v.ROSSEM'* ZEEPAARD IS» „Hotel-Restaurant SIMONS" INGEZONDEN MEDEDEELING Ingezonden Stukken. LOGEEREN BOERENVISMARKT 12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voor U 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 4 MEI 1929. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING naamste punten van het regeeringsprogram zijn: Tenuitvoerbrenging der ontwapening, rati ficatie der Geneefsche conventies inzake den chemischen oorlog en den particulieren han del in wapenen, wijziging der kieswet, waar door het mogeljjk wordt de Eerste Kamer af te schaffen, benevens verschillende econo mische maatregelen. Vooral de eerste punten hebben een vérstrekkende beteekenis, doch of dit alles binnen afzienbaren tyd zal worden uitgevoerd is een open vraag. Een opmerke lijk feit bij deze verkiezingen is eveneens, dat de communisten er niet in geslaagd zjjn een zetel te bemachtigen. Deze teleurstelling kunnen de communisten moeilijk verkroppen en dikke krokodillentranen worden vergoten, nu geen der hunnen de groote reclametrom in de Kamer kan laten hooren. De Berlijnsche communisten zijn eveneens vertoornd en wel over het betoogingsverbod op 1 Mei. Ze waren dit trouwens niet alleen, want ook de radicalen van rechts zyn tegen dit verbod heftig gekant. Straatbetoogingen waren verboden door de politie, doch de com munisten hadden van te voren reeds aan gekondigd, dat ze zich hieraan niet wenschten te storen. Reeds eenige dagen van te voren zijn er harde klappen gevallen, waarbij tal- rij ke arrestaties zij n verricht en waarbij eenige agenten op een flinke dracht slaag zijn ont haald. Doch dit alles is slechts een voorspel van de groote reclamedag met knal ensis- effecten, waarbij heel wat beentjes worden gekraakt en heel wat bebloede koppen het uiteindelijk resultaat zyn. Om gedeeltelijk bijgeschaafde kanibalen te zien is het in deze verlichte eeuw niet meer noodig naar de donkere binnenlanden van Afrika te ver trekken. Europa brengt er heel wat meer. Op den Balkan dat ook al geen al te gun stige reputatie heeft en waarvan men nooit veel goeds kan verwachten, is het tot heden betrekkelijk rustig geweest, althans opper vlakkig. Vanuit Roemenië, waar het kabinet Maniu nog altijd aan het roer zit, zeer tot spijt der liberalen en de talrijke geestverwan ten hiervan die een vet baantje hebben ver loren, ook een geldige reden om bezwaar tegen een regeering te hebben en een zeer gewichtige zelfs, komen berichten, dat mili taire kringen een staatsgreep voorbereiden, tot instelling eener militaire dictatuur. Dat ontbreekt er eigenlijk nog maar aan. Hoe eerder deze houwdegens zich met de politiek bemoeien, des te eerder staat de zaak daar opnieuw in brand. Nu we het toch over brand hebben, komen we tevens op den brand in het Bulgaarsche parlementsgebouw te Sofia. De groote vergaderzaal van dit parlements gebouw is geheel uitgebrand, waarbij talrijke kostbaarheden zijn verwoest, o.a. verschil lende schilderijen. Prima de Rivera is geweldig ontstemd over de aanhoudende ongunstige buitenland- sche berichten over Spanje.Uet aantal onte vredenen is miniem en de groote meerder heid is zoo tam, dat ze uit het handje eten. Wat een vreeselijk onrecht doen die buiten- landsche ongeloovige Thomassen het rustige, uit het handje-etende Spanjaarden toch wel aan. De regeeringscrisis in Oostenrijk duurt nog altijd voort, aangezien