DE IJSGANG. Plaatselijk Nieuws. Winterhanden Wi ntervoeten Schrale Lippen Ruwe Huid Voor huis en hof. Marktberichten. Gemengd Nieuws. Flakkee een dag ge ïsoleerd geweest. Het Bestuur der Vereeniging Goeree en teiflakkeesch Belang heeft telegrafisch aan in Minister van Waterstaat verzocht, de T. M te verzoeken een ysbreker in den enst te leggen, opdat een meer geregelder rkeer van de boot varende tusschen Helle- letsluis en Middelharniskan plaatshebben. Evenals vorige week is het ook thans nog bben om de verbinding met ons eiland stand te houden. Kregen wij de vorige ik nog steeds twee diensten van de boot ar dag, Zaterdag was het de Minister van >r Sleyden niet mogelijk Middelharnis te ireiken en waren we dus geïsoleerd zooals iovele eilanden in het Noorden reeds vele agen zijn. Onze lezers zullen het blad van Zaterdag in ook wel eerst Maandag of Dinsdag ge ld hebben, daar de post voor de overzijde irst Zondagmorgen het eerat na Vrijdag- iddag overging. Zondag bij gunstig tij is boot weer aangekomen. Voorloopig kan boot alleen op het t(j varen en vertrekt gen het einde van den vloed van Helle- ietsluis en keert met het begin van de eb eer terug Op het Haringvliet zitten geweldige jjs- assa's Deze lokten Zaterdag en Zondag an ook vele menschen naar het havenhoofd, idanks de snijdende koude. Ook zal bij de abonné's aan de overzijde an het Haringvliet, dit blad wel niet op jn gewonen tijd door de post bezorgd zijn, irstens omdat wy door de nieuwe maat- gelen van de posterijen onze post van akkee ook veel later krijgen, en tweedens: ij natuurlijk niet weten, wanneer de cou- .nten worden verzonden. Zondag had nog een zieke uit den Bommel aar Rotterdam vervoerd moeten worden m een operatie te ondergaan. De kapitein an de boot durfde echter geen uur meer wachten, daar hij anders vreesde Helle- oetsluis niet meer te bereiken. Toen is (tracht een vliegtuig van de K. L. M. te rijgen om den patient naar Rotterdam te ervoeren Daartoe streek Maandagmorgen 45 uur nabij 't Sas van Dirksland een vlieg- ïig neer. Daar de boot ook gelijktijdig aan- wam, gaf de patient aan het vervoer per ot de voorkeur. Da piloot heeft daarop de mgeving eens bekeken teneinde by even- reele volgende gelegenheden beter georiën- erd te zijn en is daarop om 10.15 uur weer (gestegen naar de Waalhaven. De vereenigingen van S.B.Z. op Plakkee ibben Maandag een vergadering gehouden, aar besloten is in noodgevallen gebruik te raken van de K.L.M. voor het ziekenver- oer. De eventueels regelingen die daarvoor maken zijn, zijn opgedragen aan de hee- n Mast van den Bommel, De Wilde en r. van Gelder uit Nieuwe Tonge.Inspoed- vallen kan men zich met een van deze (eren daarvoor in verbinding stellen, die in voor de verdere regeling zullen zorg agen. Armenbedeelingen. Van vele gemeenten bereikten ons he chten dat aan behoeftigen extra uitkee- ngen in geld of kolen zijn gedaan. Door den Directeur der directe belastingen, iz. te Rotterdam, is namens den Minister an Financien, het Algemeen Entrepot aan et Entrepotdok aan de Stieltjesstraat te otterdam, ter uitvoering van artikel 5 der Vet tot verlaging van den gedistilleerd ac- jns van 7 Februari 1929 (Staatsblad No 37), angewezen als pubiek entrepot voor den jslag van gedistilleerd afkomstig uit de ge- leenten Middelharnis, SommeJsdijk, Diris- nd, Melissant, Herkingen, Ouddorp, Stellec- am, Goedereede, Oude Tonge, Nieuwe Tonge, ad aan 't Haringvliet, den Bommel en oltgensplaat. Vorenbedoeld entrepot is voor het bezor- m van het gedistilleerd geopend van 20 ut en met 26 Februari 1929 op eiken