A.B GROSS! Landbouw en Veeteelt. Pluimveeteelt. Voor Iiuis en hof. ADVERTENTIEN W. van der Linde Sr. Adverteert in ..Onze Eilanden" Bakke ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 6 APRIL 1929. Uitgaven. Terugbetaalde spaargelden aan de spaarbank Gegeven voorschotten Uitgegeven in loopende rek. aan de leden id. aande Centr. Bank Uitgegeven in jaardeposito Uitgegeven rente voor spaar gelden aan de spaarbank id. in loopende rekening Bijdrage Centrale Bank Salaris van den Kassier Diverse uitgaven Op de reserve gebrachte winst Inhoud der kas op 31 Dec. van dit jaar 163.967,83 37.870,— 200.438,73 126.529,78 50.000,— 14.756,76 321,88 68,— 80C, 2.385,96 1.807,15 32.688,— Totaal 631.634,095 DE BALANS. Actief of vorderingen. Inhoud der kas op 31 Dec. van dit jaar32.688, Uitstaande voorschotten: hypotheek46.495, borgstelling74.089,89 Tegoed in loopende rekening medeleden98.732,62 id. vande Centr. Bank 135.151,75 Jaardeposito van de C. B. 100.000, Aandeelen van de C. B. 80, Waardepapier op 31 Dec. 7.600, Meubilair 1, Nog te vorderen rente van voorschotten49,75 Totaal Passief of schulden. Saldo's der spaargelden aan de spaarbank Schulden in loopende rek. aan de leden Reservefonds Het saldo of winst van dit jaar 494.888,015 465.788,74 .931,78 .081,72 2.085,775 Totaal 494.888,01' Bij monde van den heer Joh. Korteweg werd medegedeeld, dat de commissie deze rekening in orde had bevonden. Uit het verslag van den Raad van Toe zicht bleek, dat 4 leden door den dood ontvallen zijn, die door den voorzitter werden herdacht. Het bestuur vergaderde 26 maal afzonderlijk en 9 maal met den Raad van Toezicht gecombineerd. Het grootste spaarbankboekje bevatte 17000. en het kleinste 8 cent. In omloop zijn 284 boekjes beneden 100 gulden, 230 boekjes van 100 tot 1000; 113 boekjes van 1000 tot 5000 en 16 boekjes boven 5000. De heer D. Korteweg Lzn. werd hierna tot bestuurslid herkozen en de heer H. van Nieuwenhuizen Lzn. tot lid van den Raad van Toezicht. Tot leden van de commissie voor het nazien der volgende rekening werden be noemd de heeren J. A. van Nieuwen- huijzen, K. Korteweg en W. Korteweg Mz. Na nog eenige besprekingen gehouden bij de rondvraag, sloot de voorzitter de vergadering. DKN BOMMEL. De regenmeter gaf over de maand Maart j.l. 5.7 m.M. neerslag aan, tegen 25 2 m M. over dezelfde maand van het vorige jaar. Uit deze gemeente werden de vorige week vervoerd 2600 H L. aardappelen en 100 H.L. uien. Vrijdag j.l. kwam hier de waterboot „Nelly" uit Rotterdam aan met leidingwater. Van deze gelegenheid om goed drinkwater te bekomen werd ruim gebruik gemaakt. In deze gemeente hebben zich geves tigd: H. Brinkman en gezin van Stellendam; W. van Huizen en gezin van Ouddorp. Uit deze gemeente vertrokken: J. Wesdorp en echtgenoote naar Stad aan't Haringvliet; W. Pape en gezin naar Nieuwe TongeB. van Noord en gezin naar Melissant; Th.de Waal en gezin naar Oude Tonge; L. Heijboer en gezin naar RotterdamJ. van Bree en echt genoote naar Middelharnis; P. Holleman naar Monster; J. B Smits naar Dirksland; P. Keuvelaar naar Middelharnis; D. van den Ouden en gezin naar Nieuwe Tonge; J. van Zanten naar Oude Tonge; J. Kamphens en gezin naar Naaldwijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET, Tegen J. T is proces-verbaal opgemaakt wegens dronkenschap. In de maand Maart werden aan het postkantoor alhier behandeld 19 telegram men, 1239 gesprekken en 4 telephoonoproep- berichten. Door