Voor huis en hof. MIJN HAR DT'S BINNENLAND Plaatselijk Nieuws. 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 20 MAART 1929. Algemoene voorjaarswerkzaamheden in moes- en bloementuin. Nu het voorjaar weer is aangebroken, ook volgens den kalender is de Lente aangeko men, eiseht de tuin meer en meer onze zor gen, zulks temeer waar de werkzaamheden toch reeds zoo zijn vertraagd. Zoodra.moge- ljjk zijn of worden in den moestuin doperw ten, peulen, wortelen, spinazie, radijs, raap stelen en groote boonen gezaaid, eerst op een beschut hoekje en verder naar de plaat selijke omstandigheden zulks toelaten. By dit zaaien vooral niet uit het oog; verliezen, dat zooveel mogelijk profijt van de beschik bare oppervlakte getrokken wordt (combi neeren) en tevens niet vergeten dat we b(j opvolging zaaien. Vooral tegen dit laatste wordt nog heel veel gezondigd. Ook de bloementuin komt onze aandacht vragen. Wat een genot, wat een ontspan ning kan een behoorlijk onderhouden bloe mentuin zijn, vooral indien er voor een juiste opeenvolging wordt gezorfed. Dit laatste ia natuurlijk nog maar al te vaak een onover komelijk struikelblok. Vooral de nieuweling heeft het daar altijd mee te kampen, maakt in de meeste gevallen veel te groote onkos ten, terwijl de resultaten ver beneden de gekoesterde verwachtingen blijven. Gevolg dat bf de planten of zaden de schuld krijgen, bf dat de schuld aan den tuin wordt gewe ten. Begin niet te hard van stal te loopen indien de ervaring zoo al niet geheel ont breekt, dan toch slechts heel gering is be paald de keuze dan uitsluitend tot de gemak kelijk te kweeken soorten, of laat het anders door deskundigen opknappen. Kalm aan be gonnen vallen de kosten ook nooit tegen en kunnen we verder uitbouwen op de opgedane ervaring. Zelfs dan kunnen allerlei onvoor ziene tegenslagen nog vaak teleurstelling brengen, doch dit staalt ons juist in den strfld en ook dit heeft z'n voordeel. Onder de gemakkelijk te kweeken bloem planten, behooren de éénjarige zomerbloe men. Hun cultuur is zoo eenvoudig dat dit voor menigeen zelfs gevaren in zich bergt. Ze denken er n.l. na het zaaien mee klaar te zijn en er verder niets meer aan te moe ten doen. Zijn de voorbereidingen juist ge weest dan is er ook weinig werk meer aan verbonden, doch ook die voorbereidingen laten in de meeste gevallen nog al een en ander te wenschen over. Waar de levensduur dezer planten zoo kort is, ontbreekt in den regel de tijd eventueel gemaakte fouten nog te herstellen. Alvorens te zaaien moet de grond behoor- worden gespit en geharkt. Vermenging met wat bladaarde of vermolmde mest verdient aanbeveling. Uitzaaien op natten klonterigen grond geeft mislukking, zoodat de meesten onzer met het zaaien wel tot April kunnen wachten. Bjj bet bestellen der zaden dienen we er op te letten, dat de zaden afkomstig zijn van winterharde planten, zulks om te voorkomen dat eventueel onverwachte nacht vorsten de teere kiemplantjes straks beder ven. Is de bodem geschikt voor het bezaaien, dan worden de fijne zaden zeer licht en de- grovere iets meer met fijne aarde bedekt. Is bij het zaaien de grond droog, dan meteen na het zaaien gieten. Volgen drooge dagen met veel wind, dan bedekken we na het gieten de perken met sparretakken of zak ken, oude kleeden of wat ook, teneinde het uitdrogen te voorkomen en het ontkiemen te bevorderen. Op zwaren klei- of lichten zandgrond zaaien we liever eerst in een koud bakje, om de plantjes, als ze eenmaal verspeend zijn, op de perken over te bren gen. Het aantal soorten en kleuren is legio, de keus is zelfs zoo groot, dat bet maken van keus zelfs eenigzins moeilijk wordt. Er zit zooveel moois in al deze verscheiden heden In het bijzonder verdienen de Pronk- erwt en de Nemesia's aanbeveling, Van de Nemesia's zijn vooral de blauwe bijzonder fraai. In een bak kan nu gezaaid worden, doch buiten mag niet voor de 2e helft van April gezaaid worden. De Pronkerwt'en geven een overvloed van snijbloemen. Ze laten zich heel gemakkelijk tegen wat kippengaas opleiden. Bij het zaaien nemen we een afstand van 10 cH. en dun nen ze later uit tot ongeveer 30 cM. We kunnen nu zaaien en begin Mei nog eens, waardoor we langer bloemen hebben. INGEZONDEN MEDEDEELING. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Ue gevolgen van een schoolstrijd. De gemeenteraad van Lichtenvoorde be sloot onlangs zijn medewerking te verleenen tot de stichting van een Katholieke bijzon dere lagere school in de buurtschap Lievelde. Nu de plannen voor den bouw gereed zijn weigeren de beide wethouders hun mede- werking tot dien bouw te verleenen, omdat gebleken is, dat een groot deel der ouders, die de school aanvroegen, zich teruggetrok ken hebben Ook wordt deze school niet als Katholiek door de kerkelijke overheid er kend; de bouwkosten worden voorts op 35.000 geraamd, terwijl met de helft zou kunnen worden volstaan, en de school komt op een plaats die voor de ver wonende kin deren minder geschikt is. De minister toonde tegen het plan geen bezwaren omdat deze geen rekening heeft te houden met de kerkelijke richting der ouders die de school aanvroegen. De bur gemeester heeft nu verklaard dat hij het plan tot medewerking der gemeente tot bouw van die school zal uitvoeren als B. en W. dit niet doen en dat anders de commissaris der Koningin in de uitvoering kan voor zien. Koningin en Prinses naar Noorwegen. AMSTERDAM, 18 Maart. Naar wij ver nemen, zullen H. M. de Koningin en prin ses Juliana in de maand April een bezoek brengen aan Noorwegen. Zuigeling door kolendamp gestikt. ALMELO, 16 Maart. Vermoedelijk ten gevolge van het inademen van koolmonoxyd, dat uit een smeulenden turfbak, waarin een eindje sigaar geworpen was, opsteeg, is de zuigeling van zes maanden van het echtpaar R. te Vroomshoop gestikt. Men vond het 's morgens dood in de wieg liggen. VRACHT-VLIEGTUIGDIENST OP LONDEN. Aanbod van goederen overweldigend. 's-GRAVENHAGE, 18 Maart. - Naar wij vernemen, is het aanbod van goederen voor den op 18 dezer door de K. L. M. te openen specialen vracht-vliegtuigdienst op Londen overweldigend. Het eerste toestel vertrok hedenmorgen om zes uur uit. Londen en bracht een groot kwantum Engelsche och tendbladen mee, terwijl de machine nog 's middags terug vliegt met een belangrijke zending bloemen. Het tweede vrachtvlieg tuig is momenteel bij Fokker in aanbouw. Het zal in April in dienst gesteld kunnen worden. Het ligt in de bedoeling met de machine een vrachtvliegtuigverbinding met Parijs te openen. TWEE MOTORRIJDERS GEDOOD. BREDA, 18 Maart. - In den afgeloopen nacht heeft een zeer ernstig motorongeval plaats gehad op den Tilburgschen weg onder de gemeente Dorst. Hedenmorgen in de vroegste werden een motorrijder en een tweede persoon, die waarschijnlijk op de duo gezeten heeft, dood aangetroffen, aan den kant van den weg liggend. De lijken waren vreeselijk verminkt; men vermoedt dat de slachtoffers in groote vaart met hun motorrijwiel tegen een boom gereden zijn, waarna zij over den weg zijn geslingerd. Het motorrijwiel was totaal vernield. De lijken der slachtoffers zijn naar het café van den heer J. van Gooi overgebracht Men heeft beider identiteit nog niet kunnen vaststellen. Het zijn jongemannen van onge veer 25 jaar, die uit de richting Breda zijn komen aanrijden. De Rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek. Nader wordt gemeld, dat de omgekomen motorrijder afkomstig is uit Tilburg, zijn naam