lluy 4 ARGS „Hotel-Restaurant SIMONS" de koude. heerenbaai LOGEEREN BOERENVISMARKT 12, bij de Groote Kerk te ROTTERDAM. PIET SIMONS zorgt voorü! Landbouw-Correspondentie. A. ONZE filLAKDÊIf TAN 2 AT ER D A 16 FEBËÜARÏ 1«20. De burgemeester van Herkin- gen en de leden der Geref, gemeente aldaar. Het antwoord up vragen van het Kamerlid Kersten. Op vragen van bet Tweede Kamerlid Kers ten Ie het den minister bekend, dat de bur gemeester van Herkingen de leden der Qe reformeerde gemeente te Herkingen belet het nieuwe kerkgebouw in gebruik te nemen door zich met sterke, van vuurwapenen voorziene, politiemacht voor dat kerkgebouw te plaatsen? Kan de minister mededeelen, of Nieuw jaarsmorgen van de gummistok gebruik is ge maakt, om aan leden der genoemde gemeente den toegang te beletten? Is de minister van oordeel, dat de zoowel onder 1°, als (indien de berichten waarheid zouden bevatten) onder 2°. genoemde wjjze van optreden door den burgemeester tegeD een rustige bevolking (afgezien van het recht om het kerkgebouw open te stellen of te sluiten) de gewenschte is? Indien de minister oordeelt, dat voor zulk een optreden geen noodzaak bestaat, en an dere middelen den burgemeester ten dienste staan om z(jn vermeend recht uit te oefenen in de minister dan bereid, dit den burge meester onder de aandacht te brengen? Heeft de minster van binnenlandsche za ken en landbouw geantwoord: Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben 24 December j.i. gehandhaafd de beslis sing van burgemeester en wethouders van Herkingen, waarbij aan den kerkeraad der Gereformeerde gemeente aldaar voor de stich ting van het in de vragen bedoelde kerkge bouw verlof is geweigerd, bedoeld in art. 7 der wet op de kerkgenootschappen. Krachtens deze beslissing mocht dus dit kerkgebouw niet in gebruik worden geno men en was de sluiting bevolen. Op Nieuwjaarsdag is naar da burgemees ter bericht, getracht de bevolen sluiting tt handhaven met een gemeenteveldwachter bil elk van de twee toegangen tot de kerk. Deze veldwachters waren gewapend als btj hun gewonen dienst. Naar de burgemeester verder mededeelt, is gebleken, dat deze politiemacht te gering was, toen de kerkgangers met geweld in het kerkgebouw drongen. De politie heeft dit n.l niet gewapenderhand trachten te beletten ter voorkoming van erger. In verband hier mede is op Zondag 6 Januari de politie macht uitgebreid tot vyf a zes man, op de zelfde wijze bewapend. Maandagavond 7 Jan. was acbt man politie aanwezig, mede in ver band met het feit, dat, naar gevreesd werd, een gedeelte van de Herkingsche bevolking, dat den kerkgangers niet goed gezind was daadwerkelijk wilde medehelpen aan deze betoogingen een einde te maken. De minister kan, gezien deze feiten, niet in zien, op welke andere w(jze naar het oordeel van den steller dezer vragen de sluiting, welke krachtens de beslissing van Gedepu teerde Staren moest geschieden, zou zijn te handhaven geweest. Op grond van het bovenstaande moet bi dan ook de laatste vraag ontkennend beant woorden. INGEZONDEN MEDEDEELING. en het gebruiken van een middagmaal is een kwestie van vertronwen. DOE ZULKS IN HET HUIS WAAR UW VOOROUDERS DIT DEDEN. Febr. '29. W. te N. Ik heb mijn knecht van de wurft getrapt. Wat kost dat? Antw. Dat trappen kost U waarschijnlijk door de opwinding slechts wat hoofdpijn. Doch U zult het wel figuurlijk bedoeld hebben. Aller eerst geven wij U in overweging U wat te beheerschen, althans aan uw schrijven behoe ven wij toch uw woede niet meer te bespeuren. Verder ja, als die knecht een vervolging tegen U instelt, en hij volgens plaatselijke usantie bijv. voor een jaar gehuurd is, dan zal het U een aardig sommetje kunnen kosten, tenzij de knecht een bij de wet strafbaar