v ROSSEM's ZEEPAARD I5ct ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 24 APRIL 1929. INGEZONDEN MEDEDEÉLING Pluimveeteelt. Voor huis en hof. Plaatselijk tNieuws. Apmengd Nieuws. Sprutol. een pot 2 LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. melden, dat onze Zuster, om wie al dat Groene Kruiswerk in zoo'n belangrijke mate draait, op 't eind van 't jaar ongesteld te geworden, en op advies van onzen Voorzitter elders rust en genezing is gaan zoeken. We gunnen haar deze van ganscher harte, dat spreekt van zelf, maar missen haar noode, omdat zij door haar groote theoretische en praktische kennis der ziekenverpleging, haar groote gaven van hart en geest, haar hulp vaardig en blijmoedig karakter zoo bij uit stek geschikt is voor 't werk der wijkverple ging. Ik spreek dan ook zeker niet alleen uit naam van Uw Bestuur, maar stellig even zeker namens de gansche gemeente, wanneer ik haar hier hartelijk dank zeg voor de vele diensten aan onze zieken en hulpbehoevenden ook in dit verslagjaar weer bewezen en de hoop uitspreek, dat 't haar gegeven moge zijn, voorspoedig en volkomen te herstellen. Dan is aan de orde de Rekening en ver antwoording over het afgeloopen boekjaar. Rekening Groene Kruis: Ontvangsten 584,45 Uitgaven371,28 Batig saldo 213,17 Rekening Tuberculosebestrijding Ontvangsten 992,62 Uitgaven630,30 Batig saldo j 362,32 Rekening Consultatiebureau: Ontvangsten 71,56 Uitgaven47,88 Batig saldo 23,68 Op voorstel van den heer De Wilde, worden deze Rekeningen onveranderd vastgesteld. De Voorzitter brengt den Penningmeester dank voor zijn gehouden beheer. Vervolgens worden ter tafel gebracht de Begrootingen voor 1929. Groene Kruis. Ontvangsten 688,17 Uitgaven688,17 Saldo Nihil Tuberculosebestrijd ing. Ontvangsten j 902,32 Uitgaven902,32 SaldoNihil Zuigelingenbescherming. Ontvangsten 59,68 Uitgaven59,68 SaldoNihil invloeden, toovenarij e.d„ toegeschreven of aan natuurlijke, die er niets mee te maken hadden. Na het natuurwetenschappelijk on derzoek der ziekten in de vorige eeuw zijn de oorzaken van zeer vele ziekten opgehelderd en daardoor kon men deze met beter succes bestrijden. Verder zijn tot ontwikkeling ge komen de wetenschappelijke gezondheidsleer en allerlei gezondheidsdiensten. Door de fabrieksinspectie werden in de fabrieken nadeelige invloeden op de gezond heid der arbeiders zoo veel mogelijk voor komen. Welken invloed heeft deze ontwikke lingsgang gehad op 't leven en sterven der groote massa? I. De gemiddelde levensduur is in den loop dezer eeuwen veel en veel langer geworden. Zoo bedroeg deze in de 1000-jaren van Karei de Groote tot den dood van Fr. den Groote dus van 8001800 slechts 30 jaren; ter wijl deze thans in dat land b.v. op 50 jaren gesteld kan worden. En 't is zeer goed mogelijk, dat deze nog langer zal worden bij gunstige maatschappelijke toestanden en verderen voor uitgang der geneeskundige wetenschappen. II. De sterfte is daarentegen ontzaglijk gedaald in den loop der eeuwen. Zoo was deze van 15001800 in een welvarende stad jaar lijks 40 per 1000 inwoners. Deze was tot 1890 geleidelijk gedaald tot 25 per 1000. Maar na dezen tijd dus van 1870 tot heden is de sterfte b.v. in ons land geleidelijk gedaald tot bene den 10, een verbazingwekkend laag cijfer. De zuigelingensterfte is in dit tijdperk van 200 tot 50 gedaald, dus tot op 1/i. De sterf- I gevallen aan allerlei besmettelijke ziekten I zijn nog veel sterker gedaald b.v. aan typhus, roodvonk, diphtherie, pokken enz. enz. Ook die aan tuberculose. Deze was bij 'tbe- gin dezer