is De Kok. De identiteit van het tweede slachtoffer is nog niet vastgesteld. PETITIONNEMENT TAN DE A. V. R. O Zendtijd van een volle week noodig geacht. AMSTERDAM, 18 Maart, De Algemeene Vereeniging Radio Omroep (A. V. R. O zal deze week de luisteraars oproepen om een petitionnement te onderteekenen aan de regeering, waarin z(j op grond van de sym pathie, die zij bij de luisteraars heeft ge kweekt, bet recht opvordert te verlangen, dat haar verder gelegenheid wordt gegeven om zich te ontplooien, waartoe noodig is een zendtijd van een volle week op een eigen zender op de beste omroepgolf. AANGRIJPENDE PLECHTIGHEID TE HEESELT. Uitvaart der drie slachtoffers. Den jongsten Dinsdag nam de Waal twee oude en twee jeugdige ingezetenen van het Betuwsche gehucht Opijnen tot zich. Na haar razernij tot kalmte gekomen, stond de rivier drie harer slachtoffers vrijwillig af aan de na bestaanden en verwanten. De vierde nam zij met zich en tot heden heeft zij het geheim, waar deze zich bevindt, niet verraden. Arme weduwe Kley: in één seconde werd een in- gelukkiggezin, waar vrouw Bailegoyen ondanks haar grijze haren en geleden zorgen het zonne tje was, ontwricht. Een oude vader, gebogen onder het juk van een zwaren levensstrijd,'was niet bij de ontzielde lichamen van zijn huis- genooten vandaan te halen; een jonge dochter, een liefhebbende moeder, een toegenegen broe der en zuster. Zelden hebben we een aangrij pender gebeurtenis beleefd ais het begraven van moeder, zoon en dochter van Bailegoyen. Zaterdagmiddag om twee uur zou de droeve stoet van het sterfhuis vertrekken, maar het werd veel later. Staande op den dijk zag men uit het polderland lange files fietsers nader komen om getuigen te zijn van deze uitvaart. Drie lijkwagens, uit omliggende plaatsen ge- requireerd, reden voor. Primitief als het op het platteland toegaat, werden op den dijk de paarden met rouwkrip omhangen, terwijl de koetsiers hun groote steken dwars op het hoofd zetten en hun rouwkleeren aantrokken. De paarden werden afgespannen en menschen- handen draaiden de lijkwagens op den smallen dijk. Dorpelingen stelden zich getweeën op, zoodat een lange stoet ontstond, die de lijk- statie van Opijnen naar het ver weg gelegen kerkhof te Heeselt zou volgen. Af en toe ging, zichtbaar vanaf den dijk, van het doodenhuis een deur open. Akelige kreten weergalmden uit de woning tot ver over den dijk. Zoo huilt de vader nu al sinds Dinsdag zonder ophouden, vertelde ons zijn buurman. Diep was de ontroering, die zich op en langs den dijk van de omstanders meester maakte, toen stuk voor stuk de drie eenvoudige kisten uit een raam werden geschoven. Buiten werden zij overgenomen door familieleden, die den droeven last voortdroegen. Vrouwen knielden huilend neer, mannen pinkten tranen weg en konden hun ontroering nauwelijks beheer- schen. Toen de laatste kist in de koets was gezet, trad als een menschelijk wrak de vader naar buiten. Strompelend zocht de oude man weeklagend en het moede hoofd in beide han den verborgen, zijn weg door het modderige pad naar voren. Moeder, moeder, riep hij telkens, en dan weer de namen van zijn kinderen. Vrouwen kwamen naar buiten, radeloos van aandoening. Sommigen gilden het uit, toen langzaam de stoet zich in beweging zette, in de richting van de begraafplaats. Te Heeselt ruim een half uur gaans van Opijnen, stonden om het hek van het nederige kerkhofje, waarbij het kerkje als een groote grafzerk oprijst, honderden belangstellenden. Daar troffen wij Variks burgemeester, den heer Brouwer, met zijn wethouders, en voorts Ophemerts burger vader, den heer Jonkers, en ds. Consulent van Leeuwen. De zon stond reeds laag aan den hemel, toen het klokje in den toren begon