RA Dl STOOMB0OTDIENST ï'TAftoi EERSTE BLAD Dienstregeling GIMBOBM'® advertentiën ZATERDAG 4 MEI 1929 11E JAARGANG. - N°. 51 Als een kat in 't nauw zit.... FEUI LLETON. De slachtoffers der Wraak. Dit de periode der Lijfstraffelijke rechtspleging. Kinderkopjes tilljnzaad f 19 f 20, witbloeizaailyDzaad 3 a f 19 de 100 K G. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 29 April. Do prijzen heden tteed aan de ochtendveiling der Coöpera. ive Tuinbouwveiling Rotterdam en omstre. g. a. waren als volgt: Eng. kaskomkom. :rs le soort 29-31, 2e soort 20-25, soort f 16—17, pl. gl. komkommers le irt 27-34, 2e soort 19-23, 3e soort 16, per 100 stuks; komkommerstek ƒ29 100 kg.; sla meikoning eerste soort 5.80 14.90, tweede soort 3.10-7 30 per 100 jpslavellen 13-23 c., spinazie 23 38 c, kg.; tomaten A 74 c., C 29 c. per pond; >ten 2,90 per 100 kg. WESTLAND, 27 April. Exportveiling. Sla 5-8 90, II 3 50-4.50 per ICO krop; nazie 25-31 per k.g. SOTTERDAM, 29 April. Heden waren jzen der aardappelen als volgtBrielsche ;enheimers le soort 1.90-2 25, Zeeuw- ie blauwe 73-3 30, eigenheimers ƒ1.10- 0, bonte 73-3.30, Brielsche eigenheimers 10- 1.60, bravo's ƒ22.80, poters 0 90- 0. red star 2 25 - 2 70, Bevelanders 1 50 80. Aanvoer flink, vraag kalm. Huiden, Leer, Wol, Diversen. ROTTERDAM, 29 Mei. Vlas. (Opgaaf van marktmeesters). Aanvoer 1500 kg. half loon 1.05—1.15, 9675 kg. Wauw schoon 1.10-1 30, 600 kg witZeeuwsch ƒ1.10- 5, 14,000 k.g. Groningsch 1.10 1.25, 10 kg Holl. geel 1.10—1.25, 2C00 k.g. uwroot 1 1.10 per kg. VERKOOPINGEN. DINSDAG 30 APRIL 1929, bij Inzet: en DINSDAG 7 MEI 1929, des avonds 7 uur, In 't Hotel de „Harmonie" afslag, van een ®Huis en Erf aan de Van Aerssenstraat te Sommelsdijk, thans bewoond door den neer Cornells Bups. Notaris VAN BUUREN. HUMOR. Mogelijk. IMartha: „Ik geloof dat Bertha erg ongeluk je in haar huwelijk is; hoe heeft zij eigenlijk In man leeren kennen?" jGreta: „Hij heeft eens op straat haar zijn Irapluie aangeboden." IMartha: „Dan is ze alzoo van den regen in In drup gekomen." MIDDELHARNIS-ROTTERDAM v.v. via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 7 Oct, 1928 van Middelharnis op Maandag en Dinsdag V. Middelbands 4.30 ?m. A. Vlaard. 7.00 vm.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beb. Zon- eo Feestd.) Middelharnis 6.40 vm.A. Vlaard. 9.10vm.** A. Rotterdam 10.00 ?m. A. Brielle 10.20 vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag V. Rotterdam 2.15 nm. V. Vlaard. 3.00nm. f A. Middelharnis 5.30 nm. Overige dagen (beb. Zoo- en Feestd.) Van 7 October t/m 3 November en vana! 10 Februari. V. Rotterdam 3.00 nm. V.Vlaard. 3 55nm ft V. Brielle 2.25 nm.§ A. Middelharnis 6 20 Van 4 November t/m 9 Febrnarfl V. Rotterdam 2.15 nm. V. Vlaard. 3.00 nm. f A. Middelharnis 5.30 nm. In aansluiting op den trein van 7.21 vm en 7.12 vm. van Vlaardlngen. In aansluiting op den trein van 9.21 vm. en 9.42 vm. van Vlaardlngen. f In aansluiting op den trein van 14.40 (2.40) en 14.51 nm. (2.51) te Vlaardlngen. tf In aansluiting op den trein van 15.40 (3.40) nm. en 15.51 (3.51) te Vlaardlngen. Te Vlaardlngen overstappen. Op Zaterdag 1.25 n.m. AU Feestdagen xljn te beschouwen Nieuwjaarsdag, 2e Paaacbdag, Hemehaartsdaf 2e PJabsterdse en de helde Keratdeeea. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraaf. Kuomsu Prijs per kwartaal Losse nummers f 1,- 0,07° van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaan vragen i,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt lederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Wanneer een misdadiger van twee zijden beschuldigd wordt, dan zal hij de zwakste beschuldiging uitkiezen om tegen te agee- ren en al het mogelijke doen om de andere, de sterkste beschuldiging steeds te ontloopen. Als nu echter ook nog die zwakste beschuldiging hem het vuur aan de schenen legt, dan neemt hij z'n toe vlucht tot list en brutaliteit. Een brutali teit, zóóver doorgevoerd, dat hij zelfs tracht zijn beschuldiger in de schoenen te schuiven, waaraan hij zélf schuldig is. Dit is de taktiek van een sekteblaadje, als het de vereeniging „Volksonderwijs" tracht zwart te maken. De leugens alle onder den loupe nemen zou zonde zijn van den tijd. Een kort overzicht is dan ook ruim voldoende, om den onzin ervan aan te toonen. le Leugen; Is het niet slinksch en stiekum, als de opruiers tot de oprichting eener Christel. School achter de coulissen blijven en er handteekeningen verzameld zijn, met den burgemeester als lokmiddel wiens handteekening dan later weer ver dwijnt. Doen er geen geruchten de ronde, dat er zelfs valsche handteekeningen geplaatst zijn? (voor een kind o.a., dat reeds in 1925 moet gestorven zijn.) 2e Leugen: Is natuurlijk met de haren bijgesleept. Wat doet het er ten slotte toe, wie ermee belast wordt? 'tls en blijft een overbodige belasting, waarvan Middelhar nis stellig niet het kleinste deel zou moe ten dragen. 94 Red. Zie art. 86 lste lid L.O. Wet 1920. 3e LeugenHet argument, als zou het Christenkind Christelijk onderwijs verlan gen, is gelogen. De waarheid is, dat een clubje sektariërs zoogenaamd Christelijke Scholen willen bouwen met politieke oog merken. 4e en 5e LeugenZouteloozer kan het al niet. Men weet heel goed, dat die scholen in den volksmond zoo genoemd worden, en om nu precies de sekte uit te zoeken, waartoe elke school afzonder lijk behoort, dat is alleen een sektariër gegeven. Wij vinden hier waarachtig ook nog een klein waarheidje tusscben de regels, n.l. dat zelfs het interkerkelijk karakter dezer school in het personeel uitkomt. Dat is, geloof ik, werkelijk zoo. 6e LeugenDe versnippering zal leiden tot verslechtering van het onderwijs. Dit is geen leugen maar absoluut de waarheid. Erger nog, het voert tot tweedracht, fanatis me en politiek gedrijf. (Zie Herkingen) Red. 7e LeugenHier mankeert nog maar aan, dat het blaadje niet beweert, dat de schoolbouwmanie de belasting zal verla gen. Nog een aardig trucje (christelijk na- (UIT HET DUITSCH.) tuurlijk) is het ingezonden stukje van G. R., een linksch partij-lid dus, dat zich met de scholenproductie accoord verklaart. Wij hebben ook menige opmerking gehad van rechtschen, die er allesbehalve over ge sticht waren, dat men tot zulke middelen zijn toevlucht moest nemen om maar met geweld scholen te stichten. Alle scholen vinden zij de zonde niet waard, die daarom nu al bedreven is. Men kan ze dan beter weglaten. Laat G. R. intusschen maar gauw naar rechts overloopen, want links heeft in zul- ken stellig geen vertrouwen. Ook de opmerking van G. R. over ge konkel 'op kaai en Boumanplein zal wel betrekking hebben op rechtschen, en is terecht zéér laakbaar. Doch, past deze bemerking ook toe op de christelijke school-stichters, maar men zoeke dan deze