DE IJSGANG. Hoest, Keelpijn INGEZONDEN STUKKEN BINNENLAND Plaatselijk Kieuws. Winterhan Wi rrtervoi Schrale Li Ruwe H 2 ONZE EILANDEN VAN WOENSDAG 20 FEBRUARI 1929 zuigerveeren eens om te wisselen; dat wil, als de zuiger slechts weinig doorlaat nog wel eens helpen. Verwijder steeds zorgvuldig den aanslag, die door de verbranding op verschillende deelen zich vastzet en zie goed na, of de kleppen aan sluiten. S. Ie B. Op ons bureau berust een circulaire van een deurveer, welke waarschijnlijk aan de door U genoemde bezwaren tegemoetkomt. Zij heeft niet het euvel, dat de veer licht breekt en moet de sluiting perfect regelen. Jje De boeken in wanorde brengen Om daarmee zijn crediet te lengen, Meestal is daar het eind van 't lied Een frauduleus failliet. Centr. Adm. Bur. v. d. Landbouw. In de N. R. C. lezen we: LANDBOUWBOEKHOUDINGSMOEILIJK- HEDEN. Vragen van het Tweede Kamerlid Van Rappard. Het Tweede Kamerlid de heer Van Rappard heeft aan den minister van financiën gevraagd Is het den minister bekend, dat door den inspecteur der directe belastingen te Utrecht bij zijn uitspraak op het bezwaarschrift van den heer P. van Zijl, te Bunnik, de door den heer J. Heidema, directeur der Middelbare Landbouwschool en der Rijkslandbouwwinter- school te Groningen samengestelde landbouw boekhouding ais ondeugdelijk is verworpen? Is de minister niet van oordeel dat, het inderdaad allerzonderlingst is, dat een systeem van landbouwboekhouding, door een Rijks leeraar op een Rijkslandbouwwinterschool ge doceerd, en welke school de heer van Zijl heeft bezocht op aandrang van den inspecteur der directe belastingen, door dezen zelfden inspec teur later waardeloos wordt geoordeeld? Is de minister niet van oordeel, dat de in specteurs der directe belastingen in het alge meen zich behooren te vereenigen met het systeem van boekhouding, op de cursussen der Rijkslandbouwwinterschool gedoceerd Is het den minister bekend, dat op deze school veelal gedoceerd wordt het systeem van den heer J. Heidema, directeur van de Middel bare Landbouwschool en der Rijkslandbouw winterschool te Groningen, en dat ook de in specteurs der directe belastingen van der Meu- len en Stoop een soortgelijk systeem landbouw boekhouding hebben uitgegeven, waarvan zeer veel door landbouwers wordt gebruik ge maakt? Is de minister niet van oordeel, dat het landbouwers, die laatstbedoelde boekhou dingen hebben bijgehouden, hoogst onaan genaam moet aandoen dat inspecteurs der directe belastingen deze boekhoudingen, die dus van Rijkswege worden gedoceerd en uit gegeven zijn door eigen collega's, desavoueeren, en dat aan dezen onhoudbaren toestand een einde behoort te komen? is de minister derhalve bereid, den inspec teurs der directe belastingen aan te schrijven, dat de hierboven bedoelde boekhoudingen als systeem behooren te worden aanvaard? BELASTINGAANSLAGEN VAN VEE HOUDERS EN LANDBOUWERS. Het Tweede Kamerlid Lovink heeft den minister van financiën de volgende vragen gesteld: A. Is het Uw Excellentie bekend, dat de aangifte van het inkomen volgens de Wet op de Inkomstenbelasting 1914 van de veehouders en landbouwers door de inspecteurs, die met de aanslagregeling belast zijn, getoetst wordt aan door deze ambtenaren samengestelde nor men voor het inkomen uit de landbouw bedrijven en dat deze normen in meerdere gevallen tot een veel te hoogen aanslag hebben geleid, waardoor onder de genoemde categorie van belastingschuldigen groote ontstemming wordt gewekt? B. Is Uw Excellentie niet van oordeel, dat in de eerste plaats de aanslag behoort te wor den bepaald naar werkelijke gegevens, voor zoover deze door middel van een boekhouding of anderszins bekend zijn, maar dat het boven dien gewenscht is, dat de inspecteurs, vóórdat zij de normen vaststellen, daaromtrent raad plegen met deskundige organisaties op land bouwgebied? C. Is Uw Excellentie bereid, in die richting maatregelen te treffen? Mlinhardt's Hoesttabletten. Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntabletten. 60en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv.) HET PLATTELAND EN DE TELEFOON. Nieuwe vooruitzichtende telefoon dag en nacht onder ieders bereik. De tijd ligt nog niet zoover achter ons, dat het platteland in de voornaamste plaats b^e[ kend was omzijn isolement. Een enkel lokaal-spoortje en een niet te dikwijls rijdende stoomtram vormden veelal, de eenige verbin ding met de groote stad. De kleinere plaatsjes en dorpjes en de verder verspreid liggende woningen bleven ver van het stadsverkeer, leefden hun eigen leven en slechts in bijzondere gevallen ondernamen de inwoners de tijd- roovende reis naar de stad. Vooral in de laatste jaren is in dezen toe stand wel snel en belangrijk wijziging gekomen. Het vervoermiddel van dezen tijd, de auto, heeft ook het platteland gegrepen in zijn rustelooze snelheidsjacht, het heeft de bevol kingen van stadjes en dorpjes opgejaagd uit hun woningen, de eene verbinding na de an dere tot stand gebracht, zoodat reeds thans een net van autobuslijnen schier alle, langs behoorlijke wegen bereikbare, plaatsen en dorpjes verbindt, in snelle en veelvuldige da- gelijksche vervoergelegenheid. Waar de locomotief niet komen kon, is de autobus verschenen. Dit alles heeft zijn vóór en zijn tegen, al kan men in het algemeen voor het belang van de bevolking, voor de ontwikkeling van haar levenspeil en haar levensinzicht slechts toejuichen, dat er een verhoogde aanraking is ontstaan met die voor velen onbekende „andere wereld", de groote stad. Die stad leert in haar vele verkeersmogelijk- heden vooral hoe spoedig menschen elkander kunnen bereiken, niet alleen persoonlijk, maar ook met hun stemmen. De telefoon is een onmisbaar instrument geworden voor den ste deling. Schier alle winkels, zaken, openbare gebouwen en tal van particuliere personen zijn in het bezit van een telefoon, spreken dagelijks met elkander en met personen in andere plaatsen, terwijl zij daarvoor geen stap be hoeven te verzetten. Men zou zoo zeggen, dat juist de meer afgelegen plaatsen en streken nog meer behoefte hebben aan dit onzichtbare verkeer en dat van elk middel om in gemeen schap te komen met de vele hulpmiddelen, welke de groote steden nu eenmaal op alle gebied bezitten, bijzonder gebruik zou worden gemaakt. Met de telefoon is zulks evenwel nog niet het geval. Zeer waarschijnlijk hebben de kosten voor een telefoonabonnement hierin altijd een groote rol gespeeld. Van verschillende kanten is er reeds vroeger op aangedrongen om de de telefoonaansluitingen voor het platteland en in het algemeen voor de groote groep van hen, die dit verkeersmiddel willen bezitten, maar voor wier gebruik de kosten te hoog zijn, gemakkelijker te maken. Het thans bestaande tarief is aldus, dat men voor aansluiting aan een Rijks- of hulptelefoon kantoor (hoogstens 50 aansluitingen) een vast abonnement, zonder verdere kosten, betaalt van 35, Voor aansluiting aan een Rijkstelefoonnet is verschuldigd: 1°. een bedrag ineens, als bijdrage in de kosten van aansluiting, van 25,in netten van 50100 aansluitingen en van ƒ50,voor de overige netten. 