ONZE EILANDEN tweede blad No. 51 4 MEI 1929 Plaatselijk Meuws. Land- en Tuinbouw. burgerlijke •Mand. Voor huis en hof. ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 4 MEI 1929. 5 middelharnis. Maandagmorgen 9 uur zal in de Consistoriekamer der Ned. Herv. kerk door h.h. Kerkvisitoren kerkvisitatie »ehouden worden door ds Verschuur Stek hoven uit Spijkenisse en ouderling Sneep uit Numansdorp. Alsdan worden de leden in de gelegenheid gesteld mogelijke bezwaren of voorstellen in te dienen. Werden in het begin dezer week de koepeen opgekocht voor ƒ1,— per 60 kilo, thans zijn die in eenige dagen aanmerkelijk in prijs gestegen en wordt nu besteed ƒ2,— per 60 kilo. Ook naar aardappelen en uien is meer vraag en is de prijs stijgende. Voor poters wordt echter 0,55 per 70 kilo betaald. Door den agent alhier is in de gemeente Nieuwe Tonge voor de Stichting van alleen staande blinden te Wolpheze gecollecteerd 39,ëB. Postduiven-sport. De uitslag van de wedvlucht van Zondag 28 April vanuit Lier (België) afstand 75.400 K.M. is als volgt: le en 3e prijs A. Schuurman; 2eprysSt. Loolj; 4e prijs J J. Nipius; 5e prjjs P. V. van Heemst; 6e.8e en 9e prijs D. Kardux;7e prys Gebr. van den Doel; 10 prijs H. L. Blok; 11e en 12e prijs P. Eadauêr; 13e prysP. de Gans; 14e prijs S. Verhage. Aankomst eerste duif 8.53 22 uur;laatste 9.31 uur. Alhier zijn deze week verscheept: 1250 H.L. aardappelen, 1400 H.L. poters en 1300 balen koepeen. Centrale Veiling voor Goeree Overllakkee te Middelharnis. Veiling van Woensdag 1 Mei 1929. Kropsla ƒ6,- tot 8,40 per 100 krop. Spinazie j 29,50 tot 33,- per 100 k.g. Aardappelen ƒ3, per 100 k.g. Sinaasappelen 4,50 per 100 stuks. Boter ƒ0,93 tot 1,- per pond. Veiling van Donderdag 2 Mei 1929. Eieren en Boter. Kipeieren 50 52 kg. 4,60 - 4,70 id. 58-60 5,10 „5,25 id. 60 62 5,25 „5,55 id. bruin 60 61 5,40 „5,45 Eendeieren 4,50 5,- Ganseieren 10,10. Alles per 100 stuks. Aanvoer 33.000 eieren. Boter 0,66 tot 0,90 per pond. Itv vaibmd met Hemelvaartsdag, volgende week eierenveiling op Vrijdag. SPORT. We zullen ditmaal wat meer ruimte noo- dig hebben dan de gebruikelijke paar regels voor 't aankondigen van een voetbal-wed- strjjd. Niet dat we voor den wedstrijd van a.s. Zondag - C.V.V. komt op bezoek zoo veel te vertellen hebben. Dat niet. Maar alleen 't feit dat 't bestuur van onze voet- balvereeniging ons verzocht om via de O. E. haar leden en verdere belangstellenden te berinneren aan het besluit om op twee avonden ia de week, van de nu komende lange zomeravonden geen oefenavond te maken. Dit besluit is een zeer eigenaardig be sluit. En eensdeels kunnen we haar toe juichen. Van 't voetbalstandpunt Het feit dat er eiken avond kon geoefend worden is de oorzaak geweest dat de belangstelling voor de oefeningen sterk is gaan luwen het laatste jaar. Wij herinneren oosnogdatwe voor 5 jaar per oefenavond 40 leden in 't veld hadden, die allen even lustig achter het bruine monster aanholden. Worden de ge legenheden verminderd, dan wordt de kans verhoogd, dat de avonden de oude zoo ge zellige karakters weer terug krijgen. Maar daarover zouden we niet zoo uitweiden. Het besluit heeft echter een ondergrond. En zoo hard wij het besluit van