Land- en Tuinbouw. Plaatselijk Nieuws. 3 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 6 MAART 1029. Van Ged. Staten een nota met wyzigingen voor de gemeenterekening 1927, waaraan wordt voldaan. Daarna komt in behandeling de buitenge wone steunregeling voor de valide werklooze landarbeiders. B. en W. hebben een conferentie gehou den met de vertegenwoordigers der moderne-, christeiyke en katholieke organisaties, na een van hun ontvangen verzoek om een nood- uitkeerirg voor de werkloozen. De voorzitter zegt dat deze menschen in geen acht weken gelegenheid tot arbeiden hebben gehad, we gens de strenge vorst. Men wil ze niet ver wijzen naar het armbestuur, omdat B. en W. voorstanders zijn van het zich organiseeren en verzekeren tegen werkloosheid. De onge organiseerden wil spreker niet uitsluiten en een gelijke uitkeering geven als de georga- niseerden. Zij kunnen wel gemoedsbezwaren hebben om tot de organisaties toe te treden. De georganiseerden zullen er toch beter voor staan omdat zij reeds een uitkeering ont vingen volgens het werkloosheidsbesluit 1917. De contributie aan de werkloosheidskas be taald is ruimschoots terugontvangen, De voorzitter zegt de uitkeering te willen stellen op f 0,60 per dag voor hoofden van gezinnen en ongehuwde kostwinners, met terugwerkende kracht vanaf 26 Februari 1929. Een commissie van advies zal worden ingesteld. Van ieder der drie organisaties een en uit de ongeorganiseerden twee. lede ren dag zullen de werkloozen zich moeten melden by den correspondent der arbeids bemiddeling, die met de uitkeering zal wor den belast. De heer Van Es wijst er op, dat hijzelf als werkgever niets kan vinden in zijn be drijf om de arbeidersaan het werk tezetten. Hij kan zich voorstellen, dat in vele gezin nen de nood nijpt. De heer Waling verklaart zich voor het voorstel van B. en W. De voorzitter verheugt zich over de sympa thiseerde stemmen uit den raad. De heer Hobbel vraagt of de zieken, die zich niet kunnen melden, ook uitkeering zullen ontvangen. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Vermaas vindt het jammer dat B. en W. geen rekening gehouden hebben met de groote gezinnen. Dat is hier geen gewoonte, doch in een gezin met veel kin deren nijpt de nood harder dan in een gezin met weinig kinderen. Spreker toont dit met voorbeelden aan. De voorzitser zegt volgens het verzoek te werk te zijn gegaan. Zouden wij in den geest handelen van Vermaas, dan zouden de werkloozen meer krijgen. Hij zou zich met minder niet kunnen vereenigen. Ruim 300 personen komen als werkloos op de lijst voor. Na een ingesteld onderzoek werd bi) enkelen, waar gebrek heerschte reeds gehol pen, doch dit gaat buiten de regeling om. Teveel mag het echter niet kosten. Deze regeling is voor landarbeiders, doch ook een schoenmaker en een metselaar, die zich heb ben gemeld, zullen onder de regeling vallen. De heer Vermaas amendeert het voorstel van B. en W. Ook de heer Dorsman doet zulks. Tenslotte komen deze heeren overeen om voor te stellen dat aan ieder kind van de onderstenden 10 cent per werkdag zal worden verstrekt. Kinderen van 14 jaar en ouder uitgezonderd. De heer Hobbel: het is een lastig geval, je kan het niet uitrekenen. Met algemeens stemmen wordt nu be sloten 1. aan door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen gezinnen een uitkeering te verstrekken van zestig cents per werkdag plus tien cent per werkdag per kind beneden 14 jaar. Het hoofd van het gezin of daar mede gelijk te stellen persoon moet zich aanmelden by den correspondent der arbeids bemiddeling. 2. In te stellen een commissie, bestaande uit een vertegenwoordiger van elk der drie alhier gevestigde landarbeidersorganisaties, twee vertegenwoordigers der ongeorganiseer den en den correspondent der arbeidsbemid deling, welke B. enW van advies zal dienen bij de aanwijzing van de voor dezen steun in aanmerking komende gezinnen. 