Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. Marktberichten. VERKOOPINGEN. Geeft U op als Abonné ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 20 MAART 1929. 3 regeling der werkloozen waarop de Voorzitter antwoordt, dat die regeling reeds is getroffen en in handen is gesteld van den gemeente ontvanger. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. MIDDELHARNIS. VERGADERING van den Raad der ge meente MIDDELHARNIS op Donderdag 21 Maart 1929 's namiddags 24 uur. Te behandelenï 1. Ingekomen stukken. 2. Wijziging gemeentebegrooting 1929. 3. Vaststelling heffingspercentage G.I.B. 1929/1930. 4. Wijziging verordening op de keuring van waren. 5. Begrooting rioleering vanaf Marietjes- pad door de Gedempte Kerkgracht tot zink put bij Apl. Witvliet. 6. Verzoeken om erfpachtsgrond. a. L. Buijs grond naast woonhuis Brou wer aan den Langeweg. b. P. de Graaft, Hoflaan. 7. Voorstel tot stichting eener nieuwe Openbare U.L.O.-school met 4 klassen. 8. Aanvraag voorschot 1929 gemeentelijke vergoeding art. 101 L.O.-wet door Bijzondere Weeshuisschool. 9. Aanvraag van de Vereeniging tot stich ting en instandhouding van Christelijke Scho len voor Uitgebreid Lager Onderwijs geves tigd te Middelharnis om gelden beschikbaar te stellen tot stichting eener U.L.O.-school. 10. Aangehouden benoemingen leden en plaatsvervangende leden stembureaux: 1. stemdistrict één plaatsvervangend lid. 2. Stemdistrict één lid en één plaatsver vangend lid. 2. Stemdistrict plaatsvervangend Voor zitter. 11. Rekening Vleeschkeuringsbedrijf 1928. 12. Vaststelling wegenplan met begroo ting van kosten voor wegenaanleg. - Voor de veldvruchten wordt thana be steedt: Aardappelen, Bravo's ƒ3,75; Roode Star ƒ3,50; Eigenheimers ƒ3,—per 70 kilo Uien 12,- en Koepeen ƒ2,75 per 60 kilo. A.s. Donderdag zal des morgens en 's avonds voor de Geref. Gemeente aan de Chr. de Vrieslaan optreden Ds A. de Blois uit Dirksland. (Biduur voor 't Gewas.) Door den Gem. veldw. is tegen A.A1- bregts J.C.z. proces-verbaal opgemaakt we gens het rjjden op een fiets welke niet was voorzien van een lichtgevende lantaarn. Maandag vond de 20-jarige Abr. Driesse Az. aan den Buitendijk een Dynamietpatroon. Denkende, dat het iets van de telefoon was, nam hij bet mee naar huis, waar bij er met een lucifer mee in aanraking kwam. De pa troon ontplofte in huis met het gevolg, dat bij aan de hand drie toppen van zijn vingers en zfln duim deerlijk verminkte. Een ander kreeg een stukje van de huls in den rug, wat niet ernstig was. Vermoed wordt dat de pa troon afkomstig is van het laten springen van het (ja op het Haringvliet. De politie heeft de leege huls in beslag genomen. Vermoedelijk tengevolge van een hart verlamming is Maandagnacht de vrouw van Jan de Waard plotseling dood gebleven. Wij herinneren onze lezers nogmaals aan de lezing die gehouden zal worden door den heer Wiersma over de tuinbouwmoge- lijkheden op den kouden grond en onder glas op Woensdag 20 dezer des namiddags 3.15 uur in Hotel Zaaijer alhier. Bij Kon. besluit van 1 Maart is aan onze vroegere dorpsgenoot, de heer L. C. Buurveld, leeraar aan de 3e hoogereburger- school met vijfjarigen cursus te Rotterdam, vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van officier der Orde van de Kroon van Roemenië. Op het Zondag 1.1. te Zandvoort ge houden nationale solistenconcours behaalde de heer G. Bergman, die in de eero-afdeeling uitkwam, een eerste prijs met het maximum aantal punteh, waardoor hij de gouden me daille verwierf die beschikbaar was gesteld voor den solist die het hoogst aantal punten over den geheelen