mover de schit= terende rijkwaliteiten. Vert. VERMAAT'S Autobedrijf - N.-Helvoet Tel. 10 „Hotel-Restaurant SIMONS" iogmaals het Ziekenvervoer en de Ijsgang. LOGEEREN BOERENVISCHMARKT12. bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. - PIET SIMONS zorgt voor U! Pluimveeteelt. Voor huis en hof. BINNENLAND ONZE EILANDEN YAN ZATERDAG 23 FEBRUARI 192». 8 zoo die hier mochten komen te landen, waarop door mij geantwoord werd, zulks niet te ge- looven en tegens den dominé, dat 't zijn zaak niet was, zich daarmede te bemoeien, waarop door den dominé gezegd wierd: mijn heer, zoo gij niet van sentiment verandert, zoude ik de burgerij adviseeren, u te arresteeren, en als dan willende vertrekken, werd mij verzocht te blijven, om te overleggen, wat te doen, zoo zij kwamen, waarop goedgevonden werd Wil lem de Boer te roepen om met dien benevens ons allen te overleggen, wat te doen bij arri- vement als voren, wordende na eenige senti menten over en weer te hebben gehoord, goed gevonden de wachthoudende manschappen te gelasten om ingevalle deselve mochten ont dekken dat een schip, hoegenaamd, voorne mens mocht zijn, alhier binnen te loopen, als dan ten spoedigste daarvan aan mij kennis te geven en vervolgens dominé Kool en de Boer om dan gezamenlijk naar 't schip toe te gaan en zoo mogelijk te effectueeren, dat die man schappen niet aan wal kwamen, maar ver trokken, zonder alhier iets uit te voeren en wel op fundament dat alles wat hier gedaan was uit loutere vrees voor de visschers en Vriezen geschied en dus om verdere onheilen te voorkomen. Doch wij van die natuur niets vernomen- en des dinsdags is alsmede nog orange gedragen en orange boven geroepen. Des Woensdags resolveerde 't gerecht, gede puteerden aan de overige gerechten in dit iland rond te zenden om te vernemen wat hun Ed. Achtbaren en om zooveel mogelijk de concert" te ageeren, waarop met een jarigheid goedgevonden werd des anderen daags in de N. Tonge bij elkaar te komen im te overleggen, wat te doen, waarop ik en L Brul daar naar toe zijn geweest (zijnde van e O. Plaat niemand gecompareerd) alwaar icsloten is en dadelijk geeffectueerd onder een iterke secretesse een informatoire missive aan en adv. fiscaal Luyken te zenden, vervolgens wierd door den baljuw Kolff een aanspraek ntworpen (vide dorpsresolutieboek) om dien vond om zeven uur aan de burgerij te doen, ooals geschied is, wanneer als gedeputeerden it de burgerij bij ons kwamen Jan van Gurp n H. van Loen, zeggende dat de burgerij ereid was, 't oranje af te doen onder conditie at wanneer morgen avond de vlag van de oren van Middelharnis niet af was, zij dan ederom zouden beginnen uit vrees in zoo'n ;eval voor die van Middelharnis. Des Woensdagsavonds om tien uure, bereids :e bedde liggende, werd er gebeld, opengedaan ijnde werd mij door den nachtwaker die in !e kamer voor mijn bed kwam, gevraagd of iij de kerk mocht' openen, dat Piet de Wijs n de knecht van Willem Schets de vlag zouden fhalen, 't geen door hen gedaan is. Des Donderdags zoude C. de Wijs wederom aarne permissie gehad hebben om de vlag zeer op den toren te zetten, komende, toen k pas uit de N. Tonge thuisgekomen was, eggende: ik hebbe vandaag bijna moeten ■echten, ze willen de vlag absoluut weder op lebben, waar is hij, vroeg hij, is ze niet aan tuk gewaaid, waarop ik zeide: zie, daar is de lag, maar ik geef geen permissie, en de ge- olgen zijn voor uw rekening, doch toen is opzetten achterwege gebleven. Gepasseerde Zaterdag heeft zekeren jongen 1 het veld, terwijl ik