Ingezonden Stukken. Plaatselijk Mieuws. BINNENLAND Burgerlijke Stand. lat at aandeelen-kapitaal 10 te storten j oprichting. Blok vroeg hoe het gaan moet als uost. 'lakkee wil gaan electriflceeren, dan hebben rij reeds tien jaar de afschrijving op d -.abel gehad. Ir. Boomi Oost-Flakkee heeft dan op jelfde wijze deel te nemen als nu alle ge. neenten, doch men mag wenschen dat Oost lakkee liever over 10 jaar electrificeerts u. Want wanneer Oost-Flakkee nu zot, lansluiten, zou de rentabiliteit iets achter lit gaan. Over 10 jaar zal dit nog zoo z(jn| loch dan kan het bedrijf zoo sterk i het een stootje hebben kan. Daarna werd het voorstel van B. en W, stemming gebracht en met algemeent Itemmen aangenomen. Voorzitter sprak daarna de beste wenschej t. voor dit gewichtige besluit en hooptt de electriflcatie mag bijdragen tot den jlgemeenen bloei van geheel Flakkee. Dankte - Boom voor de prettige wijze waarop hjj zaken steeds heeft opgevat en uitgewerkt, laarna werd de vergadering gesloten. Verslag van de vergadering van den Ruad der gemeente STELLENDAM, op Zaterdag 27 April des voormiddags 10 uur. Voorzitten Burgemeester Charbon. Alle leden tegenwoordig. De voorzitter opende de vergadering met jbed, het lezen der notulen werd aangehou- |ën tot een volgende vergadering. Voorzitter: Deze vergadering is alleen uit- jschreven met het doel te geraken tot de Igeheele electriflcatie van West-Flakkee. heeren hebben de plannen en rapporten j Ir. Boom allen thans gehad en rest j daarom niet veel daarvan verder nog zeggen. Ik heet in het bijzonder hartelijk ■elkom Ir, Boom die hier is gekomen van alle ventueele technische bijzonderheden mede deelen die de leden mochten wenschen gaf daarom gaarne het woord aan den ieer Boom. B. en W. stelden voor deel te nemen in a N. V. voor het vastgestelde aantal aan- eelen en de garantie op", te nemen voor een rel der Obligatieleening, :zooals dat in het .pport is vastgesteld. Jansen i Wat is de reden geweest om de ieds bestaande centrale trachten overge- 3ven te krijgen aan de eventueel te stich- n N. V.' Voorzitten B. en W. hebben met hun oorstel meer het algemeen belang van Flak- ie op het oog gehad De zucht naar electrisch ;ht heerscht reeds lang in vele onzer nabu- ge gemeenten. Wij verkeeren reeds een °ar jaren in een gunstiger conditie, doch ch kan de centrale hier ons nog niet geheel ivredigen, daar er voor kracht te weinig room disponibel gesteld kan worden. Be- ïiit. de gemeente om deel te nemen in de V. dan zullen er stappen worden gedaan t bedrijf van hier aan de N. V. over te ven. Naar wij hebben vernomen is het stuur gaarne bereid daartoe alle medewer- ng te geven. Jansen i Wat zijn de totaalkosten voor ze gemeente? Ir. Boom: Stellendam zal 7000,- bjj te agen hebben in den hoogspanningskabel en orts het bedrijf van hier, dat op ongeveer 40.000, is geschat. Voor de straatverlich- rg zal een aparte kabel moeten worden legd. Jansen: Wat is de bedoeling om aan de ntrale uit te betalen? Voorzitter: Ja dat moet de centrale uit- eken met de N. V., dat gaat geheel buiten gemeente om. Jansen: Het bestuur wil haar bedrijf gaarne ergeven dan is zij van de geheele geschie- nis af, doch hoe gaat het nu met die per- nen die zich geheel electrisch hebben ge- 3talleerd naar den hier gebruikelijken ge- istroom. Ir. Boom: Die motoren zullen op billijke jze worden omgeruild,omdat de gebruikers 3t de dupe mogen worden van een besluit n den gemeenteraad, dit zal ongetwijfeld ar billijkheid tot een oplossing komen, het hier nogal gemakkelijk