het Flakkee- bestuur kunnen toejuichen uit sport-oog- punt, zoo treurig vinden wy het dat het besluit is moeten vallen. Er wordt in deze dagen hard geschermd met de belangen van het kind voor z.g. christelijk onderwijs. Er wordt van kerke- ke kant al maar door beweerd dat het eenige belang dat het kind heeft is het ont vangen van christelijk onderwijs. En nu zullen onze lezers vragen, wat heeft dit te maken met sport. Op 't eerste gezicht niets, dat geef ik toe. Maar die be wering is buitengewoon absurd, omdat het hind geen interesse heeft voor wat voor onderwijs het verkrijgt Het kind laat het Ijskoud of het gestuurd wordt naar een christelijke of een openbare school. Hst kind heeft andere belangen, veel grootere belangen dan wel die bekeken door oen kerkelijke bril. Het kind heeft eigen speelbelangen. Onze overheid maakt zeer terecht wetten en bepalingen voor de openbare straat en voor het verkeer. Het kind wordt h-H e "PSestuurd om te spelen De over flow heeft bepalingen gemaakt, je mag op straat niet voetballen, niet korfballen, niet uit en niet dat. Maar iüplaats du het kind tegemoet te komen, doet ze niets. Het snel- lü ifer' stoeds toenemende hoeveelheid hoegrootheid van auto's en 't opvoeren van s e,lsctlen van snelheid heeft de jeugd van ae straat afgedreven. Zoetjesaan was het terrein van de voetbalvereeniging 's avonds een openbaar speelterrein geworden, wat net de bedoeling weer niet is van de voet ballers, die dit terrein voor zichzelf gehuurd hebben. En zoo komen we daar, waar we wezen moeten. Laat onze overheid niet alléén interesse hebben voor scholen-bouw. Wanneer ze waar- lyk de belangen van het kind willen be hartigen - kjjk dan eens uit naar een speelterrein. Ons verkeer wordt druk; onze jeugd komt in verdrukking. Voor haar stonden twee kanten: straatschenderij of spel, en dat was heel dikwijls op 'tFlakkee-veld. Het laatste kan niet meer. Zorg terwille van de jeugd voor'n terrein, waar ze vrij kunnen spelen: voetballen en knikkeren, vliegeren of tollen. Want dit speelterrein is voor allen, ook voor kinderen van christeiyke ouders. Er is een behoefte aan, want van 't Flak- kee-terrein maakten ook zelfs dominé's- kinderen gebruik om er ledige uren gepast door te brengen. J. B. SOMHELSDIJK. Op Zondag 5 Mei a s. des morgens 10 uur, hoopt voor de Vrjjz. Herv. op te treden ds. G. HulsmaD, predikant te den Haag, in de zaal van den heer J. Verheij, Langeweg. DIRKSLAND. Na daartoe gemachtigd te zijn door de Algemeene Vergaderingen der Coöp. „Volharding" U.A., te Dirksland en te Sommelsdijk, heeft het bestuur het pand hoek Winterstraat en Paardenmarktstraat alhier aangekocht voor de kruideniersafdee- ling, daar het thans in gebruik zjjnde ge bouw te klein werd en bovendien het laatst genoemde gebouw noodig is voor meelpak- huis der Bakkerij. De uitvoer bedroeg de vorige week: 4000 balen peen, 3000 H.L. poters, 1500 H.L. aardappels en 200 balen uien. Aan N. de Gast, alhier en M, P. van Ast te Melissant is vergunning verleend tot het bouwen van een woning in de Oudewei, alhier. De panden aan de Kattewacht, bestemd voor afbraak, z(jn na inschrijving gegund aan den heer A. Mans te Melissant en is deze reeds bezig de huizen