BINNENLAND Gemengd Nieuws. ONZE EILANDEN VAN WO EN SDAG 6 MAART 1929 3 D. Wittekoek, alhier op f4100,— en de heer G. D Gebuys te Nieuwe-Tooge heeft alhier een woonhuis gekocht van den heer M. van Putten te Heerlen. I I A.s. Vrijdagavond 9 uur hoopt in de hulpkerk der Geref Gemeente alhier op te treden Ds. van Dyk te Nieuw-Beijerland. j Ten gevolge van de zware (jsschotsen is er aan de hier staande weervisscherij (vischstal) groote schade aangericht. STELLENDAM. Op de ter secretarie ter inzage liggende kiezerslijst 1929/30 komen voor 882 namen van kiezers voor leden voor de Tweede kamer der Staten Generaal. Als een bijzonderheid kan worden ge meld, dat een varken van den landbouwer P. Biemond alhier 18 biggen heeft geworpen. Als bestuurslid der vereeniging Steun bij Ziekennuisverpleging is dit jaar aan de beurt van aftreding de heer H. v. Eesteren,'1 die herkiesbaar is. Door den landbouwer J. Borgdorff al hier, wordt een vrachtauto aangeschalt om daarmee dagelijks de melk naar de fabriek te Oude Tonge te vervoeren. De baan der ijsclub alhier was Zater dagavond electrischa verlicht, wat natuur lijk veel toeschouwers tiok. Maar ook waren zeer velen gekomen om van deze gelegenheid gebruik te maken een paar uren bi) kunst licht over de mooie baan te zwieren. 's Avonds half elf werd de baan gesloten GOEDEREEDE. Door het bedanken van A. Klein is tot bestuurslid voor de Zondag school gekozen de heer H. Dubbeld, die de benoeming heeft aangenomen. Door J. Tanis is tusschen het ijs een zalm van 18 pond gevonden. Een mooi buiten kansje. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. kerk voor te gaan de heer Bouman van Stellendam. De afgeloopen week werden 15 werk- loozen ingeschreven.. Vorige maand zjjn uit deze gemeente vertrokken: Pieternella Hoek naar Leiden; Kommertje Troost naar Rotterdam; Jannetje Heerschap naar Dirksland. OÜDDoKP. De jaarvergadering van het Groene Kiuis op 28 Pebr. werd door 239 leden bezocht; alle bestuursleden waren aanwezig Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurdeveneens de rekeniDg van den penningmeester. Alzoo weten wij. dat het aantal leden tot 1701 is geklommen, zoodat gtzegd kan worden, dat zoo goed als alle hoofden van huisgezinnen lid zjjn. Een tweede ligtent is gemaakt en eenige gummi- artikelen zijn aangekocht, In het vervolg zullen alleen tegen afgifte van een bon de benoodigde aitikelen uit het magazijn te bekomen zijn. Dit voor een goede contrble. I Waarschijnlijk zal dit jaar nog een consul- ta'ie-bureau voor T.B C bestrijding te Mid- delharnis gevestigd worden. De wijkzuster I heeft in het vorige jaar 4154 bezoeken afge legd en 14 maal hulp verleend aan den geneesheer bij het verbinden van ernstig t verwonden838 bezoeken waren ter bestrij ding van T.B.C. De ontv. z(jn voor het Gr. Kr. geweest 2627,87; de uitgaven ƒ255,25. Die voor de wijkverpleging /2597.CJ7 en ƒ2267 60; en die voor de T B C. ƒ643,01 en ƒ630,61. Aan de beurt van aftreding waren de Heeren Besruursleden G. Polderman, P. Boelaars en G. van Oostenbrugge, die her kozen werden met achtereenvolgens 259, 217 en 217 stemmen. De bazar, eenige weken geleden, gehouden heeft ƒ2300 als bate voor het Gr. Kr. afge worpen. Er is breedvoerig gesproken over het te kort van S B Z. en om dit aan te vullen uit de kas van het Gr. Kr Dit kan niet, omdat de twee vereenigingen geheel op zich zelf staande lichamen zijn; en ook omdat slechts de helft der huisgezinnen in de gemeente bij S B.Z. aangesloten zijn, dus kwam een voorstel niet in behandeling B(j den- kerkmeester C Voogd, ligt deze week ter inzage de rekening van de Herv. Kerk over 1928. Mej. J