werk- ag, behalve des Zaterdags, van des voor- iddags 9 tot 12 uur en van des namiddags tot 5 uur en des Zaterdags van des voor- iiddags 9 tot 12 uur, en voor het terughalen an het gedistilleerd van I tot en met 7 Maart 929 op eiken werkdag, behalve des Zater- ags, van des voormiddags 9 tot 12 uur en an des namiddags van 2 tot 5 uur, en des aterdags van des voormiddags 9 tot 12 uur. MIDDELHANKIS. Zaterdagmiddag had de ler D. Zaaijer met het uitglijden het onge- tk te vallen en daarby een pols te breken. De uitslag van den Vrydagavond ge- ouden inzet van huizen, schuren en erven oor de erfgenamen van wijlen mej. de wed. Driesse is als volgt Koop 1: Huis, schuur en erf aan den Kerk- ng, laatst bewoond door de wed. B. Driesse, oor D. Yroegindeweij Jz. op 3650. Koop 2i Huis, schuur en erf aan den Kerk ng, verhuurd aan en bewoond door J. riesse Bz., door denzelfden op 2350. Ten huize van dhr. J. G. E. Auperlee i de Eendrachtsstraat ont3tond Zaterdag- jiddag een schoorsteenbrand, die zich in et begin ernstig liet aanzien. Met zand en Dut wist men echter den brand spoedig te lusscbea. ONZE EILANDEN YAN WOENSDAG 20 FEBRUARI 192 9. INGEZONDEN MEDEDEELING. Doos3Q-60-90ct.Tube 80ct. BijApoth en Drogisten. IJssport. Vrijdagmiddag heeft op „de Vliegers" een hardrijderij op schaatsen plaats gehad, waarvan de uitslag is: le prijs D. de Baan, een barometer2e prys A. J. van Donge, een vulpen; 8e pr^jsJ.Pee man, een armbandhorloge; 4eprijsH Groe nendijk, 5 gulden. As Woensdagavond 6.80 uur hoopt voor de Geref. Gemeente op te treden ds. R Kok uit Gouda. By de Maandag gehouden stemming voor boekhouder bij het Onderling Begrafe nisfonds werden uitgebracht 528 stemmen. Blanco 2 Van onwaarde. 6 Geldige 52o stemmen Hiervan verkregen: G. v. Eek Az. 24; Jb. v. d. Hoek 14; A. Hollaar 6; Jb. Jordaan6; Jb Koote 19; Fr. Koote 28; A. Krygsman 71; P. Langbroek 11; Jb. Oosterling 4; A. Springvloed 14; S. v. d. Valk 148; J. Ver maas 64; Jn. Verolme 47; KI. Vroegindewey 32; L. Vroegindewetj 33; F v. Zetten 4. Volstrekte meerderheid 261. Herstemming tusschen A. Krijgsman en S. v. d. Valk. Centrale Veiling voor Goeree Overflakkee te Middelharnis. Veiling van Vrydag 15 Februari 1929. Sinaasappels ƒ2,01 per lOOstuks. Spruiten 10,— tot 18,— per 100 K.G. Boter, Kaas en Eieren. Kippeneieren 50-51 kg. 7,20 tot 7,30 id. 59-61 8,- 8,15 id.(bruin)60-61 8,45 Per 100 stuks. Kaas (komijne) 0,40 tot 0,42 per pond. Kaas (volvet) 0,60 tot 0,65 per pond. Boter 1,12 tot 1,22 per pond. SOMMELSDIJK. De preekbeurt van ds. F. van den Kieboom op Zondag 24 Febr. a.s. zal wegens ijsgang niet doorgaan. IJs en weder dienende zal op 4 Maart a.s. ds. C. Brinkerink van Oostvoorne voor de Vryz. Herv. optreden. Niettegenstaande het vriezend weer wer den de vorige week nog uien gekocht en geleverd voor ƒ7,— per H L. welke over het Sas van Middelharnis direct per stoomboot naar Eageland werden vervoerd. Door de IJsclub alhier werden op de z.g. Wildermanskreek verschillende wedstrij den gehouden op priksleden en schaatsen. Verschillende prijzen waren beschikbaar ge steld, o.a. spek en steenkolen enz. Des avonds werd de ijsbaan ook verlicht. DIRKSLAND. Maandagmorgen te half tien daal de een vliegtuig der K. L. M. op het gors bij het Sas om een zieke te vervoeren naar Rotterdam, omdat de overtocht per boot te onzeker was. De patiënt wilde echter liever per boot gaan en moest het vliegtuig zonder patiënt terugkeeren. Uit bovenstaande blijkt dus, dat zelfs bij ge stremd verkeer toch de mogelijkheid bestaat de zieken te kunnen helpen, zelfs in minder tijd dan het bij normale omstandigheden mogelijk is. Het vliegtuig was n.l. kwart over negen van Waal haven opgestegen, arriveerde half tien op het landingsterrein en, als de patiënt had mee gegaan, had deze reeds te 10 uur in het ziekenhuis kunnen zijn. De geheele organisatie van dit spoedgeval was in handen van Dr. v. Gelder van N.