Beproef de nieuwe CITROEN C 4 of C 6 en gij zult perplex staan over de schiT terende rijkwal T „Hotel-Restaurant SIMONS" Politiek rumoer op Flakkee in 1787 Nogmaals het Zieken vervoer en de Ijsgang. LOGEEREN BOERENVISMARKT 12, bij de Groote Kerk PIET SIMONS zorgt voor U Pluimveeteelt. fl 0N2E EILANDEN VAN ZATERDAG 28 FEBRUARI 1929. porti enz. het ons niet zal gelukken van het kleine overschot een auto aan te schaffen. Het komt ons voor, als Uedele ook altijd zoo'n matige winst had gemaakt, U niet met een luxe-wagen zoudt rijden. U zoudt bij den belastinginspecteur te Hel voet eens kunnen probeeren, of die het voor de helft doet. Had men bij 't boeken der Veendammer Op tijd en orde prijs gesteld, Dan had het duizenden, o, jammer! En ook niet Liebermann geveld. Centraal Administratie-Bureau voor den Landbouw. Sommelsdijk. Week-revue. Binnenland. De winter blijft nog maar altijd aanhouden en langzamerhand raken we er zoo aan ge. woon, dat we al niet anders weten of het hoort zoo. Na de felle koude van 20 graden en meer vinden we een temperatuur van 10 graden heel dragelijk en denken daarbij reeds aan den dooi, welke helaas nog maar altijd op zich laat wachten. Deze aanhoudende vorst heeft heel wat op haar geweten. Duizenden werkeloozen geraken in een meer dan belabberden toestand en ondanks de getroffen steunmaatregelen wordt er heel wat gebrek geleden. Merkwaardig is wel, dat speciaal de be volking der groote steden, direct neigingen vertoont van te gaan hamsteren, speciaal wat de brandstoffen betreft. Dit verschijnsel deed zich reeds direct voor bij het invallen der felle kou. Geruchten omtrent schaarschte der brandstoffen deden direct de ronde, waardoor bij velen de halve paniekstemming nog meer werd aangewakkerd, ondanks de geruststellen de verklaringen van handelaren, dat de voor raden voldoende waren. Dit hamsteren schept natuurlijk een kunstmatig tekort, wat oor zaak is geweest, dat er op enkele plaatsen een scherpe, wat al te scherpe, prijsverhooging op trad. Onze spoorwegen hebben het in deze vorst periode abnormaal zwaar te verantwoorden, omdat de aanvoer te water nagenoeg lam geslagen is. Alleen in de havens en enkele belangrijke waterwegen heeft men kunnen openhouden, doch het grootste gedeelte der scheepvaart ligt stil. Het aanbod van vracht goederen, de aanvragen om wagons bij de spoorwegen is zoo enorm gestegen, dat het niet mogelijk is aan deze abnormale vraag het hoofd te bieden. Er waren zelfs speciale maat regelen noodig, waarbij de aanvoer van levens middelen en brandstoffen de voorrang kregen. Voor de spoorwegen beteekent de vorst dan ook een waar goudmijntje. En dank zij de toe wijding van het personeel functioneert alles naar omstandigheden uitstekend en hebben er zich weinig vertragingen voorgedaan. De veerdiensten onzer groote rivieren heb ben vacantie, nu de overtocht van verschil lende rivieren over het ijs mogelijk is, zelfs voor geladen vrachtauto's, waarbij er helaas ook enkele door het ijs zijn gezakt. Zonder overdrijving kan er later over dezen winter geducht worden opgesneden. Dat evenwel de ijspret ook tragische gevolgen kan hebben, ondervonden eenige inwoners van Ridder kerk. Een gezelschap uit genoemde plaats besloot na genoten ijspret te Rijsoord, de pret te be sluiten met een tocht naar Rotterdam. In twee auto's werd afgereden, doch een der wagens zat al dra tegen een boom op, waarbij alle vier wielen werden vernield. De inzittenden kwamen er met builen, schrammen en schrik af. In de andere auto werd een der passagiers zoodanig onwel, dat hij onderweg moest wor den binnengedragen, alwaar hij weldra over leed. In de vernielde auto hebben een tweetal personen den nacht doorgebracht, waarvan de een de voorzitter van de ijsclub bleek te zijn. Wel een droevig en koud besluit van de ijspret. Uit IJsselmonde komt het bericht, dat de gemeenteontvanger spoorloos is verdwenen. Mogelijk onderneemt de man ook'een grooten ijstocht en heeft hij zich met het oog hierop, wel behoorlijk van reisgeld voorzien. Er zou een kasverificatie plaats hebben, doch ziekte voorwendende, wist de ontvanger dit een week uit te stellen. Ook nadien heeft hij nog ge tracht uitstel te krijgen, doch nadien heeft hij het raadzaam gevonden met bekwamen spoed te verdwijnen. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Natuurlijk heeft de plotselinge verdwijning van den gemeenteontvanger heel wat consternatie gewekt in het anders rustige plaatsje. Utrecht, de oude bisschopsstad biedt weer het gewone beeld der jaarbeursdrukte. De twintigste jaarbeurs is aangevangen en on danks de meerdere beschikbare ruimte, moest toch te spoedig het bordje „uitverkocht" wor den opgehangen. Ieder jaar groeit de jaarbeurs in omvang, neemt het aantal deelnemers toe. Deze voorjaarsbeurs, die meer op een winter- dan .een voorjaarsbeurs lijkt, zal zich onge twijfeld in een druk bezoek mogen verheugen. Aan goedkoope toegangsbewijzen zijn er reeds een 42000 in verkocht, een record dat het jongste record met 17000 overtreft. Buitenland. Vanuit alle hoeken van Europa komen nog steeds berichten binnen over de aanhouden de vorst, hevige koude, sneeuwval en talrijke ongelukken en slachtoffers. Heel Europa zit letterlijk in de kou, een gedeelte letterlijk en figuurlijk. In verschillende streken waar een plotselinge dooi inviel, gepaard gaande met hevige regens, waren de rivieren niet in staat het overtollige water langs normalen weg te spuien en hadden ernstige overstroomingen plaats, o.a. in Joegoslavië en Griekenland. Uit Spanje, het land van Primo de Rivera, komen gunstiger berichten binnen wat het weer betreft. Deze laatste beperking mag voor al niet ontbreken, want de verdere berichten welke uit Spanje komen, zijn ver van gunstig, voor de dictatuur althans. De politieke toe stand in Spanje heeft zich dermate ontwikkeld, dat Primo de Rivera zich ondanks het mildere weer, toch zoo'n beetje als in de kou gevoelt, Na de mislukte revolutiepoging der artillerie officieren, heeft Primo de Rivera zich met be kwamen spoed gehaast te verklaren, dat alle sensationeele berichten over dezen mislukten opstand, als zou de beweging over het geheele land zijn verspreid, groote leugens waren. Het betrof volgens hem slechts een plaatselijke be weging, waaraan geen verdere beteekenis mocht worden toegekend. Het aantal onte vredenen bedroeg hoogstens duizend. Nadien werden we op berichten onthaald, waarin ge sproken werd, dat Primo de Rivera duizenden telegrammen van gelukwensch met het spoe dig onderdrukken der onrust had ontvangen. De berichten maken zelfs melding van meer dan elf duizend telegrammen. Een nuchter aangelegd mensch vraagt zich dan dadelijk af, waarom er dan zoo'n drukte wordt gemaakt over iets, dat heelemaal volgens de eerste of- ficieele lezing hoegenaamd niets te beteekenen had. Hieruit volgt al direct dat Primo de Rivera, ondanks zijn capaciteiten, het in de kunst van handig liegen niet ver heeft gebracht. Zijn aolitieke scholing is óf te kort geweest, óf hij leeft niet voldoende van collega's, welke deze kunst beter verstaan, afgekeken. Een goed onderlegd staatsman moet zoo noodig ook eens handig en vooral aangenaam kunnen liegen. Zonder deze kunst is zijn uitrusting onvolledig. De latere berichten over Spanje toonen dan ook duidelijk aan, dat de toestand voor Primo de Rivera lang niet zoo gunstig is, als deze ons wel wil doen gelooven. Over het geheele land heerscht ernstige ontevredenheid, de af gekondigde