D STOONIBOOTDIENST Boerenleenbank EERSTE BLAD enrijaen Dienstregeling Fs sdljli ZATERDAG 9 FEBRUARI 1929 ROSA MARINA Ie Hollandsche sport bij uitnemendheid, maakt longerig en doet ons Verlangen naar een stevi- gen Hollandschen pot. Ja zoo n maaltijd, klaar gemaakt met een flinken duit Blue Band, gevoelt ge Uw krachten hernieu wen en kunt er weer tegen /oor den volgenden dag. M1DDELHARN1S-R0TTERDAM V.V. via VLAARD1NGEN s.s. „MIDDELHARNIS" aaravangende 7 Oct, 1928 van Mlddelharnis op Maandag en Dinsdag V. Middelbands 4.30 vm A Viaard. 7.00 va.* A. Rotterdam 8.00 vm. Overige dagen (beh Zon- en Feestd.) V Middelharnis 6 40 vm.A.Viaard 9 lOvm A. Rotterdam 10 00 vm A. Brielle 10.20 vnj.§ van Rotterdam op Maandag en Dinsdag V Rotterdam 2 15 nm V. Viaard. 3.00 nm. f A Middelbands 5.30 nm. Overige dagen (beb. Zon- en Feestd.) Van 7 October I'm 3 November en van«l 10 Februari. V. Rotterdam 3 00 nm V.Viaard 3 55nm ff V Brielle 2.25 nra.§ A Middelbamis 6 20 Van 4 November t/m 9 Februari V. Rotterdam 2 15 nm. V. Viaard. 3 00 nm. f A. Middelharnis 5.30 nm. In aansluiting op den trein van 7.21 vm en 7.12 vm. van Vlaardlngen. In aansluiting op den trein van 9.21 vm. en 9.42 vm. van Vlaardlngen. f In aansluiting op den trein van 14.40 (2.40) en 14.51 nm. (2.51) te Vlaardlngen ft In aansluiting op den trein van 15.40 (3.40) nm. en 15.51 (3.51) »e Vlaardlngen. Te Vlaardlngen overstappen. Op Zaterdag 1 25 n.m. Al» Feestdagen njn te bcechouwen WUuwlaaridig, 3« Paaacbdag, Hemelt tarttdag - - - K.M- V pret dn v af) O» Dlnb»t»f()«« IN >88. nis Hk» n van jraak Ligplaats Boompjes tegenover Reederijstraat. Middelharnis-Sommelsdijk De bank leent gelden aan leden tegen 4.6 's jaars Zli neemt gelden op tegen 3.84 °/0 's jaa s, ook van nlet-leden Voorschotten kunnen dagelijks aangevraagd worden bij een der leden van het Bestuur Gelegenheid tot inbrengen en terugbetaling van gelden eiken Maan dagavond en Vrijdagavond van 68 uur ten huize van den kassier 0. JOPPE Cz. te Sommelsdijk Prijs per kwartaal Losse nummers ADVERTENTIËN van 16 regels 1,20 Elke regel meer 0,20 Bij contract aanzienlijk korting. Dienstaanbiedingen en Dienstaanvragen f 1,per plaatsing tot een maximum van 10 regels, elke regel meer 15 cent. Dit blad verschijnt iederen Woensdag- en Zaterdagmorgen. Het wordt uitgegeven door de N.V. Uitgeversmaatschappij „Onze Eilanden", Tel. Int. No. 15 Voorstraat Middelharnis. 11E JAARGANG. - N°. 28 Week-revtte. Binnenland. Onder zeer groote belangstelling is liet stof felijk overschot van Dr. Willem Royaards te Amsterdam uitgeleide gedaan. In den Stads schouwburg heerschte een plechtige stilte, waren de lampen met rouwfloers omhangen en waren op verschillende plaatsen rouw-drape- rieën aangebracht. Talrijke artisten, letter kundigen, kunstenaars en bekende figuren uit intellectueele kringen waren aanwezig, terwijl eveneens de regeering en het gemeentebestuur van Amsterdam waren vertegenwoordigd. Door den ingevallen dooi was alle winterglorie verdwenen, hingen de vlaggen slap en moede loos neer, omhulde een droefgeestige atmosfeer alles in een troosteloos gewaad. Zwijgend stonden duizenden de uitvaart bij te wonen. Na een korte, treffende plechtigheid in den Stadsschouwburg, werd het stoffelijk overschot van den grooten kunstenaar uitgedragen. Het verkeer op liet Leidsche plein was nagenoeg stopgezet. Onder een eerbiedige stilte werd de kist in den auto geschoven en voorafgegaan door twee auto's, met