-Tonge, die, als altijd, paraat is als het geldt hulp te bieden bij vervoer der zieken naar Rotterdam. De piloot was zeer tevreden over het landings terrein, hoewel het bij Westen- en Zuidenwind on geschikt zou zijn. Dr. v. Gelder zal nu trachten een beter geschikt terrein te vinden. Natuurlijk waren vele nieuwsgierigen bij de landing aanwezig. Het fanfarecorps „Amicitia" gaf, onder lei ding van den heer v. Donge jl. Dinsdag- en Donder dagavond voor meer dan een volle zaal een concert in het Gymnastieklokaal der Openb. school. Het in de pauze opgevoerde tooneelstuk had groot succes door de buitengewoon goede vertol king en het prachtig decor wat door den schilder Joh. Grevenstuk was vervaardigd. De muziek nummers werden allen zeer goed uitgevoerd, wat bleek uit het applaus dat het corps ten deel viel. Zaterdag was het weer eens, sinds jaren ge leden, mogelijk dat de ijsclub een baan kon maken op de Haven. Hiervan werd door ongeloofelijk velen gebruik gemaakt en het was daarom een keurig gezicht vanaf de hooge dijken het ijs vermaak gade te slaan. De kolenschaarschte is in deze gemeente ook van dien aard, dat de Coöperatieve Kolenbond slechts een halve H.L. per week aan hare leden kan afgeven. HERKINGEN. De gelegenheid om des Zon dags brieven, enz. af te halen op het post kantoor alhier is thans gewijzigd en gewor den des namiddags van 12.45-13 uur. De verkoop van zitplaatsen in de Herv. Kerk zal thans plaats hebben op a.s. Zater dagmiddag om 2 uur. Naar we vernemen is door P. Snijder en A. Huizer alhier van den landbouwer Ta- nis een stuk tuingrond gekocht om te die nen voor bouwgrond. J.l. Zaterdagmiddag had J. van Oost ende het geluk een wilde zwaan of een z.g. Deen te vangen welke hij voor eenflinken prys van de hand wist te doen. Wy brengen in herinnering, dat de ar beiders, die in Herkingen wonen en of wer ken, hun rentekaarten en renteboekjes moe ten inleveren bij den Raad van Arbeid te Brielle vóór 27 Februari 1929. STELLENDAM. Door de diaconie der Ned. Herv. kerk alhier werd aan verschillende arme ge zinnen gratis een warm maal erwtensoep verstrekt Van de erven F. de Geus alhier is de blazer schuit S L 50 ondershands overgegaan aan M. Troost. Wy brengen in herinnering, dat de ar beiders, die in Stellendam wonen en of wer ken, hun rentekaarten en renteboekjes moe ten inleveren by den Raad van Arbeid te Brielle vóór 2 Maart 1929. GOEDEREEDE. Uitslag van den Wedstrijd op schaatsen gehouden Zaterdag 16 Febr. Hardrijden met hindernissen: le prijs: K. Timmer 7,50.2e pr.: K. Hakkenbrak 6,3e pr.: Jb. Tanis 4,4e pr.: W. Neele 2,5e pr.: P. Troost 1,50. 6e pr. C. Lokker: 1, In de afgeloopen week zijn hier 13 werk- loozen ingeschreven. Donderdagavond a.s. hoopt in de Ned. Herv. kerk op te treden de heer W. Bouman van Stellen dam. OURDORP. Op de gehouden vergadering van de IJsclub werd als bestuurslid gekozen de heer P. Grinwis Pz, tot commissarissen van toezicht de heeren Klaas v. Dam en Jan Bezuijen Jz. Ook werd besloten om aan de eigenaars van de Middelduinen te vragen een stuk grond af te staan om daar een ijsbaan te maken. NIEUWE TONGE. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier is een beroep uitgebracht op ds. Leenmans uit Delft. In de afgeloopen week zijn alhier vervoerd 1000 balen uien. Vrijdagmiddag botsten op den Zuidijk alhier de vracht auto van J. V. en een bestelauto van C. H. tegen elkaar met het gevolg, dat beide wagens werden beschadigd. De assurantie dekt de schade. Tijdens de vorst worden dagelijks uien van hier vervoerd. Hoewel het moeilijk valt de uien- putten met bijlen te openen, maken de prijzen het noodzakelijk tot aflevering over te gaan. De heer C. Pape alhier heeft vanaf heden ont slag aangevraagd als Voorzitter van de Dorps- vereeniging. Wegens vertrek van dhr. van Rumpt naar Herkingen, zullen alhier een tweetal hulppost boden worden aangesteld. OUDE TONGE. Ten huize van 'dhr. L. Kieviets, ontstond begin van brand. Met eenige emmers water wist men echter spoedig erger te voor komen. De uitslag van de gehouden wedstrijden in hard- en ringrijden is als volgt: Hardrijden: le prijs: P. Beijer 1 paar schaatsen. 2e pr.: P. J. Breeman, kistje sigaren; 3e pr.: P. den Rooijen, handschoenen; 4e pr.: J. B. Vogel, flesch eau de Cologne. Ringrijden: le pr.: C. Hartog Jz., schaatsen; 2e pr. J. Abresch, kistje sigaren; 3e pr. K. Les, handschoenen; 4e pr. Jac. Buijs, flesch portwijn; 5e pr. P. van Eek Sz., damesportemonnaie; 6e pr.: J. F. Worrell, tabakspijp. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De coöpe ratieve Boerenleenbank alhier zal haarjaar- ïyksche algemeene vergadering houden op Donderdag 28 Febr. a.s. De leden der N. V. Kolenbond hebben in overleg met het bestuur besloten tot lij quidatie over te gaan. Bij het schaatsenryden kwam L. Hui zer Jzn. zoodanig met zijn hoofd op het ijs te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dokter constateerde hersenschudding. CORRESPONDENTIE. Aan den Heer P. BISSCHOP. DEN BOMMEL. Zooals U wel in dit blad zult lezen, zijn de maatregelen, in Uw schryven bedoeld, reeds genomen. De vereenigingen S B. Z. zijn in deze ook weer zeer actief geweest. Red. Kurgurlijke stand SOMMELSDIJK. Geboren! Leentje, dochter van Stefanus Hartensveld en Leentje van der Weide. Overleden: Anna Oatherina, Jacobs 69jr eehtgen van Cornelis Buijs. BRIELLE, van 8-14 Febr. Geboren: Neeltje, d. v. L. Mol en T. Wage- veld. Gehuwd: A. v. d. Zee en D. Lievaart. Overleden! Ingetje v. d. Steen, 86 j. wed. van J. de Bruyn Johanna Goudswaard, 74 j. wed. van J. de Kievit. VERKOOPINGEN. Op DONDERDAG, 21 Februari 1920, bij In. zet in bet Café Smits, op DONDERDAG- 28 Februari 1929, bij Afslag in het Caié Peekstok, beiden te Stad aan 't Harinvliet telkens des nam. 3 uur, ten verzoeke van den Heer M. den Boer Mz, te Middelharnis van 4 91.50 Hectare (10 gem. 211 roeden Voornscbe maat) BOUWLAND in den pol der Oostende te Oude Tonge in 5 perceelen en combinatiën. Notaris VAN BUUREN. Op VRIJDAG 15 Februari 1929 by Inzet en op VRIJDAG 22 Februari 1929 bij Af slag, telkens des avonds 7 uur, in het Hotel Meyer te Middelharnis, ten verzoeke van de Erven Mej. Wed. B. Driesse van twee huizen met schuren en erf aan den Ring te Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op DONDERDAG, 28 Februari 1929 by In zet in het Café Peekstok. Op DONDER DAG, 7 Maart 1929 by Afslag in het Café Smits, beiden te Stad aan 't Haringvliet, des nam. 3J uur het steenkolenerf met schuur te Stad aan 't Haringvliet en Op DONDERDAG 7 Maart 1929, na voorschre ven afslag: den inventaris op voormeld erf. Ten verzoeke van de Coöperatieve Kolenbond, aldaar. Notaris VAN BUUREN. Op WOENSDAG, 27 Februari 1929, dervm. 