li \t;W D' GRIEP BINNENLAND PUROL er op! Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws. #%MIJNHARDT'S bij Griep en Influenza Marktberichten. ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 27 FEBRUARI 1929 3 reeniging een zwaar verlies geleden en >or het vertrek van haar Directeur den ran der Wende. eker hoopt dan ook, daar de vereeniging or het eerst een uitvoering geeft met haar en Directeur, den Heer Doorenbosch, ïwezigen niet te fel zullen zijn met hun t. Verder wenscht hij alle aanwezigen een vollen avond. Dan volgen een vijftal ummers. In één er van werd wat gezakt, de andere werden heel goed gezongen, idere lof voor het liedje „Het Konings- is hier op zijn plaats. Dan volgt een too- uk getiteld „Gebroeders Kalkoen". Dit rad over zijn geheel een goed verloop. De die Hendrik tegen de vrouwen heeft en ter overgaat in lieftalligheid, tegenover je, werd bijzonder goed weergegeven. De on van Jacob hebben we meer malen gezien. Ook Pietje met haar capcein- s speelde zeer goed. Truus, de huishoud- peelde prachtig de rol van moederlijke jdheid over de beide Kalkoentjes, Wat verliefd spel tusschen Fientje en Leo et stuk zeker nog ten goede gekomen. De Horstman speelde ook zijn rol op voor lijke wijze. De rest van de spelers waren eer op hun plaats. Na dit stuk, dat een applaus deed losbarsten, volgen nog een 1 zangnummers, die ook heel goed werden gen. Hierna dankt de Voorzitter de aan- en voor hun groote opkomst, het aan- ig gehoor en het applaus dat de ver- ng is ten deel gevallen. Ook dankt hij leer van 't Hof, die uit Middelharnis is iren om ons in de pauze's te vergasten n stukje muziek, en die ook voor het bal rziek zal leveren. Hij hoopt dat ieder zich an een dansje zal vergasten en sluit daar- de feestavond. Na een heel gezellig bal, de Heer van 't Hof zijn muzikale talen- eeft getoond, ging alles rustig uiteen G. K." mag op een goed geslaagde uit- ng terugzien. DDOKP, By den Penningmeester van .B.Z. alhier, is ingekomen 2,50 als noetkoming in het Dadeelig saldo van onbekende die geen lid van de Ver ing is. Een kranige Schipper. Maandagmiddag is de zeevisscher Jan ilaar met zjjn motorschuit heelemaal inom gevaren naar Hoek van Holland aan de Harwichboot een paar honderd ajuin te brengen Als dat reisje goed (dat te hopen is) zal hfj Woensdag raals een vrachtje doen. a s. Donderdagavond zal in de oude ol vergadering plaats hebben van de iling het Groene Kruis. EUWE TONGE. Aan het hulppostkantoor r is met ingang van 2 Maart 1929 be- d tot hulpbesteller den heer M. Kievit Lz. Woensdagavond 27 Februari zal in de istoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier temming plaats hebben van drie Notabe- ftredend zijn de heeren S. de Geus, A. Ime en Adr. Kom. De heer G. Gebuis alhier heeft een woning rhands aangekocht van den heer A. van :n te Herkingen. De uien worden in deze gemeente ge- t voor 7,25 per H.L. Ze worden per M. vervoerd. Deze week is wegens een defect aan het mnet de gemeente 's avonds van 11 tot rrgens 7 uur van gas verstoken. JDE TONGE. De in ons vorig blad genoem- iej. J. Heestermans, die per K.L.M. vlieg- naar het St. Fransiscusgasthuis te Rotter- is overgebracht, is inmiddels geopereerd len blinden darm. De patiënte maakt het goed. De luchtreis schijnt haar dus in 't el niet gedeerd te hebben, wat zeer zeker ststellend mag worden genoemd voor inten, die eventueel ook per vliegtuig zou- moeten worden vervoerd. De uitslag van de wedstrijden in schoon- n, uitgeschreven door de ijsclub „De ats" is als volgt: aren: prijs: Cor Buijs met Mej. Nelly van Vugt ar kunstschaatsen. 