3. Deze regeling wordt geacht te zyn in werking getreden op Maandag 25 Februari 1929 en geldt alleen voor den winter 1928— 1929. 4. Voor deze uitkeering beschikbaar te stellen een bedrag van ten hoogste f1500. te vinden op den gewonen dienst der ge- meentebegrooting 1929. Verder wordt besloten over te gaan tot het verbouwen van het doktershuis. Een teekening wordt den leden getoond, waarop een wachtkamer is geprojecteerd. De genees heer zal 4/10 in de bouwkosten betalen of jaarlijks de rente van het voor de verbou wing benoodigde kapitaal. In de rondvraag dringt de heer Vermaas aan op het verzorgen der watervoorraad voor eventueel uitbreken van brand. Verder voert de heer Dorsman het woord over de motorbrandspuit, waarna de voorzit ter de openbare vergaderingsluiten de raad verder vergadert met gesloten deuren tot het verder beraadslagen over het doktershuis. Openbare Spoedeischende vergadering van den Raad der Gemeente Dirksland. Na de opening door burgemeester Visscher stelt deze voor de notulen der vorige vergade ring uit te stellen hetgeen wordt goedge vonden. Ingekomen was een bericht van den heer L. Touw, waarin deze meedeeld de benoeming als lid van toezicht op het Lager Onderwijs aan te nemen. Ged. Staten hechten hun goedkeuring aan de uitgifte in erfpacht van gemeentegrond en idem aan de verhuring van het land aan den Staakweg aan den heer D. de Roon a 410, per jaar. 3. Op verzoek van de Gemeene uitwatering wordt goedkeuring gehecht aan een wijziging van de keur van het Waterschap ten opzichte van de lengte en diepgang der schepen, die in de haven mogen komen. 4. B. en W. stellen voor om een brandkast aan te schaffen om de loopende administratie te bergen, zulks naar aanleiding van de brand in het stadshuis te Leiden, waar deze door brand is verloren gegaan. DE BONTE zou liever een brandkluis hebben, omdat hij meent dat een brandkast te klein zal zijn, om de archieven te bergen. De Secretaris, den Heer ROOIJ, vindt echter een brandkast van flinke afmeting voldoende, waarna het voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. 5. Aan den Heer J. Ardon Cz. wordt een perceel grond op den hoek Emmalaan en Burgem. C. Zaaijerlaan, ter groote van 540 M2. in eeuwigdurende erfpacht afgestaan I7Jcent per Ma. 6. De stukjes grond, die in gebruik waren van wijlen A. v. Oostenbrugge en C. de Bruin Pz. worden overgeschreven op de tegenwoor dige gebruikers. 7. Nadat de gezondheidscommissie hare goedkeuring had gehecht aan de ontworpen instructie voor de nieuw te benoemen gemeen tearts, wordt deze met algemeene stemmen door den raad vastgesteld. 8. Aan de Heeren D. Poortvliet en A. Knops Gz. wordt verhuurd onder bepaalde voorwaarden resp. de Wei en de Tuin aan de Stationsweg ƒ200,en 140, 9. Bespreking der maatregelen in verband met de heerschende werkeloosheid. De Voorzitter deelt mede, dat een deputatie van arbeiders, die werkeloos waren bij B. en W. is geweest, teneinde een ondersteuning te krijgen of werk. Deze zijn toen direct aan het werk gezet en zullen voor de 24 dag der week 7,50 ontvangen. De toezegging is gedaan, dat zij de volgende week 2,25 per dag zouden ontvangen. Daar echter vermoedelijk de werkeloosheid lang zal duren achtte B. en W. het noodig een regeling te maken. De Polder Dirksland doet ook het mogelijke en zal 1/3 bijdragen in het bedrag, dat aan de werkloozen in arbeid voor den Polder wordt uitgegeven. SOETEMAN meende, dat de Polder een breederstandpuntin moet nemen en meer moet bijdragen. WARNAER zet nader uiteen, dat de Polder niet meer kan doen, omdat slechts 400, beschikbaar is voor het werk, dat nog moest geschieden en zij niet