een flinke Dienstbode Aandeden Dinteloord Let vooral op dit adres. §#"Let op het adres: DE SUAlMIEt STÖ0MB00ID1ENST Ill (IS den. flfANOl. Zwijndr. Pooiuien H. VAN NOORT Tuinman IGER MIMOSA-DROPPELS, Dienstregeling ZATERDAG 23 MAART 1929 De slachtoffers der Wraak. Uit de periode der Lijfstraffelijke rechtspleging. Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een poÉ Bij alle Drogisten. AAMBEIEN KLOOSTERBALSEM VERSLAGEN. Voor terstond gevraagd. voor dag en nacht, tegen hoog loon. Adres: HOTEL BUITENLIJST, Oostvoorne aan Zee. BLOEMKOOL (6 soorten), ROODE- en WITTE KOOL, GROENE- en GELE- SAVOIJE-, SPITSKOOL, KROPSLA, enz. Vraagt gratis prijscourant van alle plan ten, legaardappelen, rietmatten, enz. Telef. 2172 - Zwijndrecht worden gratis aangeboden wegens inkrimping bedrijf. Te bevragen bij: 21 M. MOL, Vlerpolders bij Brlelle. rgoedingeen iparticulieren. tevens den chriften bij te ïeesch. Idheid. «bloed, alge- l, 6 fl. BREUKBANDEN JL allesoorten met en zonderveer 1 GENEESMIDDELEN tegen Urinekwalen. Vrouwen ziekten, enz. SANTOLM1DIE f 2,25 per flacon. INJECTIE f 1,— per flacon. Vraagt onze bekende ter regeling v. d. bloedsomloop falen nooit, succes verzekerd. Al onze goederen worden onder voile garantie verkocht. Niet goed, geld terug. Kipstraat 59, ROTTERDAM. Inlichtingen gratis ook per brief. Schoone volle lichaamsvormen door onze Oostersche krachtpillen, een Gulden per flacon van 80 pillen. MIÖDEUiARNlS-RQTTERDAJl v.Y. via VLAARDINGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aanvangende 7 Oct, 1928 Tan Middelharnis op Maandag en Dinsdag V. Middelbands 4.30 vm A.Vlaard. 7.00 via.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beb. Zon- en Feestd.) V Middelharnis 6.40 vm.A.Vlaard. 9 10tiö A. Rotterdam 10 00 vm. A. Brielle 10.20 vm.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag Y. Rotterdam 2.15nm V. Vlaard.3.00nm. t A. Middelbarnis 5.30 nm. Overige dagen (beb. Zon- en Feestd.) Van 7 October fi/m 3 November en van»! 10 Februari, V. Rotterdam 3.00 nm. V. Vlaard. 3 55 nm tt V. Brielle 2.25 nm.§[] A. Middelharnis 6 20 Van 4 November t/m 9 Februari V. Rotterdam 2 15 nm. V. Vlaard. 3.00nm. A. Middelharnis 5.30 nm. In aansluiting op den trein van 7.21 vm em 7.12 vm. van Vlaardingen. In aansluiting op den trein van 9.21 via. en 9.42 vm. van Vlaardingen. f In aansluiting op den trein van 14.40 (2.40) en 14.51 nm. (2.51) te Vlaardingen. jt In aansluiting op den trein van 15.40 (3.40) nm. en 15.51 (3.51) te Vlaardingen. Te Vlaardingen overstappen. Op Zaterdag 1.25 n.m. AU Feestdagen zijn te beschouwen: Nieuwjaarsdag, 2a Paaochdag, Heraehaartedsg Ie Wnfeateiéas *ti do fceW.e Keratdacen. Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. OIMBOQÏT^ KUfMSU Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,07E ADVERTENTIËN van 16 regels 1>20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. Week-revue. Binnenland. De sportliefhebbers hebben moeten ervaren, dat zelfs ook de sport in de politiek gemengd kan worden. De wedstrijd België-Nederland, alsmede die van AntwerpenRotterdam zijn uitgesteld, aangezien in verband met omstan digheden van politieken aard, deze voetbal wedstrijden aanleiding zouden kunnen geven tot manifestaties, onvereenigbaar met het uitsluitend sportieve karakter. Waarom een dergelijke maatregel niet in 1920 is genomen, toen de verhouding zeker niet beter was dan nu, is niet duidelijk. Staan we als gevolg der ongelukkige publicaties, waarover nog altijd gemodderd wordt, zoo fel tegenover elkaar dat zelfs een sportieve ont moeting gevaarlijk kan worden. Indien dit zoo