complotjes 's avonds, als het donker is. A. P. Verkrijgbaar bij alle Boekbandelaren 14) Zou zijn moeder hem iemand tegemoet ge zonden hebben. Haar groote bezorgdheid liet zulks verwachten. „Hei! hei!" schreeuwde hij u«t alle macht. De wind gierde akelig door het woud, terwijl de regen kletterend neerviel, de man kon waarschijnlijk zijn stem niet hooren. Nochtans herhaalde hij al luider en luider zijn geschreeuw. Vergeefs! Maar tochstond de gedaante niet stil hoe? Zij verdween. Zij verdween en Eduard kon verder niets ontdekken. Waarom zou hij nu "°g langer in den regen vertoeven? Hij begon te draven en kwam doornat thuis, waar zijn moeder hem aan het hoofd der talrijke bedienden onder betuigingen van deelneming ontving. Hij verhaalde wat hij op het bergpad gezien had en zijn vrees dat deze persoon hem tegemoet gezonden zou zijn. »Dp den berg," mompelden de bedienden. „Dat Is "et spook geweest, want een mensch zal zich 10 u „Weer niet op den berg wagen." „',U|antwoordde Eduard lachende, „dan is het spook voor mij bevreesd geweest, want op mijn roepen verdween het." "a?s,t'g begaf Eduard zich naar zijn kamer, rw if verkleeden. oeaienden bleven elkaar angstig aanzien. INGEZONDEN MEDEDEEL1N G. met mooi, dik haar. Het haar groeit veel sneller als gij dat metPurol behandelt. Als men zoo nu en dan slechts een weinig Purol goed in de hoofdhuid wiijft, dan wordt daardoor de haargroei krachtig bevorderd en het haar mooier en dikker. Week-revue. Binnenland,. Aan het aantal groote branden komt een voudig geen einde en het ziet er naar uit, dat de couponschaar het volgende jaar niet stomp zal worden door het knippen van een vet dividend eener assurantie-maat- schapptj. Het begint op een wedstrijd te ge lijken tusschen Amsterdam en Rotterdam, een strijd om het brandkampioenschap groote branden 1929. Rotterdam heeft weer een goede, worp naar dit nieuwe kampioen, schap gedaan en opnieuw heeft in de Maas stad het roode haantje gekraaid. Ditmaal was het een groot meubelmagaztjn in de Ripstraat benevens verschillende aangren zende panden, welke een prooi der vlam men werden. De Rotterdamsche vrijwillige brandweer wordt wel zeer zwaar aan den tand gevoeld in de laatste weken en stond nu voor een ontzaglijk zware taak, waarvan ze zich behoorlijk hebben gekweten. De vuur zee was zoo geweldig, dat de vuurgloed uren in den omtrek was waar te nemen. Slechts door de uiterste krachtsinspanning is het gelukt een verdere uitbreiding te voorkomen en het dreigend gevaar te bedwingen. De aangerichte schade beloopt ongeveer één millioen. Voor de Rotterdammers was het een mach tig schouwspel, terwijl de ongure elementen van de verwarring misbruik maakten, door bij de ontruiming der belendende perceelen onder den dekmantel van hulpbetoon, arme slachtoffers te bestelen. De mentaliteit van een hyena op het sombere slagveld. Nadat de „Schoonheidskoninginnen", wat zoo zoetjes aan lichtelijk vervelend begon te worden, heeft ons kikkerlandje het ver- eerend bezoek gehad van de Engelsch6 Spoorwegkoningin. H.K.H. kwam als ver tegenwoordigster der Engelsche spoorweg mannen en vrouwen steun vragen voor de algemeene actie van spoorwegbeambten over de geheele wereld voor de uitbanning van den oorlog. Op waardige wijze is deze En gelsche jonge dame hier ontvangen en heb ben de NederlaDdsche spoorwegmannen en vrouwen een gouden schakel