landarts J. 1. BUDS EERSTE BLAD ABDUSIROOP PUROL VITAMINEN Voorstraat 209 - Sommelsdijk -tarief ST00MB00TDIENST Dienstregeling ZATERDAG 16 MAART 1929 De slachtoffers der Wraak. Vóór het inzeepen AKKER'5 Voorde Berst *5* De gezondheid ink, eenKwatta reep f l u KWATTA* MAVIE REEP N Spreekuren Dagelijks van 87a tot 10 uur voorm. en van 1 tot 272 n.m. en volgens afspraak. Telefoon No. 286. S, 1111Illlllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiii MIDDELHARNIS-ROTTERDAM v.y. via VLAARDIlSGEN s.s. -»,M IDDELH ARNIS" aanvangende 7 Oct, 1928 van Middelharcis op Maandag en Dinsdag V. Middelharnis 4.30 vm A. Vlaard. 7.00 vm.* A. Rotterdam 8.00 Tm. Overige dagen (beta. Zon- en Feestd.) V Middelharnis 6.40 vm.A.Vlaard. 9.10tib A. Rotterdam 10 00 vm A. Brielle 10.20vm.§ Tan Rotterdam op Maandag en Dinsdag V.Rotterdam2.15nm V.Vlaard.3.00nm. f A. Middelharnis 5.30 nm. Overige dagen (beh. Zon- en Feestd.) Van 7 October t/m 3 November en vanaf 10 Februari. V. Rotterdam 3 00 nm V. Vlaard. 3 55 nm tt V. Brielle 2.25 nm.§ A. Middelharnis 6 20 Van 4 November t/m 9 Februari V. Rotterdam 2 15 nm. V. Vlaard. 3.00 nm. f A. Middelharnis 5.30 nm. In aansluiting op den trein van 7.21 vm em 7.12 vm. van Vlaardingen. In aansluiting op den trein van 9.21 vm. en 9.42 vm. van Vlaardingen. t In aansluiting op den trein van 14.40 (2.40) en 14.51 nm. (2.51) te Vlsardingen. ff In aansluiting op den trein van 15.40 (3.40) nm. en 15.51 (3.51) te Vlaardingen. Te Vlaardingen overstappen. D Op Zaterdag 1.25 n.m. Alt Feestdagen zijn te beictaonwen: Nlenwjaaridag, 2e Paaschdag, Hetneh aarts dag 2* Pinksterdag de balde Korgtdapen Ligplaats Boompjes tegenover ReederUstraat, Prijs per kwartaal f 1,— Losse nummers 0,076 ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij «Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 11E JAARGANG. - N°. 38 Week-revue. Binnenland. De algemeene stemming over de candidaten- 1 ij sten en de daarop voorkomende candidaten voor de aanstaande verkiezing van leden der Tweede Kamer is door den minister bepaald op 3 Juli. Groote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit en zulks is ook in de poli tiek het geval. Candidaten met een gevaarlijk rangnummer, waardoor het twijfelachtig wordt of het zachte kussen mitsgaders de 5000 behouden blijven, geven blijken van nerveus heid. Trouwens, deze nerveusheid is niet alleen bij de candidaten der wipplank, alleen waar te nemen. Eens per vier jaar komt hier de macht van Jan de Kiezer om het hoekje gluren, be weging brengende in het politieke vijvertje aan het Haagsche Binnenhof. De jacht op de laat ste politieke eentjes is ill vollen gang en menig onschuldig doei, wordt door meerdere jagers tegelijk op de korrel genomen. De laatste lood jes wegen het zwaarst en waar de meeste kie zers over een geheugen beschikken, dat ze slechts eenige maanden politiek kunnen be vatten, moet nu om de kostbare troeven worden gedacht. Kwistig daalt een reeks van amende menten neer, waarvan het grootste gedeelte alleen gelanceerd wordt, met het kennelijke doel, later als politiek lokaas te dienen. Het is een weinig hartverheffend schouwspel deze kiezersjacht. In een der bladen werd dezer dagen het denkbeeld geopperd, eenige maanden b.v. een half jaar, geen enkel verslag te geven over welk politiek college ook, als de verkie zingen in aantocht zijn. Wat zouden de heeren dan een geweldige massa werk verzetten en hoe spaarzaam zouden ze met hun woorden zijn. Het gunstige verloop der ijsliquidatie op de groote rivieren, is begin dezer week wreed onderbroken door het tragische ongeluk te Opijne:,, waar de bevolking staande op een krib, om het werk der op de Waal in