Stoomwasscherij EERSTE BLAD DAMES Adverteert in ..Onze Eilanden" JLDE SALAMANDER j. S Kipstraat 59, Rotterdam „VOORNE& PUTTEN" Nieuw-Helvoet. Franco verzending door geheel Flakkee. M. SPOON Az. ZATERDAG 6 APRIL 1929 11E JAARGANG. - N°. 43 W eek-re viae. FEUI LLETON. Jongens De slachtoffers der Wraak. Dit de periode der Lijfstraffelijke rechtspleging. INGEZONDEN STUKKEN EJKI^ IEHR BOEK i t Ieder die deze coupon inzendt, ontvangt gratis en franco het interessante boekje J ..VICTORY' I I NAAMJ ADRES TRATIE itterende Vraagt onze pillen en druppels ter rege ling v. d. bloedsomloop, door H.H. Doc toren aanbevolen, beslist onschadelijk voor de gezondheid. Alleen bl] ons Is succes verzekerd. Vraagt ons boekje met talrijke af beeldingen met duidelijke en vol ledige inlichtingen in blanco ge sloten Couvert met 25 cents insluiten aan postzegels. Wacht U voor misleiding of teleurstelling. Koopt in zaken waar U zeker van kan zijn vakkundig en succesvol geholpen te worden, en niet door min derwaardige namaak op de lange baan geschoven te worden. Wij zijn vanonds bekend het soliedste adres. Let daar vooral op. Vraagt gratis inlichtingen of prijscourant NIEÏJW-HELVOET. muiin icht 8 3 et en. Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f I,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Binnenland. Het gure en ongunstige weer gedurende de Paaschdagen, voornamelijk den tweeden Paaschdag, heeft heel wat plannen in de war gestuurd. In Groningen en Friesland moest de Paaschhaas zy'n eieren zelfs in de sneeuw deponeeren. Het is een Paaschfeest geworden bij een extra opgepookte kachel of weggedoken in den kraag van de winter jas, tot groote teleurstelling van debad-en buitenplaatsen. Alle voorbereidingen ten spyt, ondanks open tramwagens in den Haag, ritsen stoeltjes voor café's, was er van lente, nog minder van zomer, ook maar het geringste te bespeuren. De weergodinnen hadden blijkbaar anders beschikt en hebben heel wat Paaschvreugde op wreede wijze bedorven. Te Leiden heeft zich den tweeden Paasch- dag wel een bijzonder droeve ramp afge speeld. Een bespannen tentwagen, waarin zich vijf personen bevonden, is door een zijsprong van het paard, dat waarschijnlijk geschrokken ia voor een afgezaagden boom, in de Haarlemmertrekvaart gereden. De twee personen die zich op den bok bevonden, de gebroeders van der Ham, 17 en 13 jaar oud, wisten zich spoedig in veiligheid te brengen, doch de vjjf inzittenden verdwenen mee in de diepte en waren niet in de ge legenheid zich te redden. Ijlings toegeschoten hulp mocht er eindelijk na zeer veel moeite in slagen een gat te breken in de kap van den wagen, doch toen de vijf inzittenden op 't droge gebracht waren, bleken drie, n.l vrouw van der Ham, haar dochtertje en haar zoontje reeds overleden. Een droeviger Paschen is moeilijk denkbaar. De traditie getrouw zijn er 1 April weer danig wat Aprilmoppen gelanceerd en goi geloovige goeierds zjjn hiervan natuurlijk het slachtoffer geworden. Uit Indië wordt een vermakelijke vergissing gemeld, die meer aan een welgeslaagde Aprilmop doet denken, waarover heel wat is gelachen, Hollanders in Indië zjjn gastvry en doen alles om die gunstige reputatie hoog te houden. Ook van officieele zijde wordt deze nobele sport naarstig en verdienstelijk 1 oefend. Priok, haven van Batavia, maakt hierop natuurlijk geen uitzondering. Met graagte maakt men zich verdienstelijk tegen over de buitenlanders, natuurlijk ook tijdens het bezoek van een Japanschen kruiser. Toen men vanaf het directie-kantoor der haven dan ook een Japansch marine-officier met verlangenden blik naar de haven zag kilken, begreep men meteen dat bedoelde officier graag weer naar boord wilde. In keurig Engelsch werd hjj daarom aange sproken en minzaam werd hem een motor' boot aangeboden. Wie zou een dergelijke vriendelijkheid niet-op hoogen