feit gepleegd heeft, bijv. diefstal, geweldpleging, huisvrede breuk of iets dergelijks. Dan hebt U natuurlijk het recht hem onmiddellijk te ontslaan. Hij zal U dan alleen nog kunnen vervolgen wegens mishandeling. J. V. te S. Uw schrijven is eigenlijk van te intiemen aard om hier openlijk te behan delen, doch een kleine geschiedenis, mij be kend, geeft U misschien wat opheldering, iemand, die er veel warmer inzat dan alge meen vermoed werd, kwam plotseling te ster ven.' Het bleek nu, dat de erfenis voor de talrijke erfgenamen ruim ƒ50.000,meeviel. Tevens kwam nu aan het licht, dat jaren lang de belasting was ontdoken en de grijparmen van de belasting begonnen te grabbelen. De erfgenamen werden vervolgd, en nadat eerst een flink gat in de erfenis geslagen was aan successierechten, volgden nog een kapitaal aan boeten en 5 jaar navordering, zoodat het maar weinig scheelde, of de erfgenamen moesten nog bijbetalen. Deze man had dus in zijn heb zucht en zijn ingebeelde sluwheid letterlijk gespaard voor de belasting. Hij, die met boeken wacht tot later: Maakt voor den fiscus troebel water. En ieder weet maar 41 te goed, Dat hij vooral daar visschen moet. Centraal Administr.-Bur. vjd. Landb. Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente Oude Tonge, op Donderdag 14 Februari 1929, des voormiddags 10 uur. Voorzitter Burgemeester van Schouwen. Af wezig de heer G. C. van Schouwen. De voorzitter opende de vergadering, heette allen hartelijk welkom op deze eerste vergade ring in dit jaar en wenschte de leden in hun persoon en hunne gezinnen het beste toe. Wanneer we zoo 1928 bezien, dan hebben we een goed jaar gehad, en ik hoop dat 1929 niet minder zal zijn. Daarna werden de notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goedgekeurd, Ingekomen stukken. Een schrijven waarin werd bericht, dat de heer P. van Schouwen opnieuw benoemd is als burgemeester dezer gemeente. De goedkeuring van Ged. Staten over ge nomen raadsbesluiten. Een schrijven van het Prov. Bestuur, waar bij werd bericht, dat de goedkeuring der Ge meente-begrooting dienst '29 verdaagd is. Een schrijven van den Rijksontvanger, waarin mededeeling werd gedaan dat een be drag van 992,45 is ontvangen als gewetens- geld. Procesverbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger, waaruit bleek dat op 27 Dec. j.i. een bedrag in kas was van ƒ9395,43, overeenkomstig boeken en bescheiden. Een njissive van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, waarin werd aangedron gen op wijziging van de verordening op het keuren van waren. Hiertoe werd besloten. Het schrijven van de Dijkring Flakkee inza ke de verhooging van het salaris van den sluiswachter. VOORZITTER zeide dat de instructie van den sluiswachter aangaf, dat hij de deuren moet doen sluiten bij hooge tijdén en indien het tij zoo hoog is dat het water schade zou veroorzaken aan de eventueel op de kaai liggende producten. Spr. meende dat hierin een wijziging gebracht zou moeten worden, omdat het water niet op de kaai kan komen en evenmin in de loozen langs de haven. DE WIT zeide dat indien het water 2 M. op de kant stond het water dan tegen de loozen aan stond. Besloten werd op voorstel van B. en W. aan de Dijkring 100,te betalen voor verhoo ging van het salaris van den sluiswachter, onder voorwaarde dat de instructie overeen komstig den wensch van het gemeentebestuur wordt gewijzigd. Een verzoek van de Bijz. en R. K. scholen om een voorschot ingevolge art. 101 der L. O. wet. VOORZITTER stelde voor dit punt aan te houden, omdat de gemeente-begrooting niet goedgekeurd is. Een schrijven van Mr. Koert waarin werd gevraagd of er op de boedel van van Dis beslag gelegd moet worden om de kosten te verhalen krachtens de uitspraak