Stoomwasscherij „Hotel-Restaurant SIMONS" Algemeene Ledenvergadering LOGEEREN BOERENVISMARKT 12, bij de Groote Kerk PIET SIMONS zorgt voor U BINNENLAND Oproeping „ZiekeniiDisYerpleging" te Dirksland „VOORNE &PUTTEN" Nieuw-Helvoet. Franco verzending door geheel Flakkee. M. SPOON Az. 2 ONZE EILANDEN VAN ZATERHAG 2 MAART 1929. kunnen doen en was daarbij nog voordeeliger uitgekomen. C. te G. Wij moeten U vooraf meedeelen, dat heelkunde voor ons onbekend terrein is en dus gelijk staai met glad ijs. Doch, wat door U bedoeld wordt, komt ons nogal ongevaarlijk voor en willen dus Uw vrouw gaarne van dienst zijn. Bij ons berust een adres van een hy giënische fabriek te Leipzig, die de door U ge noemde gummigordels vervaardigd. Volgens prospectus moeten deze alle vleesch-.en vet- aanwas verwijderen en het lichaam een rusten de houding bezorgen. Wat corruptie is bij groote heeren Noemt knoeierij de burgerman. 't Ligt aan 't beleid, Maar vaak ook aan de overheid. Want heeft men wel eens overdacht, Dat dikwijls ook bij dat fraudeeren De boekhouder in 't vuistje lacht. Voorzichtig dus met zulke heeren: Stipt boeken, maar ook contröleeren. Centr. Admin. Bur. r.Cl 1 I L RECHTBANK TE ROTTERDAM. Strafzitting. VERRUISTERING UIT EEN NALATENSCHAP. Douceurtje van veertig mille. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft 26 Febr. een erfeniskwestie gediend, waarin twee bloedverwanten terecht moesten staan ter zake van verduistering van 70.000,en heiing van ƒ30.000,In Januari 1924 over leed m Rockanje Willem M. Kootje M., huis vrouw van T. H. K., die bij haar ooms Willem en Pieun M. inwoonde, had na het overlijden van Wiiiem M. uit de brandkast 30.000 ge nomen. Zij verklaarde thans, dat haar oom Pieun haar daartoe machtiging gegeven had, maar zij moest toegeven, dat die machtiging van nul en geener waarde was. Want oom Winem had zijn vermogen vermaakt aan zijn dertien neven en nichten en oom Pieun was geen erfgenaam. Van dit geld had verdachte Kootje ƒ9000 aan haar broer, den arts B. P. M. in Rotterdam gegeven. In Februari 1926 over leed ook oom Pieun en weer had Kootje een greep in de brandkast gedaan. Thans had zij 40.000 genomen. Oom Pieun had haar ge zegd, kort vóór hij stierf, dat zij maar een extratje moest nemen. Van die 40.000 had zij 21.000 aan haar broer gegeven. Deze broer, die tengevolge van deze zaak en de door :i m gevreesde gevo.gen verpleegd moest wor- d ii in e m psychische inrichting te Wassenaar, 0 .f toe de ooide bedragen van zijn zuster te neopen ontvangen. Ook hij weet, dat oom P.eun gezegd heeft, dat zij wel een douceurtje mochten hebben, maar een bedrag van 40.000 zou wel niet bedoeld zijn. Het O. M., waargenomen door mr. J. G. Hol- steyn zeide, dat het vooronderzoek in deze zaak niet gemakkelijk is geweest. In 1927 had een der erfgenamen een klacht ingediend en ds jij e n oppervlakkig onderzoek waren o.iue vermoedens tegen Kootje gerezen, c jrmoedens, die bij het verdere onderzoek ver sterkt waren, maar waarbij tevens bleek, dal verschillende leden van de familie op schrik barende wijze hadden geknoeid. De erfge namen ciichten, dat de boeken van de Natio- na e Bank te Brieile, waar de vermogens van 1 un P.eun en oom Willem werden beheerd, ii wo d n opengelegd, maar Kootje wilde 11 naar toestemming niet verleenen. ju ,i ue.ft de justitie huiszoeking bij de Natio nale Bank getakt. Dit onderzoek ging natuurlijk niet tegen de Bank, maar was noodig om in de boeken te kunnen nagaan, welke effecten in liet bezit van oom Willem en oom Pieun waren