bloemstukken, er waren er meer dan honderd, zoowel uit binnen- als buitenland, zette de stoet zich langzaam in beweging. Langs de geheele route stonden drommen menschen dit droevige schouwspel gade te slaan. In versneld tempo werd van Amsterdam naar Haarlem gereden, ook hier nog even een tref fende huldiging en voort ging het naar Wester- veld, waar de begrafenis plaats had. Een schat van bloemen dekte de baar, vulde de groeve tot den rand. Namens H.M. de Koningin legde Jhr. A. W. O. van Riemsdijk eveneens een krans neer. Het is een treffende huldiging geworden, den grooten kunstenaar en strijder waardig. Buitenland. De latere berichten over den mislukten revolutiepoging, door ontevreden artillerie officieren in Spanje ondernemen, doen duide lijk blijken, dat de situatie voor de regeering veel hachelijker is geweest, dan de eerste spaar zame berichten wel deden vermoeden. Slechts een gering dee'. dezer berichten werden door gelaten en het is begrijpelijk, dat dit gedeelte eerst naar alle regelen der kunst behoorlijk werd gekleurd. De opstand is te Ciudul Reai begonnen, waar ruim 30 officieren en 500 minderen aan het muiten sloegen en het be stuur der stad in handen namen. Via Parijs en Portugal was de regeering twee dagen van te voren reeds gewaarschuwd en wist Primo de Rivera dat er onlusten op komst waren. Het is de bedoeling der opstandelingen geweest, dat de meeste garnizoenen op denzelfden dag in verzet zouden komen, terwijl eveneens de vluot zich bij deze beweging zou aansluiten. Het snelle ingrijpen der regeering heeft de zaak onderdrukt en de verschillende kopstuk ken zuchten reeds achter stevige deuren en tralies. Een speciaal ingestelde rechtbank zal de schuldigen berechten. Eenigen zijn reeds ter dood veroordeeld. Behalvt verschillende officieren, bevinden zich drie oud-ininisters in arrest. Primo de Rivera, die eerst aankondigde dat hij genade voor recht zou laten gelden, is nadien blijkbaar geheeL van opinie veranderd en heeft de koning een reeks zeer strenge maat regelen ter teekening voorgelegd. Al deze maatregelen hebben uitsluitend ten doel de teugels nog strakker aan te halen en het de oppositie moeilijker te maken, in het organi- seeren van nieuwe pogingen tot omverwerping der dicratuur. Primo de Rivera is bovendien zeer ontevreden over de pers, aangezien deze hem in de spannende dagen zoo weinig of geheel niet heeft gesteund. Ook de bladen hebben met de nieuwe, strengere bepalingen te maken, want hierbij wordt bepaald, dat ze gratis een deel van hun ruimte ter beschikking van de regeering moeten stellen, voor het doen van officieele berichten. Dat wordt dus een gratis reclame. Eenigen tijd voor deze laatste herrie heeft Primo de Rivera reeds doorgedreven, dat leden der rechterlijke macht, die onbekwaam zijn, lees hiervoor die tot de oppositie belmo ren, ontslagen konden worden. Nu is hij nog een stap verder gegaan en is onbekwamheid of openbaar verzet niet eens meer noodig, om ontslagen te worden. In de nieuwe maat regelen is namelijk bepaald, dat iedere Ambte naar die zich in het openbaar ongunstig over de dictatuur uitlaat, op staanden voet ont slagen zal worden. Door al deze maatregelen hoopt Primo de Rivera zijn geschokte positie te herstellen Dat zijn gezag een ernstige knak heeft gekregen valt niet te ontkennen. De nu door hem afge kondigde maatregelen zijn allerminst geschikt de ontevredenheid te doen luwen. Ook over de strenge straffen heerscht groote