te kleppen, ten teeken dat de dooden in aan tocht waren. Een weldadige stilte heerschte, toen de kisten op de draagbaren werden ge- iaden en grafwaarts gedragen. Luid gesnik vermengde zich met het getjilp der vogels. Aan de groeve trad allereerst Variks burge meester, de heer Brouwer, naar voren. Indrukwekkend was zijn grafrede, waarin hij terecht hulde bracht aan de beide kinderen, die hun leven veil hadden om dat van hun moeder te redden. Is er schooner voorbeeld van op offerende kinderliefde denkbaar, dan dat dezer ontslapen jeugdigen held en'heldin? Vader Bailegoyen, wendde hij zich tot den weduw naar, gij hebt een ontzettenden slag gekregen: een voorbeeldige vrouw hebt gij verloren en twee beste, brave kinderen. Zit echter niet ter neer en ween u niet ten gronde, maar red wat te redden is. Ds. Consulent, uit Leeuwen, sprak eveneens woorden van deernis en troost tot den zwaar beproefde. De laatste spreker was burgemeester Jon kers uit Ophemert. Wijlen juffrouw Bailegoyen was ih zijn gemeente geboren. De burgemeester wilde haar, die hij zoo goed gekend had, naar haar laatste rustplaats uitgeleide doen. Aan grijpend waren de gevoelvolle woorden van den heer Jonkers, die moeite had zijn tranen te bedwingen. Namens de familie dankte ten slotte ds. Van Leeuwen. GEBREK AAN DRINKWATER OP MARKEN. Men smelt het verontreinigde zeeijs! Marken is thans van alle verkeer met den vasten wal afgesloten, omdat het ijs op de Gouwzee niet meer vertrouwd is. Sedert eenige dagen heerscht er drinkwater gebrek. Men behielp zich met gesmolten zee ijs voor huishoudelijk gebruik. Thans zijn echter de regenbakken ledig. Het welwater is onbruikbaar, zoodat men genoodzaakt is het water van het zeeijs ook voor drinkwater te bezigen. Daarbij komt nog, dat het zeewater tot op vele kilometers rondom Pampus, ver ontreinigd is door de bij Durgerdam uitmon dende Amsterdamsche rioleering. De Markers zijn thans niet te benijden. VERKEERSSTREMMING BIJ SLIKKER VEER. Reeds duizend rijnschepen bijeen. In verband met de verkeersstremming op de rivier te Ridderkerk kan het volgende worden gemeld: zulks was de oorzaak van de strem ming van het verkeer dat is gelegen in het feit, dat geen overleg is gepleegd in de kringen van handel en scheepvaart. Op het oogenblik liggen er vanaf den Strekdam voorbij de Steenplaat te ljselmonde tot aan de rivier de Noord alhier reeds meer dan duizend Rijnschepen. Van eer reederij liggen er liefst 180. Slechts door in één richting te varen zal het normale verkeer weer binnen enkele dagen zijn te herstellen. Niemand kan tegen deze verkeersstremming iets doen. Alleen het ministerie van Waterstaat zou kunnen ingrijpen. De Rijkshavenmeester te Rotterdam, wiens ressort zich uitstrekt van Krimpen aan de Lek tot de Noordzee, heeft aan de bakenmeesters te Dordrecht verzocht alle schepen die van boven af komen te waar schuwen niet door te varen tot de opstopping bij Bolnes en Slikkerveer weg zal zijn. VERSLAG Raadsvergadering van Den Bommel op 15 Maart. Tegenwoordig alle leden met den Voorzitter. Nadat de vergadering op de gebruikelijke wijze is geopend worden de notulen gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Hierna komen de ingekomen stukken aan de beurt, die alle voor kennisgeving worden aangenomen. Op punt 3 der agenda, een verzoek van T Kreeft tot verlaging zijner hondenbelasting, wordt afwijzend beschikt. Thans komt aan de orde punt 4, een verzoek van de Afd. Groene Kruis, tot verbetering van de bergruimte voor het grootere verplegingsmateriaal. Nadat de Voorzitter het desbetreffende verzoekschrift met de memorie van toelichting had voor gelezen, zegt de heer Lokker dat de schuur, waarvan de zolderruimte door 't Gr. Kruis