strengere maatregelen, waartegen koning Alfons zich eerst aanvankelijk heeft verzet, doch daarna in heeft berust, hebben niet de gehoopte ontspanning gebracht, doch de situatie verergerd. De artillerie-officieren zijn meer verbitterd dan ooit en hebben in een telegram namens het geheele corps algeheele politieke amnestie voor de slachtoffers geëischt. Dit bewijst reeds vol doende hoe groot de ontevredenheid is en hoe sterk de oppositie zich voelt. Andere berichten vermelden, dat koning Alfons een wisseling der regeering overweegt en dat hij reeds ver schillende personen heeft aangezocht Primo de Rivera te vervangen, evenwel zonder resul taat. De liefhebberij voor dit baantje is dus niet bijster groot. Alle berichten uit Spanje staan onder een zeer strenge censuur en de cor respondenten moeten dan ook door kunst en vliegwerk hun berichten over de grens brengen. Doch uit al deze berichten blijkt duidelijk dat de toestand daar bedenkelijk wordt en dat het geenzins uitgesloten is, dat er een spoedige wijziging komt. Het dictatorschap dat al sinds geruimen tijd niet populair meer is, loopt ken nelijk op zijn laatste beenen, ook al beweert Primo de Rivera, dat hij den toestand vol komen beheerscht en dat er geen sprake kan zijn van wijken. Ondanks zijn geruststellende verklaringen en het mildere klimaat voelt hij zich ver van behaaglijk. Als we over onrust en onbehaaglijkheid wil len schrijven, dan raken we in dit overzicht niet uitgepraat. Behalve in Spanje waar het niet meer broeit, doch briest, is er deze week een aanslag gepleegd op president Comez van Venezuela, welke mislukt is en waarbij de daders zijn neergelegd, is er een samenzwe ring ontdekt in Columbia, het Zuid-Amerikaan- sche land, dat altijd nog met Paraguay over hoop ligt in verband met de incidenten van voor eenige weken, betreffende aanspraken op grondgebied en waarbij destijds ruim 20 mili tairen zijn gedood. Slechts met de grootste moeite is toen een oorlog voorkomen, doch nu beschuldigen beide partijen elkaar van troepen bewegingen in het betwiste gebied. Natuurlijk spreken deze berichten elkaar lijnrecht tegen. Wie er hier liegt, de een of de ander, óf alle twee valt van hieruit niet uit te maken. In Mexico groeit de onrust met den dag en er wordt braaf gevochten. Volgens de laatste berichten zou de tegenwoordige president, Emilio Portes Gil, gunstig gestemd zijn voor een verzoening tusschen kerk en staat. Het zal zoo langzamerhand ook tijd worden en de tegenwoordige toestand heeft reeds veel te lang geduurd, tot groote schade van het land. Over China en Rusland kunnen we zwijgen. Het zijn twee staten waar rust en orde zeer weinig bekend zijn en waar altijd woelingen plaats hebben. Achter de schermen wordt hier nog meer gestreden dan in het openbaar en dat wil heel wat zeggen. De Russen hebben Trotzki verbannen, wel ke momenteel in Turkije vertoeft. Daar schijnt het hem ook al niet erg te bevallen, want van daaruit heeft hij telegrafisch een Duitsche visum verzocht aan Loebe, den voorzitter der Duitsche Rijksdag. Er bestaat heel veel kans dat Trotski in Duitschland zal worden toe gelaten, iets wat de Duitsche communisten geenszins aangenaam zal zijn, doch de Russen nog veel minder. Onder zeer groote belangstelling hebben te Berlijn eenige communisten terecht gestaan, beschuldigd van ontvoering van den Vorwarts- redacteur in October '28, ten einde hem te be letten zijn aangekondigde rede te houden voor de radio. De lezer zal zich dit grappige geval nog wel herinneren. Alle beklaagden gaven een uitvoerig verhaal van het verloop der ge beurtenissen, af en toe onderbroken door het gelach der publieke tribune. Alie drie beklaag den hoorden drie maanden tegen zich eischen terwijl de een