van de recht bank. Deurwaarder Groenendijk had een begelei dend schrijven gericht, waarin deze verklaarde dat de opbrengst van het meubilair niet toe reikend zou zijn om de te verhalen kosten op te brengen. B. en W. stelden derhalve voor de vordering niet door te zetten, aangezien de kosten van executie wellicht grooter zouden kunnen wor den dan de opbrengst. FAASSE zeide er ook tegen te zijn de laatste meubelen alzoo te laten verkoopen voor dat bedrag. Spreker meende dat het thans de plicht der gemeente was die zaak te laten rusten. Ook had hij een familielid gesproken, welke hem mededeelde, dat zij in geen geval zouden bijdragen in die kosten. BEIJER meende dat het niet erg consequent was om nu de vordering in te trekken. Ik kan dan ook met de meening van B. en W. niet meegaan. Was de brandweer uitgerukt ge weest, al had zij niets meer kunnen uitrichten, dan had men niets meer gehoord en daarom blijf ik bij mijn in de vorige vergadering uit gesproken meening. VAN DEN BOOGERT kon zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. Het voorstel van B. en W. om die kosten niet meer te verhalen, werd aangenomen met 7 tegen 3 stemmep, die van Beijer, v. d. Berg en Los. Een verzoek van de R.K. Werklieden-Bond en de Nederi. Landbouw-arbeidersbond om een steunregeling voor de uitgetrokken werke- loozen, zooals dat thanS door de bonden wordt gedaan. DE WIT deelde mede dat de Minister den termijn van steunverleening met 2 weken heeft verlengd. FAASSE vroeg of het ook de bedoeling was, indien op dit verzoek wordt ingegaan, ook de ongeorganiseerden worden geholpen. VOORZITTER zeide dat daarover in deze stukken niet gesproken wordt. Echter zou B. en W. ook willen trachten voor die menschen een oplossing te vinden voor steunverleening, alhoewel dit uiterst lastig is. VAN DEN BOOGERT drong aan op onder zoek onder de uitgetrokken werkeloozen, die het werkelijk noodig hebben. B. en W. stelden voor een crediet van 1000,te verleenen. BEIJER zeide zich niet tegen het verleenen van steun aan ongeorganiseerden te verzetten. Echter moet niet uit het oog verloren worden de aangesloten werkeloozen het geheele jaar door 57 cent per week, een premie die werkelijk wel te zwaar is, hebben geofferd voor de hun thans gedane uitkeeringen. De ongeorganiseer den daarentegen hebben niets gedaan. PRINCE meende dat voor de controle de niet aangeslotenen dan ook zouden moeten komen stempelen. B. en W. werden daarna gemachtigd voor de ongeorganiseerden een steunregeling te zoeken uit de middelen van het armbestuur. VAN DEN BOOGERT meende dat zij die nog uien hebben liggen niet in directen nood verkeeren. VAN DEN BERG: Dat zou u niet zeggen ais u de iijst had ingezien. Echter hoop ik dat zij die thans uitgetrokken zijn en een 4 4 5 gemet land bebouwen, nu niet meer zullen komen. De Gemeente-begrooting dienst '28 werd daarna met enkele af- en overschrijvingen ge wijzigd. Het raadsbesluit tot het aangaan der geld- leening werd gewijzigd. Ingevolge een verzoek van de slagers om verlaging der keurloonen stelden B. en W. voor dit in te willigen, waardoor voor een rund 5,en voor een varken 2,keurgeld betaald moet worden. VOORZITTER deelde nog mede dat Oolt- gensplaat dit ook had besloten en den Bommel de bestaande regeling wenscht te blijven hou den. Daarna werden de leden voor de stem- bureaux gekozen. In stemdistrict I zal zitting hebben de heer P. van Schouwen, voorzitter en léden de heeren 0. C. van Schouwen en Beijer. In stemdistrict 11 de heer Prince, voor zitter en de heeren van der Swaluw en van den Boogert. Tot plaatsvervangers werden aangewezen de heeren de Wit, Los, Faasse en Kievit. B. en W. stelden voor de pensioensgrondslag voor P. Gebraad te verhoogen van 170, op 350, B. en W. stelden voor Standers in vasten dienst te benoemen en zijn pensioengrondslag vast te stellen op 1000,—. Hiertoe werd besloten. B. en W. stelden voor aan Coxs een gratifi catie te geven van 50,over 1928. BEIJER zeide dat hij zich daarmede niet kon vereenigen. Coxs heeft geen extra werk verricht en geniet een goed loon, zoodat een gratificatie overbodig is. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, die van Beijer, van den Berg en Los. FAASSE meende nog dat genoemde agent buitengewone dienst verricht had en dat geld wel toekwam. VOORZITTER was dit met Faasse eens, vooral tijdens de schorsing van den veld wachter heeft hij veel gedaan. VAN DEN BOOGERT: Ja, hij heeft veel meer orde gebracht. Daarna kwam weer het verzoek van den klerk ter secretarie van den Tol ter tafel. VAN DEN BERG meende dat het schrijven voldoende besproken was en een discussie thans wel overbodig geacht kan worden. VAN DEN BOOGERT: lk heb gevraagd om dit verzoek aan te houden en ben sindsdien eigenlijk niet veei gevorderd. B. en W. zijn aansprakelijk voor den goeden gang van zaken en daarom vraag ik dit college af, is die kracht noodzakelijk ja of neen. VOORZITTER zeide dat B. en W. niet doordrongen zijn van het feit dat een dergelijke kracht absoluut noodzakelijk is. B. en W. heb ben nog aan een 35 gemeenten opgevraagd hoeveel ambtenaren daar zijn; dat zijn alle gemeenten tusschen 3000 en 3500 inwoners en die gemeenten hebben gezamenlijk boven den secretaris 49 ambtenaren. Het oordeel van B. en W. is dat men niet zonder kan, doch deze ambtenaar gaat te veel voor de gemeente kosten, als we hem behoorlijk moeten betalen en dat is voor het werk niet noodig. VAN DEN BOOGERT: Dan rest ons ook niets als het salaris zoo te houden en ook geen verhooging van 250,voor dit jaar, gezien den finantieelen toestand der gemeente. B. en W. willen echter hem tegemoet komen en nog een jaar kans geven heen te gaan. FAASSE: Durven B. en W. garandeeren dat alles goed verloopt met de werkzaamheden, als er een kleinere kracht bijkomt inpiaats van van den Tol. VOORZITTER: Dat valt moeilijk te garan deeren, omdat men niet weet wat er soms komt. BEIJER: van den Boogert sprak daareven over den finantieelen toestand der gemeente; is die dan zoo slecht dat we de ambtenaren niet behoorlijk kunnen salarieeren? Dan had u toch ook niet voor die gratificatie van 50,moeten stemmen. VAN DEN BOOGERT: De belasting is hier hoog genoeg. Daarna kwam het voorstel Beijer om een verhooging te geven van ƒ500,in stemming, doch werd verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Voor stemden de heeren Beijer, van den Berg, Los en Tuns. Het voorstel van B. en W. werd daarna aangenomen met 6 tegen 4 stemmen, die van de heeren Faasse, v. d. Boogert, Kievit en v. d. Swaluw. Rondvraag. ff FAASSE vroeg of de commissie van toezicht op het L. O. nog wel eens verslag indiende VOORZITTER zeide hierna te zuilen vragen, LOS vroeg de plaatsing van een lantaarn bij de woning van Nijsse op den Oostdijk. VOORZITTER zeide te zullen doen ver richten. Besloten werd nog met de Familie Stoop te onderhandelen over het overnemen van de z. smalle pad. Hierna sluiting. Er is maar één ding dat algeheele belang stelling heeft: de Siberische koude van de laatste week. Het is alsof de zon geen kracht meer bezit, en zij alleen nog haar lichtgevende vermogen behouden heeft en haar warmtestraling ver loren. Wanneer we eiken morgen 7 uur eens even op de tennometer naar buiten kijken, dan is het meest dat van 15 tot 18 graden Celcius. Februari zou, naar 't volksgeloof zeven zomersche dagen tellen. We gelooven liever 7 wintersche dagen. En verheugen ons bij voorbaat voor de boodschap als we ijsmuts en overjas mogen uit doen. We laten