eeuw nog 20 per 10000 inwoners jaarlijks en is de laatste jaren gedaald tot 9, dus met meer dan de helft verminderd, waar door op een bevolking van 74 millioen inwon- ners, zooals b.v. van ons land, jaarlijks 8000 menschen minder aan tuberculose sterven dan in 1900. Ook de geboorten zijn sterk vermin derd n.l. van 36 in 1870 tot 22 de laat ste jaren. De sterfte is echter in veel sterker mate afgenomen dan de geboorte en daardoor is het geboorteoverschot veel grooter dan vroeger. Elk jaar neemt de bevolking van ons land met 100.000 inwoners toe. Vandaar de moeilijke oplossing van het bevolkingsvraag stuk: hoe voor dit sneltoenemend inwoners aantal een bestaansmogelijkheid te scheppen. Uit een en ander blijkt echter voldoende, dat van een geneeskundig standpunt bezien de inwoners der beschaafde landen er veel en veel beter aan toe zijn dan in vroeger eeuwen. Met algemeene stemmen worden deze Be grootingen aldus vastgesteld. Tot Bestuurslid wordt met bijna algemeene stemmen herkozen den heer D. Breesnee en gekozen den heer J. P. de Wilde, welke beiden hun benoeming aannemen en door den Voor zitter worden gefeliciteerd, daarbij den wensch uitsprekende, dat zij lange jaren de belangen van de Vereeniging mogen behartigen. De Voorzitter deelt mede, dat op de Alge meene Vergadering o.a. door den Inspecteur der Volksgezondheid Dr. Rijkel een rede is ge houden over de Kinder- en zuigelingenbe scherming. Uit het Jaarverslag is gebleken, dat aldaar besloten is, voor Zusters een cursus op te richten, ter verkrijging van een Diploma en dat Zuster Van de Polder zich daar ook voor had aangemeld, doch helaas wegens ziekte, slechts éénmaal de lessen heeft kunnen bij wonen. In de rondvraag stelt de heer De Wilde voor, pogingen in het werk te stellen, een Schoolartsen-district voor Flakkee in het leven te roepen. Spr. meent, dat zulk een nut tig instituut niet gemist kan worden en wijst er op, dat hier en daar in ons land reeds dergelijke districten zijn opgericht. De Voorzitter zegt, dat ook hij een voor stander van dit nieuwe instituut is en dat ook de Zuid-Holl Ver. zeer sympathiek daartegen over staat. Het zal z.i. echter veel moeite kosten, deze op flakkee te verkrijgen, omdat de medewerking in het begin zeker zei ont breken. Men schijnt bezig te zijn aan het ver vaardigen van film daarvoor en zoodra deze gereed is, zal het het beste zijn, deze op Flak kee eens te laten draaien. Misschien zal men het nut er dan goed van gaan begrijpen en zullen de aan te wenden pogingen met succes bekroond worden. Daarna houdt Dr. Van Gelder een rede „Over leven en dood in den loop der eeuwen." De korte inhoud hiervan kan plm. als volgt worden weergegeven: De verandering die de menschelijke samen leving, sedert de christelijke jaartelling heeft ondergaan vergeleken met den tegenwoordi- gen toestand is ontzagelijk groot. Toen be stond ze uit machthebbers, vrijen en slaven, terwijl thans vrijwel allen gelijk gesteld zijn, wat staatsrecht en burgerlijk wetboek betreft. Ook is de maatschappelijke toestand evenzeer 1 veranderd met algemeen toegenomen welvaart, welke door den rampzaligen wereldoorlog belangrijk is teruggezet, en waardoor ook de arbeidersbevolking betere voeding, betere huisvesting enz. verkregen heeft. Ook op geneeskundig terrein is de toestand ontzaglijk vooruitgegaan. In vroeger eeuwen zijn de meeste ziekten aan bovennatuurlijke Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnës worden gezonden aan Dr. B. J. O. te Hennepe, Diergaarde singel 96a Rotterdam. Postzegel van 7 cent