2°. een vast jaarlijksch abonnementsbe drag van 40,tot 80,al naar gelang van het aantal aansluitingen per net. In de kleinste telefoonnetten (van 50100 aangeslotenen) betaalt men thans voor het bezit van een telefoon dus 65, Het ligt in de bedoeling deze tarieven in den loop van dit jaar belangrijk te herzien en wel door invoering van een zoogenaamd gesprek- kentarief, hetgeen hierop neerkomt, dat men behalve een vast grondbedrag per jaar (van 24,tot 48,al naar gelang van het aantal aansluitingen aan het net) een bepaald bedrag (ten hoogste 3 cent) voor elk gesprek met een aangeslotene van hetzelfde net be taalt. Het bedrag ineens als bijdrage in de kosten van aansluiting wordt afgeschaft in de netten met niet meer dan 100 aansluitingen en tot 25,verminderd in de overige netten. INGEZONDEN MEDEDEELING. oil&m. i*. do&tt\t5er.65cti De toestand zal dan deze worden, dat men in netten van niet meer dan 100 aangeslotenen reeds voor 24,per jaar telefoonbezitter is. De verdere kosten worden dus uitsluitend bepaald door de hoeveelheid gesprekken, welke men voert. Wil men spreken met een aange slotene in een ander net, dan betaalt men een hoogere vergoeding per gesprek, al naar gelang van den afstand. Het is begrijpelijk dat de Nederlandsche telefoondienst veel tegenkanting tegen deze plannen ondervindt van de zijde van hen die druk van de telefoon gebruik maken, omdat deze bij betaling per gesprek méér zullen moeten betalen dan thans, nu zij, voor een vast bedrag, in hetzelfde net zooveel kunnen spreken als zij zélf willen. Maar even duidelijk is het, dat deze „veelsprekers" eigenlijk telefo- neeren op kosten van hen die thans hetzelfde tarief moeten betalen, doch van de telefoon weinig of een spaarzaam gebruik maken. Dit nu is niet billijk, de Rijkstelefoondienst erkent met de nieuwe tariefsvoorstellen te recht, dat hij aller belangen moet behartigen, en deze voorstellen hebben de groote verdien ste, dat zij in belangrijke mate zullen bijdragen om het platteland uit zijn isolement te ver lossen, terwijl overigens de telefoon overal onder het bereik van meer gegadigden zal komen. Immers practisch zullen de kosten voor een telefoonaansluiting op zichzelf niet langer meer een bezwaar tegen de aanschaffing daar van behoeven te. vormen en men heeft het verder zelf in de hand het gebruik naar finan- cieele draagkracht en behoefte te regelen. Vermelden we hier nu nog bij, dat het in de bedoeling ligt geleidelijk over te gaan tot auto matiseering van den telefoondienst, in de eerste plaats op het platteland, waarmede zal worden bereikt, dat men zelf, automatisch, dus zonder tusschenkomst van een telefoon juffrouw, dengene kan oproepen, met wien men spreken wil en dit te allen tijde, bij dag en bij nacht dan gelooven wij met recht te kunnen zeggen, dat er nieuwe en groote vooruitzichten komende zijn op telefoongebied in Nederland, Hopen wij slechts, dat de nieuwe tariefs voorstellen spoedig van kracht zullen worden en dat ook de plannen inzake de automatische telefoon zoo snel mogelijk zullen worden ver wezenlijkt! (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Stukken die volgens het oordeel der Redactie niet aan den eisch van uiterste beknoptheid voldoen, worden terzijde gelegd. Kopie wordt niet teruggezonden.) Mijnheer de Redacteur, Mag ik U beleefd eenige plaatsruimte ver zoeken voor onderstaande regelen in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Met veel belangstelling heb ik kennis ge nomen van het ingezonden stuk: „Het zieken- vervoer en de Ijsgang", in No. 3D van O. E., en ik breng gaarne een woord van hulde aan Dr. van Gelder die alweer hier bewezen heeft, hoezeer het lot der zieken op Flakkee hem ter harte gaat. Toch zij het mij vergund eenige bedenkingen te opperen tegen zijn voorstel. Men houde evenwel in het oog, dat ik op medisch gebied totaal een leek ben, die zijn meening gaarne tegen