geweest, en om te kunnen zien waar deze cff' eten waren gebleven. Bij dit onderzoek was va-t komen te staan, dat de erfenis van oom Wi.iem en oom Pieun veel grooter was geweest, dan voor de successierechten was opgegeven en dat Kootje M. daarvan ƒ22.000 en ƒ21.000 had genomen en B. P. M. ƒ9000 en 19.000. Tegen deze bewijzen baatte geen ontkennen en zoo was eerst de arts en toen ook Kootje door de mand gevallen. Het O. M. eischte tegen den arts 10.000 boete subs. 6 maanden hechtenis en tegen Kootje M. 3 maanden ge vangenisstraf. De. rechtbank, met het oog op den psychi- schen toestand van den arts dadelijk uitspraak doende, veroordeelde ieder tot 13.300 boete subs. 6 maanden hechtenis. Verdachte B. P. M. heeft vervolgens terecht gestaan wegens ontduiking van de vermogens- en de inkomstenbelasting. Verdachte zou zijn bezit aan effecten hebben opgegeven als 20.000, en zijn totale vermogen als 25.860. Zijn inkomen uit roerend kapitaal had hij op gegeven als 950 en zijn totale inkomen als 4300. In werkelijkheid was zijn effectenbezit 90.000 ,zijn totale vermogen 95.000, zijn inkomen uit roerend kapitaal 4500 en zijn totale inkomen ƒ7850. Verdachte gaf deze fraude toe. De hoofdinspecteur van de belastingen A. W. Udo verklaarde dat verdachte reeds een verzoek om nadere inlichtingen van hem had ontvangen, toen hij, vergezeld van zijn advo caat en nadat de huiszoeking bij de Nato- b'ank reeds had plaats gehad, met de juiste be schrijving van zijn bezir is gekomen. Verdachte heeft ongeveer 3000 ontdoken. Nagevorderd zal kunnen worden ongeveer ƒ2000. Er was een rapport van een accountant décharge, E. H. v. Heiten, waarmede getuige Udo hét im groszen Ganzen eens was. Het O.M. vindt deze soort belastingover tredingen zeer ernstig en heeft daarom reeds enkele malen in soortgelijke gevallen een ge vangenisstraf gevraagd. De rechtbank heeft in die gevallen telkens een ernstige geldboete op gelegd. Het O.M. is dus bereid zijn subjectief oordeel opzij te zetten en een boete te vragen. Eisch 10.000 boete subs. 6 maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. W. J. C. A. Nijgh, vroeg een lagere boete in verband met het feit, dat de schade, die staat en gemeente hebben ge leden, niet zoo hoog is. Onmiddellijk uitspraak doende, veroordeel de de rechtbank verdachte tot een boete van 7000 subs. 4 maanden hechtenis. Vervolgens heeft zich eveneens wegens ont duiking van de vermogens- en inkomsten belasting te verantwoorden gehad T. H. K., 44 jaar, landbouwer te Rhoon, die had aan gegeven als bezit aan effecten 5000 en als ander bezit 65.105, zoodat zijn totaal ver mogen ƒ71.105 zou zijn. Voor de inkomsten belasting had hij opgegeven als inkomen uit effecten 225, en als totaal inkomen 3181. Deze bedragen moesten voor het vermogen zijn 150.000 en 216.105, voor het inkomen 7400 en 10.350. Verdachte zeide, door zijn huwelijk met K. M. in het bezit van dit vermogen te zijn ge komen. Hij vond den toestand zoo, dat steeds de be lasting was ontdoken en was bang, dat het mis zou loopen, als hij een juiste aangifte deed. De inspecteur van de belastingen J. Even huis verklaarde, dat verdachte reeds een aan maning had ontvangen, voor hij met een ver beterde lijst van zijn effectenbezit kwam. Eerst na de huiszoeking bij de Natobank heeft de belastingadministratie volledige gegevens ge kregen. Ook voor zijn huwelijk heeft verdachte rlijkbaar al geknoeid. Van verdachte's vrouw is al 9000 nagevorderd, voor ontdoken be lasting vóór haar huwelijk; van verdachte zelf zal ongeveer zoo'n b'edrag