daar op den levens- ur nog weinig afgeschreven behoeft te rrden. Jansen ging daarna een boom opzetten er het in het rapport geraamde verbruik n alle aangeslotenen en ging dit vergelijken it het verbruik te Stellendam wat z.i.z. g gunstig mag heeten gezien het vele huis- irk dat hier wordt verricht. Het aantal een den was veel te hoog, ook het aantal aan- litingen was veel te hoog, daardoor be- ferde hij een minder inkomen. Gezien de chrijving, die hij veel hooger noodig achtte ram bij tot het besluit dat hü een verschil jeg van een honderd duizend gulden. (Zegge 100.000,en dat dan de prijs 76—100 ets. r K W -uur zou moeten worden om tot een ldabei bedrijf te komen. De aflossingen t leek nergens op, in de eerste 10 jaar 7400 - op een bedrag van ƒ760.000,— e zóu dat nu als zakenman in zijn baar jgen, dat doet toch zeker niemand. Ir. Boom: Het verbruik is volgens de sta- tiek nog ver beneden het middelmatige, rilendam tot voorbeeld nemen gaat heele- ral niet op, bovendien heb je op het ver tik voor de geraamde lichturen circa 1/3 rlies, daarvan gaat nog voor straatverlich- (g en kustverlichtingen een vast aantal W. uren af, en dan rest er76K.W,uren aansluiting wat overeen komt met het ■bruik te Stellendam, in dat opzicht zijn het dus al eens. innnm rooi krachtverbruik is geraamd 100.000 f. uren. U verbruikt hier zelf al 4000 a )0 ner jaar, een boer uit Melissant garan- irt ook 5000 K.W. uren, dus jullie samen gaat absoluut niet op, gelijkstroom leent zich zeer slecht voor motoren, en ook de prijs van de motor is reeds duurder, en dan het tarief voor kracht. Wat betreft de afschrij vingen dat is geregeld bü ministrieel besluit daaraan valt niet te tornen, dus is mijn pport precies goed, te dien opzichte, men mag daarvan niet afwijken. ag ui»... ■»- Jansen wilde zich met laten overtuigen en hield halsstarrig vast aan zijn cijfers, mijnheer Boom, zeide Jansen, is ver naast do werkelijkheid en ik zal het te dien op zichte niet eens _worden_ met U, want ik laat mu'u berekeningen niet los, en kan dan ook uiu'n stem niet geven aan een derge- Jijken opzet. 'Ir. Boom: En ik laat natuurlijk mjjü be rekening ook niet los, zoodat we een over eenstemming niet zullen verkrijgen. Jansen: Het bedrijf in het rapport van mijnheer opgesteld kan niet rendabel zijn, en daarom had ik liever maar geen risico en concessie aan Rotterdam geven. Ir. Boom gaf dezelfde uiteenzetting, zooals dat al meermalen is geweest, Rotterdam moet eerst 43.000,— winst van Flakkee voor bet tarief verlaagd kan worden. Jansen: Voorne en Putten gaat toch nu werken volgens het concessiestelsel. Ir. Boom: Ja wat wonder, V. en P. zit met een duur oorlogsnet, zie maar eens wat een onderhoud dat kost, haast alle palenstaan al tusschen betonpalen en bovendien de stroomprijs die „V. en P." moest betalen, daarop is niet te verdienen, de stichting van de M0. Voorne en Putten is van het begin af een dood geboren kind geweest. Voorzitter: Het plan van Ir. Boom is toch naar de practijk opgebouwd en wanneer we zien in N. Holland, dan kan het toch hier zeker, daar de streek zeker zoo welvarend is als daar. Ik merk echter wel dat de heeren Boom en Jansen het niet eens zullen worden en stel voor het voorstel van B. en W. in stem ming te brengen. Dit werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen. Voor stemden de heeren Holleman en Biemond. Voorzitter: Van den heer Biemond is nog een verzoek ingekomen om ontslag als Lid van den Raad wegens zijn vertrek naar Soest. Voorzitter: Ik had gehoopt dat U nog