v.ROSSEM'* Politiek rumoer op Flakkee in 1787 Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. Marktberichten. Land- en Tuinbouw. RECHTZAKEN. Plaatselijk Nieuws. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 13 MAART 1929. daar toch zooveel mogelijk naar te streven. Waar het vorig jaar peulvruchten groeiden, komen nu de bladplanten, de peulvruchten verhuizen naar de plaats der wortelgewassen, terwijl deze wortelgewassen de plaats der blad gewassen innemen. Ook met het oog op ziekte bestrijding is dit omwisselen zeer gewenscht. Nu de tijd van zaaien weer daar is, moeten we er tevens op letten, dat de kleinere zaadjes vooral niet te diep gezaaid worden. Het is al een heele toer voor zoo'n peuterig zaadje om er te komen en te diep zaaien geeft behalve kans op mislukking, toch altijd noodeloos ver traging. Om het spoedig ontkiemen te bevor deren, kunnen we zaaien in een pan met vochtige aarde en deze plaatsen op een voch tige warme plaats. Na eenige dagen zand en zaad uitzaaien. Vervolg). Uit mijn vorig artikel bleek, dat de schout van Stad aan 't Haringvliet geen man met een ruggegraat was; in Oude Tonge was het al niet veel beter gesteld. Daar riep de baljuw Adriaan van de Leur op 15 Juli 1787 de heele magistraat bijeen, n.l. de mannen der middelbare juridictie van Grijsoort, t.w. Johannes Luijte, Wou ter de Neeff, Jacob Boon, Hendrik van den Berg en Cornelis Kreeft en de sche penen George Rumph, Joost Sterrenburg, Cornelis van Bruinisse, Aren van Es, Dirk Wittekoek, Boudewijn Vermaas en Hen drik Oosterling. Hij vertelde hun, dat even voor de ver gadering bij hem thuis was gekomen Adriaan Hoogmoed, zeggende dat in den gepasseerden nacht te Dirksland met vele tumultueuse bewegingen binnen densel ven dorpe de vlag op den toren was gesteld en zelfs dat eenige huizen waren geplun derd en dat hij reeds tijdingen had ge hoord dat die van Dirksland en andere plaatsen een voornemen hadden om zich naar hier te begeven om zulks ook hier te bewerkstelligen en dat bij Adriaan Hoogmoed, ook verzocht om hier de vlag op den toren te zetten, en dat, als dit werd toegestaan, hij zich sterk maakte dat alhier geen tumultueuse bewegingen door de in gezetenen dezer plaatse zouden aange richt worden: dat hij, de baljuw, dit ver zoek had gedeclineerd, zeggende ambts halve verplicht te wezen, sulks tegen te gaan, waarop hij deze vergadering heeft belegd om van dit verzoek kennis te geven, waarop werd besloten dat de bal juw dit verzoek (was 't doenlijk) zou detourneeren. Na de vergadering kwamen wederom bij den baljuw Adriaen Hoogmoed, Jacobus van Bruinisse en Leendert van der Sloot, doch de baljuw wees het verzoek af. Nadat zij bleven aanhouden, belegde de baljuw een tweede vergadering, in welke zich lieten aandienen de drie genoemde per sonen benevens Anthony Bosveld, Hen drik Hartman, Josua van Beek, Mattheus Verboom, Arie Koert en Cornelis Katte- staart, die wederom uit naam van vele burgers verzochten, de vlag op den toren te zetten om de aanvallen van gistende luiden te voorkomen en dat zij aannamen, ingeval eenig tumult of plundering kwam te ontstaan, hetzelve zooveel mogelijk te helpen stillen, verzoekende ook dat aan de herbergiers zou worden aangezegd, dezen dag niet te mogen tappen, nemende zij aan, niemand en inzonderheid ook niet de leden van den gerechte te zullen ver zoeken of noodzaken