2e pr. Cor Slis met Mej. ran Nieuwenhuijzen 1 damessjaal. 3e pr.: van Wezel met Mej. C. van Otzel 1 kistje ren. Heen: prijs: Cor Slis 1 vette eend. 2e pr.Johs. lems 3,50. 3e pr.: Mej. D. van Otzel 2 kolen, inderen: prijs: Johan Slis ƒ2,50. 2e pr.J. Holster 50. 3e pr.: J. Pape 1, - Nu de winter blijft aanhouden gaat aan :1e onmisbare artikelen gebrek komen. De idstoffen voorziening baart wel eenigszins Door B. en W. is een commissie, bestaan- rit 8 personen aangesteld, die overal de rraad bij de inwoners heeft gecontroleerd, medewerking van kolenhandelaars, kolen- i enz. is men tot dit resultaat gekomen dat lanwezige voorraden zullen worden gedis- ueerd. Deze week wordt aan een honderd- igtal gezinnen 1 H.L. eierkolen verkocht. Feestavond der ijsclub „De Schaats" op Dinsdag- en Woensdagavond J.I. in cafe Speelman. lp de laatst gehouden ledenvergadering de de Voorzitter de heer Mesritz mede, de club op 19 Februari, tien jaar zou be an. Door den Voorzitter werd het initiatief omen dezen dag feestelijk te herdenken, algemeene stemmen werd hiertoe besloten, de leden gaven zich enkelen op om dezen nd met een tooneelstukje e.d. op te vroo- en. Dinsdag j.l. was dus de dag daar waarop jubileum zou worden gevierd. De avond was sluitend toegankelijk voor leden en geïntro- duceerden. De aanvang was gesteld op 7 uur, doch om half zeven was de zaal reeds tjokvol. Oogenblikkelijk werd besloten den volgenden avond nog eens een feestavond te houden, daar anders te veel menschen zouden worden teleurgesteld. Toen allen een plaatsje hadden bemachtigd en de aanwezigen ais haring in een ton bijeen zaten, opende de Voorzitter dezen avond met een herdenkingsrede. Tot zijn spijt moest spreker erkennen dat door de jubileerende club nog niet veel tot stand was gebracht in de tien jaren die achter ons liggean. Dit vindt echter veel zijn oorsprong in de vele tegenslagen die de club heeft meegemaakt. Het ledenaantal was en bleef gering, financien om iets aan te koopen waren er dus niet vol doende en ook een goede ijsbaan hebben we dikwijls moeten ontberen. Nu we een flink winter gehad hebben is hierin verandering ten goede gekomen. We mogen een goede leden aanwinst boeken en er zijn ook veel dagkaarten verkocht. Deelde spreker ook mede dat de nruziekvereeniging. „Vooruit" bereid was ge vonden dezen avond hare medewerking te verleenen. Hij bracht hiervoor den leden dank en in 't bijzonder den directeur, den heer Vis. Hij sprak den wensch uit dat alles ordelijk mocht verloopen en allen genoeglijk huis waarts zouden keeren, hetgeen eenigszins als vergoeding zou mogen worden aangestipt voor hetgeen we in die jaren hebben gemist. Hierna werden eenige muzieknummertjes ten beste gegeven. Vervolgens werden opge voerd: Boer Hannis bij den photograaf" klucht, en „Een wetenschappelijke bijeen komst" kluchtspel in twee bedrijven. Om beide stukjes werd vreeselijk gelachen. In de pauze die hierop volgde werd een verloting gehouden, tot dekking der kosten. Nu kregen we weer een drietal muzieknum mertjes, die zeer in den smaak vielen. Een luid applaus viel den muzikanten ten deel. Voorts werden opgevoerd. „Een oude rat in den val" blijspel in één bedrijf en „Op het politiebureau," klucht. Ook nu weer scheen aan het lachen geen eind te komen. Te ruim twaalf uur was het programma afgewerkt en sloot de Voorzitter. Hij dankte allen voor de prettige medewerking, die dezen