ROSSEM's ZEEPAARD I5cr INGEZONDEN MEDEDEELING. RECBTZAKEN. Plaatselijk Nieuws. Burgerlijke Stand. VERKOOPINGEN. BINNENLAND (ieinengd iNieuws. Geeft U op als Abonné ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 13 MAART 1929. 3 voor de stamboekkeuring voor merriën werder resp. benoemd de heeren Dam en de Bruin Tot bestuurslid werd herkozen de heer D H. Nugteren. De voorzitter deelde mede, dat tengevolge van de statutenwijziging, waardoor het leden tal recht gevende op een tweeden vertegen- woordiger in het hoofdbestuur is gebracht van 200 op 300, de afdeeiing met haar 258 leden maar één vertegenwooridger meer in het hoofd bestuur kan hebben. Dientengevolge zal de heer Ja£, die dit jaar aan de beurt van aftreding was, zijn plaats in het hoofdbestuur niet meer kunnen innemen. De voorzitter heeft hierin aanleiding gevonden, om zijn plaats in het hoofdbestuur ter beschikking te stellen, ten einde de gelegenheid te scheppen voor herkie zing van een zoo competent hoofdbestuurslid als de heer Jas. Deze heeft echter geweigerd zich onder deze omstandigheden candidaat te laten stellen, maar er op aangedrongen, dat de heer Mijs zijn plaats zou behouden. Deze heeft gemeend aan dien aandrang te moeten voldoen, wetende dat de heer Jas van zijn eenmaal ingenomen standpunt niet zou afstap, pen. Spreker bracht den heer Jas hulde en dank voor wat hij als hoofdbestuurslid had gedaan. De statutenwijziging brengt mee, dat Zee land een vertegenwoordiger meer in het hoofd bestuur krijgt en er dus een hoofdbestuur komt met evenveel leden als voorheen, waarvan de heer Jas echter geen deel meer uitmaakt. De voorzitter blijft dit betreuren. De heer Jas werd benoemd tot plaatsver vangend vertegenwoordiger van de afdeeiing in het hoofdbestuur. Ten einde de fokkerij aan te moedigen zullen ook dit jaar weer premies beschikbaar zijn bi invoer van merries uit het buitenland of ui andere provincies. Dit moeten paarden zijn, ingeschreven in het Nederlandsche trekpaar denstamboek of in door het Nederlandsch trek paardenstamboek erkende andere stamboeken, Deze premies zullen bedragen van 25,voor 2-jarige en 35,voor 3-jarige en oudere paarden zijn. Deze bedragen zullen worden toegevoegd aan de door de pfovinciale rege- lingscommissie toe te kennen premies. Besloten werd, dat ook voor de te Goes'te houden tentoonstelling een bijdrage zal g ven worden in de transportkosten voor de daar in te zenden paarden. Aan het afdeelings- bestuur wordt de nadere bepaling van die be dragen overgelaten. BESPUIT UW BOOMEN MET EEN CARBO LINEUMOPLOSSING. Het hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen schrijft ons: Vele land- en tuinbouwers zullen waarschijn lijk hopen, dat de zeer strenge vorst, die in Februari geheerscht heeft, een groot aantal insecten op vrucht- en andere boomen gedood zal hebben, en in verband hiermede zullen zij geneigd zijn, een bespuiting met een carboli- neumoplossrng, die het gebruikelijke bestrij dingsmiddel tegen vele insecten is, dit jaar achterwege te laten. Te gemakkelijker zullen zij dit doen, doordat de langdurige vorstperiode een achterstand in de werkzaamheden heeft veroorzaakt, die er toe kan leiden, dat men een minder noodzakelijk geacht werk geheel achterwege laat; Ik wil echter aan alle belanghebbenden, vruchten- en boomkweekérs en tuinbezitters mededeelen, dat de strenge vorst een flinke bespuiting van vrucht- en andere boomen met carbolineum geenszins overbodig heeft ge maakt, omdat insecten en insecteneieren zeer goed tegen