tot het dragen van eenig lint of strikken van orange couleur, ook geen geschreeuw van orange boven als andersints te zullen maken, waarop door het college aan hen is voorgehouden het gevaar, waarin zij zich stelden, doch eenige van die luiden zeiden, als het college zulks niet permitteerde, zij dan voor de gevolgen niet wilden uistaan, want dat het haar niet kon schelen of het verzoek werd toege staan of niet. Daarop heeft de vergadering dit ver zoek, hoezeer ongaarne, ingewilligd. Op 3 April 1795 had Adriaan Koert in de herberg van Adriaan van Schendel in de Oude Tonge tegen Reinier Feye en Aren Wittekoek gezegd, dat Utrecht aan de Pruisische over was, dat ook Breda aan den erfprins over was, daarbij voegende: anders kunje mij vierendeelen, en tot Feye een patriot: ik wed om 4 gouden rijders, zet er maar vier rijksdaalders tegen, het zal geen 14 dagen meer staan, zooals jij denkt. Voor deze uitlatingen wordt Koert crimineel vervolgd, doch hij vluchtte, voor hij opgepakt werd en wordt bij verstek veroordeelt tot 40 jaar ver banning. Ook op godsdienstig gebied was het te Oude Tonge geen koek en ei. Op Zater dagavond 22 Mei 1773 vond Hendrik Bestemansz. Oosterling op de houtklamp, staande op het erf van zijn huis aan den Molendijk een naamlooze brief met adres: dezen brief te bestellen aan Dingeman de Koning op de Kaaije en waarin deze be dreigd wordt dat zijn pakhuis en het huis van den molenaar in brand zal worden ge stoken, als hij na deze week nog paapsche arbeiders in zijn dienst houdt, „Al zou de hel en het vagevuur daarbij verbranden, want molenaars huis is helle genoeg". Ook moeten ze uit de huizen die hij aan hen verhuurd heeft. „En of gij al zegt zij be- taale wel en zij doen mijn werk beter als de gereformeerde, het zal tot geen verschoo- ninge zijn." Voor het aanwijzen van den schrijver van dezen brief looft de vroedschap 100 caroli-guldens uit. In het begin der vorige eeuw werd in de Hervormde Kerk een nieuw psalmboek in gevoerd. Dit gaf in de Oude Tonge aanlei ding tot eenig rumoer. Op 15 Maart 1807 is er in de kerk in den namiddag onder het zingen van het eerste of voor-psalmgezang (opgegeven was het •le en 2e vers van psalm 138) een groote verwarring ontstaan, veroorzaakt door eenige weinige personen (Pieter Visbeen, Zeger Timmers, Dirk Visbeen, Jan Bruin- se en Pieter Timmers), die geheel onder scheiden van den voorzanger zongen, ten diengevolge, dat de predikant hun moest verzoeken, den godsdienst niet langer te ontstichten of dat hij anders den predik stoel moest verlaten. Na de vermaning van den predikant hervatten die lieden hun ontstichtend ge zang, totdat de predikant den voorzanger gelastte, zijn voorzangersplaats te ver laten, waarop gemelde personen den gods dienst verlieten. Twee bedriegers. Oplichters zijn er ten allen tijde geweest, geraffineerde en minder handige. Voor het bedriegen van een paar Flakkeesche win keliers was niet veel handigheid noodig, want men slaat de handen in elkaar als men verneemt, op welke grove wijze deze er tusschen genomen werden. Op Donderdag 31 Januari 1765 kwamen ten huize van Aren van Noordt te Oude Tonge twee vreemde personen, bij zich hebbende twee bosjes met lint, die zij hem te koop aanboden voor een duit per el. Daar de prijs laag was, kocht hij van hen 25600 el, waarvoor hij betaalde 156, „als de overige 600 ellen quasi hebbende laten binnenloopen", en dus gerekend tegen 25000 el a een duit per el, bedragen de 156-5-0, doch de 5 stuivers werden ook cadeau gedaan. De 2 personen had den veel haast en hij liet hun 't gekochte lint in een bedstee leggen. „Na hun ver trek, het verkochte hoopje seer klein sien- de; bij hermeting bevonden hadde, door deselve personen misleid en bedrogen te sijn, als in de plaats van den voorz. 