dr. Ender zich wegens ernstige ziekte van zijn vrouw ge noopt zag voor het kanselierambt te bedan ken. Nadien zyn er reeds meerdere candi- daten genoemd doch tot een oplossing is het nog niet gekomen. Een origineele benoeming van een bur gemeester wordt uit Eubin gemeld Dit bad plaatsje met 15000 had een nieuwen bur gervader noodig, waarvoor zich 200 lief hebbers aanmeldden. Uit deze 200 werd een drietal opgemaakt. Iedere candidaat hield voor de gezamenlijke burgerij een rede over de taak van een moderne gemeente, in het bijzonder een- badplaats. De winnaar van dezen oratorischen wedstrijd werd een jonge man van 26 jaar. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Ditjes en Datjes. Naar men zegt heeft de lente haar zege vierenden intocht gedaan, d w.z. de tijd, dat de lente moet beginnen is er, maar we hebben nog maar héél weinig van haar zijn onder ons gezien, 'tls alsof heel de natuur nog in een diepen slaap gedompeld is. Slechts hier en daar vertoont zich een klein groen sprietje, een knopje of ook wel eens een bloempje. Wij echter zitten nog lekker warm bU de kachel te verkleumen van koude, in afwachting op de dingen die komen. Goed een maand geleden dachten we met sidderen en beven aan die ijsmassa's; wanneer die eens gingen kruien. Maar gelukkig zijn sneeuw en Ijs verdwenen, zonder noemens waarde schade te hebben aangericht. Laat ons er wêl dankbaar voor zijn. Ook de mensch ontwaakt uit zijn droo- merigen toestand, en komt zoo langzaam tot het bewustzijn van zijn plichten. Het jonge bloed dat onze jeugd begint te prik kelen, drijft hen naar buiten in de frissche voorjaarslucht Langzaam, heel langzaam begint alles weer te herleven, heel de natuur schijnt ontdooid. Toen ik vanmorgen „Onze Eilanden" op mijn schrijftafel zag liggen, en de verschil lende artikeltjes eens doorlas, dacht ik zoo by mijzelf, 'tis alsof wy menschen ook ont dooien. Het eerste blad viel my bijzonder op. Met dikke, vette letters stond daar te lezen: „Boetvaardigheid." Hé, dacht ik, wat zullen we nu krijgen. Gaan ze daar eindeiyk eeus berouw toonen en boete doen! Gaan ze daar nu inzien, dat God oneindig heilig en rechtvaardig is, en Hy in heiligheid en recht vaardigheid gediend wil worden. Gaan ze't nu toch inzien, dat Hij met bedrog, kuipe rijen, trucs en kneepjes niet gediend wil zijn. Gaan ze 't nu inzien, dat Hij bestuurt, Hij regeert, en Hij alles tot stand brengt en niet wy. Wy zaaien. Hij geeft den was dom; maar, als we onkruid zaaien, dan zullen we ook onkruid maaien. „Doet boet vaardigheid indien gy geen boetvaardigheid doet, zoo zult gy allen gelijk verloren gaan," las ik eens boven den ingang van een klooster. Al verder lezende bemerkte ik, dat „Onze Eilanden" een boetpredikatie hield voor een zeker blaadje. Nu, dat is ook wel eens goed, maar ik vrees, dat alle moeite om diezelf- heiligverklaarde, verstokte menschen te be- keeren, toch te vergeefs zal zijn. In ieder geval heb ik van die arme zondaarspreek werkelijk genoten; vooral de gedachten- wisseling tusschen „Onze Eilanden" en dat blaadje vond ik zoo innig. Dat was een preek, waar nog wat in zit. Bravo I Eilanden! Ga maar zoo voort op den ingeslagen weg. Wat zal het vreeselijk zyn, voor zulke heilige menschen, als ze eens voor dien rechtvaar digen Rechter zullen staan om rekenschap af te leggen. Ze gelooven nu al heel brave Hendrikken te zyn, maar dan