is, dan wordt het meer dan tijd, dat er een einde komt aan de hatelijke beschuldigingen over en weer. AI dat gewroet in het donker heeft reeds veel te lang geduurd. Het geheim zinnig gescharrel met geheime documenten in safes is funest. Waarom niet in het volle licht met deze documenten. Gemodder in het donker is niet te controleeren, wakkert de onrust slechts aan. De komende onderhandelingen met België zullen toch al niet gemakkelijk van stapel loopen en het bemoeilijken en ver troebelen is niet in het belang eener goede ver standhouding. Vooral, in scheep vaartkringen is er met buitengewone belangstelling uitgezien naar de „technische proefvaart" van de Statendam, Neerlands grootste mailstoomer, groot 30.000 ton Bruto, welke afgebouwd op de werven van Wilton, eerstdaags aan de Holland Ameri ka Lijn zal worden overgedragen. Een beschrij ving dezer technische proefvaart zou hier te veel ruimte vragen. Gedurende deze techni sche proefvaart heeft het schip bewezen aan de hoogste eischen te voldoen. De meest ver wende passagiers vinden aan boord van dit moderne zeekasteel alles wat luxe en comfort slechts kunnen bieden. De knapste technici, vaklieden en kunste naars hebben aan den bouw van dit schip hun beste krachten gegeven. Het resultaat is dan ook schitterend. Een twintig millioen gulden kost deze nieuwe aanwinst der Nederlandsche handelsvloot. Voor liefhebbers van cijfers ver melden we nog dat de afmetingen van dit schip zijn lengte 213 M. breedte 25 M. hoogte tot promenadedek 21.5 M. diepgang 10 M. De bemanning bestaat uit 600 koppen, terwijl het totaal aantal passagiers 1670 bedraagt. Begin April zal de eerste reis naar Amerika plaats hebben. Een deel der ontevreden menschheid noemt in uiterste gevallen toevlucht tot het stakings wapen en legt er het bijltje bij neer, totdat al of niet de gestelde eischen zijn ingewilligd. Slechts weinig beroepen hebben zich tot heden van dit strijdwapen onthouden. Het allernieuwste op dit gebied is nu de striking der borrelaars te Rijssen, welke ais protest tegen het besluit der caféhouders om de borrel ook na de accijnsverlaging op ouden prijs te hand haven, besloten óf niet drinken, óf het ge- FEU l LLETON. Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren (UIT HET DU1TSCH.) II. Mevrouw von Passau woonde in een der stilste straten van de groote en volkrijke stad. De huizen lagen in de nabijheid der stadswallen en hun bouw orde bewees, dat er reeds in oude tijden menschen geweest waren, die aan de stille buurt de voorkeur geschonken hadden boven het woelige andere stadsdeel. Moesten de ouderwetsche gebouwen in uitwendige pracht onderdoen voor die van lateren tijd, de inrichting der kamers bood toch het com fortable.aan, zooals dit tegenwoordig door de rijke menschen nog gezocht wordt. Volgens het aloude gebruik bevonden zich achter deze huizen tuinen, welke zich tot aan de stadswallen uitstrekten. Dit voorrecht maakte het dan ook dat iemand graag van woning veranderde. Behalve de goede eigen schappen, waren er ook nadeelen aan verbonden. Men leerde elkander door en door kennen en dit Het niet na om, bij gemis aan andere stof tot spreken, de verveling te verdrijven, door zich in navorschingen en gissingen over de huiselijke en andere aangelegenheden der buren te verdiepen. Mevrouw von Passau was in deze straat geboren en opgevoed, was onverwachts met een weduwnaar wenschte „neutje" per flesch op te doen. Het betreft hier dus een staking over den te hoogen prijs van het Schiedamsche huppelwater. Nadere bijzonderheden over den afloop dezer merkwaardige strijd zijn ons niet