10 uur: 4 paarden, 36 stuks hoornvee, 4 loopvarkens en landbouwgereedschap. Ten verzoeke van den Heer W. J. van Dis. Lieve Vrouwepolder Middelharnis. Notaris VAN BUUREN. Op DONDERDAG 28 Febr. 1929 des voor middag 9 uur ten verzoeke van den heer Jacob Verolme Johsz. aan Visscbersdijk te Middelharnis, van 2 paarden, 16 stuks hoornvee, landbouwwerktuigen en melk- gereedschap. Notaris VAN BUUREN. In den Bloementuin. Bemesting. Langzamerhand ontwaken de planten in onzen tuin weer uit haar winterslaap. En even als enkele dieren, die zich de weelde of nood zaak van een winterslaap permitteeren en die vermagerd en hongerig ontwaken, zoo heb ben ook onze planten na een periode van rust, behoefte aan voedsel. Is de bodem in het na jaar niet of onvoldoende bemest, dan dient de bemesting zoo spoedig mogelijk te geschieden. De bemesting van een bloementuintje laat helaas nog maar al te vaak heel wat te wen- schen over. Eenige heesters worden geplant, bij het planten wordt eenige mest toegediend en dan worden ze aan hun lot overgelaten. Doen ze het dan niet te best, dan ligt de schuld aan den kweeker, aan de grond of aan welke oorzaak ook, doch nimmer aan eigen nalatig heid. Zoo gaat het eveneens heel vaak met bloemperken. Jaar in jaar uit wordt er ge zaaid, doch van een volledige bemesting is geen sprake. Dat bouw en weiland wordt bemest, dat vindt iedereen natuurlijk, terwijl ook de groententuin in gunstiger conditie verkeert. Er wordt eenvoudig te weinig bij nagedacht en zoolang de bodem niet geheel uitgeput is, komt er altijd wat van terecht. Tijdens een excursie voor eenige jaren, kwamen we langs een aardappelveld, dat er erg schraal en ar moedig uitzag. In de nabijheid bevond zich een groote kunstmestloods van een handelaar, wat een der deelnemers de opmerking ontlokte „Die aardappels wijzen allemaal met hun kopjes naar de loods." Indien dit laatste wer kelijk mogelijk zou zijn, dan ben ik overtuigd, dat er heel wat bloemen en heesters eveneens naar zoo'n loods zouden wijzen, bij wijze van een stil en veelzeggend protest. En juist de kunstmest heeft het geheele bemestingsvraagstuk zoo buitengewoon ver gemakkelijkt en vereenvoudigd, dat de moeiten tot een minimum zijn teruggebracht. Ook de kosten behoeven niet af te schrikken en boven dien is het dan beter geen bloemen te houden, als om deze redenen van een volledige bemes ting wordt afgezien. Voortdurende aanwending van kunstmest is natuurlijk ongewenscht, omdat kunstmest ver schillende eigenschappen mist, welke voor den groei der planten van groot belang zijn. Het is duidelijk dat hierbij de grondsoort ook een groote rol speelt. Het groote voordeel van kunstmest is even wel, dat dit zich precies laat uitrekenen, het geen bij de stal- en koemest onmogelijk is. Bovendien gaat het bemesten met kunstmest veel vlugger, hetgeen een niet gering voordeel is en tevens missen we de onaangename geur tjes, welke onherroepelijk aan de stal- en koe mest zijn verbonden. Wat de bemesting der frambozen en andere bessen betreft, ook deze worden maar al te vaak stiefmoederlijk behandeld. Geven wij hier een bemesting met stalmest, beer of andere ruige mest, dan verdient het aanbeveling, eerst liet onkruid onder en tusschen de struiken te verdelgen. De mest kan dan door ondiep spitten of onderharken worden aangebracht. Waar frambozen en bessen zoo ondiep wortelen dient men hierbij te waken voor wortelbe schadiging, vooral in liet voorjaar. Daarom is liet beter een bemesting met ruige mest in het najaar aan te brengen en in het voorjaar kunst mest te geven. Ze hebben natuurlijk een volledige bemes ting noodig, bestaande uit stikstof, kali, phosphor en kalk, doch zijn overigens niet kieskeurig. De kosten en moeiten worden ruimschoots beloond