avond zoo schitterend deed slagen. Hij dankte nogmaals de muziekvereeniging en hare direc teur die aan het welslagen hun deel hebben bijgedragen. In het bijzonder dankte hij de tooneelspelers, die allen zooveel opoffering hebben getoond. Ook den grimeur, den heer Wielaard werd niet vergeten. Deze bekwame en terzake kundige jongeman heeft ook wel een pluimpje verdiend. Zijn werk was uit stekend. We zouden haast vergeten de familie Speelman. Ook dezen dank. Een zeer gezellig bal besloot den avond. Het tooneelspel was zeer goed en wij twijfelen niet, of allen zullen met genoegen terugzien op dezen avond, die werkelijk een feestavond is geworden. Bij allen zal 19 Februari 1929 een blijvende en blijde herinnering achterlaten. OOLTGRNSPLAAT. Bij den correspondent der arbeidersbemiddeling stonden in de af- geloopen week 67 werklooze landarbeiders ingeschreven. Ds A. Dekker te Bleiswyk heeft voor het beroep tot predikant br de Ned. Herv Kerk alhier bedankt. De kantonrechter van Sommelsdyk heefi van hier veroordeeld: H. v. L wegens het vloeken en schreeuwen op den openbaren weg, tot 5 boete of 5 dagen hechtenis; V. V., verdacht van een jongen van een in beweging zijnden tram te hebben ge duwd, werd vrijgesproken. DEN BOMMEL. Bjj de arbeidsbemiddeling staan thans 48 werkloozen ingeschreven. STAD AAN 'T HARINGVLIET.Zaterdag middag werd in de woning van bakker E. een sterke gaslucht waargenomen. Dadelijk stelde men een grondig onderzoek in, waarby bleek, dat door de vorst de ondergrondsche gasbuis was gesprongen. VEILINGSBERIGHT van Vrjjdag 22 Februari 1929, der Coöp. Tuinbouw- en Veilingsvereeniging .Oostvoorne". Prei 27,- tot 81,— per 100 bos. Kroten 1.20 tot 4,10 per 100 k.g. Kool (roode) 16, per 100 st. Boerenkool 81,— tot 46,— per krat. Sjalotten 12,per 100 K G. Tafelappelen 36 per 100 K.G. Spruiten 12,— tot 49,— per k.g. Kipeieren netto ƒ8,— tot 8,70 per 100. Aanvoer 11789 stuks. Getrouwd: Bastiaan Leendert Geldhof j. m. 22 j. en Lena Polder, j. d. 22 j. MELISSANT. Geboren: Pieternella, d. v. J.NeelsenW. Nagtegaal. Overleden: Elizabeth Polder, 78 j. wed. van Pieter Noordjjk. DEN BOMMEL. Geboren: Catherina Petronella d. v. J.C. van Merrienboer en F. Wagemans Jannetje d. v. P. Silvius en J. Maliepaard Overleden: Cornelia Bastiaantje Sluiter 76 jr. wed. van J. van Er. Cornelis Leadens 68 jr. man van M. Koppelman. HELLEVOETSLUIS van 1-22 Febr. Geboren: Johannes Leendert, z. v. J. A, Jumelet en J. M. Klootwijk. Ondertrouwd: Jan van Saarloos 21 jr. en Hugolina Blfjenburg .18 jr. Arend van Gel- deren 41 jr. en Aaltje Cornelia van der Sluis 23 jr. Overleden: Cornelia Sluimer, wed. van Willem Hollaar, 86 jaar. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snij wonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht en geneest (Adv) SOMMELSDIJK. Geboren: Pieter, z. v. LeendertFaasseen Catheiyntje Knops; Geertruida, d. v. Dirk de Korte en Jannetje Lugtenburg. Ondertrouwd: Frans de Leeuw, 31 jr. te Middelharnis en Cornelia Doornheim 21 jr. alhier. GehuwdPhilippus Razenberg 29 j. en Lena van Groningen 27 jaar, beiden alhier. DIRKSLAND. Geboren: Jacobus, z. v. MattheusGulde- meester en van Dana de Korte; Maatje, d. v. Hendrik Hof en van Sietje Cornelia van der Stad. STROOM VAN BEZOEKERS NAAR URK. Auto's parkeeren in de haven. URK, 23 Febr. De stroom van bezoekers, meest over Enkhuizen, houdt nog steeds aan Te voet, per fiets en auto wordt de tocht ge maakt. De haven is een parkeerterrein voor automobielen. Vooral vele oud-Urkers