voor antwoord insluiten en Blad HOE WORDT HET EI GEVORMD? In Tschecho-Slovakije heeft Dr Chomkovic interessante proeven genomen omtrent de eivorming by eenden. Om het proces goed te kunnen begrijpen moeten we eerst deD eileider even nader bekaken. Als men den eileider van een leggende kip losneemt en geheel uitlegt, bljjkt deze verbazend lang te zijn, n.l. wel ongeveer 55 h 60 cM. De plaats waar de dooier er als het ware invalt of beter gezegd in gezogen wordt is trechtervormig verwjjd en heet dan ook de trechter. Ik wil hierbij weer even een kleine uitweiding geven over plotselinge sterfge vallen die zich soms bij kippen voordoen en die we nu, na de beschrijving van de vorige week kunnen begrijpen. De trechter zuigt als het ware den dooier op en trekt dus daaraan. Ia nu de dooier n rmaal dan scheurt het vliesje op de door mjj beschreven plek zonder bloeding en glydt in den eileider. Is echter, en dit gebeurt by verschillende eierstok-aandoeningen nog al vaak, het dooiervliesje te dik of te taai, dan scheurt het niet maar wordt meegetrokken in den eileider. Daarmee is dan meestal het lot der kip beslist. Men begrypt dat zoo'n dooier die zich zeer snel vormt, groote bloed- toevoer noodig heeft, dus groote bloedvaten in het dooiervlies liggen. Wordt nu aan den dooier getrokken dan gaan deze bloedvaten wel een eindje meerokken en dan ziet men soms den dooier aan den eierstok hangen net als een kers aan een steeltje Als ech ter de steel te ver uitgerekt wordt, scheurt zij, met het gevolg dat de kip plotseling aan inwendige bloeding sterft. Opent men nu zoo'n plotseling gestorven kip dan zit de buikholte of de eileider zelf vol bloed. De kam is natuurlijk bleek en men denkt met een onschuldig geval te maken te hebben. Toch moet ik de lezers waarschuwen dat als er in een toom meer zulke gevallen voorkomen, zy goed op moe ten letten want dit verschijnsel komt vaak voor by cholera en Kleinsche ziekte, een soort typhus der kippen. Gebroken dooier, verbloedingen enz. kun nen dus toevallig zijn, doch ook een gevolg ztln van zeer ernstige besmetteiyke ziekten. De kleinsche ziekte (zoo genoemd naar Dr. Klein, een Engelsch arts die haar reeds in de vorise|eeuw beschreef) moet ik eerstdaags behandelen, want het is nu vooral de tijd dat zy bet meest voorkomt en gebleken is, dat deze Kleinsche bacil en de verleden jaai door my beschreven Pullorumbacil, die de hevige sterfte der jonge kuikens veroorzaakt, zusje en broertje zyn. Vooral in het Oosten van het land moet men thans opletten en by sterfgevallen direct de kippen ter onder zoek opztnden. Ik moet nogmaals vriende lyk verzoeken geen kippen of kuikens naar mpn huis te zenden, ik weet er geen raao mee en meestal ondervindt het onderzoek groote vertraging, of ze gaan by my thuis direct de vuilnisbak in. Deze week kryg ik weer twee kippen en een paar doozen kui- Eens. Het adres moet kort en goed,zondei eenige vermelding van myn naam: Ryks- seruminricbting Rotterdam, of wil men naar Uirecht zenden naar Professor de Blieck: Instituut van Infectieziekten Biltstraal Utrecht. Ik kan niet genoeg wyzen op het groote nut van spoedig onderzoek van doode hennen en kuikens. Over de Kleinsche ziekte binnenkort nader bericht. We zyn dus nu na dezen omweg weei op den eileider terecht gekomen. Op den trechter volgt: 2. een afdeeling waar eiwit gevormd wordt 3. de z.g. isthmus of vernauwing, dat iB de afdeeling waar de vliezen gevormd worden 4. de plaats waar de schaal gevormd wordt De tweede afdeeling, de eigenlyke eileider, is ongeveer 40 