ARGENTA PUROL yerxhaft 11 a/s bijv&rd/en De bre/'macfinem JiollóJid N.V. Insulaire Hypotheek Bank Melotte Ploegen, Rud Saks Ploegen, Brabancone Ploegen. Zware Deering Cultivators. - Deering Sciiijveneggen. Landbouw-Correspondeatie. BINNENLAND Pijnlijke Kloven Landbouw en Veeteelt. per wee) J. A. VOGEL - Snellestraat 5 - DEN BOSCH ZIER1KZEE In stukken van 1000, f 500, f 100 en f 50. 472% Pandbrieven a 99 5 Pandbrieven a 100%% MOSSELMAN VIS, Machinefabriek SOMMELSDIJK - - Telefoon 224 ONZE EILANDEN VAN ZATERDAG 23 MAART 1929, 3 arkt halve hoogte van de kas en eerst in het vierde jaar zal de kas op zijn volle productie staan, hoe- Om de stand van de boomen na te gaan heeft men men feitelijk, als ze tenminste gezond zijn, 1 de alleen de groote van het blad maar in de gaten pro- te houden. Wordt dit kleiner dan gaan ook oote de vruchten kleiner worden en derhalve de roo- geheele productie aanmerkelijk achteruit nen Het verdient, wat betreft de tomatenteelt, nen geen aanbeveling tomaten te planten op land .waar het vorige jaar aardappelen hebben wa- gestaan omdat die planten nog nauw verwant dit zijn. Zoo ook is het niet aanbevelenswaardig inig om aardbeien te verplanten op een oude wei, rtje direct na de scheuring. Hiermede was de lezing |van den heer Wiersma geëindigd. Een paar van aanwezigen vroegen nog enkele ophelderingen dat en daarna sloot de heer Mijs deze bijeenkomst kan met een woord van hartelijken dank. zins ser- reld zien. ver- zeer- m ik jaar 'eten veld erste n te ard- maal kan aard ijfeld and men gaan De urig- ient aar- loof De nder uch- meer min- wijt, ieken n da n de Iden eien- enz. t ge- keur gaan rdig- r het I de orlijk van ewe- men iven- aten, eerst moet der soor- eden 'ding daan wel e uit emde ijkste roeid egin- van éliger aan- teeds eiling rteur kan aten et de eken. bare ver- oudt digde ntum niet men tronk n de meer voor- tstek hoeft i oog- ;ewas later st en De li uit iellijk om de kleine dt de rond. lieten i dan dient op de. Afgeluisterd. Inspecteur: Er staat hier op uw kasstaat in de uitgaven eenprivé-post van/3276,84j in ééns uitgetrokken aan het eind van het jaar? Hoe komt U daaraan; geeft U uw vrouw niet wekelijks of maandelijks huis houdgeld? Landbouwer: Neen, dat zit zoo:„ Er was 1 Jan. zóóveel in kas, ontvangsten zóóveel, uitgegeven voor het bedrijf zóóveel, er moet dus in kas z(jn zóóveel. Wat er nu te wei nig is, is natuurlijk voor privé gebruikt. Begrjjpt U? Insp. Ja, ik begrijp, dat, als U de geringste fout gemaakt hebt in de ontvangsten of uit gaven, dan ook het privé bedrag fout is, U draait de zaak eigenlijk om; in plaats dat uw kasboek aangeeft, watU voor privé hebt besteed, bepaalt uw kassaldo, wat in uw kasboek zult boeken. Ik apprecieër een goede boekhouding, doch over deze methode ben ik nu niet direct enthousiast. M. te B. Beeds in een vorig nummer be spraken wij het suiker vraagstuk, en gaven als onze meening te kennen, dat subsidieëren van een kwijnende industrie, waarbij vrijwel zeker is, dat deze kwijning van chronischen aard is, een lapmiddel is. Ofschoon de landbouwmoeiltjkheden in Amerika niet precies dezelfde zijn, geven we hier een berichtje, hoe men daar denkt het landbouwvraagstuk op te lossen. President Hoover beseft dat de regeering de grondslagen van een oplossing kan leg gen en het dan aan de boeren kan overlaten zich daarnaar te richten. Voor het leggen van die grondslagen is het noodig de feiten, de oorzaken en geneesmiddelen na te gaan, die van toepassing zijn op het complex, dat wij gewoon zijn met den algemeenen naam „het landbouwvraagstuk" te kenschetsen. Voor dat doel beoogt Hoover de stichting van een federalen iandbouw-raad „bestaande uit mannen die landbouwvraagstukken be grijpen en er zich voor interesseeren." Hij echter is zich bewust, dat reeds tal van commissies van onderzoek den land- bouwtoestand hebben bezien en stelt nu voor het nieuwe lichaam „een ruim