af te breken. Woensdag j.l. herdacht de heer H Kramer, alhier, het feit, dat hy vóór 25jaren in deze gemeente in functie trad als ge meente-veldwachter. Om dezen dag voor den geachtenjubilaris tot een onvergetelijke te maken, was be sloten, den jubilaris met zijne familie inde Raadzaal uit te noodigen, om hem daar te huldigen. Door de Secretarie was de Raadzaal keu rig met bloemen versierd en gaf alles een feesteiy.k aanzien. De veldwachters van 11 plaatsen op dit Eiland waren tegenwoordig om deze huldi ging bij te wonen. Om 2 uur werd hij met zijne familie per auto naar het Raadhuis gebracht en de Raad zaal binnengeleid, om daar in tegenwoor digheid van een flink getal belangstellenden, te mogen vernemen, hoe zeer zijne werk zaamheid is en nog steeds wordt gewaar deerd. Wethouder Van der Poel heet al de aan wezigen hartelijk welkom en spreekt den jubilaris met hartelyke maar ook ernstige woorden toe, namens het College van Bur gemeester en Wethouders, den Raadenden Gemeente-Secretaris. Daarna sprak den heer Rooy. Gem.-Seer., namens den Burgemeester, het Secretarie- personeel, den Ontvanger en Gem.-bode, ter- wyi ten slotte nog het woord werd gevoerd door den heer Looff, gem. veldwachter te Ouddorp, namens den Bond van Gem.-Veld- wachters op dit Eiland. Verschillende cadeaus werden aangeboden. Met hartelijke woorden dankte de heer K. voor de groote belangstelling en waardeering hedenmiddag betoond, daarby den wensch uitsprekende, dat de geuite wenschen in ver vulling mogen gaan. Ongetwijfeld blijft deze dag voor den heer K. een onvergeteiyke. Wel jammer, dat de Burgemeester wegens ongesteldheid deze gelegenheid niet heeft kunnen bijwonen. INGEZONDEN MEDEDEELING. MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten STELLENDAM. Door den heer M. Touw is tegen 1 Aug. a.s. ontslag gevraagd als Hoofd der O. L. School. De driemaandelyksche collecte voor de Chr. Bewaarschool heeft opgebracht de som van f 101,17}. De heer P. Riemond, lid van den Raad dezer gemeente (A.R.) heeft wegens vertrek naar Soest als zoodanig ontslag genomen. De heer Jn. v. Dam Jz. heeft de Bla zerschuit S.L. 11 verkocht aan den heer Adr. v. Dam Pz. en St. Keljzer aan iemand uit Tholen. By de keuriug voor den dienstplicht, lichting 1930, op 30 April j.l. zyu voorden dienst geschikt verklaard: St. v. Dam Jhz A. de Geus Az A. Human Az., A. Koese J. Lz., P. van Seters Jz.; voor goed zyn ongeschikt verklaard: M. v. Eesteren, P. Meijer Az., J. Moyzes Bz. en A. de Vogel. Jaarverslag van „Bijstand zy ons Doel": Ontvangsten over 1928 477,52} Uitgaven over 1928 294,07 HERRINGEN. A.s. Woensdagmorgen zal de Rijksontvanger alhier zitting houden tot inning der directe belastingen. Door den Keuringsdienst van Waren te Dordrecht werden alhier gedurende het afgeloopen kwartaal 8 inspecties gehouden in winkels, enz.; 6 monsters melk genomen en 12 monsters van andere waren. Bevolking. Ingekomen zijni Jacobus Adrianus Róo- derkerk van Ginneken; en Dingeman Zoon van Monster. Vertrokken zijn: Jan Hendrik Heerschap naar Ouddorp; en Abravan der Wende naar Nieuwe Tonge. Door J. L. Coenradie is een postduif gevangen, gemerkt Belg. 28. 