actie zijnde ijsbrekers beter te kunnen zien, plotse ling door het in beweging komen de ijs werden verrast. Vier personen werden door de groote overschuivende ijsschotsen meegesleurd en kwamen voor de oogen der tot machteloosheid gedoemde bewoners om het leven. Voor de toeschouwers een ontzettend schouwspel om nimmermeer te vergeten. Hebben wij hier de laatsten maanden gewel dig veel knoeierijen gehad en hebben we die nog, zooals blijkt uit de kort geleden ontdekte knoeierijen te Amsterdam, en het geknoei in de gemeente Nieuwe-Amstel, in Indië worden op dit terrein nog overtroffen. Daar is Traude schering en inslag. Tegen een der ambtenaren op Java is momenteel een onderzoek gaande, omdat hij verdacht wordt maar eventjes een ■millioen gulden in een verkeerde zak te laten verdwijnen. Dat is inderdaad de moeite waard. Buitenland. We dienen og even terug te komen op de ge schiedenis der valsche en vervalschte docu menten van A.bert Frank. Zooals gebleken is was hij de geestelijke vader der documenten en tevens dat hij de steun heeft gehad van agen ten der Belgische contra-spionage. Eenige dagen na zijn arrestatie werd hij in vrijheid gesteld, welke vrijheid hij met de gebruikelijke FEUI LLETON. (UIT HET DUITSCH.) 1) De herberg „de Beer" aan den breeden Steenweg gelegen, was in het jaar 1837 een der drukst be zochte zaken der stad. Evenals op de meeste van dergelijke plaatsen vond men er wel is waar een gemengd gezelschap, doch daar de geregelde be zoekers tot de betere kringen behoorden, heerschte er een aangename toon. Zonder luidruchtigheid, was het gesprek steeds levendig en wanneer de vroolijkheid oversloeg tot scherts en spotternij, dan ontaardde dit toch nooit in beleedigingen. Met liberale beschouwingen over staatkunde werd de spot gedreven, omdat de verwezenlijking hiervan tot de vrome wenschen bleef behooren. Men koos daarom tot stof voor het gesprek tooneelspeelsters, operazangers, het nieuws van den dag, het ge beurde in stad en land en de vrouwen. De chronique scandaleuse droeg het hare er toe bij, om menig kluchtig voorval aan de critiek der geregelde bezoekers over te leveren en niet zelden gebeurde het dat de een of andere gebeurtenis, aangedikt met de vreemdste overdrijvingen, zich ongelooflijk snel door de stad verspreid had, zonder dat het publiek vermoedde, langs welken weg zij een dergelijke bekendheid kreeg. Tot de dagelijksche bezoekers behoorden de champagne heeft gevierd, op zeer luidruchtige wijze. Hij heeft van de Belgische justitie niets meer te vreezen, heeft aan zijn vieze zaak jes goed verdiend, weet genoeg om onbevreesd te kunnen zijn, want iemand als hij, tot alles in staat en die meer dan eens achter de scher men heeft gekeken, kan zich meer permiteeren dan een ander en wordt desnoods voor zijn zwijgen betaald. Waar deze man gewend is overal goed voor te worden betaald, is het dus geenszins vreemd, indien hij voor zijn verder zwijgen ook de noodige bankjes opstrijkt. Enkele bladen geven nog eenige beschouwingen over de geschiedenis, doch de kern van de heele zaak is nu langzamerhand dermate ver troebeld en er zijn nu reeds zooveel onaange name geuren opgestegen, dat het tijd wordt, het slot van het drama in een doofpot te laten ver dwijnen. De scheld- en schimpscheuten worden met bekwamen spoed weer vergeten, we spelen reeds weer aardig van „aap wat heb je mooie jongen," kortom, we geven weer alle teekenen van uiterlijke verbroedering, innerlijk ziet het er nog maar magertjes uit met deze verbroe dering, doch het oog wil ook wat. De ont brekende innerlijke verbroedering wordt net jes gecamoufleerd door het mollige, kleuren rijke kleedje der diplomatieke