en A. Legierse voorbij eden oranje boven geroepen; zoo ik mij niet edrieg is 't de jongen van L. Plokhooij, welke ongen donderdags te voren in de smidse met itpluksel van oranje op zijn hoed geweest en ien ganschen dag 't selve gedragen. Wordt vervolgd.) De verleden week door mij vermelde nood- geling is door den loop der omstandigheden achterhaald en opzij geschoven. Reeds toen as te zien, dat het vliegtuig meer en meer te ulp zou moeten komen, en heb ik de H.H. De i/ilde en J. C. Nieuwenhuizen verzocht zich iermee te willen belasten, aan welk verzoek oor hen op uitnemende wijze uitvoeriug ge- even is. Maar nu intusschen gebleken is, at het vervoer per vliegtuig van af Flakke» er goed mogelijk is, hebben Dr. Michël en de dere Rotterdamsche heelkundigen zich op standpunt gesteld, dat de zieken nu ook op ze wijze daarheen vervoerd moeten worden zijn zij niet meer genegen hierheen te komen or een operatie, afgezien dan wellicht van n heel bijzonder uitzonderingsgeval. De be- okken zieken zullen dus dezen nieuwen stand n zaken hebben te aanvaarden. Zij zullen dit aarschijnlijk of mogelijk iets angstigs vin- n en ik moet bekennen, dat ik eerst ook niet o bijzonder optimistisch ten opzichte van dit rvoer gestemd was, wat n.l. betreft de nei- ng onzer zieken, om hiervan aanstonds ge- uik te maken. Maar nu ik tegenwoordig ge- eest ben,zoowel bij den eersten proeftocht van vliegtuig der K.L.M. hierheen als bij 't eerste rvoer van een zieke daarmee, ben ik hier heel anders voor komen te staan. Als men zien heeft, hoe prachtig de zeer bekwame loot Aler zijn vliegtuig geleidelijk en zacht n doet dalen en hoe vlot de opstijging ge- hiedt, dan geeft dit een gevoel van groote iligheid en men voelt onmiddellijk: dat is in gegeven omstandigheden zonder twijfel het aangewezen middel van vervoer. De patiënte hield zich dan ook zeer cordaat en lag even kalm in de kajuit van het vliegtuig als in de ziekenauto, naar 't mij toescheen. Daarbij komt dan het grootê voordeel, dat men reeds na een kwartier in Rotterdam aankomt in plaats van na een urenlange trambootreis, verondersteld dan datjdeze toevallig den over tocht wil ondernemen, als een zieke vervoerd moet worden. Accoord, zal men misschien zeggen, maar dan 't gevaar van het vliegen? Nu, „alles kan", maar bij gunstige weersgesteldheid is aan zoo'n korte reis onder bestuur van zoo'n ervaren vlieger als de heer Aler, weinig gevaar verbonden en geheel uitgesloten is dit ook bij geen enkel in deze omstandigheden. Boven dien moet men niet vergeten, dat 't hier pa tiënten betreft, die een ziekte hebben, die voor hen reeds levensgevaar oplevert. Immers dit is de reden voor hun vervoer. En 't gevaar neemt voor hen nu juist van uur tot uur toe en men zou hen kunnen toeroepen: haast U om Uws levens wil. 't Gevaar Van vervoer per vliegtuig moet voor hen dan m.i. ook als veel kleiner be schouwd worden dan dat van het laten ver loopen van een halven of heelen dag .hier op 't eiland, vóór ze de operatieve hulp krijgen, die zoo dringend noodig is en waarvan men de beste resultaten mag verwachten, naarmate ze vroegtijdig wordt toegepast. 