verantwoord zou zijn voor de ingelanden, indien zij dat bedrag overschreden. Alle leden waren het met de zienswijze van Warnaer eens. DE BONTE is het met Warnaer ook eens en constateert dat samenwerking zeer goed is, maar alleen op de Gemeente rust de plicht in den nood te voorzien. De toelichting, die de Voorzitter geeft is echter zeer sober en daarom acht hij het noodig de voorgeschiedenis naar voren te halen. Hier is geen enkele organisatie van landarbeiders en daarom zijn eenige arbei ders bij hem geweest om te vragen of niets voor de werkloozen gedaan kon worden. Als de vorst niet opnieuw was begonnen, was steun niet noodig geweest, maar nu is zij dat wel. Het eind is niet te zien en daarvan zijn de loon- trekkenden de dupe. Hij meende, dat produc tieve werkverschaffing niet mogelijk was en daarom alleen een steunregeling ingesteld moest worden. Daarom had hij Donderdag j.l. een brief aan B. en W. gericht, waarin hij aan drong op een raadsvergadering om over deze aangelegenheid te spreken. Deze vergadering is echter niet noodig geoordeeld en als gevolg daarvan zijn dingen gebeurd, die niet door den beugel kunnen. Toen n.I. Donderdag de enkele arbeiders aangegroeid waren tot een 80-tal werkloozen, hebben B. en W. verkeerde maat regelen genomen. Er is toen een loon toegezegd van 2,25 per dag voor de volgende week en nu willen B. en W. daarop terug komen door hun slechts 1,75 te geven. B. en W. dienen zich aan die toezegging te houden, want het is een gevolg van hun overijld optreden. De Raad zal nu B. en W. uit den brand moeten helpen. De VOORZITTER zegt, dat de arbeiders zelfs 2,50 wilden hebben en daarom is toen ƒ2,25 genoemd in tegenstelling met 2,50. DE BONTE zegt, dat niemand van die toe zegging iets wist. Zelf heeft hij tegen de arbei ders gezegd, dat van hem geen voorstel tot werkeloozensteun zou gedaan worden, als dat loon werd uitbetaald, omdat hij het beter acht een steunregeling met kindertoeslag. Nu moeten echter B. en zich houden aan haar belofte. WARNAER zegt, dat ook bij het sneeuw ruimen ƒ2,25 is betaald en is zelfs op de ijsbaan 2,50 per dag gegeven. We wisten, dat in Sommeisdijk 7,werd gegeven als steun, maar toen wij den brief van de Bonte ont vingen, die hetzelfde wilde met kindertoeslag, achten B. en W. het beter, dat er voor gewerkt werd. GESTEL zou als bemiddelingsvoorstel het loon willen bepalen op ƒ2,per dag. De VOORZITTER geeft toe, dat het noemen van ƒ2,25 een abuis is geweest en het ook beter was geweest een Raadsvergadering te beleggen op Vrijdagmorgen, want doordat hier geen ver- eeniging is van landarbeiders is de zaak niet gemakkelijk. SOETEMAN is het eens met het voorstel van Gestel, die ƒ2,wil geven, ƒ2,25 is voor werkverschaffing te hoog, want we hebben 2 soorten arbeiders n.I. losse en vaste. Al hebben nu de werkloozen meer dan de vaste arbeiders, dan kan hij dat toch wel met gegronde redenen verdedigen. Beide groepen zullen dan wel tevreden zijn. ROODZANT acht ook 2,25 te hoog en meent, dat dan het aantal werkloozen nog grooter zal worden en vele arbeiders zich liever als losse arbeiders zouden beschouwen en dat het ook voor de boeren aanleiding zou kunnen zijn om hun arbeiders gedaan te geven en deze zich aan de werkverschaffing zouden melden. DE BONTE meent, dat dit bemiddelings voorstel aangenomen kan worden om een mid denweg te kiezen. Voor werkverschaffing mag als regel niet meer betaald worden, dan het loon dat algemeen in vaste dienst wordt betaald en als dat te laag is, ligt dat aan de arbeiders zelf. WARNAER past er voor om de verant woording zelf te dragen, hetgeen SOETEMAN van W. niet goed vindt. WARNAER zegt nog, dat de Sasmeester het noodig zou vinden, dat de haven, bij dooi, van het ijs vrijgemaakt zou moeten worden, want anders zal het