Westhoeve had het ongeluk zoodanig met de fiets te vallen, dat z(j zich ernstig aan de knie verwondde en door den geneeskundige verbonden moest worden. Woensdagmiddag zal ten huize van den geneesheer gelegenheid bestaan tot inenting. De vastgestelde Kiezerslijst ligt tot 16 Maart op het Secretarie ter inzage De werkman M Klein had het ongeluk met 2 vingers tusschen een tummelmolen te geraken, welke door den geneesheer ver bonden moest worden. De visscher C. van Noord had het onge luk door het (js zijn blazerschuit lek te stoo- ten. Om boven water te blijven, waren zy genoodzaakt met 4 pompen met 16 man sterk, te werken. D In de afgeloopen maand zijn uit deze gemeente vertrokken: W K. Hameeteman en gezin naar Nieuwe Tonge, M. Nui naar 's Heerenberg, J. van der Wende en gezin naar Rotterdam en P. Hoekman naar Me lissant. De beurtschippers Goumaire - Pikaart en Jan Bakelaar zijn Zondagmorgen met een lading ajuin naar Hoek v. Holland ge varen. Zij vertrokken 5.30 uur hier uit de haven en waren om 8 uur al aan den Hoek. Dus dat was voorspoedig. NIEUWE TONGE. Uilvoering van het mu ziekgezelschap „Apolio" te Nieuwe-Tonge g op Donderdag 28 Februari jj. in het hotel ,,d'Oranjeboom". |r Donderdag 28 Februari 's avonds half acht gaf de muziekvereniging „Apollo" ter ge legenheid van haar 5-jarig bestaan, een feest- uitvoering in Hotel Osseweijer. Voor een stampvolle zaal begroette de Voorzitter dhr. Knöps de talrijke aanwezigen waaronder wij opmerkten vele oud-leden van het vroegere Apollo. Spr. memoreerde in 't kort de geschiedenis der vereeniging en bracht dank aan allen, die de vereeniging in de afgeloopen vijf jaar heb ben gesteund. Spr. sprak de hoop uit, dat „Apollo" nog vele jaren zal mogen blijven bestaan en steeds op den steun van het Apol lo's publiek zal mogen blijven rekenen. Tenslotte richtte spr. zich tot den geachten directeur H. van Balen die van de oprichting af eerst als werkend lid en later als directeur zijn beste krachten voor de vereeniging ge geven heeft, en werd namens de vereeniging als aandenken een souvenir aangeboden, het welk met een woord van dank dankbaar werd aanvaard. Achtereenvolgens werden geblazen: Liffe in Brussel, Marsch door T. v. Traneur. Le roi d'un jour, Ouverture door Adr. Rine- hard. Donau Wellen, Valse door J. lmanovici. Mosazone sur i'opera Martha door Platow. De la Ciermarsch door H. van Balen. Voor de pauze werden opgevoerd, de drie werkstakers en de klucht Diender en Jutter. Na de pauze kregen we te zien de stukken „Bij den tandarts", Vroolijke schets in één bedrijf en „Mijnheer Peterman" gaat naar bed, Blij spel in één bedrijf. De grimeur van der Voorde uit O.-Tonge leverde uitstekend werk. Hierna werden nog ten gehoore gebracht: Retour de festival, Marsch door M. J. H. Kessels. Trauvère dur l'opera de Verdi, M. J. H. Kessels. Lied Ohne Worte, door H. van Balen. Esmaralda Valse door M. J. H. Kessels. Zomergroet, Marsch door W. T. Sprinks. Over 't algemeen werd er zeer goed spel ver toond. Speciaal de rollen „Diender en Jutter" en Bij den tandarts" werden zeer goed ver tolkt. Na afloop der voorstelling, werd de avond besloten met een bal, dat door de fraaie versiering der zaal en de daaraan verbonden attracties, buitengewoon geanimeerd was. Apollo kan met trots en genoegen op haar feestavond terugzien. In de maand Februari zijn ingekomen: Cornelia Hokke van Herkingen, Fl. Adr. Kie vit van Oosterland. W. H. Haameeteman en gezin uit Ouddorp. J. de Jong en echtgenoote van Melissant. L. Knöps van Driebergen. Vertrokken: G. D. Gebuis en gezin naar Herkingen. In de maand Februari zijn ten postkan tore