25600 ellen niet meer bevonden gehadt te heb ben als 680 ellen en dus in de plaats van 156 gl. maar de waarde van 4 gl, 5 stuivers en 1 duit en dat deselve personen hem het verdere op een onbegrijpelijke en be hendige wijze soo in 't meten afhandig hebben gemaakt. Soo als sij op den 7 februari 1765 mede gedaan hebben op den Bommel ten huize van Leendert Huijbertsz. van Dijcke, die niet beter wetende of hadden hem toe gemeten 22600 ellen lint, en daarvoor aan hen betaald 125 gl, doch dat denselven des avonds op bedde leggende, niet konde slapen uit nagedagten van mede bedrogen te zijn en dus opgestaan sijnde en 't selve gekochte lint metende, tot sijn groote schrik en ontsteltenisse bevonden heeft in de plaats van voor 125 gl. niet meer dan de waarde van 10 gl, 13 st, 10 duiten. De twee handige meters werden opge pakt, juist toen ze op het punt stonden, het eiland te verlaten. Het waren Pieter de Keijne en Johan Joseph Pipelaer, bei den afkomstig uit Vlaanderen. Ze bekenden dat ze te Zierikzee, Nieu- werkerk, Brouwershaven en elders even eens luiden met meten van lint bedrogen hadden. Ze waren op 31 Januari 1765 met den wagen en paarden van Anthonij Val- burgh in de Oude Tonge gekomen, bij sich hebbende een zakje of klein dobbelsteene kussensloopje met een groote krop daar aan gebonden, niet heel vol, maar zeer los gevuld. Zij hebben aan Noordijck ver kocht en zijn gegaan naar de herberg met 't zakje met het onverkochte lint, hetwelk volgens valabele getuigenissen maar wei nig kleiner was geworden na hun bezoek, anders vrij meer zichtbaar zoude geweest zijn, zoo niet een geheelen coornzak met 25600 ellen met los lint te vullen ver- eischen zoude. In aanmerking genomen de strenge straffen op diefstal, komen deze heeren er genadig af. Ze worden veroordeeld om door de dienaars der justitie gebracht te worden aan 's Heeren Kaake en aldaar publiek ten toon voor al de wereld vast gesteld te worden den tijd van een uur, met een bosje lint boven hun hoofd en een briefje, waarop geschreven staat: Bedrie gers en verbannen. Eerbied voor de overheid. Er wordt in onzen tegenwoordigen democratischen tijd wel eens geklaagd over gebrek aan eerbied voor de overheid, doch als men leest hoe indertijd een magistraatspersoon eenige menschen dorst te behandelen, die niet gauw genoeg voor hem uitweken, dan is men blij dat ten minste die tijd voorbij is. Op 17 September 1729 reden des avonds om 6 uur Jan Bliek, Pieter de Bruin, Leendert Koudijzer, zijn vrouw Annetje Jacobs, Willem Koudijzer, diens vrouw Willemijntje Craijevelt en Jan Cornelisse Koning met een wagen en paard uit de Oude Tonge, om door de Nieuwe Tonge naar Middelharnis te gaan. Op de Oude Tongse Langeweg kwamen ze tegen Pieter Loens, stadhouder van Grijsoort, en met zijn wagentje dicht bij hen gekomen zijn de, zeide hij tegen den voerman van die personen: Wel, wie zal hier wijken? De voerman, Jan Soetermeer, zeide, zijn hoed afnemende: Mijnheer, aen welcke