I PUROL I Geeft U op als Abonné ONZE EILANDEN TAN WOENSDAG 6 FEBRUARI 1929 3 20 ?z oe- der ien der en- die cht ver- de ge-1 lder dat de vereeDiging Exelsior zullen met Hemel- tsdag a.s. deelnemen aan het Nationaal cours te Dinteloord. EBRINGEN. De werkzaamheden over vorig kwartaal van den Keuringsdienst Waren was als volgt: inspecties van kels, pakhuizen, enz. 11aantal genomen Dsters volle melk 9; monsters van andere en 7; terwijl S waarschuwingen werden ereikt aan verkoopers. Naar men verneemt zal over veertien en het nieuwe orgel voor deHerv.Kerk ier arriveeren. TELDEN DAK. De garnalenvisschers beb- de vorige week 4 dagen gevischt en ge- ddeld per dag en per vaartuig 35 K G. de pellerijen aangebracht. De heer S. de Geus, die voor zijn ge- egen ongeveer I jaar geleden naar Noord- erika ging, is dezer dagen van zijn uit- pj'e weer in onze gemeente teruggekeerd. De vorige week zijn van hier verzonden 0 balen uien, 300 H.L. koepeen en 150 .L. aardappelen. De rekening van de Chr. bewaarschool er 1928 beloopt in ontvang 1787,82 en uitgaaf 2847,54, en sloot dus met een deelig slot van 1059,72. Van de gemeente oet nog worden ontvangen 500, - subsidie. Uit de gedane rekening van den penning eester der bijz. school bleek, dat deze over 28 sloot met een batig slot van 1,14. ntvangen werd 8053,89 en uitgegeven 8052,75. Op 21 Februari a.s. zal in de b(jz. school lhier ouderavond worden gehouden. GOEDEREEDE. In de afgeloopen week zijn ier verzonden 2600 balen ajuin en 1650 .L. aardappelen. A.s. Donderdagavond hoopt de Heer Bouman van Stellendam in de Ned. Herv. erk op te treden. Vertrokken: D. Troost naar Rotterdam, Tanis naar Schiedam, Wed. C. Klein naar iddelbarnis. OUDDORP. Voor de ajuin wordt hier 6,50 besteed. Aardappelen: Eigenheimers ƒ2,—, Blauwe ƒ3,-, Cichorei 10,50. In de afgeloopen week zijn hier in voorkoop verkocht voor de nieuwe teelt 5 X 100 duizend K.G. Cichorei. De vorige week zijn door de garnalen visschers van 25-40 K.G. garnalen per week en schuit gevangen. Mej. L van Olst is benoemd tot Ver pleegster in het Kinderziekenhuis, Wester singel te Rotterdam. Zaterdagavond werd door Notaris v. d. Sluys in Café Akershoek bij afslag verkocht, ten verzoeke van W Hameeteman: Een Woonhuis Schuur. Erf en grond, afgemijnd door M Aleman vonr 7010 - een perceel bouwland uroot196 R V M door P. Voogd Dz voor 1910.-, een perceel bouwland in hef Zwarte hoekje eroot 1 Gem. 31 R V M door M Sandifort voor ƒ2400,-. NIEUWE TONGE. In de maand Januari 1929 ztjn vanuit deze gemeente vertrokken: Paulus van den Broek naar Loosduinen; Trijntje Holleman naar Wageningen Joost van den Tol naar Nieuw Helvoet. Ingekomen Cornells van der Made van Rotterdam. Naar men verneemt heeft dhr G Gebuijs alhier, zijn woning ondershands verkocht aan dhr. W. K- Hameeteman te Ouddorp De Zangvereeniging „Apollo" alhier, heeft besloten deel te nemen aan het in Mei as te houden nationaal concours te Rotter dam en zal in de tweede afdeeling uitkomen. P. v. D. werd op den Molendijk alhier door een auto aangereden Aan zijn rijwiel werd belangt rjke 'materieels schade aange richt Wonder boven wonder bekwam de aangeredene geen letsel. In de afgeloopen week zlin alhier ver scheept 5uü0 balen uien en 4' 00 balen koe peen. Maandagmiddag j.l. werd door de IJs club de „Vlakte" alhier een hardrijderij ge houden. De uitslag is als volgt: J Holster Az Ie prijs; Jac Verseput Wz., 2e prijs 8d W. Drooger Jz 3e prijs. Iu de maand Januari 1929 werden be handeld: 1378 Telefoongesprekken, Telegrammen 79, Telefoonoproepberichten 3. Totaal 1460 handelingen. Ten bate der