alhier behandeld: 1243 gesprekken, 11 telefoongesprekken, 57 telegrammen. Totaal 1311 -handelingen. In de afgeloopen week zijn alhier per tram vervoerd: 1800 balen uien en 800 balen peen. Tot kerkvoogden in de Ned. Herv. kerk alhier zijn gekozen de heeren J. van Rossum en J. van Vliet, inplaats voor Z. Dorst die wegens gezondheidsredenen zich niet meer herkiesbaar stelde. In 't laatst dezer week zal de beroepen leeraar ds. Leenmans van Delft een bezoek aan deze gemeente brengen en hoopt Zondag des voorm. en 's avonds voor te gaan. De naar den toestand op 1 Jan. j.l. op- geemaakt kiezerslijst en tellende 1061 kiezers ligt vanaf heden ter gemeente-secretarie ter inzage. Door een ingezetene alhier zijn aan eenige behoeftige gezinnen dekens verstrekt. OUDE TONGE. Van den landbouwer K. J. de Bruin stierf een rund. Het cadaver is onder politietoezicht begraven en vernietigd. Aan dhr. Th. de Waal is vergunning ver leend tot het plaatsen van een schuurtje bij zijn woning Schoolstraat 2. Jongens, wecst op uw hoede. Nu de dool is ingevallen is het ijs zeer gevaarlijk. Zondag morgen zakte Jac. Fabert op de haven er door en moest met veel moeite door zijn kameraad jes gered worden. Maandagmiddag waren ook eenige jongens op den vijver bij de hofstede van den landbouwer L. Slis aan het schotsje loopen. Beiden zakten door het broze ijs. De eene drenkeling lag dicht aan den kant, zoodat men hem spoedig te pakken had, maar num mer twee was te ver van de weg geraakt. Dhr. Joh. de Korte waadde tot aan zijn keel door het water en mocht na veel moeite het genoegen smaken, den half bewusteloozen knaap op het droge te brengen. Vorige week moest van hier een achttien jarig krankzinnig meisje worden vervoerd naar de stichting „St. Maria" te Noordwijkerhout. Het vervoer" van krankzinnigen geschiedt steeds per auto. Ook ditmaal zou zulks ge beuren. De vervoerder, dhr. Pulleman stelde zich in verbinding met de R.T.M. of de over tocht met de ijsgang ook per auto kon ge schieden. Aanvankelijk bestond hiertegen geen bezwaar maar later werd gezegd dat de kapitein der tramboot geen auto's meer durfde meenemen, in verband met onvoldoende aan- leggelegenheid. De reis zou dus per auto tot Middelharnis-haven geschieden en vanaf Helle- voetsluis tot Noordwijkerhout eveneens per auto. Donderdagmorgen moest Pulleman dan om elf uur aan de boot zijn, doch toen hij reeds om kwart voor elf met patiënte aan de haven verscheen was de boot reeds lang vertrokken, 's Middags werd door den conducteur der tram den stationsagent aangezegd dat de boot om half vier zou varen, dus dat patlente dan 's middags over kon. Toen echter de autgt om drie uur voor de tweede maal aan het haven hoofd arriveerde was de boot weer bijna op Hellevoetsluis. Aan den overkant stond ook de auto voor niets te wachten. Eindelijk den volgenden dag kon men over. Voor gezonde menschen valt zulk heen- en weer rijden niet mee, maar men kan begrijpen dat dit voor een geesteszwak mensch een ware foltering is. Het is dan ook te hopen dat in het vervolg dergelijke ongelukkige toestanden niet meer voorkomen. OOLTGENSPLAAT. De heer Jac. van der Welle heeft zijn woning, staande aan den Molendijk, onderhands verkocht aan den heer P. Korteweg Dzn. De heer H. Hartman, arts alhier, heeft zich gevestigd te Numansdorp als opvolger van den heer K. Konijnendijk. HurgerUjke ^tand SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Teunis Mackloet, 25 j. en Christina Cornelia Groenendijk, 22 j. beiden alhier. Overleden: Willemtje Verbiest, 83 j., wed. van Leendert van Nimwegen. NIEUWE TONGE. Geboren: Pieternella, d. v. P. Gebraad en