geschonken voor de gouden keten, welke op symbolische wijze sympathie voor het streven te ken nen geeft. Onze Tweede Kamer debatteert er lustig op los en demonstreert daarbij ongekenden Ijver. De laatste loodjes wegen het zwaarst en waar dit politieke college den 17den Mei uiteengaat en het geheugen van Jan de Kiezer vaak erg kort is, een gelukkig ver schijnsel met bet oog op de talrjjke niet vervulde beloften, worden de laatste troefjes niet graag gemist, hoe bedenkelijk ze zelfs mogen zijn. Over eenige weken trekt alles de boer op, en de talrijke reclames der schoon maakartikelen worden opgevolgd door ver kiezingsreclame. Het zjjn dan de voorboden van de groote politieke klopjacht op arge- looze verkiezingshaasjes, gelokt door mal- sche blaadjes van beloften. De viering van den twintigsten verjaardag van Prinses Juliana is door het minder gunstige weer hier en daar danig in het gedrang gekomen. Den Haag heeft de ver schillende festiviteiten besloten met een schitterend vuurwerk op het Malieveld. De Hagenaars hebben zich door het slechte weer niet laten afschrikken en duizenden hebben het vuurwerk gadegeslagen. De Ko ninklijke Familie werd geestdriftig door de juichende massa begroet en na afloop was het een gezellige drukte in de residentie. Buitenland. Als er voor berichtgeving over interna tionale gebeurtenissen eveneens een baro meter zou worden gebezigd, dan zou wat Parijs betreft dit politieke weerbericht lui den „VeraDderlijk-zelfde temperatuur, voor uitzichten betrokken". Na den terugkeer van dr. Schacht hebben de financieele deskundigen voortdurend ge- confereerd, werkt de ingestelde subcommissie nog altijd aan lijvige rapporten en is Schacht ten tweeden male naar Berlijn vertrokken teneinde belangrijke besprekingen betreffen! de technische maatregelen van de Duitsche Rijksbank by te wonen. Gelijktijdig biedt dit gelegenheid opnieuw de regeering in te lichten over de resultaten der hervatte be sprekingen. De ongunstige berichten van verleden week hebben by een deel der Berlljners een paniek stemming veroorzaakt en velen ontdeden zich met bekwamen spoed van eigen valuta en kochten voomameiyk Amerikaansche dollars. De vraag naar dollars werd op een gegeven moment zoo groot, dat de Rijks bank niet direct aan alle aanvragen kon voldoen. Zulks was natuurlijk opnieuw reden voor ongerustheid, althans voor de onrustige massa. In werkelijkheid bestaat er voor een nieuwe inflatie in Duitschland geen grond. Als gevolg van de afwezigheid van Schacht ligt het werk der financieele experts groo- tendeels stil, hoewel de onderlinge bespre- „Je zult zien, dat er weer een ongeluk gebeurt," spraken ze, toen ze er zeker van waren, dat hun woorden noch door mevrouw Dornberg, noch door Eduard gehoord konden worden. „Op den avond dat meneer Arnold zich gewond heeft, hebben alle menschen uit den omtrek het spook gezien." De bedienden gingen uiteen en hervatten hun werkzaamheden in het vaste geloof dat hun wijs heid de juiste uitlegging van deze spookachtige verschijning had gevonden. „Eenige oogenblikken daarna zeide Eduard tot zijn moeder: „Het zal nu een zware strijd zijn, mama, Arthur en zijn zuster zijn slimmer dan ik wel gedacht heb. Mijn argwaan heeft zich beves tigd. Alvorens ik handelend optreed, moet ik eerst Arnold spreken. Nog is de beweegreden voor deze booze daad mij onverklaarbaar, want dat de