worden nagevorderd. Mr. L. Trouw, directeur van de Natobank tt Brieile had verdachte's effectenbezit van f 150.000 opgegeven aan de belastingadmini- ■tratie. Getuige had denindruk gekregen uit wat ver lachte hem omtrent zijn verschillende be- prekingen met de belastinginspectie had nedegedeeld, dat geen strafvervolging zou /olgen. De verdediger, mr. ter Haar Romeny meen- Je ook dat er 2 andere gevallen geweest zijn, waarbij er een schikking is getroffen na de ïuiszoeking bij de bank. Het O.M. wilde ook hier een geldboete eischen. Eisch ƒ10.000 boete subs. 6 maanden Hechtenis. De verdediger, mr. ter Haar Romeny merkte op, dat bij een vroeger behandelde zaak de oelastingadministratie te Helievoetsluis veel clementer was opgetreden, al is het juist, dat de inspecteur in dat geval moeilijk anders kon doen, omdat deze zaak met die van de andere .eden der familie M. samenhing. Pleiter vroeg de rechtbank er rekening mee te houden, dat van de familie K. reeds zulke grodte bedragen zullen worden gevorderd. Uitspraak 12 Maart. Vervolgens heeft A. W. M., te Rockanje, 43 jaar, terecht gestaan, eveneens wegens ont luiking van de vermogens- en inkomsten belasting. De^e verdachte zou zijn effecten bezit opgegeven hebben als 3000 en zijn totale vermogen als 73.000, zijn inkomsten als 150 uit effecten en zijn totaal inkomen als 3560. In werkelijkheid was het effecten bezit ƒ40.000, het totale vermogen 138.000, het inkomen uit effecten 2300 en het totale inkomen ƒ5600. Volgens den inspecteur der belastingen te Helievoetsluis had verdacht een misleidende boekhouding aan de belastingadministratie overgelegd. Het O.M. achtte in dit geval een gevangenis' straf op haar plaats. Eisch 3 maanden ge vangenisstraf. De verdediger ,mr. H. P. Hermans uit Den Briel vroeg ook hier een geldboete. Daarna heeft het O.M. nog geëischt tegen W. A. M., 52 jaar te Vierpolders, die zijn effectenbezit had opgegeven als ƒ8000 en zijn zuiver vermogen als 95.000, terwijl het in werkelijkheid was 46.000 en 133.000 en eveneens zijn inkomen te laag had opgegeven, 10.000 boete sub. 6 maanden hechtenis. De verdediger, mr. H. P. Hermans uit Brieile wees er op, dat deze verdachte elk jaar voor veel hooger werd aangeslagen dan hij zelf had aangegeven. Reeds meermalen had hij 4500 als inkomen opgegeven, en werd dan voor 6500 aangeslagen. De staat is dus wel voor een gering bedrag benadeeld. Dat systeem van vroegere inspecteurs om er maar een schepje op te leggen heeft die benadeeling tot geringere proporties gereduceerd. Uitspraak 12 Maart. Tegen J. M., 46 jaar, die zijn effectenbezit had opgegeven als 1000 en zijn vermogen als ƒ74.150, zijn inkomen als 50 uit zijn effecten en in totaal ƒ3294, terwijl zijn bezit in werke lijkheid bedroeg 34.000 en zijn vermogen 107.000, zijn inkomen uit effecten 1400 en in totaal 4600, heeft het O.M. geëischt 10.000 boete subs. 6 maanden hechtenis. Verdachte zeide altijd te veel te hebben be taald. Getuige Evenhuis verklaarde, dat verdachte na zijn eersten oproep met een juiste lijst van zijn bezit is gekomen. Hem is gelegenheid ge geven het af te maken met een bedrag van ƒ12.000. De president: Waarom heb je dat niet ge daan? Verdachte: Het was me wat te kras. Het O.M. zeide in zijn requisitoir, dat zijn eisch niet in overeenstemming was met den wensch van verdachte, die gezegd heeft bij een boete van meer dan 5000 liever de gevange nis in te gaan. De president: Heb je liever gevangenisstraf? Verdachte: Ik zal er eens over denken. Uitspraak 12 Maart. Ten slotte is de zaak