uit Noord-Holland, en met name uit de Zaan streek, maken van de gelegenheid gebruik een familiebezoek op Urk te brengen. Het pad over het ijs naar Enkhuizen lijkt een drukke verkeersweg. Verscheidene ondernemende vis- schers hebben tentjes langs den weg opge richt. Op wegwijzers wordt het aantal kilo meters, dat men nog van het eiland is, met borden aangegeven. De directeur der Eerste Urker Stoomv. Mij. heeft zich een auto aangeschaft, waarmee men nu de post wil vervoeren. Vrijdag had reeds een goedgeslaagde tocht naar Schokland plaats. Het ijs onbetrouwbaar voor auto's. Onze correspondent te Enkhuizen meldt, dat tengevolge van den opkomenden vloed tus schen Enkhuizen en Urk in het ijs scheuren zijn ontstaan. De burgemeesters van Enkhui zen en Urk ontraden ten sterkste per auto een tocht naar Urk te maken, daar dit niet zonder gevaar is. De tocht op de fiets of per voet is nog wel mogelijk, mits men den koers iets Noordelijker neemt. BRAND BIJ „VELO" TE BARENDRECHT. Schade geraamd op ruim een ton. BARENDRECHT, 23 Febr. Hedennacht om twee uur brak door onbekende oorzaak brand uit in een der loodsen van de Velo Waschmachinefabriek alhier. Deze loods, waar in een grooten voorraad hout en verf was ge borgen, brandde totaal uit. Naast de loods is een groote stapel hout en een partij gietcokes eveneens in brand geraakt, waardoor gevaar ontstond, dat ook de andere loodsen en het hoofdgebouw vlam zouden vatten. De Baren- drechtsche brandweer was spoedig ter plaatse en kon met slangen op de waterleiding het vuur beperken. Een motorbrandspuit uit Rot terdam, die-door het gemeentebestuur ter as sistentie was geroepen, verleende daarbij krach tige hulp. Om halfzeven was men den brand meester. I De schade, die geschat wordt op ruim 100.000,wordt door verzekering gedekt. Er gingen ongeveer 1500 waschmaschines en 750 wringers verloren. DOOR GLOEIENDEN STOOM GEDOOD. Het ongeval echter voor de politie verzwegen. Bij het schoonmaken der rookkanalen van het ketelhuis naar den schoorsteen, welke onge veer dertig Meter lang zijn is veertien dagen ge leden in de Westersuikerraffinaderij een ern stig ongeluk gebeurd. Deze kanalen worden van de asch gereinigd terwijl de vuren gedoofd zijn. en de nog gloeiende asch dan geleidelijk wordt natgespoten. Een paar arbeiders waren hier mede bezig met een straalpijp, doch vermoede lijk door een verkeerde manipulatie heeft een hunner te ver gespoten tengevolge waarvan een sterke stoomontwikkeling plaats had op de gloeiende aschlaag. Een werkman werd hier door zoo ernstig getroffen, dat hij eenige dagen geleden overleden is, terwijl een ander brand- wonden'door den stoom kreeg. Het eigenaardig van dit geval is, dat eerst tien dagen na het on geluk de politie aan de Spaarndammerstraat door bemiddeling van den Burgerlijken stand van het ongeval kennis kreeg, zoodat te laat en zonder dat de betrokkenen nog konden worden gehoord een onderzoek moest worden ingesteld. Hoewel de directie volgens de Veiligheidswet niet verplicht was, de politie van het ongeval mededeeling te doen, zoó'-is het toch vreemd dat zuiks niet geschied is. IN DRIFT ZIJN BROER GEDOOD. Dader onderhield het geheeie gezin. WINSCHOTEN, 23 Febr. Reeds sedert langen tijd bestond er een gespannen verhou ding tusschen den 24-jarigen Hendrik Klaas Kootstra en den 20-jarigen Doeije Hielle Koot- stra. Eerstgenoemde is niet heelemaal wel bij het hoofd en wilde niet werken. Daar de beide ouders reeds tegen de zeventig loopen en de vader bovendien