lage.temperaturen bestand zijn, en het dus zeer onwaarschijnlijk is, dat zij door de vorst zijn gedood. Men beschouwe een carbolineumbespuiting op dit oogenblik dus niet als een overbodige werkzaamheid, maar als, even noodzakelijk voor het verkrijgen van gezonde boomen en een goeden vruchtenoogst als in andere jaren, De- GERECHTSHOF TE 's-GRAVENHAGE. Het gerechtshof heeft bevestigd i het vonnis'van den politierechter te Rots terdam, waarbij J. H. K., electricien te Stellendam, wegens verduistering is veroor deeld tot 7 dagen gevangenisstraf. De Gezondheidscommissie, Dezer dagen ontvingen wij het verslag van de werkzaamheden der gezondheids commissie voor Goeree en Overflakkee over het jaar 1928. Het bestuur bleef dat jaar onveranderd, de heer L. van der Sluys werd dit jaar herbenoemd voor den tijd van 5 jaren. In het geheel werden 10 vergaderin gen gehouden De rekening sluit met een voordeelig saldo .van 77,52. Het aantal inwoners is gedurende 1928 vermeerderd met 39 en bedroeg op 31 Dec. 1928 31.806. Het sterftecijfer over 1928 bedroeg 9,21 tegen 8,75 per duizend in het vorig jaar, Dirksland gaf het hoogste percentage en Stellendam bet laagste resp. 12,64 en 5,34. Stellendam geeft het laagste cijfer gedurende de laatste 3 jaren. Het aantal levenlooB aangegeven kinderen bedroeg 23 in 1927 23, dit percentage blijft de laatste jaren vrijwel Btationair. Het aantal overleden kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar neemt sinds 1925 sterk af. Het aantal geboorten was in 1928 iets hooger als in 1927 doch vertoont een daling sinds 1924 van 20 tot 30 kinderen. De gemeenteraden besloten op advies der commissie tot het onbewoonbaar verklaren van 124 woningen. Besmettelijke ziekten kwamen weinig voor, slechts 2 diphterie, 13 roodvonk en 8 buiktyphus gevallen. Verder geeft het verslag weinig aanleiding tot ver* meldenswaardige gebeurtenissen. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. MIDDELHARNIS. Terwijl schipper Kop- penhol Zaterdagmorgen met zijn motor het ijs in de kaai zou opbreken, sloeg hij van de schroef alle bladen stuk. In 't laatst der vorige week is het doch tertje van dhr. K. naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd tot het ondergaan van een operatie. Zondagmorgen is wederom een Engel- sche zeeboot, geladen met circa 7000 balen uien, van het Sas alhier vertrokken met be stemming voor Engeland. Deze uien zijn op het eiland aangekocht voor 10 tot 13 gulden per 60 kilo en worden met de tram aange voerd. De vrouw van Jan de Waard had Maan dagmorgen het ongeluk aGhter haar woning te vallen en daarbij een been te breken. Gedurende de week van 4-9 Maart hebben zich by den Correspondent der Ar beidsbemiddeling 50 werkloozen doen in schrijven. De snelle daling van het aantal werkloozen vindt z(jn oorzaak hierin, dat reeds door vele veldarbeiders al arbeid op het land wordt verricht. Loop der bevolking over Februari '29: Vertrokken: Aren Melissant naarBrielle; Hiltje Tamboer naar Rotterdam; Jac. van Bree naar Den Bommel; Kom. v. Es naar Hoogeveen; Lena van Rijswijk naar Harder wijk; W. v. d. Kooij naar Monster; W. Krijgs man naar Dordrecht; W. VerweLj naar Oude Tonge; KI. Vroegindewelj naar Canada. Ingekomen: B. Gootjes van Pernis; Jac. v. d. Sluis van Sommelsdijk; Adr. Kaptein van ArnhemP. Boshoven en gezin van Som melsdijk; Chr. Huizer en gezin van Nieuwe Ton fee. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee fe Middelharnis. Veiling van Vrijdag 8 Maart 1929. Roode kool ƒ16,— -- 21,— perlOOstuks Sinaasappelen f4,f 4,08 per lOOstuks. Spruiten f 24,20 per lOOk.g. Knollen 1,90 tot 4,— per 100 stuks. Stekuien 2,40 per 100 K.G. Zoete appelen ƒ11,— tot 24, Grauwzoete reinetten ƒ25,— Boter Kaas en Eieren. Kippeneieren 50—51 kg. 7,30 tot 7,40 id. 59-60 8,- 8,20 id. 61-62 8,30 8,50 id.(bruin) 60 8,50 8,60 Eendeieren 7,60 .Ganseieren 9, Per 100 stuks. Kaas (komljne) 0,40 tot 0,43 per pond. Kaas (volvet) 0,65 per pond. Boter 0,67 tot ƒ1,— per pond. In 't vervolg Eierenveiling op Donderdag. SPOBT. Voetbal. Flakkee II heeft het nieuwe jaar in de competitie goed ingezet en maakte C. V. V. 5 tot slachtoffer. In Rotterdam won nen de geel-blauwen met 2-0; zoodat we nu weer bovenaan de lijst staan. Flakkee I heeft niet gespeeld: de andere clubs in die afdeeiing wel. Als eindbeschou wing melden we, dat Flakkee tot nu toe de minste verliespunten heeft, bovenaan staat, en het beste doelgemiddelde Een mooie kans bezitten ze dus om ditjaartepromoveeren. SOMHELSDUK. Zondag 24 Maart, hoopt voor de Vrfjz. Herv. op te treden Ds E. J. van den Brugb, Pred. te Tiel, in de zaal van den heer Verhei} aan den Langeweg. Ochtend*' of avonddienst zal nader worden bekend gemaakt. HERKINGEN. A.s. Woensdagmorgen zal de Rijksontvanger alhier zitting houden tot inning der belastingen. STELLENDAM. De vorige week werden van hier verzonden 340 H.L. uien, 400 H.L. aardappelen en 350 H.L. koepeen. Zaterdag is voor 't eerst na weken een garnalenvisscher uitgevaren, doch de vangst was uiterst gering, slechts een enkele K.G. Maandagmorgen waagde de 13-jarige L. Wandemaker zich nog eens op de ijsbaan. Een eind van den kant zakte de waaghals er tot de schouders door. Op zijn hulp ge roep kwamen enkele visschersaangeloopen. Een scbippershaak aan een i(jn werd den jongen toegeworpen, waaraan hij zich vast klemde. Zoo wist men den drenkeling nog te redden. Was hij een klein eindje verder er doorgezakt, dan was hy verloren geweest. Een waarschuwing voor andere waaghalzen. Voor dë uien besteedt men hier niet minder dan 12 per H.L., voor de koepeen 2,50 en voor de aardappelen eveneens 2,50. GOEDEBEEDE. A.s. Woensdagmiddag 12 uur bestaat ten huize van den Geneesheer gelegenheid tot inenting. Vrijdag waren een paar garnalenvis- schers voor het eerst van dit jaar uitgevaren maar het was een tegenvaller, zoodat ze met geen K.G. garnalen boven water kwa men, wat geen mooi vooruitzicht was en dan zoo'n langen winter achter den rug. OUDDORP. Door het spelen had het 4-jarig zoontje van K. Westhoeve het ongeluk te vallen en een zyner armpjes te breken. A.s. Donderdagavond bestaat in een lokaal der O. L. School gelegenheid voor Schietoefeningen van den B.V.L. NIEUWE TONGE. Ds. H. A Leenmans van Delft heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. In de afgeloopen week zyn Uit deze gemeente vervoerd 2500 balen uien en 2000 balen koepeen. A.s, Donderdag 14 Maart zal in de Open bare School alhier des avonds 6,30 uur een ouderavond worden gehouden. Trouwe op komst is gewenscht. Verkiezing lid Ouder Comissie T. Holleman wegens vertrek naar Oude Tonge. By den heer L. v. d. V, is besmette- ïyke ziekte roodvonk geconstateerd. De ge- bruikeiyke kenteekenen zyn aangeplakt. Ten nadeele van den landbouwer H. S- zyn 2 balen uien ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. OUDE TONGE. Deze week zal de Tooneel- vereeniging „Dageraad" in de Vergaderzaal èen uitvoering geven. Vrydagavond as. zal in het Gymna stieklokaal der O. L. School een ouderavond worden gehouden. Alhier