Heero, ik heb voor Uw kerk gewerkt (met trucs); ik heb Uw koninkryk helpen uitbreiden (door be drog); ik heb schooltjes opgericht (met valsche handteekeningen); ik heb... enz Maar dan dat ontzettende oordeel: gij hebt je zelf gezocht, je hebt mij niet gediend, maar je eigen ikniet mijne eer, maar je eigen eer heb je gezocht. Ga! Ik ken je niet En ze dachten, deze stakkerds, dat ze toch zulke flinke werkers waren in Gods wijn gaard, en nu wil Hij ze niet eens kennen. Gal klinkt het op ernstigen toon. Ga! en kom mij nooit meer onder de oogen, gij addergebroedsel! Dat stichtelijk blaadje, dat die boetpreek in ontvangst moest nemen, ken ik niet. Het zal wel niet iftel bijzonders zyn, anders hadden we 't wel bij ons op 't bureau of in 't archief. Ik beschouw dat blaadje als een krielhaantje, dat met zyn grooteren broeder den huishaan ruzie zoekt, maar toch op een afstand blijft om de sporen van zyn tegen stander niet te voelen, en daarom maar een beetje kraait Gunnen we de kleintjes toch ook eens een pretje! Ze doen geen kwaad. De lezers van dat blaadje zyn heel vrede lievende menschen; Ds. Kersten heeft het zelf in de Kamer gezegd als hij sprak over die uitspattingen in Herkingen. ,,'t Zyn zulke vredelievende menschen." Of de burgemees ter van Herkingen dat ook zal zeggen??? Weer een bewijs van wat ik reeds schreef, de godsdienst voert tot revolutie en opstand, met verachting van alle gezag. Dwaze men schen die we zijn! Zou God werkelijk be hagen daarin scheppen, indien we ons tegen het wettig gezag aankanten? Onder Plaatselijk nieuws vond ik naast auto-ongeluk, blindedarm-operatie, aardap pelen en koepeen, nog een ander berichtje n.l. „Alhier is opgericht een Hervormde schoolvereeniging op G.G." enz. Dus, indien ik goed lees, dan wil dat zeggen, een Neder- landsch Hervormde schoolvereeniging op ge reformeerden grondslag; liever gezegden duidelijker uitgedrukt, een vereeniging met de Hervormde vlag in top, maar met gere formeerde geloofsbelijdenis; onder deze vlag wil men dus zieltjes kaperen voor de gere formeerde kerk en deze laatste uitbreiden. Niet genoeg dus, trucs te gebruiken, valsche handteekeningen op de lijst te plaatsen enz. enz. neen, onder een valsche vlag willenze zeilen, en dan schamen ze zich nog niet. Waarom niet liever eerlijk met de kleur voor den dag gekomen en de gereformeerde vlag uitgestoken? Wat geeft dat ten slotte? De opzet is al valsch, hoe kan van deze zoogenaamde vereeniging nog iets goeds komen, en hoe zou God het werk dezer ver eeniging in valschheid en onoprechtheid ge boren kunnen zegenen? Dat deze vereenigiffg er is, was voor mij niets nieuws; ik wist allang waar dat broed- nest was, en welke kuikens daarin waren. Misschien heb ik ze door mijn laatste artikel uit het nest gejaagd, en dat zou ik erg jam mer vinden, want dat was niet mijn bedoe ling. Voor my hoeft niemand bang te zyn. Ik zou haast zeggen, kuikentjes, gaat terug in jelui nestje, wat doen jelui in de gure lentekoude? Gaat naar jelui moeder en zegt haar, dat het mis is. In de Staatscourant heb ik nog niets van de oprichting van deze vereeniging onder valsche vlag gelezen. Ik denk, het zalmaar een sectengroepje zijn, en geen vereeniging. Het doel van die vereeniging is my ook niet bekend, maar weten ze't zelf wel? Nu, 't be gin is al niet heel mooi, noch de manipula ties en trucs. Ik geloof niet, dat die ver