voorgekomen van T. V., den laatsten verdachte van de heele familie M., 39 jaar, die als zijn effectenbezit had aan gegeven 3000 en zijn zuiver vermogen al 44.000, terwijl die resp. bedroegen 67.000 en 103.810; zijn inkomsten uit effecten had hij aangegeven als 100 en in totaal 2750, terwijl die bedragen in werkelijkheid waren ƒ3100 en 5700. Verdachte zeide bang te zijn geweest om zich tot de belastinginspectie et wenden, om dat een boer uit Zuidiand hem had gewaar schuwd, dat de inspectie hem had geruïneerd, toen hij om een schikking naar Helievoetsluis was gegaan. Getuige Evenhuis verklaarde, dat verdachte voor ƒ21.000 de zaak had kunnen schikken. De deskundige a décharge schatte de te weinig betaalde belasting op ruim 5000. B het bedrag van 21.000 is een som van 13.000 aan te weinig betaalde oorlogswinst belasting gerekend. Maar dat bedrag was veel te hoog. Verdachte is in 1917 pas voor zich zelf gaan boeren. Getuige F. v. Bodegraven was eveneens tot de conclusie gekomen, dat er ongever 4500 te weinig betaald is. Het O.M. had tot zijn genoegen gemerkt, dat men tot aan deze zaak geen aanval op de inspectie had gedaan. Deze verdachte alleen maakt een opmerking over de behandeling op de inspectie te Helievoetsluis. Het O.M. wil daartegenover zetten, dat dank zij het op treden van dezen inspecteur in de laatste jaren veel meer juiste belasting-aanslagen op ue eilanden worden gedaan dan vroeger. Er werd op de eilanden vroeger schrikbarend geknoei. Eisch 10.000 boete subs. 6 maanden hechte nis. De verdediger, mr. W. J. C. A. Nijgh, sloot zich gaarne aan bij den lof aan den inspecteur toegezwaaid, maar de belastingschuldige heeft toch zeker het recht te vragen hoe de inspectie tot het bedrag komt, dat ze eischt. Zij zegt, als ik briefjes verzend, komt de belasting plichtige op aanmaning en niet vrijwillig en heeft hij zich neer te leggen bij het bedrag, dat ik vraag. Pleiter vraagt zich af, of het Ö.M. ontvankelijk is in deze vervolging. Hij ver wijst naar vonnissen van de rechtbank te Alk maar van 27 Nov. 1917 Ned. Jur. 169 en van Dordrecht van 18 Maart 1921, Ned. jur. 1091, en concludeert, dat verdachte niet noodzake lijkerwijs dit briefje moest beschouwen ais een oproep, waardoor hij niet meer vrijwillig zou kunnen komen. V. heeft zonder draaien het onrecht, dat hij gedaan heeft, erkend. In dat verband acht pleiter de geëischte boete te hoog. De inspecteur van de belastingen verklaarde, dat in de ƒ21.000 over 3 jaar te weinig betaalde O.W. belasting is berekend. Verdachte: En ik ben pas 1 Mei 1917 boer geworden. Voor dien tijd was ik bij mijn vader werkzaam. Uitspraak 12 Maart. Bijdrage Leden en Donateurs 297, Opbrengst Tuinbouwproducten 4992,67 Onvoorziene ontvangsten86,90 Algemeene Ledenvergadering der Vereeniging Centrale Proeftuin voor Goeree en Over- flakkee op 27 Februari 1929 in Hotel Zaaijer te Middeiharnis. De traditie getrouw werd de vergadering slechts door 19 personen bezocht. De voor zitter; de heer A. A. Mijs, opent de vergadering met een woord van welkom en spreekt zijn tevredenheid uit, dat de trouwe jaarlijksche bezoekers zich niet door de barre koude hebben laten weerhouden, de vergadering bij te wonen. Vervolgens geeft hij het woord aan den Secre taris tot voorlezing van de notulen, welke na voorlezing onveranderd worden vastgesteld. Naar aanleiding dezer notulen vraagt de Heer Slis of er bij den aanvang van den tuin- bouwcursus daarvan voldoende publiciteit is gegeven. De Secretaris zegt dit bij advertentie in de plaatselijke bladen