cM. lang. Het slijmvlies ligt hierin in lange plooien en by microscopisch onderzoek ziet men dat zich hier talryke kliertjes bevinden. De isthmus is maar 4-6 cM. lang en zeer dun. De kalkvormende afdeeling is 8—10 cM lang en hier bevinden zich op het siymvlies talryke vlekjes, doch geen lengte- plooien. De dooier nu wordt in den eigenlijken eileider met dik taai eiwit omgeven en draait als het ware schroefvormig er doorheen. Nu komt deze dooier met een dik taai laagje eiwit in den isthmus en hier wordt het ge- neel omgeven door de schaal vliezen. Daarna komt het ei in de afdeeling van schaalvor- ming en nu wordt daar pas het ei als bet ware gevuld met vloeistof en omgeven door net schaalvlies. Dit is een uiterst eigenaardig en zeer ingewikkeld proces, want de eiwit vloeistof moet zoowel door de schaalvliezen ,ls door de zich vormende schaal heendri gen. By microscopisch onderzoek biykt het proces zeer ingewikkeld te zyn. Bepaalde cellen groeien uit tot kleine grfjporgaaotjes die het ei vasthouden en andere cellen pro- duceeren de eiwitvloeistof en de kalkstoffen, Tegelijkertijd gaan bepaalde celelementen re gronde, doordat er tydens de vorming der kalkschaal een heel levendige actie in dit gedeelte plaats vindt. Het proces in het schaalvormende deel tuurt by eenden minstens 13 a 14 uren, en de vorming der eivliezen duurt ongeveer 1 a 2 uren. In totaal is er ongeveer 24 uur noodig voor de vorming van een ei. Dn. te Hennepe. De Kamer-Den. De kamer-den, waarvan verschillende va riëteiten bestaan, is nauw verwant aan de lennen en sparren in de bosschen onzer zandstreken. De kamer den, gekleed in zwarte jas en hooge hoed spreken we van Araucaria's, ze zyn genoemd naar Acauca, een landstreek in het Zuiden van Chili, schyi.t niet zoo erg meer in de gratie te zyn als vroeger. Tegen de cultuur dezer planten wordt nog al eens gezondigd en menig boompje is hier aan ontydig ten offer gevallen. Zoowel in den zomer als in den winter worden deze fouten gemaakt. Natuuriyk met de beste bedoelingen, wordt het boompje zooveel mo- gelyk in de zon geplaatst en ondanks het feit dat de plant uit warmere streken stamt, is dit juist funest. De plant begint er dan spoedig ziekeiyk en onoogiyk uittezien,de takken welke etagesgewijs om het stam metje staan gaan treurend hangen en de brave, zorgzame buismoeder kan zich maar niet begrjjpen, dat haar beste bedoelingen zoo weinig worden gewaardeerd. De kamer-den verdraagt alleen in den winter direct zonlicht en ook nog maar alleen, indien de omringende temperatuur niet te hoog oploopt. In den zomer is direct zonlicht heelemaal taboe, zoowel als de plant binnen in de kamer staat, dan wel in den tuin. Zonder eenig bezwaar kan het boompje gedurende de zomermaanden naar den tuin worden overgebracht, mits deze overgang eeleideiyk wordt voorbereid. Deze geleide lijke overgang van kamer naar tuin wordt verkregen, door de plant eerst daags en daarna ook 's nachts voor een open raam te plaatsen. Ook de grondsoort kan oorzaak zyn van een kwijnend bestaan. De plant groeit het best in een licht grondmengsel, bestaande uit blad-, veen- of boschgrond met wat zand. In den zomer is toediening van wat vloei- mest gewenscht, doch wie niet over koemest kan beschikken, kan dit vervangen door wat bloemenmest, dat in kleine zakjes verpakt, in bloemenwinkels wel is te krijgen. In den zomer verlangt de kamer-den volop water en is over den kop sproeien 's mor gens en 's avonds met een gieter gewenscht (het te gebruiken water eerst op kamer- of buitenluchttemperatuür