bekend. We weten dus niet of het in het voor- of nadeel der natte doch tijdelijk verdroogde levers in Rijssen is gesteld. Mogelijk doen beide par tijen wat water bij de wijn, in figuurlijken zin dan, en loopt het uit op een verwaterde opge loste kwestie. Een andere merkwaardige strijd om de centen heeft zich in Brabant afgespeeld. Het betrof hier een betalingskwestie. De debiteur wenschte uitsluitend in centen te betalen, waardoor de crediteur genoodzaakt was genoe gen te nemen met een betaling van vijf en tachtig honderd centen. De goede man bezweek haast onder het gewicht doch koos de ver standigste partij en accepteerde maar, al be paalt de wet dan ook, dat niet meer dan 25 cent aan pasmunt in betaling behoeft te worden aangenomen. Beter een zware koperen last dan een onbetaalde vordering. INGEZONDEN MEDEDEELING. Buitenland. In de grijze oudheid, die in de meeste geval len steeds als goed wordt aangemerkt, schon ken onze voorouders elkaar fraai gekleurde Paasch-eieren. Kleine geschenken onderhou den de vriendschap en waar er aan dit laatste nog al een en ander ontbreekt, valt het te betreuren dat dit inderdaad zeer lofwaardige gebruik uit de mode is geraakt. Er heerscht een ietwat matte en loome stemming, zoodat ook uit dien hoofde wat Paasch-eieren gewenscht waren. Loyd George, de leider der Engelsche libe ralen, heeft zijn geestverwanten voor de Paschen een riem onder 't hart willen steken en heeft heil deswege getracteerd op een groot en fraai politiek Paasch-ei. Het uiterlijk ziet er zelfs zoo aanlokkelijk uit, dat ook niet- geestverwauten de aanvechting voelen er aan mee te willen knabbelen, hetgeen juist de bedoeling was. Voor eenige weken kondigde Loyd George tijdens een lunch van liberale parlements- candidaten aan, dat de liberalen, indien dezen bij de eerstvolgende verkiezingen aan de regeering zouden komen, reeds plannen hadden ontworpen, waarvan de uitvoering der werke loosheid, in Engeland binnen één jaar tijd tot het normale verhoudingen zouden terugbren gen, zonder verhooging van belasting. Natuur lijk was dit niet de eenigste troef van Loyd George, hij kwam met een heel mandje vol politieke eieren aandragen, doch zijn plannen wat de werkeloosheid betreffen, vormden de hoofdzaak. Loyd George, de ervaren politicus, die het klappen van de zweep beter kent dan iemand anders, prikkelde nieuwsgierigheid door slechts eenige vage aanduidingen te geven, doch kondigde nadere details aan. Eerst dezer dagen zijn deze nadere bijzonder heden gepubliceerd. Deze plannen omvatten talrijke ontwerpen betreffende'wegen-, woning- bruggenbouw, afwatering enz. en eischen de eerste 2 jaren het bagatel van 145 millioen pond sterling, De uitvoering dezer plannen geeft aan 750,000 werkeloozen arbeid. De kos ten moeten door de leening worden opgebracht en de renten en aflossing wil Loyd George vinden uit de verhoogde opbrengst der belas ting op motorvoertuigen, waardevermeerde ringsbelasting op panden aan de nieuwe ver keerswegen gelegen, enz. Op papier sluiten al deze wonderplannen als een bus. Zijn tegenstanders komen natuurlijk met allerlei bezwaren aandragen, vreezende dat dit wonderplan hen kiezersverlies zal berokkenen en nergens zijn de heeren aan den vooravond van verkiezingen gevoeliger voor. Loyd George laat ze lustig krakeelen, is in zijn nopjes over den gedanen zet, wacht slechts zijn gelegenheid af om zijn aangekondigd-wondeT-Paasch-ei door handige propagandisten te laten uit broeden tot een wonderkuiken; leggende niets dan gouden eieren van beloften. Meerdere politieke kopstukken, ongeacht het feit of er