bovendien nog werd veroordeeld tot 20 mark boete, wegens overtreding der Wapenwet. Natuurlijk gaan de beklaagden in hooger beroep. De belangstelling van Berlijn gaat vanzelf sprekend naar Parijs, waar zoowel over de tegenwoordige, als ook over de toekomstige Michel wordt beslist, door de besprekingen der financieele experts. Dr. Schacht, de leider der Reichsbank heeft het Duitsche standpunt uit voerig uiteengezet. In zijn betoog heeft Dr. Schacht getracht aan te toohen, dat het rap port van Parker Gilbert de economische toe stand te gunstig heeft geschilderd. Hij legde er den nadruk op, dat de financieele leiders van Duitschland niet beweren, dat Duitschland niet in staat is de verplichtingen van het Dawes-plan na te komen, doch dat deze ver plichtingen een uiterst onzekeren toestand scheppen, welke zeer gevaarlijk kan worden. Duitschland, aldus Dr. Schacht, heeft na den oorlog ruim 7 milliard in het buitenland moeten leenen voor herstel zijner industrie en moet hiervoor, in verband met den hoogen rente voet, jaarlijks een milliard aan rente op brengen. Al deze geweldige bedragen kunnen slechts worden opgebracht door de export, welke wordt belemmerd door hooge buiten- landsche tarieven. De Fransche pers is natuurlijk niet al te best ingenomen met de beschouwingen van Dr. Schacht. Zij maken hem er een verwijt van dat hij de toestand te zwart beziet en door zijn pessimistische beschouwingen het crediet van Duitschland ondermijnt, waardoor het werk der commissie in gevaar kan komen. Vrees van minder te ontvangen dan altijd gehoopt is, speelt hierbij natuurlijk een zeer groote rol. Wat de heeren tot heden hebben gedaan is niets anders dan een voorloopige verkenning en zich inschieten. De eigenlijke strijd moet nog komen. Poincaré heeft in een interview verklaard dat Frankrijk bij een eventueel mislukken der besprekingen niet veel te verliezen had, aangezien het Dawesplan voldoende uitkeeringen waarborgt. Dit is inderdaad het geval, doch het is de vraag of deze voordeelen wel opwegen tegen al dejna- deelen aan een mislukking verbonden. Iedere geest van vertrouwen zou voor geruimen tijd zijn verpest. INGEZONDEN MEDEDEELING. tA£ó tfuep dnaitft: W tAUiam. i*. cfocitn. V3or.6ScÓ Zooals ik een vorige maai vertelde, was het op het eind der 18e eeuw op politiek gebied zeer rumoerig. Helaas waren de magistraats personen op Flakkee geen flinke personen, die boven de partijen stonden. Het volgende is het verhaal van den schout van Stad aan het Haringvliet, L. Alebeek. Den 15en Julij 1787 des morgens om agt uuren of daeromtrent opstaende en agter in de eetzaal komende, vond ik aldaar Jacob Warnaer, die mij berichtte dat des daags te voren in Dirksiand deerlijk had te doen ge weest met plunderen en glazen inslaan en wat meer is, dat de vlag aldaar en in Sommelsdijk en Middelharnis bereids van den toren woei, dat een bende vissers en vriesen rondreden en overal de vlaggen op de torens zetteden en dat degene die zulks niet wilde, daartoe gedwongen zouden worden. Ik zag met een verrekijker naar Sommelsdijk, Middelharnis en Dirksiand of zoo was en be vond 't zelve wel degelijk zoo te wezen; ver volgens zag ik dezelve op de Plaat, Bommel, Oude en Nieuwe Tonge bereids mede al op den toren. Des middags na de kerktijd begon 'tvolk alhier mede bereids te mompelen, met troepen bij malkander te loopen, orange te dragen, etc. Omstreeks zer uren wordt er gebeld; open gedaan zijnde zag ik een gantsen boel mans- en vrouwspersonen, alle met orange versierd voor de deur staan; een van hen, met name Teunis Sloot, zeide tegen mij: Goeden dag, mijnheer, 't welk door mij beantwoord werd met te zeggen; goeden dag, jongens, vragende wijders aan hen: wat is uw begeerde? daar bovengenoemde