de langdurige droogte is hier zoo'n gebrek aan drinkwater, dat men ge noodzaakt was per motor water te halen uit de leiding te Beijerland. ROCKANJE. Door het beurtelings dooien en vriezen op het eind van de strenge vorst periode is het winterkoren hier zoo goed als verloren. Ten gevolge van het gure Paaschweer was er hier weinig bezoek van toeristen en slechts enkelo logés: o a. bij de familie J. Bravenboer aan den duinrand een vroolyk clubje van 24 padvindsters van Zaterdag avond tot Maandagavond onder de keurige leiding van mej. C. Bouwman, leidster van groep N M.G. afd Rotterdam. Zij bezochten 't Runde Weibosch, 'tduin van Oostvoorne en dat van RockaDje (van beiden 't Groene Kaarten gedeelte) 't laatste Maandagmid dag ook in gezelschap van den Secretaris Rockanjes V.V.V, daartoe door de Leidster ve zocht. Jammer dat regen en hagelbuien b(j een halve storm de wandeling wat hin derden, en die daardoor moest worden in- gtkort. Donderdagavond werd in de Ned. Herv. Kerk een conferentie gehouden van de kerkvoogdij, de notabelen en den kerkeraad met een 88-tal lidmaten van verschillende richting. Onze Consulent Ds. Brinkerink van Oost voorne lichtte helder toe de financieels kwi stie bestaande tusschen den Raad van Beteer over de toepassing van het regle- mtnt van de predikantstractementen en R ckanjes Kerkvoogdij waarbij bleek het ontbieken jaarlijks van 1000,— om aan (ien eiscü van den Raad van Beheer te kun nen voldoen, zonder welke het Kiescollege geen vrijheid krijgt een predikant te mogen beroepen. Na langdurige discussie was het verblijdend resultaat dat met 51 stemmen voor, 26 tegen en 11 blanco het voorstel van den Ouderling, den heer Aug. Gouds waard werd aangenomen om een Kerkelijke Belasting te heffen volgens de volgende maatstaf: tot ƒ1000,— inkomen, 1,-; van 1000,— tot ƒ2000, ƒ2,-van ƒ2000,- tot ƒ3000,ƒ5, - boven ƒ3000, ƒ10, De betrekkelijk kleine opkomst had tot oorzaak de overkropte land- en tuinbouw werkzaamheden; er zijn toch 339lidmaten. VEILINGSRISRICHT van Vrijdag 29 Maart 1929. der Coöp.Tuinbouw- en Veihngsvereeaiging .Oostvoorne". Spinazie 10,— tot 24,— per 100 k.g. Prei 4,80 tot 12,70 per 100 bos. Witlof 28,- 38,- per 100 k.g. Radijs 11,40 per 100 bos. Sla 11,60 per 100 krop. Kroten 1,10 tot 2,— per 100 k g. Spi uiten 0,20 tot 0,43 per k.g. Salotten 0,14 tot 0,15 per k g. U en 0,20 tot per k.g. Kipeieren netto 5,60 per 100 stuks. Aanvoer 32 276 stuks. MIDDELHARNIS. Verleden week Donder dag gaf „Volharding" haar jaarlijksehe toc- □eelavond. „Volharding" heeft vele vrienden, maar jammer genoeg was de zaal niet gehetl gevuld, al was ze goed bezet. Het genre dat ze speelt is het blijspel. Het •s dankbaar en het valt er graag in. Eu de drieling was ook blijspel. Drie dochters van 'n papa dia al achttien jaren sterren bestu- letrd in Zuid-Amerika en dan plotseling terugkeert en commensaal wordt in de ech telijke woning. Braaf heeft men gelachen; er werd goed gespeeld zcowel in de dames-als heerenrol- len en een dansje tot slot bleek niet te ver smaden. Moge „Volharding" nog vele malen stuk ken instudeeren en opvoeren. INGEZONDEN MEDfcDEELING. MIJN HAR DT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten VARKENSHOUDERIJ EN STIKSTOF BEMESTING OP GRASLAND. Een belangwekkende proef ie Heelsum. Een medewerker schrijft onsi Bij alle vraagstukken betreffende de voe ding, zoowel van planten als van dieren,speelt de in het voedsel in den eenen of anderen