sijde ge lieft gij dat ik rijden sal; waarop Loens van zijn wagen sprong en een houwer ge trokken hebbende, naar hen, die op den wagen zaten, stak en sjoeg, dat Willem Koutijzer een steek in den arm kreeg door zijn kleeren heen, Jan Koning een houw aan den hals dat het bloedde en een lichte kwetsuur aan zijn linkerhand, roepende Loens: Donders, komt van den wagen! waarop Willem en Jan Koning en Wille mijntje Craijevelt van den wagen gingen en hem met gevouwen handen baden dat hij met slaan en steken zou ophouden, hebbende zelfs de voornoemde Willemijn tje Craijevelt aan den stadhouder ge- presenteert tot verschooning van haar man om voor hem in persoon op haer bloote knieen te willen vallen. De stad houder trachtte vervolgens de lijnen van de paarden met zijn houwer door te hak ken en dit alles en zonder dat die personen hem iets in den weg hadden gelegd, heb bende hij nog wel durven zeggen: „die donderse boeren, dat iemandt mijn paar den hadde vastgehouden, ik zou ze wel anders hebben geklout", waarmede dit in cident was afgeloopen. INGEZONDEN MEDEDEELING. Vee en paarden. ROTTERDAM, 11 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 468 vette runderen, 209 vette kalveren, 99 schapen of lammeren, 995 varkens. Prijzen per J kilo: koeien 27J32J c., 40 44 c., 5052 c.; ossen 38 c., 4043 c., 4750 c.stieren 37 c., 40 c., 4445 c.kalveren 6065 c., 7075 c., 8085 c.schapen 3034 c.varkens 36J37J c. Lammeren 2228 p. stuk. De aanvoer van koeien en ossen was kort. De handel was redelijk en de prijzen waren over het geheel iets stijver. Een puik beste koe ging nog van 2 tot 5 cent boven noteering. Stieren waren tamelijk ter markt. De handel was stug en de prijzen ongeveer gelijk aan vorige week Dinsdag. Vette kalveren waren tamelijk ruim ter markt. De handel was vlot en in de prijzen kwam weinig verandering. Een puikbest kalf ging nog van 5 tot 74 cent boven noteering. Schapen en lammeren met kleinen aanvoer en iets vluggeren handel. De prijzen waren iets stijver. De aanvoer van varkens was matig. De handel was vlug en de prijzen waren over het geheel hooger. Een puikbest exemplaar ging nog iets boven noteering. AMSTERDAM, 11 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 477 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 100110 c., 2e kwal. 8096 c., 3e kwal. 64—78 c. per kg. slachtgewicht; 100 melk- en kalfkoeien 275350 per stuk; 87 vette kalveren, 2e kwal. 8894 c., 3e kwal. 7286 c., per kg. levend gewicht; 200 nuchtere kalveren, 812 epr stuk; 20 schapen, geen noteering; 460 varkens Holl. 2e kwal. 9091 c., 3e kwal. 8890 c. Overz. en Geldersche le kwal. 9091 c., vette varkens 8890 c., per kg. slacht gewicht; 66 paarden 100250 per stuk. Boter, kaas en eieren. APELDOORN, 11 Maart. Eieren. Aanvoer 60.000 stuks. Prijzen van ƒ7.508.75, middel- prijs ƒ8.25 de 100 stuks. Handel gewoon. OUDEWATER, 11 Maart. Kaas. Aanvoer 6 partijen tezamen 270 stuks, wegende 1350 K.G. Eerste soort Gouda met rijksmerk ƒ5052. Handel matig. TIEL, 11 Maart. Aanvoer 15 kg. boter, 2.202.30 per kg. Voorts 125.000 ieeren, prijs 7.508.50 de 100 stuks. ROERMOND, 11 Maart. Eiermijn. Aan voer 2.800.000 stuks. Kippeneieren 8.50 5 10, idem kleine 7,50 a 8,40; eendeneieren 8.50 9 de 100 stuks. Granen, enz., meel en oliën. ROTTERDAM, 11 Maart. Fijne zaden- (Boerennoteering). Blauw maanzaad ƒ3133, karwijzaad 3638, voerlijnzaad 