nabestaanden van de ramp te Hoek van Holland is bij de film avond der vrijwillige landstorm alhier een collecte gehouden, welke ruim 27 gulden opbracht. OUDE TONGE. De postbode Van Tiggelen viel met zijn rijwiel voor de vrachtauto van Gebraad. Van T. kwam er persoonlijk goed af, maar het rijwiel werd vreesel(jk bei schadigd. In de afgeloopen week werden alhier aangevoerd en verscheept: 2987 HL. aard appelen, 1427 HL poters, 1621 H.L uien en 2413 H.L paardenpeen. OOLTGENSPLAAT. Bij het houthakken heeft de heer P. v. d. Wende zijn vinger verwoDd met een roestigen spijker. Des nachts kreeg hij hevige pijn in den arm- De geneesheer constateerde bloedvergiftiging en achtte overbrenging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Gisteren is de auto van den heer L- Bom van den Oudelandschen dijk gereden, en in de sloot terecht gekomen. De chaffeur A. Huijer bekwam een hoofdwonde en de heer A. v. Nimwegen een ernstige wond' aan den arm. De auto werd zeer belangrijk beschadigd. Woensdagavond 6 uur zal in de Néd. Herv. Kerk optreden de beroepen predikant Dg. A. Dekker van Bleiswijk. Het sleepschip Juens, schipper Deurier van Meirelbeeke (België) is in het Hellegat in aanvaring geweest en bijna onmiddellijk gezonken. De opvarenden werden door een sleepboot gered. Het schip is geladen met ijzererts en meet 500 ton. De firma Hoogen- boezem en Van der Tak is met de berging belast. - Tot lid van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk is gekozen de heer Jacob Kor- teweg Jzn. De in de Gemeentelijke Bewaarschool gehouden schietwedstrijd hadden volgenden uitslag: Jan J. van Ree, 95 punten; B. de Vos, 87; H. van Rossum, 85; J. W Koite- weg 84; J van Putten, 83; L. Vermaat, 82 punten. - Mej Maljaars kwam door de gladheid zoodanig op haar arm te vallen, dat dokteis- hulp moest worden ingeroepen. De gemeenteraad komt in Openbare Vergadering bijeen op Donderdag 7 Febr. a.s., des n.m. half drie. DEN BOMMEL. In deze gemeente heb ben zich gevestigd.: A. Br(js en gezin van Sommelsdyk; P. J. van Peperstraten van Oostvoorne; M Zoon van Rotterdam; en z(jn vertrokken: J. J. Winkels naar Oolt- gensplaat; L van Zanten naar Dirksiand; L. C Knaape naar Rockanje. - In de Geref. Kerk is tot Ouderling gekozen de heer H Borgdorff en is herkozen {Ot Diaken de heer L. Bakelaar Jzi De vorige week werden van hier ver voerd 2100 H L aardappelen, 400 H.L. uien en 600 H.L peen. - Het 25-jarig bestaan der Groene Kruis- afdeeling zal herdacht worden op Woensdag 27 Februari a s. Alsdan zal een spreker optreden, die zijn te behandelen onderwerp met lichtbeelden zal verduidelijken. HELLEV0ETSLU1S. Zaterdag, 2 Februari j.l. gaf de Harmonie R. T. M. een uitvoering voor 't personeel der Maatschappij voor dona teurs en genoodigden. Deze uitvoering werd opgeluisterd door de Tooneelvereeniging „On dersteuning" uit Rotterdam, welke vereeni- ging is samengesteld uit het politiepersoneel uit die stad. Na opening door den Voorzitter, den Heer O. de Koster, werden door de Harmonie 3 muzieknummers ten gehoore gebracht, die op keurige wijze werden ten uitvoer gebracht. Hierna deelt de Voorzitter der Tooneel vereeniging de rolverdeeling in 't stuk „Onder één dak", dat opgevoerd werd, mede. Hoewel al de spelers goed werkten, traden toch de oude Vader, Walter en zijn vrouw, door- hun boeiend spel op den voorgrond. De oude Vader, die een afkeer van zijn schoondochter Dora had, kwam na veel onder vinding tot de conclusie dat hij van degene, die hij 't minst liefhad, de meeste welwillend heid ondervond en dat degene, die hem altijd lief was geweest, zijn