besteedt men voor de uien 12, en paardepeen ƒ3,— per HL. OOLTGENSPLAAT.In de afgeloopen week stonden by de arbeidsbemiddeling niet min der dan 117 werklooze landarbeiders inge schreven. De heer L. Bom heeft een 50-tal arbeiders aan werk geholpen. Vergadering „Het Groene Kruis". In de door de afdeeiing van „Het Groene Kruis" gehouden vergadering, drukte de voorzitter er zyn spijt over uit, dat de ver gadering door slechts 35 leden werd be zocht. Het schynt, aldus de heer Hobbel, dat weinigen belang stellen in hetgeen in de vergaderingen van Het Groene Kruis besproken wordt. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. De voorzitter herdacht daarna het over leden bestuurslid, de heer J.Eudtz. Spreker zeide, dat hij vele malen met den heer Endtz in aanraking kwam en daardoor weet, dat hy Het Groene Kruis een warm hart toedroeg. In de plaats van den heer J. Endtz wordt nu tot bestuurslid gekozen de heer C. W. Kramers, welke deze benoeming aanneemt. De heer Kramers brengt rapport uit van zyn bezoek aan de algemeene vergadering, dat aandachtig wordt aangehoord. Naar aanleiding van dit rapport worden enkele vragen gesteld, die tot tevredenheid beantwoord worden. Bij monde van den heer Wittevrongel verklaart de commissie voor het nazien der Groene Kruis-rekening 1928, de bescheiden met de rekening in overeenstemming te hebben bevonden. De rekening sloot in ont vangsten met 3003,27 en in uitgaven met 1656,09, alzoo met een batig slot van 1447,18. De commissie geeft in overwe gingden ontvangpost contributiên te speci- ficeeren, zooals vroeger. De voorzitter dankt de heeren commissie leden en den penningmeester voor het ver richte werk. De rekening van de T.B C. afdeeiing, die niet door de commissie is nagezien, sluit in ontvangsten en uitgaven met 1024,16 en de begrooting voor 1929 met 1070,— Op voorstel van den heer Donkersloot wordt besloten het bestuur te machtigen de Wykzuster te verzekeren tegen invalidi teit en ouderdom, waar de zuster by ver trek uit de gemeente echter niets aan zal hebben. Gedurende de beruchte rondvraag, die op enkele plaatsen by gemeenteraadsvergade ringen reeds is afgeschaft, wordt een gezel lig praatje gèhouden over de kwakzalvers, die de vereeniging niet als geneeskundigen kan erkennen. Dan sluiting. Vrydagavond werd by den gemeente veldwachter aangifte gedaan van diefstal van een gouden armband. Een verdachte werd door de politie aangehouden, doch moest later weer op vrye voeten worden gesteld, In den daaropvolgenden nacht werd de arm band door een onbekende weer by den eige naar teruggebracht en Zondagavond heeft men zich onrechtmatig toegang verschaft tot de woning van den heer J. Leydens, tijdens diens afwezigheid. Een aanzieniyk geldsbe drag werd medegenomen, alsmede de spaar pot van de kinderen en een hoeveelheid si garen. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Zaterdagavond heeft in Langstraat on der deze gemeente ressorteerende een ern stige vechtpartij plaats gehad, waarby A.K. zyn tegenstander H. K. met een scherp voor werp een ernstige hoofdwonde toebracht. De gewonde werd naar dokter Kramers alhier gebracht die de eerste geneeskundige hulp heeft verleend. Op last van den burgemees ter werd de dader aangehouden, waarna proces-verbaal is opgemaakt. DEN BOMMEL. Het aantal werkloozen ingeschreven by de arbeidsbemiddeling be draagt 35. Tot diaken by de Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer J. Hokke. VBIHNG8BKRICHT van Vrjjdag 8 Maart 1929. der