ontevreden heid. En hoe meer de regeering de teugels stak aanhaalt, hoe meer de veiligheidsklep verstopt wordt, hoe grooter in het verborgen de binnenlandsche gisting. Onherroepelijk moet zulks tot nieuwe actie der oppositie voe ren en het is uitermate twijfelachtig, of de uit slag voor Prima de Rivera dan ook weer zoo gunstig zal zijn. sis Doch om ernstige ontevredenheid en felle oppositie te zien, is het niet noodig ver van huis te gaan. De verhouding in België tusschen Vla ming en Waal laat heel wat de wensclien over en kan moeilijkheid onder hartelijk gerekend worden. Deze toestand baart Brussel heel wat zorg en wordt niet van koers veranderd, dan ziet het er naar uit, dat het daar nog veel erger zal worden. Dr. Borms, na een tienjarig gevan genisschap in vrijheid gesteld, betiteld als de ongekroonde koning van Vlaanderen, voor stander van een vrij onafhankelijk Vlaanderen, met als ideaal aangesloten bij Nederland, het zoogenaamde Groot-Nederland, schijnt on danks zijn langdurig verblijf in de gevangenis niets van zijn strijdlust te hebben ingeboet. Te Antwerpen is de invrijheidstelling van Borms geestdriftig gevierd en hebben zijn medestan ders hem op waarlijk grootsche wijze gehuldigd. Hoe fel de tegenstanders in België tegenover elkaar staan, daarvan geven ons de verschil lende redevoeringen gedurende deze huldiging een duidelijk bewijs. Dr. Borms kondigde in zijn rede o.a. aan: FEUI LLETON. DOOR MELATI VAN JAVA. 45) Er was dan één gedachte noodig, die hij uit het diepst zijner herinnering moest opdelven, waardoor hij met geweld aan zijn gevoel het zwijgen kon opleggen. De avonden waren het aangenaamste, dan werd er gelezen, gesproken, vertaald; de dokter had alle stelselmatige studie verbannen, en toch kreeg alles zijn beurt; hij had vooral ten doel haar te ontwikkelen. Daarom las hij met haar de voor naamste meesterstukken van alle volkeren of ten minste gedeelten daarvan. Door zijn aanwijzingen leerde zij de schoonheid daarvan begrijpen en waardeeren; haar fijn gevoel wees haar echter meestal den weg. Zij huilde of lachte dikwijls om een enkel woord, of riep in verrukking uit: „O, wat is dat mooi!" Vooral van kunst wilde de dokter, dat zij op de hoogte zou raken; zij moest de namen en de richting kennen de voornaamste schilders en hun schoien; hij liet haar afbeeldingen van hun werken zien, legde haar uit wat de jongeren zochten te bereiken en wat het streven der ouderen was, en zij luisterde aandachtig en verraste hem door haar puntige opmerkingen ,haar vlug begrip. Dikwijls ontsponnen zich uit het gehoorde of INGEZONDEN MEDEDEELING- Bij Griep en Gevatte koude Sanapirin-tabletten, Buisje 75, 40, 25 ct. Bij Hoesten en Bronchitis Anga siroop. Flacons van 1 gld en f 1.75 Bij Apoth. en Drogisten. „Vlaanderen den Vlaming met als ideaal Groot-Nederland. Het minimum onzer eischen is een zelfstandig bestuur voor Vlaanderen." Een groote betooging, waaraan naar schatting door ongeveer een 15000 deelnemers werd deelgenomen, besloot deze huldiging. Tijdens de vergadering en eveneens tijdens de betoo ging hoorde mén kreten van: „Voor Vlaan deren alles, voor Melchikske nikske" en „Vliegt de Blauwvoet, storm op zee." inci denten hebben zich gelukkig niet voorgedaanen alles had een ordelijk en rustig verloop. Een groote politiemacht was op de been, doch be hoefde niet op te treden. De gedeeltelijke amnestie, waarover in de Belgische Kamer zoo hartstochtelijk is gedebatteerd en die zijn