Geertje van AlphenChristoffel Pieter, z. v. Cornelia Holleman en Maatje Brooshoofd. Wilheimina Pieternella, d. van Adriaaus Huizer en Johanna Holleman; Cnristofiel, zoon van Hendrik Brooshoofd en Dina van Alphen. Overleden: Hendrikus Suurland, 75 jaar; Maatje Roojjn, 63 jaar. STELLENDAM. Geborem Maarten Mariuus, z.v.D. Kievit en A C. van Seters Ondertrouwd; G. Non 26 j. (te Goedereede) en P. v. Oostenbrugge 24 jaar. Getrouwd: H. C. v. Wezel 27 j., enP. R, Kievit 28 j G. Non 26 j., en P. v. Oosten brugge 24 jaar. Overleden! Tijsje Koenraad 58 j., echtgen. v C. de Graaft Jobannis Westdjjk 2 j z. J. Weatdijk en J. Kalle; Arina Hendrina Verhoeve 44 j echtgen. v. A. Sparling; Cornelia Arie Kok 20 j., z. v. P. Kok en T. Orgens. GOEDEREEDE. Geboren: Pieter, z. van L. Komtebedde en W. L. van Veen. Gehuwd: C Grootenboer, 22j.(van Melis sant) en Neeltje Krijger, 19 j. DUUR EEN UEMA3KKRUEN MAN BEDREIGD. Merkwaardige overval in de Govert Eliuckstraat. AMSTERDAM, 3 Maart. - Gistermiddag kwart voor één trad een man een particu liere bank van leening in de Govert Fiinck- straat binnen, welke onderneming door twee vrouwen gedreven wordt. Hij droeg een mas ker voor het gelaat en hield een revolver in de hand. De vroll.ven schrokken hier zoo van, dat een harer begon te gillen, terwijl de andere een ruit aan de straatzijde stuk sloeg, ten einde de aandacht van voorbijgan gers te trekken. De onbekende man, die geen woord had gesproken, vluchtte uit den win kel, doch bleef voor de gebroken ruit staan en zeide, zoodat de anderen het konden hooren: „Hier moet een moord gebeurd zijn, ik ga de politie halen", dit zeggende verdween hij ijlings. Beide vrouwen verklaren, dat de man. die deze woorded sprak, dezelfde is geweest, lie den winkel had betreden Eenigen tyo later vond een meisje op straat het masker en de revolver. Deze laatste bleek een z g -cbrikpistool te zijn, waarmede geen verwon dingen kunnen worden toegebracht. De politie stelt naar den vreemden dader een onderzoek in. ZES MENSCHEN OP EEN SCHOTS WEGGEDREVEN. Door moedige redders weer aan wal gebracht. DELFZIJL, 2 Maart. - Gistermiddag liep een zestal jongemannen op het ijs in deEems, toen dit plotseling afbrak en de zes menschen met de eb in de richting van zee wegdreven Van terugkeeren was geen sprake; snel dreef het ijs van de kust; al grooter werd ie afstand die hen van den wal scheidde. De consternatie aan land was groot; ieder oogenblik konden de schotsen vanéén gaan en dan gingen ze een wissen dood tegemoet. De Haven- en Loodsdienst liet de provin ciale waterboot-tjsbreker en de stoomloods- boot klaar maken en onmiddelijk werd ge tracht de haven uit te etoomen, wat door het vele ijs niet gemakkelijk ging. Toen werd met vereende krachten een vlet op de -chouders genomen en te water gebracht, D- vlet W6rd bemand door: P. Greiffeerste officier van het zeilschip „Oldenburg", Frie- drich, matroos van genoemd zeilschip en Ridderbos, schipper alhier. Men roeide tusschen de schotsen door naar de zes menschen. Eindelijk hadden ze hen bereikt Vlug sprongen ze in de „reddings boot" en de terugtocht werd aanvaard. Na veel inspanning gelukte het behouden aan wal te komen. De drie redders, die zich met gevaar van eigen leven in de boot begaven, verdienen wel een woord van grooten lof. AUTO DOOR HET IJS BIJ DEN VAL VAN URK. Ook op het eiland een ongeval. URK, 2 Maart. - Ons eiland kent thana ook zijn eerste auto-ongeval. VrUdagmiddag reed een auto, bestuurd door den burgemees ter van Amstelveen, A. Coiyn, van het ijs den wal op. Door onbekendheid met den weg reed hij in een uitwateringssluis. De auto werd van