en hoofdbrekende be rekeningen zijn niet noodig. Ieder vakkundig handelaar is wel in staat aan te geven, hoeveel en wat we noodig hebben. Klachten over te weinig of te kleine bessen zullen dan meteen verdwijnen. Met goede voornemens alleen ko men we er echter niet, alleen door de daad en ook hier geldt het gevleugelde gezegde: „Haast je als je tijd hebt, dan heb je tijd als je haast hebt." VEE EN PAARDEN. ROTTERDAM, 18 Februari. Ter veemarkt'wa ren heden aangevoerd: 308 vette runderen, 194 vette kalveren, 172 schapen of lammeren en 1108 varkens. Prijzen per kilo: koeien 2833 ct., 4246 ct., 5052 ct.; ossen 38 ct., 4245 ct., 4750 ct.; kalveren 6065 ct., 7075 ct., 82£ tot 87£ ct.; schapen 3035 ct.; lammeren 2228 per stuk; varkens 35 tot 36 cents. De aanvoer van koeien en ossen was matig. De handel was tamelijk en in de prijzen was weinig verandering. Eerfcabeste koe ging nog tot 2 cent boven noteering. Stieren weinig aangevoerd, zoodat heden geen noteering. Vette kalveren waren flink aangevoerd. De han del was lui en de prijzen waren over de geheele lijn iets lager. Een puik best kalf ging nog tot 5 cent boven noteering. Schapen en lammeren met kleinen aanvoer en stuggen handel. De oude prijzen konden nog be dongen worden. De aanvoer van varkens was ruim. De handel was traag en de prijzen bleven op dezelfde hoogte. Varkens beneden 100 K.G. gingen nog iets boven noteering. GROENTEN, FRUIT EN AARDAPPELEN. ROTTERDAM, 18 Februari. Heden waren dt prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche eigen heimers 3,253,75. Zeeuwsche blauwe 4,25 4,75. Zeeuwsche bonte 4,254,75, poters 4, tot 4,25. AMSTERDAM, 18 Februari. Aardappelmarkt. Zeeuwsche blauwe 56, eigenheimers 33,50, bravo's 2,504,50. Aanvoer 1 lading van 280 H.L. BOTER, KAAS EN EIEREN. APELDOORN, 18 Februari. Eieren. Aanvoer 50.000 stuks. Prijzen van 8 tot 10, middel- markt 9,50 de 100 stuks. Handel vlug. ROERMOND, 18 Februari. Eiermijn. Aanvoer 2.500.000 stuks. Kippeneieren 8,5010,50, idem klein 7,508,50; eendeneieren 7,90—8,80. TIEL, 18 Februari. Aanvoer 47 K.G. boter, prijs 2—2,20 per K.G. Voorts 80.000 eieren, prijs 8,509,50 per 100. GRANEN, ENZ., MEEL EN OLIËN. ROTTERDAM, 18 Febr. Buitenl. granen. (Be richt van de makelaars Hagenbeek Van der Schalk. Stemming kalm. Rogge Western 2 Golf disp. 12,75, 74 kos. Donau disp. 12,15, 73 kos. La Plata disp. 12,40. Gerst Amer. 2 disp. 198. Can. 3 gerst disp. 225, id. 4 disp. 221, Donau- gerst 63 kos. ƒ217, La Plata 63 kos. 217. Haver Can. 3 disp. 12, 5| Pom. disp. 11,25. 51 kos. La Plata 10,15. Mais per 2000 K.G. Amerikaan- sche mixed No. 2 disp. 234, No. 3 disp. 233, No. 3 aangekomen 222. 3 witte platte Z.A. disp. 233, gele La Plata disp. 239/238. Zevenmaal getrouwd. Te Portsmouth is op 81-jarigen leeftyd Jane Rebecca Whall overleden, die toen zy 74 jaar was met haar zevenden man getrouwd was. Zy was nooit lang weduwe geweest en was in elf jaar drie keer getrouwd. Een keer toen zy bij het leven van haar zesden man als getuige voor den rechter moest verschynen had zy al haar trouwringen aan haar vingers Maar gewooniyk droeg zy die aan een ket ting om haar hals. UITSTEL VAN EXECUTIE. De trein van den beul was ingesneeuwd. Te Zagreb heeft de koude nog een ongewoon gevolg gehad. Vier bandieten, die door de rechtbank ter dood waren veroordeeld en moesten worden geëxecuteerd, zagen hun terechtstelling opgeschort, omdatde beul, die uit Serajevo moest komen, niet was gearri veerd, doordien de trein, waarmee hij reisde, in de sneeuw was blijven steken. GEESJE WOUDSTRA BIJ OPBOD AAN GEZOCHT. JOURE, 17 