uit- geloopen op een aantal uitgevaardiged cle- mentie-maatregelen hebben geen verbroede ring gebracht, eerder het tegendeel. Lang is Brussel doof gebleven voor al de grieven en wenschen der Vlamingen, met als gevolg steeds meer verbittering en steeds meer ver wijdering. Ook van Nederlandsche zijde is er bij de huldiging van Dr. Borms belangstelling aan den dag gelegd. Ook wij tellen hier voorstan ders van Groot-Nederland. Men kan sympa thie hebben voor de Vlamingen en hun actie, doch dan klijkt het ons toch ten eenen male onjuist, zich te gaan bemoeien met interne, ernstige aangelegenheden van België. Omge keerd dulden wij geen inmenging in eigen interne aangelegenheden en dus is het 'n plicht ons in alle opzichten te onthouden van alles, wat naar inmenging zweeft. Vanuit alle oorden der wereld komen de berichten binnen over de strenge koude der afgeloopen dagen en de moeilijkheden hiermede gepaard gaande. De Duitsfhers zijn nog altijd bezig over de vorming der groote coalitie, waarin ze nog maar altijd niet kunnen slagen. Om beurten vragen de partijen over, de berichten over gunstige en minder gunstige kansen wisselen elkaar af, doch een dwfinitieve oplossing laat nog altijd op zich wachten. Verder doen de Duitschers hun uiterste best in het lanceeren van ongunstige berichten over de moeilijkheden der landbouw, midden stand en de beurs. Een groot deel der industrie sluit zich graag bij al deze jammerklachten aan. De bedoeling van een en ander is duidelijk. De toestand is in menig opzicht wol onbevredi gend en men vreest dat het gunstige rapport van Parker Gilbert, de financieele experts wat al te royaal zal maken, als het om de Duitsche marken zal gaan. Daarom klaaglie deren in alle toonaarden, liefst met uien in de hand om tranen te verwekken. Het wil ons toeschijnen, dat de Duitschers wat te vroeg inzetten met hun tranen-con- cert en dat ze verstandiger doen daarmee te wachten, tot na de besprekingen te Parijs. Zeer waarschijnlijk komen de waterlanders dan wel voor den dag zonder de steun der uien, waarop een Duitscher anders nog al verzot is, op de uien natuurlijk, en die ze dus voor nuttiger en betere doeleinden kunnen ge bruiken. De Russen daarentegen storten ondanks hun benarde omstandigheden vreugdetranen, een weelde, die ze zich daar anders zeer zeld zaam kunnen veroorlooven. Trotski, de ver bannen leider, omdat hij volgens zijn tegen- geziene gesprekken over de hoogste en belang rijkste onderwerpen. Rose-Marie vertelde open hartig alles wat ooit in haar was omgegaan en volgde gemakkelijk haar meester in de hooge vlucht zijner gedachten; de uren vlogen om en het werd dikwijls middernacht voordat zij weer tot de aarde terugkeerden. „Wat Jeert u mij alles goed inzien!" riep zij opgetogen uit; „hoe heel anders beschouw ik nu de menschen en de wereld dan vroeger," en haar vroolijkheid kwam weer boven. „Wat zouden Rika en Daatje zeggen als zij de wijze dingen hoorden waarover Marie het nu heeft." Hij liet haar ook opstellen maken en hierin had haar phantasie vrij spel; als het ware stap voor stap kon hij de vorderingen nagaan, die de ont wikkeling van haar geest maakte, en voor alles trof hem haar reine ziel, de hooge, edele eigen waarde, vyaarvan haar denkbeelden getuigden. De woorden en gedachten vloeiden uit haar pen; zij vond als van zelf, met een aangeboren smaak en goed oordeel, sierlijke wendingen, fraaie beelden, geestige invallen. Haar zoo lang gesloten ziel, die