1618, blauwbtoei zaailijnzaad ƒ2022, witbloei dito 19—20," alles de 100 K.G. ROTTERDAM, 11 Maart. Binnenlandsche granen en epulvruchten. Tarwe naar omstandigheden nogal tamelijk aangeboden. Verkocht naar kwaliteit van 11.40 tot 11.75, begin-markt bij uitzondering wat meer ^betaald. Rogge niet getoond. Gerst. Chevalier 11.7512.25. Haver ƒ11.25 tot 11.75. Erwten. Kleine, groene van J4,50 tot ƒ17,50. Schokkers 16 tot 19. Bruine boonen ƒ40 tot ƒ44. Alles per 100 K.G. ROTTERDAM, 11 Maart. Buitenlandsche granen. (Bericht van de makelaars Hagenbeek Van der Schalk.) Stemming prijshoudend. Rogge. Western no. 2 disp. 12.90, Western Golf disp. 13,10, 75 K.G. Bahia Blanca aan gekomen 12,40, 73/74 K.G. Bulgaar disp. 12,20. Gerst. Amerik. no. 2 disp. 190, id. stoo- mend 193, Canada no. 3 disp. ƒ229, id. nl. 4 disp. ƒ221, 61/62 K.G. Donau disp. ƒ215, 64/65 K.G. Donau disp. ƒ222. Haver. Canada no. 3 disp. 12.25, 53/54 K.G. Pommersche disp. 11,70, 47/48 K.G. La Plata aangekomen 10. Mais per 2000 K.G. Amer. Mixed no. 2 disp. 227/226, idem spoedig gewacht 225, idem stoomend 226227, La Plata disp. 237, id. nieuwe oogst stoomend ƒ250, Witte platte Z.-Afr. no. 3 disp. 231. Groenten, fruit en aardappelen. ROTTERDAM, 11 Maart. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigenheimers 3.303.50, Zeeuwsche blauwe 3.754.25, Zeeuwsche bonte 44.50. Met weinig aanvoer kalme vraag. Hulden, leer, wol, diversen. ROTTERDAM, 11 Maart. Vlas. (Opgaaf van de marktmeesters.) Aanvoer: 1500 kg blauw half schoon 1.101.15, 19,300 kg. blauw schoon f 1.201.35, 800 kg. wit Zeeuwsch 1.20—1.30, 8000 kg. Groningsch 1.20—1.30, 6600 kg. Holl. geel 1.251.35 3500 kg. dauwroot 1.101.15, alles per kg. NEDERLANDSCH TREKPAARDEN- STAM BOEK. Ledenvergadering van de afd. Zuid-Holland. Onder voorzitterschap van den heer A, A. Mijs uit Sommelsdijk heeft dezer dagen in Suisse te Rotterdam de reeds eenmaal in ver band met den ijsgang uitgestelde vergadering van de afdeeling Zuid-Holland van het Neder- landsche trekpaardenstamboek plaats gehad. Ook nu was de vergadering zeer slecht bezocht. Al zijn de verbindingen, vooral voor Flakkee nog zeer slecht, toch had de voorzitter wel wat meer belangstelling verwacht. Blijkens mededeeling van den secretaris, den heer Slis uit Oude Tonge, zullen de stamboek keuringen dit jaar als volgt plaats hebben: 28 Mei te Bleiswijk en Dordrecht; 29 Mei te Barendrecht en te Oud-Beijerland; 30 Mei te Middelharnis; 31 Mei te Heenvliet en te Ro zenburg. Jaarverslag. Het jaarverslag van den secretaris zegt ota.: Ondanks verschillende gegevens, waaruit 'het te kort aan trekpaarden in andere landen blijkt is helaas de handel ook dit jaar nog slepende en zijn de prijzen veel te laag. Dit heeft zijn invloed geoefend op het leden tal, waarin achteruitgang valt te bespeuren. De stamboekkeuringen hadden overal een vlot verloop, op de meeste keuringsptaatsen was een vooruitgang te bespeuren, behalve te Oud-Beijerland, waar heel weinig goeds te zien was. Vijf leden van de afdeeling hebben 11 paar den naar de Nationale tentoonstelling te 's-Gra venhage gestuurd, met steun van de afdeeling. Er werden een 2e en een 3e prijs en 5 eervolle vermeldingen behaald. De door de afdeeling beschikbaar gestelde premies voor merriën met afstammelingen werden behaald door Lidie en Camaelie, beide van Mijs-Koert te Sommelsdijk en Bertha van