prijs stellen Wie beschrijft evenwel de verbaziDg der heeren, toen de officier aan den roerganger der motorboot last gaf naar de Nederlandsche oorlogsbodem De Zeven Provinciën te varen De voor een Japanner gehoudene was een officier der Nederlandsche marine. Dat we ook wel eens met den minder vleienden titel van Chineezen van Europa worden aan geduid, is voldoende bekend, doch dat onze marineofficieren in eigen koloniën reeds voor Japanners worden versleten, dat is toch wel een weinig heel sterk. De door de gemeente Rotterdam aanhangig imaakte annexatieplannen, hebben in de oogen der Gedeputeerde Staten geen genade kunnen vinden. Deze uitbreidingsplannen, omvattende een grondgebied van 13000 H.A. doet Gedeputeerden vreezen, dat Rotterdam wat de gemeentelijke bestuursinrichting be treft, niet in staat zal zijn een behoorlijke behartiging van de veelzijdige en uiteen- loopende belangen te verzekeren. Waar nog van vrij willige, alsook van gedwongen samen werking met de betreffende gemeenten geen oplossing van het havenprobleem van Rot terdam wordt verwacht, hebben Gedeputeer den dit vraagstuk thans by de regeering aanhangig gemaakt en verzocht deze aan gelegenheid spoedig ter hand te nemen. Minister Kan heeft zich met dit advies ver- eenigd en heeft medegedeeld, dat hy zijn ambtgenoot van Waterstaat in overweging zal geven een commissie in te stellen, welke aan de regeeriDg ter zake voorstellen zal doen. De voorstanders van annexatie zullen door dit verloop wel eenigzins zijn teleur gesteld. Voor- en tegenstanders hebben voor- loopig nog ruimschoots den tijd om over hun voorstellen wat na te denken. stoeien en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich dan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos Doos 39 cent. PUROL (Adv.) Buitenland. Vreetzaam mogen de Paaschdagen zijn verloopen, vreedzaam is het in verschillende deelen der wereld niet geweest, is het nog niet en het is aan gerechtvaardigden twijfel onderhevig, of het vreetzame en vreedzame over heel de wereld wel ooit eendrachtig zal samengaan. In China, Afganistan en Mexico woedt het strijdgevoel en deeenige lichtzijde overigens een zeer schrale troost, is wel, dat ze in genoemde landen blijkbaar meer met spek schieten dan met lood, ge zien de onbloedigheid, waarin de min of meer belangrijke veldslagen en botsingen verloopen. Natuurlijk is het aantal dooden altyd te groot. Europeesche moordpartijen en gros, kunnen ze zich in genoemde lan den ook niet veroorloven, want gezien den voortdurenden heibei zou dit met een volledi ge uitmoording geiyk staan. Als we ons niet vergissen, het bomt op een dozijn meer of minder niet aan, dan is Mexico bezig aan de 500ste revolutie. Behalve over de onbloedigheid der gele verde slagen, verwonderen we ons boven dien over het geweldige aantal generaals die als gevangenen en daarna op Mexicaansche wlize neergepaft, wordt opgegeven. Ieder milicien-bok schijnt daar ineens generaal te kunnen worden. Afgaande op de slechte resultaten met dit systeem bereikt, dan schijnt een dergelijke snelle promotie toch wel wat bedenkelijk. Het aantal houwde- (UIT HET DUITSCH.) 6) Felicia knikte ten teeken van bijval. Overi gens is het ware berouw in dit geval belachelijk, wijl ik na rijp overleg gehandeld heb. Papa Dorn- berg stierf op den dag, waarop bij wellicht het minst aan zijn dood gedacht had. Men vond een testament, hetwelk bepaalde dat broeder Arnold voortaan voor ons moest zorgen. Daarmee waren zij echter namelijk Arthur en Jenny Geiserheim niet zeer ingenomen. De oude heer had alle vier met dezelfde liefde en goedheid behandeld hij heeft voor Arthur Geisenheim en mij dezelfde som bestemd, welke voor Arnold's studiën aan de hoogeschool noodig was, en is voor ons een even zorgzaam vader geweest als voor zijn eigen zoon, mejuffrouw Jenny, mijn pleegzuster, ge