in de laagste en meest alledaagsche zorgen had moeten verkeeren, opende zich nu eensklaps voor alles wat schoon en edel was, en zij kwam tot vollen bloei. Die bloei deelde zich ook aan haar uiterlijk mede; altijd was Rose-Marie een aardig, lief meisje geweest, nu werd zij bijna plotseling een schoone vrouw; haar gestalte werd voller en scheen langer, haar gang veerkrachtiger, haar oogen schenen nog meer dan vroeger het vermogen te hebben alle aandoeningen harer ziel uit te spreken, maar er was nu iets in van een edeler vlam, een hooger leven dat haar bezielde en vervulde. De dokter standers niet zuiver in de leer is, gaat zijn onge lukkig vaderland verlaten en verhuist naar Turkije. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad om hem kwijt te worden, want de lief hebberij om hem te ontvangen was niet bijster groot. Na veel moeite is de Sovjet er in ge slaagd een Tursch visum voor Trotski machtig te worden en de heeren zijn wat lekker, dat ze een gevaarlijk tegenstander kwijt raken. De aanhangers van Trotski waren de laatste maanden zeer actief en de Sovjet moets steeds strenger optreden om de situatie meester te blijven. Zijn ballingschap maakte Trotski bovendien tot een martelaar en zulks was even eens ongewenscht. En nu naar het buitenland gaat hoopt men, dat zijn invloed veel geringer zal worden en dat zijn aanhangers wat tammer zullen zijn. Er zijn de laatste weken eenige honderden aanhangers van hem gearresteerd en opgesloten. Desondanks blijft de toestand daar zeer precair. Wat de ontwikkeling van den toestand in Afganistan betreft, waar de Russen groote activiteit aan den dag leggen, ook daar zijn hun kansen eenigszins verbeterd. Zooals be kend, zijn Aman Oellah en Moskou beste maatjes en nu de kansen van Alinan Oellah aanmerkelijk zijn gestegen, zijn ook hun kansen INGEZONDEN MEDEDEELING. Rheumaüek De pijn is te verzachten, het lijden te verminderen! Wacht niet tot de kwaal ver ergert, masseer direct met KLOOSTERBALSEM ^verzacht verrassend^ snel. vliegtuigen de Engelsche onderdanen in vei ligheid gebracht. Mocht Aman Oellah er in slagen zijn tegenstanders te verslaan, dan zal de verhouding tusschen hem en Londen wel niet erg hartelijk zijn. En was dit maar de eenigste zorg van Londen. INGEZON )h.N MtDi.Ui tl i G t/Mi cpuep ck&igZ,: c/itiwn. in. dcoxcn. t/5e*.<55ié Landbouw W,Geen goud zoo goed" zag met voldoening en blijdschap de verandering, die In haar omging. „Het zal niet lang meer duren, of zij zal, wanneer Frank haar in de „wereld" brengt, furore maken," dacht hij. „Zou de tijd nog niet gekomen zijn hem te roepen? Wat zal ik in 's hemels naam haar nog meer leeren? Wat zij nog niet weet, dat leert haar eigen instinct wel." Maar toch aarzelde hij. Uit zelfzucht misschien. Wanneer zij wegging, dan werd het weer doodsch en mistig rondom hem; dan was het of hij zijn groot zeeraam sloot en alle Jicht en glans uit zijn kamer verbande. In het dorp werd Rose-Marie ook spoedig popu lair; hij moest er om lachen zooals zij op de hoogte raakte van alle familiezaken en belangen der visschers; zij wist altijd welke botters uit waren, welke terugkwamen; zij kookte voor de zieke vrouwen; zij leerde de meisjes haken en breien, de jongens nieuwe knoopsteken voor.hun netten, 's Avonds als de dokter thuiskwam, had zij altijd allerlei nieuwtjes te vertellen; deze had dit gezegd, dien was dat overkomen. Zij was hier geweest en daar en overal had zij wat opgevangen. Over