brengen) De naar buiten overgebrachte plant moet in September weer naar binnen en dan be ginnen we tevens het gieten langzamerhand weer te verminderen. In den winter moet de plant rusten en dient het groeien zooveel mogeiyk te worden gestopt. Warm plaatsen en veel water geven zou dus juist verkeerd zyn. By voorkeur dus plaatsen in een vorstvry vertrek vlak voor bet raam. De beste tyd voor het verpotten is de maand April. Dit verpotten kan om de twee jaar geschieden. By dit verpotten mengen we meteen wat verteerden koemest door het boven reeds aangegeven grondmengsel en voegen hieraan nog een weinig super fosfaat toe Een veel gemaakte fout by dit verpotten is het te diep planten van het stammetje in de* nieuwe pot. Doordat ver schillende exemplaren nog al flink uit de kluiten groeien, wat de sierlykheid nu niet juist bevordert, heeft men de neiging het stammetje wat extra diep te planten. Dit is verkeerd en moet juist vermeden worden Het stammetje moet in den nieuwen pot zoodanig geplaatst worden, dat het begin van den stam met de oppervlakte der grond gelijk komt Het pas verplante boompje ver draagt nog minder direct zonlicht en ver langt behalve vaak over den kop sproeien, een beschaduwd plekje. Het opkweeken uit zaad wordt hier weinig gedaan, aangezien het zaad spoedig de kiem- kracht verliest. De planten worden als zaai lingen geïmporteerd en verder van stek gekweekt. Dit eischt evenwel vakkennis. Amateurs is dit daarom niet aan te raden. MIDDELH ARNIS. Mej. E. Baart had het ongeluk vaD den zolder te vallen. De ont boden geneesheer constateerde een lichte hersenschudding. Het dochtertje van dhr. Scheenloop had bet ongeluk te vallen en daarby baar been te breken. Om een botsing met een auto te voor komen, zag de chauffeur J. P. zich genood zaakt met zy'n auto buiten de gemeente de sloot aan te doen. Zonder persoonlijke onge lukken, doch met schade aan den wagen, liep dit af. De heer C. Jordaan Jz. te Rotterdam, heeft ondershands 2 nieuwe woningen ge kocht aan de Geleijn Cornelissestraat van dhr. C. Spee. Zondag 28 dezer zal in de Ned. Herv. kerk doopsbediening gehouden worden Aan gifte hiertoe Vry dagavond 7 uur indeKer- kekamer. Benoemd tot adjunct-commies by den poet-, telegraaf- en telefoondienst de beer J. Nagtegaal alhier. Vergadering van den Raad der gemeente Middelharnis op Woensdag 24 April 1929, 's namiddags 2 30 uur. Te behandelen: 1. Ingekomen stukken. 2. Aanwijzing plaats nieuwe openb. U.L.O. school met têekening. 3. Verzoeken om erfpacht: a. B. Boomsma, Hoüaan. b. S. van der Plaat, achter zyn woning. c. Alsmede aangehouden verzoeken om erfpacht. 4. Aangaan gemeenschappelyke regeling betreffende toelating van kinderen tot de U.L.O.school uit verschillende gemeenten. 5 Aangehouden adres A. van Zetten, be treffende schadeloosstelling erfpacbtsgrond. Centrale Veiling voor Goeroe Overflukkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 19 April 1929. Sinaasappelen ƒ4.— per 100 stuks. Sla 12,40 tot 14.40 per 100 krop. Peen 11,— per 100 bos. Spinazie 37,40 per 100 k.g. Kaas (volvet) 0,65 per pond. 40 plus 0,40 per pond. Boter 1,02 per pond. SOMMELSDIJK. Op Zondag 28 April a.s. 