betere ideeën inruilt. Ook bij mij heeft de overtuiging post gevat, dat bij een winter, zooals we thans beleven, het vervoer van ern stige zieken onvermijdelijk spaak moet loopen, en heb ik mij afgevraagd „hoe dan"? Mogen we één menschenleven opofferen, zoolang er nog middelen te beramen zijn, om dat te red den? En dan beantwoord ik voor mij zelf die vraag met een hartgrondig „Neen, dat mag en dat kan niet toegelaten worden, zoolang er middelen zijn om dat te verhinderen". Nu is het idee van Dr. van Gelder schitterend be> dacht en ik juich het toe, dat hij het reeds zoover heeft gestuurd in Dr. Michael iemand te vinden, die in tijd van nood zou willen helpen. Doch nu kan ik me indenken, dat het op een gegeven oogenblik, b.v. in het late avonduur of in den nacht voor Dr. M. ook on mogelijk zou kunnen zijn, Flakkee te bereiken, en ook dat er zich gevallen kunnen voordoen, die niet eenige uren uitstel kunnen lijden. En hoe dan? Er staat een menschenleven op het spel, en spoedige hulp is vaak dubbele hulp. En waar nu op Flakkee de vereeniging S. B. Z. in den korten tijd van haar bestaan bewezen heeft een zegen te zijn voor onze lijdende mede burgers zou ik een ander middel willen aan bevelen, waardoor we in tijd van nood altijd geholpen zouden kunnen worden. Wanneer namelijk de verschillende vereenigingen in Flakkee de handen ineen sloegen, zou het dan niet mogelijk zijn, in het centrum van Flakkee een terrein in orde te brengen voor landings plaats voor een klein vliegtuig? Ik maak me sterk, dat met de K. L. M. wel een overeen komst te treffen zou zijn, om in tijd van nood een patiënt naar Rotterdam over te brengen. Zoo dit plan tot uitvoering gebracht zou kun nen worden waren we geholpen en dan zouden de zieken er in de eerste plaats mee gebaat zijn. In ons land is reeds bewezen dat het kan. De N. R. Courant van 14 Februari jl. toch deelt ons mee dat een 9-jarig kind van Texel per vliegtuig naar het hospitaal te den Helder is overgebracht. Bovendien heeft de vereeni ging het „Roode Kruis" reeds een ziekenraam ter beschikking van de K. L. M. gesteld, om de patiënten van de Waddeneilanden, zoo noodig, gedurende de ijsperiode per vliegtuig te vervoeren, zonder eenigen last van schok ken. Ik hoop met dit schrijven mijn mede burgers tot nadenken over dit punt te hebben opgewekt. Dan is mijn doel voorloopig be reikt. UE. dankende voor de verleende plaats ruimte heb ik de eer te zijn Uw dw. dnr., P. BiSSCHOP. Den Bommel, 16 Febr. 1929. De vaart naar Antwerpen stopgezet. Men meldt ons uit Vlissingen: De vaart naar Antwerpen is officieel door het loodswezen stop gezet wegens Ijsgang DE KRIMPENSCHE ZWARTE PIET VRIJGESPROKEN. Een kantonrechter die in versmaat vonnis velt. Een aanwinst voor de Nederlandsche vers-litteratuur. Voor het Kantongerecht te Schoonhoven is op ongewone wijze vonnis gewezen in de zaak van K. W. R., te Krimpen a. d. ljssel, bij genaamd Zwarte Piet, die bij een St. Nicolaas- optocht in December proces-verbaal had ge kregen, omdat hij ondanks het verbod van den burgemeester van Krimpen, tot het houden van St. Nicolaas-optochten, toch er aan mee gedaan had. Deze burgemeester is namelijk van meening, dat het vieren van het St. Nico laasfeest in strijd is met den bijbel als Gods Woord, dat het vereeren van heiligen een heidensch overblijfsel is en derhalve door een Christelijke overheid verboden moet worden. De waarnemende ambtenaar van het O.M. heeft deze opvatting bestreden en vrijspraak geëischt. De waarnemende kantonrechter, mr. F. L. J. E. Rambonnet, burgemeester van Schoonhoven, sloot zich bij dezen eisch aan en heeft tot groote vreugde van alle aanwezigen het volgende