te hebben bekend gemaakt, terwijl verschillende in den tuinbouw werkzaam zijnde personen daarvan mondeling mededeeling is gedaan. De voorzitter zegt dat een schrijven is in gekomen van Gedeputeerde Staten, waarin gaarne wordt erkend, dat de Proeftuin voor Flakkee werkelijk reden van bestaan heeft, doch dat in verband met een te verleenen subsidie meer medewerking wordt tegemoet gezien uit de lokaliteit. Inderdaad is hierin verandering gekomen. Van elf Gemeenten op het eiland is voor 1929 financieelen steun toe gezegd. Van Herkingen was evenwel nog geen antwoord binnen gekomen, terwijl Stad a/'t Haringvliet afwijzend heeft beschikt. Van den Heer K. Wiersma, Rijkstuinbouw- consutenfis bericht ontvangen, dat hij voornemens is, om op Woensdag 20 Maart a.s. een lezing ten onzent te houden over volle grond- en glas cultures. De voorzitter zegt, dat deze aan den tijd aanpassende lezing zeer nuttig kan zijn, vooral voor de arbeiders, die ingevolge de Land- arbeiderswet in het bezit komen van een stukje grond. In verband met de daarvoor te betalen pacht zal deze grond wel te duur zijn voor gewonen landbouw. Een meer Intensievere be bouwing zal daarvoor noodzakelijk zijn. Be doelde lezing zal nog nader bij advertentie in de plaatselijke bladen worden aangekondigd. Daarna wordt verslag uitgebracht over het financieele beheer over het afgeloopen jaar. De ontvangsten bedragen: Subsidies Van Rijk, Gemeenten en Provincie800, Totaal6176,57 De uitgaven bedragen: Nadeelig Saldo per 1 januari706,995 Loonen 2159,57 Huur Tuin150,10 Meststoffen, Zaden en Planten1059,12 Tuinbouwbenoodigdh. en Gereedsch. 524,75 Emballage en Vervoer 79,28 Onderhoud Kassen en Gebouwen403,79 Administratiekosten 435,356 Rente84,09 Diverse uitgaven60, Totaal5663,05 Voordeeiig Saldo 1928 513,52 De voorzitter zegt, dat de opbrengst van den Tuin buiten verwachting is, hoewel het voordeeiig saldo zeer goed te pas kan komen. Waar er meer en meer kassen op ons eiland verrijzen en enkele bedrijven reeds met ver warmde kassen werken, acht hij het noodzake lijk, dat ook in den Proeftuin een verwarmings- kas wordt gebouwd, wil men belanghebbenden steeds van de noodige voorlichting kunnen dienen. Dit vindt algemeene instemming, ter wijl de rekening zonder op- of aanmerkingen wordt goedgekeurd en het Bestuur gedéchar- geerd voor het gehouden beheer. Dan komt de begrooting in behandeling, die sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 6325,Ook deze wordt zonder wijzigingen goedgekeurd. Hierna volgt verkiezing van de Heeren P. T. van den Berg, D. Bijleveld, J. Koert Mzn. en J. Vis, wegens periodieke aftreding. De heeren v. d. Berg, Koert en Vis worden met groote meerderheid van stemmen herkozen, terwijl in de plaats van den Heer Bijleveld, die zich niet meer herkiesbaar stelde, de Heer Smits, Leeraar aan de Landbouwschool te Sommelsdijk, wordt gekozen. Tot leden van de commissie tot nazien van de rekening over 1929 worden benoemd de Heeren J. van der Meide en L. Koote. Na nog eenige gestelde en door den Voor zitter beantwoorde vragen wordt de vergade ring gesloten. bemestingsproeven en grondbewerkingen. Al deze proeven kosten evenwel heel veel geld. Ook de inlichtingsdienst vraagt veel geldelijke offers van den Proeftuin. Weliswaar wordt hij gesteund door het Rijk, de Provincie en ver schillende Gemeenten op ons eiland, doch deze steun is niet toereikend om alle proeven te nemen, die wenschelijk zijn. Onze landbouwers zien nog te weinig het nut van deze voor ons eiland onmisbare instelling in. Ook zij