Coöp. Tuinbouw-en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Snljsla 67,- per 100 krop. Radijs 2,70 per 1U0 bos. Prei ƒ4,— tot 16,— per 100 bos. Aardappelen 3,60 tot ƒ4,- per 100 K.G. Kroten 4,70 tot 5,50 per 100 k.g. Witlof 21,- 39,- per 100 K.G. Kool (roode) ƒ7,— tot ƒ10, per 100 stuk. Uien 15,- per 100 K.G. Keukenperen ƒ21,— 27,— per 100 K.G. Spruiten 19,— tot 36,— per k.g. Kipeieren netto 7,80 per 100 stuk. Aanvoer 15652 stuks. SOMMELSDIJK. Ondertrouwdi Gerardus Jacobus Johannes Verbeek, 23 j. ('s-Gravenhage) en Jacoba Troost, 19 j,Marinus Adrian us Buskop, 23 j., en Neeltje Koote, 29 j. Overleden: Jan Schellevis, 84 j., weduw naar van Jannetje Soldaat; Jan Verwey,81 j., weduwnaar van Adriaantje vanNimwegen Adrianus Schol, 82 j., echtgenoot van Dina Kreeft. DEN BOMMEL. Geboren; Marinus, z._ v. H. Klinken M. Lodder; Wilhelmus, z. v. H. Hameeteman en H. Kerp. Ondertrouwdi L. A. Breeman, 26 j. enS. van Gelder, 23 j. Op WOENSDAG, 13 Maart 1929 des vm. 10 uur, ten verzoeke van den Heer J. Mas tenbroek Jbzn., aan de Oost-Achterstraat te Sommelsdijk, van Paard en Hoornvee. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG 13 MAART 1929, 's voorm. 10 uur, te Melissant, aan den Molendyk, vcrkooping van 2 paarden, 20 stuks rund vee, 34 varkens, landbouwgereedschappen, hooi, stroo enz. Ten verzoeke van den Heer M. van den Bosch. Notaris VAN DER SLUYS. Op WOENSDAG 20 MAART 1929, 's nam. 5 uur, te Stellendam, ter herberge van A. Kaashoek, verhuring van 56 perceelen Hoveryland, in den Adriana-, Eendrachts- en Halspolder, onder Stellendam, ten ver zoeke van den Heer D. Goekoop te Goe dereede. Notaris VAN DER SLUYS. HUISHOUDSTER TE DIEMEN GEAR RESTEERD. Bezwarende brief gevonden by huis zoeking. AMSTERDAM, 9 Maart. Naar wy ver nemen heeft, in verband met de eigenaar dige inbraak, welke verleden week in den ouden molen aan den Stammerdyk onder de gemeente Diemen, bewoond door den heer L. V., zou hebben plaats gehad, de mare chaussee te Watergraafsmeer aanleiding ge vonden, na het onderzoek, dat in samenwer king met den gemeente-veldwachter van Diemen had plaats gehad, de huishoudster van den heer L. V., mej. H. v. d. V., voor- loopig in arrest te nemen. Zij werd ingesloten in een der cellen van de marechausseeka zerne aan de Kruislaan. Terwy 1 de huishoudster achter slot en gren del zat, werd opnieuw iu den ouden molen aan denStammerdijk een huiszoeking gedaan. Alles werd doorzocht, en daarbij werd o.a. het klad van een brief gevonden, geschre ven door de huishoudster en gericht aan een zekeren heer V., wonende te Eemnes, eer- tyds te Amsterdam, alwaar de heer V. vroe ger in politiedienst was. Mej. v. d. V. was, vóór zy in het afgeloopen najaar bij den bewoner van den Stammerdijk in betrekking kwam, vele jaren huishoudster geweest by genoemden heer V., die daags na de „inbraak" haar op den molen een bezoek bracht. In den door de marechaussee gevonden, brief werd gezegd, dat de huishoudster bevreesd was, onder de tegenwoordige omstandighe den op reis te gaan, omdat zy bang was, wanneer zij uit autobus of tram staptë, door den een of ander met strikvragen te worden lastig gevallen, waardoor zy „door de mand zou kunnen vallen". By het aan mej. v. d. V. afgenomen ver hoor, heeft zij ten stelligste ontkend, het bedrag van ruim ƒ300, dat de heer L V, vermist, zich te hebben toegeëigend. Bij be doeld verhoor heeft zy o.a. nog verklaard, dat de heer V. te Eemnes wel bereid was haar te huwen, mits zy in het bezit was van een uitzet. De verdachte werd, na