vorm geboden stikstof een zeer belangrijke rol. Niet alleen uit het oogpunt van physio- logie, maar vooral ook beschouwd van het standpunt van den prijs, omdat stikstof een betrekkelijk dure voedingstof is Het ligt dus voor de hand, dat hjj, die rationeel wil boeren, zich af zal vragen, in welken vorm voor bet door bem gestelde doel de stikstof het goed koopst in het bedrijf te gebruiken is. Zoowel bfj akkerbouw als veeteelt komt dit vraag stuk steeds weer naar voren, en ook onze varkenshouderij heeft deze kwestie onder de oogen te zien, wil ze zoo doelmatig mogelijk werken en aan de sterke concurrentie van Ierland, Denemarken, Zweden, Polen en Canada het hoofd kunnen bieden. Dat een bestudeering van de kwesties, die zich voor onze Nederlandsche varkenshou derij in dezen concurrentie-strijd voordoen, noodig is, volgt wel hieruit, dat in het alge meen de Bemiddelde prijs, welke op de Eogel- sche markt voor onze vleeschvarkens wordt betaald, lager is dan die voor debacon-var- kens uit andere landen wordt besteed. Dit is van belang, omdat vooral na den oorlog de vraag naar deze vleeschvarkens, dus laag gebouwde varkens met veel spieren en wei nig spek, veel grooter is dan naar hetspek- varken. Gelukkig wordt het gevaar van het lager waardeeren van het Nederlandsche bacon- varken niet onderschat, en kan men meer en meer een streven opmerken naar het ODtdekken van de ooi zaken, die dit voor ons nadeelige prijsverschil doen ontstaan. Naast kwesties als het verwerken en sor- teeren van het product, kunnen deze oor zaken ook gelegen zijn in de afstamming van het varken en ook in den aard van het voer en de wijze van het voeren. Om tot een goed resultaat te komen en dus een bacon-varken te produceeren dat aan de eischen door de wereldmarkt gesteld vol doet, en hierdoor betere prijzen te maken, beeft men in de eerste plaats te letten op meerdere of mindere geschiktheid der biggen om tot een vieeschvarken te kunnen uit groeien, en de voor het bedrijf meest geschikte methode om de natuur in deze te hulp te komen. Naast bewegingsmogelijkheid zal hier vooral rationeele voeding een belang rijke rol moeten spelen. Deensche, Amerikaansche en Canadeesche proefnemingen hebben bewezen, dat jong, eiwit groenvoeder een gunstigen invloed otfent op de spierontwikkeling. Deze proef nemingen werden in hoofdzaak genomen met raapzaad, klaver en andere, groenvoeder gewassen, waarbij in de eerste plaats jong, eiwitrijk groenvoer, dat arm is aan ruw- vezel, in aanmerking moet komen. Deze voorwaarden vinden we vooral ook vervuld in jong gras. En daar Nederland door bodem, bodemligging en klimatologische omstandigheden buitengewoon gunstige fac toren bezit voor intensieve weidecultuur, ligt het voor de hand, hiervan gebruik te maken en zich ook langs dezen weg een voorsprong, dien het door deze gunstige omstandigheden boven vele anderelanden bezit, te verzekeren en te behouden. Inderdaad worden dan ook in onze beste weidestreken de varkens soms in de weide groot gebracht. Het is echter van belang, er op te wijzen, dat de nieuwere methode van beweiding op kleine perceelen, met gesplitste stikstofgif ten, naast een splitsing van den veestapel in groepen, welke meer of minder eiscbeD stellen aan het voeder, en meermalen ver wisseling van perceelen ook voor de varkens houderij van veel belang kan zijn. De methode geeft jong, eiwitrijk gras, zoodat hier ook de varkens bij beweiding hun deel van het