'k Heb den heer Aler gevraagd, of we er op rekenen mochten, dat hij zich geregeld be schikbaar wil stellen voor 't vervoer onzer zieken, omdat wij onwillekeurig veel vertrou wen in hem stellén en hij thans met 't landings terrein goed bekend is, waarop hij mij beves tigend antwoordde. Wanneer nu een zieke per vliegtuig vervoerd moet worden, kan men de aanvrage hiervoor richten tot mij of wellicht beter nog tot den heer De Wilde alhier, die bijna alle telephonische besprekingen met de K.L.M. gevoerd heeft en die veel vrijen tijd heeft, dien hij hieraan geheel opoffert en daar door meer thuis te treffen is dan ondergetee- kende, die door zijn praktijk veelal niet thuis is óf aan een der volgende H.H. n.l. J. C. Nieuwenhuizen, alhier, J. C. Mast te Den Bommel en Van Beek te Melissant (teleph. 1505 Middelharnis), die met ondergeteekende 't comité voor 't behartigen van 't zieken vervoer tijdens deze vorstperiode vormen. Nieuwe Tonge, 21 Febr. '29. Van Gelder. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Lr. B. J. G. te Hennepe, Diergaarde singel 96a Botterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en Blad vermelden. Khakl-Campbell-Eenden. Wat verlangen we Veeren of Eiefen. We kennen dus nu de geschiedenis van het ontstaan der khaki Campbell eend eh weten dat zij gefokt is uit eenden met veel wit in de veeren en wilde eenden. We zullen zien dat hierin de groote moeilijkheden der tentoon stellingsfokkers schuilen. Aan den anderen kant heeft deze eend het geluk gehad dat de tentoonstellingsliefhebbers haar niet opgemerkt hadden en haar daarom met rust lieten. Slechts een paar vrienden van mevrouw Campbell kenden deze eend en legden zich er op toe haar kenmerkende eigenschappen te verbeteren, n.l. hooge pro ductie, fijn vleesch, flink weerstandsvermogen. Zoo fokt een goede kennis van mij, Oscar Brown ze al van hun ontstaan af, ze steeds zonder zwemwater of winterhokken houden de. Oscar Brown is ook de man geweest die ze later populair gemaakt heeft door zijn ge schriften. Toen echter de officieele legwedstrijden be gonnen was het uit met de stille bescheidenheid der Campbell eenden. Reeds op den eersten wedstrijd in Bentley, toen nog georganiseerd door de Geat Eastern Spoorwegmaatschappij, versloegen zij met stukken alle andere eenden soorten en vielen ze natuurlijk plotseling in aller aandacht. Direct greep de tentoonstel- lings-fokker dit nieuwe soort dankbaar aan en nu kwam de eisch er bij, dat ze naast goede nuteigenschappen ook nog mooi in de veeren moesten zijn. In 1922 verschenen zij voor het eerst officieel voor het publiek op de groote Olympiade show en werd bewezen dat deze uitstekende bedrijfseend ook een mooi uiter lijk had, zij het dan ook met een bescheiden kleur. Vanaf 1922 zijn ze dus officieel bekend, maar als men er thans boekjes op naleest is het ge woon treurig wat de schrijvers dier boekjes er van maken. Een Hollandsch boekje zegt: „In hun type doen de Campbells veel denken aan de Buff Orpingtons, doch ze zijn in den regel iets meer horizontaal gesteld." Een modern Fransch boekje maakt het nog erger, spreekt van Canard Orpington of khaki en verwart dus beide soorten totaal. De Buff Orpington is n.l. een echte vleesch- eend, die ook aardig kan leggen, doch een totaal ander type dan de veel fijnere Campbeln die een leg-eend is. Verder moet men al aardig „kippig" of kleurenblind zijn om de frissche geelbruine Buffkleur te verwarren met de veel donkerder, meer doffe, donker-bruingrauwe kleur der Campbells, die heel veel aan turf- kleur doen denken. In 1925 noemde een der grootste Duitsche handboeken de Campbells nog niet eens en in 1928 was de eend daar zoo populair, dat ik geen broedeieren genoeg had om ze naar Duitschland te zenden en ik thans al weer verscheiden aanvragen heb. van menschen die bang zijn te laat te komen. Ik beschouw dat zelf als een echte Camp bell manie en het bewijst dat de menschen te