Frank en haar toekomstig leven naast hem sprak zij als over iets, dat nog in het zeer verre verschiet lag; telkens zeide zij dan zeer onbevangen en natuurlijk: „Later zal ik het Frank wel eens leeren," of: „nu weet ik wel wat Frank bedoelt, en dan zal ik hem weten te antwoorden. Hij zal het immers prettig vinden, gelooft u niet, oom, als ik met hem over alles en nog wat zal kunnen praten?" De winter ging om en de lente brak aan; er trilde een weelde door de lucht, waarvan Rose- Marie zich geen rekenschap kon geven. Zij ging aanmerkelijke verbeterd, terwijl de Engelsche positie aldaar niet bepaald aangenaam begint te worden. Oogenschijnlijk is de strijd in Afga nistan een strijd tusschen voor- en tegenstan ders van hervormingen, doch in werkelijkheid is het voornamelijk een strijd tusschen Moskou eenerzijds en Engeland anderzijds, met als inzet den strijd om Azië. Wat zich daar tot heden heeft afgespeeld is niet anders dan een voorspel van het groote spel, dat nu nog achter de schermen wordt voorbereid en waar bij van weerskanten de uiterste krachten worden ingespannen. Aman Oellah, die eerst afstand heeft ge daan en die opnieuw zijn aanspraken op den troon doet gelden, is reeds weer door Turkije en de Sovjet erkend. Engeland wenscht hem niet eerder te erkennen, dan wanneer het geheele Afgaansche volk hem opnieuw qls zoo danig wenscht en erkend. De oudste zoon van Aman Oellah, die in Parijs studeerde, is via Berlijn op last van zijn vader naar Moskou vertrokken, teneinde daar nieuwe orders af te wachten. Volgens de ver klaringen van den prins, zal hij zijn vader steunen in den strijd en zal hij pas naar Europa terugkeeren, zoodra de binnenlandsche toe stand van Afganistan zuls gedoogt. De Engel sche regeering heeft door midel van leger- met de visscherskinderen uit om lelietjes der dalen te plukken in een bosch, diep tusschen de duinen; zij stoeide en lachte met hen als ware zij zelf nog een kind. Dat zij getrouwd was en dat haar man op haar wachtte, scheen zij zich nauwelijks meer te herinneren; zij gevoelde zich zoo jong, zoo blijde, zoo gelukkig; het was of zij nu eerst wist, wat het was gelukkig te zijn en te leven. 's Avonds kwamen zij terug, beladen met mei- doorntakken en bouquetten van veldbloemen; zij zag er dan zoo frisch, zoo blozend uit als ware zij de lente zelf, die haar zegetocht hield over de duinen en langs de zee. Maar haar grootste'genot bleef het den dokter te vergezellen op zijn tochten naar naburige dor pen; dan was zij altijd gereed hem te volgen. Soms wandelden zij uren lang, hetzij in het goudgele strand, waar hun voeten diep in het zand hun sporen nalieten, of tusschen de zilveren dui nen. Dan zagen zij de zon, ondergaande in een schitterende glorie, de golven omgetooverd in ge smolten goud, het duingras overstrooid met don kere robijnen; de duinen in de verte doken diep weg in hun geelpaarse tinten, en als eindelijk de zon in het water verdween, als een koning, die zich in zijn slaapvertrek terugtrekt en nog enkele oogenblikken zijn mantel met edelgesteenten be strooid over de golven laat slepen, dan gebeurde het dikwijls dat Rose-Marie's hart wegsmolt in droefheid en blijdschap, een vreemd gevoel dat haar deed jubelen en weenen tegelijk. En dan die terugkeer, als de maan langzaam, heel langzaam achter de duinen oprees, zoo stil, zacht en rustig brandend als een reusachtige lamp van opaal, hooger en hooger klom, blauwachtig staal op de golven deed trillen en de duinen in tooverbergen Uitslag proefvelden. In 1928 werden aangelegd 2 proefvelden met stikstofbemesting, en één met verschillende zaaibreedte, die ons wel aardige gegevens ver strekken. 