moeten den Proeftuin steunen, dit in hun eigen belang. Daarom roepen wij hen toe: wordt lid van den Proeftuin. Dan stelt U het Bestuur in de ge legenheid om alle proeven zoo uitgebreid mo gelijk te kunnen nemen, dit tot heil van den land- en tuinbouw. Stel Uw lidmaatschap niet uit totdat U om voorlichting verlegen zit, maar doe het nu. Een briefkaartje aan den Chef van den Proeftuin en er wordt voor ge zorgd, dat U als lid wordt ingeschreven. De minimum contributie bedraagt slechts een gulden per jaar. Laat ook alle Gemeenten voortgaan met het verleenen van financieelen steun. Dit geeft besparing op de uitkeeringen aan onze werke- loozen. Een meer intensievere bebouwing van den grond geeft handen vol arbeid, bestrijdt de werkeloosheid en brengt welvaart op ons eiland. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. te ROTTERDAM. Gezien den tijd waarin wij leven, meenen wij enkel met dit bioote verslag niet te mogen volstaan. Gedurende de oorlogsjaren zijn we in slaap gewiegd en is de Proeftuin in het vergeetboek geraakt. Immers, de landbouw producten brachten zulke hooge prijzen op, dat er aan meer intensiever bebouwing van den grond niet behoefde te worden gedacht. De tijden zijn echter veranderd. Een meer intensiever bebouwing van den grond is nood zakelijk geworden. Dit valt overal in den lande waar te hemen. Vele landbouwbedrijven wor den omgezet in gemengde bedrijven van land en tuinbouw. Ook op ons eiland heeft de tuin bouw zijn intrede gedaan. Zoo hier en daar ziet men al enkele druivenserres verrijzen en er zouden er wellicht nog veel meer worden gebouwd, zoo het den landbouwers niet aan de noodige kennis ontbrak. Gezien de iandhonger en dientengevolge de hooge landprijzen en -pachten, alsmede de steeds hooger wordende exploitatiekosten is het telen van verschillende landbouwproduc ten thans niet meer loonend. Men is slechts op enkele exportproducten als uien, aardappelen en koepeen aangewezen. Was voorheen de bietenteelt behoorlijk loo nend, thans is ook deze teelt tot een minimum gereduceerd. Men gevoelt, er moet iets ge beuren, hetzij de landprijzen en -pachten aan merkelijk naar beneden, hetzij de exploitatie kosten op een lager niveau terug brengen of grond intensiever bebouwen. Gezien de steeds drukker wordende bevol king valt er aan daling van landprijzen en pachten niet te denken. Het levenspeil van de arbeidende bevolking staat ook aanmerke lijk hooger dan voorheen, dus zullen ook de exploitatiekosten in de naaste toekomst niet te verlagen zijn. Wij moeten dus van den grond trachten te halen, wat er van te halen is. Het valt misschien voor onze jonge land bouwers wel een beetje zwaar om de droom beelden van een stal met dikke Belgische paarden en een groote uitgebreide oppervlakte van landbouwproducten te laten varen, Maar ais de toekomst niet anders biedt dan bij vader voor boerenknecht te blijven spelen, m.a.w. niet te trouwen en niet zelfstandig een bedrijf te beheeren, dan moeten zij wel een andere weg kiezen. Zij zullen genoodzaakt zijn zich ook met het telen van tuinbouwproducten vertrouwd te maken. Ook voor den kleinen landbouwer worden de tijden steeds moeilijker. Als de uien en koepeen wat betreft de prijzen mislukken, dan mislukt het geheele klein bedrijf. Ook zij moeten zich meer vertrouwd maken met de intensieve cultuur. Weliswaar is echter van een landbouwer maar niet een twee drie een tuinder te maken. Daarvoor is deskundige, zoowel theoretische als praktische voorlichting een gebiedende eisch. Voor hen, die hunne