aan het tot stand koming van het groote werk, de electriflcatie, van geheel West Flakkee had mogen mede arbeiden, het besluit is echter daarover niet gunstig gevallen. Ik dank U echter hartelijk voor hetgeen U in al die jaren dat ge Uw krachten aan de gemeente heeft gegeven, gedaan heeft. Af scheid nemen is altjjd iets pijnlijks, vele jaren hebben wjj in goede harmonie gewerkt aan de belangen van Stellendam en ik hoop dat ge in Uw nieuwe gemeente rustig zal kunnen gemeten. Daarna dankte Biemond voor de woorden tot hem gesproken en werd de vergadering gesloten. Later bleek ons dat de leden nog wat waren blijven naboomen over het kardinale punt van dezen morgen. Hierin vond de voorzitter van den Raad aanleiding tegen 1,20 uur wederom een spoedeischende ver gadering uit te schrjjven waarvan wjj het verrassende resultaat hieronder laten volgen. In een spoedeischende vergadering van den Raad der gemeente Stellendam, die belegd was tegen Zaterdagmiddag 1.20 uurstelden B. en W. voor om tot electriflcatie van West Flakkee volgens het engrosstelsel te willen besluiten. Daarna werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen, met een aanvulling die luidt als volgt: le. Deel te nemen om in de te stichten Naamlooze Vennootschap voor een aandeel in het maatschappelijk kapitaal van 23.000 gulden en daarvan bjj de oprichting 10 te storten; 2e. Dat de reeds aangesloten electrische centrale te Stellendam op heden den 27 April 1929 in geen geval meer zullen hebben te betalen voor lichtstroom dan 40 cent per K.W. uur, voor dag-krachtstroom 16 cent per K.W. uur, behoudens buitengewone om standigheden, waarmee te verstaani oorlog, staking enz. die buiten de invloedssfeer van de N.V. liggen; 3e. Dat de motorenbezitters op billijke wijze zullen worden schadeloos gesteld bij uitwisseling van hun motoren. school geen godsdienstonderwijs van dien mijnheer ontvangen, neen dat niet. H(j ver langt nog meer macht, dan alleen in de kerk en over de electriciteit. Belust naar macht. Heerschen en nog eens heerschen is zijn doel. Voorzitter van een schoolbestuur, 0 heerlijk, weer een nieuwe functie. Nu zou ik hierover niet zoo gauw geschre ven hebben, ware het niet dat hy zoo brutaal was (zijn brutaliteit kent geen grenzen, en dit heeft hij ook mijn helaas te vroeg ge storven en zeer beminden Vader ook bewe zen) om met gebruikmaking van mijn naam, de ouders tracht te bewegen bij hem op een lijst te teekenen voor Herv. Chr. onderwijs, met als motief dat, 0 schrik niet, ondergeteekende naar de O. L. S. te Stellen dam zou komen en dat zou toch erg zjjn, niet waar Stellendammers? Al weer een van Donge op Stellendam dat acht Bouman zeer gevaarlijk, want zegt hy, weten jullie wel dat hy èèn van die door ons gehate roode onderwijzers is. Mijnheer Bouman, geloof mij nu op eere woord, dat ik niet van plan ben naar Stel lendam te solliciteeren Geen haar op mijn hoofd heeft daar ook een oogenblik aan ge dacht. Weest gerust I Ook behoor ik niet tot de roode onderwijzers, maar ook niet tot de zwarte. Maar waarom zjjt gij zoo leugen achtig dit rond te strooien en mij als ten gevaarlijk individu te kwalificeeren? Wat de politiek aangaat ben ik van mee ning, dat het mjj vrij staat, al of niet daar aan te doen. U doet toch ook aan politiek, niet waar? Verdtr wil ik je nog wel ver klappen bij geen der politieke partijen te zijn aangesloten en U dus niet gerechtigd ztjt mij ergens in te deelen. Maar dat is de zaak niet. 