vonnis voorgedragen: „De verdachte alhier, bijgenaamd Zwarte Piet, Dien men potsierlijk gekleed aan het rijden ziet Ook nog met zwart gezicht en zwarte handen, Zooals men niet vindt in de Nederlanden, Beschuldigd zoo toegetakeld te hebben ge reden, En zou art. 12 daarmee hebben overtreden. Ik overweeg nu dit vreemde geval, 't Is iets wat men niet vaak hooren zal. Terwijl men meergenoemden Piet Hier in ons land toch dikwijls ziet. Hij toch, de knecht van goeden Sint, Is haast met iedereen bevrind. Overweeg ik nu 't genoemd bezwaar, Dunkt: zwart te zijn mij geen gevaar. Zindelijkheid dient zeker geprezen, Maar het is nog nimmer bewezen, Dat zwart zijn vermomd wordt geheeten, Aan schoorsteenvegers wordt dit nooit ver weten. Ook Piet moest zwart zijn voor zijn werk, Dit maakt zijn standpunt zeker sterk. Overweeg ik nu het tweede feit, Potsierlijk gekleed zijn is het verwijt, Hiervoor is moeilijk een maatstaf te geven. Bij al die modes van 't moderne leven. Onkenbaar was hij zeker niet, Want ieder kent toch Zwarte Piet! Zwarte Piet op weg naar een kinderfeest. De bedoeling daarvan is toch zeker geweest Den kinderen een prettigen dag te bezorgen, Niet om kwaad te doen in het openbaar of ver borgen. Overdenkende nu wat hier is gezegd, Acht ik wat hem is ten laste gelegd Niet wettig en overtuigend bewezen; En daarom moet de slotsom wezen: Zwart waren z'n handen en z'n gezicht erbij, Maar niet z'n geweten; dus: spreek ik hem vrij." ZONDERLINGE GRIJSAARD DIE ZIJN GELD VERBORG. RIJSSEN, 16 Febr. De 83-jarige J. L. Lammers, alhier, was deze week te dicht bij het ouderwetsch open haardvuur in zijn woning gaan zitten en daarbij voorover in het vuur gevallen. Juist bijtijds werd het ongeluk opgemerkt door menschen, die in allerijl zijn reeds bran dende kleeren bluschten. De ongelukkige had echter reeds zooveel brandwonden opgeloopen, dat hij naar een ziekeninrichting moest wor den vervoerd. De laatste jaren was Lammers eenigszins zonderling. Hij leefde eenzaam en langzamerhand was hij zelf, evenals zijn woning, in een toestand van vervuiling ge raakt. Het vermoeden van familie, dat de oude man, hoewel hij uiterlijk een zeer armoedig bestaan leidde, in zijn oude woning veel geld verstopt zou hebben, is thans bewaarheid ge worden. Onder toezicht van den notaris werd de woning geïnspecteerd. Uit een paar rommel- kastjes kwam een houten kistje met waarde volle schuldbekentenissen van uitgeleende gelden te voorschijn en in een zijkamertje, onder den grond, verborgen onder een hoop, op zware ijzeren platen liggende bevroren aardappelen, werd een groote ijzeren pot vol rijksdaalders en guldens gevonden, ter waarde van ruim 3600. Een en ander werd in veiliger bewaring ge nomen tot de eenzame oude man mogelijk terugkeert. MEISJE DOOR EEN BAANVEGER GERED TE EYGELSHOVEN. Kranig optreden gewaardeerd. HEERLEN, 16 Febr. Een baanveger op de bruinkoolplas te Eygelshoven heeft zijn moed getoond, door een meisje, dat door het ijs gezakt was, met levensgevaar te redden. Zonder zich te laten afschrikken door de groote diepte van den plas, sprong hij in het water en bracht het kind behouden aan den wal. De burgerij gaf blijk zulk kranig op treden te waardeeren en bracht dadelijk een bedrag aan geld bijeen, dat den baanveger en zijn gezin goed te pas zal komen. Maar ook het gemeentebestuur liet zich niet onbetuigd. Het zond den man, die werkloos is, een schrif telijke dankbetuiging en stelde hem in dienst der gemeente aan. DRIE MANNEN BEDWELMD. Een doode. Zaterdagochtend zijn bij het ontdooien van buizen in den watertoren te Fijnaard een op zichter en twee arbeiders door cokesdampen bedwelmd geraakt. De opzichter