lang duren eer de scheep vaart weer vrij zal zijn. Dit werk kan ook door de werkloozen gebeuren. DE BONTE stelt nu voor een kindertoeslag tot 16 jaar te geven aan de werkeloozen van 50 cent per kind en per week. Die toeslag is in deze buitengewone omstandigheden noodig, omdat het tegoed komt aan groote gezinnen. SOETEMAN is er tegen, want als we dat doen kunnen onze arbeiders daar ook wel om vragen en krijgen dan weer een conflict. WARNAER vindt het vreemd, dat nu de Bonte voor kindertoeslag is en anders is zijn partij daar tegen. DE BONTE zegt, dat dit abnormale omstan digheden zijn en ook de Minister wijkt van de regel af door deze omstandigheden. Wij moeten zorgen, dat de arbeiders buiten het armbestuur blijven. Bovendien wordt op tal van plaatsen toeslag gegeven. Het werk, dat nu door de arbeiders gedaan wordt, is maar voor 30 productief. Dat werk is maar een vormkwestie en het is ook deprimeerend. Hierna wordt het voorstel-de Bonte ver worpen met alleen de stem van de Bonte voor. De VOORZITTER laat hierna de teekening zien voor de twee woningen, die tusschen Flik- weert en D. Bakker gebouwd zullen worden. Gevraagd zal worden de gevels te wijzigen in 2 topgevels, die meer in overeenstemming zullen zijn met de omgeving. Hierna sluiting. Aaltjesziekte bjj aardappelen, In droge jaren, wanneer geen Pbytopb- toraziekte in de aardappelen wordt gecon stateerd, hoort men meermalen klachten )>er rotte knollen in de aardappelen. Vooral in 't voorjaar, wanneer de kuilen van onder het winterdek worden gehaald, gebeurt het soms dat 25-50% der knollen rot is. Gewooniyk worden in een bepaalde om geving van gemeente of polder meerder, dergelyke partyen aardappelen aangetroffen. By nader onderzoek blykt dan meestal, dai te met rotte knollen bezette partyen oor- sproukeiyk van eenzelfde party pootgoeo .Ikomstig zyn. Wanneer de aangetaste knollen aan eer microscopisch onderzoek worden onderwor pen, dan blykt byna steeds, dat deze z|ji. aangetast door het Stengelaaltje, Tylenchus- Oipsaci. By lichte aantasting vertoonen de knollen aan het naveleinde kleine barstjes in de schil, waaronder zich een bruine kruimelachtige massa bevindt; hierin leven de stengelaaltjes en kunnen hun vernielingswerk zoover voortzetten, dat byna de geheele knol wordt aangetast. Ook in natte jaren kan sterke beschadiging door het stengelaaltje voorko men, het wordt dan echter niet opgemerkt, omreden alles wat ziek is, wordt beschouwd als te zyn veroorzaakt door Phytophtora. De aaltjes kunnen met het pootgoed wor den overgebracht, doch ook in den grond overbiyven. Tegen verspreiding doormiddel van het pootgoed, is het gebruik van gezond pootgoed aan te bevelen. De schade, ver oorzaakt door het gebruik van besmet poot goed, is zooals wy boven reeds mededeelden, van niet geringe beteekenis. Heeft men eenmaal aaltjes in zijn grond gehaald, dan komt men er niet gemakkelijk weer af. Volgens Prof. Quanjer zijn niet minder dan 52 verschillende cultuur- en onkruidplanten bekend, waarop het stengel aaltje kan parasiteeren (Zie Tijdschrift van Plantenziekten, deel 33, 1927). Bestrijding, wanneer de grond eenmaal besmet is, is practisch niet uitvoerbaar. Dit zou alleen kans van slagen hebben, indien er voldoende cultuurplanten, welke niet wor den aangetast, in de vruchtwisseling konden worden opgenomen, en de onkruidplanten niet tot instandhouding medewerkten. Of de grondsoort van invloed is op de meer of minder sterke vermenigvuldiging van het stengelaaltje en of onze kleigronden een gunstige uitzondering maken is, voor zoover wy hebben kunnen nagaan, niet bekend. Wel hebben wy meermalen opgemerkt, dat verlies van knollen wegens aantasting door het stengelaaltje weinig of niet werd geconstateerd bij die aardappelverbouwers, welke steeds