'tZjjn weer van die manieren die we gewoon zijn uit zoo'n hoek te krijgen. De doodgewone dorpsbewoners moeten warm gemaakt worden om toch vooral op „Mynheer's" lijst te teekenen. Het doel hei ligt de middelen, denkt men. Wees een waarachtig Christen en stryd zoo gij str(jden wilt met eerlijke middelen en lieg dus niet. Een man die een zoo'n vooraanstaande functie bekleedt past zulks niet. Ook past het niet verdeeldheid te zaaien, door verwijdering te brengen tusschen groote en kleine kerk. Dit' ontaardt in een fana tisme. Ten slotte wil ik nog even zeggen, dat ik niet schrijf, omdat ik het mij aantrek dat B. zoo vrij was mij in een bepaalde po litieke richting in te deelen. Mijn doel is alleen maar, om de bevolking niet langer in ongerustheid te laten verkeeren, door mijn verklaring dat ik niet naar Stellendam zal komen. Men kan dus gevoeglijk de lijst van Bouman van de hand wjjzen en niet teekenen. Wat ik wel aanraad,dat is: Tee- ken in grootm getale op een lijst tot behoud van de Openbare School. Zjj is U zonder twijfel bijna allen nog even lief als voorheen. Thans wil ik het er bij laten, en dank de Redactie vriendelijk voor de opname. J. A. VAN DONGE. Leerdam, 27 April 1929. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur Gaarne zag ik onderstaande, in uw blad opgenomen. De Sclioolstryd te Stellendam onder aan voering van den Dictator Bouman Van bevriende zijde werd mij bericht dat door Mijnheer? Bouman, Godsdienstonder wijzer te Stellendam, de rustige Stellen- damsche bevolking opgezweept wordt om te geraken tot de totale verwoesting van de Openbare school. Dit is op zichzelf een kwaal te noemen waarvan dergelijke menschen slecht te gene zen zijn, doch waarvan de toch al niet al te r? 1tv kev°lking de wrange vruchten zal plukken, door een aanmerkelijke stijging in de belasting. Doch dat raakt zijn zwarte kleeren niet. Hy verlangt de omzetting van de Open bare School in een Christelijk Hervormde School, niet, omdat de kinderen daar op die MIDDELH ARNIS. Zaterdagmorgen is van hier naar het zenuwlydersgestichtteNoord- wtjkerhout vervoerd de24-jarigemej.L.van Hoften. Aan de Geref. Weeshuisschool alhier, is tydeiijk benoemd tot onderwyzer de heer J. Struik uit Melissant. Voor de veldvruchten wordt thans be steedt: Bravo's f 2,— Red Star f 1,75; Eigenheimers f 1,— per 70 kilo. Ajuin en Koepeen tl,- per 60 kilo. Da collecte van de Emmabloem, voor de Tuberculosebestrijding heeft in de ge meenten Middelharnis en Sommelsdyk op gebracht 117,66J Centrale Veiling voor doeree Overllakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 26 April 1929. Sla 4,10 tot 8,10 per 100 krop. Radijs f 8,40 per 100 bos. Narcissen ƒ4,— tot ƒ5,— per 100 bos. Spinazie 23,— tot 30,- per 100 k.g. Kroten 4,20 per 100 K.G. Knollen 0,50 tot 3,10 per 100 k.g. Kaas (volvet) 0,65 per pond. Boter ƒ0,90 tot ƒ1,— per pond. In het vervolg groentenveiling op Maan dag, Woensdag en Vrijdag. Veiling van Maandag 29 April 1929. Radijs 7,80 per 100 bos. Sla 3,40 tot ƒ7,- per 100 krop. Bevelanders ƒ3,— per 100 k.g. Postelein 32,- per 100 k.g. Spinazie 27,60 per 100 k.g. Kroten 1,50 per 100 k.g. Kaas (volvet) 0,65 per pond. SOMMELSDIJK. Het Hotel Spee, toebe- hoorende aan den heer Tabbers, is thans verkocht aan den heer Kaptijn te Middel harnis. Bij het verrichten zijner werkzaam heden had de molenaarsknecht het ongeluk zijn hand zoodanig te verwonden, dat ge neeskundige hulp noodzakelijk was. Op Zondag 5 Mei as. des morgens 10 uur, hoopt voor de Vrijz. Herv. op te treden ds. G. Hulsman, predikant te den Haag, in de zaal van den heer J. Verhei), Langeweg. HERRINGEN. De