zoon Jacob, hem bedroog en op het weinige, dat hij nog bezat, loerde. Ten slotte komt alles dan ook terecht en verzoent hij zich met zijn schoondochter. Na afloop van 't stuk reikte de Heer de Koster elk der medespelende dames een bou quet over en dankte de Tooneelvereeniging voor het mooie spel, dat zij vertoond had. Een gezellig bal besloot deze avond. TOONEELVEREENIGING „COMOEDIA" Dinsdag j.i. voerde Comoedia op het zedenspel in 5 bedrijven van Charles Rann Kennedy, „De Dienstknecht in het Huis." Een tooneelstuk met een groote moraal en een opvoedende tendenz. Allereerst de zoo zeer uiteenloopende karak ters der drie broers. De oudste, putschepper, werkman met een groot menschelijk hart, die doordat hij aan den drank verslaafd geraakt is, omdat zijn vrouw plotseling sterft, het ge zelschap van zijn lief dochtertje Mary ont nomen wordt. Dan verlaat hij het land waar hij door zijn familie gehaat wordt. De jongste broer is de intelligente welbe studeerde dominee, die Mary als zijn pleeg kind een liefderijke verzorging toedraagt. Zijn vrouw, de vrouw met de duivelsche drang, verzot op wereldsche roen en grootheid wil van hem maken de materialist die zij is in stee van hem te steunen in zijn schoone religieuze arbeid. De middelste... een in zich zelf gekeerde, eenmaal het land verlaten en die niet terug zou keeren, voordat hij de naam van de „kerkenbouwende Bisschop van Benares" had verdiend. Hij is de zuivere mystieke figuur, de ver geestelijkte mensch, die de waarheid van het Christendom predikt. Hij brengt allen onder den indruk van de kalme'schoone voordracht van zijn prachtige woorden van ootmoedig heid en liefte tegenover het meisje, met wie hij wil weven aan hét sprookje, dat zij zoo graag verwezenlijkt zag, maar tevens voor den van rechtvaardigheid jegens den Bisschop van Lancashire, de geestelijke ingesteld op eigen voordeel. Deze rol van middelste broer wordt heel mooi gemanifesteerd door den heer Tieman. Deze gaf een persoonlijkheid weer door zijn mooie voordracht. Geen spon taan mensch, maar een priester van Gods kerk, die door zijn vaste overtuiging en sterke wilskracht een groote invloed uitoefende op alle andere figuren als de joTigste broer, de in tweestrijd staande, of de ware Christen of de materialist, die zijn vrouw is. Deze moeilijke rol werd heel verdienstelijk vertolkt door den heer v. d. Wal, een rol, die hij heel goed te beelden wist. Alleen op 't laatst, toen de ware Christen in hem zegevierde en hij zijn vrouw toeriep: „Aan welken kant is nu God, Martha?" Bij mij of bij jouw. Daar had ik bij die zege vierenden uitroep meer overtuigende harts tocht willen zien. Zijn vrouw Martha werd ook heel goed gespeeld door mej. v. Beek. Haar heftigheid die later gelukkig eindigt in haar bekering tot ware Christen is wel tref fend weergegeven. De Bisschop van Lancas hire werd ook heel goed gemanifesteerd door den heer v. d. Luinden. Een schijnbaar onge vaarlijk figuurtje, dat ecliter achter zijn groote bril sluwe oogjes verbergt. Een wolf in schaaps- kleederen. Mimiek en stemgeluid waren heel goed gekozen, een monotoon met de geheele figuur. Ook is daar nog het fijne, gevoelige meisje, goed vertolkt door Mej. Cornelisse. Het meisje, dat zoo heel graag haar vader zag, en die latei- terugvind in de oudste broer, de putschepper. Deze rol wordt heel knap gespeeld door den heer Hekking. Z'n mimiek, de kleur van zijn stem, de heele figuur vormde een eenheid, de dronkaard met z'n fijn diep-menschelijk hart. Had echter de hervinding van vader en dochter, prachtig ingeleid door de dominee en Manson