veel op praatjes afgaan en zelf weinig ervaring hebben. De reebonte loopeend is naar mijn idee net zoo goed en veel gemakkelijker te fokken maar enfin. Als lange rokken mode zijn, wie zou er dan met een voetvrije rok durven te loopen en als knievrije rokken mode zijn, wie zou dan zijn kuiten durven bedekken? Zoo is de mode en zoo is het ook met de sport op eendengebied. Het heet ineens dat de Campbell veel meer legt dan andere eenden, geen zwemwater noodig heeft enz. enz. alle maal gekheid, maar zoo'n modevlaag is nu eenmaal niet ineens weer weg te praten. De Campbell eend is goed maar andere een den zijn ook goed; dat hangt alles van den fokker en de persoonlijke smaak van den eige naar af. In Engeland zegt men: „een eend is op tafel te veel voor een persoon en niet ge noeg voor twee," doch van de khaki's zegt men: „te veel voor twee en genoeg voor drie." En nu de officieele Engelsche standaard. Ik zeg uitdrukkelijk „Engelsche", omdat dit tot heden de eenige is die mij bekend is, maar het is best mogelijk dat er ergens weer een andere in de maak is. Zoo is de Leghorn een Italiaan- sche kip uit Livorno (Livorno heet in het Engelsch Leghorn) (de naam heeft dus niets te maken met het veel „leggen" dat ze doen, hoewel men deze verklaring heel veel hoort) doch op de tentoonstellingen heeft men al Amerikaansche leghorn, Engelsche leghorn, misschien ook wel Chineesche of Hottentot- sche en als men de keurmeesters zoo eens hoort praten, dan schijnen de verschillen reusachtig te zijn en heet het: „hij heeft veel verstand van Amerikaansch ernaar niet van Engelsch." Het schijnt dus wel geweldig moeilijk te zijn om verstand van meer dan een soort te heb ben. Toen onze Barnevelders in Engeland be kend werden om hun prachtige bruine eieren, werd al heel gauw een club opgericht voor het fokken van Britsche Barnevelders en geweldig vlogen deze Britten elkaar in de haren of zoo'n beest nu gezoomde veeren of gestippelde vee ren enz. enz. hebben moet. En nu van alle kanten ineens de Welsummers weer de zalig makende kip schijnt te zijn, heeft men alweer een Britsche Welsummer club opgericht, en waar men blijkbaar hier in Holland geweldig geprofiteerd heeft van deze manie der Engel- schen en hun het afgeloopen jaar van allerlei rommel in de vingers gestopt heeft, zeer tot schade van onzen naam, daar zullen de brave Britten heel wat geld en moeite er voor over moeten hebben eer ze hun Britsche Welsum mers naar hun zin hebben. Waarom zouden we dus geen Hollandsche khaki's er op na mogen houden? Als men sommige keurmees ters zou volgen dan was het al zoo ver, want beesten, die in Engeland geen schijn van kans hebben, geven ze hier prijzen. Vo'orloopig houd ik nu dus aan den Engel- schen standaard. Woerd. Kop, hals, achterstel, vleugelspiegel bronskleurig. Liever bruinbrons dan groen- brons. Oogen bruin. Rest van het lichaam: Warme khaki-kleur, beenen en voeten donker oranje, snavel groen, hoe donker hoe beter. Eend. Geheel effen khaki-kleurig. Rug en vleugels soms met iets lichter gezoomde vee ren. Vleugelspiegel ook iets lllhter, doch in geen geval grijs-wit. De veeren onder de vleu gels mogen ook niet wit zijn. Snavel donker groen tot zwart af, beenen en voeten zoo don ker mogelijk. Snavel, be nen en voeten i ieder geval donkerder dan van de woerden. De khaki-kleur lijkt veel op turfkleur en mag dus niet buff-kleurig zijn. Toch zag ik op tentoonstellingen wel woerden prijzen krijgen, die haast niet van Buff woerden te onderschei den waren. Fouten. Nu moet ik weer