Teun Sloot op zeide of vroeg: Kunnen wij de vlag krijgen, die moet op den toren, waarop ik zeide: als gijlieden die wilt hebben, kunt gij deselve krijgen; vragende al verder: waar is deselve dan? daar op geant woord wierd: op 't dorpshuis, waarna ze allen naar 't dorpshuis zijn gegaan en hebben de selve gehaald en met behulp van den jongen Koster aan een sparre gebonden, vervolgens met deselve door 't dorp rondgeloopen en op den toren gezet, doch wie daaraan 't meeste geholpen heeft, kan ik niet met zekerheid bepalen, doch terwijl ze bezig waren met de selve op den toren te zetten, in de deur staand zag ik onder anderen iemand op de kerk met zijn beenen over 't ijzer staan, zonder hem te kennen, doch zulks aan de oude of jonge juffr. Overwater vragende, wierd mij gezegd: dat is Piet van Cornelis de Wijs. Na 't opzetten van de vlag, zooals gezegd is, zijn wederom eenige mans- en vrouwspersonen aan huis gekomen, onder welke gen. T. Sloot verzocht om 't vaan del, 't welk hen op vorige wijze gepermitteert, waarna zij met 't zelve mede door 't dorp rondliepen onder 't schreeuwen van orange bo ven etc. en 't zelve vervolgens uit een raam van 't dorpshuis ten toon stelden 'en lieten waaien. Wijders na zulks almede verzocht te hebben, komt eenen Johannes Ooms verzoeken om den trommel, den welke ik onder verscheiden voor wendsels afwees, als dat zulks een gantsen opschudding zou kunnen veroorzaken en men moest considereeren dat 't Zondag was, boven dien dat hij onbruikbaar was en dat de stokken weg waren, welke daarmede genoegen nam en vertrok, maar eenigen tijd daarna komt eenen Willem Koolbergen bij mij insgelijks om den trommel verzoeken, dien ik mede van de hand wees. Laatstelijk zijn deselven bij vele burgers verscheidene reizen rondgeweest om te drin ken, bij eenige van welke hen wijn werd ge schonken, koekjes gegeven enzoovoort, ook bij eenigen geld afgevorderd. Gemelde Teun Sloot vorderde van mij dat ik een orange- cocarde op mijn hoed zoude zetten, ten welken einde hij mij zeiven een lintje gaf, zeggende tegens hem, na alvorens te hebben geweigerd: zet 't dan zelve op mijn hoed. Dan zulks niet verkiezende te doen en evenwel daar op blij vende staan, hebbe 'top mijn hoed gezet; dan zoo zij wederom vertrokken waren, deede 't zelve wederom af, doch eenigen tijd weg geweest zijnde en andermaal gekomen zijnde, ging ik zonder orange naar voren; iemand van hen, zulks ziende, zeide: den donder moet orange opzetten, waarop een andere cocarde op mijn hoed zettede en hun vertoonende onder 't zeggen: is 't nu wel? Ja, dan was 't wel. Mij wierd ook gevorderd de gezondheid van den Prins te drinken, dat door mij is gedaan. Eenen van den hoop, die van mij witten wijn begeerde, en geen zoeten wijn vol gens hun smaak hebbende, gevend uit dien hoofde een flesch Suranion wijn, doch hij zeide: Wat donder, zoekt gij mij te vergeven, smeet die op de straat aan stukken. Na 't opzetten van de vlag etc. eens in 't dorpshuis gaande en bij de dienstmaagd van van den bode zittende, komt deszelfs zoon, met name L. Kool in 't zelve kamertje, die na eenige woordenwisselingen op een vrij ern- stigen toon en niet zonder passie tegen mij zeide in substantie: Mijn heer, ik verzoek dat gij uit mijn huis gaat, want ik zou niet gaarne zien dat mijn goed om uwentwille geplunderd werd, gij hebt mij deze week een onaangenaam compliment gemaakt, dan gij kunt verzekerd zijn dat ik u geen kwaad zal doen, waarop ik vertrokken ben. Des Maandags den.löen gaf ik van 'tge beurde kennis aan den stadhouder Boon per missive die expres door A. Legierse liet bren gen. Denselven Maandag eens uit zullende gaan en geen oranje op mijn hoed hebbende, zeide juffr. de weduwe Overwater tegen mijSchout, ik