L. v. d. Boogaart te Oude Tonge. De rekening en verantwoording van den penningmeester vermeldt een bedrag van 1740,60 aan inkomsten, 1886,28 aan uit gaven, zoodat er een nadeelig saldo is óan 145,68. Het totaal der bezittingen was op 31 De cember 4950,62. Behandeld werd de agenda voor de op 14 Maart te houden algemeene vergadering van het Ned. trekpaardenstamboek. Op die agenda komt o.a. voor: mededeelingen over onder handelingen met het Belgisch stamboek over wederzijdsche erkenning. Deze onderhandelin gen zijn nog niet tot een einde gebracht. Wat de kwestie van een nationale tentoon stelling betreft, is er op de begrooting 1929 een bedrag van 5000,uitgetrokken voor een tentoonstelling die te Goes zal worden ge houden, tegelijk met de provinciale landbouw tentoonstelling, door den kring Zuid-Beveland ingericht. Bovendien is er 4000,uitgetrok ken voor den post: nationale tentoonstelling, al ligt het op het oogenblik niet in de bedoeling een afzonderlijke nationale tentoonstelling van het trekpaard te houden. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden benoemd de heeren Staring en van Strien. Tot jurylid en plaatsvervangend jury-lid voor de stamboekkeuring voor merriën werden resp. benoemd de heeren Dam en de Bruin Tot bestuurslid werd herkozen de heer D H. Nugteren. De voorzitter deelde mede, dat. tengevolge van de statutenwijziging/waardoor het leden tal recht gevende op een tweeden vertegen I woordiger in het hoofdbestuur is gebracht vai 200 op 300, de afdeeling met haar 258 leden maar één vertegenwooridger meer in het hoofd bestuur kan hebben. Dientengevolge zal d heer Jas, die dit jaar aan de beurt van aftredin was, zijn plaats in het hoofdbestuur niet mee: kunnen innemen. De voorzitter heeft hierin aanleiding gevonden, om zijn plaats in hel hoofdbestuur ter beschikking te stellen, tei einde de gelegenheid te scheppen voor herkie zing van een zoo competent hoofdbestuursik als de heer Jas. Deze heeft echter geweigen zich onder deze omstandigheden candidaat ti laten stellen, maar er op aangedrongen, dal de heer Mijs zijn plaats zou behouden. Dezt heeft gemeend aan dien aandrang te moeten voldoei», wetende dat de heer Jas van zijn eenmaal ingenomen standpunt niet zou afstap, pen. Spreker bracht den heer Jas hulde et dank voor wat hij als hoofdbestuurslid had gedaan. De statutenwijziging brengt mee, dat Zee. land een vertegenwoordiger meer in het hoofd bestuur krijgt en er dus een hoofdbestuur komt met evenveel leden als voorheen, waarvan di heer Jas echter geen deel meer uitmaakt. De voorzitter blijft dit betreuren. De heer Jas werd benoemd tot plaatsver vangend vertegenwoordiger van de afdeeling in het hoofdbestuur. Ten einde de fokkerij aan te moedigen zullen ook dit jaar weer premies beschikbaar zijn bi invoer van merries uit het buitenland of ui andere provincies. Dit moeten paarden zijn ingeschreven in het Nederlandsche trekpaar. denstamboek of in door het Nederlandsch trek paardenstamboek erkende andere stamboeken Deze premies zullen bedragen van ƒ25,voor 2-jarige en ƒ35,voor 3-jarige en ouden paarden zijn. Deze bedragen zullen worden toegevoegd aan de door de provinciale rege lingscommissie toe te kennen jjremies. Besloten werd, dat ook voor de te Goes t( houden tentoonstelling een bijdrage zal gege ven worden in de transportkosten voor de daar in te zenden paarden. Aan