wellevendheid, hetgeen den lichtelijk bewolkten politieken hemel slechts ten goede kan komen. Als gij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij vóór het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig (Adv.) De dreigende wolken van wantrouwen, welke nu door officieele verklaringen met groene en ander aantrekkelijke kleuren zijn bedekt, zijn aan het bloote oog onttrokken. De lichtelijk aftandsche dame, die Europa heet, heeft evenwel nog veel meer oude en vuile wasch staan en een deel hiervan is zoo vuil en zoo oud, dat aan de kans van een volledige reiniging met recht getwijfeld mag worden. Gelukkig dat Geneve altijd bereid gevonden wordt de hopelooze gevallen, na eerst eenige malen uitstel voor onderzoek speciale com- missie's, zoo'n vuil waschje nog eens extra na te boenen. Geneve is de internationale was- scherij, waar vuile Duitsche hemdjes en dito Fransche broekjes en nog veel meer dingen worden behandeld en zoo mogelijk gereinigd. Een net als bij een echte wasscherij komen ook hier de klachten binnen en tijdens den 54ste zitting van den Raad van den Volkenbond, bestond de waschlijst, of juister gezegd de agenda, uit een aantal meer nog minder be langrijke punten, waarvan de hoofdschotel was, de kwestie van de rechten der minder heden. En omdat er in de politieke porcelein- kast zoo gemakkelijk en veel is te bederven door overhaasting, hebben we dus eerst weer een commissie gekregen, welke de zaak zal be- studeeren en die in de volgende zitting van Juni daarover zal rapporteeren. Alle goede dingen komen langzaam en bij gebrek aan beter, is het altijd nog te prefereeren met slak kengang in de goede richting te gaan, dan met sneltreinvaart de verkeerde kant uit. Dat geleuter en gezanik over diverse minder- hedenkwesties, behoort tot de nalatenschap Raadsheer Schladen, de Assessor Semerten, docter Baltman en kapitein van Dandero, die dank zij hun voortreffelijke eigenschappen, een kring rond om zich gevormd hadden. Daarin bevonden zich ambtenaren en militairen van eiken leeftijd en wie genoeg verstand, scherpzinnigheid en scherts bezat om hun het hoofd te bieden, werd in die club opgenomen. De genoemde heeren hadden elk hun vaste plaats, welke vanaf 6 uur in den avond voor hen gereserveerd bleef. De assessor, die zich in weerwil van zijn in het oogloopende leelijkheid, voor schoon genoeg hield, om de opmerkzaamheid der voorbijgaande dames niet alleen te trekken, maar zelfs te boeien, zat aan het venster. Afgezien van deze zwakheid was hij een beroemd rechts geleerde en een goedig man, die veeleer aan de onschuld dan aan de schuld der menschen geloofde. Van de inkomsten van zijn groot vermogen, kon hij naar welgevallen leven. In den tijd waarin dit verhaal een aanvang neemt, was hij in de bedoelde stad aan het gerecht verbonden en arbeidde daar zooveel en zoo weinig als hem goeddacht. Tegenover dezen heer zat de Raadsheer Schla den, steeds met het volle bewustzijn zijner waar digheid. Men zei dat hij nimmer de gelegenheid liet voorbijgaan om in elk opzicht zijn talenten te doen uitkomen. Belachlijker dan deze hoogmoed was de trotschheid op zijn rechterlijke betrekking en de aristocratische onverschilligheid, waarmede hij alles ontkende, wat niet in zijn smaak viel. Tot zijn groot verdriet behoorde hij niet tot den adelstand; evenwel trachtte hij dit gebrek door spraak en gebaren te vergoeden. Sedert jaren was hij in de weer een knappe, rijke en voorname jonge dame met zijn liefde gelukkig te maken, wanneer zij namelijk al de eigenschappen in zich der laatsten oorlog, waarbij Duitschland, Oos tenrijk, Rusland en Turkije gedeeltelijk in eenstorten en als nieuwe staten verrezen