landbouwer J. Buth heeft zijn iandbouwschuur ondershands ver kocht aan den heer Abr. Witvliet, alhier. GOEDEREEDE. De garnalenvisschers heb ben de afgeloopen week van 70-80 kilo garnalen per week en schuit gevangen. - De afgeloopen week znn hier 50 H L* aardappelen verscheept. De heer E. F. de Hond hoopt 1 Juni a.s. zijn 25-jarige Jubileum als Hoofd der O.L. School alhier te herdenken. OUDDORP. Teun van Kommer van Durfje, zoo wordt hy aitjjd genoemd, had het ongeluk toen hy den hoek van het Doornweegje met paard en kar wilde omrijden, met heel de zaak in de sloot te vallen. Teun die bijna kopje onder zat, werd door Krijn Breen gered. Hy riep nog: „myn pijpje is nog an". Ook zei hij nog, al washy wat zenuwachtig, „as... Kees noe mien maar niet in de krant zot, want net was hy in do buurt". - Vrydagmorgen heeft schipper Th. Grin- wis alhier aangebracht het lyk van Verhei) die op 16 Jan. met de reddingsboot te Hoek v. Hol and is verdronken. Door schipper J. Bakelaar is het lflk naar Hoek van Holland gebracht. - De garnalenvisschers hebben de afge loopen week van 150-400 kilo garnalen per week en schuit gevangen. £e afgelo°Pen week zyn hier verscheept 250 H.L. aardappelen, 99 pakken hooi, 100 zakken cichorei, 100 H L. erwten. In de 3 weervisscherijen werden de vorige week 31 zalmen gevangen. D. de Koning had het ongeluk zoodanig van de flets te vallen, dat hij zyn schouder blad zoo verwondde, dat geneeskundige hulp noodig werd geacht en eenigen tyd rust zal moeten houden. - a.s. Woensdagavond hoopt voor de Geref gemeente op te treden Ds. Verhage van Middelburg. NIEUWE TONGE. In de afgeloopen week zyn uit deze gemeenten verscheept' wt' *oePe»;2075H.L.aardappelen en 068 H.L. uien. - De wed. J. Nelisse alhier, heeft het timmerwerk voor de verbouwing van haar woning opgedragen aan den heer J. Holle man Az metselwerk L. y. d. Velde;schil- derswerk H. Schipper en smidswerk G. Breur, alhier. - De voetbalvereeniging N. T. V.V. II alhier, speelde Zaterdag j.l. een 'wedstrijd tegen Xerxes II Oude Tonge. De uitslag was 3 1. Tr De- ,he.er W- de Gasfc aïhier kwam Vrijdag j.l. tot de ontdekking dat zyn por- temonnaie met 10 in de kachel was ver brand. OUDE TONGE. Meldden wy onlangs dat dhr. Van Ryssel, adj commies bij de poste ryen was overgeplaatst naar Middelharnis, thans kan worden gemeld dat hierin ver andering is gekomen. Dhr. Van Rijssel, zoo wel als dhr. de Wit gaan beiden naar Kotterdam. Zondagmiddag j.l. werd op het terrein aan de Langeweg alhier een match gespeeld tusschen Xerxes van hier en H V V van Hellevoetsluis, welke match met 3-2door de thuisclub werd gewonnen. - Gedurende de afgeloopen week werden 0S7W T 'ers.cheeP„ti 4962 H.L aardappelen, 2957 H.L. poters, 286 H.L. uien, 3051 H L paardenpeen. OOLTGENSPLAAT. Tot kweekeling met akte aan de Bijzondere school is aangesteld de heer M. van Zanten te Steenwyk. - By den veehouder W. J. Buth is een kalf met een geitenkop en -staart geboren h0^De uTü v-an ,de Wed'G- de Cappelle hebben het huis, bewoond door P. van Don gen, ondershands verkocht aan Jac. van Oor- schot te Achthuizen. - De paarden van den landbouwer D Kor- teweg schrokken en sloegen op hol. De dieren kwamen op de bietemzaaimachine van den heer P. van Kempen terecht, die geheel ver nield werd. Hierdoor werden de dieren tot stilstand gebracht zoodat verdere ongelukken gelukkig voorkomen werden. Zaterdag werd hier een vriendschappe- lyke voetbalwedstryd gespeeld door Voor- waarts tegen N. H. S van Dirksland. De wed strijd eindigde