droeg zich het verstandigste. Zij staarde den goe den Arnold met teedere blikken aan, terwijl zij vroeger zekeren afkeer van hem aan den dag had gelegd. Ik doorzag dat plan" „De redenen voor deze handelwijze zijn tamelijk duidelijk," viel mevrouw von Passau hier eens klaps in. „Treurig zou het zijn, indien uw broeder het niet begrepen had!" „Arnold was blind de liefde had dezelfde uitwerking als een warm stortbad." gens is daar bepaald te groot. Voor liefheb bers voor den generaalsrang om van te wa- tertanden. Reeds meerder malen kwamen er uit Mexico berichten binnen, meldende, dat de opstandelingen nagenoeg verslagen waren en dat er spoedig een einde werd verwacht. Deze optimistische berichten zjjn steeds weer gelogenstraft door hardnekkig verzet der opstandelingen. De regeeringstroepen hebben het meer dan eens geducht te ver antwoorden gehad en hebben menige neder laag moeten slikken. Niettegenstaande het feit dat de Vereenigde Staten elke hulp aan de opstandelingen verbieden, zijn de laatsten er toch in geslaagd, de beschikking te krij gen over een belangryjk aantal gevechts vliegtuigen. Menige onaangename verrassing hebben de regeeringstroepen hieraan reeds te danken. Waar de regeering den volledigen steun der machtige Vereenigde Staten geniet, ziet het er ondanks taai en hardnekkig verzet, toch niet gunstig voor de opstandelingen uit, ook al is de aanhang der opstandelin gen grooter en beter voorbereid, dan aan vankelijk werd gedacht en voorgegeven. In Afganistan is Aman Oellah nog altyd vechtende om zijn verloren troon te her winnen. Zijn moderniseeringsplannen zqn voorloopig in een grooten doofpot opgeborgen en pas als bjj veilig en wel op het zachte kussen zit, dat kussen dat gevaarlijke spring- veeren schijnt te bezitten, zal hij waar schijnlijk trachten heel zoetjes en geleidelijk zijn plannen toch door te voeren. Door het omkoopen met belangrijke bedragen, waar schijnlijk afkomstig uit Rusland, is Aman Oellah er in geslaagd zijn positie nog ver der te versterken en ziet het er voor Habib Oellah niet erg rooskleurig uit. Doch keeren we uit deze onherbergzame oorden wat dichter naar huis terug. In Belgisch Limburg is de Paaschvreugde op zeer droeve wijze vergald door het ont zettende mijnongeluk, dat in een der mijnen te Waterschei bjj Hasselt heeft plaats ge had. In deze mijn, die onder de mijngas- looze wordt gerekend, deed zich in strijd met de geldende theorie, een hevige mijn- gasontploffing voor op 700 M. diepte. De arme slachtoffers, het totaal bedraagt zeker 25, werd zoo deerlijk verminkt, dat herken ning uiterst moeilijk was. Hartverscheurende tooneelen hebben zich bij het vernemen der ramp afgespeeld. Het aantal slachtoffers dezer ernstige ramp werd nog vergroot, doordat een afgedaalde reddingsbrigade van 12 man, onder neerstortend gesteente werd bedolven, waardoor 2 personen werden ge dood en 8 min of meer ernstig gekwetst Dit droeve gebeuren heeft in geheel Lim burg groote ontroering en opwinding ge bracht. Koningin Elisabeth van België en de minister van Arbeid hebben bezoeken ge bracht aan de weezen en weduwen der ver ongelukte mijnwerkers. Het zwarte goud der aarde werd hier wel heel droef en duur betaald. De Engelsche conservatieven, die metbe- grypeiijken onrust de verkiezingen zien nade ren, omdat ze met nagenoeg ieege handen voor de kiezers moeten verschijnen, hebben wat moed geput uit de verklaring van „Maar is hij toch gewaarschuwd?" vroeg Fe licia deelnemend. Eduard lachte, „wat zou het geholpen hebben?" „Nu wat deedt je wel?" „Ik speelde bij Jenny Geiserheim eenvoudig dezelfde rol, welke zij mij bij Arnold voorgespeeld had en ziedaar zij viel in mijn strikken! Zij vleide Arnold om bezitster van een kolossaal ver mogen te worden, eti mij beminde zij!" Zegepralend staarde de jonge man zijn toe hoorsters aan. Teleurgesteld en