verkiezingen in 't zicht zijn of niet, zouden eveneens met graagte zoo'n aanlokke lijk Paasch-mandje kunnen gebruiken. Primo de Rivera zou er een heele bezending noodig hebben om de steeds in aantal toenemende ontevredenen wat zoet te houden. Zijn dic tatoriale eieren liggen wat zwaar op de maag en ondanks al zijn uiterlijke vriendelijkheid moet hij inwendig toch niet weinig het land hebben. Het regent van strenge maatregelen. Hij beschuldigt de buitenlandsche bladen van overdreven en leugenachtige berichten en dreigt zelfs niet gerechtelijke vervolging. Had Hij het Engelsche blad „Manchester Guardian" gelezen, dan zou hij waarschijnlijk nog veel nijdiger zijn geworden. Dit blad schreef over het dictoroschap n.l. ongeveer als volgt: „De bewering, dat dictatorschap gelijk staat met doelmatigheid gaat slechts voor korten tijd op. iedere dictator werkt doeltreffend als hij pas aan het bewind komt. Hij veegt de opgehoopte spimiewebben weg, verbreekt net werk van belangetjes en voorrechten en speelt in vijf minuten klaar, wat constitunioneele regeerders vijf jaar lang getracht hebben tot stand te brengen. Doch de spinnewebben en netten worden met verbazingwekkende snel heid opnieuw geweven en zijn dan sterker dan ooit. Want nu genieten de gunstelingen van den dictator het monopolie. De toestand wijzigt zich; de dictator blijft dezelfde. Of de dictator wordt geestelijk en lichaamiijk zwak. Of Primo de Rivera ook reeds lichaamiijk of geestelijk is verzwakt, wij weten het niet. Het eenigste wat bekend is en steeds weer duidelijk blijkt, is dat het leger hem meer en meer ontglijdt en dat de ontevredenheid hand over hand toeneemt. Het zal zelfs de vraag zijn wanneer het aldaar tot een uitbarsting komt, of koning Alfons zich zal weten te handhaven. Hij koerst lustig mee in het schuitje van zijn dictator doch loopt daardoor het risico bij een eventueele stranding mee te vallen. ^.Het regeeringskarretje in Frankrijk begint eveneens bedenkelijk te kraken en te piepen. Meermalen heeft het er niet hoopvol uitgezien, doch telkens is een onheil op het nippertje voor komen. Meer dan eens kon alleen het stellen van de vertrouwenskwestie de situatie redden. Terwijl wij dit overzicht neerschrijven zijn de heeren in de Kamer druk doende elkaar de vliegen af te vangen en het zou waarlijk geen wonder zijn, indien het tot een nederlaag der regeering komt. Alleen de tegenwoordigheid der financieele experts werkt hier remmend, omdat niemand veel lust kan gevoelen nu de boei in het honderd te jagen. Deze financieele experts schieten tot heden maar heel slecht op. Alles gaat in een slakken gang en de heeren zijn nu pas zoo ver, dat er begonnen kan worden'over de cijfers. De kwes tie over de instelling eener centrale bank instelling, over de bevoegdheden hiervan, alsmede de plaats van vestiging is nog geenerlei beslissing genomen. De heeren kunnen het over de verdeeling van de huid der Duitsclie beer niet eens worden. De Franschen verlangen op zijn minst een bedrag van 50 milliard in 37 jaar, waardoor óf de Duitschers meer zullen hebben te betalen, dan waartoe ze kunnen INGEZONDEN MEDEDEELING. Velen, die in hevige mate aan aambeien leden, onder vonden onmiddellijk verlich ting door de toepassing van AKKER's een gevolg van de zeer bijzondere antiseptische •werking van dezen ver zachtenden balsem. gaan, volgens eigen verklaringen dan, óf de anderen zullen zich met minder tevreden moeten stellen. Bij deze onderlinge oneenig- heid komen de jammerklachten der Duitschers, die steeds maar weer komen aandragen met nieuw materiaal, ten doel hebbende