wedstrijd behalen zou. Hij werd door Mej. A. Kolff begeleid. SPORT. Voetbal. Door bet niet opkomen van Deleman II won Flakkee II regelmentair. Wat is het toch treurig gesteld met de mentaliteit van zekere Rotterdamsche clubs die vereenigingen van buiten de stad alleen op eigen terrein willen ontmoeten, maar niet willen spelen buiten hun stad. We kunnen niets anders dan deze houding hoogst onsportief noemen en bet ware te wenschen dat de R.V B. de boete (ad 5, wegens niet opkomen, eens 5 X ging ver- hoogen. De vereenigingen van de eilanden zouden hierbij wel varen. Zij zijn wèl ge neigd de reis te ondernemen, en zouden gedupeerd, door deze laakbare houding, moreel zeker recht hebben op financieelen schadeloosstelling. Centrale Veiling voor Goeree Overilakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 15 Maart 1929. Roode kool 5,50 -- j 27,- per lOOstuks. Eieren (Kip) 57-60 kg. 6,40 tot ƒ6,55 per 100 stuks. Spruiten f 23,40 tot 26,-per lOOk.g. Stekuien 2,— tot ƒ6,— per 100 K.G. Peeu 3,80 per 100 kg. Zoete appelen 23,- tot Kaas (komijne) ƒ0,40 tot per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. Boter J 0,72 tot 1,- per pond. S0MMËL8DIJK. Zondag 24 Maart hoopt voor de Vrijz. Herv. op te treden Ds. E. J van den Brugh, Pred. te Tiel, in de zaal van den heer Verheij aan den Langeweg. Ochtend- of avonddienst zal nader worden bekend gemaakt. Het zoontje van H. v. H. alhier werd zoodanig door een motorrijder aangereden, dat hij zich direct onder geneeskundige behandeling moest stellen. Tegen den landbouwknecht M. V. alhier is procesverbaal opgemaakt wegens het niet schrappen van de wielen. In het woonhuis gemerkt A 436 is besmettelijke ziekte (diphteritus) geconsta teerd. Door vele landbouwers uit dit eiland werd Maandag j.l. bijgewoond de demonstra tie van een Siemens grondfrees (Spitmachine). Door deze machine werd de grond zoodanig omgewoeld, dat deze direct voor zaaien ge reed werd gemaakt. Voor tuinderijen is ook deze machine wel aan te bevelen. DIRKSLAND. Aan den heer W. Bakker alhier, is vergunning verleend tot verbouw van zijn schoenmakerij, aan den Straatdijk. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. kerk alhier, de bevestiging van nieuwe lid maten plaats hebben en 's avonds de bidstond voor 't gewas worden gehouden. Voor de betrekking van helpster aan de Openbare Bewaarschool hebben zich geen sollicitanten aangemeld. De moeilijkheden die waren gerezen voor het welslagen van het Bondsconcours, dat alhier op 17 Juli zal plaats hebben, zijn opgelost, zoodat het comité met haar arbeid kan aanvangen. De door het bestuur der IJsclub ver zonden circulaires, waarin gevraagd werd om een bijdrage voor het in orde maken van een eigen ijsbaan, zijn dezer dagen opgehaald. Het resultaat is boven verwachting, zoodat spoedig de werkzaamheden kunnen aanvan gen. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week 3 dagen gevischt en gemid deld per dag en per vaartuig 30 K.G. bij de pellerijen aangebracht. De vorige week werden van hier ver scheept 600 H.L. uien, 350 H.L. koepeen en 500 H.P. aardappelen. GOEDEREEDE. De schippersknecht Joh. Orgens had het ongeluk in de volle haven met water te vallen, doch werd bijtijds door zijn vader gered. Schipper van Gelder had het ongeluk met zijn beurtmotor wegens dikken mist op het aardappelplaatje omhoog te varen. De Jager van Stellendam was direct bij hem met zijn motorblazer en heeft de lading gedeeltelijk overgenomen. G. is toen viot gekomen,entoen bleef de Jager zelf omhoog zitten en men zal nu weer trachten die vlot te krijgen. De garnalenvisschers