wordt gebruikt, nog niet zoo slecht is. Ook de heer Jongeling vindt de plaats niet zoo slecht, en vraagt tevens of het op den weg der ge meente ligt, daarin verbetering te brengen. Op die laatste vraag antwoordt de voorzitter: Niet rechtstreeks maar er rust op de gemeente wel een zedelijke plicht om het Groene Kruis ter wille te zijnde toestand is niet schitterend, en 't is geen geschikte bergplaats. Bovendien hebben de inwoners belang bij 't Gr. Kruis. Daarom vraagt hij, hoe zullen we aan dit verzoek tegemoet komen. De Wethouder Mast wil verbetering, met subsidie van de Groene Kruis afdeeling. Hij wil tevens een gebouwtje stichten dat tot barak te gebruiken is Als, zegt spreker, hier een schip aan komt, met een besmettelijke ziekte aan boord, hebben we geen plaats om die onder te brengen. En feitelijk moeten we toch zoo'n gelegenheid hebben. (En ais langs den wég een zieke zwerver gevonden wordt? waar moet die blijven? Verslaggever) De heer Mast is van meening dat met behulp van het Burgerlijk Armbestuur wel wat te bereiken zou zijn. De Voorzitter zegt, dat, als de raad het ver langt, het Gr. Kruis wel zal willen bijdragen in de kosten. Dan kregen we een goede bergplaats en tevens plaats om een zieke onder te brengen. Jongeling vraagt, en als de dokter zelf een auto gaat houden moeten we dan ook voor een ga rage zorgen? Hij zou ook niet willen samen werken met het Groene Kruis, want, zegt hij dan blijven we geen baas. Voorzitter: Het gebouw blijft gemeente eigendom, ook al betaalt het Groene Kruis een zekere huur. Als we eens een kostenraming hadden, konden we met het bestuur van 't Groene Kruis praten. Daarom wil spreker in beginsel besluiten tot stichting van een gebouwtje over te gaan, en dan met 't Groene Kruis in overleg treden. Jongeling wil liever de schuur wat opknap pen. Mast: De grondslag van de schuur is veel te laag, en de paardenstal kan goed gemist worden. Bovendien komen we dan niet in 't bezit van een barak. Voorzitter: 't Zal 't best zijn, een bestekje met teekening te laten maken door den ge meenteopzichter met een raming van de kosten. Daarna kunnen we raadplegen met het bestuur van 't Groene Kruis om dan daarna een defini tief besluit| te nemen. Als de raad er niet onsympathiek tegenover staat, wil de Voor zitter de zaak nader in behandeling nemen. Rosmolen vraagt, als daar dan beneden eens iemand ligt met de een of andere besmettelijke ziekte, is er dan geen besmettingsgevaar voor het daar boven opgeborgen materiaal? Deze vraag wordt door den Voorzitter beantwoord met de opmerking, dat dit best te onder vangen is bij den bouw. Jongeling is bang dat de gemeente onder de plak van het Groene Kruis zal komen. (O, sancta simplicitas) De wethouder Segers is ook van meening, dat er wel degelijk rekening moet worden ge houden met de behoefte aan barakruimte. Hij Hij wil nog wel eens gaan kijken, om dan later een beter oordeel te kunnen vellen. Aldus wordt besloten. Punt 5, inhoudende 't verzoek van het be stuur der bijz. school om voorschot volgens Art. 101 der L.O. wet 1920 voor het deinst- jaar 1929, zal in orde gemaakt worden. Punt 6 wordt op voorstel van den Voorzitter van de agenda afgevoerd. Punt 7. Aan J. Huizer wordt halve onthef fing verleend op de hondenbelasting over 1928. Punt 8. Door notaris Akkerman hét perceel Lombok alleen ter beschikking der gemeente wil stellen tegen een jaarlijksche erfpacht van 50 gulden, wordt in dier voege besloten. Aan de orde komt punt 9: de toestand der begraafplaats B. en W. stellen voor de begraaf plaats opnieuw te doen opmeten en de graven te laten afbakenen met genummerde paaltjes. Het is beter dat de regeling uitgaat van het gemeentebestuur dan dat dit wordt overge laten