Febr. De 17-jarige hardrijdster Geeske Woudstra te Doniaga deed dit seizoen aan 20 hardrijderijen mede, waarbij zij in 18 wed strijden den eersten prijs won. In geld won zij reeds een bedrag van 1380 gld., bovendien te Leeuwarden een zilveren medaille van H. M. de Koningin, te Onderdendam een gouden collier, te Sneek, Enkhuizen ook zilveren mdeailles met het stadswapen, te Leek de traditioneele zilveren Leekstertak. Aan een verslaggever vertelde zij dat haar zwaarste ritten die tegen mevr. De Jong te Huizen, Janna v. d. Meulen te Grouw en Froukje Pijper te Winschoten geweest waren. Alle prijzen heeft Geesje gewonnen op een paar zeer oude schaatsen, die reeds in het bezit van haar grootvader waren. Op andere schaatsen is ze niet thuis. Wat in het jongste seizoen te Grijpskerk bleek. Zij had een der oude schaatsen verloren, reed op een paar andere en kon het niet verder dan tot den tweeden prijs brengen. Gelukkig voor haar werd de verloren schaats later teruggevonden en gebruikt ze die nog altijd op de wedstrijden. Een schaatsenfabrikant in Friesland bood haar, na haar eerste overwinningen, een paar schaatsen aan, maar zij heeft ze nog niet op een kamp ge bruikt, omdat zij zich er niet zoo goed op vertrouwt als op de oudjes. Zij deelde ook een treffend staaltje mede hoe ijsclubs tegen elkander opboden om haar toch op den wedstrijd te krijgen. Op de hardrijderij te Groningen kreeg zij een telegram van de ijsclub te Scheemda, om daar den volgenden Zondag te I komen rijden. De prijs was 120 gulden. Even daar na vervoegde zich het bestuur van de ijsclub te Winschoten bij Geesje, met de uitnoodiging op Zondag daar te komen rijden. De prijs was daar ook 120 gulden. Geesje antwoordde dat Scheemda haar het eerst gevraagd had enWinschoten verhoogde daarna den prijs tot 150 gulden. Toen Scheemda dit hoorde bracht deze het bedrag op 200 gulden en.Geesje, als het ware bij opbod verkocht verscheen te Scheemda aan den start en won den eersten prijs. Dat het bijna alle dagen hardrijden inspanning kost ligt voor de hand. Geesje is in dit seizoen 6 pond lichter geworden, doch zij gevoelt zich daar door in beter conditie, dan toen zij met het hard rijden op 8 Januari j.l. te Wartena begon. GAS-VERSTIKKING TE ALPHEN. ALPHEN a. d. RIJN, 18 Febr. Alhier heeft zich een ernstig geval van gasverstikking voor gedaan, waaraan een der slachtoffers inmiddels reeds is bezweken. Toen de eigenaar van den korenmolen „De Eendracht", de heer W., gistermorgen ontwaakte, gevoelde hij en zijn eveneens op de bovenverdie ping slapende zoon, zich zeer onwel. De woning bleek geheel met gas gevuld te zijn. In de beneden kamer vond men de vrouw des huizes en de 18- jarige dochter bewusteloos te bed liggen. Den ge- heelen Zondag zijn twee doctoren bezig geweest met zuurstofapparaten de levensgeesten weer op te wekken. Hedennacht is de vrouw echter over leden, terwijl de dochter nog steeds buiten bewust zijn is. Haar toestand is zorgwekkend. Het blijkt thans, dat de ondergrondsche gasleiding reeds enkele weken lek was. Nu het gas door den diep- bevroren grond geen afvoer vindt, heeft het zich blijkbaar binnenshuis een uitweg gezocht met bovenvermeld noodlottig gevolg. JONGEN BIJ DELFT DOOR EEN TREIN GEGREPEN. DELFT, 18 Febr. Hedenmiddag had op den onbewaakten overweg aan ,;Het Haantje" nabij deze stad een ongeluk met doodelijken afloop plaats. De 14-jarige zoon van den kolenhandelaar De Jong, wonende aan de Gasthuislaan, passeerde omstreeks kwart voor vijf genoemden overweg. Hij droeg een zak kolen op den rug en had doordat hij in gebukte houding