aan te toonen, dat de economische toestand van Duitschland veel slechter is dan de uiterlijke schijn. Terwijl te Parijs de Duitsche deskundigen zich hullen in het schamele kleed der fatsoen lijke armoede, wordt in den Rijksdag gedebat teerd over de begrooting van financien, slui tende met een defeeit van ongeveer 600 mil lioen mark. Ondanks dit worden geen bezui nigingsmaatregelen aangekondigd, wel nieuwe belastingen. De regeering staat hier in een zeer moeilijke positie. Over de noodzakelijk heid van bezuiniging is men het eens, helaas niet over de wijze, hoe deze uit te voeren. Bij de debatten is een oog naar Parijs, het andere naar de kiezers gericht. Voor de verdere buitenlandsche berichten kunnen we kort zijn. Kroonprins Olaf van Noorwegen en prinses Martha van Zweden zijn door huwelijksbanden, welke hier werkelijk rozenbandjes moeten zijn, verbonden. Ze hebben er braaf de bloemetjes buiten gezet. Ook koning Boris van Bulgarije, die al sinds enkele jaren vergeefs naar zacht knellende huwelijksbanden heeft uitgezien, schijnt ein delijk te zijn geslaagd. Zijn laatste rondreis was officieel een bezoek aan een oorspecialist, doch het draaide uit op een bezoek aan een hartspecialist. Als a.s. koningin van Bulgarije zal fungeeren prinses Giovanni, dochter van het Italiaansche koningshuis. Vanuit Amerika komen nadere bijzonder heden binnen over de overstrooming in het gebied Alabama. De eerste opgaven maakten melding van honderden dooden, doch dit bleek achteraf gelukkig erg overdreven. Het bleken er tientallen te zijn en geen honderden. Ame rikanen komen wel eens vaker met nullen in de war. Aman Oelah heeft zijn actie in Arganistan tegen Habib Oellah, zoon van een waterdrager, hervat en ondervindt hierbij steeds meer steun. Zijn kansen zijn aanmerkelijk gestegen. Voor Londen is dit niet erg prettig, Het is nooit aangenaam tot de ontdekking te komen, dat men op het verkeerde paard heeft gewed. gehuwd en had zich daardoor genoodzaakt gezien van het noordelijk deel der lange straat naar het zuiden te verhuizen, dat mooiere huizen en tuinen had dan haar voormalige buurt, In het eerst brak men zich het hoofd over de vraag, wat deze inder daad knappe vrouw kon bewogen hebben den ouden, sukkelenden man te trouwen, daar de toe stand geenszins van dien aard was, dat zij in zulk een huwelijk de middelen van bestaan moest zoeken. Men gaf het spoedig op dit raadsel op te lossen, toen men inzag dat mevrouw von Passau het niet noodzakelijk oordeelde de beweegredenen van haar handelwijze uiteen te zetten. Men be merkte dat het de jonge vrouw ernst was de plichten, welke zij op zich genomen had te ver vullen, men was in de gelegenheid haar zegenrijke opvoeding te bewonderen, ten opzichte van het eenigszins wilde dochtertje van Passau's eerste huwelijk, en men moest eindelijk toegeven dat zij tot aan den dood van haar man een trouwe liefdevolle verpleegster was geweest. Daardoor had zij zich een geachten naam verworven. Zij had de naam van zeer knap, verstandig en beschaafd dit deed haar stiefdochter ietwat in de schaduw stellen. Waaraan dit eigenlijk moest worden toe geschreven? Waarschijnlijk aan de ijzeren vol harding, waarmee zij door haar man als het ware in een dwangjuk gehouden werd, dat haar zelf standigheid volkomen vernietigde. Hieraan dacht echter niemand, ofschoon het voldoende bekend was, dat mevrouw von Passau door haar loffelijk streven van het ruwe, niet ontwikkelde meisje, een ernstige en beleefde jonkvrouw gevormd had. Het was aan het stelsel der knappe stiefmoeder gelukt, den geest en het verstand van Felicia