voren zwaar beschadigd Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. Het voer tuig is later opgehaald. Hedenmiddag is een vrachtauto, geladen met goederen, komende van Enkhuizen, by de Val van Urk door het ys gezakt en iu de diepte verdwenen. De bestuurder, de heer C. Slyper uit Eukhuizen wiet zich tydig te redden. Een broeder van hem is echter ernstig aan het been verwond te Urk binnengebracht Het voertuig ligt in 22 voet water en moet als verloren worden beschouwd. Het ongeval had plaats by een scheur die by vloed een opening van een Meter vormt. DOOR DEN MIST VERDWAALD. De 19-jarige Walet en de 16-jarige Greta Vos, zoon en dochter van den heer Floris Vos uit Naarden, waren Zondag om 12 uur per fiets van Naarden vertrokken, ten einde over net ys naar Marken te ryden Nadat zy Marken bereikt hadden, vingen zij den terugtocht aan, doch door den mist, die kwam opzetten, verdwaalden zy. Uren heb ben zij over het Zuiderzee-ye geloopen en toen zy moe werden zyn zy op hun jassen op het ys gaan liggen. Toen het zicht weer beter werd ontdekten zy het licht van een vuurtoren, dat later bleek te zijn de vuur toren van Urk. Soms tot aan de kuiten door het water wadend kwamen zy Zondagnacht om half twee op Urk aan en zochten naar een onderdak. Een zoon van den heer A. Hoek man, die toevallig nog langs kwam, ontdekte ben en nam hen mee naar huis, waar zii spoedig weer op hun verbaal kwamen. Zii hebben den nacht by hun gastheer doorge bracht en zyn Maandagmorgen om 10 uur vertrokken. Brandstichting. Het vorige jaar is er een periode geweest, gedurende welke een nog onbekend geble ven man er herhaaldelijk werk van maakte alhier brand te stichten, door brandend pa pier in brievenbussen e d te gooien. O a. beeft hp toen getracht brand te stichten in het pakhuis van firma v. D. aan den Open Rljstuin. Daarna is er tyd geweest, dat men niets meer van deze pogingen merkte, tot dat voor kort, opeens weer, dan hier, dan daar. berichten binnen kwamen, dat de on bekende met zijn zonderling werk weer wa» begonnen Gistermiddag heeft iemand gezien, dat een man een ruit insloeg van het pak huis van genoemde firma v. D. en dat hp brandende kranten naar binnen wierp. Hy trachtte den man te pakken te krpgen, maar de dader wist te ontkomen. Zyn signalement luidt als volgt: lengte pl.m. 1 80 M., gezond uiteriyk, baatd noch knevel; kleediDg: beige ovetias en dito hoed. De politie acht het niet uitgesloten, dat deze man ook den braDd in het pakhuis van de flrma Wolf en Duolop aan den Oppert, welke brand Zaterdagmiddag heeft gewoed, heeft aangestoken. Hst vorige jaar heeft deze onbekende heel waarschyniyk ook den brand in een papierpakhuis gesticht. Achtervolging per auto. Zaterdagnacht wilde een agent in de Wa genstraat te 's Gravenhage een auto die iu verboden richting reed, aangouden, terwijl slechts één lamp brandde. De agent moest echter op het trottoir springen om niet over reden te worden. Hy rrquireerde dadeiyk een passeerenden auto en achtervolgde den wagen. Met gedoofde lichten reed de chauf feur zoo snel mogelijk weg. Tot voorbij Loosduinen achtervolgde de agent hem. Eenige schoten uit zyn revolver vermochten den chauffeur niet tot staan te brengen, Tot nu toe heeft men hem niet kunnen ontdekken. DE ZELFMOORDENAAR, DIE SPIJT KREEG. Het reddende ijs. Als men gebukt gaat onder den last van zijn 21 jaren, als men zorgen heeft, omdat het liefste meisje van de wereld een ander de voorkeur biykt te geven, als men dan 's avonds laat, als een miezerige regen daalt uit een troosteloos donkere lucht, dwaalt over een naargeestige brug en de groote hoeveelheid genuttigde