Polen, Joegoslavië, Groot-Roemenie en Finland en meerdere staten. Voor den oorlog vormden deze laatste genoemde rijken minderheden van Duitschland, Rusland of anderen en geen dezer was erg clement tegenover zijn minder heden, integendeel. De schepping der nieuwe staten bracht een verschuiving van minder heden, waardoor de rollen geheel zijn omge keerd en o.a. Duitsche minderheden zich be vinden in Poolsch Opper-Silezië. Berlijn dat vroeger alle wenschen der Polen onderdrukte, dat nimmer eigen Poolsche scholen toestand, dat stelselmatig ieder Poolsche cultuur onder drukte, is dientengevolge geheel van richting gezwaaid, het huidige Duitsche regiem kan moeilijk met het vroegere worden vergeleken, en nu is Berlijn de kampioen waar het de ver dediging van de rechten der minderheden be treft. De rechten der minderheden zijn vastgelegd in de verschillende vredesverdragen en con venties, waardoor o.a. de in Polen wonende Duitschers de beschikking hebben over eigen scholen. Natuurlijk komt ondanks verdragen en beloften wel eens onderdrukking voor, doch in heel veel gevallen, wordt er geweldig over dreven. En hoewel de huidige minderheden er in vele opzichten veel gunstiger en clementer worden behandeld dan vroeger, gaat het ook hier al net als het geval met de toegestoken vinger, ontaardende in het graaien naar de heele hand of meer. De Duitsche minder heden in Polen zijn natuurlijk lang niet te vreden met hun eigen scholen, waarvan er te weinig zijn volgens de Duitschers, en meer dan wettelijk is vereischt volgens de Polen. Una- tieke drijvers zweepen de hartstochten op, maken van een mug olifant, en zijn door hun voortdurend chauvinistisch gewroet een be lemmering van een goede verstandhouding. Er ontstaat een geprikkelde stemming en dingen, die in werkelijkheid weinig om het lijf hebben, veroorzaken heel wat opwinding, kunnen zelfs een gevaarlijke toestand scheppen Ülitz de leider der Deutsche Volsbond in Polen, is onder beschuldiging van Poolsche dienstplichtigen te hebben doen deserteeren en hun valsche documenten te hebben verschaft om over de grens te komen, is gearresteerd. Natuurlijk was meteen de Deutsche Volks bond in het geweer, heftige protesten en gezeur dat Geneve zich hiermede had te bemoeien. Deze vlieger is niet opgegaan. En zoodra Stresemann te Geneve inzag, dat hij een ver loren spel speelde, maakte hij bonne mine mauvais jeu, reserveerde zich enkel het recht, eventueel later op de kwestie terug te komen. UIitz zal dus voor de Poolsche justitie worden berecht. Ontevreden minderheden, welke al te ver gaan in hun eischen, hebben uit de de batten over deze kwestie de leering kunnen putten, dat er ook hier grenzen bestaan, en dat het nimmer geduld zal worden, dat er als het ware een staat in den staat wordt gevormd. (Adv.) vereenigde, welke hij met recht van zijn gemalin kon vorderen. Nochtans was hij steeds vrijgezel gebleven. Doctor Baltman was een jonge talentvolle man, die zich met hart en ziel op zijn beroep toelegde, die den mensch in- en uitwendig bestudeerde en evenals al dergelijke menschen een zeer levendig gevoel had. Zeer licht vergiste hij zich, wanneer het er op aankwam, verbeelding van werkelijkheid, den schijn van het wezen te onderscheiden. Hij vereerde de deugden der menschen, vereerde al het edele en schoone, doch bleef stokstijf bij al zijn zienswijzen volharden. Zijn intiemste vriend was kapitein Dandero, de vierde in dezen kring, onder wiens voorzitterschap eiken avond een vroo- lijke schermutseling van schertsen en kwinkslagen plaats greep. Op een avond in de maand Maart zaten de heeren weer bijeen en verbeidden het oogenblik, waarop Dandero zich van zijn kepi, mantel