te beschaven en haar goede eigenschappen te ont wikkelen ja, zij was er in geslaagd een toon beeld van goede opvoeding te leveren; zij had echter niet voorzien, dat haar kind hierdoor een machine geworden was, dat haar zelfstandigheid verloren was gegaan, dank zij dit opvoedings systeem. Voor het tegenwoordige was Felicia von Passau echter door uiterlijke vormen beschaafd, zoodat geen enkel gebrek aan haar te ontdekken was. Koud als ijs, kalm, beschieden, zich zelve bewust, trad zij in alle kringen op, doch won niemands sympathie. Zelfs de meisjes van haar leeftijd moesten niets van haar hebben en keerden zich van haar af. Ook aan de jonge mannen deelde zich de vrees voor haar vreemdsoortige volmaaktheid mede en slechts zelden liet een dezer aan het bekoorlijke, ernstige gelaat recht wedervaren. Sedert den dood van haar gemaal tot bezuiniging gedwongen, had mevrouw von Passau de bovenste verdieping van haar huis verhuurd en bewoonde zij het benedenhuis, dat behalve een ruime huis kamer slechts een salon aan de straat bevatte. Mevrouw von Passau was op het elegante gesteld en kon dit dan ook door de meubileering der kamers aantoonen. Felicia bewoonde een tuin kamer, die door een zijvleugel aan het gebouw verbonden was en overal een ruim uitzicht bood. Door de hooge vensters kon zij niet alleen haar eigen tuin, maar ook aan de zuidzijde den aan- grenzenden tuin van den beroemden geneesheer Dr. Medinger overzien. Een smal pad, naar het nederige hek leidende en juist onder haar vensters beginnende, bewees hoe druk van de verbinding der tuinen tot passage werd gebruik gemaakt. Het jonge meisje voelde zich hier gelukkig en DE FLAKKEESCHE BOERENBOND. Donderdag hield de Flakkeesche Boeren bond een algemeene vergadering in Hotel Tab- bers te Sommelsdijk, waar de heer Bommel van Vloten een uiteenzetting zou geven over de crisis in de suikerindustrie. De voorzitter G. C. van Schouwen opende de vergadering: Mijne Heeren Namens het bestuur van den Flakkeeschen boerenbond heet ik U allen welkom. Het ver heugt ons dat gij in zoo ruimen getale gevolg hebt gegeven aan onzen oproep. Gezien de actualiteit van het onderwerp, dat hedenmid dag zal behandeld worden, hadden wij ook niet anders verwacht, al waren wij ook oor spronkelijk bevreesd, dat na de noodzakelijke uitstelling van deze vergadering door ons isole ment, veroorzaakt door de langdurige en strenge vorstperiode, het mogelijk zou kunnen zijn, dat verscheidene bietenverbouwers een aanvang met verschillende werkzaamheden zouden hebben gemaakt en daarin aanleiding zouden gevonden hebben om niet te komen. Uwe aanwezigheid hier toont ons echter dat gij de belangrijkheid van het te behandelen onderwerp hebt aangevoeld. En kan het ook haast anders. Is ons eiland niet speciaal een bieten verbouwend gewest, zooals er maar weinige in ons land gevonden worden. Is ons zaaiplan niet reeds lange, lange jaren op de bietenteelt ingesteld en een niet dadelijk te vervangen teelt in onze vruchtwisseling ge worden. Kan het dan ook anders dat, nu door den abnormaal lagen suikerprijs, de teelt niet meer loonend dreigt te worden, ja reeds niet meer loonend is, wij te hoop loopen om te beraadslagen op welke wijze deze catastrophe zou kunnen worden afgewend en maatregelen te beramen om de voor ons eiland zoo belang rijke cultuur in stand te houden. En dat ze belangrijk is, moge U toonen dat op ons eiland, groot ongeveer 22.500 H.A. in 1928 volgens de mij verstrekte gegevens groeiden ongeveer 160 millioen K.G."suikerbieten, wat bij een doorsnee opbrengst van 38.000 K.G. per H.A., beteekend dat" 