hebben de afge- loopen week van 1020 kilo garnalen per week en per schuit gevangen dus nog een schrale visscherij. Voor de commissie tot Wering van school verzuim zijn benoemd den heer T. Lodder als Voorzitter en P. v. d. Wende als Secretaris. OUDDORP. H. Hoek zou eens op een jong paard gaan rijden met dat gevolg dat hel dier zoo tekeer ging en de rijder er afviel en door het paard aan been en hoofd werd verwond en per wagen naar zijn woning gebracht moest worden en geneeskundige hulp noodzakelijk was en zal hij wel eenigen tijd rust zal moeten houden. De afgeloopen week werd er door de garnalenvisschers hoegenaamd niets verdient. A.s. Zaterdagavond zullen hier 3 woon huizen geveild worden. NIEUWE TONGE. Door den metselaar M. J. van Driel alhier is vergunning gevraagd tot 't bouwen van een woning nabij den molen De heer F. Admiraal heeft vergunning gevraagd tot verbouw van zijn woning, en door den heer W. Drooger Sr. is vergunning gevraagd tot het bouwen van een woning aan het Korte- weegje. In de afgeloopen week zijn alhier ver voerd 4000 balen uien en 200 balen peen. -Bij de gehouden ouderavond der Open bare School alhier is tot lid der Oudercommis sie benoemd de heer P. C. Tijl. OUDE TONGE. Gedurende de afgeloopen week werden van bier vervoerd: 7842 H.L. aardappelen; 3285 H.L. poters; 1955 H.L. uifen; 1652 H.L. paardenpeen. Rectificatie. De vragen, door het raads lid Beijer aan B. en W. gesteld, opgenomen in ons blad van Zaterdag j.l. zijn niet door onzen correspondent te Oude Tonge ingezonden. Red. Uitvoering van de tooneelclub „de Dage raad" op Donderdagavond j.l. in b. 1. Vergaderzaal. Den lieer Dm. van Eek Sz. heeite alle aan wezigen hartelijk welkom. Hij deelde mede dat deze uitvoering wegens ziekte geregeld moest worden uitgesteld. Met den wensch dat allen zich ordelijk zouden gedragen en voldaan zouden huiswaarts keeren opende hij deze bijeenkomst. Werden door de Gem. Zangvereeniging „de Dageraad" eenige liederen gezongen welke zeer in den smaak vielen. Hierna hield den heer Hoogerhuis een zeer mooie bespreking over „De arbeiders en de toekomst." Spreker schetste de vooruitgang der arbeidersklasse tengevolge van organi saties e.d. Voorts werd opgevoerd het tooneelspel in drie bedrijven van Joh. van Eekelen, getiteld Hun Kind." Max, zoon van een rijk fabrikant was ver liefd op een meisje uit de gewone volksklasse. Zijn vader verzette zich hiertegen. Deze zag zijn zoon gaarne getrouwd met een rijk meisje die geld met zich zou brengen, wat evenees ten goede zou komen aan de fabriek, die anders bankroet zou gaan. Zijn zoon weigerde echter pertiment het bedoelde meisje tot zijn vrouw te maken. Als echter een faillissement onvermijdelijk is, wil de vader een einde aan zijn leven maken. Max ziet hem op zekeren dag met zijn revolver op de slaap en begrijpt. Hij offert zich voor zijn vader op en huwt- de rijke Jeanne. Zijn geliefde kwijnt onder zijn ontrouw en sterft hieraan, hem echter een dochtertje achterlatende. Als het huwelijk met Jeanne een mislukking wordt, verwijt hij zijn vader zijn ongeluk en vertelt hem ook het geheim van zijn vaderschap. Jeanne heeft achter de deur de bekentenis aangehoord en begrijpt dat ook zij schuld heeft aan hun ongelukkig huwelijk. Met haar blinde broeder Henk spreekt zij veel over dit geval en geeft zij dezen en aan de zus van Max te kennen dat zij dit kind wil opvoeden om daarmede eenigs- zins goed te maken voor hetgeen zij misdeed, daar zij voor haar huwelijk goed wist dat Max een ander liefhad. Alsdan het Kerstfeest wordt gevierd en de kaarsjes in den boom lustig