gezag tot bandelen te geven en te machtigen mee te werken tot de verdere ontwikkeling van het coöperatieve marktwezen, tot de ontwikke ling van centrale handelskantoren voor land bouwproducten, het uit den weg ruimen van onnoodige kosten bij de distributie en het oplossen van de verdere vraagstukken, die zich mochten voordoen." Deze woorden van Hoover geven het doel aan; hjj is bovendien bereid ze kracht by te zetten door het lichaam bovendien de be voegdheid te verleenen „met voorschotten van den staat stabilisatievereenigingen van boeren en onder toezicht van boeren in te stellen, die den landbouwer moeten bescher men tegen den druk en de ontmoediging van den zomer en van periodieke productie overschotten." Hiertoe stelt hij voor het lichaam, die hulpbronnen ter beschikking te stellen, welke noodig zyn om doeltreffend werk te verrichten." Inderddad bedoelt Hoover met dit pleidooi den landbouw iets te geven, dat daaraan nooit van te voren was aangeboden, n.l. volledigen onbegrensden flnancieelen en gees- teiyken steun van de regeering om de in dustrie op een gezonden grondslag te plaat- sen. Het beteekent werkelijk de organisatie van den landbouw langs lynen, die hij nooit in staat is geweest zelf te ontwikkelen. EEN POSTAUTO TE AMSTERDAM GESTOLEN. De auto later onbeheerd op het Allebeplein aangetroffen. Een geld- trommel vermist. Het bedrag der geldwaarden nog onbekend. Men meldt ons Woensdag uit Amsterdam: Vanavond omstreeks half acht is voor het bijkantoor der posterijen in de Saksen Weimar- laan een postauto, terwijl de daarbij behoo- rende besteller een oogenblik binnen was en de chauffeur zich even had omgedraaid, ge stolen. Om tien minuten voor half negen heeft een per rijwiel surveilleerend politieagent den auto onbeheerd op het Augustus Allebép/ein, een nog zeer verlaten en weinig bebouwde plek in de uitbreiding Zuid, achter het lyceum, ge vonden. Het bleek hem aanstonds, dat de in den zijkant van den wagen ingebouwde ijzeren kast opengebroken was. Later is gebleken, dat daaruit een trommel, inhoudende de afrekening met de waarden aan geld van het bijpostkan toor in de Van Eeghenstraat, verdwenen was. Omtrent het bedrag van het vermiste waren vanavond nog geen inlichtingen te verkrijgen. Nader meldt men ons: Eiken avond rijden verschillende postauto's elk langs 3 of 4 bijkantoren en agentschappen der posterijen om de in geldtrominels wegge sloten des daags geinde bedragen over te brengen naar het hoofdpostkantoor aan den N. Z. Voorburgwal, waar de trommels dan in de groote kluis geborgen worden. De bewuste auto was daartoe dezen avond eerst geweest aan het bijkantoor in de Van Eegenhstraat en was daarna gereden naar het bijkantoor in de Saksen Weimarlaan. Toen de trommel van dit laatste kantoor ingeladen en de ijzeren kast, waarin hij geschoven was, afgesloten was, moest de begeleidende besteller nog even naar binnen. De chauffeur verklaart dat hij op straat op hem stond te wachten met zijn rug naar den auto toe, zoodat hij dezen niet in het oog heeft gehouden. Of hij den motor al dan niet afgezet had, daaromtrent loopen de lezingen uiteen; plotseling hoorde hij dat de wagen wegreed, en zag hij hem, zich omkeerend om den hoek van de straat verdwijnen. Hij had nog juist kunnen waarnemen, dat degeen die achter het stuur zat en zonder dat hij het bemerkt had in dien wagen gesprongen was, in chauffeurskleeding was. Onmiddellijk is de politie van het bureau Overtoom gewaarschuwd en is het onderzoek begonnen onder leiding van den commissaris in deze afdeeling, den heer Dijkstra. De cen trale recherche heeft ook dadelijk per radio het feit van den diefstal doen omroepen. Nog geen uur later kwam bericht, dat de gestolen auto gevonden was op het Ailebéplein en zich daar bevond onder bewaking van de politie, die er zorg voor droeg dat niemand het voer tuig aanraakte, zoodat het geheel in denzelfden toestand bleef waarin het was