's avonds 7 uur, hoopt voor Vryz. Herv. op te treden ds. A. Klaver, Rem. Predikant te Hoorn, in de zaal van den heer J.Verhey, Langeweg. Herv. Kerk gelegenheid tot aangifte van den H. Doop. De vorige week werden in de 8 Weer- visscheryen ruim 40 zalmen gevangen. Zaterdagavond werd ten verzoeke van T. van Dam Tz. by inzet verkocht een Woonhuis met 209 R. V. M. grond, staande aan den Scheerhoek en bewoond geweest door W. v. Huizen, hoogste bieder H. Witte Fz. voor 300. Donderdag 25 April zal alhier de half- jaariyksche Veemarkt worden gehouden. De Garnalen visschers hebben de afge loopen week van 160-350 K.G. garnalen per week en schuit gevangen. NIEUWE TONGE. In de afgeloopen week zyn uit deze gemeente vervoerd:5000balen koepeen, 8u0 balen uien en 700 H.L. aard appelen. Tot" bestuurslid van hetGroene Kruis", afdeeling N. T. en Omstreken, is herkozen den beer D. Breesnee alhier. In plaats van den beer R. Sterk, is gekozen de beer J. P. de Wilde. Maandagmiddag j.l. ontstond vermoe- deiyk door het spelen van kinderen met luci fers brand in een klamp stroo van den beer P. Holleman Az. Een bystaande fiets met jas werden een prooi der vlammen. Ver zekering dekt de schade. De 5 woningen staande aan den Zuid- dyk alhier, laatBt gekocht door den beer L. D. van Eesteren, zyn thans weer overgedaan aan den heer A. Mans alhier en de heeren W en L D. van Eesteren alhier, hebben hun schuur, staande aan den Zuiddyk alhier, ondersbands verkocht aan den heer W. Kievit Gz. A s. Woensdag 24 April hoopt desavonds 6 uur in de Ned. Herv. Kerk alhier voor te gaan de beroepen leeraar Ds. A Dekker te Bleiswyk. OUDE TONGE. Van den landbouwer P. Buys, sloeg een paard bespannen voor een rolblok op hol. De knecht A. Westdyk werd van den blok geslingerd, docb bekwam geen letsels Met eenige materieele schade liep dit ongeval af. Van den landbouwer W. J. Gebups werd een rund, dat gestorven was aan milt vuur, onder politietoezicht verbrand. Voor de halve stuiversvereeniging voor on- en minvermogende ïyders aan vallende ziekten te Heemstede, is 56,95 gecollec teerd. Gedurende de afgeloopen week werden alhier aangevoerd en verscheept: 2538 H.L. aardappelen; 1882 H.L.poters; 845 H L. uien en 3159 H L. paardenpeen. OOLTGENSPLAAT. Zaterdag speelde Vol harding van Middelharnis een voetbalwedstrijd tegen Voorwaarts van hier, welke eindigde met gelijk spel 33. Maandagmiddag ontstond een schoor steenbrand in de woning van den heer P. Leijdens aan den Molendijk. Door de hulp van eenige buren kon men het vuur spoedig meester worden. Een drietal caféhouders is door de politie aangezegd de apparaten, welke na inwerping van een geldstuk aanwijzen op hoeveel geld stukken de deelnemers recht hebben, moeten worden verwijderd, omdat de werking hiervan valt onder het begrip hazardspel B. en W. hebben de volgende bouwver gunningen verleend: aan H. Ras, L. M. Dors man, Wed. J. Korteweg en J. J. Verweij voor het bouwen van een schuur; aan Jan van Ree voor het verbouwen van 2 woningen; aan C. van Maastricht voor het verbouwen van zijn werkplaats onder voorwaarden; op de aanvra ge van J. T. Mosselman voor het bouwen van een woning aan den Langeweg werd afwijzend op beschikt. Verder werd nog vergunning ver leend aan Joh. Korteweg voor het verbouwen van den voorgevel van-de woning van H. Kag- chelland te Langstraat en aan B. Kruik voor het verbouwen van twee keukens en woningen aan de Prins Hendrikstraat. De muziekvereeniging Uitspanning door Inspanning en de zangvereeniging Van Onge noegen Vrij zullen op Hemelvaartsdag deel nemen aan het op Hemelvaartsdag te Dintel- oord te houden nationaal concours. Bij de laatst gehouden controle is geble ken dat in deze gemeente nog 29.200 H.L. HERRINGEN. Aan de Heeren van Vossen en Moerland, te St. Annaiand, aannemers van aardappelen aanwezig zijn. het maken van den Zeedijk alhier, is door den i Hoofdinspecteur der Arbeidsinspectie een over- INGEZONDEN