branden, geeft zij haar man als Kerstgeschenk, zijn kind, waarover zij voortaan een moeder zal zijn. Samen leven zij nu gelukkig-en be oogen steeds het geluk van hun kund. Hierna werd een tableau opgevoerd, voor stellende de drank, bestrijding, hetgeen jam mer genoeg door onvoldoende belichting mis lukte. Den heer van Eek sloot met een kort woord dezen avond. Hij dankte allen die aan het welslagen hadden meegeholpen en het publiek voor de opkomst. Een gezellig bal besloot dezen avond. Ouderavond op Vrijdag j.l. in de Gymnastiek zaal der O.L. School. Het hoofd der school, de heer Everaers opende op gebruikelijke wijze. Nadat hij allen hartelijk had verwelkomt, deelde hij mede, dat het hem zeer verheugde dat het onderwijs op zoo'n goed peil stond. Tevreden was hij echter nog niet, wat een goed onderwijzer, vol gens spreker ook niet mag zijn. Men moet steeds trachten het onderwijs nog hooger op te voeren. Wat hem echter niet tevreden stelde was de slechte opkomst, hetgeen hij toeschreef aan de vele griepgevallen. Spreker deelde tevens mede, dat dr. Parré, die een rede zou houden over „Geneeskundig schooltoezicht" ook wegens ziekte verhinderd was hedenavond te komen. Met den wensch dat de besprekingen zouden worden gevoerd in het belang van het openbaar onderwijs en de O.L. school verklaar de hij dezen avond voor geopend. Werden de notulen van den vorigen ouder avond gelezen en ongewijzigd goedgekeurd. Hierna hield de heer Vis, onderwijzer, een rede over kindergebreken. Met voorbeelden toonde de heer Vis aan dat er nogal veel van die gebreken zijn onder onze jeugd. Spreker schetste op begrijpelijke wijze het scherpe contrast tusschen een standvastige- en zwakke wil der kinderen. Hij spoorde de ouders aan dien wil te scherpen, door vaste speel- en werk tijden voor het kind te stellen en het nooit zijn zin geven. Niet het kind maar de ouders moeten de baas zijn. Wie zich verlaagt tot knecht van zijn kind maakt hem tot een tyran en de onderwijzer krijgt te kampen tegen ongehoorzaamheid. Hij besprak voorts de onbeleefdheid, de leugen en de diefstal. De leugen is wel het grootste gebrek waartegen de onderwijzer dagelijks den strijd moet aan binden. Als de meest onschuldige leugen schatste hij de leugen welke voortspruit uit de rijke kinderfantasie. Dan hebben we nog de leugen uit vrees voor straf en die uit wraak zucht. De laatste is de gevaarlijkste, b.v. „Meester, Jan heeft een tong naar U uitge stoken" of dan weer, „Meester, Piet heeftjU uitgescholden." De aanbrenger verheugt zich bij voorbaat op een pak siaag, dat het slacht offer van den onderwijzer zal ontvangen. Na tuurlijk gaat geen enkel onderwijzer op zulke zwakke aanklachten in. Nogmaals spoorde hij de ouders aan den kinderen een goed voorbeeld te geven en den onderwijzer steeds te helpen bij het moeilijke opvoedingswerk. Ouders, dat is in het belang van Uw kind, school en maatschappij. In de pauze, die hieropvolgde werd het werk der kinderen bezichtigd. Na de pauze declameerde den heer H. Beijer eenige liederen van den onvergetelijken Adama van Scheltema, t.w. Meer en Slacht- veld. Ook werd door hem nog voorgelezen een verhaaltje in Zuid-Bevelandsch dalect wat zeer in den smaak viel. Van de rondvraag werd weinig gebruik ge maakt. Den heer Everaers sloot dezen avond. Hij verzocht ook aller medewerking bij de opvoe ding der jeugd en hoopte dat de ouders hun kinderen alleen in het allernoodzakelijkste geval thuis zouden houden. Hij verwachtte ook dat alle propaganda zouden maken voor de openbare school. Nadat hij den dames die chocolademelk presenteerden en den