en degen-zou ontdoen, ten einde het gewone gesprek te beginnen. De aardigheden welke zij dien dag wellicht verzameld hadden, werden oogenblikkelijk vergeten, toen Dandero na het gezelschap op krijgsmanswijze gegroet te hebben, uitriep: „weten jullie het nieuws reeds, mijne heeren?" Aller oogen richtten zich vragend op den officier. „Dat uw vader morgen een diner zal geven, weten wij," antwoordde Schladen op vroolijken toon. „Wij zullen de eer hebben maar wat verder?" „Ik zie het al, jullie weten het niet dat Rudenzi als majoor weer hier is," hernam Dandero. Een algemeene, van verrassing getuigende uit roep leverde het bewijs, dat Rudenzi tot de club behoorde en daarin geen ondergeschikte rol ge- Gewichtige besluiten zijn er dezen keer te Geneve niet gevallen. De hoofdzaak is uitge steld tot Juni en alleen over minder belangrijke beslissingen zijn besluiten gevallen. De heeren hebben voor het uiteengaan nog even beslo ten, dat ze op uitnoodiging van Spanje, de volgende zitting te Madrid zullen houden. Waarom zouden we de heeren zoo'n kleine verandering, welke nog geen ton extra kost, misgunnen. Er staan nog meer van dergelijke kleine veranderingen op het programma. En wat vooral niet vergeten mag worden, alle heeren waren zeer tevreden over de bereikte resultaten, ook al waren ze nog zoo mager. Stresemann heeft zich dermate ingespannen, dat hij van Genève voor eenige dagen vacantie naar San Remo is vertrokken. INGEZONDEN MEDEDEELING. Wanneer Gij hijgt bij de geringste inspanning of als Gij iederen licha- melijken arbeid enkele malen moet onderbreken om op adem te komen, wees dan voorzichtig. Uw adem halingsorgaan is verzwakt of misschien heeft er zich slijm in vastgezet en dit bestemt U voor tot chronische bron chitis, asthma of borstbenauwdheid. Wat nu nog slechts kortademigheid is, zullen dan verschrikkelijke be nauwdheden zijn, wanneer U niet tijdig zorgt het gevaar te keeren door Uw luchtwegen te zuiveren van slijm en Uw ademhalingsorgaan te versterken met uit zuivere plantensappen bereide Per koker: f 1.50, f2.75, f4.50 Sir Austen Chamberlain heeft in een inter- vieuw verklaard dat er te Genève niet gespro ken is over ontruiming van het Rijnland, ook niet bij de particuliere besprekingen, welke Chamberlain met Stresemann en Briand heeft gehad. Elk hunner was er van overtuigd, dat men daaromtrent op dat oogenblik niet tot een directe oplossing zou komen. Op dit punt, aldus Chamberlain, kan niets gedaan worden, voor de finacieele deskundigen te Parijs tot een besluit zijn gekomen. speeld had. „Sedert wanneer is Rudenzi hier?" vroeg de Assessor. „Is hij misschien gisteren in gezelschap van een jong heer, in burger kleeding en met zwart haar aangekomen?" „Juist!" bevestigde Dandero. „Binnen tien mi nuten is hij hier om zijn oude plaats weer in te nemen." Allen stonden op om zich volgens de vroegere rangschikking te plaatsen. Alvorens men zulks echter gedaan had, werd de deur geopend en twee heeren van verschillenden leeftijd traden de zaal binnen. Een onbeschrijflijk gemompel begroette den oudste, die, in weerwil van zijn burgerkleeding den militair geenszins loochenen kon. Hij werd van alle kanten zeer hartelijk begroet. „Ik zie dat de tijd ons nog niet van elkander vervreemd heeft," sprak hij op dezelfde hartelijke wijze als men van hem gewoon was. „Laat ik u meteen even kennis laten maken met mijn met gezel, mijn beschermeling en leerling. De heer Eduard von Rohl mijne heeren, die in de kunst, waarin jullie reeds meesters zijn, flinke vorderingen maakt;" aldus eindigde hij met het voorstellen van den jongen man, wiens voorkomen deze aan bevelende woorden volkomen bevestigde. Op het