MEDEDEEUNG. werkvergunning verleend. - A.s. Vrijdagmorgen 10 uur is door den SpfOCtCfl komen vroeg Burgemeester een Openbare Raadsvergade- f j. :al worden eesnroken over, voorjaar, koop tijdig in ring belegd. Hierin zal worden gesproken over de electrificatie van onze gemeente. STELLENDAM. Het bouwen van een land huis voor rekening van den Burgemeester is niet gegund. GOEDEREEDE. Woensdagavond a s. 7 uur zal er Raadsvergadering plaats hebben. De garnaleDvisschers hebben de afge loopen week van 90-100 K G. garnalen per week en schuit gevangen. OUDDORP. Het geroep van de Koekoek is hier reeds gehoord. Zaterdagavond werd ten verzoeke van de heeren Hoogendyk en Kursdorf te Woer den alhier by inzet verkocht 6 Gem 42 R. V.M. geestland, in 4 koopen. Ie koop D. Heerschap 450, Jb Tanis Tz. 2 koopen voor 400, 1 voor 300 Woensdagmorgen a.s. 10 uur, zal er Raadsvergadering plaats hebben. Vrydagavond a.s. bestaat voor de Ned. Bij alle Drogisten. VEILINGSBKRICHT van Vrijdag 19 April 1929. der CoOp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging .Oostvoorne". Kropsla 1,50 tot 9,70 per 100 krop. Radys 5,— tot 8,90 per 100 bos. Prei 8,70 tot 17 70 per 100 bos. Spinazie 0,17 tot f 0,27 per k.g. Aardappelen 2,16 per 100 k g. Blauwe druiven 3,18 per k.g. Kroten 1,10 tot ƒ2,- per 100 k.g. Witlof 0,22 tot 0,32 per k.g. Bloemkool 6,— tot f 17,— per 100 st. Spruiten 0,22 per k.g. Rhabarber 0,06 per bos. Seldery 1,20 per bos. Kipeieren netto ƒ5,— tot 5 20 per lOOstuks, Eendeieren netto 4,60 per 100 stuks. Aanvoer 40.184 stuks. AUTO S TE WATER. Een auto in den Blaak en een in den Haring vliet te Rotterdam. Twee dooden. Gisteravond omstreeks half zeven is een per sonen-auto, komende uit de richting van de Vischmarkt en rijdende over den Noord- Blaak, bij een poging van den bestuurder, om achter de boomenrij te komen, tegen een boom "oroHen en daarna te water geraakt. De wagen, r-„„a,.h |Q29 sloec ovinvi gereden en daarna te waiei een gesloten Ford, model Cocach 1929, sloeg over den kop en verdween geheel onder water, op een afstand van enkele meters uit den wal. -vwam van alle kanten hulp opdagen Daar de het modffl kwam, s in hem pogingerl Oogenï, dreggen gedrecht levensge! Het li; voerd. Of niej ting of worden i een grol ROT' 11 uur luk plaJ tusscheij damsch de firm heistelli keerde f neer en hoofd, ter plal hulp ml plaats t DOOR SchipperskvaanmaVa»" dén Zuid-Blaak liggende honten staken per roeiboot snel den Blaak over, een paar voorbijgangers sprongen dadelijk te water en anderen haastten zich om de brand weer den geneeskundigen dienst doktoren en de politie te waarschuwen. De heer F. v d. Po! sergeant-majoor van het Roode Kruis, die 'bii Heck's lunchroom voor het raam zat het ongeluk is vlak voor dit gebouw gebeurd liet zijn eten in den steek en sprong den wagen na. Men had «venwel veel moeite om bij de inzittenden te komen, doordat de wagen ondersteboven lag en omdat de raampjes gesloten waren. Men heeft toen zooveel moge lijk touwen aan de achterwielen vastgemaakt. Inmiddels was de reserveauto van de brand weer met de heeren J. Pelenkoft en G. Way ter plaatse Personeel van de afdeeling brand- bluschmiddelen heeft dadelijk met dreggen den auto vastgehaakt en met vereende krachten is het gelukt den auto weer rechtstandig te krijgen en een weinig op te tillen, zoodat de achterzijde schuin boven het water kwam steken Onder de hand hadden een paar van de zwemmende redders al met hun vuisten de rechterzijruit en het achterrampje ingeslagen, waarbij zij zich vrij ernstig aan de handen