aan den doodgraver. Er moet aanteeke- ning gehouden worden van de graven, om te weten waar de verschillende personen hun laatste rustplaats hebben. Bovendien moet er een bergplaats gemaakt worden voor van tijd tot tijd bovenkomende beenderen. Jongeling vraagt hoe het gaan moet met gekochte graven. Voorzitter zegt, dat als aangetoond kan worden dat sommige graven gekocht zijn, deze niet geroerd mogen worden. Daarnaar zal onderzoek worden gedaan. Nog vraagt Jongeling of dan het recht vervalt, een steen op een graf te plaatsen. De Voorzitter antwoordt, dat er een rege ling gemaakt moet worden in dien geest, en stelt den raad voor deze regeling over te laten aan B. en W. Dit wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 10. Het kohier der hondenbelasting over 1929 wordt vastgesteld op 338,50. Punt 11. Het heffingspercentage wordt vast gesteld op 3 De heer Jongeling wil ver lagen, doch B. en W. willen liever iets over houden dan tekort komen. Bovendien is de. begrooting daarop gebaseerd. Punt 12. De heer J. P. Verheul wordt her benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Punt 13. Voor het hoofdstembureau en de beide stembureaux worden de verschillende raadsleden aangewezen. Punt 14. De wijzigingen in de begrootingeng 1928 en '29 zullen ter goedkeuring aan H.H Ged. Staten worden opgezonden. Ten slotte deelt de Voorzitter nog mee dat de geldleening groot 25.000 gulden tegen V/t kan geplaatst worden bij de bank der Nederl. gemeenten. Bij de rondvraag vraagt de heer Rosmolen of reeds besloten is het doktershuis op te knappen, waarop de Voorzitter meedeelt, dat hier geld voor is uitgetrokken en de zaak in orde zal komen. De heer Jongeling vraagt een urinoir te plaatsen op de kaai. Hierop deelt Wethouder Mast mee, dat er reeds over gesproken is, er een te plaatsen; er zal zoo spoedig mogelijk toe worden overgegaan. De heer Houthuyzen bespreekt de steun regeling der werkloozen waarop de Voorzitter antwoordt, dat die regeling reeds is getroffen en in handen is gesteld van den gemeente ontvanger. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. MIDDELHARNIS. VERGADERING van den Raad der ge meente MIDDELHARNIS op Donderdag 21 Maart 1929 's namiddags 2J uur. Te behandelen! 1. ingekomen stukken. 2. Wijziging gemeentebegrooting 1929. 3. Vaststelling heffingspercentage G.I.B. 1929/1930. 4. Wijziging verordening op de keuring van waren. 5. Begrooting rioleering vanaf Marietjes- pad door de Gedempte Kerkgracht tot zink put bij Apl. Witvliet. 6. Verzoeken om erfpachtsgrond. L. Buijs grond naast woonhuis Brou wer aan den Langeweg. P. de Graaft, Hoflaan. 7. Voorstel tot stichting eener nieuwe Openbare U.L.O.-school met 4 klassen. 8. Aanvraag voorschot 1929 gemeentelijke vergoeding art. 101 L.O.-wet door Bijzondere Weeshuisschool. 9. Aanvraag van de Vereeniging tot stich ting en instandhouding van Christelijke Scho len voor Uitgebreid Lager Onderwijs geves tigd te Middelharnis om gelden beschikbaar te stellen tot stichting eener U.L.O.-school. 10. Aangehouden benoemingen leden en plaatsvervangende ieden stembureaux: 1. stemdistrict één plaatsvervangend lid. 2. Stemdistrict één lid en één plaatsver vangend lid. 2. Stemdistrict plaatsvervangend Voor zitter. 11. Rekening Vleeschkeuringsbedrijf 1928. 