pijnlijk aangedaan sloeg Felicia haar oogen neer. Haar moeder wierp een strengen verwijtenden blik op hem. „Mejuffrouw Jenny zal waarschijnlijk schoon zijn," sprak zij verachtelijk. „Zeer schoon! Buitengewoon schoon!" antwoord de Eduard in geestdrift. „Groot, slank en welge bouwd prachtige oogen, en welke een beheer- scbende blik, vol liefdegloed, ligt opgesloten een ware Cleopatra!" „Onder die omstandigheden zal u die rol niet erg moeilijk gevallen zijn," sprak mevrouw van Passau koel. „Over het algemeen niet. De maatregelen waren als van zelf voorgeschreven. Arnold moest zich met eigen oogen overtuigen, dat zijn hart voor een onwaardige begon te gloeien nu, hij over tuigde zich werkelijk!" „O, Eduard!" riep Felicia angstig uit „was dat edel gehandeld?" „Zeker, Felicia," verzekerde hij rustig en over tuigd. „Wat gebeurde er vervolgens?" „Dat is wel is waar ongelukkig, maar kan mij toch eigenlijk niet ten laste gelegd worden. Arthur en Jenny achtten het raadzaam het huis te ver iaten en onder voorwendsel van in het vervolg geen weldaden meer van den tegenwoordigen be zitter der mijnwerken te kunnen aannemen en huisvesting te zoeken bij een ouden bloedverwant, die met het toezicht der werken belast is. Het huis van dien bloedverwant ligt slechts een half uur van het woonhuis verwijderd, dus niet uit de we reld. Een samenkomst was dus gemakkelijk te be palen, toen beiden den eersten keer echter niet bij het middagmaal tegenwoordig waren, gevoelden wij dat zij voor altijd van ons gescheiden waren." „Heeft Arnold zijn liefde voor Jenny opgeofferd? vroeg Felicia schuchter. „Geheel en al! Ten gevolge van deze ervaring was zijn romantische aard met niets meer te ver zoenen en met betrekking tot deze omstandig heid moesten wij de scheiding als een weldaad beschouwen. De gewoonte had intusschen zooveel geheiligd, dat wij ons niet meer op ons gemak bevonden en den wijn meer dan anders aanspraken. Mijn moeder maakte aan ons drinken een einde. L. stapte naar het gebergte om mij te ontnuchte ren. Arnold daarentegen begaf zich naar het kan toor om het geld voor den volgenden dag, waarop het werkvolk moest uitbetaald worden, gereed te leggen. Bij mijn terugkomst vond ik alles in rep en roer. Arnold was gevallen en had zich aan den- hoek der brandkast ernstig gewond. Hij was reeds door onzen geneesheer verbonden en deze verklaarde, dat wij geen dadelijk gevaar te vreezen hadden „Een zeldzaam ongeluk," sprak mevrouw von Passau nadenkend. „Het vreemdste van dit ongeluk komt nog," vervolgde Eduard. De genezing der wonde was zeer voorspoedig, zijn gemoed daarentegen ont- Churcili, den Britschen kanselier van de Schatkist, dat er een batig saldo is over het per 31 Maart eindigende financieelejaar van ruim 18 millioen pond sterling. De oude kous van het jaar 1927/1928 bevat nog 4 millioen pond, zoodat het totale overschot ruim 22 millioen pond bedraagt. Dit mee vallertje is zeer welkom in het conservatieve kamp en geeft hen eenigermate een hart onder den riem, z(j het dan ook een zeer be seheiden en zwak riempje. Deze overschot ten zjjn zeer welkome paradepaarden voor de a s. verkiezingen, doch de vreugde dei- conservatieven wordt danig getemperd door het feit, dat deze overschotten zeer waar schijnlijk noodig zullen zijn, om de mindere inkomsten der schatkist, als gevolg van de nieuwe wet tot verlichting van de plaatse lijke belastingen, voornamelijk ten bate van nijverheid en landbouw, te dekken. Ondanks deze zeer welkome overschotten zal er dus van een verdere verlaging der hooge lasten geen sprake zijn en dit ontneemt aan deze overschotten alle glorie. De liberale persen ook de bladen van Labour beijveren zich danig, om zulks duidelijk naar voren te bren gen. De liberalen rekenen de conservatieven eventjes voor dat deze overschotten alleen door wat handigheidjes te voorschijn