het afdeelings- bestuur wordt de nadere bepaling van die be dragen overgelaten. BESPUIT UW BOOMEN MET EEN CARBO- LINEUMOPLOSSING. Het hoofd van den Plantenziektenkundiger Dienst te Wageningen schrijft ons: Vele land- en tuinbouwers zullen waarschijn lijk hopen, dat de zeer strenge vorst, die in Februari geheerscht heeft, een groot aantal insecten op vrucht- en andere boomen gedood zal hebben, en in verband hiermede zullen zij geneigd zijn, een bespuiting met een carboli- neumoplossing, die het gebruikelijke bestrij dingsmiddel tegen vele insecten is, dit jaar achterwege te laten. Te gemakkelijker zuilen zij dit doen, doordat de langdurige vorstperiodi een achterstand in de werkzaamheden heeft veroorzaakt, die er toe kan leiden, dat men een minder noodzakelijk geacht werk geheel achterwege Iaat. Ik wil echter aan alle belanghebbenden, vruchten- en boomkweekërs en tuinbezitteri mededeelen, dat de strenge vorst een flinke bespuiting van vrucht- en andere boomen mei carbolineum geenszins overbodig heeft ge maakt, omdat insecten en insecteneieren zeer goed tegen lage temperaturen bestand zijn, e« het dus zeer onwaarschijnlijk is, dat zij door de vorst zijn gedood. Men beschouwe een carbolineumbespuiting op dit oogenblik dus niet als een overbodige werkzaamheid, maar als éven noodzakelijk voor het verkrijgen van gezonde boomen én een goeden vruchtenoogst als in andere jaren. GERECHTSHOF TE 's-GRAVENHAGE. Het gerechtshof heeft bevestigd i het vonnis 'van den politierechter te Roti terdam, waarbij J. H. K., electricien t» Stellendam, wegens verduistering is veroor deeld tot 7 dagen gevangenisstraf. De Gezondheidscommissie» Dezer dagen ontvingen w(j het verslag van de werkzaamheden der gezondheids commissie voor Goeree en Overflakkee over het jaar 1928. Het bestuur bleef dat jaar onveranderd, de heer L. van derSluys werd dit jaar herbenoemd voor den t(jd van 5 jaren. In het geheel werden 10 vergaderin gen gehouden De rekening sluit met een voordeelig saldo van 77,62. Het aantal inwoners is gedurende 1928 vermeerderd met 39 en bedroeg op 31 Dec. 192831.806. Het sterftecijfer over 1928 bedroeg 9,21 tegen 8,75 per duizend in het vorig jaar, Dirksland gaf het hoogste percentage en Stellendam het laagste resp. 12,64 en 6,34. Stellendam geeft het laagste cijfer gedurende de laatste 3 jaren. Het aantal levenloos aangegeven kinderen bedroeg 23 in 1927 23, dit percentage bl(jft de laatste jaren vrijwel stationair. Het aantal overleden kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar neemt sinds 1925 sterk af. Het aantal geboorten was in 1928 iets hooger als in 1927 doch vertoont een daling sinds 1924 van 20 tot 30 kinderen. De gemeenteraden besloten op advies der commissie tot het onbewoonbaar verklaren van 124 woningen. Besmettelijke ziekten kwamen weinig voor, slechts 2 diphterie, 13 roodvonk en 8 buiktyphus gevallen. Verder geeft het verslag weinig aanleiding tot ver meldenswaardige gebeurtenissen. MIDDELUAKNIS. Terwjjl schipper penhol Zaterdagmorgen met z(jn mot Ijs in de kaai zou opbreken, sloeg bi de schroef alle bladen stuk. In 't laatst der vorige week is het tertje van dhr. K. naar het ziekenh Rotterdam vervoerd tot het ondergaa een operatie. Zondagmorgen is wederom een I sche zeeboot, geladen met circa 7000 uien, van het Sas alhier vertrokken m stemming voor Engeland. Deze uien z het eiland