eiwit kunnen krijgen, wat een besparing beteekent op anderen,vooral in de varkenshouderij, dikwjjls aangekocht, duur voer. Een belangwekkende proef omtrent deze kwestie heeft de heer Van Vloten op de stamboekfokkerü van V. D. Landvarken De Kamp te Heelsum genomen. In 1927 werd drie en een halve bunder heide, gelegen tusschen de Heelsumsche bt-ken, waar in hoofdzaak biezen en berk groeiden, ontgonnen en beplant met valeri aan, die in het voorjaar van 1928 werd ge rooid. Zonder verdere bewerking, maar na volledige bemesting werden hierin gras en klaver gezaaid. Dit geschiedde in twee ge deelten en wel op 3 April en 7 Mei, en tegelijk met het graszaad werd 60 K.G. stik stof per H.A gegeven. Door de zware stik stofbemesting stoeide het gras buitengewoon uit, zoodat reeds 25 Mei en 14 Juni varkeDs konden worden geweid. Het terrein werd verdeeld in zeven per ceelen, waarop behalve de varkens, nog een koe, drie pinken, twee paarden en enkele schapen werden geweid. Beschikbaar waren een veertig fokzeugen, een paar beeren en een afwisselend aantal loopers en biggen. Gemiddeld werd om de vijf dagen van weide- perceel veranderd. Bovendien werd nog een gedeelte gehooid en een gedeelte ingekuild, wat nog 2500 K.G. hooi en 10.500 K.G. kuil- gras opleverde. De heer Van Vloten deed hierby de vol gende ervaringen op. Dragende zeugen hadden geheel geen hij- voer noodig tot 10 October. Zij waren In uitstekende conditie en namen tot 75 pond per stuk in gewicht toe (op uitsluitend gras) van het spenen van de biggen af tot een paar dagen vóór het beëindigen van de d cht, en in dedaaropvolgendezoog-periode hi ld n ze zich uitstekend. Van 10 October tol 10 December kiegen ze het gebeeletei- rein, waar z(j tot het invallen van de strenge vorst weidden en waar tot lien tijd nog mooi gras stond. In deze periode werden ze bijgevoerd met per stuk 2 ons grondnoot- urokken en 3 5 K.G. aardappelkriel per dag. Na het invallen van de strenge vorst werd h-t rantsoen verhoogd tot K.G. brokken en werd kuilgras toegevoerd. Ze bleven den geheelen winter buiten. De loopvarkens waren gemiddeld 135 pond en bleken zonder bijvoer niet in gewicht toe te nemen. Zij groeiden uit tot laDge, harde, gezonde, doch magere schrammen, welke na drie maanden weidegang nog even zwaar bleken te zijn. In normale tijden is voor varkens onder 200 pond eenig bijvoer ge- wenscht. Daar het gras voldoende is voor onderhoudsvoer en dus alles, wat extra ge geven wordt, den groei ten goede komt, is veel bijvoeren niet noodig. Op de perceelen, welke het minst stikstof hadden gekregen, werden de loopers eerder onrustig, wat op de noodzaak van omweiden wees Verder werden nog een zestig biggen in de weide gemest. Ze kregen bijvoer zooveel ze wilden uit twee metalen automatische voederbakken, die in het weiland stonden (de een bevatte mais, en de ander een meng sel van soya-meel en vischmeel). Deze biggen bevestigden de bekende buitenlandsche proe ven, die gewoonlijk met lucerne en raapzaad zijn genomen. Ze groeiden voordeelig op met beste ontwikkeling van geraamte en spieren. Het voedselverbruik bedroeg per K.G. groei 3.2 K.G. bijvoer over alle biggen. Af en toe werden er uit verkocht. De laatste waren 110 pond, en de eerst-verkochte 85 pond. Deze biggen, die niet geringd waren, heb ben de nieuw ingezaaide welde niet vernield, betgeen bevestigt, dat er bij volledige voeding met voldoende mineralen en vitaminen geen behoefte bestaat voor