1. Door den heer J. Koert te Sommelsdijk werden erwten gezaaid op verschillende zaai breedte. Dit om na te gaan, of wijdzaaien even voordeelig, of voordeeliger is dan nauw zaaien en tegelijk om het kwaad in de erwten te be strijden, het rotten te voorkomen. De uit komsten waren als volgt van veldjes van gelijke grootte. Rijbreedte. K.G. korrel. K.G. stroo. 40 c.M. 279 K.G. 275 K.G. 38 c.M. 278 K.G. 264 K.G. 36 c.M. 273 K.G. 250 K.G. 28 c.M. 265 K.G. 234 K.G. Daar er geen of slechts weinig regen viel, was er van rotting niets te bespeuren. 2. Bij Mej. Wed. Wisse, Dirkslandsche sas. werd op suikerbieten gezaaid Ureum, Kalk- salpeter en Chilisalpeter tegen 300 K.G. chilisalpeter per gemet. De uitkomsten per H.A. waren de volgende: Ureum 35000 K.G. 17.8 suiker. Kalksalpeter 28840 K.G. 17.3 Chili 35840 K.G. 17.5 "t Daar de Ureum tegelijk met de andere meststoffen is uitgezaaid, heeft die niet zijn volle werking kunnen doen. Anders zou waar schijnlijk de hoeveelheid bieten daar het grootst zijn geweest. 3. Bij dezelfde. Ureum, Chilisalp. Kalk- salp. en Nitrofoska op koepeen tegen 150 K.G. chili per gemet. De veldjes waren even groot: Chili2048 K.G. Kalsalpeter2217 K.G. Ureum2073 K.G. Nitrofoska2262 K.G. Onbemest1934 K.G. De gunstige werking der nitrofoska schrijf ik toe aan de meerdere kali die dit perceeltje met de meststof ontvangen heeft. Ook voor het komende seizoen zou onder- geteekende gaarne zijn medewerking verleenen bij het aanleggen van dergelijke proefvelden. Voor stikstofbemesting wordt de stikstof meststof gratis ter beschikking gesteld. Voor kali bemestingsproeven, waar ik zeer op aan dring, alles. Proeven met verschillende zaaibreedte op erwten en haver lijken me ook zeer nuttig. C. Smits, Hoofd Landbouwschool Sommelsdijk. van gesmolten zilver herschiep, wat was het dan stil om hen heen, zoo stil dat het bijna heilig schennis werd die stilte te verbreken door hun stemmen. Dan nam Rose-Marie den arm van den dokter; zij voelde zich een weinig vermoeid en zij steunde op hem; het was zoo veilig zoo rustig op zijn sterken arm te leunen, en hij liet haar begaan; hij was in zijn eigen gedachten verdiept en gunde haar gaarne dien steun. Zwijgend gingen zij naast elkander voort, en de visschers, die hen tegenkwamen, groetten vrien delijk en soms fluisterden zij: „Zou men niet zeggen, dat onze dokter en de juffer man en vrouw waren; hij is nog lang niet oud, zelfs niet bij zoo'n jonkheid." Maar zij hoorden het niet; zij gaven zich over aan het genoegen van hun samenzijn; voor Rose was dit genoegen onvermengd; voor den dokter verbitterd door een enkele herinnering, die hij echter hoe langer hoe verder naar den achtergrond verbande, zoover dat hij er nauwelijks meer aan kon of wilde denken. XXII. De lente was dit jaar bijzonder vroeg en ge makkelijk ingevallen; geen zware stormen hadden haar voorafgegaan. Stil en vredig scheen de winter zijn schepter te hebben overgegeven; de zon scheen dag op dag, overal barstten de bladeren en knop pen uit hun te krap geworden hulsel, overal stroomde het leven in de bezielde en onbezielde natuur. „Neen, zoo'n lente heb ik nog nooit bijgewoond," riep Rose-Marie uit, „en u dan, oom?" (Wordt vervolgd

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 1