eeniging zoo bijster in den smaak zal vallen Werkelijke, geloovige Christenen die alles met de oogen des geloofs zien, zullen wel op een afstand biyven staan. Nu, in ieder geval wensch ik die vereeniging goede beter schap! Verder las ik met groote belangstelling het verslag van de gemeenteraadszitting te Middelharnis. Ook daar schynt het te gaan dooien en de lentezon dat historisch zaaltje te gaan verlichten. Enkele leden schijnen nu toch die trucs en valschheid vandieschool- oprichters te bemerken. Als men dat ver slag leest, dan ziet men toch zoo duideiyk, hoe fijn alles in elkaar gesponnen was. Een O. U. L. O. bouwen, ze dan dooddrukken en dan hadden ze meteen een christeiyke school. Ook hier weer schandelijke trucs. De tee- kening gemaakt volgens afspraak met den heer Inspecteur, stiekum veranderd, en wel zoodanig, dat ze voor hun doel geschikt zou zijn. Dus, maling hebben aan den heer In specteur; hem trachten te foppen; woord breuk. Bah! hoe eerloos! Doel heiligt de middelen. Gelooven die menschen nu wer kelijk nog aan een God die door zulke mid delen gediend wil zijn? Die teekening is veranderd zonder den wethouder daarin te kennen, natuurlijk, want deze bezit meer rechtvaardigheids- en eergevoel en zou dat niet hebben toegelaten. Op de vraag van dezen bedrogen wethouder, wat het motief zy, dat die teekening veranderd is en wel zonder zijn medeweten, gaf de voorzitter geen uitleg. Dat zal hy wel laten I Wat een gekonkel! Wat een gedraai! Wat een valsch heid Wat een zwendel I En dan durven zulke menschen over anderen den staf nog breken, of onze Roomsche broeders verwyten: Doel heiligt de middelen. Wat doen deze school- oprichters anders dan deze woorden zelf op een schandelijke, het christendom onwaar dige manier in praktijk brengen. Zouden nu de oogen van hen, die in beginsel het streven van deze vereeniging goedkeurden, nu nog niet opengaan? 't Is treurig, en voor de Nederl. Herv. Kerk een schande, dat zooiets onder haar vlag geschiedt, dat deze mis bruikt wordt. Ik vermoed echter stellig, dat in deze zaak het laatste woord nog niet ge sproken is. Die eenvoudige, goedgeloovige christenen doen mij leed, dat ook zij zonder bun schuld, door dien rommel, zooals een gemeente raadslid zich uitdrukte, de dupe worden. Maar geen enkel weldenkend mensch zal deze brave lieden een kwaad hart toedragen of scheel aanzien. Ze zijn te betreuren. Deze die zulke middelen gebruiker, om iets te bereiken, zy zyn een schandvlek op de vlag der Nederl. Herv. Kerk; een schandvlek voor het ware christendom. In de laatste gemeen teraadszitting kwam voor iedereen dat ge knoei en gekonkel toch zoo duidelijk aan 't licht. Ik verheug mij echter, dat er bij eenige leden van den raad een licht opgaat Nog is het niet te laat. Dat stichtelijk blaadje moe digt de voorstaanders voor een bijz. school aan, dapper voort te gaan; dus tot het kwaad aanmoedigen wil dat zeggen. Dat blaadje keurt dus al die manipulaties ook goed, en durft de menschen tot het kwaad aanzetten. Het vat geeft uit, wat het bevat. Verder las ik iets over de gasfabriek. Ook dat was voor mij geen nieuws. En dat zyn dan menschen die het wagen den staf over anderen te breken en steenen te werpen. „Een steen in euvelmoed door u gesme- [ten, Hy valt wellicht, geen sterv'ling kan het [weten, Op u terug. Gy die daar 't vonnis velt", enz. Dan schrijven zulke menschen nog