wraak zoozeer ontaarden kon om iemand naar het leven te staan, ligt buiten het bereik mijner verstande lijke vermogens. Als het weer niet zoo slecht was, dan begaf ik mij nu nog naar Rohrburg om hem te vragen of, na Arnold's dood, wellicht een gun stige kans zich zou opdoen. Er moet iets van dien aard bestaan, anders is er geen grond voor dit afschuwelijke plan voorhanden." Mevrouw Dornberg begreep geen woord van deze vertrouwelijke mededeeling. Zij besloot den afloop liever geduldig at te wachten, dan zich op den gevaarvollen weg van gissingen en achterdocht te begeven. Met Eduard's rijkdom van woorden bekend en dikwijls volstrekt niet ingenomen met zijn gevoelens, hechtte zij geen gewicht aan de woorden „booze daad, naar het leven staan, Ar nold's dood en afschuwelijke voornemens", welke de rust van haar gemoed zouden hebben verstoord, VIII. De dag was in storm en regen zijn einde ge naderd. De volgende morgen brak helder aan; een warme lucht, een zacht windje en een warme zon zegepraalde over den strengen winter, die met den onstuimigen avond zijn afscheid scheen genomen te hebben. De zon stond reeds hoog aan den hemel, toen Eduard, door een hevig kloppen aan zijn deur gewekt, zich in zijn bed oprichtte, snel opsprong en haastig eenige kleeren aanschoot. Daarna opende hij de deur. Zijn moeder, vergezeld door de twee bedienden, welke hij in het kantoor gezien had, trad hem tegemoet. Met eenige bezorgdheid zeide zij: „Mijn heer Rohrburg is nergens te vinden, Eduard. Heeft hij je misschien ook gezegd, dat dringende zaken hem mogelijk elders kunnen ophouden?" De aangesprokene keek lachend rond. „Mij?" vroeg hij vervolgens; „hij heeft mij niets ver trouwelijks meegedeeld! Mon Dien, ga naar zijn bed, hij zal even als ik, zijn tijd verslapen hebben." „Neen, mijnheer von Rohi, verklaarde de oudste bediende, „het betreft hier zekere vrees, daar wij vermoeden dat den ouden heer iets overkomen is, omdat hij tot heden nog nooit over tijd is geweest. Het is heden betaaldag en wij vinden nergens de gelden welke daartoe noodig zijn. De arbeiders verzamelen zich reeds tot ontvangst van hun loon en wij achtten het raadzaam mevrouw uw moeder van het zeldzame verdwijnen van den heer Rohr burg kennis te geven." „Wanneer heeft hijzijn woning verlaten?" vroeg Eduard, terwijl hij de laatste hand aan zijn toilet legde. „Niemand heeft hem zien heengaan," luidde het kingen voortduren. Optimisme enpessimisme wisselen elkaar af. Vooral de Amerikanen zijn geweldig actief en voeren dag en nacht besprekingen zoowel met de Duitschers als met de geallieerden. Hun rol van bemid delaar is geenzins gemakkelijk, hoewel wel aanlokkelijk. Voor deze bemiddelaarsrol wordt niet alleen de gebruikelyke provisie betaald, doch Amerika strykt de eventueele resultaten geheel alleen op. En waar het hier een stryd om milliarden is, is een weinig activiteit en zelfs groote activiteit volkomen gewettigd.Een tweede belangrykefactor waar de Amerikanen zich ook graag voor inspan nen is, dat Europa een der beste klanten van Amerika is, waar Uncle Sam nog veel aan hoopt te verdienen, mits Europa niet door onderlinge dwaasheid wordt vernietigd. Men hoopt te Parys dat Schacht uitBer- ïyn zal terugkeeren met voordeeliger en meer aannemeiyke voorstellen, terwyi Beriyn reeds meer dan eens heeft laten weten dat er van een hooger bod geen sprake kan en