aanwe zigen voor de opkomst zijn dank had betuigd keerden allen voldaan huiswaarts. OOLTGENSPLAAT. Gistermiddag geraakten een tweetal voor een wagen gespannen paarden van den heer A. Neels op hol. In vliegende vaart renden de dieren langs de Voorstraat tot zij tegen de smederij van den heer C. D. Birkhoff aankwamen. Een zestal ruiten werden vernield en den draaiboom van den wagen. Verder liep alles goed af en hadden geen per soonlijke ongelukken plaats. Donderdagavond werd in Hotel Hobbel een propaganda-vergadering gehouden ten bate van den arbeid der Vereeniging „Het Hoogeiand" onder ontslagen gevangenen, zwervers, alcoholisten en maatschappelijk on- geschikten, in hare kolonies te Beekbergen, te Vries (Dr.) en te^Opende (Gr.). De heer R. Kiewiet opende de vergadering, heette de vele aanwezigen welkom en hoopte dat allen zouden instemmen met het werk der vereeniging. Spreker wees op het voorrecht, zelf of een onzer nabestaanden nimmer met de gevangenis in aanraking te komen, ont slagen gevangenen die zoo dringend hulp noo- dig hebben, de helpende hand te bieden. De heer A. Hofstede, hoofdvertegenwoor diger der vereeniging, behandelde daarna het onderwerp: Reclasseering en het werk der ver eeniging. Spreker wees de verplichting die op ieder rust, de gevallen medemensch terug te voeren op tot de maatschappij, bovenal zoo mogelijk tot God. Spreker vertelt een stuk ge schiedenis van dit nuttige werk en zegt dat de vereeniging in 1905 reeds 1500,sub sidie ontving. Verder werd voorwaardelijke veroordeeling en vrijstelling verkregen. De ver eeniging bestaat reeds 36 jaar. In de kolo nies bevinden zich thans 160 personen. Spreker spoorde de aanwezigen aan om lid te worden van de vereeniging. Mevrouw Vinke zong onder ademlooze stilte het „Onze Vader", begeleid door den heer J. van den Heuvel, daarna met den heer J van den Heuvel samen „Angelus", begeleid door den heer L. D. Hobbel uit Arnhem. Verder zong mevrouw Vinke nog een paar liederen van Guido Gezelle en een liedje van Manna de Wijs-Mouton „Het Snoepwinkeltje" deze ook door den heer L. D. Hobbel begeleid. Ook het mannenkoor Advendo zong onder lei ding van den heer J. van den Heuvel zeer verdienstelijk eenige liederen, alsmede eenige kwartet en een dubbel kwartet. Vervolgens werd een film vertoond, 3 ge deelten, van iedere kolonie een overzicht. Eerst de groote gebouwen, dan de inrichting, de slaapkamers en keukens, de ruw uitziende lieden in de waschzaal, de eetzaal en aan het werk, zoowel in den tuin als in het hooi. Tenslotte zongen de dames A. L. Kiewiet en Annie Beijer „Het hutje bij de Zee", waarna deze een klein tooneelstukje „Het Kleinkind" opvoerden. Daarna dankte de heer Hofstede voor de opkomst en de medewerking oin dezen avond te doen slagen, en sloot de vergadering. Woensdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk optreden Ds. H. van Ameide uit Sqm- melsdijk, tot het houden van een bidstond voor het gewas. De gelegenheid voor kostelooze inenting zal gegeven worden voor het dorp in het ge meentelijke ziekenhuis Woensdagmiddag 2 uur, voor Achthuizen Donderdagmiddag 2 uur en voor Langstraat om half drie in de Openbare School aldaar. DEN BOMMEL. De vorige week werden van hier vervoerd 2680 H.L. aardappelen, 400 H.L. uien en 63 H.L. peen. De vorige week waren hier bij de arbeids bemiddeling ingeschreven 12 werkloozen. Donderdagavond a.s. zal in de N. H. kerk biddag voor liet gewas gehouden worden. VKlLiNUSSEBICUT van Vrijdag 15 Maart 1929. der Coöp. Tuinbouw-en Veiiingsvereeniging .Oostvoorne". Prei 3,40 tot 12,80 per 100 boa. Spinazie 72,— per 