4129368. Exploitatiewinst183,45} Kapitaal of totaal saldo op 1 Jan. 1929 2826,S3J. Voor de Chr. School alhier hebben zich 14 leerlingen opgegeven. Hedenmiddag bemerkte schipper A. v.. d. Ree op de terugreis van de garnalen- visscherlj, dat er een vaartuig gemerkt B.R.U. 135 op den Hinder zat. Toen hy naderby kwam bleek het dat er maar een persoon aan boord was. Van de Ree heeft het scheepje toen behouden in de haven gebracht. Door G. Non, alhier, is een woning onderhands gekocht van P. Verbiest gelegen in Elve. Van de Stoomboot My. vanNievelten Goudrinan, heeft de 16-jarige J. de Ryke alhier een aanstelling ontvangen als jongste bediende aan boord van het stoomschip „Alcione". Door de garnalenvisschers is de vorige week 5 dagen gevischt en gemiddeld 70 K.G. per dag en per vaartuig gevangen. GOEDEREEDE. De 15-jarige D. Brugman had het ongeluk achterover van een wagen te vallen en zich zoo te verwonden, dat geneeskundige hulp noodig was. Dinsdagavond gaf het muziekgezel schap Apollo alhier, ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Juliana een goed geslaagd concert. Alhier worden pogingen aangewend om een voetbalclub op te richten. OUDDORP. Vorige maand zijn uit deze gemeente vertrokken: C. Diemer en gezin naar Hillegersberg; P. Boelaars naar Nieu- wenhoorn; Kr. v. d. Bok naar Stellendam; Jan Meijer en gezin naar Rozenburg; A. West- dijk naar Oude Tonge; T. Tanis en gezin naar Nieuwerkerk; L v. d. Linde en gezin naar Rotterdam; H. A. Aalbregtsen en A. C. Aalbregtsen naar Zwartewaal. Ingekomen: P. D. Kurvink v. Oude Tonge. Keuring Nat. Militie. Goedgekeurd zijn: Akershoek, Abraham; Akershoek, Willem; Berkenbosch, Dingeman; De Jong, Gerrit; Moerkerke, George; Sandifort, Hubert; Van ddr Sluis, Hendrik en Tanis, Teunis. Voor goed ongeschikt: Klepper, Jacob; Komtebedde, Jan Joh. en Meyer, Jan Leen- dert. NIEUWE TONGE. De prijzen van de koe peen zijn weer levendiger. Men besteed thans weer 1,50 per H.L., eigenheimers 1,50, Bevelanders 1,75 en uien 1,25 per H L. De heer M. Zweerus alhier, heeft ont slag gevraagd als nachtwaker en karreman. De Rijksontvanger zal in plaats van op 9 Mei a s. (Hemelsvaartdag) op Donder dag 16 Mei d.a.v. in deze gemeente zitting houden tot het innen van 's Rijks directe belastingen. Ten bate der stichting van alleen staande blinden te Wolpheze is ingezameld 39,60. OUDE TONGE. De huisvrouw van den heer Joh v. d. Berg is naar het Eudokia- ziekenhuis te Rotterdam vervoerd tot het ondergaan van een blindedarm-operatie. Voetbal. A.s. Zaterdagavond speelt Xerxes tegen de Jonge Spartaan; Zondag middag 1 uur Xerxes II tegen N.T. V.V. en Zondagmiddag 3 uur Xerxes I tegen de Zwaluwen. Alle drie bovengenoemde matchs worden gespeeld op het terrein aan den Langeweg. DEN BOMMEL. Volgens den regenmeter viel hier over de maand April j 1. 