volgen de „koude-berichten" en allereerst van Texel, dat tengevolge van de aanwezigheid van zwaar drijfijs in het Marsdiep en de haven van Nieuwediep, twee dagen vol komen geïsoleerd is geweest. Te Koog op Texel was toen een patientje, een meisje van negen jaar, ernstig ziek aan buikvliesontsteking. Een operatie was dringend noodig. Hoe moest het kind in Den Helder komen? De marinevliegdienst bood uitkomst; hoewel natuurlijk een vliegtuig van dien dienst niet op vervoer van zieken is berekend, en er technische moeilijkheden waren op te lossen. Het patientje werd per auto van haar woon plaats naar de dicht bij het vliegkamp de Mok gelegen boerderij van den heer Lap vervoerd. Het kind werd om kouvatten te voorkomen en om te voorkomen, dat einden van de dekens buiten boord zouden wapperen en in de stuur- draden vastraken, geheel in dekens genaaid. Om 2 uur Woensdagmiddag was inmiddels een vliegtuig, bestuurd door den chef-instructeur van het vliegkamp de Kooy aangekomen, met een ziekenverpleger aan boord. Op het landing terrein waren eenige manschappen aanwezig om het vliegtuig op te vangen, zoodat het met draarenden motor voor de blokken kon blijven staan. Van den start en het vervoer van het patientje verwachtte men geen nadeel, wel echter van den schok bij het landen. Om dezen zooveel mogelijk te breken, nam de zieken verpleger het kind op schoot. Aan het vlieg kamp de Kooy stond een ziekenauto gereed, en hiermee is het kind naar het marinehospirtaal getransporteerd en onmiddellijk geopereerd. Zoo brengt het moderne vervoermiddel het vliegtuig redding in uiterste nood. Onze Hot- landsche luchtmenschen vliegen nu naar Ter schelling, Ameland en Schiermonnikoog, om de bewoners van gist, levensmiddelen en post te voorzien. Urk, dat midden in de Zuiderzee ligt, lag ook op den weg om via de luchtweg voorzien te worden van wat ze noodig is. Ondertusschen is men Woensdag van Enkhuizen al geloopen naar het eilandje. Onze groote rivieren zijn in een paar dagen tijd voorzien van een witte vaste ijsmassa. Af en toe is er eens water en schuift het ijs weg en de berichten luiden: Uit Beusichem: Het ijs is sterk genoeg om alle verkeer te dragen. Er is «en pad gemaakt, zoodat hier geen stoornis meer in den overtocht is. Uit Oosterbeek: Het ijs in den Rijn is thans op verschillende plaatsen begaanbaar. Van den overgang bij het Drielsche veer wordt druk gebruik gemaakt Door bevriezing van de hoofdbuis der water leiding zijn enkele dorpsgedeelten van water verstoken. Uit Nijmegen: De sterke was van de Waal, sinds Woensdag 73 centimeter, is een gevolg van het vastzitten van het ijs op de rivier bij Tiel. Zoo pas is de Waal hier gaan vastzitten, in verband met dezen toestand stoppen thans negen treinen, uit Nijmegen vertrekkend, te Lent en wei 5,1, 6,42, 12,18, 13,31, 16,25, 18,20, 19,53, 21,20 en 23,23, en stoppen er elf treinen naar Nijmegen vertrekkend te Lent te wel. 6.10, 7.34, 9.37, 10.53,13,13,37, 15.25, 16.50,221, 22,28 en 0.30 Nijmegen seinde naderhand: Het ijs in de Waal is weer drijvende. Uit Zalt-Bommel: Zondag was de Waal met slechts weinig ijs bedekt, en men zou toen niet gezegd hebben, dat de rivier twee dagen later zou zitten. Maandag vertoonde zich echter zeer zwaar ijs, waarbij schollen waren met afmetingen van ongeveer 1/5 der rivierbreedte. In den nacht van Maandag op Dinsdag is het ijs vastgeraakt, en nu zit de rivier, zoover men haar op en af kan zien. Het ijs is echter nog niet sterk genoeg om het verkeer er over te leiden. Bij aanhou dende vorst zal waarschijnlijk Woensdag wei een pad gehakt kunnen worden. Uit Doetinchem: De Oude IJsel is thans dichtgevroren en berijdbaar, hetgeen in tientallen jaren niet het geval is geweest. Sedert vanmorgen zijn