werden geroepen en dat er 7-| millioen pond meer is gestort in het fonds voor schulddelging dan oorspronkelijk wel in de bedoeling lag. Men ziet het, de politieke vliegenvanger)] is in vollen gang en elk reclamebrommertje wordt heftig betwist. Tot heden ziet het er met de collectie der conservatieven niet rooskleuring uit. Doch Baldwin heeft nog eenige troeven in petto, heeft reeds vaag iets aangekondigd en waar de conservatieven zoo weinig te juichen heb ben, verheugen ze zich ook hierover reeds. De politieke veldtocht is reeds begonnen met diverse redevoeringen, welke tevens door de radio werden verspreid. Spotters beweren dat er als gevolg hiervan plotseling heel weinig vraag naar slaapmiddelen is ge komen. Erg onwaarschijnlijk klinkt het niet. De Fransche regeering heeft zich moei zaam door de moeilijkheden der begrootings- debatten heengeworsteld en is oogenschijn- lijk in wat kalmere politieke wateren be land. Nog eenige zulke zware overwinningen en de krachten van de regeering zijn totaal uitgeput. De Amerikaansche gezant te Parijs, Myron T. Herrick, is tamelijk onverwachts over leden. Myron T. Herrick was een warm vriend van Frankrijk, die nooit naliet zijn persoonlijken invloed aan te wenden om te trachten een goede verstandhouding tusschen Washington en Parijs te handhaven. Deze taak is meermalen niet erg gemakkelijk geweest, doch desondanks is hy hierin uit stekend geslaagd. De geheele Fransche pers legt getuigenis af van de buitengewone populairiteit, die Herrick in Frankrijk genoot. Alle bladen roemen hem in de eerste plaats als een oprecht vriend van Frankrijk, en slechts in de tweede plaats als gezant der Vereenigde Staten. De bladen herinneren aan zijn be sluit van 1914, toen de Fransche regeeriDg van Parijs naar Bordeaux werd overgebracht en Herrick te Parijs wenschte te blijven, zeggende: „Een doode gezant kan soms nut tiger zyn voor zijn land dan een levende." Zijn besluit heeft er niet weinig toe bijge dragen om een paniekstemming te Parijs te voorkomen. De overleden diplomaat, die den leeftijd van 74 jaar beeft bereikt, heeft even eens een belangrijk aandeel gehad in de onderhandelingen over de oorlogsschulden en het anti-oorlogspact. Volgens nog onbevestigde berichten wordt als opvolger van Myron T. Herrick genoemd generaal Dawes. Terwyi wij dit neerschryven is hieromtrent nog geenerlei beslissing ge nomen. (Adv.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet teruggezonden.) Mijnheer de Redacteur In Uw nummer van 30 dezer uit de heer P. zijn verwondering over de tot stand koming eener Christelijke U. L.O. school te Middel harnis. Ach P. ga de geschiedenis na en ge zult tot de ontdekking komen, dat Christenen steeds in hun godsdienst de motieven heb ben gevonden om minder schoone streken uit te halen en dat er geen verwaander, hoog moediger, en onverdraagzamer lieden bestaan dan die behooren tot Gods uitverkoren volk. Ter meerdere eere Gods verketterden Arius en Athanasius elkaar, ter verbreiding van deleer der Liefde trokken gewapende scharen naar Palestina, spande Calvijn zelfs met den Groot-inquisiteur Ory te Lyon samen om Servet te verbranden, liet Zwingli doopsge-^ zinden in het meer van Geoève werpen. Vol christelijke liefde spoorde Luther de vorsten en ridders aan, de tot wanhoop gebrachte boeren af te maken. Zich beroepende op Gods woord hebben Christenen de neger slavernij verdedigd en verdedigen ze nu nog de doodstraf, het gebruik van gifgassen, onderzeeërs en bommen gevuld met pest bacillen. Vol christelyken deemoed verzetten ze zich tegen de „door God boven hen gestelde macht" en plegen woordbreuk om in een kerkgebouw te danken, dat zij niet zijn als anderen. Waarom ons dan verwonderd over de stichting van christelijke scholen. De middelen ertoe: wel die zijn geheiligd door het doel; dreigen met broodroof, intrekken