niet wat spontaner moeten zijn, vooral daar deze gebeurtenis een belangrijk deel van het stuk manifesteerde? Daarba zegt Manson, die binnenkomt, dat de Bisschop van Benares daar is In de kamer is hij reeds, zegt hij dan... Dan maakt hij zich bekend hij zelf is hun broer, hij zelf is. de Bisschoij van Benares. Dan krijgen we de verzoening van de drie broers ,in 't heele stuk gegroeid en nu bewaar heid door, de van God gezondene, hij die zijn invloed gelden deed aan al de personen in het huis, waarhij de vredige dienstknecht wilde zijn. Het was een mooie avond, een avond, die ons rijker maakte. Msschien was 't stuk iets te zwaar voor deze tooneelclub, voor de meesten van het publiek zeker. Het herhaal delijk gelach vormde een hinderlijke dissonant met liet ernstige stuk, dat een groote aan dacht vraagt. Fr. C. j. Sp. VEILINGSBEBIUHT van Vrydag 1 Februari 1929, ier Coöp.Tuinbouw- en Veilingsvereeniging „Oostvoorne". Prei ƒ3,— tot 10,20 per 100 bos. Aardappelen 2,60 per 100 k.g. Peen (koe) 3,50 per 100 k g. Kroten 1 30 per 100 k.g. Kool (roode) ƒ6,30 tot ƒ9,— per 100 st. Kool (savoye) 3 50 tot 9,60 per 100 st. Boerenkool 26,- tot 36,— per krat. Sjalotten 14,- tot 18,— per 100 kg. Tafelappelen 0,31 tot 38 per k g. Keukenpt-reD ƒ0,15 tot 26,— per kg. Spruiten 0,14 tot 0,35 per k.g. Seld- rij 1,80 per bos. Kipeieren netto 7,20 tot 7,70 per 100. Aanvoer 11862 stuks Hurye-rlijke *>t,and HERRINGEN. Geboren: Cornelia, d. v. Marinus van der Jaut en Dana Verschoor. Gehuwd: Pieter van der Hamj m.24iaar (Rboon) en Jannetje Corneiia Bestman j.d. 20 jaar Overleden Adriana Bevelander 93 jaar, weduwe van Arie Klem; Maria van Dijk 86 jaar weduwe van Philip Bouwens; Jakob Bruiose 86 jaar, echtgenoot van Cornelia Hokke; Joost Guldemeester 88 jaar, weduw naar van Geertje Riedyk. NIEUWE TONGE. Geboren: Leemje d. v. Machiel Kievit en Elizabeth Los; Esdra, z v Marinus Slis en Pau ina van der Ve^r; Aien Marinus, z. v. PiHer Wf8tdon> en Johanna Maria Hanenberg. O erledeD: Sijyjn 3 uijter. 79 j echtgen. an Anthonie van NoO'd; Thomas Volaart, 83 j echtgenoot van Jannetje Riedijk. BRIELLE van 25-81 Jan Geboren: Jannetje Cornelia, d. v.J. Bake laar en P. v. Hulst; Hendrika, d. v. J. M Borkent eu H. v. d Berg. Ondertrouwd: A v. d Zee en D Lievaart Vrijdagnacht is bp ven Constantinopel een vrouw teruggekeerd. In 1919 was hij te storm van een ongekende hevigheid losge- Koningsbergen voor de tweede maal gehuwd, broken. De orkaan die uit het Noorden kwam, Hij verklaarde, dat het destijds niet in zijn ging gepaard met een felle sneeuwjacht, hoofd was opgekomen, zich van zijn eerste waardoor men geen hand voor oogen kon vrouw te laten scheiden. Eerst toen hij in tvetnengd Meuws. KONING GEORGE AAN HET VENSTER Hij genoot van den zonnigen dag. LONUEN, 4 Febr. De koning ia giste ren van bed overgebracht naar een bij het venster geplaatste stoel, waar de patiënt kon genieten van den zonnigen dag EUROPA IN DEN BAN DER NIJPENDE KOUDE. Zelfs ijs iu Adria eu Bosporus. BELGRADO, 3 Febr. Iu de omgeving van Sebenico heerscht een zoo hevige koude, dat de zee in de golf geheel dichtgevroren is Sedert honderden jaren heeft men zulk een koude in dit deel van de Adriatische Zee niet gekend. Ook in Roemenië blijft een hevige'koude heerschen. Gisteren is de thermometer tot 28 gr. onder nul gedaald. De nachttrein van Boekarest naar Constanza, die een afstand van 225 KM. in 7 uur moet afleggen, kwam met zes uur vertraging aan. Verscheidene malen moest van locomotief worden ver wisseld. Ook in alle andere deelen van het land ondervindt het verkeer groote ver