het Zijpe en de Greve- lingen geheel met drijfijs overdekt. De scheep vaart is voor zeilschepen en kleine stoom schepen geheel onmogelijk. De gasboei voor den wal van Bruinisse en verscheidene tonnen zijn op drift geraakt. Uit Vlissingen: Vandaag is er op de Schelde drijfijs tot Vlis singen. De boeien boven Terneuzen op de Schelde zijn door drijfijs verschoven. Uit Arnhem: De Rijn is nu bij Arnhem geheel dichtge vroren. Op verschillende plaatsen loopt men reeds over de rivier, al is van een geregelde: verbinding over het ijs nog geen sprake. Het bureau van gemeentewerken is er in geslaagd in den loop van den dag opnieuw een verbinding met de Betuwe tot stand te brengen Men heeft n.l. de beide uiteinden van de schip brug, ook nu de rivier is dichtgevroren in takt gelaten. Tusschen deze beide uiteinden heeft men een vaargeul gemaakt in welke geul men thans een van de brugvakkentnet een kabel bij wijze van pont heen en weer trekt. Op deze wijze is men er in geslaagd, zoowel personen als goederen en wagens en auto's, zij het ook in beperkte mate over te zetten, zoodat althans het verkeer met de Betuwe hersteld is, al kan men door het wegnemen van de pout te Nij megen per wagen niet verder naar het Zuiden komen. Uit Culemborg: Overtocht voor alle verkeer over het ijs. Uit Gorinchem: Gistermorgen is men begonnen een beter pad naar Sieeuwijk te maken, ofschoon de overtocht te voet eergisteren reeds door hon derden gemaakt werd. De bevroren rivieren trekt vele toeschouwers, ook van elders. Uit Kraltngscheveer: Van Kralingscheveer is een weg over het ijs gebaand naar IJsselmonde. Vele voetgangers maken daarvan gebruik. Uit Maassluis: In verband met den buitengewoon Jagen waterstand op de rivier, de strenge vorst en den sterken Noord oosten wind is de veerdienst van Maassluis op Rozenburg gestaakt moeten worden. Van provinciewege heeft men zich met L. Smit Co's internationale sleepdienst onderneming in verbinding gesteld om even tueel door middel van haar zeesleepbooten te trachten, de Rozenbrugsche steigers te be reiken, maar ook deze sleepdienst zag er, voor namelijk in verband met den buitengewoon lagen waterstand, geen kans toe, dit te vol brengen. Uit Nijmegen: De Waal is hier gistermiddag 5 uur voor de tweede maal gaan zitten. Velen trokken des middags naar de kade om de rivier in haar ongewonen toestand te zien. Aan de kade liggen nog vijftien sleepbooten die daar niet veilig zijn, wanneer het ijs gaat kruien. Uit Stellendam: Het Zuiderdiep is dichtgevroren. Van de haven af wordt dwars over de rivier naar Scheelhoek geloopen. Alle scheepvaart is gesloten. Uit Tiel: Eergisteravond tegen 5 uur heeft zich het ijs voor de stad weder onverwacht in beweging gesteld. Gedurende eenige uren dreef het tamelijk snel door, maar het zette zich in den nacht opnieuw vast. Het water valt sterk. Gistervoormiddag is een pad over het ijs gelegd, zoodat het verkeer voor voergangers mogelijk is. De stoomboot Harmonie van de firma J. en A. van der Schuyt heeft de vlucht- haven niet meer kunnen bereiken. Zij ligt voor den steiger aan den Waaldijk. Uit Veenendaal: De rivier de Rijn nabij de veren Eist en Rhenen heeft zich thans geheel vastgezet. Voet gangers hebben overtocht over de bevroree rivier. Uit Venlo: De rivier de Maas is alhier voor zoover het oog reikt voor ruim 3/4 met zware en groote schollen ijs bedekt, leder oogenblik kan worden verwacht dat de schotsen zullen worden opge stopt en de stremming is een feit. Te Arcen, Lom, Velden en Steijl zijn de overzetponten uit de rivier gehaald en is het verkeer tusschen beide oevers opgeheven. Van Oeffeit af maakt men reeds gebruik van de spoorbrug om in Limburg te komen. Te Katwijk is door ijsschol- len de pontketting