zoude een oranje lintje op mijn hoed zetten, want gij zult anders affronten lijden, mij tege lijk een lintje presenteerende, dat ik alsdan op mijn hoed gedaan hebbe en naar buiten gegaan ben. Op de kaai gekomen, wierd er „hem!" geroepen, omziende zag ik dat C. de Wijs, die bij den hospes in 't dorpshuis zat, 't was die mij riep; daar binnen komende, be vond ik nevens gen. de Wijs nog aldaar zitten Willem Schets en A. Binneweg, drinkende een borrel, waarvan onder 't rooken van een pijp tabak mede gebruik maakte, 't Gesprek viel over 't gebeurde van daags te voren, onder anderen zeide A. Binneweg te gelooven dat de Prins een slegten blixem was, doch geloovende dat hij door den Hertog bedorven was en zoo is die dag onder 't dragen van orange en 't schreeuwen van orange boven gepasseerd. Des achtermiddags komt de schepen A. Brul bij mij, zeggende dat 't volk begeerde te waken, quasie voor de visschers van Middelharnis of Vriesen, waarop 't gerecht convoceerde bij mij zoo die hier mochten komen te landen, waarop door mij geantwoord werd, zulks niet te ge looven en tegens den dominé, dat 't zijn zaak niet was, zich daarmede te bemoeien, waarop door den dominé gezegd wierd: mijn heer, zoo gij niet van sentiment verandert, zoude ik de burgerij adviseeren, u te arresteeren, en als dan willende vertrekken, werd mij verzocht te blijven, om te overleggen, wat te doen, zoo zij kwamen, waarop goedgevonden werd Wil lem de Boer te roepen om met dien benevens ons allen te overleggen, wat te doen bij arri- vement als voren, wordende na eenige senti menten over en weer te hebben gehoord, goed gevonden de wachthoudende manschappen te gelasten om ingevalle deselve mochten ont dekken dat een schip, hoegenaamd, voorne mens mocht zijn, alhier binnen te loopen, als dan ten spoedigste daarvan aan mij kennis te geven en vervolgens dominé Kool en de Boer om dan gezamenlijk naar 't schip toe te gaan en zoo mogelijk te effectueeren, dat die man schappen niet aan wal kwamen, maar ver trokken, zonder alhier iets uit te voeren en wel op fundament dat alles wat hier gedaan was uit loutere vrees voor de visschers en Vriezen geschied en dus om verdere onheilen te voorkomen. Doch wij van die natuur niets vernomen- en des dinsdags is alsmede nog orange gedragen en orange boven geroepen. Des Woensdags resolveerde 't gerecht, gede puteerden aan de overige gerechten jn dit eiland rond te zenden om te vernemen wat hun Ed. Achtbaren en om zooveel mogelijk „de concert" te ageeren, waarop met een parigheid goedgevonden werd des anderen daags in de N. Tonge bij elkaar te komen om te overleggen, wat te doen, waarop ik en A. Brul daar naar toe zijn geweest (zijnde van de O. Plaat niemand gecompareerd) alwaar besloten is en dadelijk geeffectueerd onder een sterke secretesse een informatoire missive aan den adv. fiscaal Luyken te zenden, vervolgens wierd door den baljuw Kolff een aanspraek ontworpen (vide dorpsresolutieboek) om dien avond om zeven uur aan de burgerij te doen, zooals geschied is, wanneer als gedeputeerden uit de burgerij bij ons kwamen Jan van Gurp en H. van Loen, zeggende dat de burgerij bereid was, 't oranje af te doen onder conditie dat wanneer morgen avond de vlag van de toren van Middelharnis niet af was, zij dan wederom zouden beginnen uit vrees in zoo'n geval voor die van Middelharnis. Des Woensdagsavonds om tien uure, bereids te bedde liggende, werd er gebeld, opengedaan zijnde werd mij door den nachtwaker die in de kamer voor mijn bed kwam, gevraagd of hij de kerk mocht openen, dat Piet de Wijs en de knecht van Willem Schets de vlag zouden afhalen, 't geen door hen gedaan is. Des Donderdags zoude C. de Wijs wederom gaarne permissie gehad hebben om de vlag weer op den toren