100 k.g. Kroten 6,tot 8,— per 100 bos. Witlof 18,— 23,- per 100 k.g. Kool (roode) 8,80 tot per 100 stuk. Kool (savoye) 10,20 per 100 stuk. Uien 25,— per 100 K.G. Tafelappelen f 31,— per 100 k.g. Keukenperen 27,— per 100 kg. Spruiten 0,10 tot 0,29 per k.g. Kipeieren netto 6,30 tot ƒ6,80 p. 100 stuk Aanvoer 25055 stuks. SOMMELSDIJK. Gehuwd! Teunis Mackloet, 25 jen Chris- tina, Cornelia Groenendijk, 21 j., beiden al hier. Overleden! Arend Doornhein, 62 j., weduw naar van Anna Vroegindewei); Pieternella Kareis, 76 j., echtgenoote v. Cornelia Moely- ker. DEN BOMMEL. Getrouwd: G. Goemaat 28 j. en J. B. Smits 27 7. Overleden: C. Th. van Everdink 6 w,; A Berkenbosch 10 m.J. B. H. van Gent 7 jaar DRIE MAN EN EEN WINKELDEUR, Nieuwe truc van Londensche gauwdieven. De Londensche politie is op zoek naar een dieventrio, dat zijn diefstallen met behulp I van een nieuwen en origineelen truc uitvoert. Het arbeidsterrein van deze lieden vormen voornamelijk drogisterijen en eomestiblesza- ken, het liefst die, welke twee uitgangen be- i zitten. Door één dier deuren verschijnt een goed gekleed heer, die kachelglans of een ander poetsmiddel koopt. Terwijl hy de aandacht van den winkelier afleidt, gebruikt hij dat poetsmiddel om de klink van de deur en de deur zelf ermee in te smeren. Hfl betaalt en verdwijnt door de schoone deur, de andere dus. Onmiddellijk daarop verschijnt door de ingesmeerde deur zijn kamaraad, die gewel dig tegen den winkelier uitpakt, omdat hij zijn handschoenen by het openen van de deur heeft vuil gemaakt. Chef en personeel verza melen zich dan gewoonlijk gedurende de dis cussie by de besmeerde deur, in welker nabij heid de kameraad ook op andere bezoedelde plekken wijst. Intusschen betreedt degoed- gekleede heer, alias bandiet nummer één, wederom den winkel door de andere deur, springt bliksemsnel op de voor het moment onbewaakte winkelkas toe, plundert deze en is in een ommezien weer verdwenen. De heer met den besmeerden handschoen volgt hem alras. Beiden wippen in een toevallig langskomenden, door een derden bendelid bestuurden auto, en de heeren zijn in de drukte verdwenen, eer chei en psrsoneel van de ver rassing zijn bekomen. GEHEIMZINNIGE ZIEKTE IN LOTHAEINGSCH DORP. Reeds 14 sterfgevallen. METZ, 17 Maart. Een epidemie, waarvan de oorzaak niet vaststaat, woedt in het dorp La Trimbelle aan den ingang der Lotharing- sche Vogezen. De ziekte heeft reeds 14 dooden geëischt. VREESELIJKE GRIEPEPIDEMIE IN SKOETARI. Reeds meer dan duizend slachtoffers. BELGRADO, 18 Maart. - De „Politika" meldt uit Podgoritza, dat in Skoetari een vreeselijke griepepidemie heerscht, die reeds aan meer dan duizend menscben het leven heeft gekost. DYNAMIETONTPLOFFING IN DE VER STATEN. Twintig huizen verwoest te Clairton. PITTSBURG, 18 Maart. Te Clairton zijn hedenmorgen 20 huizen door een hevigi- dynamietontploffing verwoest en in brand ge raakt. Medegedeeld wordt, dat twee families onder de puinhoopen bedolven zijn. Verder wordt gemeld, dat men een zestal mannen direct na de ontploffing, welke in de nabij heid van een bank plaats had, in een auto heeft zien springen en met groote vaari heeft zien wegrijden. BLOEDIG GEVECHT BIJ SAN PEDRO. TORREON, 18 Maart. Het hoofdkwar tier van de opstandelingen deelt mede, dat een bloedig gevecht is geleverd by San Pedro waarbij aan beide zijden 200 personen werden gedood. Verder wordt gemeld, dat de opstan delingen driehonderd federale soldaten heb ben gevangen genomen. 