hun eigen pootgoed gebruiken. Indien men besmetting of uitbreiding der besmetting wenscht te voorkomen, verdient het aanbeveling gebruik te maken van gezond pootgoed. Het uitzoeken der party en alleen geheel gave knollen planten helpt ook wel eenigs?4ns, doch de aantasting kan soms zoo gering zyn, dat zy niet direct met het bloote oog waarneembaar en de kans op het ge bruik van besmette knollen niet geheel uitgesloten is. v. d. W. TER VERVANGING VAN DEN „BRAVO". Waar Groningen zijn consumptie aardappelen vindt. FINSTERWOLDE, 1 Maart. In deze ge meente, zoomede in het aangrenzende Beerta, beide met zeer uitgestrekte Doilardspolders, mogen in verband met het voorkomen van wratziekte, geen Bravo-aardappelen worden verbouwd, wat voor landbouwers, maar voor al voor veldarbeiders in de polders, waar de wratziekte niet of zoo goed als niet voorkwam, heel wat nadeel veroorzaken zal. Want de Bravo is als consumptie-aardappel buiten gewoon gewild en dus moeilijk te vervangen. Intusschen verdienen de krachtige regeerings- maatregelen ter bestrijding der gevreesde ziekte, die den uitvoer van aardappelen zoo goed als onmogelijk maakt, volle instemming. In de Dollardpolders verhuren landbouwers bouwlanden aan arbeiders onder voorwaarde, dat de verhuurder in den herfst per Are 1 H. L. uitgezochte consumptie-aardappelen ont vangt .Verder wordt bouwland verhuurd aan arbeiders tegen een vasten prijs, hoofdzakelijk voor de teelt van aardappelen, om van de op brengst een belangrijk deel te verkoopen. De Bravo was altijd te verkoopen tegen flinke prijzen, doch of de Bevelander en de Robijn dat zullen zijn, moet de tijd Ieeren. Bij zonder vallen deze soorten met den verbouw waarvan proeven werden genomen, niet in den smaak, in de gemeente Nieuwolda is de ver bouw van de Bravo niet verboden en mag deze dus worden geteeld in de gedeelten van den Reiderwolder polder en den Carel Coenraad- polder, die behooren tot die gemeente. Van daar zullen dus in den aanstaanden herfst velen in oostelijk Groningen hun consumptie aardappelen betrekken. De verbouwers in de gemeenten Finsterwolde en Beerta kunnen hun nieuwe soorten misschien nog niet afgeven. Aan Burg. en Weth. van Findterwoide is door den gemeenteraad een crediet toegestaan van 100 voor den aankoop van 500 K.G Noordelingen, een nieuw aardappelras, eene kruising van de Jam en de Bravo, die in eene der Doilardspolders zullen worden verbouwd om van de opbrengst in den aanstaanden herfst pootgoed af te geven aan de ingezetenen. Kweeker van dit nieuwe ras is de heer G. S. Mulder te Warffum, de er van zegt: Resistent tegen wratziekte, geelvleezige consumptie aardappel, rijpt iets na de Bevelander; weinig vatbaar voor phytophthora, vooral in het loof; weinig mozaïek, echter tamelijk vatbaar voor bladrol en vrij erg voor stippelstreep, weinig vatbaar voor kringerigheid; knollen gelijk matig goed gevormd, zeer hoog zetmeel- gehalte; opbrengst tusschen Bravo en Eigen heimer. De tuinvbouwereeniging te Finsterwolde besloot tot vrij ruimen aankoop van pootgoed van het nieuwe ras Jubileum en stelde de voorzitter dezer vereeniging kleigrond be schikbaar vcor den verbouw, om van de op brengst in den aanstaanden herfst pootgoed aan de leden te kunnen afgeven. Jubileum is een kweekproduct van den heer G. Veenhui- zen, directeur van het Centraal Veenkoloniaal proefveld te Sappemeer. Van dit ras wordt ge zegd: resistent tegen wratziekte, Iaatrijpe, geel vleezige, vlakoogige consumptieaardappel met goede opbrengst en hoog zetmeelgehalte. De proef van het gemeentebestuur met den verbouw van de noordeling geschiedt op advies van den heer dr. J. Oortwijn Botjes te Oost- wold. MIDDELHAP.NIS. De heeren G. v. d. Kooij en R. v. d. Valk hebben bedankt als bestuurslid van het Onderling