voorzichtig zijn, want wat is een fout. Een vreeselijke fout in het oog van een tentoonstellingsfokker, daar lacht een bedrijfsfokker om, vooral als het in de kleur van enkele veertjes zit. Fouten nu zijn voor tentoonstellingsdieren: Witte vlekjes aan hals of onder den snavel aan de keel, wit in den vleugel, gele of licht gekleurde snavel, vooral bij woeraen, wild- strepen-boven de oogen bij eenden. Wat dat alles beteekent leg ik de volgende maal uit. Dr. te Hennepe. Nuttige dieren voor den land- en tuinbouwer Het Lievenheersbeestje. Wat de naam en het uiterlijk der Lieven heersbeestjes betreft, kan ik gerust aan nemen, dat alle lezers hiermede bekend zijn. In onze kwajongenstijd werden we er met ernst en nadruk op gewezen, het lievenheersbeestje vooral geen kwaad te doen, omdat zulks zich later door ongelukken of wat ook zou wreken. Een geheimzinnig vreesaanjagend waas om hulde het beestje en droeg er niet weinig toe bij, dat op de lange lijst van pekelzonden, wei nig of geen lievenheersbeestjes voorkwamen. Onze kennis omtrent dit vlugge en sierlijke kevertje was al heel beperkt en bepaalde zich tot de wetenschap dat het een geelbruine of roodbruine kleur had met kleine ronde, zwarte vlkejes. In welk opzicht het kevertje een nut tige rol speelde was ons volkomen onbekend. Het lievenheersbeestje is een krachtige hulp bij het beschermen onzer gewassen tegen de schadelijke aanvallen der talrijke insecten en verdient daarom onze volle belangstelling. In ons land komen er verschillende soorten van voor. Op den rug gezien lijken ze veel op een halven bol, terwijl ze aan de buikzijde plat en glimmend zwart zijn. De dekschilden zijn geel- of roodbruin en hebben zeven zwarte vlekjes. De kop draagt twee korte sprieten, het lichaam wordt gedragen door zes krachtig ont wikkelde pooten, die hun in staat stellen zich vlug voort te bewegen over een blad. Vliegen kunnen ze zeer snel. Dit sierlijke roofdiertje, en deze betiteling verdienen ze ten volle, ondanks hun fraaien naam, zijn ware wolven in schapenvacht. Het zijn ware verdelgers van verschillende schade lijke insecten en speciaal de bladluizen mogen zich in hun bijzondere aandacht verheugen. Dit schijnt een bepaalde lekkernij voor hen te zijn en waar ze buitengewoon vraatzuchtig zijn, verdelgen ze er een groot aantal van. Als een groepje planten door bladluizen zijn aan getast en daardoor een kwijnend bestaan voe ren, dan zijn eenige lievenheersbeestjes vol doende om ze in korten tijd te zuiveren, Ze doen hun werk grondig en snel en maken er korte metten mee. Het lievenheersbeestje is dus een onzer beste bondgenooten in den strijd tegen deze schadelijke -parasieten en verdienen onze be scherming volkomen. De voortplanting ge schiedt door eieren, welke ze gewoonlijk depo- neeren tusschen een kolonie bladluizen. Erg practisch dus, want de hieruit voortkomende larven welke eveneens zeer vraatzuchtig zijn, beschikken daardoor meteen over voldoend voedsel in de directe nabijheid. Deze larven zijn langwerpig van vorm en hebben een weeke huid, voorzien van een aan tal verschillend gekleurde wratjes. In tegen stelling met andere larven (planteneters) be schikken de larven der lievenheersbeestjes over zes krachtige pooten, waardoor ze in staat zijn zich vlug te verplaatsen, indien voedselschaarschte zulks wenschelijk maakt. Na 3 a 4 weken zijn ze volwassen (ruim i c.M.) en kleven ze zich door middel van een vocht, afgescheiden uit een wratje van het achterlijf vast aan een blad of tak. De larven ondergaan een