12. Vaststelling wegenplan met begroo ting van kosten voor wegenaanleg. Voor de veldvruchten wordt thans be steedt: Aardappelen, Bravo's 3,75; Roode Star 3,50; Eigenheimers ƒ3,— per 70 kilo Uien 12,— en Koepeen 2,75 per 60 kilo. A.s. Donderdag zal des morgens en 's avonds voor de Geref. Gemeente aan de Chr. de Vrieslaan optreden Ds A. de Blois uit Dirksland. (Biduur voor 't Gewas.) Door den Gem. veldw. is tegen A. Al- bregts J.C.z. proces-verbaal opgemaakt we gens het rijden op een fiets welke niet was voorzien van een lichtgevende lantaarn. Maandag vond de 20-jarige Abr. Driesse Az. aan den Buitendijk een Dynamietpatroon. Denkende, dat het iets van de telefoon was, nam hij het mee naar huis, waar hij er met een lucifer mee in aanraking kwam. De pa troon ontplofte in huis met het gevolg, dat h(j aan de hand drie toppen van zijn vingers en z(jn duim deerlijk verminkte. Een ander kreeg een stukje van de huls in den rug, wat niet ernstig was. Vermoed wordt dat de pa troon afkomstig is van het laten springen van het ijs op het Haringvliet. De politie heeft de leege huls in beslag genomen. Vermoedelijk tengevolge van een hart verlamming is Maandagnacht de vrouw van Jan de Waard plotseling dood gebleven. W(j herinneren onze lezers nogmaals aan de lezing die gehouden zal worden door den heer Wiersma over de tuinbouwmoge- ltjkheden op den kouden grond en onder glas op Woensdag 20 dezer des namiddags 3.15 uur in Hotel Zaaijer alhier. Bij Kon. besluit van 1 Maart is aan onze vroegere dorpsgenoot, de heer L. C. Buurveld, leeraar aan de 3e hoogereburger- school met vijfjarigen cursus te Rotterdam, vergunning verleend tot het aannemen van de versierselen van officier der Orde van de Kroon Van Roemenie. Op het Zondag 1.1. te Zandvoort ge houden nationale solistenconcours behaalde de heer G.Bergman, die in de eero-afdeeliog uitkwam, een eerste prijs met het maximum aantal punteh, waardoor hij de gouden me daille verwierf die beschikbaar was gesteld voor den solist die het hoogst aantal punten over den geheelen wedstrijd behalen zou. Hij werd door Mej. A. Kolff begeleid. SPORT. Voetbal. Door het niet opkomen van Deleman II won Flakkee II regelmentair. Wat is het toch treurig gesteld met de mentaliteit van zekere Rotterdamsche clubs die vereenigingen van buiten de stad alleen op eigen terrein willen ontmoeten, maar niet willen spelen buiten hun stad. We kunnen niets anders dan deze houding hoogst onsportief noemen en bet ware te wenschen dat de R.V B. de boete (ad ƒ5,—), wegens niet opkomen, eens 5 x ging ver- hoogen. De vereenigingen van de eilanden zouden hierbij wel varen. Z(j z(jn wèl ge neigd de reis te ondernemen, en zouden gedupeerd, door deze laakbare houding, moreel zeker recht hebben op financieelen schadeloosstelling. Centrale Veiling voor Goeree Overllakkee te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 15 Maart 1929. Roode kool 5,50 -- 27,— per 100 stuks. Eieren (Kip) 57 60 kg. 6,40 tot ƒ6,55 per 100 stuks. Spruiten f 23,40 tot 25,-per lOOk.g. Stekuien ƒ2,— tot ƒ6,— per 100 K.G. Peen 3,80 per 100 kg. Zoete appelen 23,- tot Kaas (komjjne) 0,40 tot per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. Boter J 0,72 tot 1,— per pond. SOMMELSDIJK. Zondag 24 Maart hoon voor de Vr(jz. Herv. op te treden Ds. E. van den Brugh, Pred. te Tiel, in de za: van den heer Verhejj aan den Langewei Ochtend- of avonddienst zal nader worde bekend gemaakt. Het zoontje van H. v. H. alhier wei zoodanig door een motorrijder aangeredei dat h(j zich direct onder geneeskundig behandeling moest stellen. Tegen den landbouwknecht M. V. alhii is procesverbaal opgemaakt wegens het ni< schrappen van de wielen. In het woonhuis gemerkt A 436 besmettelijke ziekte (diphteritus) geconsti teerd. Door vele landbouwers uit dit eilan werd Maandag j.l. bijgewoond de demonstri tie van een Siemens grondfrees (Spitmachine Door deze machine werd de grond zoodani omgewoeld, dat deze direct voor zaaien gt reed werd gemaakt. Voor tuinderijen is ook deze machine we aan te bevelen. dirksland. Aan den heer W. Bakke alhier, is vergunning verleend tot verboui van z(jn schoenmakerij, aan den Straatdlj I