Begrafenis fonds. Van gemeentewege is Zaterdag aan de werklooze arbeiders een bedrag van circa 600 gulden uitgekeerd. Aan grooote gezin nen 7 gulden en aan kleine 5 gulden. De heer P. is Zaterdagmorgen per vlieg machine van hier naar het St. Franciscus ziekenhuis te Rotterdam vervoerd vooreen operatie. Door den bouwondernemer C. Boeter Jz. is aan dhr. A. Krijgsman Pz ondershands een woning verkocht, staande aan de Geleyn Cornelissestraat. Bjj den Correspondent der Arbeidsbe middeling hebben zich gedurende de week van 25 Febr. t/m 2 Maart 134 werkloozen doen inschryven. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrjjdag t Maart 1929. Sinaasappelen f 2,30 - f 3,70 per lOOstuks. Roode kool 2,— -- 4,— per TOO,stuks. Knollen 6,60 tot 6 80 per 100 stuks. Stekuien ƒ2,- per 100 K.G. Knollen 3,80 4,60 per 100 stuks. Boter Kaas en Eieren. Kippeneieren 60-52 kg. 7,40 tot 7,65 id. 60-61 8,40 866 id.(bruin)60—61 8,60 8,70 Eendeieren 7,85 Per 100 stuks. Kaas (volvet) 0,65 per pond. Boter 0,93 tot 1,03 per pond. SOMHELSDIJK. Ook in deze gemeente gaat zich de schaarschte in kolen doen ge voelen. Alleen de kolenbond „Helpt Elkan der" heeft nog voldoende voorraad voor haar leden. De vorige week werd aan tal van werkloozen en behoeftigen wederom een uit keering van een bedrag van 7,gedaan. HERRINGEN. By de gehouden verkooping van een woonhuis met schuur, ten verzoeke van de Wed. J. Bruinse, is dit ingezet door D. Wittekoek, alhier op f4100,—en de heer G. D Gebuys te Nieuwe-Tonge heeft alhier een woonhuis gekocht van den heer M. van Putten te Heerlen. A.s. Vrydagavond 9 uur hoopt in de hulpkerk der Geref Gemeente alhier op te treden Ds. van Dijk te Nieuw-Beyerland. Ten gevolge van de zware ysschotsen is er aan de hier staande weervisschery (vischstal) groote schade aangericht. STELLENDAM. Op de ter secretarie ter inzage liggende kiezersiyst 1929/30 komen voor 882 namen van kiezers voor leden voor de Tweede kamer der Staten Generaal. Als een byzonderheid kan worden ge meld, dat een varken van den landbouwer P. Biemond alhier 18 biggen heeft geworpen. Als bestuurslid der vereeniging Steun by Ziekenbuisverpleging is dit jaar aan de beurt van aftreding de heer H. v. Eesteren,' die herkiesbaar is. Door den landbouwer J. Borgdorff al hier, wordt een vrachtauto aangeschaft om daarmee dagelyks de melk naar de fabriek te Oude Tonge te vervoeren. De baan der ysclub alhier was Zater dagavond electrischa verlicht, wat natuur- ïyk veel toeschouwers tiok. Maar ook waren zeer velen gekomen om van deze gelegenheid gebruik te maken een paar uren by kunst licht over de mooie Daan te zwieren. 's Avonds half elf werd de baan gesloten GORDEREEDE. Door het bedanken van A. Klein is tot bestuurslid voor de Zondag school gekozen de heer H. Dubbeld, die de benoeming heeft aangenomen. Door J. Tanis is tusschen het ys een zalm van 18 pond gevonden. Een mooi buiten kansje. Donderdagavond hoopt in de Ned. Herv. kerk voor te gaan de heer Bouman van Stellendam. De afgeloopen week werden 15 werk loozen ingeschreven., Vorige maand zyn uit deze gemeente vertrokken: Pieterneila Hoek naar Leiden; Kommertje Troost naar RotterdamJannetje Heerschap naar Dirksland. «ÜUDoRP. De jaarvergadering van het Groene Kruis op 28 Febr. werd door 239 leden bezocht; alle bestuursleden waren aanwezig Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurdeveneens de rekeniDg van den penningmeester. Alzoo weten wjj. dat het aantal leden tot 1701 is geklommen, zoodat gezegd kan worden, dat zoo goed als alle hoofden van huisgezinnen lid zyn. Een tweede ligteDt is gemaakt en eenige gummi- artikelen zyn aangekocht, In het vervolg zullen allten tegen afgifte van een bon de benoodigde aitikelen uit het magazyn te bekomen zyn. Dit voor een goede contröle. Waartchyiilljk