ziekelijk is, moest de jonge Doeije dus den kost voor het gezin verdienen. De oudste, Hendr. Klaas, trachtte echter zoo'n beetje den baas in huis te spelen. De beide ouders konden niet tegen hem op, doch Doeije verzette zich tegen Klaas, omdat hij ten slotte de kostwinner was. Zoo was langzamerhand de gespannen verhouding tusschen de beide broers ontstaan en herhaaldelijk gaf dit aanleiding tot conflicten en ruzies. Gistermiddag nu had men een flesch wijn thuis gekregen voor den ziekelijken vader. Op de flesch stond de naam Nieboer en de oude moeder, die dat tas, maakte de opmerking, dat de wijn wel van den heer J. Nieboer, uit Nieu we Pekela afkomstig kon zijn. Deze heer Nie boer doet veel aan meteorologie en weervoor spellingen en geniet deswege eenige bekend heid in Pekela. De beide broers begonnen dade lijk over de mogelijkheid of de flesch al of niet van Nieboer afkomstig was, te redetwisten. De een meende van niet, de ander van wel. Het eene woord haalde het andere uit en ten slotte kregen de broers hevige ruzie. De jongste ge raakte daarbij in zulk een drift, dat hij naar de schuur vloog en de bijl greep, naar de kamer terugkeerde en den oudste van achter twee slagen boven het hoofd toebracht. Hij sloeg met den scherpen kant van het wapen, zoodat het slachtoffer met verbrijzelden sche del ter aarde stortte. De dader gaf zich even later zelf bij den burgemeester van Oude- Pekela aan. Het hoofd der gemeente begaf zich onmiddellijk met twee veldwachters naar hét huis van de Kootstra's. Zij vonden daar den verslagene in een bloedplas liggen. De levens geesten waren reeds geweken. Het parket te Winschoten werd daarop ge waarschuwd het arriveerde spoedig per auto. De dader is door drie veldwachters met de tram van 8.54 uur gisteravond naar het Huis van Bewaring alhier overgebracht. Steeds hevige ruzie. Nader vernemen wij nog het volgende: De wrok, die tusschen de beide broers bestond, dateert reeds van eenige jaren her. De oudste broer was voor de beide ouders en den jongsten zoon ontzettend lastig. Er gingen geen twee dagen voorbij zonder dat er hevige ruzie was. Uit deze gespannen verhouding moet de daad verklaard worden. De drift van den dader werd gistermiddag opgewekte toen Hendr. Klaas bij het spreken over den naam Nieboer op zijn oude moeder begon te schelden. De woede van den jongste was zoo groot, dat hij niet meer wist, wat hij deed en zoo kwam hij tot den doodslag. Hij bracht de slagen toe met beide handen om de bijl geklemd, zoodat het slacht offer door den harden siag onmiddellijk dood geweest moet zijn. De beide ouders wisten eerst niet eens wat er gebeurde. De oude vader zat bij de kachel te dommelen, had van het heeie geval niets bemerkt. Eerst toen zij Hen drik Klaas achterover zagen vallen en het bioed zagen stroomen, drong de beteekenis van het drama tot hen door. De moeder knielde bij den verslagene neer, doch zag direct, dat het met haar oudsten zoon afgeloopen was. De dader had nog even verwezen naar het slacht offer gestaard en gemompeldzoo heb ik het niet gemeend. Daarop is hij naar de schuur ge rend en heeft daar de bijl neergegooid en is per fiets onmiddellijk naar den burgemeester gegaan. Hij was voor het hoofd der gemeent erg zenuwachtig en barstte telkens in tranen uit. Later voor het parket, dat hem in het ge meentehuis ondervroeg, bleek hij wat kalmer. De beide ouders vluchtten kort na het drama naar de buren. De dader staat in Pekela gunstig bekend en is nog nooit met de politie in