te zetten, komende, toen ik pas uit de N. Tonge thuisgekomen was, zeggende: ik hebbe vandaag bijna moeten vechten, ze willen de vlag absoluut weder op hebben, waar is hij, vroeg hij, is ze niet aan stuk gewaaid, waarop ik zeide: zie, daar is de vlag, maar ik geef geen permissie, en de ge volgen zijn voor uw rekening, doch toen is 't opzetten achterwege gebleven. Gepasseerde Zaterdag heeft zekeren jongen in het veld, terwijl ik en A. Legierse voorbij reden oranje boven geroepen; zoo ik mij niet bedrieg is 't de jongen van L. Plokhooij, welke jongen donderdags te voren in de smidse met uitpluksel van oranje op zijn hoed geweest en dien ganschen dag 't selve gedragen. (Wordt vervolgd.) De verleden week door mij vermelde nood- regeling is door den loop der omstandigheden al achterhaald en opzij geschoven. Reeds toen was te zien, dat het vliegtuig meer en meer te hulp zou moeten komen, en heb ik de H.H. De Wilde en J. C. Nieuwenhuizen verzocht zich hiermee te willen belasten, aan welk verzoek door hen op uitnemende wijze uitvoeriug ge geven is. Maar nu intusschen gebleken is, dat het vervoer per vliegtuig van af Flakkee zeer goed mogelijk is, hebben Dr. Michël en de andere Rotterdamsche heelkundigen zich op 't standpunt gesteld, dat de zieken nu ook op deze wijze daarheen vervoerd moeten worden en zijn zij niet meer genegen hierheen te komen voor een operatie, afgezien dan wellicht van een heel bijzonder uitzonderingsgeval. De be trokken zieken zullen dus dezen nieuwen stand van zaken hebben te aanvaarden. Zij zullen dit waarschijnlijk of mogelijk iets angstigs vin den en ik moet bekennen, dat ik eerst ook niet zoo bijzonder optimistisch ten opzichte van dit r a vervoer gestemd was, wat n.l. betreft de nei- aan huis in de voorkamer, als wanneer wij ging onzer zieken, om hiervan aanstonds ge- daar toen resolveerden gelijk ook dien nachtbruik te maken. Maar nu ik tegenwoordig ge- door A. Tiebout, David van St.-Annalandt,1 weest ben,zoowel bij den eersten proeftochtvan C. Meurs en anderen is gewaakt. Dan des 't vliegtuig der K.L.M. hierheen als bij't eerste avonds omstreeks 9 uur werd ik bij A. Brul vervoer van een zieke daarmee, ben ik hier verzocht te komen; daar komende vond ik geheel anders voor komen te staan. Als men aldaar ook zitten de dominé, L. Kool, die gezien heeft, hoe prachtig de zeer bekwame benevens A. Brul en 'tgansche huisgezin zeer piloot Aler zijn vliegtuig geleidelijk en zacht verslagen waren, zeggende te hebben gehoord aan doet dalen en hoe vlot de opstijging ge- dat er zoogenaamde Vrijcoristen naar 't eiland schiedt, dan geeft dit een gevoel van groote in een marsch waren en mij hier hadde ver- veiligheid en men voelt onmiddellijk: dat is in zocht te komen om te overleggen, wat te doen, de gegeven omstandigheden zonder twijfel het aangewezen middel van vervoer. De patiënte hield zich dan ook zeer cordaat en lag even kalm in de kajuit van het vliegtuig als in de ziekenauto, naar 't mij toescheen. Daarbij komt dan het groote voordeel, dat men reeds na een kwartier in Rotterdam aankomt in plaats van na een urenlange trambootreis, verondersteld dan datjdeze toevallig den over tocht wil ondernemen, als een zieke vervoerd moet worden. Accoord, zal men misschien zeggen, maar dan 't gevaar van het viiegen? Nu, „alles kan", maar bij gunstige weersgesteldheid is aan zoo'n korte reis onder bestuur van zoo'n ervaren vlieger als de heer Aler, weinig gevaar verbonden en geheel uitgesloten is dit ook bij geen enkel in deze omstandigheden. Boven dien moet men niet vergeten, dat 't hier pa tiënten betreft, die een ziekte hebben, die voor hen reeds levensgevaar oplevert. Immers dit is de reden voor hun vervoer. En 't gevaar neemt voor hen nu juist van uur tot uur toe en men zou hen kunnen toeroepen: haast U om Uws levens wil. 