zal zjjn. Aan raadgevingen en proefbalon- netjes ontbreekt het in deze dagen van span ning niet en allerlei oplossingen worden geopperd voor het geval dat hetonmogeiyk biykt om tot een resultaat te komen. De Fransche pers is unaniem tegen het voorstel de schadevergoedingskwestie te regelen door besprekingen tusschen de regeeringen zeiven, indien de experts falen. Dit standpunt is heel begrijpelijk, gezien de slechte resultaten daarmede tot heden bereikt, welke aller minst aanlokkeiyk zijn voor de Franschen. De Fransche regeering zit gedeeltelijk in hetzelfde schuitje als de Duitschers want de Franschen zyn zeer belangryke bedragen schuldig aan Amerika en Engeland, welke beide staten steeds duidelijker en met meer aandrang op ratificatie dezer schulden aan dringen. Deze aandrang maakt de regeling van de schadevergoedingskwestie met Duitschland nog dringender. De tot heden gevolgde Fransche politiek op dit punt is niets anders dan een betaling zyner schul den aan Amerika en Engeland uit de op brengst der Duitsche schadevergoedingsbe talingen. Zoowel Amerika als Engeland heb. ben zich hiertegen altijd min of meer verzet en zoowel Washington als Londen hebben in 1926 geweigerd een clausule van derge. ïyke strekking in de schuldovereenkomst met Frankrtjk op te nemen. Graag of niet graag, de Fransche regeering zal eerstdaags opnieuw hierover moeten onderhandelen, want in Augustus moet een Amerikaansche vordering groot 400 millioen dollar voorde Amerikaansche oorlogsvoorraden worden be taald. En omtrent deze onderhandelingen is men in Fransche kringen niets opgewekt. Het is zooals boven gezegd: „vooruitzichten, betrokken. Over de voorbereidende ontwapeningscon ferentie valt weinig nieuws te melden. Na de bekende voorstellen der Amerikanen over ontwapening ter zee, hebben de debatten over de ontwapening te land, geen verdere resultaten opgeleverd. Voorstellen in deze richting zyn er in overvloed gedaan en met warmte verdedigd, doch verder dan de kap stok eener commissie, de voorloopige doofpot en maar al te vaak voorlooper van de eeuwige doofpot, heeft een deel dezer voorstellen het niet gebracht. De ontwapening ter zee komt de volgende week aan de orde, doch het is antwoord. „Hij is gaan wandelen, mijn waarde, hij is gaan wandelen! Laten wij dus bedaard een half uur zijn komst afwachten, ten einde den ouden heer niet kwaad te maken. Alvorens zich naar het kantoor te begeven, is hij gewoon een wandeling te doen. Ik ken den weg, dien hij neemt en zal naar hem uitzie^" Beide beambten verwijderden zich gerustgesteld. Eduard dronk haastig een kop koffie en verliet het huis om zich rechtstreeks naar het huis van Rohrburg te begeven om daar inlichtingen in te winnen. Rohrburg was een oud vrijgezel, met een eigen aardige levenswijze. Hij stoorde zich niet aan de menschen, leefde naar zijn welgevallen, liet zich naar zijn smaak een fraai huis met veranda en galerij bouwen en bewoonde dit alleen. In zijn nabijheid woonde een arbeider, wiens vrouw op zich genomen had voor de huishoudelijke behoeften van den ouden heer te zorgen. Koffie en thee zette de oude heer zelf. Het middagmaal werd door haar bereid; ook stofte zij in zijn afwezigheid het slaap- en woonvertrek, luchtte ze en sloot hen op den bepaalden tijd. Op deze wijze leefde Rohrburg, jaar in, jaar uit. Hij was gelukkig en miste doorgaans vrouw en