traging. terwijl ook de telegraaf en telefoon verbindingen zfln gestoord Te Boekarest is een man doodgevroren, terwjil ook in de provincie verscheidene slachtoffers zijn ge vallen. zien. De sneeuw ligt te Constautinopel zeer hoog. De koude is iutens eu gisteren werd een temperatuur vau 6 gr. beneden nul ge noteerd. Men verwacht, dat de storm nog tot mor genavond zal aanhouden. Het scheepvaart verkeer ligt stil, daar geen enkel schip in staat is geweest de Bosporus over te steken, ten gevolge van den krachtigen noorden wind. Vele schepen, o.a. twee Engelsche tankschepen, die zich op de Zwarte Zee bevinden, zijn over ttjd. De ingang van den Bosporus is op ver scheidene plaatsen dichtgevroren. Sedert 25 jaar is een dergelijk verschijnsel niet opge treden. Groote vertraging van den Oriënt-expres. Het verkeer te land is eveneens vertraagd. De Simplon-Oriënt-express, die Vrijdagmid dag te Constantinopel had moeten aankomen, was Zondag nog niet gearriveerd. De treinen uit Angora en Syrië hebben Constantinopel niet kunnen bereiken Inde stad zijn talrijke auto-ongelukken voorgekomen en verschei dene personen zijn van de koude omgekomen- Het Russische stoomschip „Temp", ca. 2000 ton groot, heeft gisteren S.O.S.-seinen gezonden. Hedenmorgen werd gemeld, dat het op slechts 3 K.M. van den ingang van de Bosporus aan den grond was geloopen. Torst en sneeuw in gelieel Italië. MILAAN. 3 Febr. Een zeer groote koude heerscht in alle deelen van 't land, die ge paard gaat met sneeuwval. Te Venetië is de temperatuur 6 graden onder nul. Te Undine is zjj tot 12 graden gedaald. Zelfs in het Zuiden van Italië worden lage thermometer- standen genoteerd. Te Palermo, waar het 5 graden vroor, heeft zich het voor de7.9 stad ongewone geval voorgedaan, dat er sneeuw is gevallen. Vele Alpenpassen zijn gesloten, doch het verkeer over den BreDnerpas wordt nog onderhouden. Uit verschillende plaatsen wor den doodeljjke ongevallen gemeld. De koude in Duitscliland. BERLIJN, 3 Febr. Naar het schijnt, heeft de koude haar grootste intensiteit achter den rug, zoodat men thans een langzaam ver minderen van de kou kan verwachten. In den nacht van Zaterdag op Zondag vroor het in de binnenstad van Berljjn 29 graden, terwijl de buitenwijken 23 graden koude hadden te verduren. In de middaguren van Zondag steeg de temperatuur echter totdat in den avond het nog „slechts" 12 graden vroor. De grootste koude schijnt dus voorbij. Reordkoude in Oostenrijk en Bohemen. WEENEN, 4 Eebr. Sinds 16 December 1923 was het Zondag te Weenen met 22 graden vorst de koudste dag. Sinds 50 jaar is het in de maand Februari nimmer zoo koud te Weenen geweest. In Admont vroor het Zondag 29 graden, in Klagenfurth 26 graden, in Grasz 24 graden, in Tamsweg (Stiermarken) 35 graden en in Lunz 33 gr Ook te Praag heerscht buitengewoon strenge koude. Te Budweis in Noord-Bohemen vriest het 37 graden. De Donau is tot op 25 K-M. van Presburg dichtgevroren. De oogst van de Krim bedreigd. MOSKOU, 3 Febr. - In de Krim vriest het sedert eenige dagen 20 graden,hetgeen voor de wijn-, tabaks- en fruitteelt nood lottig dreigt te worden, te meer, daar e hoegenaamd geen sneeuw ligt. Gezien het feit, dat het klimaat in de Krim gewooniijk ongeveer overeenstemt met dat van de Ri viera, is het thans heersehende weer daar iets zeer ongewoons. KOUDE GOLF IN BRITSCH-INDIË. Menseheu en dieren doodgevroren. LONDEN, 3 Febr. Uit Bombay wordt gemeld, dat de koudegolf, die thans over Britsch-Indië strijkt en die naar de weer kundigen zeggen, van de Middellandscbe Zee komt groote schade veroorzaakt vooral in het Zuiden