Zondagmorgen zal in de Ned. Her\ kerk alhier, de bevestiging van nieuwe lie maten plaats hebben en 's avonds de bidston voor 't gewas worden gehouden. Voor de betrekking van helpster aa de Openbare Bewaarschool hebben zich gee sollicitanten aangemeld. De moeilijkheden die waren gereze. voor het welslagen van het BondsconcourE dat alhier op 17 Juli zal plaats hebben, zij opgelost, zoodat het comité met haar arbeiil kan aanvangen. De door het bestuur der IJsclub ver zonden circulaires, waarin gevraagd wer om een bijdrage voor het in orde maken va een eigen Ijsbaan, zijn dezer dagen opgehaaic Het resultaat is boven verwachting, zooda spoedig de werkzaamheden kunnen aanvan gen. STELLENDAM. De garnalenvisschers hebl ben de vorige week 3 dagen gevischt en gemidl deld per dag en per vaartuig 30 K.G. bij dl pellerijen aangebracht. De vorige week werden van hier veil scheept 600 H.L. uien, 350 H.L. koepeen e 500 H.P. aardappelen. GOEDEREEDE. De schippersknecht Joh Orgens had het ongeluk in de volle haven me water te vallen, doch werd bijtijds door zij, vader gered. Schipper van Gelder had het ongelul met zijn beurtmotor wegens dikken mist ofl het aardappelplaatje omhoog te varen. D Jager van Stellendam was direct bij hem me zijn motorblazer en heeft de lading gedeeltelijl overgenomen. G. is toen vlot gekomen, en toei bleef de Jagër zelf omhoog zitten en men za nu weer trachten die vlot te krijgen. De garnalenvisschers hebben de afge loopen week van 1020 kilo garnalen per weel en per schuit gevangen dus nog een schrall visscherij. Voor de commissie tot Wering van school verzuim zijn benoemd den heer T. Lodder al Voorzitter en P. v. d. Wende als Secretaris. OUDDORP. H. Hoek zou eens op een jon; paard gaan rijden met dat gevolg dat he't die zoo tekeer ging en de rijder er afviel en doo het paard aan been en hoofd werd verwond e: per wagen naar zijn woning gebracht moes worden en geneeskundige hulp noodzakeliji was en zal hij wel eenigen tijd rust zal moetei houden. De afgeloopen week werd er door di garnalenvisschers hoegenaamd niets verdient A.s. Zaterdagavond zullen hier 3 woon huizen geveild worden. NIEUWE TONGE. Door den metselaar M J. van Driel alhier is vergunning gevraag! tot 't bouwen van een woning nabij den moler De heer F. Admiraal heeft vergunning gevraagc tot verbouw van zijn woning, en door den heei W. Drooger Sr. is vergunning gevraagd tol het bouwen van een woning aan het Korte- weegje. In de afgeloopen week zijn alhier ver voerd 4000 balen uien en 200 balen peen. Bij de gehouden ouderavond der Open bare School alhier is tot lid der Oudercommis sie benoemd de heer P. C. Tijl. OUDE TONGE. Gedurende de afgeloopen week werden van hier vervoerd: 7842 HL aardappelen; 3285 H.L. poters; 1955 H.L uiten; 1652 H.L. paardenpeen. Rectificatie. De vragen, door het raads lid Beijer aan B. en W. gesteld, opgenomen in ons blad van Zaterdag j.l. zijn niet door onzen correspondent te Oude Tonge ingezonden. Red. Uitvoering van de tooneelclub „de Dage raad" op Donderdagavond j.l. in 6.1. Vergaderzaal. Den heer Dm. van Eek Sz. heette alle aan wezigen hartelijk welkom. Hij deelde mede dat deze uitvoering wegens ziekte geregeld moest worden uitgesteld. Met den wensch dat allen zich ordelijk zouden gedragen en voldaan zouden huiswaarts keeren opende hij deze bijeenkomst. Werden door de Gem. Zangvereeniging „de Dageraad" eenige liederen gezongen welke zeer in den smaak vielen. Hierna hield den heer Hoogerhuis een zeer mooie bespreking over „De arbeiders en de toekomst." Spreker schetste de vooruitgang der arbeidersklasse tengevolge van organi saties e.d. Voorts werd opgevoerd het tooneelspel in

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2