gedaantewisseling, verpoppen zich en uit deze poppen komen de kevertjes later te voorschijn. Merkwaardig en interessant is wel, dat ook in het buitenland dit kevertje kan bogen op eigenaardige namen. De Engelschen spreken van Ladycow (Lieve-Vrouwe-koetje), de Fran- schen noemen ze bete a bon Dieu (lievenheers beestje), terwijl de Duitscher praat van Mariënkaferchen (Maria-kevertje). EEN RING TER WAARDE VAN 12,500 GESTOLEN. In den loop van den middag kreeg een groote juwelierszaak in de Kalverstraat te Amster dam bezoek van een heer, die vloeiend Fransch sprak en voorgaf Italiaan te zijn. Hij kocht een paar gouden manchetknoopen en verkocht een paar platina knoopen. Na afloop van deze transactie vroeg hij ringen te zien. Hem werd toen een aantal ringen van groote waarde voorgelegd. Na lang zoeken en veel gepraat kon hij echter ten slot te geen keus doen. Hij vertiet den winkel. Onmiddellijk na zijn vertrek ontdekte een der beidenden, die hem te woord had gestaan, dat een platina ring was verdwenen. In dien ring zat een groote brillant en daaromheen gegroepeerd 70 kleine brillantjes. De geheele ring heeft een waarde van 12,500. In de plaats lag een gouden imitatiering met een stuk glas. De politie werd van dezen diefstal in kennis gesteld. De bediende had den Italiaan goed opge nomen. Hij kon het volgende signalement van hem geven: De leeftijd schat hij op 40 jaar, lang ongeveer 1.80 M. Hij is mager, heeft donker haar, eenigszins grijzend aan de slapen en een smal gelaat, op een der wangen een krabje naast de neus. Voorts droeg hij een bril met donkeren schildpadden montuur. Hij heeft een grijzen deukhoed op met een donkeren band en om de hals een bruine sjaal met witte krigen; hij heeft een donkerblauwe overjas aan. Om den rechterpols heeft hij een gouden armband met open schakels; om den linkerpols een gouden armband-horloge met een leeren band en aan den linkerpink een gouden ring, voorstellende een indianenkop. GEBREK AAN BRANDSTOFFEN. Wegens gebrek aan brandstoffen zijn de openbare lagere school en de r.-k. meisjes school te Grave gesloten. MOEILIJKHEDEN IN DE KLOMPEN MAKERIJEN. Uit Tiel meldt men: De klompenmakerijen in deze streek onder vinden veel moeilijkheden door de vorst. Het hout is bevroren en daardoor ongeschikt om bewerkt te worden. De meeste zijn stopgezet. IN HET BARAKKENKAMP WAALSDORP. Naar anleiding van het bericht, als zouden in het barakkenkamp Waalsdorp een 80 man schappen bevroren ooren hebben gehad, schrijft men ons, dat het uitsluitend ging om zes lichte gevallen van beginnende bevriezing die alle reeds zonder eenige stoornis zijn ge nezen. DE ZEEVISSCHERIJ. Uit IJnmuide meldt men: Sommige stoomtreilers zijn uit zee terug gekeerd, omdat door de koude de visscherij niet kon worden uitgeoefend. De stoomtreiler Trio IJnf. 175 keerde terug, omdat de geheele bemanning lijdende was aan griep, en van enkele opvarenden de hand of vingers waren bevroren. Sommige schippers maakten melding van groote moeilijkheden door het drijfijs bij de Waddeneilanden. Het fonds voor sociale voorzieningen voor het stoomtreilervisscherijbedrijf te IJmuiden, dat bestuurd wordt door de vakvereenigingen in liet visscherij bedrijf alhier, heeft besloten in verband met het aanhouden van de strenge vorst, de uitkeering aan werklooze zeevis- schers (gehuwden en kostwinners), met 50 te verhoogen. De uitkeering is daardoor voor deze categorie op f 19,75 per week gebracht. De verhooging geldt ook voor de afgeloopen week. DE BENOEMING VAN EEN BURGE MEESTER. Uit