De temperatuur te Bombay is 20 graden beneden normaal, hetgeen in honderd jaar niet het geval is geweest Te Quetta en andere plaatsen zijn menseheu doodgevroren. Aan de tabak- en katoenoogsten is groote schade veroorzaakt. Vogels, apen en vel- kleine dieren, die de wildernis bevolken, zijn door de oogewone koude omgekomen. ZACHTE STRAF VOOR BIGAMIE. Een kijfachtige vrouw is erger dan een lekkend dak in regentijd. Voor een der Berlijnsche rechtbanken heeft gisteren een 52-jarig instrumentmaker. Engeler genaamd, wegens bigamie terecht gestaan. Het was een zeer ongewoon geval, daar Engeler op verzoek zijner eerste vrouw buiten zijn weten dood verklaard was. Engeler deelde bij zijn verhoor mede, dat zijn eerste huwelijk zeer ongelukkig was, zoo dat hij het als een verlossing beschouwde, toen hij bij het uitbreken van den oorlog onder de wapenen moest komen. Hij had aan het front den dood gezocht, om een einde te maken aan het leven met zijn vrouw, dat hem tot een hel was geworden. De rechtbank kon constateeren, dat Engeler inderdaad de eerste in zijn compagnie was geweest, die wegens dapperheid aan het front het ijzeren kruis eerste klasse had gekregen. Na den oorlog was bekl. niet meer naar zijn 1925 bij zijn terugkeer naar Berlijn vernam dat zijn eerste vrouw hem dood had laten verklaren, vroeg hij echtscheiding aan en deze kwam dan ook tot stand. De gescheiden eerste vrouw was door het proces echter te weten gekomen, dat Engeler een tweede huwelijk had gesloten en deed hiervan aangifte. De rechtbank veroordeelde den beklaagde, die steeds van onbesproken levenswandel is geweest en met zijn tweede vrouw een gelukkig huwelijk heeft, wegens bigamie tot de mini mumstraf, zes maanden voorwaardelijk. AFSCHUWELIJKE MOORDAANSLAG OP EEN VROUW. SAARBRUCKEN, 1 Febr. v- Uit Voelklin- gen wordt gemeld, dat de arbeider Kleinmann de woning der familie Sonntag is binnengedron gen, waar hij de vrouw des huizes aanviel, die hij trachtte te wurgen. Toen de vrouw, die zwanger is, weerloos op den grond lag, liep Kleinmann naar den tuin, ontrukte den zeven jarigen zoon, die daar aan het houthakken was, de bijl en wierp zich opnieuw op de vrouw. Met de stompe zijde van de bijl bracht hij zijn slachtoffer tal van slagen op hoofd rug en armen toe. De vrouw is met een schedelbreuk en tal van ernstige verwondingen naar het ziekenhuis gebracht, waar men geen hoop koestert op herstel. De onverlaat is gearres teerd. De reden voor deze afschuwelijke daad moet in oneenigheden tusschen de families Kleinmann en Sonntag gelegen zijn. EEN ECHT PARIJSCHE GRAP. Het leprozenbed op straat. Een typisch Parijsche poets is de politie en den burgers van het Quartier St. Lambert ge bakken. Op een der politiebureaux kwam bericht bin nen, dat op den hoek van de Rue Neuve du Théatre en de Passage Amirai Roussin een opklapbaar bed stond. Het was een heel oud, roestig en stoffig bed en niemand zou er wat voor over hebben om het te bezitten. Het stond daar zoo maar op straat, maar geen'mensch durfde er aan komen. De brutaalste straat- roovers deinsden terug als zij het opschrift lazen van een er aan bungelend stuk karton: „Niet aanraken. Zeer gevaarlijk. Bed van een lepra-lijder." De politie kwam er bij te pas, maar ook deze wilde er zich niet aan wagen. De buurt was in opschudding, vooral toen men vernam, dat bij een naburigen dokter eenige dagen te voren een Arabier met een vreemden uitslag was geweest. De gezondheidsdienst werd ge alarmeerd doch vóórdat deze ter plaatse was, had een inspecteur van politie de zaak al opgehelderd. Het bed was het eigendom