in de marechaus seekazerne opgesloten te zijn geweest, voor den rechter-commissaris geleid, die haar een uitgebreid verhoor afnam, waarna zy des avonds werd vrygelaten. AUTO-ONGEVAL. Twee musici gewond. Een auto, waarin de dirigent van De Stem des Volks, de heer F. Rigter, de zanger H. Koning en de zangeres Di Moorlag gezeten waren, is Vrydag, naar de Voorwaarts meldt, in de nabijheid van Abcoude geslipt, twee maal over den kop geslagen en daarna op het ys terecht gekomen, waar de beide ach terwielen doorheen zakten. De heer Rigter en de chauffeur zyn ongedeerd gebleven. Di Moorlag kreeg een paar diepe vleeschwon den; Koning kreeg een ernstige bovenarm fractuur en heeft waarschyniyk een paar spieren gescheurd. DE ARME MANKE BALLON VERKOOPER. Milaneesche goedhartigheidsspeculatie. Op den hoek van de Corso Vlttorio Emma- nuele te Milaan stond een arme jongen met luchtballons. De gekleurde bollen, die hy ten verkoop gereed aan zyn stok had gebonden wiegden in de eerste lentebries. Opeens: een kreet 1 De ballons waren losgeraakt en stegen nu gezameniyk, eerst langzaam, daarna snel ler op, om van lieverlede te verdwijnen. De jongen hy bleek, nu hy snel naar voren stapte, nog mank te zyn óók de arme, manke jongen slaakte een kreet van wanhoop en barstte toen in tranen uit. Hoeveel waren het, ventje? vroeg een student meewarig. Vijfentwintig, snikte de arme jongen, en ik heb er twee lire per stuk voor betaald. Daar heb je zestig lire, zei de biykbaar goed-gesitueerde student. En huil nu niet meer, want je hebt zelfs nog verdiend. De jongen droogde zijn tranen, bedankte vriendeiyk en hinkte weg. Een uur later stond in de Via Manzoni dezelfde jongen meteen collectie ballons aan zijn stok. De student zat toevallig in het café van Lanzi en telde door het raam de ballons. Het waren er precies negen. En... die negen vlogen in het volgend oogenblik ten hemel! De jongen deed een stap of wat naar voren, als ter achter volging (hy hinkte) en toen zijn pogen vruch teloos was, barrste hy in wanhopig snikken uit. Hoeveel waren het wel, ventje? vroeg een medelydende bejaarde heer. Vijfentwintig, snikte het kereltje, en zy kossten my twee lire per stuk. De oude heer greep in zyn zak, de arme lamme jongen begon al zyn tranen te drogen. Toen kwam de student uit het café en vroeg opeen3 den jongen: „Hoeveel waren het er wel?" vyfentwiwilde het baasje snik kend uitbrengen, maar de student had hem al een draai om de ooren gegeven. Toen rende de arme lamme jongen wegals een haas, en de oude heer stak zy n portefeuille weer by zich, TWEE DANSERESJES. Bewoners van een huurkazerne te Parijs werden eergisteren getroffen door een sterke gaslucht, die uit een der kamers kwam. Bij onderzoek vond men in de kamer, waar het gaskraantje wijd open stond, twee jonge vrou wen dood op het bed liggen. Op het hoofd kussen lagen twee brieven; daarin deelden de schrijfsters haar voornemen mede aan haar leven een eind te maken. Zij hadden om dit doei te bereiken de gaskraan opengezet en de spleet van de kamerdeur met papier dicht- gestopt. Ook hadden zij een slaapmiddel inge nomen. Béide vrouwen voorzagen in haar levensonderhoud met dansen in een gelegen heid op Montmartre en daar hadden zij her haaldelijk óver haar verlangen om te sterven gesproken. DE DOOD AAN DE SPEELTAFEL. In de speelzaal van een casino aan de Azuren kust waagde dezer dagen een elegant gekleed man zijn kans en zette een biljet van duizend frank op. Hij won. De man scheen het niet te merken, liet, zijn