in het voordeel van Voor waarts met 2-0. - Bevolking. Vertrokken i E. P.J.Boets naar Aalst; Jacobus Kamp, naarNaaldwyk; ArVf n,aar Ro«erdam ;Elias Don- kersloot naar I JsselmondeLena de Vos, naar RotterdamSimon Beyer, naar Spijkenisse; Gerrit de Vos, naar Den Haag; P J Wage- mans en gezin, naar Hoek van Hollknd Ingekomen zyn: Mej. T. Waringa, van Leeuwarden en Meinardus van Zanten, van Steenwijk. Het ,0jar,'e "ostaan et ?oet ons genoegen nu te !if^enrn^ ten' -dat het bekende dames elftal The charming eleven" bereid bevon- den is te He levoetsluis op Hemelvaartsdag a.s. een wedstryd te spelen tegen de oud spelers van H.V.V. Over dit besluit verheugen wy ons ten zeerste. Van enkele kanten hoorden wy de opmer king, dat de voetbalsport voor dames te ruw is - men schorte zyn oordeel echter op tot na den wedstryd. Wij voor ons zijn overtuigd dat het een boeiende wedstryd zal worden en het dus alleszins de moeite waard is dezen bljzonderen stryd by te wonen De hoflfeiykheid eischt dat de dames als winnaressen te voorschyn zullen komen, toch hopen wy dat onze veteranen nog een' goed figuur maken. Aan de eenige door de „charming eleven" gestelde voorwaarde n.l. dat de heeren het onflatteuse voetbalbroekje niet zullen dragen, wordt natuurlyk galant gevolg gegeven. Er is nu besloten, dat zy in jacquet zullen verschynen, om hun vrouwelyke gasten alle eer aan te deen. Het geheele programma van de feesteiyk- heden volgt einde deze week. Sjef van Dongen te Hellevoetsluis. Op Vrydag 3 Mei a.s. krygt de gemeente Hellevoetsluis Hoog bezoek. Dan zal de beroemde Noordpoolreiziger Sjef van Dongen onze gemeente bezoeken. Naar wij vernemen heeft zich een com missie gevormd om hem te ontvangen en hem welkom te heeten. Het is onnoodig te herinneren dat Sjef van Dongen de redder is van de schipbreu kelingen van de Italia, het schip waarmede de generaal Nobile het poolonderzoek heeft uitgevoerd. Wy raden ieder aan, gebruik te maken van deze gelegenheid en Sjef van Dongen, die de „Krassinfilm" zal verduideiyken, te gaan hooren. De commissie van ontvangst bestaat uit de heeren Kros, de Groot, Cornelissen en Nygh. De laatste zal Sjef van Dongen in leiden. Voorts wordt Van Dongen een herinne ring aangeboden door een commissie uit de burgery. Na afloop van de film biedt de groote Sociëteit Van Dongen een souper aan. ROGKANJE. Naar aanleiding van een ver zoek van den Secretaris van Rockanjes V.V.V. »p 14 Dec. 1928 aan den Heer Directeur der Posterijen- en Telegrafiekantoor te Brielle, betreffende het postverkeer te Rockanje, werd ons bericht, dat de Heer Directeur- Generaal der Posterijen en Telegrafie heeft goedgekeurd, dat le gedurende het geheele jaar wordt ingevoerd een verzending van Rockanje naar Oostvoorne ten 12.16, welke verzending aansluit op de posttram, die ten 12.50 van Oostvoorne vertrekt. 2e. Gedurende de maanden April t/m. September een 3e bestelling ('s middags Kombestelling) te Rockanje wordt ingevoerd. Aanvang 15.50 (3.50 nm.j. Deze maatregelen treden op 1 Mei a.s. in werking. Namens Rockanjes V.V.V. aan den Heer Blokzyl, Directeur der Posteryen en Telegra fie te Brielle, onzen warmen dank voor Zyne door ons hooggewaarde medewerking tot de invoering van deze regelingen, die door vreemdelingen zeker hier zullen wor den toegejuicht. Dank zij de groote som ingekomen gewetensgeld kon da Raad het vermenig- vuldigingscijfer van 3 verlagen op 2. VEILINGSBKRICHT van Vrijdag 26 April 1929. der Co6p. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Kropsla 1,20 tot 5,40 per 100 krop. Dunsel 0,07 tot 0,15 per k.g. Radys 4,20 tot 6,60 per 100 bos. Prei 8,60 tot per 100 bos. Spinazie 0,24 tot f 0,32 per k.g. Blauwe druiven 2,26 per k.g. Stoksny 1,23 per k.g. Kroten 1,20 tot ƒ0,— per 100 k.g. Witlof 0,12 tot 0,26 per k.g. Bloemkool ƒ7,— tot 47,— per 100 st. Boerenkool 0,29 per krat. Rhabarber 0,05 per bos. Blauwe Asperges 0,85 per bos. Seldery 3,60 per bos. Kipeieren netto ƒ5,— tot 5,20 per lOOstuks. Eendeieren netto 4,60 per 100 stuks. Aanvoer 43 052 stuks. FELLE BRAND TE ROTTERDAM. ROTTERDAM, 27 April. Hedenavond te kwart voor elf is een geweldige brand uitgebroken in Van Reeuwljk's meubelma- gazyn in de Kipstraat alhier. Het gebouw staat van onder tot boven in brand en is naar het zich laat aanzien, reddeloos ver loren. Oamiddeliyk nadat de brand was uitge broken rukte de brandweer uit met veel materiaal. Naar schatting werd met 30 a 40 stralen water gegeven, doch de brand breidde zich instede van te minderen nog meer uit. Het geheele complex huizen be grensd door Kipstraat, Goudsche Wagen straat, Korte Frankstraat en Benotstraat staat in vlammen. Een geweldige vonkenregen ontlastte zich over de naburige huizen en spoedig stond ook 't aangrenzende pand, waarin de firma Van Nierop een vogelhandel en aquarium- zaak dryft, in lichter laaie. Een groot stuk van een der gevels stortte om ongeveer 12 uur op de voedingsdraden der tram welke afknapten, gelukkig voor zoover bekend zonder persooniyke ongelukken te veroor zaken Toen het vuur ongeveer een uur woedde bevonden zich nog verscheidene personen in de aangrenzende perceelen. Met levensge vaar klommen zij over de daken en wisten zich zoo in veiligheid te stellen. Hoewel de brandweer zich zeer veel moeite geeft, heb ben de watermassa's in het geheel geen uit werking. Te ongeveer 12 uur nam de brand nog steeds in hevigheid toe. Een natuurverschijnsel? Kapitein Timmer, van de stoomboot „Da- ventria", die Woensdagnacht van Amster dam naar Deventer voer, rapporteerde, dat hjj tydens een storm met zware buien om streeks half twaalf, tusschen Marken en Urk een merkwaardig verschynsel waarnam. Er kwam plotseling een gefluit of gesis, ge volgd door het zichtbaar worden van een vuurbal, die een dikke, lichtende streep achterliet. Het verschynsel hield wel twee minuten aan. Daarna trok de lichtstreep tezamen in den vorm van een parachute, die viel. Het duurde nog wel vier minuten, voor alles, wegzakkend, was verdwenen. Strooperjj met een Chrysler. Men schrijft uit Amersfoort aan het Utr. Dagblad: Het was wel een byzonder ongewone jacht- party, die de ryksveldwacht een der laatste nachten meemaakte in de bosschen van het landgoed De Treek onder Leusden. Reeds bestond het vermoeden, dat de auto, die al eenige nachten in de Treeker bosschen ge signaleerd was, daar iets kwam doen, dat het daglicht niet mocht zien. Tenslotte is men er achter gekomen, wat het doel van deze nachteiyke ritten was. Enkele jacht opzieners hadden zich met een ryksveld- wachter in hinderlaag gelegd, en het toeval wilde, dat de auto, een fonkelende Chrysler, juist stopte by de plaats, waar de hinder laag was. Het gezelschap bestond uit drie dames en drie heeren. Een van de heeren nam een sieriyk wandelstokje mee het bosch in, doch dit ontschuldige wandelstokje bleek bij nader onderzoek niets anders te zijn dan een z.g.n. stokgeweer, een gemaskeerde buks. De auto was zoo geplaatst, dat de sterke koplichten het bosch inschenen. Het was dus al spoedig duideiyk, wat ditnach- teiyk bezoek te beteekenen had. Een