aangekocht voor 10 tot 13 g per 60 kilo en worden met de tram a voerd. De vrouw van Jan de Waard had 1 dagmorgen het ongeluk achter haar w te vallen en daarbij een been te brek Gedurende de week van 4 9 hebben zich b|) den Correspondent de beidsbemiddeling 50 werkloozen doe schrijven. De snelle daling van het werkloozen vindt zijn oorzaak hieri: reeds door vele veldarbeiders al arbe het land wordt verricht. Loop der bevolking over Februa: Vertrokken: Aren Melissant naarBg Hiltje Tamboer naar Rotterdam; Jai Bree naar Den Bommel; Kom. v. E: HoogeveenLena van R|jsw|jk naar Hj w|jkW. v. d. Koofl naar MonsterW. I man naar Dordrecht; W. Verweij naar Tonge; KI. Vroegindeweij naar Canac Ingekomen: B. Gootjes van Pernis v. d. Sluis van Sommelsdijk; Adr. Ki van ArnhemP. Boshoven en gezin var melsd|jk; Chr. Huizer en gezin vanN Ton fee. Centrale Veiling voor Goeree OverB, te Middelharnis. Veiling van Vrjjdag 8 Maart 1929 Roode kool 15,— 21,— per 100 Sinaasappelen f4,f 4,08 per 100 Spruiten f 24,20 per lOOk.g. Knollen 1,90 tot 4,— per 100 str Stekuien 2,40 per 100 K.G. Zoete appelen 11,- tot 24,-. Grauwzoete reinetten ƒ25,-. Boter Kaas en Eieren. Kippeneieren 50-51 kg. 7,30 tot id. 59-60 8,- id. 61-62 8,30 id.(bruin) 60 8,50 Eendeieren ƒ7,60 .Ganseieren ƒ9, Per 100 stuks. Kaas (komjjne) 0,40 tot 0,43 per pc Kaas (volvet) 0,65 per pond. Boter 0,67 tot 1,— per pond. In 't vervolg Eierenveiling op Dond 8POKT. Voetbal. Flakkee II heeft hetnieui in de competitie goed ingezet en i C. V. V. 5 tot slachtoffer. In Rotterdar nen de geel-blauwen met 2-0; zoodat weer bovenaan de l|jst staan. Flakkee I heeft niet gespeeld: de clubs in die afdeeling wel. Als eindbe wing melden we, dat Flakkee tot nu minste verliespunten heeft, bovenaan en het beste doelgemiddelde Een mooi bezitten ze-dus om ditjaartepromov SOMMELSDIJK. Zondag 24 Maart, voor de Vr|jz. Herv. op te treden Ds van den Brugb, Pred. te Tiel, in d van den beer VerheU aan den Lang Ochtend- of avonddienst zal nader v, bekend gemaakt. HERKINGEN. A.s. Woensdagmorg de Rijksontvanger alhier zitting houd inning der belastingen. STELLENDAM. De vorige week v van hier verzonden 340 H.L. uien,4G: aardappelen en 350 H.L. koepeen. Zaterdag is voor 't eerst na wek garnalenvisscber uitgevaren, dóch de was uiterst gering, slechts oen enkel Maandagmorgen waagde de 13 L. Wandemaker zich nog eens op de U Een eind van den kant zakte de wa er tot de schouders door. Op zjjn hu roep kwamen enkele visschers aangel Een scbippershaak aan een lijn wei jongen toegeworpen, waaraan h|j ziel klemde. Zoo wist men den drenkelin te redden. Was h|j een klein eindje er doorgezakt, dan was hjj verloren ge Een waarschuwing voor andere waagt Voor de uien besteedt men hie minder dan 12 per H.L., voor de kc 2,50 en voor de aardappelen eve 2,50. GOEDEREEDE. A.s. Woensdagmid uur bestaat ten huize van den Genei! gelegenheid tot inenting. Vr(jdag waren een paar garnal schers voor het eerst van dit jaar uitgc maar het was een tegenvaller, zooi met geen K.G. garnalen boven water men, wat geen mooi vooruitzicht v dan zoo'n langen winter achter den OUDDORP. Door het spelen had het - zoontje van K. Westhoeve het onge vallen en een z(jner armpjes te breki A.s. Donderdagavond bestaat i lokaal der O. L. School gelegenheid Schietoefeningen van den B.V.L.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2