31.7 mM. regen tegen 45.4 mM. over dezelfde maand van het vorige jaar. In deze gemeente moeten op onderschei dene plaatsen de gasbuizen worden opgegra ven en door nieuwe vervangen worden we gens het voorkomen van lekkage. STAD AAN 'T HARINGVLIET. J.Groe nendyk heeft zyn woon- en winkelhuis on derhands vei kocht aan Joh. Meiaart Az. De Emmabloemcollecte heeft in deze gemeente opgebracht 27,71 J. Een woord van hartelljken dank aan de coilectantes, de dames M. Korvink en P. Kreeft, die ijverig en vriendelijk de bloempjes ten ver koop aanboden, vindt hier voorzeker een goede plaats. Het heffiugspercentage voor de plaatse lijke inkomstenbelasting werd voor deze gemeente vastgesteld op 2 en de te heffen opcenten op de Ryksinkomstenbelasting op 80. Aan de byzondere school is tot helpster in de nuttige handwerken aangesteld de wed. K. Helm. Het aantal leerlingen dat 1 Mei is toe gelaten bedraagt voor de Openbare Lagere School 20 en voor de BLjzondere School 12. ROCKANJE. In de jongste raadsvergade ring alhier werd besloten te voldoen aan het verzoek van Rockanjes V. V. V. le. dat aan het strand weder het planbier, weggeslagen by stormvloed, wordt aange bracht 2e. dat de weg, ioopende van af 't café Duinoord" tot de woning van den heerM. A. van Soest zal worden verbeterd; 3e. afwyzend te beschikken op het verzoek om een jaarlyksche subsidie van 100,—. Waar het kampeeren in de bekende duinvallei alhier niet meer wordt toegestaan, heeft de heer A. E. de Vries in overleg met B. en W. van Rockanje aan den duinrand achter zyn woning een kampeer terrein ingericht van ruim 1600 M2., dat aan de eerste eischen van hygiëne zal voldoen, n.l. overvloed van duinwater en een viertal behoorlyke W. C.'s, zoowel die voor dames, als die voor heeren. Door het duin komt men op het ook zandig terrein, dat aan 2 zijden beschut is door ge zellig hoogopgaaude groene duinhagen; en aan de oostzijde een schilderachtig uitzicht biedt over akkers en weiden in de richting van de dorpskom. Het lykt ons daar een uitnemend frisch, rustig hoekje, vergenoeg van den grooten weg. Aanvragen by het Hoofd der gemeente, waar formuliren ver krijgbaar zyn met bepalingen, aan welke de kampeerders(sters) hebben te voldoen. De Proeftuin te Middelharnis. Dat op ons eiland de tuinbouw zoetjesaan begint door te breken, is een niet te misken nen feit. In den afgeloopen winter is hij met een 17 a 18-tal druivenkassen verrijkt en zoo hier en daar hoort men by onze boeren ook weer al plannen voor het bomende najaar om tot kassenbouw over te gaan. Over het al of niet aanbevelenswaardige daarvan willen we nu niet spreken. Maar wel willen we een andere zaak, die hiermede nauw in verband staat, naar voren bren gen. En dat is: hoe weten die eerst-beginners de kassen vol te krijgen en vol te houden met een eerste klas product Dat hebben ze toch zeker niet uit eigen koker? Daarvoor zullen ze toch wel voorlichting noodig gehad heb ben en noodig hebben. Wat men nog nooit gedaan heeft, weet men niet en kent men niet. En dat men bij den tuinbouw met heel andere zaken en heel andere moeilijkheden te maken heeft, en dan speciaal nog wel by de glascultures als, in den landbouw, is een niet te weerspreken feit. Goede voorlichting is dan ook alleszins noodzakelijk. Waar zal men die goede voor- lichting beter krygen, dan bij demenschen, die de praktijk door en door verstaan? We weten, dat door verkeerde voorlichting en eigenwysheid dit seizoen voor enkele dui zenden guldens aan plantmateriaal op ons eiland is verloren gegaan. Laat men zich toch houden aan wat betrouwbare en be voegde personen zeggen. De meest aange- wezen plaats