een boekje over gascorruptie en de maatregelen die daartegen zouden moeten genomen wor den! Dat lijkt my juist als de manier van een patrijs. Indien dat beestje bemerkt dat zijn nestje ontdekt is, of er naar wordt ge zocht, dan tracht het door alle mogelyke manipulaties de aandacht van de plek waar het nestje is af te trekken, en den indrin- geling op een dwaalspoor te brengen. My heeft dat prulding van een boekje niet op een dwaalspoor gebracht. Ik wist waar het nestje was, en hield er mijn oog voortdurend op gevestigd tot anderen zouden komen en het ontdekken. Ik zou wel hebben gezorgd dat het patrijsje niet met zijn joDgen zou uitvliegen en een leeg nest werd gevonden. Ik bemoei mij ook met dien rommel niet; ze moeten het nu zelf maar uitzoeken. De wagen is in beweging gebracht, en nu voor uit! 'tls te hopen dat de frissche Meilucht niet al te zeer door die akelige gaslucht wordt vergiftigd. Misschien wordt die dikke stinkende gaslucht die by en boven de gas fabriek zweeft, langs kunstmatigen weg eens flink gezuiverd. Dat zal de gemeente Mid delharnis goed doen. Ieder jaar zal dat bureau wel worden schoongemaakt, maar laten ze het dit jaar nu eens goed doen. Bij iederen schoonmaak wordt wel eens iets over hel hoofd gezien, en dat begint dan op den duur te stinken. Een gasfabriek zoo vlak aan de straat gebouwd, wordt door iedereen gezien, en daarom moet alles in de puntjes zijn. Een raadslid sprak om de boeken van de gasfabriek eens te laten nazien. Ik begrijp dat niet. Van boekhouden weet ik niets, en ik weet ook niet wat daarmede bedoeld is. Ik weet echter wel, dat een accountant dat niet kan Ik kan een balans maken vol fouten en valsche boekingen, zonder dat een accountant dat bemerkt. Naast een accoun tant diene een man van zaken en praktijk, die het bureauwerk door en door verstaat en die ook weet waar de verschillende posten vandaan moeten komen en waar ze te vinden zfln. Een accountant weet dat in de meeste gevallen niet; hy kan ze optellen, aftrekken, vermenigvuldigen en deelen; hy kan ook proefjes nemen; maar op den bodem der zaak komt hij niet, omdat hy in de meeste gevallen een leek is in zaken doen. Voor sommigen die niet bijster veel op schoonmaken gesteld zyn, of die niet van drukte houden, is het misschien wensche- lyker maar geen schoonmaak te houden, en alles maar te laten zooals het was en is. Ze worden er misschien naar en zenuwachtig door. Men heeft zoo van die menschen. Nu, dag, hoor! 's-Gr. Dr. v. O. BAAR, MAAR WAAR! Volgens de Algemeens Bepaling van het „Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Ryksamb- tenaren 1928" worden onder „ongehuwden" verstaan: de gehuwde vrouwelijke ambte naar en de ongehuwde ambtenaar, voor zoover deze niet gehuwd is geweest. De gehuwd geweest zijnde vrouwelijke ambte naar, voor zoover deze niet is hertrouwd, wordt als „gehuwd" aangemerkt. Ergo: Een ongehuwde ambtenares is „onge huwd". Treedt zy in het huweiyk,dan blijft ze „ongehuwd". Sterft haar man (om van echtscheiding niet te spreken!), dan is zy plotseling „gehuwd". Hertrouwt zij, dan wordt ze weer als „ongehuwd" aangemerkt. Wordt zij ten tweede male weduwe, dan beschouwt het ambtenarenbesluit haar weer als „gehuwd". Enzoovoort! Raar, maar Waar! S. 