de dieren om te wroeten. De zwaarste bemesting (200 K.G. stikstof per H.A.) bleek het voordeeligst. Aanvanke lijk gaf men zwavelzure ammoniak, later ureum. De bodem, waarop de proeven werden genomen, was schrale zandgrond. Maar ook op andere gronden zal men met succes deze methode kunnen toepassen, al zal men er meer rekening mee moeten houden, dat b.v. op klei- en veengronden kapot trappen van de zode bij veel nat zal kunnen voorkomen. Intusschen volgt uit deze proeven, dat by de moderne beweidings-methode het varken in het weidebedrijf zeer zeker een belang rijke plaats kan toekomen, welke door een beter product ten slotte ook aan de bacon- industrie ten goede komen moet en mede een der middelen zal zijn om aan de scherpe concurrentie van landen als Denemarken, waar men meer dan bij ons voortdurend waakt en de methoden der concurrenten bestudeert, het hoofd te kunnen bieden. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Pr. B. J. G. te Hennepe, Diergaarde singel 96a Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en Blad vermelden Over windeieren, broedeieren en ongeboren kuikentjes die door de kou bevangen zijn. In verband met de noodzakelijkheid van kalkzouten voor leggende kippen wys ik er □og even op, dat het meest gewone advies bij zoogenaamde „windeieren" of „dunscha- lige eieren" is, aan de kippen veel kalk te geven. Dit nu is niet geheel juist. Om te beginnen zal een kip die geen kalk genoeg krijgt alle kalkreserves uit haar lichaam uit entten om maar kalk voor haar eieren te krijgen. Zelfs haalt zij tenslotte de kalk uit haar eigen beenderen, verteert dus min of meer haar eigen lichaam terwille van haar eieren. Het ei is van zoo groot belangvoor de instandhouding der soort, dat er steeds naar gestreefd wordt dit geheel normaal op te bouwen, ook al ontbreekt er in het voer van de kip veel. Dit geldt niet alleen voor de kalkzouten maar ook voor de onmisbare vitaminen, eiwitten enz Het meest bekende vitamine, n.l. dat wat de Engelsehe ziekte voorkomt, gaat in het lichaam veel samen met vet en met een bepaalde gele kleurstof. Vandaar bijv. dat hooggeel gekleurde dooier als gunstig beschouwd worden met het oog op broeden. Deze dooiers bevatten veel vita minen. De kippen zelf halen dit vitamine uit groenvoer, levertraan, gele mais, enz. Legt nu een kip heel veel dan krjjgtztj geen vita mine of laten we nu voor de duidelijkheid eens even zeggen, geen gele kleurstof g»noeg uit haar voer. Toch moet het ei volmaakt ziin, dus haalt zij haar vitamine-kleurstof uit haar eigen reservevoorraden. En wat zien we nu? Bij de kip met gele pooten en snavel hoe langer hoe lichter van kleur, ja zelfs bijna geheel kleurloos op het laatst. Eerst ontkleuren de pooten, dan de snavel. Men begrijpt dat als de kippen zoo ver zijn. de broedeieren ook kans loopen geen vitaminen genoeg meer te bevatten, dus broedresul- taten zullen dalen. Aan den anderen kant hebben we in de mate der geelkleuring een heel aardig mid del in de hand om kippen op haar leg te controleeren zonder het omslachtige vainest. De kippen met bléeke pooten hebben n.l doorgaans het beste gelegd Stel nu voor we hebben een koppel kippen die aardig gelegd hebben en nu willen we er van broeden Natuurlijk willen we daarvoor nemen de beste legsters. We zoeken dan dus de kippen met de bleekste pooten er uit en houden deze voor de fok Natuurlijk is deze methode niet zoo betrouwbaar en zal een voorzichtig fokker