zal dit jaar nog een consul- tarie-bureau voor T.BC bestry'ding te Mid delharnis gevestigd worden. De wykzuster heeft in het vorige jaar 4154 bezoeken afge legd en 14 maal hulp verleend aan den geneesheer by het verbinden van ernstig verwonden838 bezoeken waren ter bestrll- ding van T.B.C. De ontv. zyn voor het Gr. Kr. geweest 2627,87; de uitgaven ƒ255,25. Die voor de *ykverpleging ƒ2597.07 en ƒ2267 60; en die voor de T B C. ƒ643,01 en ƒ630,61. Aan de beurt van aftreding waren de Heeren Besruursleden G. Polderman, P. Boelaars en G. van Oostenbrugge, die 'her kozen werden met achtereenvolgens 259,217 en 217 stemmen. De bazar, eenige weken geleden, gehouden heeft ƒ2300 als bate voor het Gr. Kr. afge worpen. Er is breedvoerig gesproken over het te kort van S B Z. en om dit aan te vullen uit de kas van het Gr. Kr Dit kan niet, omdat de twee vereenigingen geheel op zich zelf staande lichamen zijn; en ook omdat slechts de helft der huisgezinnen in de gemeente by S B.Z. aangesloten zijn, dus kwam een voorstel niet in behandeling By den- kerkmeester C Voogd, ligt deze week ter iDzage de rekening van de Herv. Kerk over 1928. Mej. J Westhoeve had het ongeluk zoodanig met de fiets te vallen, dat zy zich ernstig aan de knie verwondde en door den geneeskundige verbonden moest worden. Woensdagmiddag zal ten huize van den geneesheer gelegenheid bestaan tot inenting. De vastgestelde Kiezersiyst ligt tot 16 Maart op het Secretarie ter inzage De werkman M Klein had het ongeluk met 2 vingers tusschen een tummelmolen te gerakeD, welke door den geneesheer ver bonden moest worden. De visscher C. van Noord had het onge luk door het ijs zyn blazerschuit lek te stoo- ten. Om boven water te blyven, waren zy genoodzaakt met 4 pompen met 16 man sterk, te werken. In de afgeloopen maand zyn uit deze gemeente vertrokken: W K. Hameeteman en gezin naar Nieuwe Tonge, M. Nui naar 's HeereDberg, J. van der Wende en gezin naar Rotterdam en P. Hoekman naar Me lissant. De beurtschippers Goumaire - Pikaart en Jan Bakelaar zyn Zondagmorgen met een lading ajuin naar Hoek v. Holland ge varen. Zy vertrokken 5.30 uur hier uit de haven en waren om 8 uur al aan den Hoek. Dus dat was voorspoedig. NIEUWE TONGE. Uitvoering van het mu ziekgezelschap „Apollo" te Nieuwe-Tonge op Donderdag 28 Februari j.l. in het hotel „d'Oranjeboom". Donderdag 28 Februari 's avonds half acht gaf de muziekvereeniging „Apollo" ter ge legenheid van haar 5-jarig bestaan, een feest- uitvoering in Hotel Osseweijer. Voor een stampvolle zaal begroette de Voorzitter dhr. Knöps de talrijke aanwezigen waaronder wij opmerkten vele oud-leden van het vroegere Apollo. Spr. memoreerde in 't kort de geschiedenis der vereeniging en bracht dank aan allen, die de vereeniging in de afgeloopen vijf jaar heb ben gesteund. Spr. sprak de hoop uit, dat „Apollo" nog vele jaren zal mogen blijven bestaan en steeds op den steun van het Apol lo's publiek zal mogen blijven rekenen. Tenslotte richtte spr. zich tot den geachten directeur H. van Balen die van de oprichting af eerst als werkend lid en later als directeur zijn beste krachten voor de vereeniging ge geven heeft, en werd namens de vereeniging als aandenken een souvenir aangeboden, het welk met een woord van dank dankbaar werd aanvaard. Achtereenvolgens werden geblazen: Liffe in Brussel, Marsch door T. v. Traneur. Le roi d'un jour, Ouverture door Adr. Rine- hard. Donau Wellen, Valse door J. Imanovici Mosazone sur l'opera Martha door Platow. De la Ciermarsch door H. van Balen. Voor de pauze werden opgevoerd, de drie werkstakers en de klucht Diender en Jutter. Na de pauze kregen we te zien de stukken „Bij den tandarts", Vroolijke schets in één bedrijf en „Mijnheer Peterman" gaat naar bed, Blij spel in één bedrijf. De grimeur van der Voorde uit O.