geweest van ze keren heer Ledreux, die verzekerde, het op straat te hebben geplaatst met het opschrift: Trés dangereux lit de Ledreux. Maar de letter d in Ledreux had hij voor de aardigheid zóó geschreven, dat zij licht voor een p kon worden versleten: PARIJS HEEFT EEN ZEDIGE KONINGIN. Na een week reeds verbreekt zij 'n onwaar dig contract. Toen vorige week mile. Simone Gabard, een mannequin uit de ateliers van de Rue de la Paix, tot „koningin van Parijs" was geprocla meerd, bezorgde haar nieuwe hoedanigheid haar onverwijld een engagement bij de Folies- Bergère. Daar had zij op te treden in een korte rol en in nog kortere kleedij. Aanvankelijk ging zij daarmee accoord, maar ten slotte kwestte het toch baar koninklijk en vrouwelijk gevoel van eigenwaarde en zij verklaarde den directeur van het theater, dat zij en haar familie er niets van wilden weten. De directeur werd boos, en eischte voor de civiele kamer der rechtbank 8000 francs van de Parijsche koningin, zijnde het beloop van het boetebeding uit het contract Voor de rechters betwistte de advocaat van den eischer, dat de voorgeschreven tooneel- kleedij zoo bijster kort en luchtig was. Sinds een jaar kleeden de Parijsche music-halls haar actrices weer in zeer ruim gemeten stoffen. Twee jaar geleden ja, toen kon er nog iets choqueerends in gevonden worden, nu zeker niet meer. De rechters hebben de zaak verwezen naar den rechter-rapporteur Favant, die een des kundig onderzoek zal doen verrichtten. ONTPLOFFINGSSTOFFEN UIT EEN MIJN GESTOLEN. Groote onrust in het Roergebied. BOCHUM, 1 Febr. Bij een in de kruitkamer van een steengroeve bij Miiblheim gepleegde inbraak werd niet minder dan 50 K.G. ammo niet, een der gevaarlijkste ontploffingsstoffen. benevens 700 slaghoedjes ontvreemd. Daar reeds verscheidene vergeefsche aanslagen op postkantoren met behulp van explosiestoffen zijn gepleegd, heeft zich van de bevolking van het geheele Roergebied groote onrust meester gemaakt. De politie is-er inmiddels in geslaagd een der bandieten te grijpen die bekende, dat liet de bedoeling was geweest, systematisch aanslagen op openbare instellingen te plegen. Den postkantoren is instructie gegeven liet overdag ontvangen geld steeds des avonds bij de filialen der Rijksbank te storten. NEDERLANDER TE BERLIJN BESTOLEN. Voor zesduizend gulden aan sieraden geroofd. BERLIJN, 1 Febr. In den afgeloopen nacht is in een hotel in liet Westen van Berlijn een Nederlandsch zakenman, die daar gedu- en springende lippen la doozen van 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apolh. pn Drogisten (Adv.) rende eenige dagen met zijn vrouw zijn intrek had genomen, tijdens zijn afwezigheid besto len. Bij het verlaten van zijn kanier had hij wel is waar de deur op slot gedaan, doch verzuimd zijn koffer af te sluiten. Toen hij terugkwam moest hij tot de ontdekking komen, dat dieven van zijn afwezigheid gebruik hadden gemaakt om voor een waarde van circa 600 gulden aan sieraden uit den koffer te stelen. GRIEP-STATISTIEK. Over de verbreiding van de griep zijn bij de hygiënische sectie van liet Volkenbondssecre tariaat de volgende mededeelingen uit een aan tal ianden ingekomen: in 49 Duitsche steden is tusschen 9 Decem ber en 12 Januari het aantal sterfgevallen aan griep van 42 tot 321 gestegen. Te Berlijn van 8 tot 186. in Engeland en Wales steeg in 107 steden het aantal sterfgevallen van 122 in de week eindigende 12 Januari tot 179 in de week ein digende 19 Januari. Dit getal is lager dan die der vijf vorige jaren. De iersche vrijstaat rap porteerde in laatstgenoemde week 