hebben verwond. Aan die zijde bleek een dame in den auto te liggen en met veel moeite Is het gelukt haar uit den auto te bevrijden, waarna zij is neergelegd op het dek van een inmiddels verhaalde aardappelenschuit. Onder leiding van dr. E. G. R. Abrahams, die juist, toen het ongeluk gebeurde langs kwam, is men dadelijk met het toepassen van kunstmatige ademhaling begonnen. In dien tusschentijd had men met bijlen van de brandweer ook de linkerruit ingeslagen en op die manier Is men bij den bestuurder van den auto kunnen komen. Hij is op den wal neergelegd en daar heeft men onder leiding van dr. M. P. Schutte kunstmatige ademhaling toegepast. Voorts is op beide patiënten ge werkt met de zuurstofapparaten van de brandweer en den geneeskundigen dienst, van welken dienst de verplegers bovendien de verschillende gewonden hebben verbonden. Na anderhalf uur moesten de geneesheeren evenwel van beide slachtoffers den dood vast stellen. Het nummer van den auto bleek N. 22446 te zijn. Dit nummer komt nog niet voor in de officieele nummerlijsten, maar met behulp van de importeurs van de Ford-auto's kwam men te weten, dat de auto het eigendom is van de Philips fabrieken te Eindhoven. Eerst nadat de lijken naar de begraafplaats Croos- wijk zouden zijn vervoerd, zou men de iden titeit van de slachtoffers kunnen vaststellen. De auto is met een kraanwagen op het droge gehaald. Uit den aard van de zaak heeft dit ongeluk veel belangstelling getrokken. Gistermiddag is de personenauto H 68712 van de firma Batenburg van den Coolsingel op den Haringvliet alhier het water ingereden. De chauffeur was even weggegaan en de 22- jarige radio-monteur L. A. F. uit de Craandijk- straat, die in den auto zat, wilde den wagen even keeren. Daarbij heeft hij een verkeerde manoeuvre gemaakt, waardoor hij pardoes te water is gereden. Een in de nabijheid liggende schipper heeft de voorruit ingetrapt, waarbij hij zijn rechtervoet vrij ernstig heeft verwond. Daarna heeft hij F. uit den auto geholpen. F. heeft bij die gelegenheid een snijwond aan de rechterhand g«';regen. De auto is met een kraan wagen op het droge gehaald. Naar wij vernemen zijn de slachtoffers van het auto-ongeluk aan den Noord-Blaak, de heer en mevrouw H. Vester, vermoedelijk gewoond hebbende te 's-Gravenhage. Bij het reddingwerk hebben behalve de reeds genoem de heer F. v. d. Pol, ook de heeren A. C. v. d. Walle en J. P. Lusse zich zeer verdienstelijk gemaakt. Uit het onderzoek is gebleken, dat de auto met den kop van het linkervoorwiel is gestooten tegen een ijzeren paaltje, dat een boom tegen aanrijdingen moet beschermen. De heer Vester is daardoor de macht over' het stuur verloren, waarna de wagen van den kant is gereden, met het bekende noodlottige gevolg. - Nader vernemen wij, dat het echtpaar Vester te Rijswijk-heeft gewoond. De heer H. Vester was_26 jaar oud en was inspecteur bij de af deeling radio van de Philipsfabrieken te Eind hoven. ARRESTANT IN HET WATER GESPRONGEN Drama bij het politiebureau Kattenburg. Een droef drama heeft zich gisteravond op en In 1 'le' P°"tiebureau Kattenburg afge speeld. In den vooravond bracht een rijksveld wachter een jongen man van omstreeks twin tigjarigen leeftijd binnen, met wien de justitie nog iets had te vereffenen. De arrestant was eer overspannen. Plotseling rukte hij zich los en rende het bureau uit. Getracht werd JLem gr|jpen doch dit lukte niet. De jonge- L°T ?ver de leuning van de gracht die naast net bureau loopt en sprong te water.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2