-Tonge leverde uitstekend werk. Hierna werden nog ten gehoore gebracht: Retour de festival, Marsch door M. J. H, Kessels. Trauvère dur l'opera de Verdi, M. J. H. Kessels. Lied Ohne Worte, door H. van Balen. Esmaralda Valse door M. J. H. Kessels. Zomergroet, Marsch door W. T. Sprinks. Over 't algemeen werd er zeer goed spel ver toond. Speciaal de rollen „Diender en Jutter" en „Bij den tandarts" werden zeer goed ver tolkt. Na afloop der voorstelling, werd de avond besloten met een bal, dat door de fraaie versiering der zaal en de daaraan verbonden attracties, buitengewoon geanimeerd was. Apollo kan met trots en genoegen op haar feestavond terugzien. In de maand Februari zijn ingekomen: Cornelia Hokke van Herkingen, Fl. Adr. Kie vit van Oosterland. W. H. Haameeteman en gezin uit Ouddorp. J. de Jong en echtgenoote van Melissant. L. Knöps van Driebergen. Vertrokken: G. D. Gebuis en gezin naar Herkingen. In de maand Februari zijn ten postkan tore alhier behandeld: 1243 gesprekken, 11 telefoongesprekken, 57 telegrammen. Totaal 1311 handelingen. In de afgeloopen week zijn alhier per tram vervoerd: 1800 balen uien en 800 balen peen. Tot kerkvoogden in de Ned. Herv. kerk alhier zijn gekozen de heeren J. van Rossum en J. van Vliet, inplaats voor Z. Dorst die wegens gezondheidsredenen zich niet meer herkiesbaar stelde. in 't laatst dezer week zal de beroepen leeraar ds. Leenmans van Delft een bezoek aan deze gemeente brengen en hoopt Zondag des voorm. en 's avonds voor te gaan. De naar den toestand op 1 Jan. j.l. op- geemaakt kiezerslijst en tellende 1061 kiezers ligt vanaf heden ter gemeente-secretarie ter inzage. Door een ingezetene alhier zijn aan eenige behoeftige gezinnen dekens verstrekt. OUDE TONGE. Van den landbouwer K. J. de Bruin stierf een rund. Het cadaver is onder politietoezicht begraven en vernietigd. Aan dhr. Th. de Waal is vergunning ver leend tot het plaatsen van een schuurtje bij zijn woning Schoolstraat 2. Jongens, weest op uw hoede. Nu de dool is ingevallen is het ijs zeer gevaarlijk. Zondag morgen zakte Jac. Fabert op de haven er door en moest met veel moeite door zijn kameraad jes gered worden. Maandagmiddag waren ook eenige jongens op den vijver bij de hofstede van den landbouwer L. Slis aan het schotsje Ioopen. Beiden zakten door het broze ijs. De eene drenkeling lag dicht aan den kant, zoodat men hem spoedig te pakken had, maar num mer twee was te ver van de weg geraakt. Dhr. Joh. de Korte waadde tot aan zijn keel door het water en mocht na veel moeite het genoegen smaken, den half bewusteloozen knaap.op het droge te brengen. Vorige week moest van hier een achttien jarig krankzinnig meisje worden vervoerd naar de stichting „St. Maria" te Noordwijkerhout. Het vervoer van krankzinnigen geschiedt steeds per auto. Ook ditmaal zou zulks ge beuren. De vervoerder, dhr. Pulleman stelde zich in verbinding met de R.T.M. of de over tocht met de ijsgang ook per auto kon ge schieden. Aanvankelijk bestond hiertegen geen bezwaar maar later werd gezegd dat de kapitein der tramboot geen auto's meer durfde meenemen, in verband met onvoldoende aan- leggelegenheid. De reis zou dus per auto tot Middelharnis-haven geschieden en vanaf Helle- voetsluis tot Noordwijkerhout eveneens per auto. Donderdagmorgen moest Pulleman dan om elf uur aan de boot zijn, doch toen hij reeds om kwart voor elf met patiënte aan de haven verscheen was de boot reeds lang vertrokken, 's Middags werd door den conducteur der tram den stationsagent aangezegd dat de boot om half vier zou varen, dus dat patlente dan 's middags over kon. Toen echter de autp om drie uur voor de tweede maal aan het haven hoofd arriveerde was de boot weer bijna op

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2