en een der arbeiders kon men spoedig weer bijbrengen: de 24-jarige arbeider K. Tak uit Oud-Gastel is echter gistermiddag zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. ZWART IJS. Op het Buiten-IJ en Pampus, tot op meer dan 10 K.M. afstand buiten de Oranjesluizen doet zich het vreemde verschijnsel voor, dat het ijs overal bedekt is met een dun laagje zwarte stof. Al wat met het ijs in aanraking komt, hetzij kleeding of handen, wordt bezoedeld alsof het met roet bestreken is. De herkomst van deze stof is onbekend. HET SPAARGELD VAN EEN OUDE VROUW. Een handschoen met 1000 verdwenen. Een bejaarde Duitsche vrouw, die in de Van Oldenbarneveltstraat alhier heeft gewoond, had, zonder dat iemand daar iets van wist, een vrij aanzienlijk bedrag opgespaard. Haar spaarpenningen bewaarde zij in een hand schoen, welke zij op den zolder had verstopt. Eenige dagen geleden toonde de vrouw teekenen van geesteskrankheid en zij is naar een gesticht overgebracht. De familieleden verkochten den boedel en schonken den rom mel, welke op zolder lag, aan het Leger des Heils. Dit liet twee dakloozen den zolder leeghalen. Den volgenden dag waren de dakloozen spoor loos verdwenen. Later werd een van de twee in Dordrecht gesignaleerd, waar hij goede sier maakte. De politie hield hem aan en toen bleek dat hij met zijn kameraad den handschoen had gevonden en dat zij het geld hadden gedeeld. De kameraad is nog voortvluchtig. De aan gehoudene, de 41-jarige C. H., die beweert, dat het totaal bedrag prompt 1000 was en bij wien nog bijna 500 is gevonden, is naar hier. op transport gesteld en opgesloten. Flakkee een dag ge ïsoleerd geweest. Het Bestuur der Vereeniging Goeree en Oveiflakkeesch Belang heeft telegrafisch aan den Minister van Waterstaat verzocht, de R. T. M te verzoeken een (jsbreker in den dienst te leggen, opdat een meer geregelder verkeer van de boot varende tusschen Helle- voetsluis en Middetharnis kan plaats hebben. Evenals vorige week is het ook thans nog tobben om de verbinding met ons eiland in stand te houden. Kregen wij de vorige week nog steeds twee diensten van de boot per dag, Zaterdag was het de Minister van der Sle(Jden niet mogelijk Middelharnis te bereiken en waren we dus geïsoleerd zooals zoovele eilanden in het Noorden reeds vele dagen zijn. Onze lezers zullen het blad van Zaterdag dan ook wel eerst Maandag of Dinsdag ge had hebben, daar de post voor de overzijde eerst Zondagmorgen het eerst na Vrijdag middag overging. Zondag bij gunstig tij is de boot weer aangekomen. Voorloopig kan de boot alleen op het t(J varen en vertrekt tegen het einde van den vloed van Helle- voetsluis en keert met het begin van de eb weer terug Op het Haringvliet zitten geweldige (js- massa's Deze lokten Zaterdag en Zondag dan ook vele menschen naar het havenhoofd, ondanks de snijdende koude. Ook zal bij de abonné's aan de overzijde van het Haringvliet, dit blad wel niet op z(jn gewonen tijd door de post bezorgd zijn, eerstens omdat wij door de nieuwe maat regelen van de posterijen onze post van Flakkee ook veel later krijgen, en tweedens: w() natuurlijk niet weten, wanneer de cou ranten worden verzonden. Zondag had nog een zieke uit den Bommel naar Rotterdam vervoerd moeten worden om een operatie te ondergaan. De kapitein van de boot durfde echter geen uur meer te wachten, daar h(j anders vreesde Helle- voetsluis niet meer te bereiken. Toen is getracht een vliegtuig van de K. L. M. te krijgen om den patient naar Rotterdam te vervoeren Daartoe streek Maandagmorgen 9.45 uur nabij 't Sas van Dirksland een vlieg tuig neer. Daar de boot ook gelijktijdig aan kwam, gaf de patient aan het vervoer per boot de voorkeur. De piloot heeft daarop de omgeving eens bekeken teneinde bij even- tueele volgende gelegenheden beter georiën teerd te zijn en is daarop om 10.15 uur weer opgestegen naar de Waalhaven. De vereenigingen van S.B.Z.