spiritualiöD niet dien troost heeft vermogen te geven, welke men ervan had verwacht, dan kan er een oogenblik komen, waarop men denkt, dat het nu maar uit moet zyn en dat men er genoeg van heeft De naargeestige brug, de sombere sfeer, de nevelachtige stemming, zy alle schijnen aan te sporen tot de daad, welke verlossing moet brengen uit zooveel narigheid Twee stappen, een sprong eD.men ligt op hetys. Dit is een 21 jarigen kellner bij deRaam- brug te Rotterdam overkomen. Later ver telde hij, dat hij op het moment, waarop hij de stevige leULing onder ziln voeten moed willig had verwisseld voor het ledige niet, er al „reuze-spilt" van had, maar toen kon hij niet meer terug. De voorzienigheid is met hem geweest en heeft gezorgd dat het ys, ondanks deD regen, nog stevig genoeg was om den vallenden kellner te dragen. Met een bloedneus is hy, geheel ontnuchterd, naar huis gegaan. Ingekomen stukken: De goedkeuring van Ged. Staten over de gemeentebegrooting dienst 1929, idem over eenwijziging van de begrootingsdienst '28, den verkoop van een stukje grond aan de Ned. Herv. Kerk. Procesverbaal van kasopname bij den ge meenteontvanger waaruit bleek dat in kas was op 4 Dec. j.l. ƒ847,41 en in de Armenkas 3019,87. Het verslag van B. en W. over de Volkshuisvesting. Het verslag van de commissie tot wering van Schoolverzuim.. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Nog was ingekomen een schrijven van den heer van Kempen, inhoudende een aantal vragen aan B. en W. omtrent het optreden in de zoo beruchte kerkkwestie. De Voorzitter deelde mede daarop thans geen antwoord te behoeven te geven daar die slechts door een Lid van den Raad waren gesteld, en dit minstens door 3 moet geschieden Van Kempen zeide dit schriftelijk gedaan te hebben omdat de voorzitter de voorkeur geeft aan het niet houden van een rondvraag. De Voorzitter liet stemmen of dit schrijven voor behandeling vatbaar was en dit werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de S.G.P.'ers t.w. de heeren Kalle, van Kempen en de Geus. van Kempen: Och het is maar een kwestie van opschuiven. Tot leden in de commissie tot wering van Schoolverzuim werden benoemd de heeren M. van der Vliet en A. Munters. Tot leden van het Stembureau werden aan gewezen de Heeren de Boer, van Eek en van Kempen. Van Kempen nam met deze aan wijzing geen genoegen, waardoor de heer Kalle werd toegevoegd, die de benoeming wel aan nam. Op zijn verzoek werd aan van der Veer ontslag verleend als karreman, lantaarnop steker en schoolschoonhouder. In diens plaats werd daarna benoemd de heer H. de Geus. Ingekomen waren 7 sollicitaties. Op verzoek van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid werd de verordening op het keuren van waren gewijzigd. Kalle: het wordt voor de melkslijters een steeds lastiger werk. van Eek: Als je er maar geen water in doet, dan heb je er weinig last van. Voorzitter: Het is alleen een kwestie voor de melkveehouders, de slijters hebben daar mede niets te maken. B. en W. stelden voor aan den Centralen Proeftuin een subsidie te geven van 10, per jaar. KalleIk kan met al die subsidieverleeningen ndg niet mee gaan. Voorzitter bepleitte de nuttige instelling. van Eek meende dat 't een mooi voorlich tingsinstituut was en dus gesteund dient te worden. Daarna werd het voorstel van B. en W. aangenomen. D. Grinwis vroeg vergunning voor het bouwen van een loods op de kaai. Voorzitter zeide dat hierin nog geen beslissing genomen kan worden omdat eerst ontheffing gevraagd moet worden aan den Minister. De leden van den raad t.w. Kalle en van Kempen drongen op spoed aan. Voorzitter zeide zulks toe. Op voorstel van B. en W. werd het heffings percentage der Pl.