winst liggen. Zijn buur vrouw aan de speeltafel zag echter, dat hij plotseling zijn hand naar zijn hoofd bracht. De man bleef evenwel staan en het lot wilde, dat óp het door hem gekozen nummer steeds gewonnen werd. De gelukkige speler, die niets had opgenomen, stond weldra tegenover een vrij aanzienlijke som, maar daar hij onbe weeglijk bleef, bekeek zijn buurvrouw hem nauwkeuriger: de man bleek plotseling te zijn doodgebleven. De winst van den overledene bedroeg meer dan een half millioen; zijn we duwe eischt die nu op. Maar de speelbank weigert uit te betalen, omdat niet is uit te maken hoeyeel maal het nummer, waarop de speler had Opgezet, nóg winst heeft opgeleverd nadat de mpn reeds dood was. Vandaar proces. „DE LIEFSTE OUDE DAME VAN EUROPA". Engelsche pers opgetogen over de verschijning van Koningin Emma. LONDEN, 9 Maart. Onze Koningin-Moe der heeft Londen veroverd met een glimlach. Öe Ëngelschen waren reeds in hun zwak van sportiviteit getast door de kordaatheid waar mede de' Koninklijke bezoekster „eventjes" heen en weer naar Londen ging, 's nachts va rende, den dag daarop het vermoeiend tentoon- stellingsbezoek van uren achtereen, maar met onverzwakte levendige belangstelling, en daar na de terugreis weer per nachtboot. Dat was een voorbeeld van flink doorzettingsvermogen in deze oude dame, een les voor menige jongere vrouw. Daarop won zij aller harten door haar eenvoud, haar wars zijn van alle vormelijke ceremonieel, zich uitend in haar wensch om tijdens haar bezoek de zalen niet voor het pu bliek af te sluiten. Haar zonnige vriendelijk heid deed de rest, Londen is verrukt en in oprechte bewondering noemt een der ochtend bladen H. M.: „The loveliest old lady in Europe". Zij arriveerde glimlachende in Victoria Sta tion en toen de Koningin-Moeder er 's avonds weer vertrok zag zij er nog even frisch en lieftallig uit als bij de aankomst en velen dach ten in stilte, dat dit beeld van deze zonnige oude dame mooier en zeldzamer was, dan de schilderijen der oude meesters, welke zij was komen bezichtigen. „Zij zag er zoo gracieus uit", schrijft de „Daily Express", „de Koningin-Moeder der Nederlanden, zulk een exquise herinnering aan een meer gracieus tijdperk. Zij was zoo vol maakt onbewust van haar eigen lieftalligheid. Haar zacht, rose gelaat, vrij van eenigen toets van poeder, leefde op in gelukkige glimlachjes. De drukte die om haar gemaakt werd scheen zij teeder af te wijzen en toch rustig te ge nieten. Zoo reageerde Londen op het bezoek van Koningin Emma. Niemand kon zich aan hare bekoring onttrekken en in de herinnering blijft Holland saanrgeweven met het beeld van deze lieve, oude dame met het zilvergrijze haar, die honderden kilometers reisde om de oude mees terwerken van haar land te aanschouwen. En die in hare onprententieuse Majesteit van het Hart de beste afgezante is, welke een volk zich kan wenschen. DE ZEDENVERWILDERING DER SOVJET-JEUGD. Bekentenis van bolsjewiek. In de te Leningrad verschijnende „Krasnaja Gazeta" hangt het lid der communistische partij, Djesof, een somber tafereel op van de zedenverwildering onder de leden der bolsje wistische jeugdorganisatie, waarbij hij de be kentenis doet, dat de meest schandelijke feiten er aan de orde van den dag zijn. In verband met den snellen achteruitgang van het ledental der communistische jeugdorganisatie te Le ningrad had Djesof een onderzoek ingesteld, waarbij hij tot de conclusie moest komen, dat 30 procent der leden voor het lidmaatschap hadden bedankt op grond