kennis op dat ge bied wenschen te vermeerderen is er gelegen heid genoeg. Voor theoretische voorlichting volge men den ieder jaar te Middeiharnis te houden tuinbouwcursus of in de toekomst een aan de Lanbouwschool verbonden Tuinbouw school, terwijl praktische voorlichting dagelijks in den Proeftuin is te bekomen. In den Proef tuin, zijn naam geeft het reeds aan, worden allerhande proeven met de teelt van ver schillende producten genomen, alsmede tal van JNGEZONOEN STUKKEN (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet teruggezonden.) MISPLAATSTE ONRUST. Er schijnt groote onrust te zijn ontstaan bij den Directeur der R.H.B.S. den Heer C. v. d. Pofte Middeiharnis naar aanleiding van mijn artikel in de Maas- en Scheldebode en „Onze Eilanden" d.d. 13 Februari j.i. Deze schijnt namelijk in de strekking van het artikel meer gezien te hebben als ik er inderdaad mede bedoelde. Mijne bedoeling was geen andere dan eene algemeene beschouwing te houden en voor lichting te geven bij de beroepskeuze naar aan leiding van de vervroegde inschrijving aan de Ambachtsschool en niet zoo als den Heer v. d. Pol ten onrechte meende een vernieuwde strijd tegen de R.H.B.S. in te zetten of dit instituut af te breken. Dat de H.B.S. genoemd werd was het ge volg van de onjuiste meening van tal van ouders dat het in het kader van den tegen- woordigen tijd meer gekleed staat om op een H.B.S. te gaan en dat het de eenig goede weg is om eene degelijke positie in de Maatschappij te veroveren zonder zich de vraag te stellen is hij of zij wel volledig geschikt en zonder daarbij vooral ook de vraag te beantwoorden ben ik in staat en bereid om aan al de vérdere door mij in genoemd artikel in het kort be handelde vraagpunten te voldoen. Ik behandelde een en ander omdat ik van deze niet voldoende onder de oogen geziene vraag de minder gunstige resultaten zie en reeds in meerdere gevallen de onnoodig ge maakte scherven aan elkander heb kunnen lijmen, met welke gebeurlijkheden per slot noch de R.H.B.S., noch de Ambrachtsschool noch ouders of leerlingen gebaat zijn. Ik bedoelde dus niets anders als Ouders voor te lichten bij datgene wat ik om teleurstelling te voorkomen uit eigen waarneming en per soonlijke overtuiging in het algemeen belang meende te moeten zeggen. Beknopter gezegd wat de oud-leeraar der zelfde H.B.S. Dr. van Oosterbosch meer breed voerig in zijne zeer lezenswaardige en door mij als juist erkende artikelen getiteld „Wat zal mijn kind worden" in „Onze Eilanden" van Zaterdag 18 en 29 Augustus 1928 heeft uiteen gezet. Deze kwam toen echter als insider niet zoo als ik deed met eene algemeene beschouwing maar ging veel dieper op de kwestie in, noemde cijfers en deelde o.a. ook mede dat alleen in Rotterdam notabene 3000 zegge drie duizend en in den Haag 1800 H.B.S.ers met Diploma naar een baantje visschen. Met het zelfde recht nu waarmede men het vermelden van dergelijke feiten, afbreken van de H.B.S noemt, zou men het verzwijgen, misleiden van de massa kunnen noemen. Daarbij wat ik schreef, schreef ik niet achterom Heer v. d. Pol; ik werkte ook niet met x of ij, ik schreef in het algemeen belang en onderteekende eerlijk met vollen naam. Het bleef daarbij het goed recht van U als Directeur der R.H.B.S. mij van repliek te dienen en de geuite beweringen met cijfers en bewijzen gestaafd te weerleggen. Verder wil ik er momenteel niets van -leg gen. Het zal mij intusschen niet weerhouden, gebruik te maken van het recht van ieder staatsburger ook in het vervolg bij voor komend geval