kinderen niet, aan welke hij het recht had moeten afstaan, in zijn door vrede geheiligde vertrekken te wonen en hem door allerlei daden lastig te vallen. Wel honderdmaal had hij het aantrekkelijke van zijn toestand ge schetst en daardoor een levendige strijd tusschen hem en de pleegkinderen van den ouden Dornberg in het leven geroepen. Wat hielp het echter? Rohr burg bieef bij zijn zienswijze en was er niet op gesteld, dat de jongelui zich voor een bezoek bij INGEZONDEN MEDEDEELING. Een goed Radio-toestel is geen tref, als het er maar één is van de N. S. F. De prijs van het N. S. F. 4 Radio- ontvangtoestel, in clusief Philips' lam pen bedraagt voor 4 Volt's accu F. 225.— voor Wisselstroom F. 260.— voor algeheelen Wisselstroom F. 325.— N.V. Nederlandsche Seintoestellen Fabriek HILVERSUM nog niet bekend of de Amerikaansche dele gatie dan reeds de aangekondigde voorstellen openbaar zal maken. Van Geneve fiaar Denemarken is een heele ruk, doch de uitslag der aldaar gehouden verkiezingen wettigen dezen stap. Id 1926 bestond de Deensche Kamer uit 53 socialis ten, 47 liberalen, 80 conservatieven, 16 radi calen, 2 Rechtspartlj en 1 Duitscher. De liberalen hebben toen het bewind aanvaard als minderheidskabinet, doch bij de behande ling der begrooting is dit ministerie versla gen, hetgeen de oorzaak der vervroegde verkiezingen is geworden. De uitslag hiervan beteekent een aanmerkelijke ruk naar liDks, want in de nieuwe Kamer bebbeD de socialis ten 61, de liberalen 48, conservatieven 24, radicalen 16, Rechtspartlj 3 en de Sleeswyk- Duitschers 1 zetel. De socialisten en radicalen zfo'n het eens geworden over een gemeen schappelijk werkprogram en hebben deregee- ringsverantwoordelijkheid aanvaard. Het ge vormde kabinet, het tweede kabinet StauniDg bestaat uit 9 socialisten en 3 radicalen en beschikt over 77 zetels van de 148. De voor- hem aanmeldden. Eduard vooral kon zijn kwel geest genoemd worden. Een aanval op het aan gename van zijn vrijen tijd had Eduard zich echter nooit veroorloofd. Hij liet het steeds bij bedrei gingen blijven, poogde de nieuwsgierigheid van den ouden man te prikkelen en plaagde hem met zijn bijtende spot. Het was heden de eerste maal dat Eduard met ernstige bedoelingen het huis naderde. De eerste blik daarop geworpen, maakte een zonderlingen indruk op hem. Het lag daar zoo vroolijk en vriendelijk, fraaie bloemen noo- digden tot binnentreden uit, prachtige heesters versierden den tuin. Eduard gevoelde een onbe schrijfelijke ontroering. „Elk mensch kan zich toch op aarde een paradijs vormen," sprak hij, terwijl hij trachtte het hek te openen. Het was gesloten; hij meldde zich nu bij de buren aan. De vrouw des huizes had hem zien naderen en kwam hem reeds tegemoet. „Wat is er toch ge beurd, mijnheer?" vroeg zij angstig, „waar is mijnheer Rohrburg?" „Als u er niet meer van weet dan ik, dan zullen we niet veel wijzer worden," luidde het antwoord. „Ja,mag ik zeggen wat ik eigenlijk van de zaak denk?" fluisterde zij. Eduard knikte bevestigend. „Ik vermoed dat het met onzen jongen heer zeer slim geworden is en dat de oude heer naar hem gereisd is. Heb ik geen gelijk?" Eduards gelaat verried de grootste verrassing welke deze vermoedens op hem maakten. Inder daad, er bestond wel waarschijnlijkheid voor haar veronderstelling. Wordt vervolgd.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1