aanraking ge weest. GASVERGIFTIGING TE WOERDEN. Cfaanverbinding of rioolgas de oorzaak? WOERDEN, 22 Febr. Een eigenaardig geval van gasvergiftiging deed zich gister nacht bij een viertal gezinnen in de Eendracht- straat voor. In het gezin van den heer H., werden eenige leden plotseling aangetast door een soort krankzinnigheid. De heer H. zelf zoodanig, dat hij alles kort en klein sloeg. Zijn oude vader begon liedjes te zingen. De ernaast wonende buren werden wakker van het gerucht, doch voelden zich zoo ziek, dat de man, die den eenigen huizen verder wonenden dr. V. zou roepen op diens stoep in eikaar zakte. Twee politie-agenten waren inmiddels ver schenen om te onderzoeken, wat er aan de hand was. De agent v. W. viei na een verblijf van enkele minuten in het vertrek van den heer H. in zwijm, en moest worden wegge bracht. Bij de bewoners der andere woningen deden zich verschijnselen van braken en hevige hoofdpijn voor. Heden was de toestand van alle patiënten op hoofdpijn na weer vrij normaal. De inmiddels geroepen directeur van de gasfabriek betwijfelde sterk of de oorzaak wel lichtgas kon zijn. Vermoed werd dat de oor zaak wel eens kon zijn een cyaanverbinding, daar bij het ophoogen van den weg, bij den aanleg van de Eendrachtstraat, afgewerkte ijzeraarde van de gasfabriek is gebruikt. Door B. en W. werd spoedig een inspecteur van de volksgezondheid opgebeld met verzoek onmid dellijk een onderzoek in te stellen, naar de oor zaak van de vergiftiging, terwijl door een analist van de gasfabriek te Gouda een monster is genomen van het gas, dat zich onder den vloer der woningen bevond, ten einde op het laboratorium te kunnen onderzoeken met welk gas men te doen heeft. Rioolgas is n.l. ook niet uitgesloten. Den bewoners is aangeraden voor den nacht de woningeii te verlaten. ONGEVAL IN PARIJSCH NACHTASYL. PARIJS, 19 Febr. In den afgeloopen nacht is in een nacht-asyl in de rue Tocquevilie een lek in de gasleiding ontstaan; door het ont snapte gas zijn elf der bewoners gestikt. De brandweer bevindt zich ter plaatse, evenals eenige ziekenauto's. Het ongeval is een gevolg van de vorst, die een der gasbuizen deed springen. De elf man nen sliepen in een zaal met nog eenige andere behoeftigen. Het gebouw wordt met gas ver licht en door de bewuste zaal liep een der voor naamste gaspijpen. Het ongeluk werd eerst hedenmorgen ontdekt, toen men de bewoners ging wekken. Haastig werden pogingen in het werk gesteld om door kunstmatige ademhaling de levens geesten weer op te wekken, doch hierin kon men helaas niet slagen. In de verwarring zijn de lijken, waarvan de meeste geenerlei indenti- teitsteekenen vertoonen, dooreen geraakt, zoo dat de identificatie thans nog veel moeilijker is geworden. De prefect van politie heeft gelast, onverwijd een onderzoek in te stellen. Hoewel er in de bewuste zaal twee open lichten brand den, heeft er geen ontploffing plaats gehad. INGEZONDEN MEDEDEELING. heerscht reeds in vele gezinnen. De zieken hoesten en kuchen van belang. Past op. Koopt onmiddellijk de beroemde Akkers Abdijsiroop, die de ziektekiemen doodt, de vast zittende slijm oplost, de hoest- aanvallen verdrijft. Gebruikt: AKKEH's ABDIJSIROOP TEGEN KINDERHUWELIJKEN IN ENGE LAND. Bruiden van 13, 14 en 15 jaar. LONDEN, 19 Febr. Het Hoogerhuis heeft in tweede lezing een wetsontwerp aangenomen, krachtens hetwelk huwelijken tusschen per sonen beneden de 16 jaar ongeldig zullen wor den verklaard. Lord Buckmaster wees erop, dat een huwelijk tusschen een