't Gevaar van vervoer per vliegtuig moet voor hen dan m.i. ook als veel kleiner be schouwd worden dan dat van het laten ver loopen van een halven of heelen dag hier op 't eiland, vóór ze de operatieve hulp krijgen, die zoo dringend noodig is en waarvan men de beste resultaten mag verwachten, naarmate ze vroegtijdig wordt toegepast. 'k Heb den heer Aler gevraagd, of we er op rekenen mochten, dat hij zich geregeld be schikbaar wil stellen voor 't vervoer onzer zieken, omdat wij onwillekeurig veel vertrou wen in hem stellen en hij thans met 't landings terrein goed bekend is, waarop hij mij beves tigend antwoordde. Wanneer nu een zieke per vliegtuig vervoerd moet worden, kan men de aanvrage hiervoor richten tot mij of wellicht beter nog tot den heer De Wilde alhier, die bijna alle telephonische besprekingen met de K.L.M. gevoerd heeft en die veel vrijen tijd heeft, dien hij hieraan geheel opoffert en daar door meer thuis te treffen is dan ondergetee- kende, die door zijn praktijk veelal niet thuis is óf aan een der volgende H.H. n.l. J. C. Nieuwenhuizen, alhier, J. C. Mast te Den Bommel en Van Beek te Meiissant (teleph. 1505 Middelharnis), die met ondergeteekende 't comité voor 't behartigen van 't zieken- vervoer tijdens deze vorstperiode vormen. Nieuwe Tonge, 21 Febr. '29. Van Gelder. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertrouwen. POE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. te ROTTERDAM. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonnds worden gezonden aan Dr. B. J. C. te Hennepe, Diergaarde singel 96a Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en Blad vermelden. Khaki-Campbell-Eenden. Wat verlangen we Veeren of Eieren. We kennen dus nu de geschiedenis van het ontstaan der khaki Campbell eend en weten dat zij gefokt is uit eenden met veel wit in de veeren en wilde eenden. We zullen zien dat hierin de groote moeilijkheden der tentoon- stellingsfokkers schuilen. Aan den anderen kant heeft deze eend het geluk gehad dat de tentoonstellingsliefhebbers haar niet opgemerkt hadden en haar daarom met rust lieten. Slechts een paar vrienden van mevrouw Campbell kenden deze eend en legden zich er op toe haar kenmerkende eigenschappen te verbeteren, n.l. hooge pro ductie, fijn vleesch, flink weerstandsvermogen. Zoo fokt een goede kennis van mij, Oscar Brown ze al van hun ontstaan af, ze steeds zonder zwemwater of winterhokken houden de. Oscar Brown is ook de man geweest die ze later populair gemaakt heeft door zijn ge schriften. Toen echter de officieele legwedstrijden be gonnen was het uit met de stille bescheidenheid der Campbell eenden. Reeds op den eersten wedstrijd in Bentley, toen nog georganiseerd door de Geat Eastern Spoorwegmaatschappij, versloegen zij met stukken alle andere eenden soorten en vielen ze natuurlijk plotseling in aller aandacht. Direct greep de tentoonstel- lings-fokker dit nieuwe soort dankbaar aan en nu kwam de eisch er bij, dat ze naast goede nuteigenschappen ook nog mooi in de veeren moesten zijn. In 1922 verschenen zij voor het eerst officieel voor het publiek op de groote Olympiade show en werd bewezen dat deze uitstekende bedrijfseend ook een mooi uiter lijk had, zij het dan ook met een bescheiden ie f1 v; ee tol di „ll g£ dc kl kl hi 11 ge D ve b£ be ve he id fo zij dc zij Zc op Ca ge m ee de fo' na op no me ze: he Is in scl Er te hol do. ArrjS mi; sch prl te vam He om bei kei we fote- vlo bee ren kat ma eer wa gcf sch ron sch Bri mo me we mo ter bef he! set bril brc W: on vil gcl| grc kei ied fl ma ten» die derl I wa hen lacl de i aai gel str all

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2