van steun, valsche inlichtingen, valsche band- teekeningen etc. Dat een vader zijn doch tertje niet naar de 1ste klas van een Chr. U. L. O. school zal sturen, als Z9 in de 3de klas eener openbare zit, geeft niets, toch teekenen. Waarom verwonderd te zijn, als ouders teekenen voor een Chr. U. L. O. school, terwijl ze hun kinderen naar de Ambachtsschool zullen sturen. Loog Jael niet tegen Sisera, en is zij niet „gezegend onder de vrouwen?" Zelf de kosten betalen? Eischten de zonen van het uitverkoren volk niet de gouden en zilveren vaten der Egyptenaren Neen, de kosten mogen de andersdenkenden betalen. Waarvoor zouden die anders geschapen z^'n? stemd. Ten laatste werd het een idee fixe van hem, dat het een of ander voorwerp zich in de genezen wond bevond, dat hem onuitstaanbare pijnen ver oorzaakte. Wat wij ook beproefden hem deze gril uit het hoofd te praten was alles vergeefs. Daarbij werd Arnold menschenschuw, wantrou wend het geluk en de vrede te Ammerbach hadden ons verlaten. Met vreugde nam ik het aanbod van mijn broeder aan, om mij een aan zienlijk bedrag voor een reis naar Italië ter hand te stellen. Arthur Geiserheim zou mij vergezellen. Hiermede kon ik mij volstrekt niet vereenigen. Het gedrag van dezen laatste, sedert den dood van papa Dornberg, had mijn ontevredenheid reeds eenige malen opgewekt. Ik reisde alleen, trof onder weg den majoor von Rudenzi aan en zou wellicht nog in Italië zijn, indien telegrafische berichten uit Ammerbach mij niet gemeld hadden, dat Ar nold verdwenen was en wellicht nooit zou terug- keeren." „Mijn God, hoe moet dat verklaard worden," vroeg Felicia die in spanning naar het verhaal geluisterd had. „Hoe anders dan door een nieuw idee fixe," antwoordde Eduard op lossen toon. „Ik zal waar schijnlijk met de droevige taak belast worden, Arnold in het een of ander gekkenhuis op te zoe ken." Droomend zag Felicia voor zich heen. Het beeld van den vreemden man, die in het huis van Dr. Medinger woonde, daagde in haar ziel op, en reeds had zij de woorden op de lippen, welke misschien tot een opheldering hadden kunnen leiden, toen de dienstmeid de komst van majoor von Rudenzi meldde. Daarmede namen haar gedachten een andere wending Felicia's opmerkzaamheid werd op haar moeder gevestigd, die zich met moeite op richtte en haar bevende handen op de tafel legde, ten einde niet te vallen. „Dat bezoek is mij zeer aangenaam!" bracht zij er met moeite uit. Daarna verzamelde zij al haar wilskracht en ging den majoor, die intusschen binnengekomen was, eenige schreden tegemoet. Rudenzi scheen door dit wederzien veel minder aangedaan. Met de gewoonte van een beschaafd mensch sloeg hij den juisten toon voor een ge sprek aan en verhaalde zaken, welke er veel toe bijdragen dat dit beteekenisvolle wederzien een gewone visite werd. Men sprak alsof er nooit iets had kunnen geschieden dat het hart.des bezoekers had kunnen roeren. En nochthans was deze man gedurende een tijdvak van twee jaren de aange bedene en geliefde van mevrouw von Passau ge weest en vervolgens had zij hem zijn woord terug gegeven met de vaste verklaring, dat zij hem nooit gelukkig zou kunnen maken en dus een ongelukkig leven intrad, als zij zijn gade werd. Van zijn kant was hierop geen enkel woord ge zegd. Had Rudenzi deze gebeurtenis nu vergeten ?- Mevrouw von Passau dacht onophoudelijk daar aan, doch langzamerhand begon ze het minder pijnlijk te vinden. Zij werd steeds onbevangener, steeds trotscher en steeds koeler. Zij meende te ontdekken, dat majoor Rudenzi zeer beminnens waardig en beschaafd geworden was, doch dat deze eigenschappen slechts als een vernis over de ijdelheid en de oppervlakkigheid van zijn karakter verspreid waren. Zij eindigde met haar vroeger oordeel volkomen gerechtvaardigd te bevinden. Wordt vervolgd.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1