aangetroffen. De directeur van het hoofdpostkantoor te Amsterdam, de heer Van Beers, en de adjunct- directeur, de heer Van Gelder, begaven zich, zoodra het voorgevallene te hunner keunis was gebracht, naar het Ailebéplein, evenals de commissaris van politie, de heer Dijkstra, en eenige ambtenaren van den dactyloscopischen dienst de centrale recherche. Het eerste wat deze deden was, eventueele vingerafdrukken op den wagen fixeeren. Daarna is de ijzeren kast, voor het transport van de geldtrommels be stemd, die aan de buitenzijde geopend kan worden, maar opengebroken gevonden was, aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Het bleek dat van de twee geldtrommels, die erin aanwezig moesten zijn, één verdwenen was die van het kantoor Saksen Weimarlaan, werd te voorschijn gebracht; ook waren er de post zakken, bevattende de depeches, bestemd voor het hoofdkantoor en het kantoor Centraal station. Het bleek dat de dader van dezen zeer bru talen en vermoedelijk dagen te voren zorg vuldig voorbereiden diefstal zich bediend heeft van het onder de chauffeursplaats geborgen gereedschap om het van een Lfps-slot voorziene hangslot van het deurtje der ijzeren kast af te rukken. Daarna moet hij vermoedelijk met hetzelfde gereedschap, het andere slot, hetwelke met een gewonen steeksleutel afge sloten was, geforceerd hebben. De sleutel van het Lips-slot was volgens de voorschriften onder berusting van den begeleidenden bestel ler, de steeksleutel onder berusting van den chauffeur, zoodat dezen er steeds gezamenlijk aan te pas moeten komen om de kast te openen en te sluiten. Bij de politie heeft zich een jongmensch aan gemeld, die omstreeks 8 uur den auto op het Allebeplein heeft zien staan, terwijl een als chauffeur gekleed persoon bezig was daaraan te morrelen; in de nabijheid stond een tweede persoon, die een rijwiel bij zich had. Op de plaats van den chauffeur is een vreemde pet gevonden. De commissaris van politie, de heer Dijkstra, verzoekt een ieder, die den postauto heeft zien staan op het Ailebéplein, voordat de politie er bij was, zich bij hem te melden voor het verstrekken van inlichtingen. Nader vernemen wij, dat de chauffeur ver klaard heeft, dat hij even in het kantoor naar binnen was gegaan (terwijl de instructie luidt, dat er steeds iemand bij den auto blijven moet) en juist de tochtdeur achter zich dicht ge trokken had, toen hij den motor hoorde aan slaan. Hij heeft zich toen onmiddelijk weer naar buiten begeven en zag den auto verdwijnen. Deze zou nog gedraaid hebben en weer| langs het postkantoor gereden zijn. EEN ONDERNEMING VOOR DE WALVISCH- VAART. ROTTERDAM, 20 Maart. Naar wij ver nemen is hiet ter stede een combinatie bezig de oprichting eener N. V. voor te bereiden, welk zich zal bezig houden met de walvischvaart. Voor dit doel heeft men een vaartuig noodig, dat dienst moet doen als moedervaartuig der walvischajgers en tevens voorzien is van een traankokerij. Bovendien moet het schip 'n ook waarin de walvisch ter bewerking kan worden opgenomen. Ten slotte heeft men ruimte noodig voor het brouwen van de traan en de andere producten, die de walvisch levert. Het is zeer goed mogelijk, een bestaand vaartuig tot walvischvaarder om te bouwen. De combinatie heeft daartoe een drietal vaartuigen op het oog, die voor het bedoelde doel geschikt ge maakt kunnen worden. Daaronder behoort ook de „Rijndam" van de Holland-Amerika lijn, welk vaartuig aanvankelijk voor den sloop bestemd was. Daar de „Rijndam" echter nog twee reizen moet maken en men zoo spoe dig mogelijk met de walvischvaart-exploi- tatie wil beginnen, is het zeer waarschijnlijk, dat de onderhandelingen over den aankoop van de „Rijndam" geen resultaat zullen hebben. De combinatie bestaat uit Rotterdamsche ondernemers, terwijl over de financiering met Amsterdamsche instellingen wordt onderhan deld. Gezien de groote winsten, die in Noor wegen door walvischvaart-ondernemingen