-inkomstenbelasting vast gesteld op 1,5 evenals vorig jaar. De kostprijs van elk kind die de O.L. School bezoekt werd vastgesteld op 7,67. Daarna werden de gemeentebegrootingen dienst 1928 en 1929 met enkele af en over schrijvingen gewijzigd. Op verzoek van den heer Kom werd ont heffing verleend van het bepaalde bij art. 2 sub. 2 der Bouwverordening. De uitkeering aan de Bijz. school werd voor '27 bepaald op ƒ90,82 en 150,voor hand werkonderwijs. Daarna werd vastgesteld de drie jaarlijksche afrekening met de Bijzondere school, de Gemeente moet nog 127,81 bijbetalen aan de Bijz. School. De grondaankoop voor een bewaarschool ingevolge de testamentaire beschikking van Vrouwe P. M. van Weel werd eerst aangehou den om in gesloten zitting te behandelen. Nog was een verzoek ingekomen vair de vereeniging tot stichting van een Bijz. School voor Ned. Hervormden, om over te gaan tot stichten van een dergelijke school. Kalle en van Kempen bestreden dit verzoek fel. (De discussie kunnen wij nu wegens tijds gebrek niet publiceeren;) Het verzoek werd ingewilligd met 4 tegen 3 stemmen van de heeren Kalle, van Kempen en de Geus. Daarna werd besloten tot den bouw van een nieuwe school eveneens met de stemmen van bovengenoemde heeren tegen. Met eenzelfde aantal stemmen werd daarna besloten de O. L. School op te heften, en aan het personeel ontslag te geven. Nog werd besloten tot het aangaan van een geldleening tot een bedrag van ten hoogste 12.500,— ten hoogste rentende 5 Daarna ging de vergadering in gesloten zitting over. yen afslag: den inventaris op voormeld erf. Ten verzoeke van da Coöperatieve Kolenbond, aldaar. Notaris VAN BUUREN. VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente Herkingen op Dinsdag 5 Maart des voormiddags half elf. Voorzitter Burgemeester de Visscher. Alle leden tegenwoordig. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen der laatste verga dering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. VERKOOPINGEN. Op WOENSDAG. 18 Maart 1929 des vm 10 uur. ten verzoeke van den Heer J. Mas tenbroek Jbzn., aan de Oost-Achterstraat te Sommelsdyk, van Paard en Hoornvee Notaris VAN BUUREN. Op DONDERDAG, 28 Februari 1929 hij In zet in het Café Peekstok üp DONDER DAG, 7 Maart 1929-bij Afslag in het Café Smits, beiden te Stad aan 't Haringvliet, des nam 3J uur het steenkolenerf met schuur te Stad aan 't Haringvliet en Op DONDERDAG 7 Maart 1929, nhvoorschre- LINDBERGH'S MACHINE VERPLETTERD. MEXICO CITY, 27 Febr. Hedenmiddag is Lindbergh, die een vlucht maakte met zijn verloofde miss Anne Morrow, bij het landen met zijn machine neergestort. Het vliegtuig werd vernield, doch de beide inzittenden bleven ongedeerd. ERNSTIGE SNEEUW-MISERE IN SILEZIE. BRESLAU, 27 Febr. Naar uit Schweid- nitz aan de „Breslauer Neueste Nachrichten" wordt gemeld, ziet het er door den geweldigen sneeuwval der laatste dagen in de plaatsen aan den voet van het Eulengebirge troosteloos uit. Door de sneeuw is het gebied aan den ingang van het Weistritz-dal en de streek om Olims- dorf, Esdorf en Ludwigsdorf en die om Leut- mannsdorf het ergst getroffen. Daar zijn de sneeuwverstuivingen zóó hevig geweest, dat van de kersenboomen nog slechts de toppen uit de sneeuw opsteken. Vaak zijn ook voer tuigen door de sneeuw geheel bedolven, zoodat zij in den steek moesten worden gelaten nadat men de paarden had uitgespannen. In de ver trekken der huizen heerscht volslagen duister nis, daar alle ramen geheel zijn toegesneeuwd. De bewoners moeten gangen graven om uit hun woningen te kunnen