afgebroken en de pont met de schollen medegevoerd in de richting Grave. De vluchthaven ligt vol schepen. Het water is 42 c.M. gevallen. Peilschaal 10.56 M. Uit Zeeland: Op de Westerschelde vertoont zich wel veel drijfijs, maar toch kunnen de bootdiensten op Breskens en Terneuzen worden voortgezet. De dienst van den Provincialen Stoomboot dienst op de Oosterschelde, van Woiphaarts- dijksche veer naar Zierkzee kan niet op tijd- plaats hebben en er kan niet op het varen van een boot worden gerekend. En tot slot een greep uit de verschillende ijstijdingen en gebeurtenissen. Het visscherljbedrijf te IJmuiden. Nu de vorst wat verminderd is, zijn gisteren van IJmuiden weer verscheidene troomtrawlers ter visscherij vertrokken. In de Visschershaven fungeeren alle diensten, ook de waterleiding, zij het ook met groote moeite. Met dooiweer verwacht men nieuwe moeilijkheden, omdat dan zeer waarschijnlijk buizen enz. zullen springen. Van de Duitsche visscherijhavens schijnt alleen die te Wesermunde nog open te zijn. Te IJmuiden werd gisteren een radiogram opge vangen van het station Norddeich, waarin aan tal van met name genoemde stoomtreilers last werd gegeven, om in Aberdeen, Grimsby, IJmuiden en andere buitenlandsche havens te markten. Te IJmuiden waren gisteren vier Duitsche stoomtreilers aan de markt. Avontuur in Oud-Beijerland. Dinsdagavond is de gemeente Oud-Beijer land eenigszins in beroering gebracht door een voorval, dat gelukkig goed is afgeioopen. De familieleden maakten zich ernstig onge rust over het uitblijven van zes opgeschoten jongens, die 's middags van huis gegaan en niet teruggekeerd waren. Inmiddels had men op het havenhoofd in de duisternis een vuur gezien en men kwam tot de ontdekking, dat dit in verband stond met de verdwijning. Eenige jongens wisten te vertellen, dat zij zich 's mid dags met een clubje vrienden over het Spui naar het eiland den Beer hadden begeven om aan de andere zijde van dit eiland den toestand van het ijs op de Oude Maas te verkennen. jRooAi echt e friesche ChpUuiis van.gewone tabak! Reeds vanof 50ctper% pond 20 cJ. per ons lOcfcper ftons HEEL NED HEER. EM" KNECHT Het middelpunt van h en vooral in de la gezelligheid van de I Hier komt het aan op verhoogt de stemming en Uw gezin. De wandlichten naast dei lamp om in een gemakke Een lamp bij de theett theeschenken een verplaa gij wilt een gezellig hoek En overal als ideale li< zoo helder en toch zoo PUI Door den lagen stand van het water hadden zij gemakkelijk de rietgorzen en grienden van het z.g. Schaar kunnen bereiken Zij waren echter teruggekeerd, terwijl de overigen hun ontdekkingstocht voortgezet hadden Wat was nu het geval? Toen de laatste zes van de jeugdige ontdek kers terug wilden keeren, moesten zij tot hun schrik ervaren, dat zij door den vloed totaal geisoleerd waren. De griend waarop zij zich bevonden, was door den vloed van het eiland den Beer afgescheiden, doordat het ijs los liet. Onderwijl beraamde men in Oud-Beijerland plannen om hulp te bieden, daar men ver moedde, dat de jongens in levensgevaar zouden verkeeren. Voortvarende lieden wilden zelfs de klok laten luiden, maar dat bleek niet noodig, want twintig personen, waaronder twee politie-1 agenten, toonden zich bereid om hulp te gaan verleenen. Gewapend met planken, dreggen en touw- lijnen begaf men zich met lantaarns op weg. Het was toen half negen. Het gelukte de red dingsexpeditie om de jongens met een lijn op den vasten wal te sleepen, waarbij echter nog eenigen van hen door het ijs zakten en een nat i pak opliepen. 1 Gil in de Veenl bram gensj spoei bluss uit d de sc Gi bieve Voor oude zakt genu te h gezeij den laat: bege gebo ijsvlc geul

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 2