2, Noord- ieriand 9 sterfgevallen. In Spanje kwamen tot 9 Januari twee sterf gevallen aan griep en 147 aan longontsteking voor. In de provincie neemt de epidemie gelei delijk af. in Estland heerscht in het Noorden een goedaardige griepepidemie. In Italië nam de griep in goedaardigen vorm eenigszins toe. Ook Litauen meldt een lichte epidemie. In Noorwegen nam de ziekte in het Zuiden des lands toe, en wel. hoofdzakelijk in goedaardi gen vorm. Over de week, eindigende 29 Jan., werden 9 sterfgevallen gemeld, In Nederland heerscht geen eigenlijke griep epidemie. Amsterdam meldde over de week, eindigende 18 Januari, 8 sterfgïVallen. Polen rapporteert een lichte epidemie. Zwe den had tot half Januari 3262 ziektegevallen, in de week van 512 Januari 14 sterfgevallen aan griep. Zwitserland heeft slechts sporadi sche gevallen. In de V. S. was in de eerste week van Jan. het aantal sterfgevallen aan griep 1316, tegen 1081 in de laatste week van December. De eilanden in den Pacific melden een zeer ver breide griepepidemie, in Midden- en Noord- China heerschtte in den zomer van 1928 een sterk verbreide griepepidemie met veel geval len met doodelijken afloop. SIBERISCHE KOUDE TE BERLIJN. Twee en twintig graden onder nul. BERLIJN, 2 Febr. Vandaag heerschte te Berlijn een Siberische koude, waarbij de ther mometer in den loop van den ochtend in de binnenstad tot 18 en in de buitenwijken zelfs tot 20 5 22 graden Celsius onder het vriespunt daalde. Wel is waar nam de intense koude tegen den middag een weinig af, maar tegen het vallen van den avond daalde het kwik in den thermometer opnieuw. Buiten Berlijn heerschen temperaturen tus schen 23 en 25 graden Celsius onder 0; langs de kust van de Oostzee is het iets minder koud. Men moet naar den winter van 1917 terug gaan, om vergelijkingen te kunnen trekken. Op 5 Februari 19)7 daalde te Berlijn in de binnenstad de temperatuur tot 22.3 graden Celsius onder O, terwijl toen buiten Berlijn temperaturen tot 30 graden onder het vries punt werden geconstateerd. De meteorologi sche dienst voorspelt ook verder nog strenge vorst, alhoewel iets minder streng dan op het oogenblik. In Silezië is de koude nog feller. Zoo daalde bijv. in de buitenwijken van Breslau de tem peratuur tot 28 graden Celsius, terwijl uit Neisse zelfs 32 graden Celsius vorst worden gemeld. Alhoewel de Berlijners algemeen over deze Siberische koude schimpen, verheugen zij er zich toch nog altijd over, dat het ten minste bij hen niet zoo koud als in het echte Siberië is. Uit Siberië worden namelijk temperaturen van 41 graden Clsisus onder 0 gemeld. Uit de Kirgiezen-steppen wordt gemeldj dat daar heele karavijnen zijn doodgevroren. DE GROOTE INBRAAK TE BERLIJN. De houding van de benadeelden. Men meldt uit Berlijn: Een aantal houders van loketten in de kluis van het filiaal der Discontogesellschaft in de Kleiststr. te Berlijn, die werd geplunderd, heb ben zich nog steeds niet gemeld, zoodat de autoriteiten nog niet weten, hoe groot de buit is en welke voorwerpen van waarde in handen van de inbrekers zijn gevallen. Vermoedelijkr vreezen de huurders der safes moeilijkheden te zullen krijgen met de belastingautoriteiten, daar ze hun bij de bank gedeponeerd bezit hebben verzwegen. Een aantal menschen heeft klaarblijkelijk het verlies veel te hoog aan gegeven. De politie beperkt er zich toe deze menschen mede tc deelen, dat de belasting autoriteiten op de hoogte zullen worden gesteld van hun verklaringen" Verschillende personen bleken zich daarop te hebben vergist en stelden toen veel lagere eischen.

Onze Eilanden | 1929 | | pagina 3