'aan 't Haringvliet 3, Rotterdam 5, Dirksland 3, Groot Ammers 1, Den Bommel 1, Amster dam 1, Puttershoek 1, Fijna-rt 1, Kortgene 1, I ljsselstein 2, Sliedrecht 2, Sint-Annaland 1, Krabbendijke Dordrecht 3, Leeuwen Boven I, Schiedam I, Ierseke 1, Heusdenhout 1, i Hendr. Ido Ambacht 1, Antwerpen 1, terwijl 1 kind de Doofstommenschool te Rotterdam bezocht. Omtrent het gedrag en de vorderingen der kinderen werden per drie maanden van de hoofden der betrokken scholen inlichtingen ontvangen, welke over het algemeen bevredi gend waren. Op de Algemeene vergadering van 31 Maart 1928, werden in het Bestuur herkozen wegens periodieke aftreding de Heeren E. Mast en P. de Korte Sz. Er werden gehouden een Algemeene ver gadering en twee Bestuursvergaderingen, waar in de aanvragen der^schippers werden behan deld. De rekening en verantwoording van den Penningmeester sloot met een bedrag van 9083,55 aan inkomsten en uitgaven. Inkomsten. Saldo van 1927 4,30 Subsidie van het Rijk 4350, Contributie en bijdragen 149,25 Van de Boerenleenbank. 4580, INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. Totaalƒ9083.55 Uitgaven. Bijdragen in de verpleegkosten ƒ5484, Administratiekosten200, Drukwerk, porto- en incasso kosten en bodeloon68,05 Kosten van advertentiën en ver gaderingen28,20 Aan de Boerenleenbank 3300, Saldo3,30 Totaal9083,55 OUDE TON GE. Uitslag Aanbesteding Bur ger-Woonhuis voor rekening van den heer L. Slis te Oude Tonge. Architect G. van Varik te Middelharnis. Timmerwerk: I. Mosselman, Nieuwe Tonge 6100,— F. Osseweyer, Oude Tonge 6390, J. Korteweg, Ooltgensplaat 5793,— C. Lambert, Oude Tonge 5025, J. Mosselman, Ooltgensplaat 5940,— C. de Looze, Oude Tonge. 5345,- P. Snyder, Oude Tonge6500,- A. Kanters, Oude Tonge 5005,— S. Kastelein, Sommelsdyk 5750, A. v. d Doel, Sommelsdijk 6554,— M. Langbroek, Middelharnis 5694,- P. v. Rikxoort, Middelharnis 6690,— Metselwerk: A. v. d. Welle, Ooltgensplaat ƒ6955,— C. Smeets, Achthuizen6341,— Metselwerk, Timmerwerk en Smidswerk A. Kanters, Oude Tonge. 12136, C. Lambert, Oude Tonge 12156,— Metsel- en Timmerwerk: J. Mosselman, Ooltgensplaat 11880,— C. Spee, Sommelsdyk10960,— Met grooten dank gedenken wij de bereid willigheid der regeering voor de verhooging van den steun van 1.50 op 2.per week, waaruit wederom onbubbelzinnig is gebleken, dat deze bereid is de binnenvaart te helpen aan voldoend onderwijs. Ook nog een woord van dank aan alle be langstellenden en medewerkers der vereeniging voor het goede werk ten behoeve van het schipperskind verricht, inzonderheid hen, die door hun bijdragen dat werk hebben gesteund. In het belang van het schipperskind wekken wij U allen op onze Vereeniging in alle op zichten wel te willen blijven steunen. Het Bestuur: P. VAN SCHOUWEN, Eere Voorzitter. H. N. EVERAERS, Voorzitter. E. MAST Pzn., Vice-Voorzitter. D. VERWE1J, Secretaris. H. J. MEIJER, Penningmeester. D. W. VAN NIEUWENHU1JZEN, Leden. W. DEN ROOIJEN, P. DE KORTE Szn„ R. Bakelaar, Den Bommel14785,— M. Langbroek, Middelharnis 13994,— gegund. Smidswerk A. J. Delignie, Oude Tonge 795, M. Abregst, Oude Tonge497,50 Schilderwerk M. v. Noord, Oude Tonge. 