te zeggen wat ik in het algemeen beiang op welk terrein ook meen te moeten Merkenrecht - Kauwbonbons. Het üerechtahof te 's—liravenhage tieeft uitspraak gedaan in een zaak van de Firma Wm. Wrigley Jr. Co. te Cnicago, die een Nederiandsche Firtna in kort geding had aan* gesproken wegens inbreuk op haar recht op het merk PK. voor kauwbonbons De Nedei - landsche Firma had n.l. ook een soort bon bons ia den handel gebracht, onder het merk P K B. In het proces beweerde de Neder- landsche Firma dat haar merk P. K B. een afkorting was van „Pepermunt Kauw-Bon- bons". Het Hof heeft dit verweer niet aangeno men en de Nederlandsche Firma bevolen on- middeliyk op te houden met het gebruiken van dit merk, dat in hoofdzaak overeenstemt met het merk P. K. van de Firma Wrigley, en haar veroordeeld tot betaling van (25- aan de Firma Wrigley voor iederen dag, dien zjj in gebreke blfyft aan het bevel van het Hof te voldoen. 01 ge nc w k( ze di MIDDAGMALEND*. FAMILIE DOOK EES KOGEL OPGESCHRIKT. RIDDERKERK, 26 Febr. De zestien jarige zoon van uen heer H. schoot aan den Kerkweg alhier met een buks. Hfl scneen hierby roekeloos te ztju, want een 6 m.H. kogel vloog door een der erkerramen van de woning van den heer S De glasscherven vlogen door de kamer en over tafel, waaraan het gezin het middagmaal gebruikte Niemand wer j gekwetst. Het grootste deel van het eten was bedorven dooi de glasscherven. De kogel werd in de kamer teruggevonden. IJSBREKERS TERUGGEKEERD NAAR WAALHAVEN. ROTTERDAM, 27 Febr. Met het oog op de strenge vorst heeft men de pogingen om N het ijs nog verder dan Bolnes te breken, op- h' gegeven. De ijsbrekers van de firma Roelofs la zijn weer naar de Waalhaven teruggekeerd, jd' om te assisteeren bij het verslepen van dew vaartuigen. In de havens is de gemeente met N eigen materiaal wederom aan het werk gegaan, n om deze vrij te houden. In de Noordelijke ai havens, zooals Parkhaven en IJselhaven ging dat vrij gemakkelijk, maar in de Waalhaven in het Westelijk en Zuidelijk deel zat het ijs weer vrij vast, zoodat men hier opnieuw aan het ijs breken moest gaan. Op de Maas is nog vrij veel drijfijs, doch dit vormt geen hinder paal voor de scheepvaart. De veerdiensten varen alle weer geregeld, met uitzondering van het veer op de Oosterkade. Ook het wagenveer waarvan gisteren een der booten onklaar raakte, onderhoudt wederom den geregelden dienst. De reserve wagenveerboot is heden morgen in dienst gesteld. Het onderhouden der veerdiensten vergt groote inspanning. In te de afgeloopen weken heeft men niet minder b( zeggen. Middeiharnis. Chr. F. HOssen. voor de van de Vereeniging te houden op Maandag 4 Maart 1929 des avonds 7 uur in hef Koor der Ned Herv. Kerk. Te behandelen: 1. Verslag van den Secretaris. 2. Rapport der Commissie voor het nazien der Rekening 1928. 3. Rekening over 1928 4. Vaststelling der contributie voor 1929 5. Verkiezing van drie leden der Commissie voor het nazien der Rekening over 1929 en drie plaatsvervangers. 6. Voorstel tot wijziging van het Reglement. 7. Voorstel om mede te werken iot oprichting eener Federatie van Vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging op het Eiland. 8. Voorstel om de oproeping voor de Algemeene Ledenvergadering bij advertentie en publicatie te doen. N.B. Tot deze vergadering hebben alleen leden der Vereeniging toegang die den leeftijd van 21 jaren bereikt hebben. De VoorzitterL. v d SLUIJS. De SecretarisJ. ROOIJ. DIRKSLAND, 27 Februari 1929. NIEUW-HELVOET.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2