^op Flakkee hebben Maandag een vergadering gehouden, waar besloten is in noodgevallen gebruik te maken van de K.L.M. voor bet ziekenver- voer. De eventueele regelingen die daarvoor te maken zijn, zijn opgedragen aan de hee- ren Mast van den Bommel, De Wilde en Dr. van Gelder uit Nieuwe Tonge, In spoed gevallen kan men zich met een van deze heeren daarvoor in verbinding stellen, die dan voor de verdere regeling zullen zorg dragen. Armenbedeelliigeii. Van vele gemeenten bereikten ons be richten dat aan behoeftigen extra uitkee- ringen in geld of kolen zijn gedaan. MIDDELHANRIS. Zaterdagmiddag had de heer D. Zaaijer met het uitglijden het onge luk te vallen en daarbjj een pols te breken. De uitslag van den Vrijdagavond ge houden inzet van huizen, schuren en erven voor de erfgenamen van wijlen mej. de wed. B. Driesse is als volgt Koop 1: Huis, schuur en erf aan den Kerk- ring, laatst bewoond door de wed. B. Driesse, door D. Vroegindewetj Jz. op 3650 Koop 2i Huis, schuur en erf aan den Kerk ring, verhuurd aan en bewoond door J. Driesse Bz., door denzelfden op 2350. - Ten huize van dhr. J. G. E. Auperlee in de Eendrachtsstraat ontstond Zaterdag middag een schoorsteenbrand, die zich in het begin ernstig liet aanzien. Met zand en zout wist men echter den brand spoedig te blusschei. INGEZONDEN MEDEI Doos30-6Q.90ct.Tube 80ct.Biji| Door den Directeur der directe belastingen, enz. te Rotterdam, is namens den Minister van Financien, het Algemeen Entrepot aan het Entrepotdok aan de Stieltjesstraat te Rotterdam, ter uitvoering van artikel 5 der Wet tot verlaging van den gedistilleerd ac cijns van 7 Februari 1929 (Staatsblad No 37), aangewezen als pubiek entrepot voor den opslag van gedistilleerd afkomstig uit de ge meenten Middelharnis, Sommelsdijk, Dirks land, Melissant, Herkingen, Ouddorp, Stellen dam, Goedereede, Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Stad aaD 't Haringvliet, den Bommel en Ooltgensplaat. Vorenbedoeld entrepot is voor het bezor gen van het gedistilleerd geopend van 20 tot en met 26 Februari 1929 op eiken werk dag, behalve des Zateidags, van des voor- middags 9 tot 12 uur en van des namiddags 2 tot 5 uur en des Zaterdags van des voor middags 9 tot 12 uur, en voor het terughalen van het gedistilleerd van 1 tot en met 7 Maart 1929 op eiken werkdag, behalve des Zater dags, van des voormiddags 9 tot 12 uur en van des namiddags van 2 tot 5 uur, en des Zaterdags van des voormiddags 9 tot 12 uur. IJssport. Vrijdagmiddag heeft op „de Vliegers" een hardrijderij op schaatsen plaats gehad, waarvan de uitslag is: le prijs D. da Baan, een barometer2e prjjs A. J. van Donge, een vulpen; 3e prijs J. Pee man, een armbandhorloge; 4eprijsH Groe nendijk, 5 gulden. As Woensdagavond 6.30 uur hoopt voor de Geref. Gemeente op te treden ds. R Kok uit Gouda. B(j de Maandag gehouden stemming voor boekhouder bij het Onderling Begrafe nisfonds werden uitgebracht 523 stemmen. Blanco 2 Van onwaarde. 6 Geldige 52u stemmen Hiervan verkregen: G. v. Eek Az. 24; Jb. v. d. Hoek 14; A. Hollaar 6; -Jb. Jordaan 6; Jb Koote 19; Fr. Koote 28; A. Krijgsman 71; P. Langbroek 11; Jb. Oosterling 4; A. Springvloed 14; S. v. d. Valk 143; J. Ver maas 64; Jn. Verolme 47; KL Vroegindewetj 32; L. Vroegindewetj 33; F v. Zetten 4. Volstrekte meerderheid 261. Herstemming tusschen A. Krijgsman en S. v. d. Valk. Centrale Veiling voor Goeree Overflakke? te Middelharnis. Veiling van Vrijdag 15 Februari 1929. Sinaasappels ƒ2,01 per lOOstuks. Spruiten 10,— tot 18,— per 100 K.G. Boter, Kaas en Eieren. Kippeneieren 50-51 kg. 7,20 tot 7,30 id. 59-61 8,- 8,16 id.