4200 H.A. of bijna een vijfde deel van ons eiland voor de bieten teelt was in gebruik genomen. Zeker een bewijs te over, om de belangrijk heid van de bieténcultuur voor ons eiland te demonstreeren. Waar uw bestuur dat ten volle gevoelde, is het begrijpelijk, dat, toen een onzer afdeelingen het belang dat Flakkee bij deze zaak had, naar voren bracht, uw bestuur onmiddellijk stappen heeft gedaan, om op een vergadering toegankelijk voor alle leden der afdeelingen voorlichting te doen geven door volkomen der zake kundige personen, die de materie geheel beheerschten. Wij hebben ons daartoe gewend tot den secretaris van den wie haar in haar steil en ernstige bezi gheden gade sloeg, kon inderdaad niet begrijpen, waarom zij er zoo bleek, terneergeslagen en weemoedig uitzag. In oogenblikken, waarin haar gemoed door lectuur of muziek meer werd aangedaan, brak wel is waar een zonnestraal de ijsachtige kalmte van haar inborst en verspreidde op haar gelaat nieuwe be koorlijkheden, doch even spoedig verloor zij deze gelukkige kenteekenen voor het schoone en verviel zij in dien alles omvattenden ernst welke haar door een gril der stiefmoeder tot een tweede natuur geworden was. De winter begon langzaam voor de lente plaats te maken, de Maartsche zon oefende reeds haar invloed uit, toen de stille straat, waarin mevrouw von Passau woonde, door een gebeurtenis in rep en roer gebracht werd, welke op geen andere plaats eenige beteekenis gekregen had. In den middag van den eersten dag der maand Maart reed een rijtuig zoo langzaam voorbij, alsof er een stervende in lag en hield voor het buis van Dr. Medinger stil. Naar het scheen werd de koets verwacht, want Dr. Medinger verscheen onmiddelijk op den drempel, naderde met meer welwillendheid dan hij anders aan den dag pleegde te leggen en ver welkomde den daarin zittejiden persoon. Onmiddelijk vertoonde zich het hoofd van een jongen man, het portier werd geopend en langzaam en voorzichtig, doch zonder eenige hulp, klom een slanke gestalte uit het rijtuig. Dr. Medinger bood hem zijn arm aan en op deze wijze traden zij het huis binnen. De vreemdeling was nauwelijks verdwenen, toen men elkander volgens oude gewoonte met vragen begon te bestormen. Ongelukkig kon niemand hierover iets mededeeien. De eene dag vervloog na den anderen zonder dat men te weten kwam wie deze vreemdeling was en wat hem in het huis van den geneesheer gebracht had. Alle pogingen tot navorsching om zelfs van den ouden Medinger opheldering te verkrijgen mislukten eveneens. De vragers werden zelfs op zoo'n wijze afgescheept, dat een herhaling onmogelijk was. Deze daad droeg vruchten: Men begon den vreemden man, die dagelijks een wandeling in den tuin maakte, aan critiek te onderwerpen. Spottende aanmerkin gen begonnen zich te verspreiden. Den man scheelde immers niets! Argwaan nam de plaats van deelneming in. Nieuw voedsel verkreeg deze verdenking toen men merkte, dat de vreemdeling brieven ontving, noch afzond. De zaak begon werkelijk interessant te worden. Men zag hem namelijk in den tuin wandelen gevolgd of bewaakt door den grooten, zwarten hond des doctors, die naar men zeide menschenverstand bezat. Scherp zinnige vermoedens werden spoedig in de stille straat geuit. Felicia en haar stiefmoeder vernamen natuurlijk alles. De jonge dame had den vreemde ling reeds meermalen in den tuin gezien, en on willekeurig erkend dat hij er zwaarmoedig en be drukt uitzag. Overigens schonk zij hieraan verder geen aandacht, iets, wat zeer spoedig veranderen zou. Wordt vervolgd.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1