steeds met vallegnesten werken. Ook op het eind van bet legseizoen is deze metho de geschikt om de slechtste legsters op te ruimen en de beste aan te houden. Men ruimt n.l. de mooiste kippen op, n.l die met mooie gele pooten en snavels en mooie gladde veei en. Een kip die een seizoen flink gelegd heeft, heeft n.l. kleurloozer pooten en een min of meer ruw veerenkleed. Wilt gij dus beste broodeieren hebben, voer dan de fok- toom ruim met versch, jong groenvoer of vitaminerijke preparaten, waarvan er ver schillende in den handel zy'n. Wat de dunschalige of windeieren betreft, hierbij ligt de fout heel vaak in een aan doening van den eileider, n.l. in dat deel van den eileider, waar de kalkafscbeidende klie ren liggen. Vaak is het een gebrek aan vitaminen, vaak ook vetzucht Aan wind eieren kunnen dus verschillende oorzaken ten grondslag liggen en om dus, als men bfl de kippen last heeft van windeieren maar een paar scheppen kalkpuin in het hok te gooien zooals vaak gebeurt, is meestal niet veel waard. Bestudeer bij windeieren dus ook het voer op vitamiuegebalte. geef groen voer, vitaminehoudende preparaten en kijk of de kippen niet te vet zijn. Windeieren ziin veel schadelijker dan men denkt. Ten eerste is zoo'n ei niet veel waard, vaak pikken de kippen ze op en leerendan de verdeiflijke gewoonte van eTerenpikken. Het ergste is echter dat een windei vooral bi) een kip die wat vet is, niet genoeg prik kel uitoefent, om gelegd te worden, of eigen- ïyk wel prikkel uitoefent, maar aan de leg- spieren van den eileider niet genoeg hou vast geeft om voort te dryven. Zoo'n ei bl(jft dus zitten, de kip gaat hevig persen, kan haar ei toch niet kwyt en men heeft dan eeD zoogenaamd geval van legnood. Hierby z(jn weer verschillende mogelijkheden, n 1. of bet ei wordt tenslotte nog gelegd en de kip komt het te boven nadat zy vaak een poos min of meer ver lamd geweest is, of het ei breekt in den eileider, de inhoud vloeit weg, de kip blyft op de verschrompelde schaal al maar persen en perst zich tenslotte finaal dood. Zy krijgt hartverlamming, buikvliesontsteking of een dergelijke ziekte en sterft. Maakt men nu zoo'n kip open (de eigenaar zegt meestal dat het zoo'n beste kip is, omdat zy zwaar aanvoelt als hy haar opneemt) dan vinden we buikvlieschontsteking en een eileider waarvan de wand bloederig en vochtig is. Meestal vindt men dan tevens ook nog de verschrompelde ineengeperste eischaal. Soms blyit een deel der schaal zitten en zetten andere eieren zith er om heen vast. Men krijgt dan soms opeenhoopingen van eieren in den eileider, die de ongelooflijke grootte van een kinderhoofd kunnen krijgen. Zoo'n kip loopt dan stijf rechtop met de buik langs den grond. Tenslotte sterft het dier. Bij opening vindt men dan 6f in den eilei der öf los in de buikholte soms een vijf tot zevental complete eieren bf een groote massa ineengedroogde eiinhoud, een z g. eiconcre- ment. Zie hier dus een schynbaar klein begin, windeieren, dunschalige eieren dat met den dood afloopt door legnood, eiconcrementen, buikvliesontsteking. De aanleiding daartoe ligt dus of in het voer 6f in den eileider, bf soms in parasieten in den eileider. Dat laatste is wel geweldig iDteressant maar zou ons nu te ver voeren het nauwkeurig te beschrijven. Het komt hierop neer, dat de bekende libellen of glazenmakers in het lichaam de larven van bepaalde wormen bevatten, die als de kippen de libellen op'eten, vrijkomen, in den