meisje van 12 jaar en een jongen van 14 thans mogelijk is, het geen in strijd is met het gezond verstand. Namens de regeering verklaarde lord Salisbury, dat in de laatste 12 jaar 318 huwelijken zijn gesloten tusschen personen van 15 jaar, 28 van 14 jaar en 3 van 13 jaar. Zelfs al is het aantal gering, zoo zeide hij, zoo dient dit mis bruik toch te worden weggenomen. Het wets ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. IN ROTEERENDE TROMMEL OMGEKOMEN. Droevig einde van twee jongelieden. ERFURT, 19 Febr. Te Walschleben nabij Erfurt zijn twee jongelieden van achttien jaar op vreeselijke wijze om het leven gekomen. Zij waren tijdens het koffie-uur in de suikerfa briek aldaar in een trommel gaan zitten, die voor het drogen van suiker was bestemd, en hadden de trommel aan het draaien gebracht. Toen de trommel met steeds grooter snelheid omwentelde, slaagden zij er niet meer in, den schakelaar te grijpen. Na het koffie-uur wer den de beide ongelukkigen in ontzettend ver minkten toestand in de trommel gevonden. BRAND IN VERBLIJF VAN MEISJES STUDENTEN. VIjt en twintig bewoonsters gered. MINNEAPOLIS, 19 Febr. Gisteravond is brand uitgebroken in een gebouw van drie ver diepingen, dat bewoond wordt doorvrouwelijke studenten van de universiteit te Minnesota. Daar het gebouw spoedig in lichtelaaie stond ging de redding der bewoonsters met groote moeilijkheden gepaard. Niettemin slaagde men er in, de 25 vrouwelijke studenten, die zich in het gebouw bevonden, in veiligheid te bren gen. Een surveillante, een studente, td/ee, poli tieagenten en een brandweerman werden ge wond. In het ijs. De ijsbreker Preussen uit Stettin, die met de gelijknamige veerboot bij Rugen een weg door het ijs wilde banen, raakte daarbij zelf vast en werd toen door de veerboot geramd. Van den ijsbreker is het groote en het bootdek beschadigd evenals de lenspompen. De veer boot heeft averij aan de schroef gekregen. Door de ijstoestanden hebben zich zooveel wagens met goederen te Sassnitz opgehoopt dat het op alle sporen vol staat. Vele wagens heeft men al te Stralsund en Aitefaehr moeten brengen omdat er te Sassnitz geen plaats meer voor is. Aan den Rijn. Het ijs op den Rijn bij Ludwigshafen is over een afstand van drie K.M. gesprongen en wordt in groote schotsen stroomafwaarts gevoerd. Hetzelfde heeft zich in Oppau voorgedaan^ tal van menschen, die zich op het ijs bevonden, konden zich slechts met moeite in veiligheid brengen. Bij Koblenz groeit het ijs in den Rijn steeds aan. Wegens den ijsgang, die na het invallen van den dooi zal intreden-en waarnaar de be volking bezorgd uitziet, is men gisteren begon nen met het breken van het ijs op Rijn en Moezel. Zoo is bij het Duitsche Eek 'n ijsvlakte van ongeveer 10.000 M2. opgeblazen. Overal in de dorpen is men bezig voorbereidende maat regelen te treffen om de schade zoo gering mogelijk te maken. KNAPPE VROUWEN EN MANNEN. Dr. Thomas Legge heeft in een rede voor de Royal Society of Arts te Londen gezegd dat bleekzucht en bloedarmoede die dertig jaar geleden zooveel onder fabrieksmeisjes voor kwamen, thans grootendeeis verdwenen zijn. Het gevolg is dat de meisjes veel knapper zijn geworden. Hard werken doet geen afbreuk aan vrouwe lijke schoonheid, wat de Schotsche visschers- meisjes bewijzen „die de haring langs de kust volgen." Zeventig procent van haar zien er aardig uit. Zoo is het ook met de vrouwen in de mijnwerkersdistricten. De palm voor schoon heid moet echter aan de meisjes te Belfast uit gereikt