet geldig is, opdat hij langs dezen weg geen dolle streken uithaalt. Den rechter heb ik ook in stilte laten weten en om een dokter verzocht." Een geluid aan de deur, welke tot de kamer van mevrouw Dornberg toegang gaf, maakte een einde aan de conferentie. Martin begaf zich naar den stal, vleide zich op zijn bed neer en dacht over het gehoorde na. „Ja, het is het beste," mompelde hij; „ik zal zoo vlug mogelijk naar mijnheer Arnold rijden en hem de geheele geschiedenis in alle kleuren ver Een goed Radio-toestel is geen tref, als het er maar één is van de N. S. F. De prijs van het N. S. F. 4 Radio ontvangtoestel, in clusief Philips' lam pen bedraagt voor 4 Volt's accu .F* 225.— voor Wisselstroom F. 260.— voor algeheelen Wisselstroom F. 325.— N.V. Nederlandsche Seintoestellen Fabriek HILVERSUM kens ter onderzoek krijg en dat er geen dag voorbij gaat, of er is een zending by, zonder eenige vermelding van naam of adres. De weelde van raadseltjes oplossen kan ik my wegens te weinig tyd niet veroorloven. Dr. te Hennepe. ROEIBOOT MET NEGEN MEISJES GEZONKEN. Allen om het leven gekomen. MOSKOU, 7 Mei. In het stadje Chaltsj in het district Gomel is een roeiboot met negen jonge meisjes tijdens een watertochtje ge zonken. Een tweede boot, die hulp wilde ver- leenen, sloeg om. De negen meisjes kwamen allen om het leven. PETROLEUM-MAGNAAT IN DE GEVANGENIS. WASHINGTON, 7 Mei, - Do petroleum- magnaat Harry F. Sinclair, die o.a. betrokken is geweest bg het Teapot-Dome-schandaal, heeft zich gisteravond naar de gevangenis begeven, om een gevangenisstraf van drie maanden te ondergaan. Sinclair heeft dit vonnis opgeloopen, omdat hij zich schuldig heeft gemaakt aan beleediging van de justitie. tellen. Mijn bevindingen zullen het overige doen. Ik heb er het recht toe, want mijnheer gaf mij bevel hem, indien er iets bijzonders voorviel, dit te komen melden en ik geloof dat dit van vol doende gewicht is." In gedachten stond hij op, haalde het tuig te voorschijn, spande het paard in en gaf den jonge ren rijknecht die onder zijn bevelen stond, de noodige inlichtingen, zeide hem wat hij antwoorden moest indien er toevalligerwijze naar den koetsier gevraagd werd en draafde pijlsnel weg. Zijn vertrek werd door niemand bemerkt. Eeni- gen tijd later wilde mevrouw Dornberg hem spreken. Zij stelde zich echter met de woorden van den rijknecht tevreden: „dat Martin wegens dringende zaken afwezig was." Verder dacht men niet aan den trouwen koetsier, die welgemoed zijn weg vervolgde en bij het opkomen der maan de stad bereikte. Hij hield voor het huis stil, waar hij, verscheidene weken geleden, Arnold Dornberg gebracht had, sprong vlug af en verlangde tot mijnheer Arnold te worden toegelaten. Niemand kende echter dien naam. Dokter Boltman verliet juist het huis, toen Martin zijn verlangen te kennen gaf. Hij bleef staan en vroeg den ouden man wat hij van dezen heer wenschte en waar mijnheer Dornberg woonde. „Hier in dit huis," verklaarde Martin op stelligen toon. „Ik moet hem spreken. Er is een ongeluk in Ammerbach gebeurd, dat hij dient te weten." Wordt vervolgd.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1