fantas tische strooptocht, waarby de auto-lantaarns fungeerden als lichtbakken. Natuurlyk werd er proces-verbaal opgemaakt tegen het vers raste en onthutste jachtgezelschap, en de Chrysler-wagen werd in beslag genomen. De burgemeester van Leusden, die met het geval in kennis was gesteld, had de wel willendheid, het gezelschap met zijn eigen auto naar het station Amersfoort te bren gen, vanwaar zy' de terugreis naar hun woonplaats Hilversum konden voortzetten. Zuivelfabriek afgebrand. Een hevige brand, aangewakkerd door een feilen W. wind, legde de boerdery, annex zuivelfabriek, gelegen aan den Oudenhoorn- schestraatweg te Nieuwenhoorn, toebehoo- rende aan den heer M. Vijfvinkel aldaar, Donderdagmorgen in de aseh. Het woonhuis, dat tegen den muur aangebouwd was en het op stal staand vee, konden worden gered. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. De heer Vijfvinkel, die zeer onder den indruk van het gebeurde was, deelde ons mede dat Donderdagmorgen ongeveer te halfnegen een begin van brand ontdekt werd dicht bjj de nok van het dak van den schuur. Aangezien het zich niet ernstig liet aanzien, dacht men het met eenige emmers water te kunnen blusschen, maar in een minimum van tyd stond het geheele dak, dat met riet aigedekt was, waarover pannen lagen, in lichtelaaie. De yiiDgs opgeroepen brand weer van Nieuwenhoorn, die met een hand spuit ten tooneele verscheen, kon uit den aard der zaak weinig uitrichten. Het woon huis dat uit de richting van den wind ge legen was, kon worden gespaard. Direct nadat de brand ontdekt was, werd het vee, dat zich in de stallen bevond, door het personeel van den heer V. en toegeschoten hulp in veiligheid gebracht. De oorzaak is niet bekend maar de moge- lykheid bestaat, dat er vonken uit de pijp der stoommachine tusschen het riet van het dak zyn gevallen. Wat de voorraden betreft, een groote partij kaas is mede verbrand; van de opgeslagen boter kon nog niets wor den vastgesteld, aangezien deze zich in den kelder bevindt. De aanwezige machines voor zuivelbe- werking zijn grootendeels vernield. De heer Vyfvinkel had echter nog hoop, dat de ma chinekamer gespaard zou zijn gebleven. De schade wordt door verzekering gedekt. Tegen 11 uur brandden de bouwvallen nog. De Nieuwenhoornsche brandweer, onder bevel van den heer Kimmel, begon daarna met het neerhalen der muren. Zy werd hierbij geassisteerd door het Stoomspuit- personeel der Rijks Marinewerf te Helle voetsluis. De ruïne bood een troosteloozen aanblik; uit de puinhoopen staken de verbogen, half verkoolde machines op; veel zal er niet meer bruikbaar zijn. De machinekamer was nog in tamelijk goede conditie, alleen de zolder was verbrand, waardoor het bluschwater overvloedig binnenstroomde. Faillissementen. (Opgegeven door Van der Graaf Co., afd. handelsinformatien). ROTTERDAM 26 April. Opgeheveni A. Baart te Middelharnis. OOLTGENSPLAAT. Geboren: Maria Adrians, d. van Cornells Adrianus Braber en Cornelia van Dravik; Lena Floortje, d. van Klaas Troost en Fygje van den Berg; Franciscus, z. van Abraham Houthuyzen en Adriana Maria Jansen. Ondertrouwd: Adrianus Grootenboer.26j. en Cornelia Suzanna Korteweg, 23j.; Jacob de Vos, 19 j. en Teuntje Troost, 20 j ;Hen- drikus Johannis Terboeve, 26 j en Anthonia Hendrina de Waal, 20 j.; Cornells Huismans, 23 j. en Anthonia Huibrechtscbe, 21 j Getrouwd: Jacobus Brands, 25 j. en Catha- rina Maria de Waal, 24 j. Overleden: Jacob Huibert Mys, man van Cornelia van den Tol, 52 j.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3