komen. Vreeselijk is ook de waternood, veroorzaakt doordien de bronnen metersdiep vol sneeuw liggen. Door de districtsbesturen zijn alle sneeuwploegen te werk gesteld om een einde te maken aan den nood der door opgestoven sneeuw versperde landerijen. AMOKMAKER AAN STATION TE NEW YORK. NEW YORK, 27 Febr. Op het station Times Square van den ondergrondschen spoor weg te New York kreeg gisteravond plotseling een metaalbewerker van reusachtige gestalte een aanval van waanzin. Hij trok een lang mes en verwondde daarmede drie mannen en een jongen. De politie, die te hulp snelde, kon niet schieten, daar zij dan personen in de dichte menigte zou hebben geraakt. Ten slotte werd de krankzinnige, een Duitsch emigrant, door de politie neergeslagen. De toestand van twee der gewonden is ern stig. ALS WANDELCOSTUUM: DE PYJAMA! Toen de vroede vaderen van Buenos Aires vier jaar geleden decreteerden, dat het onwel- voegelijk was, anders dan in jaquet in de hoofdstraten hunner stad te verschijnen, droomden zij zeker nog niet van een stad in pyjama's. Het werd destijds bepaald immoreel gevonden, als „cavalier" op de schoonste bou levards der reuzenstad, de Calle Florida, Avenida de Mayo of Avenida de Alvear, anders dan in jacquet te verschijnen. Er werd een verordening gemaakt, die voor heeren in be paalde buurten jacquet voorschreef en aan deze verordening hield men streng de hand. De straf was meestal juist hoog genoeg, om den overtreder voortaan de eischen der wel- voegelijkheid in het oog te doen houden. En van dien tijd af zag men in de heetste maan den zelfs dat zijn daarginds December, Januari en Februari iedereen in jacquet. Dat wil zeggen: tot dit jaar. Want opeens heeft naast het jacquet in de door zonnehitte gemartelde Argentijnsche hoofdstad het pyjama-jasje zijn intrede ge daan! Jawel, toen bij temperaturen van om en bij 40 gr. Celsius de jacquets uitermate onbehagelijk werden, verscheen een jonge man opeens op straat met een wit pyjamajasje met ingewerven zachtroze streepje. En de politie was te verbluft om in te grijpen. De idee won alras veld. Pyjama's zijn thans reeds de kleeding in de hoofdstad en in de badplaatsen der heerlijke Argentijnsche kust geworden. Zij worden geduld, zitten lekker frisch en zijn niet overmatig duur. Vaak ziet men de heeren geheel in pyjama, maar vaak ook wordt alleen het pyjamajasje bij den ge wonen pantalon gedragen. Zelfs de zeer popu laire linnen zomerpakken zijn verdrongen, vooral'daar de pyjama gemakkelijker te was- schen is. En uiteraard kent de pyjama een ge weldige variatie van kleuren, tinten en des sins. Grappig is, dat ook het mannelijk publiek, dat niet tot de toonaangevende genty behoort, de pyjama als zomerdracht heeft aanvaard. Boodschappenjongens rijden thans in pyjam* op de fiets door de voornaamste buurten. De jasjes wapperen daarbij op den wind achter hun gebogen lichamen aan. Aan de kust ziet men eenvoudig niets anders meer, en men staat er achteraf versteld van, welk een mode-variaties men in deze dracht kan brengen, hoeveel kleuren en snitten, hoe veel soorten halsuitsnijdingen en mouwvormen men aan dit uitgezochte zomergewaad geven kan. Daarom. Eenige oorlogsschepen lagen in de Amster- damsche haven en waren voor het publiek te bezichtigen. Voroal de dames overstelpten de matrozen met alle mogelijke en onmogelijke vragen. Een oude dame, die reeds tientallen vragen had gesteld besloot met de vraag: „Vertel u me nou eens, waarom de oorlogsschepen grijs geschilderd zijn." Wanhopig matroos: „Omdat ze goed van radijsjes te onderscheiden zijn, mevrouw."

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3