's WERELDS DUURSTE DANSERES. De liefde van den Hofchauffeur. Dezer dagen werd aan de politie te Boeka rest een knappe, slanke jongeman van nog geen dertig jaar overgeleverd. Het was Alexander Russo, chauffeur by het konink- ïyke hof, beschuldigd van chèque-verval- sching tot een bedrag van zes millioen lei. Eenige jaren geleden kwam hij in dienst by het hof. Hy maakte daar doorzyn intel ligentie, goed voorkomen en zekere ontwik keling snel promotie en wist het vertrouwen zijner superieuren te winnen. Vaak moest hy chéques tot hooge bedragen by de banken incasseeren. En zoo zou zijn toekomst schoon geweest zijn, als hy niet verliefd was ge worden op een danserasje der Boekarester Opera, dat haar lot echter slechts met het zyne wilde verbinden, wanneer hy haar het weeldeleventje verschafte, waarvan zy droom de. Daartoe was zyn inkomen evenwel ten eenenmale onvoldoende en zoo rijpte de idee, van het vele geld van het koninklijke huis het een en ander voor deze dure liefde te besteden. En Russo begon graphologische studiën te maken en kreeg alras vaardig heid in het nabootsen van de handteekening van prins Barbu Stirbey, wiens naam onder vele chèques voorkwam. Daarop ging Russo zelf aan het uitschryven van chèques, die hij met 's prinsen naam signeerde en dan zelf inde. Dat begon bescheiden met een chèque van 50.000 lei. De bank liep erin: de handteekening Stirbey en de uniform van den incasseerder deden elk wantrouwen ver dwijnen en zoo begon het koninklijk leventje der beide gelieven van'tkoninkiyk geld Dat duurde eenige jaren. Maar een nauwkeurig onderzoek van het koninklijk deposito by de banken maakte opeens een einde aan de idylle. Zes millioen lei bleek door Russo's handen te zyn ge gleden. Achter de coulissen wordt over de vraag, wie als gelaedeorde moet opkomen, een hevige stryd gevoerd. En niemand geeft toe en terecht; want in werkelijkheid zou men tot de conclusie moeten komen, dat Russo eenvoudig de particuliere rekening van koningin Maria heeft geplunderd, om z(jn geliefd danseresje in de meubeltjes, de zyde en de kant te zetten. Daar de consequenties dan nog erger zou den zijn, heeft het danseresje de w(jze party gekozen, met heel haar vorsteiyk hebben en houden het hazenpad te kiezen. Daarby was zy zoo voorzichtig, den kassier van een der grootste banken te Boekarest op de vlucht mee te nemen, met inbegrip van de hem toevertrouwde kas van verscheidene millioenen lei. Zoo kost het dansmeisje van de opera zoowel de koningin als den bank- koningin meer dan haar gewicht in goud IN CHINA HONGEREN 16 MILLIOEN MENSCHEN. Officieel rapport van Nanking. NANKING, 16 Maart. De minister van Openbare Gezondheid, die onlangs naar Honan Sjansi en Kansog was gezonden, om een onder zoek in te stellen naar den in zes provincies bestaanden hongersnood en er rapport over uit te brengen aan de centrale regeering, opdat deze de noodige hulpmaatregelen kan nemen, rapporteerde, dat in de provincie Honan 7j millioen personen honger lijden, in Sjansi 6J millioen en in Kansoe 2J millioen. In totaal lijden in deze drie provincies 15.500.000 per sonen honger. VEERTIGTAL WERKLIEDEN VER MOORD. Door Indianen in Peru. LIMA (Peru), 15 Maart. Indianen hebben in het district Amazonas bij Dayauruna een veertigtal werklieden overvallen en vermoord. Een militaire strafexpeditie is per schip naar het gebied der Indianen vertrokken. Vee en Paarden. ROTTERDAM, 18 Maart. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 525 vette runderen, 227 vette kalveren, 157 schapen of lammeren, 1023 varkens. Prijzen per J kilo: koeien 27J32J c., 4144 c., 5052 c.ossen 38 c., 4043 c., 47J50 c.kalveren 6065 c., 724774 c., 85—87 c.varkens 39 c., 40 c., 41 c. jammeren 2432 per stuk. De aanvoer van koeien en ossen was gewoon, met redelijken handel en vrijwel de prijzen van de vorige week. Een enkele prima koe ging nog tot 2 cents boven noteering. Stieren weinig ter markt, weinig handel en geen noteering. De aanvoer van vette kalveren was tamelijk ruim, met redelijken handel en goed prijs houdend. Een puikbest exemplaar ging nog van 5 tot 7| cent boven noteering. Schapen en lammeren met korten aanvoer, kalmen handel, schapen vrijwel de oude prij zen, overjarige lammeren met stijgende prij zen. Een enekele ging nog wei iets boven noteering. De aanvoer van varkens was goed. De han del was begin markt tamelijk vlug met op- loopende prijzen. Vermoedelijk met kalmen afloop. Zouters werden tot 42 cent per 4 kg. ber- kocht. Granen, enz., Meel en Oliën. ROTTERDAM, 18 Maart. Fijne Zaden. (Boerennoteering). Blauw maanzaad 31 k f 33, karwijzaad 37 a 39, koolzaad 28 a ƒ30, voerlijnzaad/16a 18,zaailijnzaad blauw- bloem 20 a 21, zaailijnzaad wifbloem 19 k f 20 per 100 kg. Groenten, Fruit en Aardappelen. ROTTERDAM, 18 Maart. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers 3,20 a 3,50, Zeeuwsche blauwe 3,25 a 3,75, Zeeuwsche eigenheimers 2,80 a 3,25, Zeeuwsche bonte ƒ3,25 a 3,75, bravo's 3,20 a 3,60, poters 2 a 2,50, red star 3 a 3,25, Bevelanders 2,60 2,80, alles per H.L. Met flinke aavoer en kalme vraag. Huiden, Leer, Wol, Diversen. ROTTERDAM, 18 Maart. Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters). Aanvoer: 500 K.G. blauw half schoon 1,05 a 1,15, 19020 K.G. blauw, schoon 1,20 a 1,40, 2000 K.G. wit Zeeuwsch 1,15 a 1,35, 21400 K.G. Groningsch 1,15 a 1,35, 10500 Holi. geel 1,15 k 1,35, 4780 K.G. Dauwroot ƒ1,05 a 1,15, alles per K.G. Granen enz., Meel en Oliën. ROTTERDAM, 18 Maart. Binnenlandsche Granen en Peulvruchten. Tarwe, tamelijk ter markt, verkocht van 11,60 to 11,90. Rogge 11,25 tot 11,75. Gerst Chevalier 11,75 tot 12,25. Haver 11,25 tot 11,75. Erwten, kleine groene iets vaster gestemd, van 15 tot 18,25. Schokkers wat vaster gestemd. Bruineboonen ƒ40 tot ƒ44, alles per 100 kg. AMSTERDAM, 18 Maart. Buitenl. Granen (noteering v. d. Amsterdamsche korenbeurs). Mais. Oude La Plata gele disp. 232, ver wacht 19 Maart per s.s. Uruguay 232, Nieuwe dito verw. 9 April per Koefia 242, 9 April perZonnewijk 242, 20 April per Orania ƒ340, Juli/Dec. levering 207. Amerik. mixed disp. 226, April lev. ƒ225. Afrik, witte platte no. 3 disp. 224. Gerst Amerik. No. 2 disp. 195. Lijnkoeken voorslag loco 14,55, Mei/Aug. 13, Noord-Amerika disp. 14,80, Mei/Aug. 13,25. SK disp. en st. 14,95. Mei/Aug. 13,30 AMSTERDAM, 18 Maart. Binnenl. granen (boerennoteering). Nieuwe tarwe /II tot 11,50, rogge 10,75 tot 11,25, chevalier gerst 11 tot 11,75, haver 10,75 tot 11,25, duivenboonen 14 tot 15, paardenboonen 12,75 tot 13,25, per' 100 K.G. TIEL, 18 Maart. De aanvoer ter graanmarkt viel tegen en was de stemming flauw. Volgens de genoteerde prijzen ging er maar weinig om. Voederartikelen onveranderd. Tarwe 8,50 tot ƒ10, gerst 7,507,75, haver 5,50 tot 6,25, Walch. erwten ƒ1113, boonen 10 tot 12,25, wikken 12—13,50, alles per H. L. Groenten, Fruit en Aardappelen. AMSTERDAM, 18 Maart. Aardappelmarkt. Zeeuwsche bonten 3,754, dito blauwe 3,754, polder-bravo's f 3,90—4,20. Aan voer 2 ladingen zijnde 2290 H.L. Op WOENSDAG 20 MAART 1929, 's nam. 5 uur, te Stellendam, ter herberge van A. Kaashoek, verhuring van 56 perceelen Hoverijland, in den Adriana-, Eendrachts- en Halspolder, onder Stellendam, ten ver zoeke van den Heer D Goefeoop te Goe dereede. Notaris VAN DER SLUYS.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3