worden. De meisjes van Glasgow en Newcastle mogen er anders ook wezen. Wat nu knappe mannen betrof, verklaarde hij dat de Australische soldaten, of althans de eerste 100.000 hunner, die in den oorlog naar Europa toe kwamen de knapste mannen waren die de wereld ooit gezien had. Zij hadden smalle gezichten, rechte voorhoofden en neu zen, hooge jukbeenderen, een korte bovenlip en een sterke kin, dik springend haar en waren prachtig gebouwd. TREINONGELUK IN ILLINOIS. PEORIA, (Illinois), 20 Febr. Vier wagens van een trein, die ongeveer 900 mijnwerkers vervoerde naar een op 25 K.M. afstand gelegen mijn, zijn heden gedurende de reis waarschijn lijk door een breuk in de rails gederailleerd. De vier wagens, waarin zich ongeveer 250 personen bevonden, stortten van den 7 M. hoogen dijk, terwijl zij tot overmaat van ramp in brand vlogen. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp ijlden ambulances en doc toren in particuliere auto's naar de plaats des onheils. Voorzoover thans bekend zijn vijf per sonen om het leven gekomen, terwijl ongeveer 200 personen werden gewond, van wie eenige levensgevaarlijk. Toen het ongeluk plaats had reed de trein met een snelheid van 25 K.M. Oorzaak van den treinbrand te New-York. NEW YORK, 20 Febr. De verkeerscom- missie heeft, na een onderzoek te hebben inge steld naar het ongeluk met den ondergrond- schen trein nabij de Hudson-rivier, verklaard, dat een defect aan de isolatie en de aanwezig heid van vuil op de spoorbaan het ongeluk hebben veroorzaakt. GEWELDIGE KOUDE IN HET OOSTEN DER V. S. BERLIJN, 23 Febr. In het oosten van de Vereenigde Staten heerscht thans een buiten sporige koude. Tot dusver werden twaalf ge vallen van dood door bevriezing gemeld. VOOR MILLIÖENEN MARK ZIT IN HET IJS VAST. EMMERIK, 23 Febr. Nabij deze plaats zijn op den Rijn 168 schepen met een scheeps- ruimte van 45.000 ton door het ijs ingesloten. De waarde van schepen en lading loopt in de millioenen. OOK OP DE BERGEN DOOIT HET REEDS. FELDBERG (Zwarte Woud), 23 Febr. In het Zwarte Woud is thans de dooi eveneens ingetreden. Van den Feldberg wordt reeds een temperatuur-van 1.3 gr. Celsius boven nui ge meld. DE KOUDE. De koude is in Italië iets minder geworden, maar toch vroor het Vrijdagnacht in Triest nog 20 graden, in Umbrië 7 gr., in Rome 3 gr., in Genua 6 gr. en in Florence 4 gr. In Villa d'Este in Umbrië hebben sneeuwstormen en de vorst groote schade aangericht aan de parken. De stijging der temperatuur. Men meldt ons uit Berlijn: in geheel Duitschland is eindelijk de lang verwachte stijging van de temperatuur inge treden; voornamelijk in Beieren is het kwik zilver sinds gisteren aanmerkelijk gestegen. Te Berlijn vroor het in den afgeloopen nacht nog slechts 2 graden, maar om 8 uur hedenochtend was het vriespunt bereikt, om 2 uur heden middag werd voor het eerst weer een tempera tuur van J; 2 graden geregistreerd. Dejstijging van de temperatuur gaat natuurlijk gepaard met dooi en de bergen sneeuw, die in de Ber- lijnsche straten liggen, beginnen te smelten. Hedenmiddag begon het echter weer te sneeu wen en voor de volgende nachten wordt op nieuw sneeuw, zij het ook met geringe ver laging van temperatuur, aangekondigd. Sanapü™: Let vooral op den naam Sanaplrin daar deze tabletten wettig beschermd rijn tegen namaak en vervalschina Prijs 25. 40 en 75 ct. (Adv. Daar wjj heden nog geen postbestelling ontvingen, kunnen wij geen marktberichten opnemen. (Red.)

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3