2080,— 34ste JAARVERSLAG van de Ver eeniging Schoolfonds voor Schipperskinderen in Zuid-Holland" gevestigd te Oude-Tonge laatst goedgekeurd bij Kon. Besluit van 13 Juni 1925 No. 40 uitgebracht in de Alge meene Vergadering van 23 Maart 1929 n.m. 1.30 uur ten huize van A. J. van der Vliet te Oude-Tonge. Ter voldoening aan het bepaalde in art. 19 der statuten heeft liet Bestuur de eer het na volgende verslag uit te brengen van de werk zaamheden onzer vereeniging over het jaar 1928. Het jaar dat thans is voorbij gegaan heeft in vele opzichten rijke vruchten afgeworpen voor de bevordering van het onderwijs aan schipperskinderen. Ons Schoolfonds nam in omvang en beteekenis toe; zij trad in den loop van het jaar toe tot de op initiatief van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart te Am sterdam opgerichte Federatie van Vereeni- gingen voor huisvesting van schipperskinde ren met het doel deze lager onderwijs te doen genieten. Op 1 Januari 1928 werden ondersteund 39 kinderen. In den loop van het jaar hebben 11 kinderen de school verlaten en zijn 34 nieuwe leerlingen ingeschreven zoodat op 31 December 1928, 62 kinderen onderstand ge noten, waarvan 40 de O. L. School en 21 de Bijz. Lagere School bezochten, en wel te: Oude-Tonge 5 Lith bij Oss 1 's-Graven- moer 1, Sommelsdijk 1, Terneuzen 2, Goede reede 1; Ouddorp 2, Heinenoord I, Stavenisse 4, Geertruidcnberg 1, Deest 1, Ooltgensplaat 3, Papendrecht 5, 's-Grevelduin-Capelle 1, Stad Een diamant-wichelroede. In de Afrikaansche bladen wordt melding gemaakt van een wonderbaariyke uitvinding door een delve, in het district Lichtenburg, die zyn naam nog niet bekend wil maken. Sedert een paar maanden is hy bezig proeven te nemen met een eenvoudig instrument om de aanwezigheid van diamanten in den grond aan te toonen. Evenals de wichelroede de aanwezigheid van water in den bodem kan toonen, kan zyn instrument dat van diamanten doen. De daarmede genomen proeven waren overtuigend. Eerst bracht hy eenige personen op een stuk grond waar het instrument in 't geheel niet werkte, daarna verder gaande begon het te trillen, eerst zwak, daarna sterker. Uit de werking van het instrument toonde hy de richting aan van de rand van een streep diamant houdenden grond. Aangezien dit nog geen bewy's was, werd een toets genomen met de „toovermachine". Men begaf zich met het instrument op een stuk dooden grond, d.i. een stuk grond, waarop de machine niet werkte. De eigenaar van het instrument gaf eenige diamanten, welke in een papier moesten worden gewik keld, opdat zy niet zouden verloren gaan. Daarna werd hy geblinddoekt. Men borgde diamanten in een rechte lijn van ongeveer vijf voeten in het gras en onder den grond. De geblinddoekte werd daarna langs een omweg van de plaats weggeleid, rondge draaid tot een twintig stappen van de diamanteniyn gelegen en geplaatst met zyn gezicht in een rechten hoek van den diamant- lijn. Voetje voor voetje kwam de geblind doekte aangeloopen en zoodra hy bij den diamantiyn kwam, begon zyn instrument te trillen en bleef hij staan. Er zyn nog verscheidene proeven genomen en maatregelen werden genomen om bedrog te voorkomen. Ook op practisch gebied wer den goed geslaagde proeven genomen. De uitvinder heeft gegraven op plaatsen, waar aan de oppervlakte geen teekens waren dat de grond diamanthoudend was, maar waar zijn apparaat hem het overtuigend bewijs gaf, dat dit wel het geval was en het succes was verrassend. Thans is de uitvinder bezig op groote schaal, zyn plan is niet om zyn instrument op de markt te brengen, maar hy wil arme menschen aan claims helpen zonder eenige betaling. Met groote verwachting wordt uit gezien naar het verdere verloop van deze zaak.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2