wor den gemaakt, heeft men gegronde verwach tingen dat de resultaten ook voor een Neder- landsche onderneming gunstig zullen zijn. Het schip zal uitgerust worden met vier tot zes jachten, die vanuit het moederschip de jacht op den walvisch ondernemen. Met de jagers mee heeft men aan boord een personeel van onge veer 200 man, zoodat een dergelijke onder neming zeer zeker veel zal kunnen bijdragen tot oplossing van het vraagstuk der werkver schaffing voor Zuiderzeevisschers. Deze toch vinden hier een bedrijf, waarin zij spoedig thuis kunnen geraken. De plannen zijn op het oogenblik zoo ver, dat het tot stand komen van een walvischvaart onder Nederlandsche viag groote kans van ver wezenlijking heeft. De vaart op Goeree en Overflakkee met de tramboot, gedurende de ijsperiode. Op vragen van het Tweede Kamerlid Boon le. Heeft het de aandacht van den minis ter getrokken, dat de vaart op het eiland Goeree en Overflakkee met de tramboot nog afgezien van het isolement, nu in plaats van 5 vaarten nog slechts één vaartbeurt per dag plaats vinden, welke ongeveer vyf uur duurt volgens het oordeel van des kundigen groot gevaar oplevert? 2e. Is de minister bereid, ten einde te verwachten rampen te voorkomen, te bevor deren, dat onmiddeliyk een ysbreker ter be schikking wordt gesteld om de tramboot te assisteeren heeft de minister van waterstaat geant woord: Inderdaad is ten gevolge van den ystoe- stand ter plaatse geregelde uitvoering van de dienstregeling der veerbooten niet moge lijk geweest. Gevaar heeft zulks niet opge leverd, daar het materieel der Rotterdam sche Tramweg Maatschappij deugdeiyk is en het beleid van de gezagvoerders der booten behoorlyk waarborg biedt voor de beoor- deeling of de toestand van ys en ty het varen toelaat. Door de gewijzigde weersomstandigheden is de beantwoording van de tweede vraag feiteiyk overbodig geworden. Afgezien hiervan of, indien een ysbreker noodig zou zyn geweest, het op den weg van het ryk zou hebben gelegen om deze ter beschikking van de maatschappij testellen, mag worden betwyfeld of aan een ysbreker ter assistentie van de tramboot byzondere behoefte heeft bestaan en, zoo al, of die assistentie veel zou hebben uitgericht. INGEZONDEN MEDEDEELING. verzacht en geneest men met Op de Faaschveetentoonstelling behaalden onze landbouwers de volgende pryzen met hun vee. Merriepaarden (geboren in 1928)1 3e prys G. L. Warnear G L.zn,, Dirksland. Merriepaarden (geboren in 1927) i 3e prys Gebrs. Vis van Heemst, Sommelsdtjk. Merriepaarden (geboren in 1926): 3e prys Gebrs. Vis van Heemst, Sommelsdyk. iiinmiiiiinimnniinmiinitniiniininniniiiniiiniiniinnminniiiiniBHaTnniniiKnmiiiiue GE.EH AFBETALir:C5Sy5TEEMSTRIKT CONTANT 100/Sgoedkooper dan au onze concurenten Wij verstrekken U een werkcontract op zegel waardoor wij U gedurende 5 jaar lang vast werk garandeeren. Gedurende 3 jaar schriftelijk garantie op de machine. Vraagt inlichtingen en inzage der tevredenheidsbetuigingen. Zijn verkrijgbaar: en tot een beperkt bedrag Alles uit voorraad leverbaar. Philips Argenta-lampen zijn thans verkrijgbaar in cloozen - huisjes, die een assortiment lampen bevatten: 2 l'ampen van 40 watt, 2 van 75 watt en 2 van 100 watt. Neemt zoo'n „Huisje vol licht" mee van Uw handelaar. Hoeveel gemak zult U er van hebben. U voorkomt het ongerief van kapotte lampen, die niet vervangen kunnen worden. U hebt dan reserve-lampen in huis voor de huiskamer, de gang, de slaapkamer, de schemerlamp, trap, kast of kelder, kortom voor elk vertrek en elk doel. En de huisjes zelf - Oud-Hol!andsche huisjes, landhuisjes, heerenhuisjes - zij vormen een leuk speelgoed voor Uw kinderen. PHILIPS Indien Uwe beslaande Installatie niet in eën voldoehd aantal lichtpunten voorziet, kunt U dooi, middel van „verdeelstekers" en meervoudige fittingen toch een goede verlichting van Uwe kamers bereiken.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 9