eileider terecht komen en daar ontsteking veroorzaken. Daarop volgen windeieren en de dood. Zorg dus voor goed voer van den foktoom, zoowel kalkzouten als vitaminen en moch ten er ondanks dat sommige kippen voor komen die windeieren blijven leggen, ruim ze dan maar op, want dan is er toch niet veel meer aan te doen. Komen windeieren bij losloopende koppels ondanks goede voe ding veel voor, zendt dan als er sterfte op treedt een kip op ter onderzoek. Bekijken we nu een ei dan lijkt de schaal beel vast en hard, doch als we zoo'n stukje schaal beel sterk vergrooten, dan zien we dat het feiteiyk een massa gaatjes bevat, de z.g. luchtporiën. Door deze poriën dringt by het broedproces de zuurstof der buitenlucht in het ei en komt bet koolzuur van het kuiken weer naar buiten, tegelijkei tijd de kalk oplossend door de zuurwerking. Het ei, schijnbaar dus een vaste schaal hebbend, haalt door die schaal adem. Tevens verdampt door de schaal vocht uit het ei en kan men door een ei een jaar te laten liggen, onder bepaalde omstandigheden, het geheele ei laten uitdrogen, zoodat men later na opening maar een klein uitgedroogd taai vliesje van eiwit en vet aan den bin nenkant vindt. Hoe ouder dus het ei dat-gewoon in de lucht licht, hoe meer uitgedroogd, hoe groo ter luchtkamer derhalve. Vooral in warm weer verdampt er meer vocht uit het ei dan in koud weer en zoo'n min of meer uitgedroogd ei is niet meer voor broedei geschikt. Het eiwit ondergaat bovendien allerlei scheikun dige veranderingen bij het liggen, vandaar dat als eisch gesteld wordt, broedeieren op een koele plaats en niet te lang (byv. niet langer dan 10 a 12 dagen) bewaren. Hoe korter men ze bewaart hoe beter. Men be denke dat de celdeeling in het ei al in de eileider van de kip begint. Het bevruchte ei leeft dus al flink in den eileider. Nu wordt het ei gelegd, bet koelt af en de kiem staakt haar ontwikkeling om weer door te gaan als het ei onder gunstige warmte komt. Een broedei is dus eigenlijk een levend kui kentje dat tijdelijk door de kou bevangen is en ligt te rusten. Hoe korter deze gedwon gen rust door de koude duurt, hoe beter. Dr. te Hennepe. Bloembollen planten. De tijd voor het planten van in midden- zomer en najaar bloeiende bol- en knolge wassen is weer aangebroken. Vooral de Lelies, de vorstinnen in het schoone rijk van Flora mogen natuurlijk niet ontbreken. De ver schillende Leliesoorten verlangen in het al gemeen een goed doorlatenden bodem en een voedzaam, niet te lichten grond. We planten ze 10 tot 15 cM. diep en liefst zoodanig, dat ze beschermd worden tegen de brandende zon. Een zeer geschikte plaats is daarom tusschen heester en coniferen- groepen. Men bereikt dan een schitterend eflekt, veel fraaier, dan wanneer ze op aparte perkjes worden uitgeplant. Niet minder bekend en eveneens beel ge schikt zijn de Gladioli. Het aantal soorten hiervan is de laatste jaren zoo geweldig toegenomen, dat het voor de liefhebbers rauwelijks meer is bij te houden. Vooral de Nederlandsche kweekers hebben door krui singen prachtige verscheidenheden aan de •markt gebracht. Het groote voordeel van Gladioli is, dat ze zoo gemakkelijk in de cultuur zyn en dat ze vrijwel overal groeien, behalve waar de bodem te nat is. We plan ten ze by voorkeur op zonnige plekjes, na eerst dm grond flink gespit te hebben, tegen ,jit laatste wordt nog veel te veel gezond gd, en mengen dan meteen wat beendermeel ,j00r den grond. Plant op