liep vermoedelijk niet ge merkt, dat uit de richting Den Haag een electrische trein naderde. De jongen werd door den moto - wagen gegrepen en met het hoofd tegen een paal geslingerd, waardoor de schedel werd verbrijzeld. De dood trad onmiddellijk in. De vader van den jongen was bij het ongeluk tegenwoordig. Het lijk is met den auto van de Delftsche politie naar de ouderlijke woning overgebracht. ZUIGELING GESTIKT IN ZIJN BEDJE GEVONDEN. Door zorgzame ouders te goed toegedekt. SCHOONHOVEN, 18 Febr. De ouders van een tien maanden ouden zuigeling te Streefkerk aan de Lek, deden gistermorgen bij het ontwaken de droeve ontdekking, dat het kind in zijn bedje gestikt was. Met het oog op de hevige koude had den de bezorgde ouders den kleine zooveel mogelijk toegedekt en nog een extra dek gegeven. De dekentjes waren over het kind heengegaan met het voormelde treurige gevolg. GEVAL VAN GASVERGIFTIGING TE PIETERSBURUM (FR.) Familie van vier personen bewusteloos gevonden. LEEUWARDEN, 18 Febr. Inwoners van Pietersburum bij Leeuwarden viel het Zaterdag morgen op, dat het zoo lang stil bleef in de woning van de familie Boeyenga, zoodat zij onraad ver moedden. Toen zij naar binnen waren gegaan, vonden zij den heer Boeyenga, diens vrouw, kind en commensaal F. de Bruin bewusteloos te bed. In allerijl werd geneeskundige hulp ontboden. Na veel moeite slaagde men er in allen weer bij te brengen. De familie wat bewusteloos geworden door uitstroomend gas, doordat een gasleiding onder den grond vlak bij de woning was gesprongen onder den grond vlak bij de woning, was ge sprongen. In de woning zelf was geen gasleiding aanwezig. De patiënten maken het thans wel. IJSELMONDE'S ONTVANGER VOORT VLUCHTIG. IJSELMONDE, 18 Febr. Er is heden alhier beslag gelegd op de boeken van den gemeente ontvanger, tevens administrateur van de drink watervoorziening, C. G. N., die voortvluchtig is. Men vermoedt fraude. De raad is hedenavond in spoed-vergadering ijbeengeroepen. Als punt van behandeling wordt o.a. genoemd: schorsing van den ontvanger. AUTO'S OVER DEN IJSEL BIJ DIEREN. DIEREN, 18 Febr. - In de afgeloopen week kon men ook hier te voet den toege- vroren IJsel oversteken. Gisteren was het zelfs mogelyk met auto's en andere voer tuigen over de rivier te ryden, waarvan, zooals te begrijpen is, druk gebruik gemaakt werd. AUTO,S OVER DE WAAL BIJ NIJMEGEN. NIJMEGEN, 18 Febr. Gistermorgen hebben de eerste vracht- en personenauto's den overtocht over de dichtgevroren rivier gewaagd. Het voetverkeer was den geheelen dag buitengewoon druk. ZEVENTIG GRADEN ONDER NUL TE JAKOETSK. Vijfentwintig personen doodgevroren, KOWNO, 18 Febr. Naar uit Moskou gemeld wordt, is de thermometer te Jakoetsk tot 70 graden onder nul gedaald. Volgens officieels berichten zijn 25 personen dood gevroren. Onderscheid. Man: „Al wat je zegt, vrouw, zal ik trachten te slikken; maar al wat je kookt niet." Een gezocht persoon. A.: „Ik zie, daar is een nieuwe kassier. Waar is de oude? Ontslag gevraagd?" B: „Dat juist niet! Ze hebben het dubbele van zijn salaris geboden om hem terug te hebben." A: „En heeft hij geweigerd?" B: „Dat juist niet. Ze hebben zes duizend gulden uitgeloofd voor zijn aanhouding." Gevaarlijke keus. „Ja, zei Joris, die een prijs uit de loterij getrokken had. „Nu neem ik een automobiel of een vrouw!" „Domkop," zei een vriend; „waarom kies je niet iets, dat je besturen kunt." Geboren: JULIA CORNELIA dochter van C. J. CAMPFENS J. C. CAMPFENS—Holtkamp. Middelharnis, 19 Febr. 1929, Zandpad. (Adv.)

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3