om die inlichtingen te bekomen is wel de proeftuin te Middelharnis. Week aan week kunnen we de bekende adverten tie in de plaatselijke bladen lezen, datdezr tuin dageiyks geopend is en dat de tuinman steeds bereid is adviezen te geven. Dat die adviezen op prys worden gesteld weten we uit meer dau één mond. Zoowel voor glas als vollegrondscultures kan men bij hem terecht. We zouden dan ook zeggen, dat wie aan kassenbouw of vollegronds tuinbouw denkt, die moet bij hem eens gaan kyken en met hem gaan praten. Maar niet alleen, dat de Proeftuin deze adviezen geeft. De proeftuin zorgt er ook voor, dat de a.s. tuinbouwers onderlegd per soneel kunnen krijgen. In de maand Maart is er door den proeftuin een tuinbouwcur- sus afgeleverd met cursisten, die er zijn mochten. En ook in den komenden winter zal er getracht worden een nieuwen cursus in het loven te roepen. De leerlingen, die dezen cursus bezocht hebben, hebben de voor ons eiland meest noodige kennis op gedaan. Zonder proeftuin zou er zeer waar- schynlijk ook geen tuinbouwcursus gegeven worden. En waar de tuinbouw nu zoo doorbreekt en allerwege kassen gebouwd worden, heeft het bestuur vau den proeftuin gemeend de tuinbouwers op billijke wjjze van goed plantmateriaal te moeten voorzien. Daarom zal met bekwamen spoed een kweekkas en verwarmde druivenkas worden gebouwd, waarin tomatenplanten, komkommerplan- ten en druivenboomen kunnen worden ge kweekt, om ze aan de kassenbezitters te verkoopen. Het voordeel daarvan zal ieder duideiyk zyn, die weet, wat een getob het dit jaar geweest is, wat een kosten er over kwamen eer de planten hier waren en welke planten vaak ontvangen werden I Maar volgens de statuten worden de planten in de eerste plaats geleverd aan de leden der vereeniging. We willen er dan ook eens op wyzen, dat nog zoo'n groot aantal menscben, die lid konden zijn, geen lid zijn. Me dunkt, voor wat, hoort wat. De adviezen, die men krijgt, de menschen, die men in de eigen kweekerij als werk kracht krijgt èn het voordeel van goed, ge zond. goedkoop plantenmateriaal is meer waard dan de eene gulden contributie,|dien men betaalt. Met een opwekking om lid te worden van deze nuttige instelling, die nog slechts door (Adv. een 100-tal landbouwers wordt gesteund, moge ik eindigen. In enkele vervolg-artikeltjes willen we eens na gaan, wat de proeftuin aan gegevens verstrekt. C. SMITS. MIDDELHARNIS. Geboren: Petronella, d. v. Iz. v. d. Slik en J. Taaie. DIRKSLAND. Geboreni Pieternella, d. van Arij van der Groef en Adriaantje van den Tol; Willem, z. van Abraham Nieuwland en Adriana Wil- belmina van der Klooster. Ondertrouwd: Steven Stolk, j.m. 28 j. en Jannetje Bette, j.d. 23 j. Getrouwd! Abraham Markwat, j.m. 24 j. en Johanna der Weduwen j.d. 21 j. te Ma- lissant. Overleden! Johanna Pieternella Duivelaar 56 j. echtg. van Johannis Cornelia van Put ten Pieternella Adriana Moerkerk 82 jaar echtg. van Paulus Gestel. HERKINGEN. Getrouwd: Pieter Nys Hogerwerf, jm. 33 j. en Abra van Dijk, jd. 28 j. Overleden! Abraham Heyblom, 74 j., wedn. van Maria Cbr. van der Giezen. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: Arie vau Alphen Lz. j.m. 24 j. en Teuntje Cornet, j.d. 23 j.; Cor Dorst Mz., j.m. 29 j. en Maria Luchten- burg Ld., j d. 22 j. Getrouwd: Steven Nachtegaal, j.m. 23 j. en Joh. v. Dreunen, j.d. 19 j.; B. J. van Ballegooij, j.m. 31 j. en Aagje Holleman, j.d. 24 j. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Geboren; Jannetje, d. v. J.Maliepaard en B. v. Damme; Willem Pieter, z. van C. Jelier en L. B. v. d. Welle. Overleden: Anthonie Trommel, 78 j. we? duwnaar van Lyntje Roodzant. HELLEVOETSLUIS, van 19-26 April. Ondertrouwd: Jan Essenberg, 27 j. en Margaretha Langeveld, 27 j. Getrouwd: Jan Jakobus Luyendljk, 27 j. en Adriaantje Maartje van de Polder, 25 j. BRIELLE, van 19—25 April. Geboreni Adriaan Neeltje, d. v. W. Vlas blom en H. A. Verbeek; Maria Johanna Henrietta, d. v. G. Graafland en M. D. Kruik. Ondertrouwd! D. v. Ryswyk en J. C. Stalenburg. Getrouwd! J. Gottschal en J. Dedert. Overleden: Catharina Barneveld, 84 j., wed. van H. C. Racké. CLIVIA'S UIT ZAAD KWEEKEN. De Clivia's (riemenblad) is een algemeen voorkomende kamerplant en de oorzaak daarvan ligt voor de hand. De plant bloeit zeer fraai en bovendien stelt de Clivia geen hooge eischen wat de verzorging betreft. Dat bloeien laat nog wel eens op zich wach ten en menigmaal wordt de verzuchting geslaakt, waarom toch de Clivia niet bloeit en wat daarvan wel de oorzaak kan zijn. Vanuit de verte laat een dergelijke vraag zich niet zoo gemakkelijk beantwoorden, terwyi de verstrekte gegevens in den regel een afdoend antwoord Diet bevorderen. De oorzaken van het niet bloeien kunnen velerlei zyn en het feit dat de plant tien k twaalf bladeren telt, bepaalt nog niet dat de plant reeds bloeirijp is, aangezien ook de dikte van den voet, de omvaDg van de spruit in dezen een geducht woordje meespreekt. Op de kweekeryen bloeien de Clivia's van zaad opgekweekt na ongeveer 3 jaar, doch in de kamers gekweekt duurt dit langer. Is de omvaDg van de spruit 4 a 5 cM., de plant gezond en behooriyk verzorgd, dan kunnen bloemen verwacht worden. Het kweeken van Clivia's uit zaad is wer kelijk geen heksentoer en kan met eenvou dige hulpmiddelen in de kamer geschieden. Na den bloei ontstaan de vruchtbessen, waarin de vleezige zaden opgesloten zyn. Zoodra deze een hoogroode kleur hebben, zijn ze rijp om geplukt te worden, waarna we deze zaden in schoon water wasschen. Het zaaien kan geschieden in speciale zaadtesten, doch ais deze ontbreken, zijn gewone bloempotten eveneeDS goed voor het beoogde doel. Zoo'n zaadtest of bloempot vullen we eerst voor ODgeveer met pot scherven en vullen vervolgens tot eenige centimeters beneden den potrand aan met gezeefde bladaarde, vermengd met een band wit zand. Is de aarde behoorltik aangedrukt, strooien we er nog een laagje zand overheen en wo zyn klaar om te zaaien, of juister gezegd, om de zaden te leggen. Met een tusschenruimte van ongeveer twee cM drukken we de zadeD gedeelteiyk in de aarde, gieten voorzichtig of doen dit voor het leggen der zaden, en bedekken alles met een glasruit. Droogt de grond te veel uit, dan opnieuw voorzichtig gieten, nadat we ons eerst van de meer of mindere vochtigheid hebben overtuigd. Na verloop van ongeveer een maand is er leven te be-

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 5