ongeveer 10 cM. diepte en neem een 20 cM. tusschenruimte. Op zware kleigrond verdient het aanbeveling een weinig grof zand onder en boven den Knol in bet plantgat aan te brengen. Voor dat de Gladioli in bloei komen worden de planten aan korte stokjes aangebonden, aan gezien vooral de ryk bloeiende nieuwere soorten dermate bloeien, dat ze topzwaar worden en zonder steun zeker knakken. Een groote verdienste der Gladioli is haar geschiktheid veor snijbloem. Snydtmeneen stengel af, waarvan nog maar alleen de on derste bloem open is, dan ontwikkelen in een vaas met water achtereenvolgens al de andere knoppen zich. Een schitterend effekt maken de Gladioli op boordbedden in com binatie met vaste planten, bijvoorbeeld vuur- roode Gladioli met witte Phlox, welke bei de in Augustus bloeden. Er kunnen na tuurlijk talryke mooie combinaties gemaakt worden, aangezien het aantal kleuren vrij wel onbeperkt is. Hoewel minder hoog groeiend, maar toch rijk bloeiend zijn de talrijke verscheiden heden van Anemone coronaria. Zoowel de enkel- als de gevuldbloemige in verschillende kleuren, zijn een plaatsje meer dan waard. Op een zonnig plekje 6 a 8 cM. uitgeplant in voedzamen goedbewerkten grond, bloeien ze ryk en overvloedig. Wil men werkelijk goede resultaten heb ben en daar ook redelLjk aanspraak op kun nen maken, dan is diep spitten een eerste vereischte. Is de grond waarin de bollen geplant moeten worden zwaar, dan is het gewenscht er tevens wat zand doorheen te spitten. Alle bolgewassen houden van zan dige aarde en daar moet wel degelijk reke ning mee worden gehouden. Wat de diepte van bet spitten betreft, dit moet ongeveer 40 cM. zijn. Ook voor de vaste planten is diep omspitten zeer gewenscht. De planten groeien dan veel beter, doch ondanks alle gehamer op dit punt, wordt dit nog veel te veel n: Waa soortei makke brenge niet g( altyd nieuwi voor c onbeke ring. niet i catalog uitvoe tin gen lende reid v: den. I dan ee dan vr dan te ten ni Göbt en N. en L. Aletta Kellin I Geh Rossu Ove v. d. Ond Rottei Ove z. v. zand; noote Geb Mijnd velzei Eenige Kennisgeving. Geboren: ARIE HUIBARTUS zoon van J. J. NIPIUS EN NELLY VAN LOENEN. Middelharnis, 31 Maart 1929. Hiermede geven wij kennis van het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwdvader, Grootvader en Overgrootvader den Heer Weduwnaar van Mevrouw B.V AN DER LINDE-Slierendregt in den ouderdom van ruim 94 jaar. Dirksland W. VAN DER LINDE Jr. a. van der linde van Beek. Huis ter Heide, M. VAN DER LINDE. Nijmegen, Wed. J. BACKER- Van Der Linde. Amsterdam, A. H. KNÖPS— Van Der Linde. A. KNÖPS, ARTS. Klein- en Achterkleinkinderen. DIRKSLAND, 4 April 1929. Voor de zeer vele blijken van be langstelling, ondervonden tijdens de ziekte en het overlijden onzer ge liefde, zorgzame Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Mej. ANNA LOKKER, betuigen wij aan allen onzen harte- lijken dank. Uit aller naam, J. DE WACHTER. Middelharnis, 5 April 1929. Voor de vele bewijzen van deel neming ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Broeder, den heer JAN VAN SCHOUWEN Cz betuigen wij onzen hartelijken dank. Poeldijk, Mevr. L. SLIS—van Schouwen. Sommelsdijk, JOH. VAN SCHOUWEN. Utrecht, Mevr. M. L. VAN DORSSER- van Schouwen. SOMMELSDIJK, 4 April 1929. [IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllll Bote lUiiiiiiiuuiuiiuiiiiiiiiiiiuiiimiiiDUiiiuiuiui Beste adr

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 6