van de uitspattingen op zedelijk gebied. Onder degenen, die de or ganisatie hadden verlaten, bevonden zich tal rijke vrouwelijke ex-leden, die de meest ern stige klachten lieten hooren over bespottingen, beleedigingen, krenkingen, mishandelingen en nog ernstiger excessen, die zij van de zijde van haar partijgenooten, ware wildemannen, hadden te verduren. Zoo werd o.m. de tragedie beschreven van een arbeidster van de fabriek „Sowjetskaja Zwjezda", die, na allerlei kwellingen en ziele- maatregelen, ten slotte tot een wanhoopsdaad werd gedreven. Men zou verwachten, aldus Djesof, dat een dergelijk voorval beroering zou verwekken in de fabriek, waar het meisje had gewerkt en waar iedereen haar kende. Het droeve geval werd echter nauwelijks be sproken, het was niets bijzonders; zoo iets kwam zoo vaak voor. Deze bekentenis in de „Krasnaja Gazeta" wordt besloten met een verwijzing naar de oudere generatie, die, zoo wordt opgemerkt, zedelijk op een hooger peil stond. ZES DAGEN OP EEN IJSSCHOTS. Vijf Eskimo's uit de Hudson-Straat gered. OTTOWA, 9 Maart. Van officieele zijde wordt uit Noord-Canada draadloos bericht ont vangen, dat men vijf Eskimo's heeft gered van een ijsschots, waarop zij reeds zes dagen lang in de Hudson-Straat ronddreven. Toen men de mannen vond, waren zij totaal uitgeput van koude en ontbering. Bij Griep en Gevatte koude Sanapirin-tabletten, Buisje 75, 40, 25 ct. Bij Hoesten en Bronchitis Anga-siroop. Flacons van 1 gld. en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) KENYA'S STRIJD TEGEN DE SPRINKHANEN. Milliarden diertjes overrompelen Nairobi. De vreeselijke sprinkhanenplaag, die Kenya reeds geruimen tijd teistert, is nog niet ge keerd. De zwermen bedreigden sinds kort de hoofdstad Nairobi en de belangrijkste koffie plantages. Ondanks de uitgebreide voorzorgs maatregelen zijn zij er niettemin in geslaagd tot in Nairobi door te dringen, en zij zijn daar neergestreken in het hol van den leeuw, n.l. op een groot exercitie-terrein, waar juist het hoofdkwartier van de regeering-sprinkhanen- organisatie gevestigd is. Vóórdat de enorme zwermen dit punt kon den bereiken, hadden zij een urenlangen strijd te voeren tegen dichte rookwolken, die aan alle kanten der stad een afweer moesten vormen. Elke koffieplantage was omringd door vuren van gras en petroleum en zoo leverden de omstreken der stad een fantastisch gezicht op Duizenden zwarten en blanken teekenden zich af tegen de vuren, die den ganschen nacht doorbrandden. De hitte was zoo geweldig, dat na zonsondergang de temperatuur te Nairobi nog meer dan 100 gr. Fahrenheit bedroeg. De geheele bevolking, mannen, vrouwen, kinderen, was in de weer om den sprinkhanen geen tijd te gunnen zich neer te laten. Doch het lawaai der op blikken beukende inboor lingen werd overstemd door het oorverdoovend gegons der milliarden dieren, die bij tijd en wijle de zon verduisterden. Inderdaad slaagde men er in, de zwermen van de plantages te verdrijven, doch daardoor joeg men ze, zooals gezegd, naar Nairobi. ZANGERS-EMIGRANTEN NAAR DE V. S. HAMBURG, 9 Maart. Heden verlieten met het statige s.s. „Deutschiand" van de HamburgAmerikalijn 28.000 kanarievogels hun vaderland, om naar New-York te ver huizen. De dieren hebben alle hun eigen kooitje De maatschappij heeft speciale maatregelen genomen om de temperatuur voor deze Sak sische emigranten gedurende de geheele reis op dezelfde hoogte te houden. Elke 2500 vo geltjes hebben één oppasser.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3