(bruin) 60-61 8,45 Per 100 stuks. Kaas (komijne) 0,40 tot 0,42 per pond. Kaas (volvet) 0,60 tot 0,65 per pond. Boter 1,12 tot 1,22 per pond. SOMMELSDIJK. De preekbeurt van ds. F. van den Kieboom op Zondag 24 Febr. a.s. zal wegens Ijsgang niet doorgaan. IJs en weder dienende zal op 4 Maart a.s. ds. C. Brinkerink van Oostvoome voor de Vrljz. Herv. optreden. Niettegenstaande het vriezend weer wer den de vorige week nog uien gekocht en geleverd voor ƒ7,— per H L. welke over het Sas van Middelharnis direct per stoomboot naar Engeland werden vervoerd. Door de IJsclub alhier werden op de z.g. Wildermanskreek verschillende wedstrij den gehouden op priksleden en schaatsen. Verschillende prijzen waren beschikbaar ge steld, o.a. spek en steenkolen enz. Des avonds werd de ijsbaan ook verlicht. DIRKSLAND. Maandagmorgen te half tien daal de een vliegtuig der K. L. M. op het gors bij het Sas om een zieke te vervoeren naar Rotterdam, omdat de overtocht per boot te onzeker was. De patiënt wilde echter liever per boot gaan en moest het vliegtuig zonder patiënt terugkeeren. Uit bovenstaande blijkt dus, dat zelfs bij ge stremd verkeer toch de mogelijkheid bestaat de zieken te kunnen helpen, zelfs in minder tijd dan het bij normale omstandigheden mogelijk is. Het vliegtuig was n.l. kwart over negen van Waal haven opgestegen, arriveerde half tien #p het landingsterrein en, als de patiënt had mee gegaan, had deze reeds te 10 uur in het ziekenhuis kunnen zijn. De geheele organisatie van dit spoedgeval was in handen van Dr. v. Gelder van N.-Tonge, die, als altijd, paraat is als het geldt hulp te bieden bij vervoer der zieken naar Rotterdam. De piloot was zeer tevreden over het landings terrein, hoewei het bij Westen- en Zuidenwind on geschikt zou zijn. Dr. v. Gelder zal nu trachten een beter geschikt terrein te vinden. Natuurlijk waren vele nieuwsgierigen bij de landing aanwezig. Het fanfarecorps „Amicitia" gaf, onder lei ding van den heer v. Donge jl. Dinsdag- en Donder dagavond voor meer dan een volle zaai een concert in het Gymnastieklokaal der Openb. school. Het in de pauze opgevoerde tooneelstuk had groot succes door de buitengewoon goede vertol king en het prachtig decor wat door den schilder Joh. Grevenstuk was vervaardigd. De muziek nummers werden allen zeer goed uitgevoerd, wat bleek uit het applaus dat het corps ten deei viei. Zaterdag was het weer eens, sinds jaren ge leden, mogelijk dat de ijsclub een baan kon maken op de Haven. Hiervan werd door ongeloofelijk velen gebruik gemaakt en liet was daarom een keurig gezicht vanaf de hooge dijken het ijs vermaak gade te slaan. De kolenschaarschte is in deze gemeente ook van dien aard, dat de Coöperatieve ,Koienbond slechts een halve H.L. per week aan hare leden kan afgeven. HERKINGEN. De gelegenheid om des Zon dags brieven, enz. af te halen op het post kantoor alhier is thans gewijzigd en gewor den des namiddags van 12.45-13 uur. De verkoop van zitplaatsen in de Herv. Kerk zal thans plaats hebben op a.s. Zater dagmiddag om 2 uur. Naar we vernemen is door P. Snijder en A. Huizer alhier van den landbouwer Ta- nis een stuk tuingrond gekocht om te die nen voor bouwgrond. J.l. Zaterdagmiddag had J. van Oost ende het geluk een wilde zwaan of een z.g. Deen te vangen welke hij voor een flinken pr(js van de hand wist te doen. W(j brengen in herinnering, dat de ar beiders, die in Herkingen wonen en of wer ken, hun rentekaarten en renteboekjes moe-

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2