Gorredijk schrijft men ons: De gemeente Opsterland moet een nieuwen burgemeester hebben. Daar het den gemeente raad lang niet onverschillig is, wie daarvoor aangewezen zal worden, richtte hij tot den minister van binnenlandsche zaken het ver zoek om inzage van de lijst der sollicitanten. In de gisteren gehouden raadsvergadering was nu ingekomen een brief van den minister, waarin hij den raad verwees naar den commis saris der Koningin in Friesland, daar deze de lijst van sollicitanten opmaakt en inzendt bij de voordracht. De commissaris deelde mee, dat het college van B. en W. zich er toe be paald heeft ,het verzoek van den raad over te brengen zonder motiveering. De bedoeling van den raad is evenwel duidelijk geweest, invloed te oefenen op de benoeming. Een raadsbesluit met die strekking strijdt echter, volgens den commissaris, met ons staatsrecht, zooals dat is neergelegd in art. 143, laatste lid der Grond wet, en art. 59 der Gemeentewet. Hierin staat toch, dat de benoeming van een burgemeester uitsluitend een zaak der rijksregeering is, die hierin naar eigen inzicht zal hebben te beslis sen, wat haar in het belang der gemeente het best voorkomt; van medewerking van een raad bij een burgemeestersbenoeming kan geen sprake zijn. Volgens art. 8 zijner instructie om bij elke vacature een met redenen omkieede aanbeveling van twee personen in te dienen, heeft de commissaris alleen verplichting tegen over de rijksregeering. De voorbereidingen voor een burgemeestersbenoeming dragen een zuiver ambtelijk karakter, zoodat daarover aan derden geen inlichtingen kunnen worden verstrekt. Overlegging van de lijst der sollici tanten aan den raad is dus volgens genoemd wettelijke bepalingen niet mogelijk. MASSA-ONGEVAL DAT. GOED AFLIEP. Vijftig kinderen onwel geworden in een school. AMSTERDAM, 19 Febr. Een massa-on- gevai, dat achteraf beschouwd nog goed is af geloopen, heeft gisteravond plaats gehad aan de Hugo de Groot-school, een openbare school, gelegen aan de Van Oldenbarneveldtstraat 42. Voor een aantal kinderen, ongeveer 50 in getal, werd daar een aantal lichtbeelden ver toond. De voorstelling ving aan om acht uur en zou om tien uur eindigen. Tegen den afloop van de voorstelling stond een jongetje op met de bedoeling naar de W. C. te gaan. Hij verliet de verwarmde zaal, doch toen hij, na de deur te hebben gesloten, in de koude gang liep, werd hij onwel en zakte in elkaar. Zijn afwezigheid trok de aandacht van den onderwijzer, en aan vankelijk werd gedacht, dat het jongetje ziek was geworden, doch spoedig werden verschil lende leerlingen onwel, de een na den ander vertoonde sporen van een geheimzinnige ziek te, die plotseling over hen gekomen was. Ook de persoon, die bij de lichtbeelden de verkla ring gaf, voelde zich verre van prettig en zakte ten slotte ineen. Feitelijk was geen der vijftig aanwezigen meer goed in orde. Het geval gaf een heele consternatie. Aanvankelijk werd hoewel de verschijnselen daarvan sterk af weken aan griep gedacht. De geneeskundige dienst werd gewaarschuwd en verscheen met een auto-brancard voor de school, terwijl ook een dokter van den dienst medekwam. A-llo kinderen werden daarop in. de frissche lucht gebracht en al spoedig knapte het meerendee hunner op. Een tweetal echter, die het leelijk te pakken hadden, werden per auto-brancard op advies van den medicus overgebracht naar het Wil- helmina-gasthuis, terwijl twee anderen die door bloedverwanten na afloop der voorstel ling werden opgewacht, naar huis werden ver voerd. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld, waaraan de politie te pas kwam. Het bleek, dat de rookafvoer van de kachel een defect vertoonde. Er was zoodoende een lek ontstaan, waardoor de kolendamp in het lokaal was ge drongen, en waardoor allen min of meer onwel zijn geworden ten gevolge van kolendamp vergiftiging. Dé toestand van de beide patiëntjes, die naar het gasthuis zijn gebracht, is niet levens gevaarlijk. DE GASVERGIFTIGING TE ALPHEN A/D. RIJN. Het tweede slachtoffer overleden. Het tweede slachtoffer van de gasvergifti ging te Alphen aan den Rijn, de 18-jarige mej. M. 'W., is thans overleden. Op verschillende plaatsen dezer gemeente zijn nog gevallen van lichte gasvergiftiging ge constateerd. Het personeel der gasfabriek is voortdurend in de weer om door de vorst ge sprongen gasleidingen te herstellen. DAKLOOZEN. Acht zwervers de oudste is 59 en de jong ste is 28 jaar oud hadden sedert eenigen tijd een keetje betrokken, dat op het opgespoten land van Hoboken alhier stond. Vannacht heeft de politie het achttal aangehouden, maar omdat zij allen nog eenig geld bij zich hadden, konden zij niet wegens landlooperij worden opgesloten. Kort daarna is in het keetje brand uitgebroken. Het houten loodsje is geheel af gebrand. De acht menschen zijn daardoor ge heel zonder onderdak geraakt. Een andere zwerver, een 18-jarige schippersknecht, die al sedert lang zonder werk is, heeft door de be middeling van eenige medelijdende lieden een warm maal gekergen in een logement aan den Schiedamschen dijk. De jonge man had even wel in zoo langen tijd geen warm eten meer gehad, dat zijn maag het niet meer kon ver dragen. Hij is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht moeten worden, om daar te worden behandeld. Daarna heeft de politie hem op transport gesteld naar Dussen, de plaats waar de jonge man eigenlijk thuis hoort. EEN NOODLOTTIGE FEESTRIT. Uit Rijsoord wordt ons gemeld: Eenige personen hadden gisteren op vroo- lijke wijze den middag op het ijs met autorijden rond de ijsbaan doorgebracht. Daarna hebben zij te Ridderkerk een feest bezocht. In hun ge zelschap hadden zij betrokken den reiziger T. G. den H., uit de Goudschestraat te Rotter dam, en den autohouder W. v. d. S. te Rijs oord. Om half-elf zou men met twee aufo's naar Rotterdam rijden om het feest verder voort te zetten. Maar niemand was eigenlijk meer in staat, een auto te besturen. Onder Wevershoek reed op den rijksstraatweg een der auto's, aan welker stuur W. v. d. S. zat, tegen een boomde auto werd geheel vernield, in den anderen auto werd een der vrienden onwel; hij werd een woning binnengedragen en over leed spoedig. Het was de reiziger T. G. d. H., die vermoedelijk is gestikt in den drank. Zijn lijk is geborgen in het lijkenhuis op de alge- meene begraafplaats te Ridderkerk. In den vernielden auto, die langs den straat weg lag, werden vanochtend 5 uur nog twe weg lag, werden 's ochtends 5 uur nog twee personen aangetroffen, onder wie de voorzi ter der ijsciub. De politie heeft de zaak in onderzoek. INGEZONDEN MEDEDEELING. MIJN HAR DT'S Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Kiespijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten Verklaring. Vreemdeling: „Waarom vermijdt u dien heer zoo, die zoo dringend uw gezelschap zoekt?" Inwoner: „Dat is een gevaarlijke valsche speler." Vreemdeling: „Wordt hier dan zooveel hazard gespeeld?" Inwoner: „Dat niet. Maar piano!" mnniiuiffliuuiimiffliinuiniHB

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3