gelaat van een jongmensch zou men niet gemakke lijker een meer spottenden lach, een hoogmoediger uitdrukking kunnen vinden dan op dat van Eduard von Rohl. „Mijnheer Rudenzi meent mijn naam recht te doen wedervaren, als hij mij niet anders dan als leerling in de kunst van leven voorstelt," luidde zijn haastig antwoord. „Ik durf het geëerde ge zelschap gerust verklaren, dat ik in deze kunst reeds aanmerkelijk gevorderd ben." (Adv.) Meer en meer blijkt, dat de moeilijkheden dezer bijeenkomst van experts niet weinig zijn onderschat. Voor den aanvang werd er een voorstelling van deze bijeenkomst gegeven, alsof het slagen reeds van te voren nagenoeg zeker was. Herhaaldelijk is nadien wel geble ken, hoe moeilijk de besprekingen waren en mogelijk nog zijn en dat het er soms meer op een mislukking aanstuurde, dan op het wel slagen. Terwijl we de overzicht neerkrabbelen komen de berichten binnen over instelling van een centrale schadevergoedingsbank, waar schijnlijk te 's-Gravenhage. Deze bank zal dan moeten optreden als trustee en verbindingslid tusschen schuldenaars en schuldeischers. We zullen hierop voorloopig niet nader ingaan en afwachten tot meerdere gegevens. Bedoeld plan wordt door de Amerikaansche vertegen woordigers warm verdedigd en de macht der Amerikaansche dollars is niet gering. Ook de opstandelingen in Mexico hebben de macht der Vereenigde Staten op harde wijze ondervonden. Het begon er voor de Mexi- caansche regeering vrij hopeloos uit te zien, doch de belangstelling van Hoover, alras .over gaande in daadwerkelijken steun, levering van oorlogstuig, het beletten van leveranties aan de opstandelingen, beteekent voor de opstande lingen de nekslag. Calles, de vroeger president heeft het op perbevel over de troepen aanvaard en dringt de opstandelingen steeds meer terug. Mexico kan Washington dankbaar zijn voor deze steun en dit zal zich volgens het systeem van voor wat hoort wat, dan ook wel te eeniger tijd uitdrukken wat de positie der Amerikaansche petroleummagnaten in Mexico betreft. De Mexicaansche opstandelingen spelen een ver loren partij, de bezittingen hunner leiders zullen worden verkocht, ais gedeeltelijke dek king der noodzakelijke kosten tot onderdruk king der opstand. Tot slot wippen we even over naar Spanje, het zonnige land van Primo de Rivera, de man van het goede humeur, die ondanks al zijn Deze verklaring werd met luide bijvalsbetuigin gen begroet. „Des te beter," meende doctor Baltman, terwijl hij een onderzoekenden blik op het gelaat van den jongen man vestigde. „Dan kunnen wij verzekerd zijn dat wij geen gewetensknagingen zullen voelen, als zouden wij door ons verderfelijk voorbeeld uw onschuld vermoord hebben." „Vertel ons Rudenzi waar was je het laatst?" vroeg Schladen. „Ongetwijfeld in een landstreek, waarin men geen armoede lijdt, want je bent wel honderd pond zwaarder geworden." De majoor beschouwde met welgevallen zijn buikje. „Er waren daar ontzettend veel rapen en aardappelen," sprak hij zuchtend, „dat zal mij vet gemaakt hebben, beste Schladen. Jij moet op een verplaatsing naar die provincie aandringen, ten einde een dergelijk resultaat te verkrijgen." „Dat doet de liefde!" zeide Dandero spottend. „De liefde? Ben jij over die grillen des levens nog niet heengestapt, beste vriend?" riep de majoor lachend uit. „Volstrekt niet!" hernam Baltman. „De oogen der schoone Felicia zijn in staat een omwenteling in veler hart in het leven te roepen." „Felicia," herhaalde Eduard verbaasd. „Felicia? Zijn er meer dames van dezen naam in de stad of spreekt u van de vriendin mijner jeugd, Felicia von Passau?" Wordt vervolgd.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1